Van den Broek in Tsjechoslowakije 'Verzoenende' dialoog VS en Panand 'GEDRUKTE FEESTSTEMMING' DOOR ONLUSTEN IN BEZET GEBIED Betere controle op Nederlandse vis in buitenlandse havens Man uit Venlo dealde heroïne in opdracht jungle-commando BUITENLAND STEVIGE G MSTERDA DE STEM BUITENLAND VRIJDAG 22 APRIL 1988 DISSIDENT HA VEL DUIKT TOT AAN ONTMOETING MET MINISTER ONDER Belgen slordig met afval uit ziekenhuizen TEL AVIV (DPA/RTR) - Honderdduizenden Is raëliërs hebben gisteren met picknicks op het land en culturele manifestaties, militaire parades en feesten de 40-ste verjaardag van de joodse staat gevierd. Geschenk VS NIEUWSOVERZICHT Democraat Gore staakt campagne Ontvoerde Amerikaanse kolonel 'berecht' Staking veerboten mogelijk snel voorbij Mijnenvegers blazen vijfde mijn op Carrington zegt bezoek aan Denemarken, Botha pleit voor zwarte ministers ANTWERPEN - Dow jen nieuw hoofdkantoor Eerste stap Man gooit zoutzuur over werk van Dürer pflSTEM FINANC ientraal Verdachten lynchpartij Ulster gepakt PANAMEES PARLEMENT HEFT NOODTOESTAND OP Jamrak bladstil bij reurig-iage omzetten T 21 PRAAG (ANP) - De Tsje- choslowaakse dissident Va clav Havel, die is uitgeno digd voor een lunch met mi nister Van den Broek op de Nederlandse ambassade in Praag, is tijdelijk onderge doken. Zijn broer Ivan vertelde dat hij van plan is vrijdagmiddag naar de ambassade te komen, maar tot op dat moment onbe reikbaar is. Minister Van den Broek is gisteren voor een officieel be zoek van twee dagen in Praag aangekomen. Vóór zijn vertrek werd van de zijde van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Den Haag vernomen dat de minister, in het kader van 'de brede oriëntering', een aan tal dissidenten wilde ontmoe ten. Althans één van de woord voerders van Charta '77, Milos Hajek, is woensdag eveneens door de Nederlandse ambas sade in Praag uitgenodigd voor de lunch. Ivan Havel zei niet te weten of Hajek de uitnodiging zou aanvaarden en of ook de andere woordvoerders, Boho- mir Janut en Stanislav Devaty, zijn gevraagd. Hij dacht dat de Jazz-Sectie, een dissidente cul turele beweging, eveneens een vertegenwoordiger naar de lunch zou zenden. Enige tijd geleden zijn en kele dissidenten die door de Britse ambassade in Praag wa ren uitgenodigd om een hoge bezoeker te ontmoeten, korte tijd opgepakt. De aanwezigheid van Havel bij de lunch is voor minister Van den Broek daarom van be lang, omdat eind 1986 de gang van zaken rond de toekenning van de Erasmusprijs aanlei ding was tot verwijten dat de minister zou hebben gepro beerd de Tsj echoslowaakse dis sident de mond te snoeren. Dit verwijt was vooral pijnlijk om dat minister Van der Stoel, toen hij ruim tien jaar geleden Praag bezocht, grote bekend heid kreeg door de toenmalige woordvoerder van Charta '77, Jan Patocka, op zijn hotelka mer te ontvangen. Minister Van den Broek heeft donderdag, na de gebrui kelijke kranslegging bij het graf van de onbekende soldaat, geluncht en besprekingen ge voerd met zijn Tsjechoslo- waakse collega, Bohuslav Chnoupek. Later in de middag zou hij door premier Lubomir Strougal worden ontvangen. Ontmoetingen en besprekin gen met leiders van de commu- Minister Van den Broek in gesprek met de Tsjechische ■premierStrougal. - fotoanp nistische partij staan niet op het programma. Bij de bezoe ken die hij de afgelopen maan den heeft gebracht aan Polen, Hongarije en Bulgarije, was dit wel het geval. Israël viert 40-ste verjaardag Terwijl in de bezette gebieden joodse kolonisten feest vieren en kinderen op tanks spelen, demonstreren Palestijnen in de Chileense hoofdstad Santiago en op andere plaatsen in de wereld tegen de Israëlische bezetting van Gaza en Westbank en tegen de moord op Abu Jihad. - foto s ap Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Braks (Visserij) verwacht dat Nederlandse vissers die vis aan wal brengen in Bel gische en Deense havens in de toekomst beter gecontro leerd en sneller geregi streerd zullen worden. Braks heeft daarover principe afspraken gemaakt met zijn Deense en Belgische collega's. Van Nederlandse vissers wordt sinds eind vorig jaar in alle Nederlandse havens gere gistreerd hoeveel vis ze aan land brengen. Dat gebeurt om gesjoemel met vangstcijfers te gen te gaan. Om die registratie te ontlopen, brengen nogal wat Nederlandse vissers hun han del aan land in België en Dene marken, waar de controle veel minder stringent is. De Tweede Kamer liet Braks gisteren duidelijk weten onge rust te zijn over deze ontwik kelingen. Aanlanding van Ne derlandse vis in het buitenland ondermijnt de strenge controle in de Nederlandse havens, vin den CDA, PvdA en WD. De Kamer wijst er daarnaast op dat het visserijbedrijfsleven zijn medewerking aan de nood zakelijke inkrimping van de vissersvloot laat afhangen van het welslagen van de controle op naleving van de vangstre- gels. Minister Braks wil eerst be zien of de nieuwe afspraken tot strengere controle en registra tie zullen leiden. Is dat niet het geval, dan wil hij in EG-ver- band verdergaande maatregels voorstellen. Ieder EG-land zou dan verplicht worden om gege vens over daar aan wal ge brachte 'buitenlandse' vis on middellijk door te geven. Daar naast zouden vissers die eerder vangstregels hebben overtre den, een verbod krijgen om hun vis in het buitenland te verko pen. Van zo'n verbod zouden ze dan wel ontheffing kunnen krijgen van de eigen nationale overheid. Vervolg van de voorpagina BREDA - „Ik heb het moor den, platbranden en ver krachten in Oost-Suriname zelf meegemaakt. Dat was in Pokigron. We moesten wat terug doen. Ik was woe dend, wilde wraak. Ik had in Nederland twee veroor delingen voor dealen van heroïne. Toen Sabriti B.-M. mij in 1986 vroeg of ik belangstelling had voor heroïne, zag ik een moge lijkheid de vrijheidsstrijders in mijn land te helpen. Nog zie ik 's avonds die strijd in mijn visioenen. Het was schieten of geschoten worden. Gruwelijke moorden. Ik ben in 1975 naar Nederland gekomen. Daarom was ik geen echte jungle-man meer en kon ik het in die strijd niet volhouden. Ik ben in 1985 en 1986 betrokken geweest bij de voorbereidingen van de strijd. Ik was o.a. bood schapper tussen het verzet in Suriname en de Stichting Hulp Oost-Suriname in Tilburg". Dat verklaarde Franklin A. uit Venlo gisteren voor de Bredase rechtbank. Volgens de Surinaamse Win ti-deskundige (Winti is magie, de Surinaamse variant van Voodoo, red.) A. Pakosie uit Utrecht en volgens de Zeeuwse districtspsychiater Dekker is A. geestelijk in de war. Hij moet dringend behandeld wor den. De eerste is ervan over tuigd dat een kruidenbehande ling de kwade geest die bezit van A. heeft genomen zal ver drijven. De psychiater is daar zeker niet op tegen. De heer Pakosie wordt regelmatig door het departement van Justitie ingeschakeld. Voor de getuige-deskundige staat vast dat A. aan een gees tesziekte met een Winti-ach tergrond lijdt. Hij onderkent bij hem dezelfde symptomen die hij eerder bij twee zussen en een broer van de verdachte in Suriname heeft gezien. In zijn gesprek met A. raakte die in trance. De Winti in hem zei onder meer: „Waarom nam hij me mee naar de oorlog. Waarom liet hij mij de doden zien". Hij wil dat A. een kruidenbe handeling ondergaat. Die be staat uit drie keer een kruiden- bad. Zo'n scéance neemt een et maal in beslag en moet twee keer met een tussenpoos van een maand herhaald worden. „Dat is een geestelijk recept. De nieuwe kracht gaat vechten met de slechte Winti en ver drijft die. De behandeling werkt niet in het Huis van Be waring, wel in een ziekenhuis", aldus deze deskundige. De verdachte maakte in zijn daarop volgende ondervraging niet de indruk dat er iets ern stigs met hem aan de hand is. Hij formuleerde zorgvuldig en gaf helder antwoord op alle ge stelde vragen. Via een van haar dochters kende hij de Bredase Sabriti. Die vroeg hem of hij belangstelling voor heroïne had. Hij is er in 1978 en 1979 voor handel in heroïne veroor deeld tot 15 maanden en twee jaar. Omdat zijn plaatsgenoot G. K. hem had gevraagd of hij aan dat spul kon komen, is hij tus sen Sabriti en K. gaan bemid delen. In totaal heeft hij daar ƒ10.000 mee verdiend. Geld waarvan hij medicijnen en goederen voor de vrijheids strijders in Suriname kocht. De verdachte was het niet met rechtbankvoorzitter mr. L. van der Plas eens dat hij volle dig in vrijheid hiervoor heeft gekozen: „Ik moest iets doen, want veel van mijn dorpsgeno ten zijn door de mannen van Bouterse gedood. Ik heb dat ge zien. Ik voelde een directe druk tot handelen. Ik heb er met de comman danten en de stichting in Til burg over gesproken. Zij zagen brood in de drugshandel. Toen mij in Nederland drugs aange boden werden en ik die op kre diet kon afnemen, heb ik ja ge zegd. Als de kwestie Oost-Suri name niet gespeeld had zou ik er nooit aan begonnen zijn. Het jungle-commando heeft me niet op de risico's gewezen die ik ging nemen. De ramp in mijn land was ook te groot om daar echt bij stil te staan". Op verzoek van de raadsman hield de rechtbank de behande ling aan. De rechter-commis- saris moet de twee bestuursle den van de stichting en eventu eel andere getuigen horen. Bo vendien moet hij aan psychia ter Dekker vragen of A. behan deld moet worden, welke the rapie de beste voor hem is en waar die behandeling plaats moet vinden. De rechtbank wees het verzoek van mr. Doe- dens af om het voorarrest van A. in afwachting van diens be handeling te schorsen. li HASSELT - Het op bergen, transporteren en uiteindelijk vernie tigen van ziekenhui- safval laat in België behoorlijk te wensen over. Uit een recent onderzoek is onder meer gebleken dat in een plaats geam puteerde ledematen door ziekenhuisdiensten in een plastic zak werden ge stopt, naar het kerkhof werden gereden en daar werden neergegooid. Giftige medicamenten, spuiten en licht radioac tief afval lagen weken lang in de buurt van een bos, vlakbij een woon kern, waar dagelijks kin deren langskwamen, die soms met injectienaalden speelden. Die onthutsende ontdek kingen deed onderzoek ster Sonja Christiaens van de socialistische ge- zondheidcomité's in Bel gisch Limburg. Zij ging bij ziekenhuisdirecties, transportmaatschappij en en exploitanten van ver brandingsinstallaties na wat er met het ziekenhui- safval gebeurt. Ze publi ceerde haar bevindingen in een rapport voor het socialistisch ziekenfonds. De voorzitter van dit fonds in Limburg, de Tongerse senator Guy Moens, vond de resulta ten zo erg dat hij vol gende week een wets voorstel gaat indienen waarin de verwerking van ziekenhuisafval wordt geregeld. Terwijl in Israël werd gedanst en gezongen, mochten de meesten van de 1,5 miljoen Palestijnen in de bezette ge bieden hun huizen niet verlaten omdat voor de meeste vluchtelingenkampen een uitgaansverbod was afgekon digd. ren ons meer bewust van het wonder dat ons land bestaat". Toch leken slechts weinige van de feestvierenden ervan onder de indruk dat op korte afstand in de bezette Arabische gebie den in het zuidwesten en oosten honderdduizenden Palestijnen onder een uitgaansverbod leef den. De 40-ste verjaardag van de staat Israël, waarvan velen hoopten dat ze de nationale eenheid zou doen herleven, werd gevierd in de 19e week van bloedige onlusten in de be zette gebieden, die aan ten minste 161 Palestijnen het le ven hebben gekost. Premier Shamir verklaarde voor de radio dat het beeld van Israël de internationale ver oordeling zal overleven dat het met scherp schiet om rellen te onderdrukken, het Palestijnen het land uitwijst en 5.000 ver meende activisten heeft gear resteerd. „Kijk, Israël is niet het soort land waar het leven rustig, ideaal en herderlijk is", zei de Israëlische leider. Hij zei dat Israël er gewend aan is ge raakt bij tijden door de pu blieke opinie te worden veroor deeld. „Ook heden worden we aangevallen. Ook dit zal wel weer overgaan", aldus Shamir. Twintig jaar geleden zetten maar weinig Israëliërs de na tionale onafhankelijkheidsdag luister bij door de Ster van Da- vid-vlag van balkons en gevels te hangen. Maar dit jaar ver kocht de gemeente Jeruzalem vlaggen tegen een speciale prijs en werden de inwoners opge roepen te vlaggen. Hoewel straten hier en daar zeeën van blauwwitte vlaggen waren, er militaire parades werden ge houden en militaire kampen 'open huis' hielden, vierde Is raël zijn eigen verjaardag zon der overdreven nationalistisch pathos en patriottisch vertoon, eerder ingetogen en ondanks alles vrolijk. De liederen en dansen mogen hetzelfde zijn gebleven, de mensen zeker niet. „Wij oude ren kunnen niet meer het en thousiasme van de stichtings jaren opbrengen en de jongelui weten vandaag niet meer wat het vroeger voor ons, die aan de holocaust zijn ontkomen, bete kende het bestaan van onze staat te vieren", verklaarde een 50-jarige Israëliër die met zijn zoon naar het Stadhuisplein in Tel Aviv was gekomen. Bij een feest in Jeruzalem woensdagavond verwoordde een deelnemer de gemengde gevoelens van de Israëliërs bij de nationale feestdag: „de stemming was gedrukter dan in vroeger jaren". „Israël heeft zorgen en dat weten wij De Israëlische president, Chaim Herzog, ontving geluks telegrammen van onder ande ren president Reagan, de Britse koningin Elizabeth II, de West- duitse president Von Weizsac- ker, de Franse president Mit terrand en koningin Beatrix. Tijdens een receptie felici teerde premier Lubbers de Is raëlische ambassadeur in Den Haag, Zev Suf ott. In een toespraak voor de Is raëlische televisie riep presi dent Herzog alle joden in de wereld op 'naar huis, de vrij heid en het democratisch va derland te emigreren'. Van de rond 15 miljoen joden in de we reld leven er rond 3,7 miljoen in Israel. Herzog riep op tot 'ver sterking van de democratie'. De Israëlische regering waar deerde als bijzonder geschenk van de VS aan Israel een 'me morandum van wils-overeen- stemming', dat donderdag in Washington door president Reagan en in Jeruzalem door premier Yitzhak Shamir werd ondertekend. In dit memoran dum wordt de vriendschap tus sen beide staten vastgelegd. Het dient de uitbreiding van de militaire en economische sa menwerking. Israël heeft er mee de status van een Navo- bondgenoot gekregen, meenden hoge functionarissen in Jeru zalem. In de gekoesterde Israëlische parken en bossen vierden veel Israëliërs donderdag met de populaire barbeque de natio nale feestdag, waarop wordt herdacht dat op 21 april 1948 David Ben-Gurion vanuit Tel Aviv de onafhankelijkheids verklaring van de joodse staat voor de radio voorlas. In dor pen en steden werd gedanst en vuurwerk afgestoken. Maar het spontane enthousiasme van de dagen van de eerste Israëli sche pioniers leek minder aan wezig dan vroeger. „Het was vroeger leuker", zei de 35-jarige Hava Dayan uit Tel Aviv. „We waren in de eer ste jaren meer verenigd en wa- WASHINGTON (RTR) - De Democratische senator Alben Gore heeft donderdag zijn campagne gestaakt, maar heeft zh formeel niet teruggetrokken als kandidaat voor het Amen! kaanse presidentschap. BAYRUT (RTR/AFP) - De ontvoerders van de Amerikaan kolonel William Higgins hebben donderdag bekend gemaals dat ze hem gaan 'berechten' voor misdaden tegen Libanezenej Palestijnen. In een verklaring die in Bayrut werd afgeleverd bij een westers persbureau deelden de ontvoerders, de 'organi- satie van de onderdrukten in de wereld', mee dat het verhort van Williams is beëindigd en dat 'hij moet terechtstaan voor 4 aanklachten tegen hem'. Bij de in het Arabisch getypte brief was een zwart-wit fotoge. voegd van Higgins, die op 17 februari van dit jaar werd out. voerd in Zuid-Libanon. LONDEN (DPA) - De Britse rederij P and O, die een pas giersdienst onderhoudt in het Kanaal, wil het komende week. end een einde maken aan de staking die de Britse werknemer van het bedrijf sinds elf weken voeren. De Britse vakbond vat zeelieden heeft echter aangekondigd de staking voort te zullet zetten. Volgens P and O zijn 900 van de 1.600 stakende zeelieden al- koord gegaan met de nieuwe arbeidsvoorwaarden. Zij zulle; een loonsverhoging krijgen van ongeveer 1.400 gulden per jaar De rederij heeft de werknemers die niet met haar CAO-voor stellen hebben ingestemd, ontslagen. DEN HAAG (ANP) - De twee Nederlandse mijnenvegers dieir. de Perzische Golf op mijnen jagen hebben donderdagochte» hun vijfde mijn opgespoord en onschadelijk gemaakt, woordvoerder van de marine heeft dit meegedeeld. Woensdaj werden mijnen nummer 3 en 4 tot ontploffing gebracht. Dot. derdagmorgen onderging mijn nummer vijf dit lot. De schepet opereren voor de kust van Bahrayn in de Perzische Golf. KOPENHAGEN (AFP/DPA) - De secretaris-generaal van if Navo, Lord Carrington, die deze weken afscheidsbezoeken al- legt aan de lidstaten, heeft zijn voorgenomen bezoek aan Dene marken voor volgende week afgezegd. De beslissing is genomen nadat de Deense regering woensdaj in beraad met de bondgenoten besloot de bijeenkomst van if Nucleaire Plan Groep van 27 en 28 april te verplaatsen vat. Kolding in Denemarken naar Brussel. De aankondiging van de afgelasting werd in Denemarken i» gemengde gevoelens ontvangen, vooral nu dinsdag de verb zingscampagne van start ging. De vervroegde verkiezing® werden uitgeroepen nadat in de Folketing een motie van it linkse partijen werd aangenomen waarin wordt geëist dat logsschepen die Deense havens aandoen melden of ze ken» pens aan boord hebben. KAAPSTAD (RTR) - De Zuidafrikaanse president, P.W. Bo tha, heeft gisteren gezinspeeld op verzachting van de a] heid. In een rede tot het parlement pleitte hij er indirect Van onze economische redactie De Amerikaanse multinat' age landen haar omzet aa Ondanks de lage dollarkoers iam de omzet toe met 14.5 pro- :ent tot ruim vijf miljard gul- jen. Dow Chemical maakte deze cijfers gisteren bekend tijdens een persconferentie over de ïieuwbouw van het Benelux- ïoofdkantoor in de Antwerpse voorstad Edegem. De bouw van het hoofdkan- oor start in 1989. In het kan oor worden alle administra- ieve afdelingen onderge- jracht, die nu nog over vier verschillende locaties zijn ver- ipreid. Het gaat om Dow Che- nical Management Internatio- ïal (Brussel), Dow Benelux Sa- es (Antwerpen), Merell Dow lelgium (Brussel) en een aan- al afdelingen die nu nog sa- nen met het Europees inge- lieursbureau in Rotterdam sijn gehuisvest. Ook wordt een aantal onderzoekscentra van Dow in het gebouw onderge- jracht. Totaal komen er 250 tot 00 mensen te werken. zwarten op te nemen in het kabinet en in het kiescollege datèlje van centraal president aanwijst. Het zou gaan om de benoeming van 'erke&p MUNCHEN (DPA) - Drie op hout geschilderde werken van Albrecht Dürer (1471- 1528) in de Alte Pinakothek in München zijn donderdag ern stig beschadigd doordat een 51-jarige man ze met zout zuur overgoot. Naar de politie meedeelde zijn de betrokken schilderijen 'Beweinung Christi', 'Maria als Schmer- zensmutter' en 'Baumgartner Altar'. De werkloze man wilde klaarblijkelijk protes teren tegen de beslaglegging die bij hem zou plaatsvinden. De directie van het museum kon de aangerichte schade nog niet meteen schatten, maar nam onmiddellijk noodmaatregelen om haar zo veel mogelijk te beperken. DELFT (ANP) - Het bioche- mieconcern Gist-Brocades verwacht dat de nettowinst over het lopende jaar na verwerking van buitenge wone baten en lasten hoger zal zijn dan vorig jaar. Het bedrijfsresultaat zal even wel onder druk blijven staan. Dit staat in het donderdag ge publiceerde jaarverslag. Gist- brocades maakte eerder een laling van de nettowinst be- Ant 1 -ïoofdkantoor is de eerste stap de' zwarten maar Botha zei met op welke wijze deze zoude laar de ^euv/e vorm waarin moeten worden aangewezen. )ow chemical zich wil Ondanks de recente verkiezingsnederlagen sloeg de preside! eren als in 1992 de en een uitdagende toon aan. „Als de blanken mijn weg met volg® linnen de Euronese ftomeen- dat is dat hun zaak. Als zij de weg van de confrontatie kiezen chap 0Den gaan^oe die vorm dan is dat hun probleem". Botha's Nationale partij moest ee er nreHes 't 7fpn wppt behoorlijke veer laten ten opzichte van de uiterst rechtse Coiv >ow nos niet hpdriiWon servatieye partij die voor de zwarte meerderheid in Zuidatt olidatiegaat nog g^aard met absoluut geen Pohtieke rol ziet weggelegd. en groot aantal j'uïidische, fis- In het huidige Zuidafrikaanse kabinet zit geen enkele zwart ale en andere problemen", zo alleen een Indiër. Zwarten hebben actief noch passief stem recht. Als het aan de Conservatieve Partij ligt blijft de blanlf suprematie onaangetast en gezien de verkiezingsuitslag-: denken steeds meer blanken er ook zo over. leethet. Iet hoofdkantoor van Dow is nog in Brussel gevestigd. )ow kiest voor de toekomst oor Antwerpen omdat deze id centraal is gelegen aan de irgaande snelwegen tussen |e produktielocaties Terneuzen Rotterdam, de nabijheid van Ie luchthavens Deurne en Za- mtem en de goede aansluitin- m op het Europese wegen en "ornet. Dow verzekert dat de nieuwe jrganisatie 'geen afbreuk doet an de identiteit en het eigen ezicht' van de fabrieken in erneuzen en Rotterdam. Eén van de met zoutzut» beschadigde schilderijen. fotofl BELFAST (RTR) - De Noordierse politie heeft donderdag ij personen aangehouden in verband met de moord op tvff Britse militairen die in maart op een IRA-begrafenis waren li rechtgekomen en door een menigte aangevallen en uiteinde! doodgeschoten. De Royal Ulster Constabulary deelde mee dat de aanhoudi gen werden verricht bij invallen in de vroege morgen in li overwegend katholieke westen van Belfast. Reeds eerder werden vijf verdachten in de zaak aangehou en in staat van beschuldiging gesteld. PANAMA (RTR/UPI) - Het Panamese parlement heeft besloten tot opheffing van de noodtoestand, die vorige maand werd uitgeroepen na felle betogingen tegen de militaire machthebber, ge neraal Manuel Antonio No riega. De maatregel gaf de regering bevoegdheid een hele reeks burgerrechten op te schorten. Zij is met onmiddellijke ingang opgeheven. Reden voor de opheffing is een ontmoeting tussen Ameri kaanse regeringsfunctionaris sen eerder deze week met de sterke man van Panama, gene raal Manuel Antonio Noriega. De gesprekken werden om schreven als 'verzoenend'. Van Amerikaanse zijde wer den de onderhandelingen ge voerd door Michael Kozak, een naaste medewerker van staats secretaris voor Latijnsameri- kaanse zaken Elliott Abrams, en een Amerikaanse legeroffi cier. De Panamese functionaris weigerde mededelingen te doen omtrent het onderwerp van de besprekingen. Wel zei hij dat een aantal ideeën zijn bespro ken die een einde zouden kun nen maken aan de crisis in de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Panama. Tijdens de besprekingen van 17 maart tussen beide landen had Washington het aftreden geëist van Noriega in ruil voor de belofte dat de generaal in de VS niet vervolgd zou worden wegens drugshandel. Nu wer den er voor Noriega geen on aanvaardbare ultimatums ge steld, maar werd er 'gepraat op een wijze zoals landen dat be horen te doen', aldus de zegs man. De besprekingen in Panama worden gevoerd op het moment dat Washington zijn politiek ten aanzien van Panama op nieuw in overweging neemt nu de harde economische en poli tieke sancties geen vrucht lij ken af te werpen. De tactiek Noriega op korte termijn weg te krijgen, heeft duidelijk niet gewerkt. „We hebben nu een nieuw beleid nodig", aldus een Amerikaanse regeringsfunc tionaris. Volgens Amerikaanse func tionarissen zou het besluit om de besprekingen met Noriega te hervatten, genomen zijn na waarschuwingen van de Ame rikaanse ambassade in Pana ma. De ambassade zou van me ning zijn dat de Amerikaanse economische sancties het wel varende Panama economisch ■STERDAM (ANP) - De Amsterdamse .tenbeurs werd donderdag gekenmerkt r een chronisch gebrek aan orders, tal voor de aandelen. !n aandelen werd «r voor 285 miljoen verhandeld. Een 6et van ruim een half miljard gulden in PJIiaties bracht de totale affaire nog op jJjo^erigens P°ve|,e stand van ƒ836 s,laP'e. op de aandelenmarkt werd Deste geïllustreerd door de gang van de lokale markt. Daar waren de yninen zo minimaal dat afwijkingen (J.1.3! roeegenomen waren. Wegener „ut Zlcfl roet een winst van 3, aid 'n narn'ddag werd be- de hoofdfondsen werd wel iets meer T' aan9etroffen, maar er waren een- ''9 rowwelijks orders. De stemming ,?jtebdend en zelfs toen in de na- wg Wall Street fors hoger opende ge- ®r n°g niets. De kopersstaking aan en afgezien van een guldentje •gang voor Koninklijke Olie op moesten de meeste waarden het h™!!. „n van een paar dubbeltjes ff w ele hartjes doen. De obll- op de rand van de afj brengen, zonder echter de tie van Noriega aan te tasteuL r„dI ljes D De Washington Post sig> ^arkt was onveranderd, leert verdeeldheid onder Amerikaanse ambassadeper neel in Panama. Een groep voorstander zijn van hardi maatregelen en de optie militaire interventie W openhouden, terwijl ande juist onderhandelingen minder harde sancties will®1 Sommige functionaris hebben gesuggereerd offl aanklacht bij twee rechti* ken in Florida tegen Noti wegens zijn betrokkenheid drugssmokkel in te trekken Amerikaanse function»' sen hebben verder meege# dat een groep militairen Panama deze week een sW bezoek zal brengen aan W ington.

de Stem | 1988 | | pagina 4