p K I I Spaarlamp beter alternatief voor de gloeilamp DESTEM f JOHAN SECRÈVE: 'NEDERLANDSE CONSUMENT IS ER RIJP VOOR' Het 'kuren' staat in Nederland op een bijzonder laag pitje. Terwijl in de ons omringende landen mil joenen genezing, gewoon ontspanning of allebei denken te vinden in een kuuroord, gaan er jaarlijks maar een handjevol (zo'n 5.000) Nederlanders naar een kuur-badplaats. Noodgedwongen zoeken zij hun heil in het buitenland, want in eigen land zijn vrijwel geen kuurmo- gelijkheden aanwezig. Maar volgens drs. Johan Secrève, docent aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Breda, gaat dit binnen nu en een aantal jaar drastisch veranderen. „Er is aantoonbaar een markt voor gezondheidsvakanties aan het ontstaan. Het kuren wordt straks een normaal onderdeel van ons vrijetijds-patroon". S2 VRIJDAG 22 APRIL 1988 s ■O c --:U Het kuren heeft toekomst Door Arthur't Hart Thermaalbaden bezoeken, de al dan niet heilzame werking ondergaan van een algenkuur: de Romeinen deden het al. En voor de Duitse, de Oosten rijkse, de Franse of de Hongaarse consument van vandaag de dag is het de normaalste zaak van de we reld. Van de Westduitse bevolking bijvoorbeeld gaat ieder jaar rond 12 procent, ongeveer 5,5 miljoen men sen, een of meerdere keren 'kuren'. Zo niet in ons land. Nog geen 5.000 Nederlanders per jaar ondernemen een reis naar een Duits, Roemeens of Oostenrijks kuuroord. „Het pro bleem is dat we in ons land geen echte kuurtraditie hebben", zegt vrijetijds-socioloog drs. Johan Se- crève. Daardoor komt het volgens hem ook dat het 'kuren' bij ons een niet ai te beste naam heeft en al gauw onder het hoofdstukje 'kwak zalverij' wordt gerangschikt. Onbe kend maakt onbemind. KURHAUS Secrève denkt nóg een oorzaak te weten waardoor het kuren bij ons tot nu toe geen hoge ogen heeft ge gooid. Voorzichtig: „De medische stand heeft er bij ons geen ervaring mee, het zit niet in de opleiding, het is iets 'alternatiefs'. De gevestigde geneeskunde heeft er naar mijn me ning baat bij gehad het verschijnsel 'kuren' tegen te houden". Toch is het begin van zo'n kuur traditie er ook in ons land ooit wel geweest. In 1818 al werd het eerste houten badpaviljoen op het Scheve- ningse strand neergezet; tien jaar la ter verscheen een stenen badhuis. In 1885 werd het prestigieuze Kurhaus gebouwd. In dezelfde tijd onststond op initiatief van de Amsterdammer Metzger ook in Domburg een, zij het bescheidener, aanzet tot kuuroord- toerisme. Kuren was, ook bij de Ne derlandse upper class, 'bon ton' in die tijd. BEZETTING Tijdens de bezetting sloten de Duit sers het Kurhaus. Na de oorlog is het met het kuren in ons land nooit meer wat geworden en het ooit zo trotse Kurhaus verviel tot een ruïne. In de zelfde periode ondergingen de kuur oorden in bijvoorbeeld de Bondsre publiek een verdere uitbouw. Daar heeft het kuren zich zelfs ten dele bevrijd van zijn vanouds elitaire ka rakter: doordat het kuren in het Duitse ziekenfondspakket zit en daarmee opgenomen is in de regu liere gezondheidszorg, is het bereik baar geworden voor elke consu ment. Secrève: „In andere landen gaan miljoenen mensen kuren. Miljoenenl Schitterend toch! Weten wij het dan beter? Dat moet Nederlanders toch ook aanspreken?" KENTERINQ Daar is vooralsnog weinig van te be- W v Johan Secrève: 'Grote kansen voor de reisbureau-sector. FOTO DE STEM/ JOHAN VAN GURP Thermaal kuurbad In Nleuweschans. FOTOANP speuren, geeft Secrève toe, maar dat zal volgens hem niet lang meer du ren. Er zijn, zegt hij, talrijke aanzet ten die een kentering aankondigen. Hij wijst op het Kuurcentrum Nieu- weschans in Groningen, Nederlands enige min of meer 'echte' kuuroord. Sinds de opening in 1985 is dat cen trum weliswaar vooral in de publici teit gekomen door onverkwikkelijke ruzies, financiële schandalen en ont slagen directeuren, maar ondertus sen heeft het toch al zo'n 170.000 bezoekers getrokken. „En dat met zo'n klein badjel Dat is niet mis", zegt Secrève. „Er zijn daar nu plan nen voor een totaal vernieuwde ther- maalbad-inrichting, waarmee grof weg 45 miljoen gulden aan investe ringen gemoeid is. Dat wordt een gi gantisch centrum". ONTWIKKELINGEN Verder zijn er momenteel bescheide ner kuuroord-ontwikkelingen in Boe- kelo, Winterswijk en Valkenburg. Zelf is Secrève als adviseur betrokken bij de kuuroord-plannen van de Stich ting Klein Vink in Arcen (Limburg). Op een gewone camping annex bun galowpark is daar nu een thermaal- bad-inrichting (met 'geneeskrachtig' water dat van 900 m diepte wordt op gepompt) in aanbouw. Secrève: „Dat is een voor Nederland unieke zaak: een kuurinrichting als onderdeel van een normaal verblijfsrecreatie-cen- trum. Men richt zich op de toeristi- Goede stofzuiger is niet goedkoop Een goede stofzuiger is niet goedkoop, blijkt uit een on derzoek van de Stichting VWO naar 23 slangstofzuigers varië rend in prijs van 105 tot 480. De goedkoopste 'goede' stofzuiger uit deze test kost 350. De belangrijkste eigenschap van een stofzuiger is hoe goed deze zuigt. Nog steeds wordt ten onrechte in re clame geroepen dat een hoog ver mogen (groot aantal Watts) bij stof zuigers een betere zuigwerking bete kent: uit het onderzoek blijkt we derom dat stofzuigers met een hoog vermogen niet zonder meer beter vuil opzuigen. Ook van belang zijn hierbij de constructie van de zuig- mond, zuigbuis en slang. De onderzochte stofzuigers zui gen alle prima stof en pluizen op van gladde vloeren, zoals parket of vinyl, alleen met het zuigen tussen kieren hebben sommige stofzuigers proble men. Op tapijt zuigen doen praktisch alle apparaten behoorlijk. Zeven stofzuigers heeft echter veel moeite met draden en pluizen. Tenslotte krijgen vijf apparaten moeite met draden, pluizen e.d. van meubelstof. 'Geluidsarm' of 'fluisterstil' zijn kreten die fabrikanten in reklame en folders van stofzuigers gebruiken. Uit de test blijkt echter dat de stofzui gers over het algemeen teveel lawaai produceren. Ook uit een enquête blijkt dat de consument over het ge luid van zijn stofzuiger niet zo te spreken is. STOFZAK VOL De meeste onderzochte stofzuigers hebben een wijzertje of lampje dat aangeeft wanneer de stofzak vol is en verwisseld moet worden. Bij een paar apparaten meldt de zoge naamde stofzak-vol-indicator echter te vroeg dat de zak vol is, wat onno dig veel zakken kost. Bij een aantal andere daarentegen meldt de indica tor dit te laat, zodat alle vuil niet meer goed wordt opgezogen. FILTERS Voor mensen met een huisstofaller- gie is het belangrijk dat een stofzui ger niet teveel stof weer uitblaast. Sommige stofzuigers hebben voor de uitblaasopening een filter, dat het uitblazen van fijn stof zou moeten te gengaan. Op één apparaat na blijken alle filters goed te werken. Er be staan echter ook zuigers zonder fil ter die zeer weinig fijn stof uitblazen. GOED Voorts heeft SVWO in haar onder zoek de duurzaamheid en het ge bruiksgemak van de apparaten beke ken. Bij dit laatste kwamen aspekten als manoeuvreren, gebruik op de trap, het verwisselen van stofzak en filters, voortschuiven op tapijt en de gebruiksaanwijzing aan de orde. Slechts vier stofzuigers komen als 'goed' uit de test tevoorschijn: drie keer Miele (230i, 270i en 274i) en Electrolux Z 442. Daarvan is de goedkoopste de Electrolux: 350. Tenslotte zij vermeld dat de Philips HR 6500/A de enige is met het predi kaat 'redelijk tot goed'. Die kost 300. sche kampeerder die het leuk vindt in zijn vakantie ook wat aan zijn ge zondheid te doen, en daarnaast spe cifiek op gehandicapten die baat kunnen hebben bij een kuurbehan- deling. Wat mij daar vooral aan spreekt is de mens-gerichte benade ring, de wil om een breder publiek te benaderen dan alleen mensen met een dikke portemonnee". KANSEN „Een paar jaar geleden heeft het bu reau Kappelhof in Breda een onder zoek gedaan naar het kuuruurd-toe- risme in Nederland. Daaruit blijkt dat de omvang ervan weliswaar nog ge ring is, maar dat er bij een aanzienlijk deel van de bevolking wel degelijk een verborgen behoefte aan kuurrei zen bestaat. Nederland is er rijp voor. Voor de reisbureau-sector lig gen hier grote kansen. „Kijk ook maar naar de alsmaar groeiende belangstelling voor 'ge zond leven'. Steeds meer mensen doen aan fittnes, bezoeken de sau na, gaan joggen. Genotmiddelen als sigaretten raken uit de gratie. Zaken als de bedrijfssport zijn in opkomst, de interesse voor homeopathische geneesmiddelen neemt toe. Je moet ook denken aan de vergrijzing, waar door het aantal mensen dat gene zing zoekt voor kwalen, groeit. En daarbij komt dat steeds meer men sen uitgekeken raken op de geves tigde geneeskunde en zich wenden tot alternatieve mogelijkheden. Uit dat alles blijkt dat er gewoon een duidelijke markt is voor gezond heidsvakanties". HEILZAAM Er bestaat, kortom, volgens Secrève een tendens om de vrije tijd 'thera peutisch' te gaan besteden: om de gezondheid en de conditie te verbe teren of in stand te houden. Binnen een jaar of tien, voorspelt hij, is Ne derland een reeks kuuraccommoda- ties rijk, van uiteenlopende aard en over het hele land verspreid. En in die kuuroorden is dan niet alleen de klassieke 'medische' kuurder-op- leeftijd te vinden die van zijn kwalen hoopt af te komen, maar ook en vooral de 'gewone' recreant die er lol in heeft om zijn vrije avond uurtjes, zijn weekend of zijn vakantie op een gezonde manier door te brengen. MISVERSTAND Maar hééft ons land dan wel zoiets als natuurlijk bronwater, waar een geneeskrachtige werking vanuit zou gaan? Een wijdverbreid misverstand, volgens Secrève. „Nederland is juist zéér geschikt voor het kuren". Want, zegt hij, kuren omvat veel meer dan het plaats nemen in het overbekende modderbad. Voedsel, rust, bewe ging, ontspanning en een 'heilzame' omgeving behoren er even goed toe. „Je zou Nederland kunnen opdelen in drie zones: de kust met zijn zee lucht en het zoute water, het midden met zijn bossen en de oostgrens. In dat laatste gebied kun je kuren wel op thermaal geneeskrachtig water baseren, want dat is daar aantoon baar aanwezig. Overigens hoeft niet alles er van nature al te zijn. In Nieu- weschans gebruiken ze bijvoorbeeld algen die uit Frankrijk worden geïm porteerd". PLANNEN Wie moet al die kuurcantra eigenlijk van de grond tillen? De rijksoverheid zou volgens Secrève moeten onder zoeken welke gebieden zich er het best toe lenen. Het particulier initia tief zou vervolgens de uitvoering van de plannen voor zijn rekening moe ten nemen. „Want ik zou het kuren niet graag zien afglijden tot een puur commerciële aangelegenheid. Ik zie het als een fundamentele geneeswij ze, die een wezenlijk onderdeel van de gezondheidszorg behoort te wor den". De nieuwe generatie spaar lampen, officieel compacte fluorescentielampen, vormt qua prestaties en eigen schappen een beter alterna tief voor gloeilampen dan de voorgaande generatie. Een aantal fabrikanten echter houdt de consument een te positief beeld voor ala het gaat om de vergelijking met Tot deze conclusie komt de Stichting Vergelijkend Wa ren Onderzoek (SW0) na een onderzoek, dat zij sa men met de Belgische en Zwitserse consumentenor ganisaties uitvoerde naar 55 spaarlampen in tele soorten Doordat ze passen in een gewone schroeffltting en een elektronisch voorscha kelapparaat hebben, Is een aantal spaarlampen wat be treft hun gebruiksmogelijk heden een stuk In de rich ting van de gloeilamp opge schoven. Ze zijn kleiner en ctoAric NMF^Mrml W WtWFEm tel wat lichter geworden en passen daardoor beter In kleinere armaturen. Verder vertoont deze nieuwe gene ratie steeds minder de hin derlijke verschijnselen van zijn voorlopers, de TL-bul- xen, zoals knipperen bij het aandoen, storende geluiden en 'koud' licht. Uit het onderzoek bleek verder dat een aantal lam pen enige tijd nodig heeft, voordat ze de door de fabri kanten opgegeven licht sterkte hebben bereikt Dit beperkt de gebruiksmoge lijkheden van deze lampen In de praktijk. U loopt daar door de kans, dat de flcht- prestatle van uw spaarlamp tegenvalt In vergelijking met die van uw oude gloeilamp. Qua kosten (aanschaf verbruik) nemen deze tam pen een positie in tussen TL-bulzen (goedkoper) en gloeilampen (duurder). Bij enkele lampen zijn de aan schafkosten zo hoog, dat u de winst er tengevolge van energiebesparing niet uit haalt De Stichting VWO heeft zelf een rangschikking ge maakt van de onderzochte spaarlampen, uitgesplitst naar vergelijkbare gloeilam pen aan de hand van de eigen meetresultaten.

de Stem | 1988 | | pagina 15