torie 'Kanker door frituurvet' D GEMEENTEFINANCIËN OYER BIJSTANDSKOSTEN roten' Alternatieve vergaderruimte Baniëls perzen Zaak Heijn voorlopig uit publiciteit I )eirel!Jd de Stem comm entaar ONDERZOEK: VET REGELMATIG VERVERSEN Uitspraak Raad van State veel sneller Van India tot aan de Kaukasus hebben wij de mooiste tapijten gekocht. BINNENLAND tap in de rug t5 |DE STEM BINNENLAND DONDERDAG 21 APRIL 1988 den HAAG - De Raad voor de Gemeentefinan- Iciën wil dat het rijk extra geld betaalt aan ge- Imeenten die het meest zijn gedupeerd door de te llage rijksbijdrage aan de bijstandskosten. ROKX I Vin onze Haagse redactie 'Onderwij s- brochure racistisch' Kamer: toekomst onzeker voor Staatsdrukkerij NA RECONSTRUCTIE MOORD MET HINDERNISSEN Pv< NIEUWSOVERZICHT Kamer wacht nog op paspoort-rapportage Carrington: Grootkruis Oranje Nassau Jongeren beletten De Koning het spreken Verdachte Chinese moord vrijgesproken Computers hogescholen Breda en Terneuzen T28 «estel ontploffen I 3 mensen de dood ni 1985 kapen twee e Libanese shi'itj. jms een TWA-toe- hene met 153 inzit, kaping wordt, na middeling, op 301 vliegveld van Bay. igd. De 39 Ameri- agiers, die tot dat gijzeling waren worden vrijgela- erikaan is tijdens I doodgeschoten. De n vrij uit; r 1985: de bloedig, begint wanneer een Egyptisch ipen en het dwin- Malta te vliegen commando's be et vliegtuig en in de daar op volgt wor- ?rsonen, voorname- giers, gedood; :r 1986: tweeën- :ensen komen om het I nneer Pakistaanse mensen een Boeing !Pan Am bestormen |nd te maken aan een urende kaping door stijnen; pril 1988 wordt een an Kuwayt Airways ;n vlucht van Bang- Kuwayt boven de Zee gekaapt door nnen en gedwongen rad, in Noord-Iran te \an boord zitten 105 I rs, onder wie drie le de Kuwaytse konink- ilie, en zeven beman- fen. De kapers eisen ating van 17 pro fundamentalisten die ayt gevangen zitten een aantal bomaan- in december 1983, zes mensen het leven hhad, en later op Cy- in Algiers laten de ka- iassagiers vertrekken dagen durende onder- ïgen maken de kapers k dat het hun ernst is: n bloede vermoorden yrpus twee gijzelaars, ïwslopende uren ver- zij op 13 april in alle naar Algerije, waar voortduurt tot woens- end 20 april. Dan wor- andere passagiers en manning vrijgela- P) Van onze verslaggever MAASTRICHT - In een aantal frituurvetmonsters afkomstig uit snackbars en restaurants in Zuid- Limburg zijn stoffen aan getroffen die kanker kun nen verwekken. Dat hebben onderzoekers van de Rijksuniversiteit Limburg gisteren bekend ge maakt in een Amerikaans wetenschappelijk tijdschrift. De onderzoekers raden voor alle zekerheid" aan fri tuurvet regelmatig te ver versen en niet te frituren bij temperaturen boven de 180 graden De meeste monsters waren door de Keuringsdienst van Waren bij een controle geno men omdat het frituurvet donkerbruin van kleur was, stonk, stroperig was en snel ler walmde en schuimde. Dat komt voor als het frituurvet langdurig wordt verhit. „Deze effecten worden veroorzaakt door talloze af braakproducten van het vet en van de gefrituurde voe dingsmiddelen, die tijdens het frituren ontstaan", schrijven ir. Geja Hageman en dr. Jos Kleinjans. Niet alleen in het onder zochte frituurvet, maar ook in de in de winkel gekochte voorgebakken patates frites zaten stoffen die kanker kunnen veroorzaken, zo bleek uit het onderzoek. Al langer was bekend dat ratten die grote hoeveelhe den verhit frituurvet aten beschadigingen aan lever en nieren opliepen. Daarom moet frituurvet aan bepaalde eisen voldoen. Maar uit het onderzoek van de Keurings dienst van Waren bleek dat de meerderheid van de geno men monsters toch te hoge gehalten aan een bepaald soort afvalproducten bevat ten. Het onderzoek werd toege spitst op de vraag of be paalde afvalproducten een rol kunnen spelen bij het ontstaan van kanker in maag en darmen. De vraag is niet volmondig met ja beant woord. Maar wel hebben de Maastrichtse onderzoekers aanwijzingen gevonden dat afbraakproducten van fri tuurvetten het erfelijk mate riaal (DNA) van een li chaamscel beschadigen of veranderen. Uit deze veran dering of beschadiging kan kanker ontstaan. De onderzochte Limburgse monsters van frituurvet be vatten in 16 van de 20 geval len zogenaamde mutagene stoffen. Dat zijn stoffen die het erfelijk materiaal van een lichaamscel veranderen en kanker kunnen veroorza ken. De onderzoekers van de Rijksuniversiteit Limburg houden nog wat slagen om de arm. Verder onderzoek is noodzakelijk vooral omdat men nog niet precies weet welke afvalproducten van het vet beschadigingen ver oorzaken in het erfelijk ma teriaal van een cel. xtra geld voor gemeenten [Vin onze Haagse redactie )at zijn middelgrote gemeenten, vanaf 60.000 inwoners, iet veel uitkeringsgerechtigden. over de manier waarop genschap van de ge- raad zou moeten wor- ergroot. D66 is altijd I ;n gekozen burgemees- veest, „maar dat is nu haalbaar". Wel zou amm willen dat de ge- raad rechtstreeks een I icht van drie personen minister van Binnen zaken zou moeten I De minister zou in dat |iit een van de drie moe-1 ■zen. irmee verstevig je de van de gemeenteraad, blijft de Kroon de be nde instantie", aldus tamm. De invloed van merleden die voor de partijen de burgemees- loemingen 'doen' en hier ir masserend door amb- en politiek Nederland fen zal overigens ooi r moeten worden „W ;i die de benoemingen hebben natuurlijk ook op hun hoofd", instamm verwacht ove niet dat er een „proce rus te verzinnen die zon- cidenten is. Alleen hoopj t de rellen die nu tan de positie van juwenscommissie zullen] :rken". [et zal mij bij zonde' ;enaam zijn als u het instaande als ingezon- stuk en vooral onver- publiceert als aanzet in discussie over de on- erpen die ik hierboven aangesneden. Ik ben ef' overtuigd dat de tij® meer dan rijp voor 1 dat democratische ri- iak en medezeggM' p uw krant aanzienlij rdevoller voor ons g®" :t zal maken dan I atische-ivoren-toren structie die door haa arblijkelijk machtsden- een griezelige overeen- pst heeft met fenomen® waard zijn om bestreden vordea sterhout traeter cussie gesloten, reda"*1® ■De Raad die gisteren over het [door het ministerie van Bin- Inenlandse Zaken gevraagde [DEN HAAG - Mensen die Ibij de Kroon in beroep gaan, I hoeven minder lang te Iwachten op de uitspraak. Dat is een gevolg van een [wijziging in de procedures |bij de Raad van State. .voorzitter van de afdeling I Geschillen vaft Bestuur, dr. Ve- [ringa, zei gisteren dat de wijzi- Iging weliswaar op 1 januari bi lging, maar vanaf deze maand I ook merkbaar zal zijn. Tot nu toe duurde het vaak leen half jaar of langer voordat |de Raad van State een uit- praak deed. Veringa verwacht Idat die termijn tot een week of I zes kan worden teruggebracht. I Veringa deed zijn uitspraak |tijdens de presentatie van het jaarverslag van de Raad van itate. De vice-voorzitter van de aad van State, mr. W. Schol- benadrukte dat de werk- k voor de Raad van State ok het afgelopen jaar opnieuw oter is geworden. Opvallende jger is het aantal vreemde- enzaken, die met name de spraak Rechtspraak flink be sten. De voorzitter van de afdeling lechtspraak, mr. Kapteijn, wil |ta de toekomst proberen tijd- te boeken door mensen over eenzelfde probleem «gen gelijktijdig te behande- advies vergaderde, wil het zo genaamde toetsingscriterium voor de bijstand aan de hand van het aantal woningen ver hogen, en bovendien voor iedere uitkeringsgerechtigde die boven het criterium zit de bijdrage verhogen van 1500 naar 2000 gulden. De Raad ziet in de jaren lange onderbetaling aan de middelgrote en te royale beta ling aan de kleine gemeenten het bewijs dat de verdeling via het Gemeentefonds uiterst moeizaam is. „Dat wordt nog veel erger bij de verhoging van de gemeentelijke bijdrage van 10 naar 20 procent", voorspelt Van Zalen, secretaris van de Raad. De Raad wil dan ook dat het rijk 100 procent bijdraagt aan de bijstandsuitkeringen in- plaats van de door het kabinet voorgestelde 80 procent. „Maar dat kan niet van de ene op de andere dag. Daarom moeten de meest gedupeerde gemeenten vanaf volgend jaar extra geld krijgen", zegt Van Zalen. Zeven gemeenten, Arnhem, Almelo, Nijmegen, Helmond, Den Bosch, Tilburg en Gronin gen, hebben gisteren de Raad voor Gemeentefinanciën om een andere verdeelsleutel voor de rijksuitkeringen voor de bij stand gevraagd. Zij willen dat het rijk per uitkeringsgerech tigde uitbetaalt. Het ministerie van Sociale Zaken is daar tegen gekant omdat de gemeenten wel eens zouden kunnen verdienen aan een dergelijke betaling en te soepel met de bijstand zullen omspringen. Het ministerie van Binnen landse Zaken liet deze week weten dat de ongelijke behan deling die de middelgrote ge meenten de afgelopen jaren meer dan 100 miljoen gulden kostte, zoveel mogelijk wordt rechtgetrokken in 1989, maar dat een nauwkeurige vergoe ding onmogelijk is door de hui dige verdeelsleutel. Minister Van Dijk van binnenlandse zaken betreedt H.M. Bloys van Treslong in IJmuiden. Tijdens een vaartocht voerde de minister gisteren overleg met de ambtenarencen- trales. Het leek de minister aardig om eens in een andere om geving te overleggen dan het ministerie. - FOTO ANP (ADVERTENTIE) Voor elk interieur en ook nog eens voor elke beurs kan „Daniels Perzen" u een passend tapijt laten zien. Brengt u eens vrijblijvend een bezoek aan onze zaak en u zult versteld staan van onze veelzijdige kollektie Oosterse tapijten. Daarbij kunt u uiteraard ook rekenen op een eerlijk en vakkundig advies. TELEFOON 076-214666 £NZE VOLKSVERTEGENWOORDIGERS zijn in doorsnee goe- "^pgeleide, gekwalificeerde en bekwame mensen. Maar hoe pper, opportunistisch of laf opereren zij in de zogenaamde 'role Affaires', waarmee de kabinetten-Lubbers-l en -Lubbers-ll J ruimte mate zijn opgezadeld? dit: onze parlementaire geschiedenis wordt niet overmatig Wet met 'bloed aan de paal'-incidenten. Wij sturen een minis- 1of staatssecretaris - tenzij goede smaak of fatsoenszaken in Geding zijn - niet erg snel het politieke bos in. Falend beleid, /wijtbare nalatigheid, oogluikend toestaan van het overtreden ®n «B* en zelfs verkeerde politieke taxaties: zij worden met de EPmel der liefde bedekt. Ministers of staatssecretarissen hoefden pet op te stappen in affaires als de RSV (Van Aardenne bleef aan r aangeschoten wild'), de visfraude (Braks mocht blijven ook al j. °t "em Verwijtbaar medeweten' in de schoenen geschoven), °e studiefinanciering (Deetman mocht blijven) en de papoorten- «estie (Van der Linden mag waarschijnlijk blijven ook ai is hij nu «rantwoordelijk voor de knoeiboel). ®en voor staatssecretaris Gerrit Brokx werd een uitzondering "'Vij moest opstappen nog voordat een enqüetecommis- irrtR van de woningbouwsubsidies mocht opvoeren, "it Brokx ging mokkend weg, maar kreeg na de publicatie van 'rapport van de ABP-commissie de boodschap mee, dat hij ""G was schoongewassen dat hij voor 'elke publieke functie _ww aar zou z'in Het <-ÏDA' de WD en het kabinet hielden WkahVOri<3e week vrijdag werd hij zeer haastig en zonder dat kirno1 zich 'ets aantrok van ingeburgerde procedures, op de 9roroH16es,erszete' van Tilburg gehesen. Goed, er waren wat jrienH ele slordigheidjes gepleegd, maar Gerrit werd door kstuurdeV''anCl bi'na het 9raf in 9ePrezen ais een 'zeer bekwaam 19 geen week later - gisteren in de Tweede Kamer - dansten »^®ren' bijna letterlijk om het 'lijk'. De WD-fractie - een wat «rrU h wraakneming op het CDA in de RSV-zaak? - kwalifi- rweot d be'eid van Brokx als 'onaanvaardbaar' en het CDA ®et Brokx 'onverantwoord' handelen, rikt» 0 «eet dat P°'itiek niet altijd benaderd kan worden met de ^tten van de logica, maar het optreden van de regerings- 1 OM aanz'en van Brokx laat een hele vieze smaak achter stain van bedenkelijke tweeslachtigheid. Waarom moest er t onto0 na9etrapt worden in de richting Brokx? Het is lef, laf B»r 'a,aoen|ijk. Een man die politiek al gevloerd is trap je niet "er in de rug. hoek Ginnekenstraat - v. Coothplein in Breda AMSTERDAM (ANP) - De Aborigines Solida- riteits Campagne 88 is boos op minister Deet man, omdat zijn minis terie een onderwij sbro- chure heeft uitgegeven met een op sommige punten „ronduit racis tische inhoud". De actiegroep, die zich be zighoudt met de belangen van de oorpronkelijke be woners van Australië, wil dat de minister het lesma teriaal rectificeert In de folder, samenge steld ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van Australië, wordt onder andere gesproken over 'Abo's' als het gaat over de Aborigines. In Australië is dit echter een scheld woord wat te vergelijken is met 'nikkers', zegt de actiegroep. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer stemt in met de verzelfstandiging van de Staatsdrukkerij en -uitge verij (SDU). Maar bij de drie grote fracties leven be denkingen en verontrusting of het bedrijf zich op eigen benen wel kan redden. De verzelfstandiging is een eerste stap op weg naar het volledig overdoen van de SDU aan particulieren. Het is de be doeling dat de staat uiterlijk binnen vijf jaar de aandelen van de SDU afstoot. Die termijn kan echter wor den verlengd als voor het be drijf of de overheid financiële schade zou dreigen. PvdA en - CDA spuiden woensdag kHtièit op hét kabi net, omdat het de SDU de afge lopen jaren nogal stiefmoeder lijk heeft behandeld. De over heid dient zich in de over gangsfase naar een particulier bestaan van de SDU beter be wust te zijn van haar bijzon dere verantwoordelijkheid. De Kamer heeft al eerder bedon gen dat het moment en de ma nier waarop de aandelen zullen worden afgestoten aan het par lement wordt voorgelegd. Staatssecretaris De Graaff- Nauta (binnenlandse zaken) wilde de Kamer daar aanvan kelijk buiten houdea De PvdA'er Niessen verweet het kabinet de SDU in het ver leden ernstige schade te hebben toegebracht door zich niet aan afspraken te houden over op drachten. De overheid ver plichtte zich alle drukwerk bij de SDU te bestellen en verbood het bedrijf op de particuliere markt te opereren. Maar „ach ter de rug van de SDU om" be steedden zeven ministeries naar hartelust hun drukwerk aan andere bedrijven uit: maar liefst een-derde van hun op drachten. Door Eugène Leenders DOORWERTH - Met de reconstruc tie van de moord op Gerrit Jan Heijn op het landgoed Duno gistermorgen lijkt voorlopig een einde gekomen te zijn aan de uitvoerige publiciteit rondom de zaak. Alleen het motief van de verdachte E. is nog niet bekend gemaakt. Dat zal volgens persrechter mr. J. Van der Pijl-Van An- del voorlopig ook niet gebeuren. Geschrokken van de foto's die in de krant kwamen na de reconstructie in Bloemendaal besloot het recherchebij - standteam gistermorgen niets meer aan het toeval over te laten. Reusachtige windschermen, tientallen ME-ers en ze nuwachtige rechercheurs hielden een le gertje journalisten op zeer ruime afstand. Woensdagmorgen 4 uur. Druk mobilo foonverkeer in de provincie Gelderland. Vanuit alle hoeken en gaten zijn leden van de mobiele eenheid op weg naar de verzamelpunten om vandaaruit richting politiebureau Doorwerth te rijden. Half vijf trekt een colonne van de dienst Gemeentewerken Renkum naar de Fonteinallee. Ter hoogte van het stuw- en sluiscomplex Driel wordt halt gehouden. Metersgrote palen gaan de grond in en daaraan komen reusachtige plastic gor dijnen te hangen. Zo kan vanaf de Rijn geen foto worden gemaakt van de recon structie. Vijf uur. In het bos is het doodstil. Het lijkt verlaten maar schijn bedriegt. In een camouflagepak met zwart gemaakt ge zicht gaat een fotograaf onder een hoop bladeren liggen. Onder zijn lichaam een fototoestel met een telelens. Op nog geen 40 meter van de plaats waar Heijn begraven lag, laat een foto graaf zich in een zelfgegraven schutters putje zakken. Een collega dekt hem zorg vuldig toe. Wat gerommel met bladeren en takjes en hij is onzichtbaar. Net op tijd want daar komen recher chewagens en een bestelbusje met techni sche apparatuur van de politie. De foto grafen die de ploeg van gemeentewerken aan alle kanten fotograferen, worden met zachte drang verwijderd. Zes uur. Vijf ME-wagens lozen hun la ding wachtmeesters en het bos ziet plot seling zwart van de agenten. Met kilome ters rood-wit lint wordt rondom de plaats waar gefilmd gaat worden een afzetting gemaakt. Om de paar meter staat een po litieman met de lange wapenstok. Zeven uur. Een ploeg agenten trekt al prikkend met de wapenstok door de ver boden zone. Niemand die iets ziet. Maar dan, net voordat het sein veilig wordt ge geven, stapt een agent op iets zachts. De fotograaf in het camouflagepak. Ruim twee uur op de koude grond gewacht en toch betrapt. De agenten zetten hem bui ten de afzettting. Geschrokken door deze gang van za ken, wordt nu nog nauwkeuriger gezocht. Een half uur gaat voorbij, dan wordt ook het schuttersputje gevonden. De foto graaf er uitgetakeld en.gearresteerd. In een auto naar het politiebureau, de ca mera in beslag genomen. Geruchten dat er op afstand bedien- bare camera's in bomen hangen is reden voor enige paniek. Alsnog wordt een speurhond opgetrommeld, terwijl nu bijna boom voor boom aan een onderzoek wordt onderworpen. Negen uur. Met enige vertraging kan de echte reconstructie beginnen. Bij alle uitvalswegen staan fotografen. In snelle, onopvallende personenwagens passeren hoofdinspecteur Muntingh en andere le den van het recherchebijstandsteam de wegversperringen. Ook een Fiat Uno wordt de Fonteinallee opgereden. De bloemen op de plaats waar Gerrit- Jan Heijn zeven maanden begraven lag worden weggehaald. Ook het kruis ver dwijnt. Pas dan kan de hoofdrolspeler E. de po litie laten zien hoe hij met zijn slachtoffer kwam aanrijden, waar hij zijn auto par keerde en waar hij Gerrit-Jan Heijn met een geweer door het hoofd schoot. Video camera's leggen alles vast. Van de overdracht van het losgeld zal vermoedelijk geen reconstructie worden uitgevoerd, omdat de lokatie het onmoge lijk maakt dit in alle rust te doen, aldus persofficier mr. Th. Bot. i/ 15 KEP ik hib je, eh, kip ik heb je. Wat zou staatssecretaris Van der Linden dat graag zeggen en dan trots wuiven met het nieuwe fraudebestendige pas- loort. Helaas, helaas, helaas. Met die pas loopt het niet. an der Linden krijgt er grijze haren van. In politiek Den Haag zingt men momenteel dan ook: „KEP eerbied voor jouw grijze haren De zoveelste versie van het nieuwe paspoort deugt dus al weer niet. Toch is het document wel degelijk betrouwbaar. Er is in Nederland geen beter brevet van onvermogen te vinden. Zouden we niet gewoon ons ouwe trouwe paspoort kunnen hou den? Daar is toch eigenlijk niks mis mee? Denken onze grens bewakers nou echt dat louche types uit ons land geweerd kun nen worden door hele ingewikkelde en moeilijk na te maken paspoorten te bedenken? Nee, als er toch per se een pas moet komen laat het dan een pas worden die toegang geeft tot het Binnenhof en tot de di verse ministeries. Als daar onbenullen en louche types ge weerd worden dan zijn we al veel verder dan we nu zijn. Zo'n Haagse pas zou moeten bestaan uit getuigschriften en be wijzen van goed gedrag inzicht en vermogen tot adequaat han delen. Het zou een soort stamboek moeten zijn voor goede be stuurders en politici. Iemand met minpunten op zijn stamboek zou bijvoorbeeld geen burgemeester meer moeten kunnen worden en het stamboek zou afgenomen moeten worden als een politicus meer dan drie keer voor het oog van het volk faalt. Kijk, dan heeft zo'n pas zin. Probleem is waarschijnlijk dat dan er niemand meer voor zo'n pas in aanmerking komt. Want onnozel politiek bedrijven geeft geen pas. MERIJN DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren tever geefs gewacht op de regeringsreactie rond de ontwikkelingen in de paspoort-zaak. Een voor begin deze week toegezegde re actie op de testrapporten van de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) en de Koninklijke Marechaussee bleef maandag nog uit. Dinsdag deelde (waarnemend) Kamervoorzitter Evers- dijk de Tweede Kamer mee dat een samenvatting van de on derzoeksresultaten en de conclusies daarop van de zijde van het kabinet „de Kamer niet eerder zal bereiken dan in de loop van woensdagmiddag". Maar ook woensdagmiddag bleek dat weer vertraging opgetre den is in de toezending van het regeringsstandpunt. Nu wordt er alsnog van uitgegaan dat de Kamer op zijn vroegst vanmor gen wordt geïnformeerd. -ottoa r."> noa "r" DEN HAAG (ANP) - Lord Carrington is ter gelegenheid van zijn afscheid als secretaris-generaal van de Navo benoemd tot Grootofficier in de orde van Oranje Nassau. Hij heeft woens dag op het Catshuis in Den Haag uit handen van premier Lub bers de versierselen ontvangen. Carrington is gisteren ook ont vangen door koningin Beatrix en prins Claus op Paleis Huis ten Bosch (foto). De secretaris-generaal maakt een rondreis langs alle Navo-landen in het kader van zijn afscheid. Na zijn afscheid van de Navo wordt Lord Carrington de nieuwe top man van het internationale veilingbedrijf Christie's. GRONINGEN (ANP) - Een groep van ongeveer veertig jonge ren heeft woensdagavond in Groningen een bijeenkomst van het CDA verstoord en minister De Koning van sociale zaken het spreken belet. De bewindsman kon niet aan het woord ko men. Na een fluitconcert en spreekkoren van twintig minuten verliet hij via een zij-ingang het congrescentrum Het Tehuis. Onder de jongeren bevonden zich leden van de jongerenbewe ging verbonden met de FNV, die na het vertrek van de minister het podium met vlaggen en spandoeken in beslag namen uit protest tegen het beleid van de regering. De zaal was voor de helft gevuld met demonstrerende jongeren en voor de helft met CDA-leden. ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft woensdag de 29-jarige T.Y.K. uit Harderwijk vrijgesproken van de moord op het Chinese gezin Tang in september vorig jaar. In de zaak van de tweede verdachte, de even oude C.L.W. uit Almere, heeft de rechtbank nog geen uitspraak gedaan. De zaak is aangehouden omdat de rechtbank nog een getuige op de zitting wil horen. Tegen beide verdachten had offiocier van justitie mr. Van der Beek twee weken geleden levenslange ge vangenisstraf geëist. De rechtbank is er niet van overtuigd dat T. in de nacht van 10 op 11 september vorig jaar inderdaad in Rotterdam is geweest om daar, zoals hem ten laste is gelegd, het Chinese gezin Tang in zijn woning aan de Statensingel te vermoorden. T. heeft van meet af aan ontkend. DEN HAAG - De afdeling elektrotechniek van de hogescholen in Breda, Terneuzen en andere plaatsen krijgen binnenkort- werkstations voor onderwijs en practica in het ontwerpen en toepassen van zogenaamde geïntegreerde schakelingen. In totaal krijgen zestien Nederlandse universiteiten 150 van die werkstations. Voor de levering hiervan heeft de HBO-raad, de vereniging van hogescholen, een miljoenencontract afgesloten met computerbedrijf Apollo. Met het contract is een bedrag van 4,5 miljoen gemoeid. Momenteel is er in Nederland sprake van een groot tekort aan elektrotechnische ingenieurs die geschoold zijn in het ontwer pen en toepassen van geïntegreerde schakelingen. Dergelijke schakelingen spelen een steeds belangrijker rol bij de ontwik keling van nieuwe produkten en produktieprocessen.

de Stem | 1988 | | pagina 3