P E C Het ideale eten voor dieren bestaat niet e Aardappel VOER VOOR EIGENAREN VAN HUISDIEREN DE STEM AAN TAFEL in en I Bankstellen video's Hoefnagels B.T.A. ADETT CLUB: f24.266,-. Ooit verbaasd geweest dat uw hond met zichtbaar genoegen een sperzie boon of asperge verorberde? Eens vreemd gekeken toen uw trouwe vier voeter een schijfje komkommer van het aanrecht griste? Want honden horen toch vlees te eten? Die stelüng wordt onmiddellijk ontzenuwd door dierenarts drs. N. van den Kieboom uit Breda. Ze probeert u als consument, maar bovenal als bezitter van hond of kat een weg te wijzen in het kleurrijke en royale aanbod van het diereneten van vandaag de dag. A6l 4AGMACHINES t.k. Drt,, o.t.k. Tel. 01621-21064 r.li i Voor in- en verkoop: 132, Breda. eth., slp.k., etc., antiek ehele en ged. in boedels' i-verkoop. Erasmuspiein Breda, 076-712033. :LAGSTONS t.k. gevr. tel >76-147671. Mie systemen Sroot defekt geen bezwaar, van 50,-. tol f 500,-. Tel. 01804-22522 lessen 36,- per 50 min van 19.30-21.30 uur in rum, Past.Poppelsplein 12 620-58300 ot 076-873764. ndere opleidingen. irijfstrainingen: n WordPerfect 4.2 5/PC-DOS binnenkort: diploma Boekhouden 'C-gebruik. ir starten o.a.: -B en MBA «aan: 01640-58555. lenningmeester, iet gemiddelde een beetje club. voorzitters, twee p één schip, uit 1, er is een club wee voorzitters voortreffelijk uit kan: de Kadett zien van o.a. be- ps op de flanken, iden met sportr clusieve striping, bekleding, van t verstelbare gels, waarschu ier voor brandend ;eller, mistachter- een fraai Club- op de zijkant an nog is volop leverbaar: schuif- maat, getint glas, iet maar. Onder de motor- biedt de Club ook ie keuze. Uit de 1.3, 1.6, de 1.8 schone •onorm-motor en 6 Diesel-motor, [adett Club is er of 5 deuren. En :t gemak ruimte dnderen met hun moeder. Die voor S3 VRIJDAG 22 APRIL 1988 Mieschotel ui Bruno men? De lekkerste Mtuuriljk. Maar die hoeft iesromnog „let de beste of de duurste te iljn. Door Ans van Goch Katten die van heinde en verre komen aangelopen, wanneer ze een ritmisch gerammel met een bepaald pak brokjes gewaar worden. Een hond die alleen maar van dét soort brokjes een glanzende vacht krijgt. En wat te denken van de trouwe viervoeter die alleen maar dank zij het nuttigen van super uitgebalanceerd voer, ook al zit het in een blikje, pas echt gaat le ven. De ster-reclame weet er wel raad mee. Maar in de winkels is het die- renvoer onderhand niet meer te on derscheiden door het grote aanbod. Waarmee nu uw huisdier het best gevoederd? „In principe kun je hon den en katten alles leren eten. Maar voer je een jonge kat vanaf het begin hart, dan zal het volwassen exem plaar zijn neus blijven ophalen voor blikvoer van een of ander onbestemd STAAT DE WERELD RAL MOTORS ACHTER- Door Emile van Kessel Zijn eigenlijke naam la Solanum Tu berosum. WIJ noemen hem wel eens 'de gezonde opschepper'. Door zijn neutrale en toch lekkere smaak wordt hl] In ons land vrijwel dagelijks gebruikt De aardappel komt oorspronkelijk als landbouwgewas uit Zuid- en Midden- Amerika. In de zestiende eeuw werd hij door de Spanjaarden in Europa in gevoerd en begon toen aan zijn op mars mede doordat hij op vrijwel alle gronden verbouwd kan worden. In de Nederlandse huisgezinnen wordt de aardappel meestal gekookt. Om te voorkomen dat de voedings stoffen (o.a. koolhydraten, eiwit, vet, zouten en vitamines) niet verloren gaan is het raadzaam aardappelen dun te schillen of met een speciaal mesje te schrappen. Ook is het aan te raden slechts zoveel water te gebrui ken, dat ze praktisch niet meer afge goten hoeven te worden. Een deel van de vitamines gaat anders met het aardappelwater verloren. Per kilogram aardappelen wordt gewoonlijk een afgestreken eetlepel zout gebruikt. Een smakelijker pro- dukt wordt verkregen wanneer u de aardappel in de schil laat gaarkoken. Bij deze bereidingswijze is het verlies aan voedingsstoffen nog kleiner en behoudt de aardappel zijn specifieke eigen smaak. Er zijn enorm veel soorten, die uit eenlopende eigenschappen bezitten. In ons land is Bintje de meest gege ten, gladde aardappel. Ook de Eigen heimer is in de Nederlandse keuken geen onbekende. Deze laatste is bloemig en kan goed bewaard wor den. Dit keer besluiten we met een mak kelijk te bereiden en aangename va riatie op de 'gekookte pieper'. SOESJES Voor 4 personen hebben we nodig: - 6 gekookte aardappelen; -2 1/2 dl water, -110 gram bloem; -2 eieren (hele); -2 eierdooiers; - zout, peper en nootmuskaat Water, zout en boter in een ruime pan aan de kook brengen. De bloem ineens toevoegen en roeren tot de massa glad wordt en als een bal van de bodem loslaat. Voeg nu - met de pan van het vuur - één voor één de eieren en de eierdooiers toe en breng het geheel op smaak met zout, peper, nootmuskaat en fijngemaakte aard appelen. Het soezenbeslag is nu klaar. U kunt dan met behulp van twee le pels, die u even in de hete olie of het frituurvet onderdompelde, kleine bal letjes maken en deze in een matig warm frituurvet laten uitrijzen, alvo rens ze op een hoger vuur bruin te bakken. Indien u in een meer crea tieve bui verkeert, kunt u het beslag ook in een spuitzak (met een kleine mond) doen en hiermee kleine roos jes spuiten die u (voorzichtig!) in het vet laat vallen. Indien u deze methode verkiest, is het raadzaam het roosje eerst op de vingers te spuiten die met een laagje bloem bedekt zijn. Uiter aard is het mogelijk een en ander aan dit beslag toe te voegen, bijv. verse tuinkruiden en/of restantjes vlees. merk. Of omgekeerd. Voor alles moet erop gelet worden dat het dier alle nodige voedingsstoffen binnen krijgt. Niet te veel en niet te weinig. Anders gaat het ten koste van de ge zondheid van het dier." Dierenarts Van den Kieboom be nadrukt dat het goede voer niet be staat. „Je kunt niet zeggen: dat voer van dat merk is het beste. In feite kun je het honde- en kattevoer in drie ca- tegeoriën onderverdelen: duur, goedkoop en slecht. Ze merkt daar wel onmiddellijk bij op dat goedkoop niet per se slecht is of duur per defi nitie het beste. „Het prijsverschil wordt onder meer veroorzaakt doordat de grond stoffen van het ene merk wat zuiver der zijn dan die van het andere. Maar dat wil niet zeggen dat een goedko pere versie niet voldoende is. Hoe wel op sommige gevallen op de hele lange termijn wel effecten te merken zijn. Zo kunnen lang niet alle dieren tegen kleurstoffen die er soms aan toegevoegd zijn. Maar over het alge meen zit er meer variatie in de kleu ren van de verpakking, dan in het voedsel zelf." CONTROLE Leidraad bij het kopen van voer is de vermelding op de verpakking of het om een 'volledig uitgebalanceerde' dierenmaaltijd gaat. „Het is dan dusdanig van samen stelling dat het dier er genoeg aan heeft. En daar kun je echt van op aan. Want het is grondig getest en wordt voortdurend gecontroleerd. Of je het dier iets uit blik geeft of ge woon droogvoer hoeft in principe niks uit te maken. Bijkomend voor deel van brokjes is wel dat die een reinigend effect op het gebit heb ben." PROOIDIEREN Voor veel mensen, zo is de erva ring van de Bredase dierenarts, is het echter niet bevredigend om een pak voer open te trekken en het in het etensbakje van het huisdier te deponeren. „De mensen willen iets meer doen. Aan die behoefte vol doen de zogenoemde 'diners'. Er moet water bij gedaan worden, een restje jus of iets dergelijks." „De mensen denken vaak dat hon den vlees moeten eten. Dat is een misverstand. Honden, die alleen vlees eten, krijgen teveel van het goede binnen. Slecht voor de ge zondheid, met name voor de ontwik keling van huid en botten. Honden zijn van nature prooidieren. Daar kun je het al aan zien. Zodra ze hun prooi hebben, beginnen ze met het verscheuren van de ingewanden. Niet om het vlees maar om de in houd. Want daar zit 'groente' in, grassen en bladeren, die het prooi dier net gegeten heeft." „Met katten ligt dat anders. Dat zijn vleeseters van huis uit en ze hebben ook vlees nodig. Je zou je kat bijvoorbeeld een slechte dienst bewijzen, wanneer je hem, als je zelf uit principe vegetariër bent, om die zelfde principiële redenen niet toe staat om vlees te eten. Dan doe je hem echt tekort." Maar dan laat je hond en poes toch met de pot meeëten. Dat ge beurde vroeger toch ook altijd en de dieren werden toen ook oud? Me vrouw Van den Kieboom vindt dat betrekkelijk: „Dat hangt er maar van af. Als met de pot meeëten betekent dat de hond ook een karbonaadje en ook aardappels en groente krijgt, dan kan het geen kwaad. Maar als met de pot meeëten inhoudt dat hij alleen maar de vetafsnijdsels van vlees krijgt of zo maar een prak aard appels met jus, dan is dat echt uit den boze." „Vetzucht is de meest voorkomende voedingsziekte bij hond en kat. Het is een teveel aan vetweefsel en kan veel kwalen tot gevolg hebben. Vooral oudere dieren kunnen hier aan lijden en het wordt vaker gezien bij vrouwelijke dan bij mannelijke ex emplaren. Ongeveer een derde van de honden is te dik, maar lang niet alle bazen hebben in de gaten hoe gevaarlijk dat is. Ook bij katten is vet zucht een probleem. Bijna tien pro cent van de poezen gaat eronder ge bukt." De ziekten die vetzucht tot ge volg kan hebben zijn bijvoorbeeld suikerziekte, long- hart- en leverziek ten, prikkelbaarheid, gewrichtsont stekingen, en hernia. Mevrouw Van den Kieboom: „Een hond of kat is te dik, wanneer je zijn ribben niet kunt voelen. Zie je ze, dan is hij te mager en kun je ze voe len dan is hij goed van postuur." FIJNPROEVER In tegenstelling tot een hond is een kat een echte fijnproever. „Een kat die niet kan ruiken, zal slecht eten of helemaal niet eten", aldus mevrouw Van den Kieboom. „Poes gaat ook met haar eten om alsof het een prooi is. Ze speelt ermee en hengelt het dan naar binnen. Weet je wat ideaal eten is voor poezen? Een-dags kui kens, ze zijn te krijgen bij de dieren winkels. Het is een ideale prooi en er zit alles in wat ze nodig hebben." NOOIT DOEN Er zijn dingen, die u uw huisdier nooit voor moet zetten. Rauw var kensvlees bijvoorbeeld. Daar kunnen ze 'pseudo-rabiës' van krijgen, een ziekte die lijkt op hondsdolheid, maar net zo dodelijk is. Om diezelfde reden bewijst u uw viervoeter met slachtafval ook geen beste dienst. Het geven van rauw vlees is trou wens sowieso gevaarlijk. De dieren kunnen er lintwormen van krijgen. Ze worden er ziek van en in het erg ste geval kunnen ze daar ook dood aan gaan. In theorie geldt dat zelfs voor hart, hoewel dat volgens me vrouw Van den Kieboom wel 'scho ner' is dan 'gewoon' rauw vlees. Rauwe eieren zijn ook niet zo ge zond als soms verondersteld wordt. Ze hebben namelijk de twijfelachtige eigenschap om vitamine B af te bre ken en op den lange duur is dat niet zo bevorderlijk voor de gezondheid van het dier. MELK Katten kunt u niet blij maken met hondevoer. Er zit te weinig vlees in. Maar een hond die kattevoer eet, zal daar niks van lijden. Het geijkte schoteltje melk voor hond en kat: „best", aldus mevrouw Van den Kieboom. „Maar dan wel verdunnen met water. Anders krijgen zeer diarree van." Tussendoortjes hebben honden en poezen, als ze goed te eten krij gen, helemaal niet nodig. Mevrouw Van den Kieboom: „Maar ze zijn wel heel belangrijk voor de relatie tussen baas en hond." Dierenarts Van den Kieboom: 'Ongeveer een derde van de hondenen katten la te dik. De mensen hebben vaak niet In de gaten hoe gevaarlijk dat Is'. FOTO MARCEL BEKKEN VLEKKEN SNEL WEG Wat er ook gemorst is, de VICVAC vlekkenreiniger van Remington heeft de pretentie elk spoor binnen een paar minuten volledig weg te toveren. Stoffering en vloerbedekking zien er volgens Beska Nederland BV in Den Bosch dat het nieuwe produkt op de markt brengt, na de korte behandeling weer uit alsof er niets gebeurd is. De uitvinding is een combina tie van een gemotoriseerde krui melzuiger en vlekkenverwijde- raar. Een soort stofzuigertje met een afzonderlijk reservoir voor een vloeibaar reinigingsmiddel. Een zacht roterend borsteltje werkt de reinigingsvloeistof op de vlek of in het knoeisel. Vervol gens verdwijnt het euvel in een tankje dat schoon gemaakt kan worden. Het weer schone opper vlak is meteen droog. De VIC VAC werkt met een oplaadbare accu en kan dus behalve thuis ook gemakkelijk gebruikt worden in de auto, in de caravan, in de tent of op de boot. Het apparaat is verkrijgbaar in elektrozaken en kost f 189. Als de reinigings vloeistof op is, kan er een flesje van 300 ml geleverd worden te gen de prijs van 24,95. ANTI-MUGGEN-CLIP Een nieuwe manier van muggen en wespenbestrijding lijkt inge luid met de anti-muggen-clip. Het apparaatje houdt de insecten op een veilige afstand van drie tot vijf meter. Een steek krijgen, is dus vrijwel onmogelijk. De clip is een produkt van een Duits inge nieursbureau, dat volgens impor teur BRC Europa in Gel drop nauw heeft samengewerkt met de Universiteit van Zürich. Het werkt met geluidstimpulsen van 6000 tot 20.000 Herz, die voor het menselijk oor niet of nauwe lijks waarneembaar zijn. Een ge wone batterij van 1,5 volt is de krachtbron. Pas na bijna duizend uur is die uitgewerkt. Met behulp van een clip kan deze milieu vriendelijke en voor mens en dier onschadelijke verjager gemakke lijk worden bevestigd aan kle ding, parasol, wieg of aan wat dan ook. Vanaf nu verkrijgbaar bij drogisten, vissportwinkels en cadeauzaken. Nog voor de zo mermaanden worden ook de grootwinkelbedrijven bevoor raad. De prijs is f 29,95, inclusief de batterij en drie jaar volledige garantie. Bij BRC Europa verwacht men een ontwikkeling als destijds bij de ballpoint, „ledereen heeft te genwoordig een ballpoint op zak. Straks zal iedereen een anti muggen-clip bij zich hebben". Momenteel zijn er tienduizend stuks in Nederland in omloop ge bracht. TOILETREINIGER IN STORTBAK In diverse supermarkten is sinds kort een handig toiletblokje ver krijgbaar, dat actief reinigend werkt maar toch niet aan de rand van de toiletpot moet worden op gehangen. Bloo wordt eenvoudig in het stortbak-reservoir gedaan. Klaar is kees. Het lost langzaam op waarbij het water een blauwe kleur krijgt en door de hele pot kan stromen. Een houder is niet meer nodig. Bloo bevindt zich veilig buiten bereik en netjes uit het zicht. Er wordt op gewezen dat het blokje geen paradichloor- benzol bevat en biologisch af breekbaar is. Het kan ook toege past worden in sceptic tanks. Voor f 1,95 kun je vierhonderd keer blauw doortrekken. BRUIN OP ELKE PLEK Een solarium, dat geen vaste plaats in huis nodig heeft en niet geïnstalleerd hoeft te worden. Dat is een nieuw produkt van Philips. De Sunmobile is ontwor pen voor totale lichaamsbrui- ning. Na gebruik kan het simpel worden opgevouwen en is dan niet groter dan een normale kof fer (26 x 75x52 cm). Deze zon nebank heeft twee grote wielen waarmee het gemakkelijk overal in huis kan worden opgesteld. Het lampenhuis is in hoogte ver stelbaar tussen 50 en 130 centi meter en kan voor iedere bed hoogte worden gebruikt. Er is een programmeerbare afstands bediening met automatische af slag na het verstrijken van de in gestelde tijd. Bruto adviesprijs: f2.995.

de Stem | 1988 | | pagina 17