UITSPRAAK 'CADZAND IS TE DUUR' VALT VERKEERD Kersverse gidsen op bezoek in Aardenburg Boer De Nood moet dijk weer in oude staat brengen Dienstverlening voor lange reeks inbraken VVD tegen krediet voor reorganisatie gemeente Oostburg KLIC geeft informatie over kabels en leidingen in bodem I l KORT ZEEUWS Raad trekt besluit in PLAATSELIJK NIEUWS Lilipaly op 1 mei-viering in Breskens Priesterwijding Schoondijke Oostburg Breskens PROVINCIE BU RAAD VAN STATE: Veiligheid Waarde POLITIERECHTER MILD: DE STEM VAN ZEELAND 4 VRIJDAG 22 APRIL 1988 OOSTBURG - Het meren deel van de Oostburgse ge meenteraad viel gister avond wethouder J. de Vries aan, naar aanleiding van diens opmerking in de re creatiecommissie dat de on dernemers in Cadzand-Bad te hoge prijzen hanteren. GOES - Bisschop H. Ernst van Breda wijdt zaterdag Fons van Hees tot priester van het bisdom Breda. Dat gebeurt om 16.00 uur in de kerk van de H.-Maria Mag- dalena te Goes. Fons van Hees (38), geboren in Maas tricht, studeerde aan de uni versiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen. Vanaf oktober 1986 is hij pas toraal werker in Goes en te vens als zodanig werkzaam in de regio Bevelanden/Sck wen-Duiveland. In J- is hij door bisschop H. diaken gewijd. Zondag april (roepingenzonii, draagt de heer Van Hees* 10.30 uur in de parochie!® van de H.-Maria te Goes zijn eerste heilige m op. Aansluitend is er tot iji uur een receptie in restaur» Het Stadhuis aan de Gr», Markt in Goes. Zondag 15,., gaat Fons van Hees voor in i eucharistieviering van Uj uur in de Martinuskerii k Kerkrade-Spekholzerheii KONINGINNEDAG - De ac tiviteitencommissie heeft voor koninginnedag een grote zeskamp op touw gezet. Hier aan nemen zes ploegen en twee jeugdploegen deel. Het programma ziet er verder als volgt uit: 09.00 uur kinderspe len, 12.30 uur ronggang mu ziekkorps, 13.00 uur zeskamp, 19.00 uur optreden clown Piko en Will Marvin met goochel- show, 21.00 uur bal met mu ziek van De Turbo's. Allen evenementen zijn in de hal van de Landouwpraktijk school. BRIDGE - De Oostburgse Bridgclub hield een wedstrijd voor de competitie in hotel Du Commerce. Hieraan namen 24 paren deel. Uitslag: Groep A: 1. dames Buysroge-Spieren- burg, 2. mevrouw Christiaan- se-de heer Wagenaar, 3. rt* vrouw De Badts-de heer Wanrooy. Groep B: 1. vrouw Hendriksen-de Van der Hooft, 2. mevroj Van Wanrooy-de heer I Badts, 3. heren Hermans-I Nooyer. BAZAR - In de christelijk basisschool Op de Bres won woensdag 27 april een gehouden, die is opgezet d® leerkrachten en de activite tencommissie. Ze willen hij mee geld ophalen voor 1« middelen voor de school. Er een rommelmarkt, spelletjs een rad van avontuur vele prijzen en er kan koll worden gedronken. De hooi prijs is een weekeinde of mii week in een stacaravan camping De Bommerd Oostkapelle. De bazar dun van 18.00 tot 21.00 uur. DEN HAAG WATERLANDKERKJE - Gedeputeerd staten van Zeeland willen dat landbouwer P. de Nood ui Waterlandkerkje een gedeelte van de dijk tuusen de Cr thalijnepolder en de Nieuwe Passageulpolder terug breng in zijn oorspronkelijke staat. De Nood heeft die dijk in over een lengte van 75 meter afgegraven, omdat zijn zicht er door belemmerd werd. Een woordvoerder van het pro vinciebestuur maakte tegen die handelwijze bezwaar tijdens een zitting van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State in Den Haag. Voor die afdeling diende donderdag het beroep dat De Nood heeft aangespannen te gen het besluit van het provin ciebestuur, waarbij hem een vergunning is geweigerd voor het afgraven van de bewuste dijk. De Nood, die een agrarisch bedrijf heeft aan de Van de Be- keweg in Waterlandkerkje, vindt het niet terecht dat de provincie hem de vergunning heeft geweigerd. De dijk zou voor de afgraving een romme lig geheel zijn geweest, waarbij de grote hoeveelheid brandne tels voor De Nood een doorn in het oog waren. Bovendien, zo meent de land bouwer, is door de afgraving de verkeersveiligheid op de krui sing Klein Brabantweg-Van de Bekeweg aanzienlijk verbe terd. In de oude situatie zou de hoogte en de rommelige aan blik van de dijk voor menig verkeersongeluk gezorgd heb ben. Woordvoerders van het pio vinciebestuur en de gemeen) Oostburg hebben tijdens debt- handeling van het geschil i» nadrukt grote waarde te heet ten aan de bescherming van 4 binnendijken. Dat De Nood 4 dijk zonder vergunning 1 afgegraven, vinden ze kwalijke zaak. Gemeentewoordvoerder van Gessel: „Het gaat ome« ernstige aantasting van 1* dijklichaam". Het provinciebestuur vindt 4i de belangen van De Noodi deze zaak ondergeschikt zij aan het provinciale beleid de binnendijk te beschem» Provinciewoordvoerder Beckers: „Dat is er op g binnendijken vanwege daaraan verbonden landschif pelijke, natuurwetenschap!* lijk en cultuurhistorici waarden zoveel mogelijk stand te houden." De afdeling voor de gest' len van bestuur van de R» van State zal in het kader vi de Tijdelijke Wet Kroon? schillen over enige tijd een ai spraak doen in deze zaak. Van onze correspondente MIDDELBURG - Een lange reeks inbraken, vooral scholen in Goes, bracht vier jongemannen uit Goes, Ax en Schore voor de politierechter in Middelburg. Dit wa" de Goesenaren P. van der W. (22) en D. B. (19), de 23-jari W. R. (Axel) en de 19-jarige P. van H. (Schore), die aan1" slot van de behandeling van de zaak allen werden verooi deeld tot vervangende dienstverlening. worden vastgesteld dat hij 'reden' had om koortsachtig jacht te gaan naar geld. was in die periode zwaar v slaafd aan het gokken en zich hiervoor diep in de sch den gestoken. De andere jongens had geen 'speciale redenen', m waren, zo meldden hun ra" lieden, meegesleept door 'groepsgebeuren'. Allen heb zich intussen aan de groep trokken en zijn een studie' gonnen of aan het werk gaan, reden waarom drie de mannen veroordeeld we tot voorwaardelijke gev" nisstraffen van twee maan en 125 uur dienstverlening, wijl de vierde (de Axel voor zijn kleinere aandeel maand voorwaardelijk 1- opgelegd en 75 uur dienstver ning. De politierechter deed dit, om dat het viertal opmerkelijk ge noeg tot op dit moment over een blanco strafblad beschikte. Maar in het voorjaar '87 ging het goed fout. In wisselende combinaties, af en toe geassisteerd door een 16-jarige jongen, werden in die periode aan de lopende band inbraken gepleegd, waarbij vooral uit scholen voor duizen den guldens aan apparatuur werd buitgemaakt. In de lijst van ten laste gelegde feiten stond bij Van der W. bovendien een inbraak in een woning en bij Van H. een tasjesroof. Vooral aan dit laatste werd donderdag zwaar getild. Het slachtoffer was een 74-jarige vrouw, die haar bezit zo fel verdedigde dat ze ten val kwam waarbij ze haar knie ernstig bezeerde. Van H. was in feite ook de enige van wie kon Raad valt wethouder aan Van onze verslaggever De Vries: 'Als ik ga, wordt alles afgesprijsd'. - foto de stem/corj.de boer Van onze verslaggever Zowel CDA als D&T en WD no digden de wethouder uit in te gaan op de uitnodiging van de ondernemers om een vergelij kend prijsonderzoek in te stellen, om zodoende zijn beweringen eventueel te kunnen staven. J. Provoost (WD) zei dat de betrok ken mensen zich gekrenkt voelden door de uitlatingen van De Vries, uit latingen die volgens hem niet ge staafd werden. Hij wees er op dat enerzijds de gemeente miljoenen in vesteert om Cadzand-Bad aantrekke lijker voor de toerist te maken, terwijl de wethouder potentiële vakantie gangers met dit soort opmerkingen juist weghaalt. „Een onverstandige uitspraak", vond de gisteravond vijftig jaar ge worden (en voor aanvang van de ver gadering in de bloemetjes gezette) mevrouw L. Cuelenaere-Faes (CDA). Wethouder De Vries zei dat zijn op merkingen juist door zorg waren in gegeven en bovendien in een ver keerde context geplaatst. Hij had meer gedoeld op de prijzen voor de vakantie in het algemeen en de ten dens bij de mensen 'dan maar echt de zon op te zoeken'. Daarnaast wees hij op een enkele jaren geleden gehouden onderzoek van de Consumentenbond, waarbij Cadzand-Bad er bepaald niet gunstig uitsprong wat de prijzen be trof. Voor PvdA-fractievoorzitter J. Wielakker aanleiding om voor te stel len nog maar eens door de Consumen tenbond een dergelijk onderzoek te laten doen. „Als ik ga", zei De Vries, „worden de zaken toch afgeprijsd". Wielakker vond dat de wethouder ten onrechte over zijn opmerkingen werd gekapitteld. „Het is weer de boodschapper die gedood wordt". Daarnaast merkte De Vries nog op dat hij na het verschijnen van zijn opmerkingen in de kranten veel ad hesiebetuigingen had ontvangen. „En die overtroffen de negatieve reacties ver". De Oostburgse surflocaties langs de kust worden met nog één uitgebreid. De gehele raad en even later ook het college konden instemmen met het aanwijzen van een ruimte tussen twee paalhoofden nabij de Groedse Duintjes als extra surfgebied. Men had begrip voor het door het CDA aangevoerde argument dat er een te groot gat bestond in het aanvanke lijke voorstel voor de surflocaties tus sen de paalhoofden bij Matour en het Killefje in Breskens. Het werken met de nu aangewezen surflocaties langs de kust valt voorlo pig als proef voor een jaar. Zonder veel discussie ging de raad akkoord met de verhogingen van de diverse sporttarieven. J. Quist (CDA) verweet het college dat tariefsverho gingen geen creatieve manier zijn om de benodigde bezuinigingen te berei ken. „We moeten oppassen dat de sport op den duur niet onbetaalbaar en elitair wordt". Sport-wethouder De Vries wees er op dat bij de vereni gingen weinig animo voor privatise ring van onderhoud bestond, zoals door de gemeente was aangedragen als een van de middelen tot bezuini ging. „Overigens in vergelijking met andere Zeeuwse gemeenten liggen ook nu nog onze tarieven aan de lage kant". OOSTBURG - De WD-fractie in de Oostburgse gemeen teraad is gisteravond niet akkoord gegaan met het be schikbaarstellen van een krediet van 100.000 voor de uit voering van de reorganisatie van het gemeentelijke appa raat. De CD A-fractie had twijfels maar, aldus fractievoorzitster L. Cuelenaere-Faes, „we kun nen nu niet meer terug. Er zijn twijfels, maar dat heb je bij dit soort zaken altijd". Het krediet is nodig voor het aantrekken van een externe projectleider, die vier interne werkgroepen begeleidt bij het formuleren van de voor Oost- burgs meest gewenste organi satie. Het werk van de externe adviseur moet uiteindelijk overgenomen worden door een aan te trekken hoofd perso neelszaken. De PvdA betreurde het standpunt van de WD en Dorpsbelangen en Toerisme was bij monde van mevrouw T. de Blok-Van Herpen blij met het voorstel. „Eindelijk kan er gestart worden", zo zei zij. Van onze verslaggever OOSTBURG - Een vorig jaar genomen besluit van de gemeenteraad van Oost burg om 6.600 m2 grond in Ragel-West in Schoondijke te kopen, werd gisteravond teruggetrokken. Aanleiding was het feit dat het waterschap, eigenaar van de grond, niet de kosten van een eventuele bodemverontreini ging wilde betalen. Omdat dit een der voorwaarden van de verkoop was, kan de zaak niet doorgaan. Mevrouw C. van de Ree- Slabbekoorn (PvdA) vond dit aanleiding om nu juist wel een bodemonderzoek in te stellen. H. van de Weegen (Dorpsbe langen en Toerisme) vressde dat er op het terrein, het voor malig woonwagencentrum, ernstige vervuiling geconsta teerd zou kunnen worden. Wet houder A. de Feijter ant woordde hierop dat onderzoek had uitgewezen dat geen ver ontreiniging had plaatsgevon den en men had de grond juist willen kopen om er wat aan plant te plegen. Van onze verslaggever BRESKENS - Het tweede kamerlid John Lilipaly (PvdA) houdt op de Dag van de Arbeid een 1 mei-rede in Breskens. Daar wordt op die dag de traditionele vie ring gehouden voor leden en sympathisanten van PvdA, Vara en FNV. De Oostburgse wethouder H. de Vries spreekt om 19.30 uur het openingswoord. Daarna is het strijdkoor 'Collectief Ont stemd' uit Terneuzen te horen. Na de rede van Lilipaly zingt het koor opnieuw. Verder is er een verloting en wordt de avond afgesloten met een bal, met muziek van de Springfield Band. Het feest wordt gehou den in 'De Uitkomst'. Volgens WD-woordvoerder A. Rosendaal is de organisatie- problematiek op deze wijze on mogelijk op te lossen. „We moeten iemand van buiten ne men, er zijn uitstekende bu reaus in Nederland. De vier werkgroepen worden onder meer bemand door eigen amb tenaren, die over hun eigen or ganisatie moeten gaan spreken. En binnen één jaar zal alles ge regeld moeten zijn. Dat kan niet. Er komt niets van terecht en als die ambtenaren him tijd steken in de reorganisatie, is de service van de gemeente weg", zo zei hij. Burgemeester J. Kruize vond dat de WD een verkeerde con clusie had getrokken. „Er is nu een raamwerk en uitgezocht moet worden hoe dat passend is te maken voor Oostburg. Daar bij is interne betrokkenheid van de ambtenaren juist nodig. Bovendien is nu een limiet ge steld aan de kosten en aan de tijd die dat mag duren". De WD was niet te vermur wen. „Dit raamwerk is niet ge schikt voor de Oostburgse or ganisatie", concludeerde Ro sendaal. J. Wielakker (PvdA) be treurde de afwijzende houding van de WD-fractie. „Het is nu juist zaak met alle neuzen in dezelfde richting te gaan staan". Het krediet werd, met de stemmen van de WD tegen, gevoteerd. joen gulden. Bij dat bedrag zijn dan nog de persoonlijke veilig heid, de bedrijfszekerheid en de continuïteit van de leverin gen buiten beschouwing gela ten. Ir. A. Leenders, directeur van het telefoondistrict Den Bosch en voorzitter van de Stichting KLIC-Zuid kan vanuit de praktijk nog best een beetje be grijpen hoe het komt dat er zo veel kabels en leidingen sneu velen: „Tijd is geld. Dat geldt ook voor graafmachines. Die moeten zo min mogelijk stil staan. Bovendien was tot nu toe het probleem dat er geen cen traal meldpunt was. In feite moest men alle kabel- en lei dingexploitanten afzonderlijk gaan benaderen. In Noord- Brabant alleen al betreft dat vijftig adressen. Ik begrijp wel dat men dan wel eens op hoop van zegen begint te graven". Ervaringen in het oosten van Nederland geven aan dat de 'KLIC-methode' werkt. Mét het stijgen van het aantal vragen om informatie daalde er de af gelopen jaren het aantal scha degevallen. Ir. Leenders: „Aan de hand van die cijfers kun je veronderstellen dat verzeke raars als voorwaarde stellen dat er eerst informatie inge wonnen moet worden bij KLIC voordat er gegaven mag wor den. Is aan die voorwaarde niet voldaan, dan wordt er geen schadevergoeding uitgekeerd". Deelnemers in KLIC Zuid zijn de nutsbedrijven, gemeen ten waar het gaat om riolering en CAI, maar ook Rijkswater staat, Provinciale Waterstaat en particuliere leidingexploi tanten zoals de Gasunie. Geza menlijk betalen zij de exploita tielasten die op jaarbasis be groot zijn op 240.000 gulden. AARDENBURG - De deelnemers aan de on langs afgesloten gidsen- cursus van de stichting Promotie Zeeuwsch- Vlaanderen bezochten gisteren de gemeente Aardenburg. Op het stadhuis werden de gasten ontvangen door bur gemeester mr. E. F. Jong- mans, die in het kort de ge schiedenis van Aardenburg schetste en daarnaast wees op de verschillende plannen waar de gemeente op dit ogenblik mee bezig is en die binnen afzienbare tijd alle maal dienen te worden inge past in de dorpsplannen, die thans worden voorbereid. Omdat eerder in dë cursus het oude stedelijk archief van Aardenburg aan de orde kwam, toonde W. Dierick de aanwezigen enkele belang rijke stukken, waaronder de oudste stadskeuren, het oud ste aanwezige privilege, het oudste notulenboek van de stad en het befaamde boek met de knoop, een verzame ling belangrijke middel eeuwse stukken. Nadat burgemeester Jong- mans de gasten een echte Aardenburgse janhagel had aangeboden, maakten de gid sen een stadswandeling door Aardenburg onder leiding van Dierick. Tijdens deze wandeling werden de gasten geïnformeerd met betrek king tot de talrijke monu menten die Aardenburg bezit en stonden ook bezoekjes aan het Archeologisch Museum en de RK kerk met de Lieve Vrouw met de inktpot op het programma. Wie in dit land met een spade, of beter nog met een graafmachine, de grond in gaat, loopt alle kans een dorp of stadswijk voor korter of langer zonder stroom, water of telefoon te zetten. Onze bodem raakt langzamerhand 'vergeven' van de kabels, de leidingen en de buizen. Naar schat ting beslaan ze in ons land een lengte van een en een kwart miljoen kilometer. Om die Gordiaanse knoop te ontzien, functioneert vanaf deze week KLIC- Zuid, een centrale in Den Bosch waar iedereen infor matie kan krijgen over de ligging van kabels en lei dingen in de Zeeuwse (en Brabantse) bodem. Gister middag werd een informa tiebijeenkomst over KLIC gehouden in Middelburg. Van onze verslaggever MIDDELBURG - KLIC staat voor Kabels en Leidingen In formatie Centrum. In het noor den en oosten van ons land en in de provincie Utrecht func tioneren inmiddels KLIC's. De procedure zoals die nu ook toe gepast zal worden door KLIC- Zuid is uniform. Aannemers maar ook particulieren die de grond in willen op een plek waarvan het aannemelijk is dat er al leidingen en kabels Graven zonder te weten wat er in de grond zit, hoeft er niet meer bij te zijn. KLIC zorgt voor kennis van kabels en andere kostbaarheden. - foto de stem johan van gurp liggen, bellen met KLIC-Zuid in Veghel: 06-8212313. KLIC-Zuid informeert vervol gens alle betrokken kabel- en leidingbeheerders die op hun beurt weer de graver van de nodige informatie voorzien. Zo is de cirkel rond. Dat voor het instellen van een dergelijk sluitend informa tie- en communicatiesysteem alle aanleiding bestaat, valt op te maken uit de woorden van de heer H. Netelbeek, chef planning en voortgangscon trole van de PNEM en voorzit ter van de werkcommissie van KLIC-Zuid: „In 1985 werd 65 tot 70 procent van de stroom storingen in het PNEM-gebied veroorzaakt door oorzaken van buitenaf. Kabels dus die door derden beschadigd waren. Voor ons betekende dat een schade van een miljoen gulden. Dan praten we nog niet over de zo genaamde vervolgschade die derden hebben geleden door het wegvallen van de stroom voorziening. En je moet beden ken dat gravers doorgaans voorzichtiger zijn met stroom kabels dan met waterleiding of telefoonkabels". Voor heel Nederland wordt de schade die jaarlijks bij graafwerkzaamheden aan ka bels en leidingen wordt toege bracht geschat op honderd mil- Aardenburger W. Dierick geeft de gidsen tekst en uitleg in het Aardenburgs museum. - foto de stem/corj. de boer

de Stem | 1988 | | pagina 12