htingen Koude duik voor 't goede doel Twee kunstuitleencentra in regio .EGENHEID Uiitljof PASTE VERBINDING ONMISBAAR ALS 'CHUNNEL' ER KOMT meerdoh JS WERI ZIJN 'IE ERBIJ iK IOLSTOE1 Twijfels bij politie: dood Sluiskillenaar zelfmoord of moord? Politierechter kent eis schadevergoeding toe na mishandeling Iptwaar ingen échtte iedere bemiddelt bij mensen met ds 60 jaar. iakt nog meei| lingen, |aanpassingei| rije tijd toch ordt. Bemanning politieboot redt reebok uit water All articulieren Iets te vieren? tt tt EUGENIE VERDEGEM WORDT VANDAAG 80 JAAR. H.G. TANTE EUS| NEVEN NICHTEN SAS VAN GENT velen1 Lf direkteur van die raad, H. ROBY BELLEMANS: 'YOOB MU IS DAT FUNEST' Niet blij Groei VRIJDAG 22 APRIL 1988 ZAAK IN OPSPOBING VEBZOCHT Bewijzen Getergd Meisje ziet man met bloot onderliehaam I om te zoenen I lankje, jubileum, receptie, verloving, overwinning, Abraham, openbare dank, jor, mag best eens in de E pagina familieberichten. 1 en duur hoeft het niet te Iels kosten een tientje). kolom 2,00. Eén grote £,55. Voor het plaatsen van Fng met een formaat van 35 ten wij 14,05 toeslag. In op aanvraag. Bij niet- 1 wordt 4,00 adm.kosten Ivorden niet geretourneerd, s of geef uw tekst 2 dagen i>ij één van onze kantoren, laven stuurt u eveneens 2 ltsing naar Postbus 3229, fchriftelijke opgaven worden icepteerd indien naam en -zijn, ook indien uw betaling jfij behouden ons het recht jder opgaaf van redenen te Jweigeren. |r klachten bereiken over de Tiehoudt de uitgever zich het haam van de opdrachtgever |end te geven. niglngtnleuw» 2 kolom op donderdag. Specialiteitenrestaurant culinair niveau vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 J DE STEM VANZEELAND T27 Rotterdam: WOY een must "Ad. [verteren brengt leven in de brouw kaiteMn.99 Inlichtingen: De Stem, 076-236911 fan onze verslaggever (OTTERDAM - De bouw ran een tunnel van Enge- and naar Frankrijk bete kent dat er betere wegen noeten komen in ;eeuwsch-Vlaanderen. tolgens de Rotterdamse Kamer an Koophandel loopt de snelste erbinding tussen de Maasstad n de tunnel via een vaste oever verbinding, door Zeeuwsch- Vlaanderen naar het zuiden. „De Dammenroute, met een verbin ding over de Westerschelde, is de meest realistische route tussen Rot terdam en de nieuwe tunnel naar En geland. Zeeuwsch-Vlaanderen is als zodanig een van de hoofdschakels in de vervoersketen van en naar Rotter dam, maar dan moeten er natuurlijk wel betere wegen komen", aldus de toelichting van dr. mr. J.G.W.Simons, secretaris van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. Hij sprak gisteren tijdens een studiebijeenkomst over de Eurotunnel. Volgens dr. mr. Simons is een route door West-Brabant aanzienlijk min der geschikt, ook al sluit zo'n route aan op de in aanbouw zijnde Lief- kenshoektunnel bij Antwerpen. Si mons: „Op onze kaart is die route via Brabant en Antwerpen een stippel lijn, maar de Dammenroute is een doorgetrokken streep". Rotterdam beschouwt de bouw van een de Eurotunnel niet als bedrei gend. Eerder is het inspiratie om de activiteiten van de havenstad ui te breiden. De Rotterdamse Kamer van Koophandel verwacht dat vervoer vanuit andere werelddelen nu wel licht rechtsstreeks naar Rotterdam zal gebeuren, zonder dat schepen voor een deel tevoren in Engeland worden gelost. Dat laatste is nu nog vaak het geval. Het vergt extra tijd en dus ex tra kosten. Dat Rotterdam meer van dit zoge heten diepzeevervoer zal aantrekken, betekent wel dat er een goede land verbinding met Engeland moet zijn. Wat die verbindingen betreft zijn niet alleen de autowegen van belang, ook de nog aan te leggen spoorweg voor de hoge snelheidstrein, de TGV, speelt daarbij een rol. Ook Zeebrugge zegt de Eurotunnel 'met open vizier' tegemoet te treden. Het duel tussen zee-en landtransport, ontketend door de Eurotunnel, zal zich vooral in andere havens afspelen. Directeur Maurice Michels van de Maatschappij van de Brugse Zee vaartinrichtingen noemde in dat ver band de Franse havens Calais, Bou logne en Duinkerken. Aanloopje Van onze correspondent I TERNEUZEN - Niet wars van een stuntj e is gister- morgen een drietal leer lingen van de eindexa menklas van de leao-afde- ling van VSO-LOM De Schans uit Terneuzen ge- I kleed het water van de Otheensekreek ingespron gen. Dat gebeurde op eigen initia- I tief, in het kader van de actie 'Jeugd voor Jeugd', een lan- delijke jeugdactie met als doel de komende twee jaar honderdduizend Afgaanse .de sprong.. vluchtelingen te bereiken met medische hulp, basisonder wijs en vakscholing. Onder luid gejuich van leerlingen en leerkrachten van De Schans sprongen Jac queline Koole, Rens Hame link en Henk Snoeys gister morgen in de ochtendpauze gekleed van de steiger in het nog frisse havenwater van de Otheensekreek. Begin deze week verzamelde het moedige drietal onder leerlingen en leerkrachten een bedrag van 224,90 aan sponsorgelden voor de actie. Druipnat en wat rillerig beklommen de drie vroege watertoeristen gistermorgen de steiger, daarbij opgevan gen door klasgenoten met een warme deken. Rens Hame link: „Aanvakelijk wilden we eigenlijk voor de lol de kreek inspringen, zomaar om de sleur van de laatste weken voor het eindexamen wat te doorbreken. _r Veel leerlingen vonden dit pure bluf en stel den er graag een wedden schap tegenover. Dat bracht ons op het idee om aan te slui ten bij de actie voor Afganis- tan". Henk en Jaqgueline: „Het was wel erg koud toen we het water uitkwamen". Gistermiddag konden Henk, Rens en Jacqueline - opgewarmd - gniffelend overgaan tot inning van de sponsorgelden. Maandag 25 april is De Schans opnieuw in de weer voor de actie. Dan wordt er door in totaal 139 leerlingen tussen 9.15 en 10.15 uur gefietst bij De Griete, ge lopen in het sportpark Oude Vaart en gezwommen in het overdekte zwembad De Honte in Terneuzen. Uiteraard zijn ook deze activiteiten gespon sord. De coördinatie van de actie op De Schans is in handen van Ron Eussen en Evert Eckhardt. Ron Eussen is don derdag 5 mei namens de Zeeuwse scholen samen met een leerling van De Schans te zien in een avondvullende tv- uitzending over de actieweek. I evenziveven. .endoornat! - FOTO'SD€STEM/COflJ.DEBOER antwoordnf'i 3800 VB Amers; Tel.: 033-6352! giro 625" 4 onze verslaggever IDDELBURG - De pro- ®Jc'ale kunstuitleen moet Faen uitgebreid. Volgens F sPreidingsmodel zouden I® d® toekomst één hoof d- T'ipng en vijf dependan- kunnen komen, waar- E wee in Zeeuwsch- jiaanderen. F staat te lezen in de Notitie Rrc'aal Beeldende Kunst- i We notitie komt vol- ter sprake in een krt L.r'n® van de sectie beel- "unst van de Zeeuwse jutureieraad. stelt nadrukkelijk dat j 6611 discussiestuk gaat. t JWtnen nu dus nog niet seven in welke plaatsen we dependances zouden wil- Cr-W6 keuze is bovendien Helyk van de bereidheid van de betreffende gemeen ten". Volgens Koch ligt het evenwel voor de hand dat wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft in ieder geval Terneuzen, als grootste en centrale gemeente, in aanmerking komt. Daar naast kan er dan nog een de pendance komen in Oost of West. Voorafgaand aan de eventuele opening van een de pendance moet er wel een haal baarheidsonderzoek komen, zo vind de raad. De Axelse galeriehouder R. Bellemans is niet blij met deze ontwikkeling. In een brief aan de raad uit hij zijn ontevreden heid over het gebrek aan over leg. „Ik hoor zelden of nooit meer iets vanuit de ZCR. Ter wijl ik toch redelijk professio neel bezig ben met beeldende kunst, is er geen enkele betrok kenheid met wat de ZCR doet". Hij vindt dat 'vreemd en ver velend' en wijst erop dat hij in Axel met eigen kapitaal en werk een kunstuitleen heeft opgezet, 'omdat er vanuit de overheid weinig of niets ge daan werd'. „Nu bliikt de pro vincie ineens van plan toch met een vestiging in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen te ko men. Voor mij is dat funest, want tegen een gesubisidieerde instelling kan ik zeer moeilijk opboksen", aldus Bellemans. Koch ziet niet zo'n bezwaar in een provinciale kunstuitleen naast die van Bellemans. „Hier in Middelburg zitten er twee vlak bij elkaar en die bijten elkaar ook niet. Het feit dat vroeger boekhandels boeken uitleenden heeft de overheid er toch ook niet van weerhouden om openbare bibliotheken op te richten", vergelijkt hij. Hij geeft toe dat particulieren een eigen risico lopen, „maar ze kunnen het dan ook op hun eigen manier doen". Het idee om meer uitleenpun- ten te creëren hangt samen met een sterke groei aan zowel de vraag- als aanbodzijde. „De aanwezigheid van zo'n voorzie ning is van groot belang. Die moet dan zo goed mogelijk ver spreid zijn en bereikbaar voor Van onze verslaggever MIDDELBURG - Werd de 29-jarige uit Essen af komstige en in Sluiskil wonende Duitser Peter Schleusser in een zomer woning in Oostkapelle vermoord of pleegde hij zelfmoord? Dit is de vraag waarvoor de rijkspolitie Zeeland staat en waarop men maandagavond via de t.v.-uitzending Op sporing Verzocht een ant woord hoopt te krijgen. Schleusser, die vanaf de cember vorig jaar in Sluiskil woonde, werd op 11 maart dood aangetroffen in de zo merwoning. Aanvankelijk dacht de politie aan zelf moord, omdat het huisje een ordelijke indruk maakte en van binnenuit was afgeslo ten. Lijkschouwing wees uit dat de man was overleden aan een cyanide-vergifti- ging. Het onderzoek dat werd gestart leverde echter di verse 'vreemde' gegevens op. Zo verklaarde een VW- vertegenwoordiger, bij wie de sleutel voor de zomerwo ning op 6 maart was afge haald, dat de dode niet de man was die van hem de sleutel kreeg. De auto van Schleusser, een rode Volks wagen Polo met Duits ken teken, werd op diezelfde 6 maart 's avonds door de po litie van Bergen op Zoom onafgesloten en met bran dende lichten aangetroffen bij het station. Hoewel er geen aanwij zing voor roof is, moet Schleusser toch over zo'n kleine ton beschikt hebben, waarvan hij in december zijn huis in Sluiskil contant betaald had. Verder werd uitgevonden dat hij, onder valse naam, van 3 tot 7 december in een Amsterdams hotel had gelo geerd. Bovendien werd hij rond Kerstmis in Zoute- lande gesignaleerd met nog drie Duitssprekende man nen. Uit een gevonden kas sabon blijkt verder dat hij op 2 januari 1988 inkopen heeft gedaan in Bergen op Zoom. Daar komt bij dat Schleusser voor de Essense politie geen onbekende is. Herhaalde malen werd hij aangehouden in verband met het bezit van kleine hoeveelheden hasj, heroïne, LSD, amfetaminen en grondstoffen voor de aan maak van LSD. „Onze con clusie is dat er toch mogelijk sprake is van misdaad. In Zeeland hebben we de zaak uitputtend nagetrokken, mogelijk dat de t.v.-uitzen ding aanwijzingen vanuit de rest van Nederland ople vert", zegt politiewoord voerder Ton Muller. Van onze correspondent HANSWEERT - Bemanningsleden van de RP16 zijn gistermorgen in actie geweest voor een zeldzame klus. Varend nabij de ingang van het oude kanaal door Zuidbeveland bij Hansweert werd in het water een reebok gezien, die duidelijk in moeilijkheden verkeerde. De politiemensen namen het dier aan boord en voeren er mee naar de wal. Nog voor kon worden aangelegd sprong de reebok aan vaste wal en verdween spoorslags. Omtrent de herkomst of de eigenaar van het dier kon de politie geen mededelingen doen. Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor het eerst is door de politierechter in Middelburg een civiele vordering voor geleden 'immate riële schade' na mishandeling toegekend. De vordering werd ingediend door de advocaat van het slachtoffer, dat op 20 juli op de kermis in Kortgene door de 26-jarige P. R. uit Oss was mishandeld. Het tweetal kwam die dag met elkaar in botsing tijdens een rondje in de botsautootjes, waarbij een van de mannen van oordeel was dat de ander zijn voertuig niet naar behoren bestuurde. R. haalde uit en sloeg de andere bestuurder een gebroken neus, waarna de jon geman van de dokter een week huisarrest kreeg opgelegd. Voor de geleden pijn en erger nis over dit alles liet hij zijn advocaat een bedrag aan 'smartegeld' claimen van 500 gulden. iedere Zeeuwse burger", aldus de notitie. Momenteel zijn er twee ge meentelijke uitleencentra, in Vlissingen en Middelburg, en een provinciale uitleen in Mid delburg. „Een rare versnippe ring", meent Koch. Het lijkt hem beter als alle centra onder één noemer komen, in casu de Stichting Beeldende Kunst Zeeland. Voor die stichting zou dan een coördinerende rol zijn weggelegd. Of de kunstuitleen van Bellemans daar ook bij on dergebracht zou kunnen wor den, betwijfelt Koch. „Ik kan me voorstellen dat de provincie toch bepaalde eisen zal stellen aan de wijze waarop de werken worden geëxposeerd. Bij Belle mans is dat nou niet direct op timaal". Officier van justitie mr. Nij- meijer wees de eis, zoals ge bruikelijk, af met de medede ling dat de politierechter uit sluitend kan werken met 'kei harde bewijzen' en zich niet kan bezighouden met 'natte vingerwerk'. De advocaat be toogde daarop dat hij zich ge baseerd had op door de ANWB gepubliceerde bedragen, waarop politierechter mr. No- mes, eveneens met een 'natte vinger', kwam tot toewijzing van een bedrag van 250 guldea R. werd veroordeeld tot een boete van 400 gulden. Eveneens een boete van 400 gulden, maar daarnaast boven dien een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een week kreeg de 22-jarige R. van H. uit Wissenkerke opgelegd. Hij had op 3 augustus op een camping in Kamperland een jongeman in het gezicht gestompt omdat die hem even tevoren zou heb ben beledigd. Van H.'s raads man verduidelijkte dat zijn cliënt door een stelletje 'ladder zatte kakineuze Leidse studen ten' voor 'boerenpummel' was uitgemaakt en dat ook zijn vriendin neerbuigend was be handeld. „Logisch dat zo'n jon gen dan kwaad wordt en als havenarbeider heeft hij nu eenmaal een stel stevige knuis ten, waardoor de tik wat hard aankwam", zo besloot de raadsman. De 25-jarige J. S. uit Poortvliet tenslotte kreeg een boete opge legd van 350 gulden. Hij voelde zich op 8 augustus in een café getergd door een andere bezoe ker, die hij even later op straat dan ook 'een pak slaag' gaf. Met snij wonden en kneuzingen deed het slachtoffer diezelfde nacht nog aangifte. S. was niet ingegaan op het schikkings voorstel van 300 gulden omdat, zo betoogde hij, hij 'al genoeg betaald had' aan het bescha digde t-shirt van de man. Poli tierechter mr. Nomes vond dit geen geldige reden en ver hoogde daarom (zoals gebrui kelijk wanneer de zaak voor de rechter komt) de boete conform de eis tot 350 gulden. Van onze correspondent CLINGE - Een 16-jarig meisje uit Hulst kwam gis teren oog in oog te staan met een man die zijn onder lichaam ontblootte. Dat ge beurde omstreeks het mid daguur, toen ze over de Blomweg tussen Clinge en Nieuw Namen fietste. De personenauto van de man, een licht groene Fiat met een Belgsich kenteken, stond een eindje verder geparkeerd aan de Woestijnestraat. Meer gege vens kon ze aan de politie niet verstrekken. De rijkspolitie in Hulst verzoekt eventuele getui gen die het betrokken voertuig of de man ook hebben gezien zich met haar in verbinding te stellen.

de Stem | 1988 | | pagina 9