NOG TE ZIEN Duin brengt 'Han de Wit' in Terneuzen Kamermuziekmatinee in Antwerpse Arenbergschouwburg Ballet in Den Hoekzak Dichtersavond in Porgy and Bess Arditti String Quartet: nieuwe muziektechnieken Twee keer solotoneel in Nederlands theater Gent Nina Gluckstein van Vilar met Ivonneïex in 't Appeltje Kinderen ontdekken muziek pflstem gids 3 donderdag 21 april 1988ti_ Concert in basiliek Hulst Rob van Bavel in Porgy and Bess Rockconcert in Sluis Vreemd koppel in Brugge 'Met mes en vork' in de Halle Axel Drie bands bij Jamasj Pension vol verrassingen Dirty Fingers in Kontrast Blokfluit centraal li# De architectuur van Adolf Loos in de ont- een ver- ;resma dat Jvanaf de publicatie in 1972 een groot lezerspubliek kent. Middelbare scholieren zetten het boekje graag op hun lite ratuurlijst. De Utrechtse theatergroep Duin heeft van de roman een toneelstuk ge maakt, dat morgen, vrijdag 22 april, in het Zuidlandtheater in Terneuzen te zien is. Pers, publiek en Heeresma zelf hebben de productie met en thousiasme ontvangen. Zo schreef Heeresma over de voorstelling: „Niets is door theatergroep Duin verkeerd naar voren gebracht. Wat tragisch is, blijft tragisch, ko misch blijft komisch. Ik ging tijdens het kijken regelmatig onderuit van het lachen en echt, dat gebeurt mij nooit". Het verhaal over 'het leven, streven en sneven van een ge wone Hollandse jongen be gint om 20.00 uur. De voor stelling komt in de plaats van het eerder geprogrammeerde stuk 'De Abele spelen', dat door de producenten niet is uitgebracht. De entree is vijf tien gulden. Het strijkkwartet Noncha rivari verzorgt de derde afle vering van de door het Zuid landtheater en de Muziek- Scene uit 'Han de Wit gaat in ontwikkelingshulp'. school Terneuzen georgani seerde middagen met musici uit de eigen regio. Zondag middag 24 april geeftö Non charivari een gezellig fami lieconcert met ondermeer werken van Mozart, Schubert en Wagner. Het kwartet is voor deze gelegenheid ver sterkt met een soliste. De aanvang is 15.00 uur en de en tree bedraagt 7,50. Vanavond vertoont de filmclub van het theater de prent 'A letter to Breznjev'. De film schetst de onmoge- - FOTO WIM DE KNEGT lfjke relatie tussen een En gelse vrouw en een Russische zeeman, die met zijn schip de haven van Liverpool aandoet. Acteurs zijn onder andere Pter Finch em Alfred Molina. De aanvang is 20.00 uur en de entree bedraagt zes gulden. TOEN TIJDENS het afgelo pen Big Band Festival in het Zuidlandtheater in Terneu zen de directeur van het Rot terdams conservatorium ver teld over de nieuwe lichting afgestudeerden in de lichte muziek, raakte hij niet uitge sproken over Rob van Bavel. Deze nu al bekende pianist treedt zaterdag 23 april op in Porgy and Bess in Terneuzen Van Bavel studeerde vorig jaar cum laude af met het cij fer tien. Meteen daarna kreeg hij de Wessel Ilcken Prijs, de oudste en belangrijkste on derscheiding voor jazzmusici in Nederland. Hij behaalde tal van prijzen, De belang rijkste was echter de tweede prijs van de 'International Thelonious Monk Jazz Piano Competition' in Washington. Dat leverde hem vijfduizend dollar op. Hij studeert nu ver- aan het conservatorium arrange- verder uit Mark van Rooy op bas en Hans van Oosterhout op drums. Beiden studeren eveneens in Rotterdam. Het bijzondere van het trio is verder dat het repertoire naast een grote collectie stan daardwerken ook een aantal composities van Van Bavel bevat. De groep was al eerder dit jaar te beluisteren in Summertime, de jazzclub in Wachtebeke. Van Bavel zal in Porgy and Bess .ongetwijfeld het onderste uit de nieuwe Steinway vleugel kunnen ha len Van Bavel speelt tijdens het aanstaande jazzfestival in Terneuzen met het Jarmo Hoogendijk-Ben van der Dungen quintet. De aanvang van het optre den zaterdag is 22.00 uur. JOE West houdt vrijdag 22 april een rockconcert in het Zoute Vestje te Sluis, aan vang 19,30 uur. De optredende groepen zijn Kaos, Car Trou ble en Jam-Back Affair. Rob van Bavel. FOTO MARCEL BEKKEN NADAT TONEELGEZEL SCHAP Ivonne Lex (TIL) in februari 1985 in theater Het Klokhuis voor de succesvolle wereldcreatie zorgde van De Strategie van de vlinders in aanwezigheid van Esther Vi lar en in december 1986 ook de Amerikaanse Pausin met evenveel succes uitbracht, waagt het zich aan het nieuwste stuk van deze he dendaagse auteur. Ander maal in de regie van Frans Maas speelt Ivonne Lex in dit stuk de rol van Roberta Go mez Dawson die dan op haar beurt het stuk Nina Gluck- stein speelt. Wanneer ze hoort dat de man die zij liefhad gestorven is, besluit ze haar toneelcarrière op te geven en nooit meer te acteren. Ze nodigt pers en pu bliek uit om dit mee te delen op de scène met een jonge ac teur erbij (Stephen Baeyens) om haar te assisteren. Het prachtige toneelspel over lief de, theater, afgunst en over de schrijvende pers met op de achtergrond weemoedige tangomuziek, geeft een beeld van een vrouw die nooit geluk gehad heeft in de liefde. De totale liefde voor haar man maakte tevens door de overgave deze band kapot. Zij toonde nooit haar passie voor haar man die een beroemd tangodanser was. Zo pro beerde hij haar steeds te her overen. De buitenwereld be schouwde haar echter als een koude, berekende voruw die het tango-idool uitbuitte. Vanaf 23 april tot en met 12 juni in Het Appeltje in Ant werpen, iedere donderdag, vrijdag en zaterdag om 20.30 uur en zondag om 15.00 uur. TWEE MANNEN vormen een vreemd koppel. Vooral omdat de een een Pietj e precies en de ander een zorgeloze slodder vos is. Dat belooft gedonder in de glazen van dit Heren huishouden. Uiterst komische situaties die door Neil Simon zijn ver werkt in een komisch stuk theater, dat door de KNS Brussel gespeeld wordt in de Stadsschouwburg van Brug ge, dinsdag 26 april, aanvang 20.00 uur. VORIGE MAAND ging het stuk 'Met mes en Vork' van de toneelgroep Terneuzen in het Zuidlandtheater in première. Omdat ht publiek zo enthou siast reageerde en er ook na afloop vele positieve ^efuidèn opklonken, speelt de groep het stuk zaterdag 23 april in de Halle in Axel. 'Met mes en Vork' van Al lan Ayckbourn is een stuk waarin iedereen zich min of meer kan herkennen, omdat Ayckbourn gewone mensen laat zien, die 'gewone' taal spreken. De regie is in handen van Margreet de Groot. De rollen worden gespeeld door Bert Buyle, Harry Kleuskens, Leo Oomens, Tilly de Schep per, Elly Warmenhoven en Clasien Seij. De toegangsprijs is 7,50 en de aanvang 20.00 uur. HET ZEEUWS Orkest speelt vanavond in de Willibror- dus basiliek in Hulst. Op het programma De symfonie 104 (de Londense) van Haydn, Le tombeau de Couperin- van Ravel, twee madrigalen van Andriessen en het Re quiem van Fauré. Het Zeeuws Orkest staat onder leiding van Jan Stulen. Medewerking verlenen het gemengd koor Tonadissimo uit Oostende, twee jongenssopranen en de bariton Ruud van der Meer. Aanvang 20.15 uur. De toegangskaarten zijn te ver krijgen via boekhandel van Geyt in Hulst en de Mu ziekhandels Sonora in Terneuzen en Koster-Dey in Axel, of voor aanvang van het concert aan de ingang van de kerk. HET ARDITTI Kwartet is opgericht in 1974 door toen malige studenten van de Royal Academy of Music in Londen. De samenstelling on derging in de loop der jaren enige wijzingen. Het kwartiet specialiseerde zich in heden daagse en twintigste eeuwse muziek en gaf concerten over geheel Europa, de Verenigde Staten en Canada. Vrijdag 22 april treden in het Jongerencentrum Jamasj in Terneuzen drie bands op. Pigs- laughter uit Terneuzen opent het mini muziek festival. De volgende twee optredens worden verzorgd door een sur prise act uit België en de Nederlandse band Af flict. Deze laatste band komt net terug van een tournee door Denemar ken en Duitsland. Het optreden in Jamasj be tekent de eerste van een nieuw tournee door Ne derland. Het eerste op treden begint om 21.30 uur. De groep is vaak te gast bij internationale festivals. Heel wat componisten schrijven werken speciaal voor deze formatie. Het Arditti Kwartet is bovendien gespecialiseerd in het onderwijzen van nieuwe muziek en nieuwe in strumentale technieken. In de Rode zaal van De Sin gel in Antwerpen treedt het morgen, vrijdag 22 april, op om 20.00 uur. Op het pro gramma werken van Anton Webern, het kwartet van Lu- toslwaski, het tweede kwartet van Scelsi en tot slot het tweede kwartet van Ligeti. Een werk waarvan de op name door Arditti in Frank rijk werd bekroond. Het Arditti String Quartet. FOTO ARCHIEF DE STEM DE CAMERE van Rhetorica sluit het succesvolle seizoen af met een denderende kome die. In Pension Maria gebeu ren vreemde dingen. De gas ten zijn buitennissig, het wa ter stroomt niet zoals het moet en er rammelt nogal wat. Een reeks van humoristische gebeurtenisses volgt elkaar in een zonnige vakantiesfeer op. De spelers van St.-Jan »tèn Steene voeren Pension vol verrassingen op in het ge meenschapscentrum Den Dullaert in Hulst. Zondag 24 april om 20.00 uur. Toegangs kaarten zijn te krijgen 8,50 (kinderen 5,-) aan de recep tie van Den Dullaert. DE BELGISCHE blues-rock formatie Dirty Fingers speelt zaterdag 23 april in het open jongerencentrum Kontrast in Hulst. De groep trad onder andere op in het voorpro gramma van The Golden Earring en was in Porgy and Bess in Terneuzen de sup port-act van Lazy Lester and the Yankyard Angels. Het op treden begint om 22.00 uur en de entree bedraagt vijf gul den. HET AANGRIJPEND verslag van een ondraaglijk samenle ven met een alcoholist, het voortdurend belanceren tussen vluchten en helpen, vormt De liefdesgeschiedenis van de eeuw van A. Elers-Jarleman. Deze poëtische verwoording van het grootste drugprobleem van onze maatschappij is ironisch en tegelijke ernstig in beeld gebracht door de schrijfster. Het gezelschap van het nieuwe theater van de NTG in Gent speelt dit werk tot 12 juni. Dit stuk wordt afgewisseld met de tragedie Gewoonweg ingewikkeld van T. Bernhard. Hierin kijkt een oud acteur terug op zijn mislukte leven. Niets of nie mand deugt of zal ooit gedeugd hebben. Midden in zijn tirade komt een kind de oude man melk brengen. Een straaltje zon doorpriemt de tragiek. Dimitri Ivanov. - FOTO ARCHIEF DE STEM HET KONINKLIJK Ballet Vlaanderen geeft vrijdag 22 april een voordracht met audio-visuele begeleiding in Den Hoekzak in Oostburg, DAT DE werkgroep Poëzie vijftien jaar be staat, is er vrijdag 29 april een poëzie-avond in Porgy and Bess in Terneuzen. Die avond staat een groot aantal dichters en musici uit Vlaanderen, Zeeland en 't Gooi op de planken. Uit Assenede komen de dichters Pim de Rud der en Hans de Greve, waarbij bij de eerste- genoemde de levensfilosofie van de dichter zelf centraal staat. Hans de Greve schrijft meer landschappelijke poëzie, die al een paar keer bekroond is. Jan Visser uit Soest was be trokken bij de oprichting van enkele kunste naarscentra in 't Gooi, waaronder Artisjok. Hij brengt afstandelijke gedichten, waarbij hij zich als het ware boven de stof verheft. Voor de pauze brengen de Terneuzenaren Anton van Prooijen en Michel Huisman de Scheldesuite ten gehore, die enkele jaren ge leden in Gent in première ging. Na de pauze zijn er enkele leden van de Middelburgse Haiku-kring aan de beurt: T. Huygens, Lyske van Lent en Jan de Bres. Laurens Geerse en André van de Veeke lezen ook voor en de Amsterdamse pianist Julius Vischjager speelt enkele sonates van Scarlat ti. Behalve de twee Vlamingen stonden alle deelnemers al eens eerder op de planken van Porgy and Bess. De aanvang van de avond is 20.00 uur. waarbij het nieuwe ballet programma wordt belicht, aanvang 20.00 uur. Er wordt uitleg gegeven over choreografieën van Marius Petipa, Lynn Taylor, André le Clair en Jiri Kylian. De cho reografieën bestaan uit de stijlen klassiek ballet, jazz- dans en moderne dans. Ver der wordt aandacht besteed aan techniek en uitleg gege ven over het maken, het in studeren en uitvoeren van het ballet. Deze avond wordt gebracht door Rina Barbier, documen- taliste van het Koninklijk Ballet Vlaanderen en schrijf ster van menig balletboek. De avond, die georganiseerd is in samenwerldng met het ZIKV, is voor iedereen toegankelijk. De kosten bedragen 3,50 en de koffie is gratis. HET ZONDAGOCHTEND CONCERT blijkt bijna overal een schot in de roos te zijn. Het Kamerorkest van het Fil harmonisch Orkest van Vlaanderen speelt zondag 24 april onder leiding van Dimi tri Ivanov. Op het pro gramma werken van Vivaldi en Stravinsky. Concertmeester Ivanov is so list in Vivaldi's vioolconcerto La tempesta di Mare. Vervol gens treedt cellist Luc Dewez naar voren met het Pièce en concert voor cello en strijkers van Francois Couperin le Grand. Na Stravinsky's fijn geciseleerde concerto in D, gecomponeerd voor het tweede lustrum van Paul Sa- chers kamerorkest van Basel besluit het strijkorkest deze matinee vol variatie met Vijf Duitse Dansen van Schubert. Aanvang in de Arenberg schouwburg 11.00 uur. in Antwerpen EEN DEMONSTRATIE van een bekend, maar toch niet zo vaak goed gehoord instru ment is een buitenkansje. De Zeeuwse Muziekschool, afde ling Zeeuwsch-Vlaanderen Oost biedt de liefhebbers za terdag 23 april de gelegenheid om het houten blaasinstru ment bij uitstek, de blokfluit, eens goed te horen. Zowel in Axel als in Hulst ge ven twee docenten een de monstratie en vertellen iets over de geschiedenis van de blokfluit. De openbare blok fluitpresentatie is toeganke lijk voor iedereen. In Axel be gint men in De Halle om 10.15 uur, in Hulst is de 'les' in de zaal van de muziekschool om 12.00 uur. UIT WEST-Zeeuwsch- Vlaanderen houdt ook bus reizen voor kinderen. Een be zoek aan de Zoo, de overbe kende dierentuin in Antwer pen wordt gecombineerd met het bijwonen van een concert. In de Elisabethzaal geeft een dirigent alle uitleg bij de mu ziek die door een groot sym fonie-orkest wordt gespeeld. Hij stelt niet alleen de compo nisten en hun muziek voor, maar belicht ook de verschil lende instrumenten. Zaterdag 23 april is er weer zo'n combi-reis. De bus ver trekt van het Ledelplein om 10.00 uur. Het concert is om 15.00 uur. Een buitenkansje voor kinderen die houden van dieren en muziek. Informatie via Den Hoekzak in Oostburg. Werk van Bunk Bessels, te zien in Terneuzen. Galerie Esprit Clinge. Schil- Open woensdag tot en met derijen en litho's van Lothar zaterdag van 13.30 tot 17.30 en Günther. Tot en met 3 mei. op afspraak. Streekmuseum Axel. Olie verfschilderijen van Jacques de Jonge uit Hengstdijk. Tot en met 30 april. Open woens dag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. Stadhuis Damme. Rotariale '88. Tot 8 mei. Open op week dagen van 14.30 tot 17.00 uur, in het weekeinde van 10.00 tot 12.00 en van 14.30 tot 17.00 uur. St. Pietersabdij Gent. Exposi tie over 'De Markt'. Tot 1 mei. Open: dinsdag tot en met zon dag van 10.00 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Vitrinegalerij Art-Titude Vlissingen. Werk van Willy de Houck. Tot 8 mei. Voormalige Museumruimte Terneuzen. Overzichtsten toonstelling Bunk Bessels. Tot en met 29 april. Open maandag van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 tot 17.00 uur. zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur. De Singel Antwerpen. Ten toonstelling over de Oosten rijkse architect Adolf Loos. Tot en met 29 mei. Open dins dag tot en met zondag van 14.00 tot 18.30 uur. (88 EEN VAN DE belangrijkste voorlopers van de moderne architectuur, Adolf Loos (1870-1933) sluit in mei het tentoonstellingsseizoen van Ee Singel in Antwerpen af. Eange tijd was deze Oosten rijkse architect vooral bekend om zijn essay 'Ornament en misdaad'. Hierin schreef hij dat het ornament elimineren culturele vooruitgang bete rde, terwijl het ornament behouden neerkwam op mis daad: het versierende orna ment is overbodig en verdoe kt het specifieke karakter dat bouwmaterialen van zichzelf hebben. Sinds 1897, hij zich in Wenen vestig de, bekritiseerde Loos in tal rijke essays en artikels de 'tol heersende kunst- en ar- chitectuuropvattingen £?ra! ^eze van de Weense recessie). Daarna gerakte zijn werk wat in de vergetelheid, sinds de jaren zestig echter worden zijn geschriften en zijn architectuur weer bestu deerd en staat deze architect opnieuw volop in de belang stelling. De tentoonstelling uit Lon den (9H Gallery), die thans door De Singel wordt uitge nodigd, plaatste Loos' archi tectuur tegen de achtergrond van zijn theorieën en publica ties. Een selectie hiervan is in de catalogus opgenomen. Loos'architectuur wordt ge presenteerd aan de hand van negen uitvoerig geïllu streerde projecten, gaande van de piepkleine Karntner Bar in Wenen (1908) tot de vijfendertig verdiepingen tel lende Chicago Tribune, een wolkenkrabber uit 1922. Projecten als de woning Scheu (Wenen, 1912), de wo ning voor de dadistische dich ter Tristan Tzara (Parijs, 1926) en de woning Muller (Praag, 1930) illustreren Loos' manier van ontwerpen, zoals L'Escaut Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Ga lerie Esprit in Clinge. De Dikke van Dale Sluis - Beeldende kunst uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Churchill Hotel Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. Bank Paribas Hulst. Werk van Leon de Buck. Open tij dens winkeluren. Zeeuws Museum Middelburg. Aanwinsten in 1987. Tot en met 15 mei. Open dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur, zaterdag tot en met maandag 13.30 tot 17.00 uur. Amro-bank Breskens. Recent werk van Gerard van Grie ken. Tot eind april. Open tij dens openingstijden bank. De Media Eeklo. Videokunst van Paul Rutkovsky. Stichting Beeldende Kunst Zeeland Middelburg. Op Ier land geïnspireerd werk van Inge van der Kooij. Werk van architect Adolf Loos. FOTO ARCHIEF DE STEM eerder dit jaar gedetailleerd werd uiteen gezet in de ten toonstelling 'Raumplan (Loos) versus Plan Libre (Le Corbusier)'. De tentoonstelling verwijst tenslotte ook, met enkele voorbeelden, naar Loos' ont werpen voor meubels en ob jecten. In de wandelgangen van De Singel van 22 april tot en met 29 mei. Geopend van dinsdag tot zondag van 14.00 tot 18.30 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 23