ts. DE Stfivt Sean Kelly weet van niets ZUNDERTSE TUDRJJDER WINNAAR VAN 23STE GOLD RACE e Real-voorzitter wilde Koeman uit veld laten trappen Nederlandse dubbelslag in EK kunststoten VV'24 definitief onderuit Alsleasen, je Hef TB Lease IER VERWIKKELD IN DOPINGAFFAIRE aktie, Lodellen- MEERSSEN - Goede raad is niet duur. Jan Raas weet er sinds vorige week alles van. MAANDAG 25 APRIL 198,8 3I0ENSKANSEN VERKEKEN NA NEDERLAAG TEGEN LEWEDORPSE BOYS COMPUTER SCHOt] E AUTOMATISERlt tMBI 88 Twee doden in rally A9| dacht u van zo'n Cor sa ndbaar? Of, tijdelijk, ett Tbp (de naam zegt ÏT, of sterker nog, >ngen, en nu ook ver- >u j e vast.Of neem de gezinswagen is in die nt de echte liefhebber Een adembenemende absolute topscorer is ;baar in sportiviteit en modellen staan bij de ;elling. Geeft u even het UK W ERELD VAN GENERAL MOTORS ACHTER Autoleasing Autoverhuur Ginnekenweg 21, Breda. Telefoon: 076 222100 SANTA CRUZ DE TENE- rife - Aan de vooravond van de eerste etappe in de Ronde van Spanje is Sean 1 Kelly verwikkeld geraakt ineen dopingaffaire. j pe ler werd betrapt op het ge bruik van codeïne in de Ronde 1 van het Baskenland in de eer ste week van april. Hij ein digde op de tweede plaats in de tweede etappe achter de West duitser Rolf Gölz en werd vierde in het eindklassement, i aangevoerd door de Nederlan- I der Erik Breukink. Bij aankomst in Santa Cruz op Tenerife, waar de Vuelta d'Es- pagna een aanvang neemt, wist 's werelds nummer 1 van niets. „Ik heb het bericht in de krant gelezen. Persoonlijk heb ik geen brief ontvangen van de Spaanse wielerbond. Ook mijn sponsor heeft geen bericht ge had". Kelly ontkende stimulantia tot zich te hebben genomen. Wel heeft hij ten tijde van de Ronde van Baskenland een aandoening aan de luchtwegen proberen te onderdrukken met een speciaal voor hem in België klaargemaakte hoestsiroop. Vorige woensdag zegevierde Kelly in de klassieker Gent- Wevelgem. Het was zijn eerste overwinning in een klassieker in twee jaar. Hij reisde vervol gens als een van de grootste kanshebbers voor de Ronde van Spanje naar Tenerife. Het minder bergachtige parkoers was geknipt voor hem. Deze dopingaffaire ondermijnde zijn zelfvertrouwen danig. „Ik begrijp er niets van. Ik ben me van geen kwaad be wust". Ramon Menidiburu van Kelly's sponsor Kas, stelde zijn reis naar de Canarische Eilan den uit voor een poging in de wielermilieus te Madrid klaar heid te vinden. Vandaag voegt de invloedrijke manager zich bij Kelly met nadere medede lingen. Eenmaal eerder werd Sean Kelly op het gebruik van do ping betrapt. Na Parijs-Brussel van 1984, waarin hij derde werd, vond het laboratorium sporen van 'stimul' in zijn uri- nestaal. Kelly heeft die be schuldiging lange tijd, zonder succes, aangevochten. Hij ver onderstelde dat de flesjes ver wisseld waren in de chaos, die in de controlekamer heerste. Indien definitief vast staat, dat hij in de Ronde van het Baskenland gedrogeerd was, treedt een automatische schor sing van een maand voorwaar delijk in werking voor Kelly. Bovendien moet hij 1450 gulden boete betalen aan de UCI en raakt hij zijn tweede plaats in de tweede etappe kwijt met tien minuten straftijd in het eindklassement. 'Andere Nijdam' staat op Door Jacques Eestermans De eigenzinnige baas van de SuperConfex-formatie er kende een dag na Gent-Wevelgem het wielerinzicht van Henk Nijdam, nam op diens advies zoon Jelle alsnog op in de ploeg voor de Gold Race en zag zijn pupil zaterdag in Meerssen op imponerende wijze Nederlands enige A- klassieker winnen. Vader Nijdam volgde afgelo pen woensdag de Vlaamse vluchtkoers als gast van de Zeeuwse ploegleider. Bij die gelegenheid attenteerde de oud-wereldkampioen achter volging zijn gastheer op de vorm van zijn zoon, die in de fi nale in zijn eentje 'overstak' van de derde naar de tweede groep. Het goede woordje van senior werd door Raas ter harte genomen. Hoewel hij er aanvankelijk niets voor had gevoeld de prof uit Zundert op testellen voor de wereldbeker wedstrijd over de Zuidlim burgse hellingen, besloot hij I het er toch maar op te wagen. De aarzeling bij de vijfvou- I dig winnaar van de Gold Race kwam niet uit de lucht vallen. De herinnering aan de jongste Ronde van Nederland was im mers nog niet vervaagd. Op hetzelfde parkoers zag Raas in augustus 1987 de jonge Nijdam, als drager van de oranje lei derstrui, spartelend ten onder gaan Voor de Westbrabander zelf overigens geen verrassing, getuige zijn woorden een dag voor de slotrit. „Ik maak me i geen enkele illusie", ant woordde Jelle Nijdam op vra- f gen over zijn winstkansen. I «Morgen wordt het toch niks. Ik kan nog niet eens mee met ie derde groep op die heu- 'eltjes." Hetgeen bleelc Hoewel hij vorig jaar Dwars door België op zijn naam schreef en begin maart nog [derde werd in Kuurne-Brus- Isel-Kuurne, zag Nijdam zich- zelf louter, als excellent tijdrij- I der. Niettemin drong langzaam l maar zeker het besef tot hem door, dat het de hoogste tijd I werd voor een 'andere Nijdam'. nieuwe ideeën van Hein [Verbruggen, de voorzitter van de profsectie van de internatio nale wielerbond, over de in- nchting van etappe-wedstrij den hadden hem aan het den ken gezet. Zijn positie was im mers in het geding, omdat bleek dat de koers-organisaties de prologen zonder dralen als eerste uit hun schema's schrap ten. Uitgerekend op het terrein waarop hij zich altijd verloren waande, gaf Jelle Nijdam za terdag richting aan zijn toe komst als wielerprof. Met een indrukwekkende vlucht over 189 kilometer, waarvan 45 kilo meter solo, gaf hij de - welis waar pas in een erg laat sta dium - fel aandringende con currentie het nakijken. „Ik sta van mezelf versteld", glun derde de opvallend frisse West brabander na afloop van zijn zegetocht. „Ik heb dit nooit voor mogelijk gehouden. Jelle Nijdam was tijdrijder, niets meer en niets minder. Met die instelling reed ik ook rond en ik voelde me daar tot voor kort redelijk tevreden bij. Vandaag heb ik voor mezelf echter pas ontdekt, dat ik blijkbaar meer in mijn mars heb. Het tijdstip kan niet mooier, want mijn loopbaan dreigde door alle ver nieuwingen toch een beetje op een dood spoor te raken. De laatste tijd baarde me dat zor gen, ja." Aangespoord door de kriti sche geluiden van zijn ploeglei der, die een aantal van zijn renners gebrek aan trainings- arbeid verweet, legde Nijdam zich de afgelopen weken een strakke dagindeling op. „Ik voelde me aangesproken. Ik dacht ook er met enkele toch ten per week van zo'n twee honderd kilometer wel te ko men. Na de kritiek van Raas ben ik anders gaan trainen. Drie keer per dag een rit, twee keer honderd kilometer, één keer tachtig kilometer. Nu weet ik dat dat de juiste me thode is om voldoende hard heid op te bouwen voor de klas siekers." Het beslissende moment in de 23ste Amstel Gold Race. Tijdens de beklimming van de Keu- tenberg laat Jelle Nijdam zijn drie mede-vluchters in de steek. Staatssecretaris Dees van WVC (rechts) heeft kennelijk door dat de Zundertenaar op het punt staat iets moois te ver richten. - FOTO COR VOS Jelle Nijdam had die reser ves zaterdag broodnodig om zijn winstkansen, die bij toeval ontstonden, te kunnen verdedi gen. Want het meesluipen met de vroege aanval van Lammer- tink, Roll en Dorgelo was lou ter bedoeld om de kopmannen van SuperConfex, Gölz en Pee- ters, op hun gemak te stellen. Het pakte anders uit, omdat de verzamelde elite de formatie van Jan Gisbers, met topfavo riet Steven Rooks in haar mid den, het initiatief liet en de wedstrijd door die afwach tende houding pas laat op gang kwam. Zeventig kilometer voor het einde bereikte de voorsprong van het leidende kwartet zijn maximale waarde van ruim negen minuten. Daarvan was nog iets meer dan vijf minuten over op de Keutenberg, evenals in voorgaande edities het ob stakel, waar het kaf van het koren werd gescheiden. Met het verschil dat zich dit keer geen groepje met potentiële kans hebbers losmaakte van het pe loton, maar een volstrekte out sider zijn medevluchters in de steek liet. „Het was geen actie in de vaste overtuiging, dat ik een kans van slagen had", be kende Nijdam in Meerssen. „Maar ik moest wat Ik zag dat het beste er bij de anderen af was. Je kunt dan wel besluiten toch bij ze te blijven, maar dan weet je je bij voorbaat met lege handea Of je wordt achter haald, of je blijft voorop en wordt geklopt, omdat je het meeste werk hebt moeten op knappen." De solo van Nijdam was de inleiding voor een uitermate spannende ontknoping. Een achtervolgend groepje, ont staan onder impuls van de Fransman Boyer, die eerst ge zelschap kreeg van het tweetal Sergeant en Gayant en later van Rooks en Criquielion, na derde de Zundertenaar razend snel, maar bleef uiteindelijk steken op minder dan twintig seconden van de dolgelukkige winnaar. „Het was mijn geluk dat de achtervolging werd ge leid door een klein gezelschap, en met Rooks erbij. Als het een grotere groep was geweest zon der de uitgesproken favoriet, had ik het nooit gered. Maar zonder een beetje mazzel kan niemand een klassieker win nen", wist Nijdam, die en pas sant een sportief automobiel, een extra en eenmalige premie van de sponsor, rijker werd. Voor Steven Rooks waren de druiven opnieuw zuur. Zijn tweede plaats paste precies in zijn indrukwekkende reeks uitslagen van dit voorjaar. Toch hield de Noordhollander zich weer groot. „Onze ploeg moet steeds al het werk opknappen, maar het is flauw je daar achter te verschuilen. Als je het beste team hebt, is dat nu eenmaal een gegeven. We moeten de hand in eigen boezem steken. Ten eerste had iemand van ons mee moeten zijn in die vroege aanval, daarnaast hebben we de fout gemaakt het vlucht- groepje wat te ver te laten wegrijden. Ik had trouwens niet gedacht, dat Nijdam het zou redden, maar die jongen heeft zich werkelijk formida bel geweerd. Voor mij heeft het vooijaar inderdaad niet opge leverd wat ik had gehoopt. Dat is teleurstellend, maar geen re den om in paniek te raken. Ik ga nu eerst een paar weekjes uitrusten en me vervolgens voorbereiden op de grote ron den. Als ik zo goed blijf rijden als ik vanaf Milaan-San Remo heb gedaan, moeten er vanzelf successen uit de bus rollea" Uitslag: 1. Nijdam (Ned) 242 km in 6 uur, 28 minuten en 25 seconden, 2. Rooks (Ned) op 17 seconden, 3. Cri quielion (Bel), 4. Boyer (Fra) zelfde tijd als Rooks, 5. Sergeant (Bel) 0.26, 6. Bauer (Can) 0.42, 7. Laurit- zen (Noo), 8. Cornillet (Fra), 9. Gayant (Fra), 10. Gölz (WD1) op 1.01,11. Anderson (Aus), 12. Planc- kaert (Bel), 13. Verhoeven (Ned), 14. Wqjtinek (Fra), 15. Lilholt (Den), 16. Veggerby (Den), 17. De Wilde (Bel), 18. De mies (Bel), 19. Decrion (Fra), 20. Theunisse (Ned), 21. Maassen (Ned), 22. Mottet (Fra), 23. Magnago (Ita), 24. Breukink (Ned), 25. Edwig van Hooydonck (Bel), 26. Van Lancker (Bel), 27. Bugno (Ita), 28. De Wolf (Bel), 29. Segers (Bel), 30. Bruyère (Bel), 31. Musseeuw (Bel), 32. Skibby (Den), 33. Lieckens (Bel), 34. Stevenhaagen (Ned), 35. Dhaenens (Bel), 36. Vanderaerden (Bel), 37. Talen (Ned), 38. Arntz (Ned), 39. Haex (Bel), 40. Kiefel (VSt) allen dezelfde tijd als Gölz. Van onze correspondent Paul van der Voort BARCELONA - Real Madrid-voorzitter Ramon Mendoza wilde zijn spelers opdracht geven Ro nald Koeman uit het veld te trappen indien de PSV'er van de UEFA toestemming zou hebben gekregen om mee te spelen in de thuiswedstrijd in Eindhoven. „Als Koeman pardon krijgt, zal ik mijn spelers bevelen op hem te jagen en het veld uit te gooien", zo verze kerde Mendoza aan de vooravond van het Europacup- duel in een zwart-op-wit gedrukt interview in de ge zaghebbende Italiaanse sportkrant La Gazetta dello Sport. Voorzover bekend heeft UEFA tot nu toe nog geen stappen ondernomen om Mendoza nader aan de tand te voelen over zijn dreigende uitlatingea PSV-ster Ronald Koeman werd vanwege soortgelijke agressieve uitspraken in Sport International door de UEFA in eerste instantie voor drie Europacupwedstrijden ge schorst. De straf werd in hoger beroep teruggebracht tot een wedstrijd, waardoor Koeman de belangrijke wedstrijd PSV-Real Madrid niet mocht meespelen. Real Madrid dreigt afgezien van de uitschakeling door PSV nog een tweede enorme kater over te houden aan het Europacupduel vorige week in Eindhoven. De Zwitserse scheidsrechter Bruno Galler heeft zich in zijn raportage over de wedstrijd geklaagd over de agressieve houding van enkele Real-spelers na afloop van de partij. „Ik heb in mijn verslag voor de UEFA nauwgezet verslag gedaan van de poging tot agressie van Michel en enkele van zijn ploeggenoten", aldus Galler. „Ik heb mijn rapport in tien minuten geschreven, na overleg met de afgevaardigde van de UEFA in het stadion. Hij is het volledig met mij eens met de interpretatie van de feiten. Bovendien", aldus Galler, „laten de televisie beelden weinig twijfel bestaan over wat er is ge beurd". Door Hein Groothuis DONGEN - Het Europees kampioenschap kunststoten in Dongen eindigde gisteren met een Nederlandse dubbelslag. Jean Bessems, de 43-jarige ma- chine-bankwerer uit Cadier en Keer, voltooide zijn trilogie door na zijn triomfen in Bruay-sur-Escaut (seizoen 1985-1986) en Gorssel (seizoen 1986-1987) voor de derde maal op rij beslag te leggen op de eerste plaats. Jan Bunnekreef, de 52-jarige café-houder uit Goor, maakte het succes van de nationale afvaardiging com pleet door het zilver op zak te steken. Jean Bessems was in cultureel centrum De Cammeleur, een gelegenheid bij uitstek voor grote biljartevenementen, de terechte eindwinnaar. Dat blijkt ook uit het verschil (22 punten), dat hij opbouwde ten opzichte van zijn grootste con current. Maar de Limburger had zeker geen 'makkie'. Hij voelde steeds de hete adem van de tukker, die het uiterlijk heeft van een zwaargewicht- worstelaar, in zijn nek. Zo zelfs, dat Bessems zich pas twee figuren voor het einde verzekerd wist van de zege. Tijdens de beslissende sessie van tien figuren, waaraan hij met exact dezelfde voorsprong op Brunnekreef begon als hij eindigde, was er zelfs even een lichte graad van paniek bij Bessems, toen een fotograaf zijn concentratie verstoorde. Bessems: „Normaal heb ik nooit zoveel problemen met het geluid dat het fotograferen veroorzaakt. Bij een bal die je op gevoel moet spelen, ligt dat echter anders. Vandaar ook dat avondopleidingen voor EXAMENS IN: 1.1, HE.1, HEi T.6, HP.1, HS.1, HS.4. atsen: Tilburg, Eindhoven, 'enlo en Heerlen, ng: min. middelbaar niveau. deze coupon ongefrankeerd >ordnummer 142, 6400 VB I'" len. sage 4-6, 6411 JT Heerlen Tel-045-710446 101 Herman Muller >T - Na de 1-3-neder- ïaë die HW'24 gisteren in Jgen huis moest incasseren !ê«n Lewedorpse Boys, an het de titelaspiraties 'nieuw voor een jaar in de ikast zetten. oor het tweede achtereenvol- jaar schoten de Hulste- ran °P het beslissende mo- Jit schromelijk te kort tegen •n ploeg als Lewedorpse Boys, IhJ* inzet wel degelijk wist mee tezig was. Geen ment kon HW24 echt over- ,'t?en in dit duel. Daarvoor wrak het de ploeg van Rinus >ers aan elke motivatie. oefenmeester zelf bleef ®rst kalm onder de neder- 8- «Dit is natuurlijk geen massing. Na de laatste we- is het vandaag eens te r duidelijk geworden dat mui luchtballon is, die geprikt kan worden. Als je kijkt naar onze eerste helft, waarin het de jongens werke lijk aan alle motivatie ontbrak, nou, dan denk ik, waarom moet ik me eigenlijk nog kwaad ma ken, dat is toch vergeefse moei te. Als ze zichzelf niet in die mate kunnen stimuleren, dan kan ik het zeker niet. En kijk dan ook nog eens naar de doel punten, die we tegen kregea Tegen Koewacht, Philippine en ook hier weer zijn het allemaal 'grove flaters, die we maakten. Kijk dan zeg ik, jongens ver geet dat kampioenschap maar". Uitspraken waarmee de HW'24-trainer de koe bij de horens pakte, want alle sup porters op het Hulsterse sport park waren het er wel over eens dat hun ploeg hier niet één, maar alle steken liet val len. Van het bij vlagen briljant spelende HW'24 bleef gisteren werkelijk niets over. Geen en kele combinatie verliep zoals gepland, nagenoeg alle per soonlijke duels werden verlo ren en Lewedorpse Boys maakte gewoon het spel zoals het dat wilde. De eerste kapitale misser in de HW'24-defensie volgde na twintig minuten in de eerste helft, toen verdediger Martin van Acker de bal nonchalant verspeelde aan André Krijger, die meteen op De Deckere af stormde en uit een snelle pass naar Ronald de Jonge kon deze de doelman eenvoudig passe ren. De tweede treffer kon al evenzeer in het boekje 'Missers van de maand' worden bijge schreven, toen een verre trap uit de Lewedorpse Boys-defen sie bij John de Jager belandde. Was De Deckere op dat mo ment uit het doel gekomen dan was er niets aan de hand ge weest, maar de doelman liep eerste terug en besloot toen het omgekeerde, waarna De Jager met een simpele lob de bal in het net kon leggen. Aan alle el lende was echter nog geen einde gekomen, want op slag van rust werd Eric Heyndrickx in een kopduel uitgeschakeld met een hoofdwond en een (waarschijnlijke) hersenschud ding. Na de pauze kwam HW'24 bij vlagen beter in de wed strijd, maar daar stonden ook weer enkele kapitale missers in de defensie tegenover die uit eindelijk beslissend werden af gestraft. Voordat het zover was mocht HW'24 nog even de hoop koesteren dat het nog op gelijke hoogte kon komen, want in de zeventigste minuut bracht Paul Seghers uit een vrije trap de stand op 1-2. Die hoop werd echter in de slotfase diep de grond ingeboord door opnieuw een defensieve misser, deze keer van Ad de Roover, die zich verslikte in André Krijger, die alleen voor doel man De Deckere geen fout maakte. Met een 3-1-eindstand werd het lot over HW'24 defi nitief beslist. Spelmoment uit de wedstrijd HW24-Lewedorpse Boys. Een aanvaller van HW24 (links) knalt vanaf de zestienmeterlijn op het doel van Lewedorpse Boys. Zonder succes. - FOTO W1M KOOYMAN. ik geïrriteerd was. Ik was even helemaal weg, kon geen bal meer. Ik had het gevoel dat ik er niet een meer zou maken. Ik trilde gewoon van binnen. Daar zal de spanning ook wel mee te maken hebben gehad. Jan heeft het me knap lastig gemaakt. Hij speelde hart stikke goed. Over het algemeen speelt hij op de laatste dag slecht. Nu bleef hij steeds maar volgen. Hoewel je dan zelf ook goed speelt, speelt toch wel even door je gedachten datje er misschien nog aan gaat. Het was maar goed dat ik 70 80 procent scoorde in een pro gramma, waar je normaal maar 50 procent van maakt Na het begin op zaterdagmiddag heb ik constant goed gespeeld Daardoor ben ik met die 342 punten ondanks de mindere eerste twee dagen nog uitgeko men op de tweede béste score bij een Europees kampioen schap. Het Europees record dat ik met 389 punten vorig jaar in Gorssel vestigde is alleen hoger geweest". „Na de finale voor de wereld beker in Valkenburg heb ik al leen nog maar competitiewed strijden gespeeld voor Holland Casino's. Driebanden trainen heb ik niet meer gedaan. Het kunststoten kreeg alle aan dacht, omdat ik dit als een zeer belangrijk toernooi beschouw de, waarvoor ik niets aan het toeval wilde overlatea Dit kampioenschap was van zoveel waarde, omdat ik bij een eerste plaats twee seizoenen goed zou zitten. Nu ik de titel binnen heb, kan ik zeggen dat ik twee seizoenen onder de pannen ben. Praktisch gesproken ben ik nu immers ook verzekerd van uit zending naar het wereldkam pioenschap dat volgend jaar in Japan wordt gehouden. De eer ste vijf of zes van Europa gaan meestal naar het wereldkam pioenschap. En dat moet denk ik geen problemen opleverea ZIE VERDER SPORTPAGINA 3 BOGOTA (Rtr) - Tijdens de trans-amazone Rallye in Zuidamerika zijn twee Chi leense coureurs om het le ven gekomen. Volgens de organisatoren kwa men de Chilenen Sergio Raul Abuhaba en José Francisco Restucci met hun Toyota tegen een boom terecht op dertig ki lometer voor de finish van de eerste etappe tussen Cartagena en Cucuta in Colombia. De rallye, die naar het model van Parijs-Dakar is ingericht, beslaat in totaal een traject van 13.100 kilometer van Colombia naar Argentinië, met passages in Ecuador, Peru en Chili.

de Stem | 1988 | | pagina 11