nenis gehad VAN EEKELEN VERZWEEG BLUNDER EN OVERLEEFT MOTIE Forse dreiging van ministers Lubbers erkent fout bij benoeming Brokx 'Loonstijging is in Nederland nog te hoog' I )e?e|ycl [Gestuntel en geknoei BINNENLAND Verhoren Ferdy E. in mei klaar DE STEM COMMENTAAR DE STEM BINNENLAND VRIJDAG 22 APRIL 1988 DEN HAAG - WD-fractievoorzitter Voorhoeve heeft gisteren de eigen WD-minister Van Eeke- len (Defensie) fors aangepakt, maar tegelijk ver hinderd dat de Tweede Kamer de minister zou wegsturen. Minister ziet niets in plan 'spitsheffing' WERKGEVERS EN MINISTER DE KONING EENSTEMMIG: NIEUWSOVERZICHT Kleine Groep bejaarden in fonds Nedloyd: verlies ruim 1 miljard gulden Ds. B. Wallet praeses Hervormde Synode Defensie gaat bezuinigen op personeel Acties in metaal gaan door Veldwachter terug in Berkel-Enschot Nieuwe NS-cao zonder CNV T5 :r) lig uit het vuur halen isen die geen lid zijn. teren mee van onze idelingsresultaten. aar dat die mensen jer geld overhouden leden. Want die van hetzelfde loon tributie nog betalen, mag dat gat in belo- ner worden. Daar wil ar laten kijken." mij iets waar al even an terecht zal komen de meeste afspraken vakbeweging maakt net en werkgevers in najaarsoverleggen. igatief zie ik dat niet. ■leggen hebben hun Aan overleg omwille overleg, zou ik niet Het akkoord dat in esloten, zeg maar tus- (toenmalig FNV- en Van Veen VNO-voorzitter) begin van de discussie arbeidstij dverkorting iltijdarbeid." akkoord van 1984 over ;dwerkloosheid heeft uitwerking gehad, ebben we afspraken over die grote groe- geren die van school met een diploma en •eet werkloos werden, n goede plannen voor Achteraf denk ik vil van het kabinet en kgevers om daaraan werken vooral komt zelf net kinderen in die leeftijd. Dan ac- Ije een verloren gene- iet zo snel. Er was op >ment opvallend veel ht voor jongeren." «n in 1986 waren de kheden om centraal doen wat minder. Dat zo als de rentabiliteit bedrijven ineens weer nt en de werkloosheid am terugloopt Dan ie wil af om afspraken ten. De noodzaak groot bij kabinet en :vers. Dan zijn wij aan 'ij blijven erop hame- t Lubbers met ons die ak heeft gemaakt om in ar de werkloosheid te ideren met 200.000 l Dat laten wij niet liniëren door een an- lling. Al hoor je mij op iment ook niet zeggen zal lukken.'" T28 verslaggever nissen 'de' denkbeelden nze afbrokkelende ver- de conclusie volgen, dat Tlichting op een einde een kleurloos politiek arpe kleurschakeringen Nederlandse gemeen- vorst En er bestaat ze- r het hakken in sociale kelder te maken: tot de ieau behoort ook de op- de staat het met elkaar uur eigenbelang. In dat algemene wil maar de rtij kan uit eigenbelang jvolkingsgroep. Denken itasting van rechten te- Verlichting betekenen, sie zijn. ihrijft Van Roermund, an geen noodzakelijke samenleving. Dat komt band zou zijn tussen die jke modus van samenle- a priori gegeven is wat en van het samenleven van de bevolking in op- ld het beknotten van ze- ouden zij best het gelijk lebben. h wat angstig af: 'Wan- dden nieuwe ongelijkhe- tans groot dat de slacht- emocratie keren. Wat zal iet socialisme is immers ontevredenen inspireert rschijnlijk ligt het ant- e Verlichting. Algemene recht en staat, maar on- n alle kritiek op Lubbers orgdheid van columnist clüjnen van 'Het maat- nag toeval zijn. Het he- werk van Tilburgse fj- icies op tijd. Het boekje ezinning over de vraag enschap bezig zijn. fnarkt^gaat moeilijke jaren Rijles-wereld gaat moeilijke tijd tegemoet gjaariy2VrondW%tón- L rijbewijsexamens afge- men worden dan op dit moment het geval is. oorzaak: rond 1997 zal, in ver- Sng met nu het aantal !8- fZen aanzienlijk minder m getal zijn. Deze cijfers rijn, na L onderzoek van het bureau Van den Broecke Research, bp directeur J.P. Vaessen van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen in Den Haag, als een donderslag bij heldere he mel ingeslagen. „Maar de cijfers zijn waar schijnlijk nog precies op tijd gekomen; we kunnen in ieder geval maatregelen gaan nemen om de schade voor de rijschool wereld binnen de perken te houden. Ook de toekomstprog noses kunnen bij het CBR nu beter afgestemd worden" meent directeur Vaessen. De cijfers van het onder zoekbureau spreken een heel duidelijke taal. Worden er op dit moment jaarlijks ruim 614.000 examens afgenomen, doordat het aantal 18-jarigen binnen 10 jaar snel in getal kleiner wordt, zullen in 1997 nog maar hooguit 377.000 Ne derlanders voor het rijexamen opgaan. Het aantal kandidaten dat voor het eerst een rijexamen gaat afleggen, zal - volgens de onderzoekers - in 1997 nog maar uit hooguit 155.000 Ne derlanders bestaan. Bij het CBR komen op dit moment jaarlijks 240.000 aanvragen binnen van kandidaten die voor de eerste maal aan het rij examen willen deelnemen. Het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen heeft door het nieuwe cijfermate riaal al kunnen berekenen dat men over 10 jaar nog slechts 40 van de huidige arbeidskrach ten nodig heeft om alle werk zaamheden te kunnen verrich ten. Omdat we bij het CBR nu al zo'n beefje weet wat de naaste toekomst brengt, kan het personeelsbeleid aangepast worden. Gedwongen ontslagen zijn dan ook niet te verwach ten. Het nieuwe kostenplaatje rond het CBR ziet er overigens niet rooskleurig uit. De organi satie zal al snel na 1990 met verliescijfers te maken krijgen, terwijl het financiële tekort in 1995 al opgelopen zal zijn tot ruim 5 miljoen gulden. Het CBR hoopt in de naaste toekomst met nieuwe aktivitei- ten de werkzaamheden uit te kunnen breiden. Men werkt aan een aparte organisatie die zich volledig moet gaan bezig houden met (veelvuldig) ge zakte leerlingen voor het rijbe wijs. WD pakt eigen minister aan dl maakt tussen verschil de gevallen van gijzeling. zeling is een verachtelijk irijf. We kunnen en nw het niet goedpraten nu politieke tegenstan- :s of zakenlieden betreft Het ware te wensen dat lere redactie duidelijk ar ind nam van dit misdrijf- >or onderscheid te maken ssen gijzeling en gijzelW ikken we een mistgordijn waardoor de geweten® velen worden geschaad- reda A. van der Meiden Van onze Haagse redactie Een motie van wantrouwen van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer tegen Van Eekelen werd door de rege ringspartijen CDA en WD verworpen. De WD-minis- ter heeft daarmee in korte tijd voor de tweede maal een motie overleefd waarin om zijn heengaan wordt ge vraagd. De PvdA wilde het vertrek van Eekelen was nog geen minister Van Eekelen omdat de minister - besloot de top van Defensie twee jaar geleden te dure dol- zogeheten 'termijndollars' te lars heeft gekocht en daarover kopen. De staat verplicht zich de kamer pas eind verleden op enig moment dollars te ko pen tegen een bepaalde koers, om daarmee defensieaankopen jaar informeerde. De Tweede Kamer debatteerde gisteren over de gevolgen die deze mis greep voor Van Eekelen moest hebben. PvdA'er Vos diende een mo tie in waarin stond dat de mi nister de Kamer onvoldoende had ingelicht. Waardoor de controlerende taak van de Ka mer onmogelijk zou zijn ge maakt. Om een toelichting ge vraagd bevestigde hij dat de motie als een motie van wan trouwen jegens de minister moest worden gelezen. Daarop volgde een ordede- batje over de motie. PvdA- fractievoorzitter Kok haalde de woorden aan van WD-kamer- lid Bolkestein, die deze week in de Kamer had gezegd dat be windslieden te weinig aftreden. Volgens Kok was er nu alle re den voor Van Eekelen om op te stappen of anders te worden weggestuurd. WD-fractievoorzitter Voor hoeve reageerde daarop door te stellen dat 'in dit geval aftre den een te zware sanctie' is. Hij hield heel nadrukkelijk open dat Van Eekelen onder andere omstandigheden wel weg zou moeten. Voorhoeve hield de minister voor dat 'het niet de vraag is of er sancties moeten [gen, maar welke'. De zwaarste sanctie - het wegstu ren van een minister - achtte Voorhoeve niet op zijn plaats. De opwinding in de Kamer ontstond over een verkeerde beslissing van twee jaar gele den. Op dat moment - Van te betalen. Defensie kocht die dollars tegen een prijs van 2,58. Op dit moment staat de koers van de dollar op 1,85 en als die koers naar 1,70 daalt zal de Staat bijna een kwart miljard gulden verliezen met de aankoop op het moment dat de dollars daadwerkelijk ge kocht worden Dat gebeurt uiterlijk in 1992. Van Eekelen wist zelf pas eind verleden jaar wat er voor blunders waren gemaakt en rapporteerde de Kamer daar na. Tevens nam hij discipli naire maatregelen tegen de verantwoordelijke ambtena ren. HAARLEM (ANP) - Het openbaar ministerie in Haarlem verwacht dat de verhoren van Ferdy E. uit Landsmeer, de verdachte in de ontvoeringszaak Heijn, 'begin mei' zijn voltooid. E. zal daarna gedurende zes tot zeven weken psychiatrisch worden onderzocht; waar, is nog onduidelijk. Het OM in Haarlem ziet het liefst, dat E. al begin juli wordt berecht. Bot: „We willen voor komen dat de ontvoeringszaak door een zogenoemde 'vakan tiekamer' van de rechtbank wordt behandeld. Minister Smit Kroes (Verkeer) en minister Korthals Altes (Justitie) wijzen samen naar een affiche met de nieuwe snel- heidsgrens. fotoanp HET EERSTE verstandige kabinetsbesluit in de hele paspoort-af faire. Met die omschrijving van een Kamerlid is de principe-be slissing van het kabinet om af te zien van de invoering van het looor de Schiedamse fabriek KEP ontwikkelde paspoort treffend Qekarakteriseerd Het kabinet heeft de bereidheid om eindelijk een punt te zetten achter de urenlange discussies over de vraag of het door KEP 1 ontwikkelde identiteitsbewijs nu wel of niet tegen fraude bestand [s De uiteindelijke testresultaten waren overduidelijk: hoewel be ter dan eerdere versies, voldoet de eindversie van het KEP-pas- Poort nog steeds niet aan de eis van fraudebestendigheid. En het kabinet verbindt aan die duidelijke uitspraak de conse quentie dat het maar afgelopen moet zijn met de samenwerking het KEP. De regering beraadt zich over de consequenties en overweegt het contract op te zeggen, valt in de officiële brief aan fle Kamer te lezen. Het staat verhuld omschreven, vanwege de juridische complicaties die een duidelijker standpunt met zich zouden kunnen meebrengen, maar de intentie is duidelijk: het ka mnet wil, als het even (vooral financieel) kan, af van KEP, het aspoort en alle daarmee samenhangende ellende. Dat duidelijke principe-besluit om dan toch maar met KEP te mappen, is het enige winstpunt. Want wie de hele tragi-komedie [ond de invoering van de nieuwe pas en het uiteindelijke resultaat ^Zle'. raakt toch uiterst bedroefd van zoveel gestuntel en ge- noei. En wat is trouwens het netto-resultaat van de acties van rjundervink Van Eekelen en brekebeen Van der Linden? Het ka- Met is weer terug bij af: er zal voorlopig geen fraudebestendig «spoort komen, de Nederlanders moeten het in ieder geval dit aar nog doen met 'het oude, zwarte vod', net nieuwe fraudebestendige paspoort zal er, op termijn, overi- phL wel komen- De Staatsdrukkerij en Johan Enschedé oDben al vaak laten doorschemeren gezamenlijk in staat te zijn h (^bestendig paspoort te kunnen leveren. .J]6'kabinet wist dat overigens al, de toenmalig staatssecretaris an Eekelen (Buitenlandse Zaken, thans minister van Defensie) «'Koos echter bijna blindelings KEP. Vergelijkbare offertes wer vel opgevraagd. Éiir?r2u bl'iken de gevolgen van die beslissing voor iedereen Krontte worden- Het kabinet zal moeten erkennen dat de tv} f°ut al direct aan het begin van de procedure gemaakt ervf ma9 waar rijn dat staatssecretaris Van der Linden vervol- tiat s 8rrevan doortastend optrad en de Kamer steeds voorhield het n n'6ts aan de hand was' maar de ellende begon destijds bij EnLoi r het zicb nu laat aanzien desastreuze besluit van Van r, e" om maar met KEP in zee te gaan. «ar u9 is 9isteren gebleken dat dat besluit niet onomkeer- ïet kpd kabinet wi| een streep halen door de samenwerking aipn Vervolgens mogen de juristen aan het werk om te be en wie nu voor de schade moet opdraaien, flront d! kabinet consequent is en met KEP stopt, is de kans den n de SteBtsdrukkerij/Johan Enschedé aan het werk wor- feiMrl0™ een nieuwe Pas te ontwerpen. En dan komen we uitlui 1 het veel later dan oorspronkelijk bedoeld, toch nog aar we eigenlijk wezen moeten. DEN HAAG - Automobilis ten worden volgend jaar zeer zwaar gestraft als blijkt dat na dat jaar proef draaien de vanaf 1 mei gel dende snelheidslimiet van 120 kilometer per uur mas saal wordt ontdoken. Tijdens een gisteren gehouden presentatie van de reclame campagne, voorafgaand aan de invoering van de nieuwe snel heidslimiet per 1 mei, liet mi nister Korthals-Altes (Justitie) weten dat er dan 'draconische' maatregelen volgen. Na 1 mei aanstaande is de politie in ieder geval vast van plan om met een groot aantal verdekt opgestelde meetappa ratuur en een aantal snelle pa trouillewagens automobilisten die op een groot deel van de Nederlandse snelwegen 121 ki lometer per uur of harder rij den hard aan te pakken. Overschrijdingen tot en met 30 km/ per uur kunnen direct aan de politie betaald worden, contant of per giro. Grotere overtredingen regelt het Open baar Ministerie verder. In beide gevallen moet er meer dan nu betaald worden: dertig kilometer te hard gereden kost nu nog 100, maar wordt 140. Dit bedrag kan oplopen tot 195 als de rechter er uitiende- lijk aan te pas is moeten ko men. Bij snelheidsovertredingen van meer dan 30 km/ per uur kost de ovetreding ƒ.6. per km, berekend over de volle over schrijding. De bewindsman verwacht dat het aantal processen-verbaal het komende jaar zal verdub belen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Premier Lubbers heeft de Tweede Kamer gisteren beloofd nooit meer in het openbaar te zeggen of een burgemeester op de voordracht voorkomt van de ver trouwenscommissie uit de gemeenteraad. De Kamer verweet Lubbtrs verleden week bij de benoe ming van Brokx tot burge meester van Tilburg de ver trouwelijkheid te hebben ge schonden. De Kamer discussieerde gis teren op voorstel van D66-Ka- merlid Kohnstamm met pre mier Lubbers en minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) over de procedure rond de be- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) is niet van plan automobilisten via de aan schaf van een vignet te la ten betalen als ze in de spitsuren op de weg zitten. De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RAVO) is met dit plannetje onge vraagd naar de minister ge stapt. De RAVO wil zo het autogebruik sterk terugdrin gen. Volgens de RAVO zouden automobilisten maandelijks een vignet moeten kopen ter waarde van 1,50. Het idee werd gisteren door ambtenaren van het ministerie van Verkeer en Waterstaat ter zijde geschoven. „De bedoeling is om tol te gaan heffen, die electronisch verrekend wordt. Het idee om automobilisten via de aanschaf van een vignet te laten betalen is eerder verwor pen. Het is niet aannemelijk dat het alsnog ingevoerd wordt, ook niet om de jaren 'op te vul len' totdat er daadwerkelijk tol geheven gaat worden," aldus een zegsman van het ministerie noeming van Brokx. De Ka merleden bleken zich van links tot rechts gestoord te hebben aan uitlatingen van Lubbers. De premier gaf verleden week toe dat de vertrouwenscom missie uit Tilburg Brokx niet op de voordracht had geplaatst. Kohnstamm en Niessen vroegen nadrukkelijk of de premier zich in de toekomst van het doen van vertrouwe lijke medelingen in het ope naar wilde onthouden. Ook de uitspraak van Lubbers begin dit jaar dat 'Brokx een heel goede kandidaat voor Tilburg zou zijn' werd door de kamer leden als een ongewenste in menging gezien. Lubbers erkende 'ruiterlijk' te lichtvaardig te zijn geweest, hoewel hij als argument voor zijn gedrag gaf dat hij de vele publicaties en speculaties de kop wilde indrukken. „Ik heb gedacht: we moeten er geen poppenkast van maken", aldus Lubbers.. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „De lonen stijgen dit jaar en volgend jaar nog teveel. Van de afspraak om de lonen te matigen om zo de werkgelegenheid te vergroten komt weinig terecht". Dat zeiden gisteren zowel mi nister De Koning (Sociale Za ken en Werkgelegenheid) als werkgeversvoorzitter Van Wijk op de jaarvergadering van de Algemene Werkgevers vereniging (AWV) in Renkum. Volgens De Koning stijgen de lonen dit jaar gemiddeld met 0,8 procent. Dat is welis waar minder dan het Centraal Planbureau voorspelde, maar die bescheidenheid wordt te niet gedaan door incidentele loonsverhogingen die gemid deld uitkomen op 1,5 procent. „Hierdoor wordt de bijdrage van loonkostenmatiging aan werkgelegenheidsgroei ge ring." Ook Van Wijk zei dat de lo nen teveel stijgen. Hij baseerde zich op de concept-afspraken die zijn gemaakt in de indu strie en de grootmetaal. Daar wordt gesproken over een stij ging van de lonen met één pro cent. Van Wijk noemde dat 'be paald niet bescheiden'. Hij ver wijt de vakbonden (die de stij ging nog te klein vinden) dat ze matiging wel bezingen, maar niet beoefenen. Minister De Koning had ove rigens ook flinke kritiek op de werkgevers. Die doen nog te weinig voor langdurig werklo- Minister De Koning: ook kritiek aan het adres van de werkgevers. - foto de stsm/johan van gurp zen. Volgens De Koning schroeven sommige werkge vers de eisen die ze aan func ties stellen, veel te hoog op. Werklozen met een lager oplei dingsniveau (en zeventig pro cent van de langdurig werklo zen is lager opgeleid) vallen dan onnodig buiten de boot. De minister hield de werkge vers voor dat ze langdurig werklozen nog te vaak langs de kant laten staan. Zelfs als ze over de vereiste werkervaring en opleiding beschikken komt dertig procent toch niet in aan merking voor openstaande va catures. „Ik constateer dat cao afspraken over het opnemen van langdurig werklozen maar mondjesmaat tot stand komen. U als werkgevers weet zelf het beste waar nog geen inspan ningen worden verricht; wie de schoen past trekke hem aan." A i/ i? „Echt pa, ik zal het nooit, nooit meer doen. Als ik het wel doe dan mag u mij een pak slaag geven. „Nou vooruit dan knul, ga maar weer verder met spelen, maar je weet het hè, ik hou je in de gaten." Zo ongeveer bestraf je een kind als het appeltjes gejat heeft. Je weet aat zo'n berisping weinig zin heeft, want het kwaad is al geschied en de praktijk wijst meestal uit dat zo'n kind er wei nig van geleerd heeft. Gisteren hadden we dus onze minister-president die ten overstaan van de Tweede Kamer plechtig beloofde dat hij, nooit, maar dan ook nooit meer zal verklappen wie er wel of niet op vertrouwelijke voordrachten voor burgemeesters posten staan. Onze Kamerleden zagen Rudies grote, ernstige ogen en waren kapot van zoveel oprechte spijt en goede wil. In de achterste Kamerbankjes pinkten een paar CDA'ers zelfs een paar tra nen weg. Het gekke is natuurlijk dat Lubbers niet heeft hoeven te be loven nooit meer een benoeming als die van Brokx te force ren. Nee, Lubbers heeft moeten beloven dat hij nooit meer zal verklappen of de naam van de man die hij tegen ieders wil burgemeester maakt, toevallig ook op het lijstje van de vertrouwenscommissie voorkomt. Dat is zo ongeveer hetzelfde als een kind laten beloven dat het het appeltje dat het jat niet zal opeten. MERJJN DEN HAAG - Een groep van 13.000 bejaarden die sinds april 1986 niet meer via het ziekenfonds verzekerd waren mag van de Tweede Kamer opnieuw in het ziekenfonds. De maatregel kost 50 miljoen gulden. Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) heeft dat gisteren toe gezegd aan de vaste Kamercommissie die de problemen aan de kaak stelde van bejaarden die een te hoge particuliere premie moeten betalen. Over maatregelen voor grote groepen andere bejaarden die te veel premie betalen praat Dees nog met de particuliere maat schappijen. ROTTERDAM (ANP) - Het transport- en energieconcern Ned- lloyd heeft vorig jaar netto een verlies van 1011 miljoen gele den. In januari werd een negatief resultaat van ongeveer 990 miljoen aangekondigd. Het verlies is vooral veroorzaakt door enkele incidentele pos ten, zoals extra afschrijvingen van 911 miljoen op zeeschepen en booreenheden en toevoeging van 117,5 miljoen aan de reor ganisatievoorziening. Over 1986 was er een winst van 72 mil- joen. Gezien het incidentele karakter van het verlies wordt over 1987 toch een dividend voorgesteld. Het zal onveranderd ƒ7 per aandeel bedragen. De netto-omzet steeg van 3,9 miljard tot 4,7 miljard, vooral als gevolg van de overneming van Van Gend Loos per 30 de cember 1986. Dit jaar wordt het nettoresultaat in belangrijke mate bepaald door de opgaande lijn die zich op een aantal voor Nedlloyd be langrijke markten aftekent. DOORN (ANP) - De Utrechtse predikant B. Wallet (50) is don derdag met algemene stemmen gekozen tot praeses (voorzitter) van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk. Hij volgt de Rotterdamse predikant H. Huting op, die deze functie drie j aar heeft bekleed. Wallet (gehuwd, drie kinderen) werd in 1984 lid van de synode. In het jaar erop werd hij gekozen tot assessor primus (vice- voorzitter) van de synode. De functie van praeses is onbezol digd. Wallet blijft het werk in zijn gemeente voortzetten, zij het met enige bijstand. De hoogste betaalde functie in de Her vormde Kerk, die 2,75 miljoen leden omvat, is die van secreta ris-generaal. Deze functie wordt op dit moment door dr. K Blei vervuld. DEN HAAG (ANP) - De komende twee jaar zullen enkele hon derden militaire plaatsen wegvallen door de bezuinigingen waar Defensie zich voor geplaatst ziet. Zorgvuldig zal nog worden bekeken welke formatieplaatsen moeten vervallen zo dat er geen verschuiving van lasten (overwerk) naar andere onderdelen ontstaat. Er is geen sprake van ontslagen. DEN HAAG - De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de grootmetaal en de elektrotechniek worden vandaag hervat, na een 'rustpauze' van enkele weken. Maar de acties van de industriebonden bij de poorten van be drijven gaan gewoon door. „Die zetten we pas stop als er een akkoord uitkomt, eerder niet", aldus een woordvoerder van de Industriebond FNV. Het gesprek van vandaag heeft plaats op uitnodiging van de FME, de werkgeversorganisatie. Eerder had die laten weten niets te zien in een nieuwe onderhande lingsronde. Volgens de FJVDE is er eind maart een akkoord gesloten tussen bonden en werkgevers. De bonden ontkennen dat. Die houden het erop dat de FME alleen een eindbod heeft gedaan. Dat bod is door de leden van de vakbonden van de hand gewezen. De acties die sinds enkele dagen worden gehouden (gisteren in Breda en omgeving, vandaag ook in Gelderland) zijn bedoeld om de werkgevers op andere gedachten te brengen. BERKEL-ENSCHOT (ANP) - Bij de Brabantse gemeente Ber kel-Enschot treedt op 28 april een functionaris in dienst met praktisch dezelfde bevoegdheden als een politieman. De functionaris, vergelijkbaar met de traditionele veldwach ter, heeft in principe opsporingsbevoegdheid ten aanzien van alle strafbare feiten, maar zal zich voornamelijk dienen te richten op bestrijding van de kleine criminaliteit zoals vanda lisme in en rond het plaatselijk winkelcentrum en het zwem bad. Hij mag geen vuurwapen dragen. Het gaat om een proef die voorlopig een jaar duurt. Doordat de gemeente de salariëring overneemt en de openval lende plaats bij de rijkspolitie kon worden gecompenseerd, heeft de gemeente er in feite een opsporingsambtenaar bij ge kregen. UTRECHT (ANP) - Er is een nieuwe cao voor de 28.000 werk nemers van de Nederlandse Spoorwegen. De Vervoersbond FNV, de Federatieve Spoorweg Vakvereniging (FSV) en de Vereniging voor Hoger Personeel (VHS) hebben het contract donderdagavond getekend. De Vervoersbond CNV heeft zich niet bij het akkoord aangesloten. De CNV-bond vindt dat er onvoldoende in het contract is gere geld om de beloningsachterstand van de NS'ers ten opzichte van het bedrijfsleven in te halen. De nieuwe cao behelst ondermeer een structurele loonsverho ging van 1,25 procent verdeeld over twee jaar en eenmalige uit keringen van eveneens 1,25 procent. Verder krijgen bepaalde groepen personeel dit jaar van 0,2 tot 2 procent loonsverhoging in het kader van de inhaaloperatie ten opzichte van het be drijfsleven. (u

de Stem | 1988 | | pagina 3