Afghanistan straks allesbehalve neutraal Front National' van Le Pen gokt op Marseille 'ALLAH IS GROOT EN DE RUSSEN HOREN ONDER DE GROND' EXTREEM-RECHTSE PARTIJ REKENT OP KWART VAN ALLE STEMMEN is om tot de an. est u name 's waar u, in hoeveel een )pleveren. 'RA'S. lellen u ook pleet uitge- allesbehalve lesse-pakket ast. Dan ziet levert. Bij de zien van het té,-. op de Sierra 10,- verdient. euwe Ford u een 1.6-die- beelde auto's 1.6-diesels in i een 1.6-die- 1.6-benzine- lespariiïg van met wat deze oosten. /OORDEEL. kt minder aan- ve Ford door rt u van een ;eld f 14.000,- nt dat op een g bedraagt nu ïdingspercen- ïg bespaart u Dok nogal wat nieuwe Ford essanter wor- zier een Ford m daar achter it. it Ford rijden g geeft. WATER 64 !NS I72-3230 Stichtelijk Niet-gebonden Remigratie Kwaad bloed _A53 inflSTEM EXTRA ACHTERGROND DONDERDAG 21 APRIL 1988 'K'ASJMlf) AFGHAN ISTAN/ordes' iKondohar >S|amolon OUS.SR Roedbor Bodorzai STEN STEEN 5TRAAT 20 140-13041 poor Paul Koopman IN het schoolklasje in Pes- I haWar zingen de kleu tertjes met schelle stern en. De tekst is zo goed in gestudeerd dat juf niet gens hoeft te begeleiden. Allah is groot", klinkt het uit 20 jonge keeltjes, en de vingertjes wijzen naar omhoog. Dan krijgen de donkere ogen van het 1 kroost plotseling iets boos aardigs: „De Russen horen onder de grond", zo ver volgt het liedje. Er wordt nu naar de voetjes geke- ken: „Wij vechten tot de laatste druppel bloed". Ruim acht jaar nadat het j 40ste Russische leger zijn ka- nieraden in Kaboel te hulp schoot, is de nederlaag van de Russische 'vriendschapspoli- tiek' in Afghanistan compleet. Door de bloedige oorlog die na de invasie volgde is de com munistische grootmacht zelfs bij de kleuters in de vluchte- lingenkampen in ongenade I gevallen. De Sovjetunie, zo houdt juf 1 hen voor, vertegenwoordigt zo'n beetje het allergrootste kwaad dat je maar kunt be denken. Een lering die met harde cijfers gestaafd wordt: 1 miljoen burgers gedood, 50 procent van alle huizen op het I platteland verwoest, het meeste bouwland vernietigd. I Als de 115.000 Russische mili tairen Afghanistan verlaten, I dan blijft een failliete boedel achter. „De Russen beloofden voedsel, onderdak, onderwijs. Maar ze gaven bommen, kogels en ra ketten", meldt een poster op gang. „Dood aan het Rus- i sisch imperialisme" staat op een ander stichtelijk plakkaat boven de kapstok waaraan kinderjasjes bungelen. De boodschap is duidelijk; Ame rika mag dan de grote 'Satan' zijn voor Iran, de Sovjetunie heeft die titel met stip overge nomen bij de Afghaanse Ji had (heilige oorlog), als ware het een estafettestokje. In het vredesakkoord dat vorige week werd onderte kend, hebben de regering van president Najibullah in Kabul en generaal Zia UI Haq in het Pakistaanse Islamabad als mede de VS en Sovjetunie af gesproken dat Afghanistan een neutraal en vreedzaam land zal wordea Verder zou- I den de ruim drie miljoen vluchtelingen in Pakistan en twee miljoen vluchtelingen in Iran eervol en veilig naar hun moederland moeten kunnen terugkeren. Hoe nobel en be grijpelijk dat streven ook mag zijn, het ziet er niet naar uit dat beide doelen op korte ter mijn verwezenlijkt kunnen I worden. Uit de verklaringen van de verzetscoalitie in Peshawar valt op te maken dat de Sov jetunie de vrome wens van een vreedzame zuiderbuur die bovendien een communisti- sche partij in de regering toe- 1 staat, wel op zijn buik kan schrijven. Bij herhaling heb ben woordvoerders van de coalitie duidelijk gemaakt dat van samenwerking met de communistische partij van Afghanistan, de PDPA, geen 1 sprake kan zijn. En warme betrekkingen met de Sovjet- I ®ie liggen zeker niet in het verschiet als de Miqaheddin |in Kabpl aan de macht ko- Imen. Commandant Haqani Jala- fjluddin, een van de sleutelfi- vj guren in het verzet, kijkt al I even gemeen als de zingende kleutertjes als hem gevraagd «wordt hoe vriendschappelijk PAKISTAN V» de betrekkingen tussen de Sovjetunie en een wellicht Is lamitisch Afghanistan in de toekomst kunnen zijn. Haqa ni: „Wij zullen ons opstellen als niet-gebonden land. Maar wat met Najibullah de Sovjets in Afghanistan hebben aan gericht zullen wij hen nooit vergeven. We zullen de Sov jets dwingen terug te keren naar Afghanistan en op te bouwen wat ze vernietigd hebben. Najibullah moet be recht worden voor zijn misda den en de Afghaanse partijle den moeten tegenover Allah zweren dat zij geen commu nist meer zija Pas dan is er vergiffenis". In Peshawar begint het be sef door te dringen dat het vertrek van de Sovjet-solda ten uit Afghanistan een nieuwe nachtmerrie inluidt. Zo zal vrijwel zeker een nieuwe oorlog in Afghanistan uitbreken. Alleen durft nog niemand met stelligheid te zeggen wie tegen wie zal vechten. Er zijn veel scenario's voor de nabije toekomst van Af ghanistan en aan de ontbijt- lunch-diner tafels van de honderden Westerse vluchte lingenwerkers in Peshawar is het spelen met die scenario's een geliefde bezigheid gewor den. „Als Najibullah verstandig is pakt hij zijn koffers en emi greert zo snel mogelijk naar de Sovjetunie. Maar het is ook mogelijk dat hij, gesteund door de Russen, zich terug trekt in de noordelijke pro vincies van Afghanistan", zegt Susan Yates, een van de stafmedewerkers van de Amerikaanse 'International Rescue Committee' (IRC). Margaret Sagal, als docente werkzaam bij een onderwij sproject van IRC werpt tegen: „De Afghanen zullen zich niet laten beduvelen en Najibullah geeft zijn machtspositie niet zo gemakkelijk op. De oorlog gaat gewoon door". De om standigheid dat zowel de VS als de Sovjetunie het recht be houden om hun 'favoriet' in het conflict te blijven steunen, belooft in dat geval weinig goeds. Een scenario waar de vluchtelingen zelf zeker niet over willen praten is de voor spelling dat de onderling ern stig verdeelde verzetsorgani saties elkaar af zullen slach ten zodra het Russische ge vaar eenmaal geweken is. Als gevolg van verschil lende aanslagen in de afgelo pen maanden op Afghaanse intellectuelen die zich 'onaf hankelijk' opstelden, is al een sfeer ontstaan waarbij nog maar weinig vluchtelingen vrijuit durven te spreken uit angst voor repercussies. „Er moet een neutrale president komen", is zo'n beetje de „In Peshawar dringt het besef door dat het vertrek van de Russen een nieuwe nachtmerrie inluidt". meest gewaagde uitspraak die in het politieke mijnenveld van fundamentalistische en gematigde Afghanen en de ri valiserende stamverbanden te beluisteren valt. Als gevolg van de politiek en onzekere toekomst van Af ghanistan, maar ook vanwege de grote ontreddering waarin het land zich bevindt, staan maar weinig Afghanen te trappelen om terug te keren. Tijdens een door IRC georga niseerde cursus Journalistiek wordt die vraag aan 18 jonge Afghanen gesteld. Het ant woord luidt onveranderlijk: „Ik wil teruggaan voor 2 maanden om te schrijven over de verschrikkelijke waarheid. De misdaden die door de Rus sen en Najibullah zijn be gaan". Daarna gaan alle 18 aspirant-reporters weer re tour vluchtelingenkamp. Le raar Gordon Bonin conclu deert syriisch: „Dat heb ik meer meegemaakt. Zodra ze een goed antwoord horen, praten ze elkaar na. Maar ik denk dat ze het wel menen. De bereidheid om definitief terug te gaan is nu eenmaal niet erg groot". De hulporganisaties in Pesha war bereiden zich niettemin al voor op de mogelijke aan staande remigratie van vluchtelingen. En dat wordt geen geringe klus. Mocht het immers zo ver komen, dan wordt de wereld getuige van de grootste volksverhuizing „We zullen de Sovjets dwingen terug te keren naar Afghanistan en op te bouwen wat ze hebben vernietigd". FOTO AP sedert de deling van het In diase subcontinent in 1947. Mogelijk ook, zal de ellende in Afghanistan zelf niet te over zien zijn, hetgeen weer hele nieuwe opbouwprogramma's nodig maakt. Tom Yates, leider van het IRC-programa in Peshawar, houdt rekening met langdu rige hongersnood als de vluchtelingen massaal zouden terugkeren. Yates: „Het plat teland is nu al overbelast om dat veel irrigatiesystemen en andere infrastructuren ver nietigd zijn en de veestapel gedecimeerd is. Miljoenen Af ghanen zijn naar de grote ste den gevlucht omdat ze daar relatief veilig kunnen wonen. Kabul is met drie miljoen in woners ruim drie keer zo groot als 1979! Om het platte land weer te kunnen ontwik kelen is nog vele jaren hulp nodig. Misschien wel veel meer dan nu aan vluchtelin genhulp wordt gegeven". Het zal voor de vluchtelin genorganisaties nog een hele toer worden om in het Westen en Midden-Oosten de nodige fondsen aan te boren om de terugkeer van de vluchtelin gen goed te kunnen begelei den. Yates: „Het risico is le vensgroot aanwezig dat de aandacht voor het Afghaanse probleem verslapt zodra de supermachten er zich niet meer mee bezig houden". Pa kistan, dat tot dusverre een ongekende gastvrijheid aan de dag heeft gelegd voor de Moslimbroeders uit het Noor den, heeft intussen duidelijk gemaakt dat de lasten van 3 miljoen vluchtelingen zwaar begint te wegen. Sedert Pakistan indirect partij is in het Afghaanse conflict, wordt ook Pakis- taans grondgebied niet met rust gelaten. Zo raakten het Afghaanse en Pakistaanse le ger het afgelopen jaar meer dere malen slaags. De ge heime dienst van Afghani stan, KHAD, wordt er verder van beschuldigd tal van sabo- tage-acties te hebben ge pleegd. Pakistaanse kranten schreven deze week ook de ramp bij het munitiedepót in Islamabad toe aan de KHAD. „Je zou denken dat al die bomaanslagen te maken heb ben met de Afghanen. Zodra zij vertrokken zijn wordt het misschien weer rustig in ons land", speculeert Mian Mo hammed Siddiq hoopvol. Sid- diq is onlangs uit Engeland naar Pakistan teruggekeerd om een eigen bedrijfje te be ginnen, maar wordt daarbij danig voor de voeten gelopen door eveneens ondernemende Afghanen. Waarmee een tweede aspect van de 'Af ghaanse last' voor het voet licht komt. Siddiq verzucht: De Afgha nen hebben vrijwel de hele transportsector overgenomen. Zij hoeven geen wegenbelas ting te betalen en rekenen voor transport in oude afge- ragde bussen en vrachtwa gens veel minder dan de Pa- kistanen. Afghaanse tapijt- knopers zijn een concurren tieslag aangegaan met onze eigen tapijtfabrikanten. Ik moet zeggen dat veel Afgha nen succesvol in zaken zijn, maar dat zet in een arm land als Pakistan met een zeer hoge werkloosheid soms kwaad bloed". In Peshawar wordt het ru moer van de marktplaatsen, waar knetterende scooterta xi's rijden, kooplieden ge hurkt hun waar aanprijzen en waar het geurt naar de ko riander en versgebakken So- mosa's bij tijd en wijle over stemd door anti-Afghanistan demonstraties. Een enkele keer is de negotie van een Af ghaanse markthandelaar tij dens zo'n demonstratie door woedende Pakistani in brand gestoken. Een triest diepte punt van een nieuwe, econo mische, strijd. Susan Yates na drie jaar werk voor de IRC langzamer hand 'veteraan' in het inter nationale ons-kent-ons we reldje van vluchtelingenwer kers maakt zich ernstige zor gen over deze ontwikkelingen. „Misschien zijn de Afghanen er nu nog wel slechter aan toe dan jaren geleden, hoewel het vluchtelingenprogramma vrij ver is uitgebouwd. De Afgha nen zelf zijn lang zo enthou siast niet meer als je een eventuele terugkeer met hen bespreekt. Ze zijn zich gaan afvragen: terugkeren, maar waar naar toe? Terwijl de druk steeds gro ter wordt om het boeltje te pakken, staan zij voor het feit dat soms hele dorpen en land bouwgebieden praktisch ver woest zijn. Wat je vaak ziet bij vluchtelingen is dat ze het oude moederland idealiseren. Dat paradijs is verloren ge gaan. Helaas is dat wat Af ghanistan betreft letterlijk het geval". boor Bob van Huët DE verkiezingscampagne van rtreem-rechts loopt ten einde, .^kleine 20.000 Marseillanen Rebben het afgelopen weekeinde ph presidentskandidaat beju beld in het Stade Velodrome. Plonst was minder dan ver acht. Bij het Nationale Front had l'Z °P minstens 30.000 man gere- l PMarseille met zijn werkloos- ikvT S1 émigranten stemt immers por 25 procent op Le Pen. o® mcidenten waarvoor sommi- vreesden zijn uitgebleven. Op K naar achtenswaardigheid en weet een ministerspost in een m Komatige rechtse regering durfde ^treden kandidaat-demagoog eiutten n de menigte al te zeer op ->j,aar geleden deed Le Pen dat 1 ieinpo'ó - ket schuim op de mond I en hi a.Jn aanhangers de straat op erH 66 ^ahieren die toevallig pas- Best pn^erden in elkaar geslagen", Irar, k a, e Lacoste, woordvoerder t locale SOS-Racismecomité. Maar deze keer verliep alles heel kalm. Volgens Lacoste had Le Pens ordedienst opdracht elke confronta tie tussen de militanten en buiten landers te vermijden. „Het Front National wil volgend jaar een gooi doen naar het burgemeesterschap", zegt hij. „Ze moeten zich dus van hun goede kant laten zien." Marseille en zijn immigranten, een aloud probleem. De gespannen situatie in de oude havenstad inspi reerde journaliste Anne Tristan tot haar boek 'Aan het Front' waarvan onlangs een Nederlandse vertaling is uitgekomen. De officiële cijfers wijzen uit dat er in Marseille niet meer buitenlan ders wonen dan in andere Franse steden. Negen procent van de 800.000 inwoners is van niet-Franse origine. „De situatie hier is daarom niet dra matischer dan elders. Het probleem is dat alle buitenlanders bij elkaar in getto's zitten en dan ook nog eens in het centrum. Zo hebben niet weinig Marseillanen het gevoel vreemdeling te zijn in hun eigen stad", zegt Pa trice Laconte. Bij 'Le Yacht Club' weet men dat wel zeker. De bezoekers van de bar van Dédé Lambert aan de Vieux Port staan bekend als 'Lepennisten'. Velen van hen zijn oud-Algerijegan- gers. Huis en haard moesten ze ach-, terlaten toen de overzeese provincie in 1962 onafhankelijk werd. De bit tere nasmaak daarvan hebben velen nog in de mond. „Wij moesten er bij hun uit, dus moeten zij nu ook uit ons land verdwijnen", vat een stam gast de algemeen heersende ge dachte samen. Noordafrikanen kun nen hun gezicht hier maar beter niet laten zien, want dat wordt be schouwd als provocatie. Dédé zit momenteel dan ook in voorarrest omdat hij 'een commu nist, die de affiches van Le Pen be spotte' een schot hagel in het gezicht joeg. Het slachtoffer, een Fransman was met Noordafrikaanse vrienden langs geweest. Op zijn beurt zou de bareigenaar in de gevangenis te gra zen zijn genomen 'door dertig bui tenlanders'. Of we een petitie voor zijn vrijlating willen tekenen. Een belangrijk deel van het elec toraat van het Nationale Front stemde nog niet zo lang geleden communistisch. Havenarbeider Gil bert Albano stelt het zo. „Vroeger vochten we met de CGT (de commu nistische vakbond) voor banen en nu vechten we met Le Pen voor behoud van onze identiteit. We willen Frans blijven en de banen die nu door de buitenlanders worden ingenomen." De CGT heeft veel invloed verlo ren omdat de arbeiders van Mar seille al jaren niets meer geboden kan worden. De haven is veel activi teiten kwijtgeraakt aan Barcelona en Nice. Het oude centrum van de stad ontvolkte toen ook de midden stand eieren voor zijn geld koos. Bui tenlanders betrokken de vervallen panden en de Marseillanen durfen niet meer naar het centrum van hun eigen stad. Volgens de locale traditie doen allerlei sterke verhalen de ronde over moordenaars en dieven. Patrice Lacoste verwijt het socia listische stadsbestuur de kop in het zand te steken. „Niemand durft ook maar enig initiatief te nemen uit vrees dat daarvoor bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen moet worden betaald. Men laat feitelijk alle ruimte aan het Nationale Front dat wel heel actief is en tal van so ciale activiteiten ontplooit. Natuur lijk met de achterliggende gedachte om straks het stadhuis te verove ren." Zou dat gebeuren (Jean-Marie Le Pen maakt nauwelijks een geheim van zijn ambities) dan dreigt het volgens SOS-Racisme pas echt uit de hand te kunnen lopen. „Le Pen zal proberen zijn ideeën in praktijk te brengen en de buitenlanders dus willen verjagen. Dan wordt het hier een tweede Liverpool", voorspelt Pa trice Lacoste. „De beurs, de tweede en derde generatie buitenlanders zijn het al lang zat. Ook dat zijn Fransen, maar ze kunnen geen werk vinden. Omdat het er niet is of om dat hun ouders uit Algerije of Ma rokko komen. Dat soort discrimina tie kom je steeds vaker tegen. Na de schietpartij bij Dédé wilde een groepje zijn café in brand steken. Gelukkig hebben we dat kunnen voorkomen." Le Pen ambities

de Stem | 1988 | | pagina 25