Niets mogt baten k George Sponselee 2 RAAD HONTENISSE WUST COMPROMISVOORSTEL CDA L. MANGNUS AF 4Dorp binnen twee maanden op kabel' POLITIERAPPORT De Kreeke winnaar van schoolvoetbaltoernooi PLAATSELIJK NIEUWS pflRTEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 21 APRIL 1988 HONTENISSE - De ge meenteraad van Hon- tenisse besloot gisteren dat er in het bos 't Laantje dertien bunga lows gebouwd mogen worden. Dat kan echter n0g wel een jaar of drie op zich laten wachten, want de acht indieners van bezwaarschriften hebben al aangekon digd de zaak tot bij de Raad van State te zul len uitvechten. Utopie Draai Emoties Aperitiefconcert door amateurs uit de regio onsulent Open niversiteit omt naar Hulst den Hulster NV vergaderen PVDA HULST WIL VAART ACHTER KABELTELEVISIE NIEUW-NAMEN PAPIER VOOR UW PEN Lindenhof Bazar voor Bastion Axel Hulst Clinge St.-Jansteen Inbraak school Inbraak kantoor SUMATRA CUM LAUDE T22 Bungalowbouw Laantje mag Van onze verslaggever Het CDA en de lijst L. Mangnus probeerden de zaak nog te redden door een compromis voor te stellen. Zij wilden de bun galows bouwen in het ge bied Hoek en Bosch/Zou tendijk. Het college heeft toch al aange kondigd dat er in de toekomst sowieso andere terreinen voor 'exclusieve woningen' gevon den moeten worden, voerden beide partijen aan. Als de raad dan eenstemmig voor een al ternatief plan zou kiezen, zou den alle bezwaren van tafel zijn. De lange procedure bij de Kroon, verkeerstechnische pro blemen en de gemeente zou de bezwaren niet af hoeven te ko pen, legde B. Pauwels (CDA) uit. Bovendien staan de huizen dan toch dicht bij het natuur gebied en er komt ook geld be schikbaar om de bomen van het Laanije op te knappen. De lijsten A. Roctus en P. Mangnus konden zich daar net als het college niet in vinden. Burgemeester A. Kessen noemde het voorstel een 'uto pie'. Onteigening van de grond die nu van een landbouwer is, andere procedures en vooral de bij het maken van een bestem mingsplan onvermijdelijke be zwaren zouden weer voor een zelfde situatie zorgen. A. Roctus: „Daar zijn we het mee eens. Ergens anders zou den er dezelfde problemen op duiken. We zouden het college wel willen vragen nog eens met de bezwaarmakers in contact te treden om over de zaak te praten". Die bezwaarmakers en de mensen die hen steunen waren bijzonder talrijk op de publieke tribune aanwezig, maar verlie ten teleurgesteld de zaal. Daar voor was er echter een heftige discussie, waarbij de oppositie vooral met scherp schoot op C. Roctus. Deze verweet hem eerst altijd voor behoud van het Laanije te zijn geweest en nu een draai van honderdtachtig graden te hebben gemaakt. „Roctus liet in het verleden geen gelegenheid onbenut om te protesteren tegen eventuele bebouwing in het Laanije. Hij zei zelfs: als er daar gebouwd gaat worden, dan alleen over mijn lijk", sprak Pauwels. Het feit dat hij nu voor het plan is, zou hem volgens de CDA'er bij de historici de boeken doen in gaan als 'leugenaar en verra der'. Dat maakte bij Roctus veel emoties los. Hij bleef wijzen op het argument dat zijn partij, en ook die van A. Roctus, voor een gedeeltelijke opoffering van het Laanije zijn, omdat daar mee de rest van het bos kan worden opgeknapt. Het geld uit de grondverkoop wil het col lege besteden aan een restau ratie van het natuurgebied, dat voor een deel in een slechte staat verkeert. Kessen greep na de woorden van Pauwels in en zei dat zijn woorden niet in een raad thuishoorden. L. Mangnus sprak in ver band met het aangenomen voorstel van een Pyrrhusover- winning, waarbij de winnaar uiteindelijk meer verliest dan de verliezer. „Dat zal straks bij de verkiezingen wel duidelijk worden", voorspelde hij. F. Roctus zei: „Het blijkt dat er bij onze bewoners behoefte aan het plan is, en daarom zijn wij voor". Wethouder J. Joossen bezwoor de vergadering dat het bij de dertien bungalows zal blijven. „Aan het gebied zal verder niet getornd worden". Van onze correspondente HONTENISSE/TERNEU- ZEN - In de reeks 'Concer ten door amateurs uit de re- io' geeft zondag 24 april het Joncharivari-kwartet' een Uitvoering. Dit strijkkwar tet bestaat uit Tinus de Vries (eerste viool) Jan Arie Platteeuw (tweede viool) Paid Heesbeen (altviool) en Hilde de Bruyne (cello). Paul Heesbeen uit Hengstdijk Is werkzaam als leraar muziek. Het kwartet waarvan hij deel uitmaakt heeft al meer keren in het Zeeuwse land opgetre den. Het verzorgde school-, zo meravond- en koffieconcerten. Op het programma staan werken uit de achttiende tot en met twintigste eeuw. Drie itrijkkwartetten en twee fluit- rwartetten. Luc Wauters ver leent zijn medewerking bij de vertolking van de fluitkwar- tetten van Comarosa en Mo zart 'Noncharivari' speelt ver der nog composities van Wes ley, Wagner en Schubert. Het concert vindt plaats in het Zuidlandtheater in Terneu ten. Aanvang 15.00 uur. »n onze verslaggever - Th. Beker, consu- t van het studiecentrum de Open Universiteit in 'ddelburg, geeft vrijdag- vond 29 april in de biblio- ck in Den Dullaert in ulst informatie over het deren aan de Openbare niversiteit. irecte aanleiding hiertoe is feit dat onlangs al het "elijke cursusmateriaal de Open Universiteit in de nbare Bibliotheek van ulst ter inzage ligt. Zeeuws- '~gen kunnen nu dicht bij informatie krijgen over de 'es. De avond duurt van .00 tot 21.00 uur. onze verslaggever .JANSTEEN - De afde- Groot Hulst van de In- ebond FNV vergadert tgen, vrijdag 22 april, in De Kroon in St. Jan- ~n. de agenda staat de kandi- atssteüing voor het nieuwe dsbestuur. Tevens is er een inzetting over het hoe en arom van pensioenen. Dan ",en vragen aan de orde als een pensioen wordt opge- wd, wat er gebeurt als een andere baas krijgt, kloos of arbeidsongeschikt 'of in de vut gaat. De ver- 'në begint om 19.30 uur. IN CADSANDRLA, Zeeuwsch-Vlaams Jaar boekje voor het jaar 1857, verzameld door J.H. van Dale, vierde jaargang en uitgegeven bij A.J. Brons wijk te Schoondijke in ge noemd jaar, vonden we een artikel van L.C. Meij er, getiteld: Het Hof te Zande. We willen het onze lezers niet onthouden. Het Hof of Huis te Zande, waarvan wij onzen lezers hiernevens eene afbeelding aanbieden, gelijk het aller laatst herbouwd was, behoor de, met het kerkje der her vormde gemeente van Honte- nisse, zeker tot de oudste overblijfselen van den grijzen voortijd, waarop Zeeuwsch- vlaanderne mogt bogen. Door de abdij van Duinen bij Brugge, op het eind der 12de of in het begin der 13de eeuw gesticht, was het tot het midden der 17de eeuw een mannenklooster, van die ab dij afhankelijk en aan haar toebehoorende. Graaf Boude- wijn van Vlaanderen had in 1196 al de schorren, 'totam maris terra' zegt de 'cronica monasterii de dunis', gelegen tusschen Ossenisse en Honte- nisse (waar tegenwoordig het dorp Kloos ter-zande met Groenen-dijk staat) te zamen het Sandt geheeten, met zijne tiend- en overige geregtighe- den, aan de abdij van Duinen geschonken, onder voorwaar de, dat deze in het Sandt eene kapel zoude stichten en daar dagelijks vor hem en de zij nen eene heilige dienst doen vieren.Al spoedig verrees de bedoelde kapel, en voor en na werden die schorren onder de namen van Zande-, Maria- en Noordhofpodler ingedijkt, waabrij later, veelal als aan- wassne, zijn gekomen de Ki- viets-, Meier-Perk- en Wil- helmus-polder, welke te za men met den ouderen Scha pers-polkder, de tegenwoor dige negen domein-polders hier te lande uitmaken. Dat het niet bleef bij deze kapel, thans het kerkjes der hervormde gemeente alhier, maar daarbenevens gelijk in den aard der zaak lag, al spoedig meer gebouwen ver rezen, waaronder 'het kloos ter' de eerste plaats bekleed de, blijkt onder anderen uit de bijzonderheid, dat de veer tiende abt van Duinen, Tho mas van Gent, die van het jaar 1265 tot 1277 deze waar digheid bezat, in het Sandt het molendinum en meer- deregebouwen liet herstellen, waaruit schijnt te volgen, dat die gebouwen toen al gerui- men tijd moeten hebben be staan. Het dorp Klooster- zande dagekent alzoo van de eerste helft der 13de eeuw. Gedurende bijna vier eeu wen blefe de abdij van Dui nen in het ongestoord bezit van het klooster te Zande, met zijne uitgestrekte onder- hoorigheden. In het jaar 1575 beschikten de staten van Vlaanderen er anders over. Prins Willem I van Oranje had zich zijne bezittingen in Bourgondië door den koning van Spanje zien ontnemen ten gevolge van zijnen ijver voor de vrijheid en onafhankelijk heid der Nederlanden. Om den geliefden vorst in een schitterend blijk der natio nale erkentelijkheid daar voor vergoeding te geven, be sloten de staten van Vlaande ren om aan zijne hoogheid het klooster te Zande, met al de daartoe behoorende goederen in het toenmalige ambacht van Hulst, op te dragen. Hoe wel het huis van Oranje van toen af moet geacht worden er den eigendom van te heb ben bezeten, konde eerst prins Maurits, na de spaansche magt in 1591 uit Hulst te heb ben verdreven, deze goederen met de daad in bezit nemen, maar moest ze, bij het keeren van de oorlogskans, nogmaals ontruimen en in 1596 aan den aartshertog Albrecht van Oostenrijk in handen laten. Nadat echter prins Frede- rik Hendrik in 1645 de stad Hulst voor goed onder het ge bied der staten terug brengt, werden deze bezittingen op den 18 April 1646 eindelijk Hof te Zande naar een schilderij van Jan Haak. - foto a bf06kmans door de algemeene staten we der aan het huis van Oranje hergeven, welke donatie de koning van Spanje vervol gens, bij hetvredesverfdrag van Munster in 1648, plegtig bevestigde. De weinige mon niken, toen nog in het kloos ter aanwezig, mogten het vreedzaam ontruimen; en het was toen, dat de kloosterka pel aan de hervormde eere- dienst werd toegewijd, doro prins Willem II goedgunstig daartoe afgestaan; gelijk ook het bestaan van de gerefor meerde gemenete alhier van dat tijdsctip dagteekent. Zijn deze goederen, en in het bijzonder het klooster, van nu aan bij zijne veran derde bestemming het Hof te Zande geheeten, alzoo èn uit een nationaal, èn uit een ge schiedkundig oogpunt niet onbelangrijk, dat belang klimt nog door de herinnerin gen aan het doorluchtige vor stenhuis van Oranje, welke aan het Hof te Zande zich verbinden en door midel van dit aloude gedenkteken in de monden en harten van vele ingezeten bleven leven. Sedert het aloude klooster gebouw de wettige eigendom van het huis van Oranje ge worden en in een vorstelijk lusthuis herschapen was, hebben de prinsen van Oran je, in weerwil van den verren afstand, het meermalen be zocht. Nog prins Willem V kwam onder anderen in 1785 hier vertoeven; en eene der zalen droeg tot heden nog steeds den naam: de prinsen zaal. Met weedom vernamen de ingezetenen van Hontenisse in het vorige jaar, dat dit schoone gebouw - 'twelk wel door latere vertimmeringen zijn oorsprnkelijk voorkomen had velroren, maar waaraan nog steeds zoo menige herin nering van vervlogen eeu wen, zoo menige overlevering van den oduen tijd en de heu genis van de hier te lande eens als het ware inheemsche prinsen van Oranje zich on afscheidelijk hechtten - dat dit in hun oog zoo belangwek kend en eerbiedwaardig ge bouw. zoude worden gesloopt, dat het sieraad en de kroon dezer omstreken met ruwe hand zoude worden afgebro ken en opgeruimd, en daar mede onvermijdelijk zoo me nige belangrijke en dierbare herinnering uit het geheugen en de harten der ingezetenen zoude worden uitgewischt; gelijk alzoo tevens een der merkwaardigste en belang rijkste gebouwen van Zee land zoude verdwijnen.Her- haalde pogingen werden aan gewend, om zoo mogelijk dit trreurig lot nog af te wen den. Verscheidene ingezete nen wendden zich bij eerbie dige adressen, deels afzondel- rijk, deels vereenigd, tot den koning, met de bede, dat het Z.M. mogt behagen, het sta tige gebouw alsnog vor ver nieling te bewaren. Niets mogt baten. Het be sluit der slooping was onher roepelijk genomen bij de hoofd-administratie van het kroondomein, en het eerste en oudste gedenkteeken van de liefde van het nederlandsche volk voor het huis van Oranje moest, helaas! vallen als het offer van geldelijke berekin- gen! - Op het oogenblik, waarin wij dit met diepen weemoed ter neder schrijven, staat er nog slechts een gering ge deelte van het hofodgebouw. Weldra zal het werk der ver nieling geheel volbragt zijn, en zal ook het laatste spoor van het eeuwenheugend vor stelijk Hof te Zande zijn uit gewischt. Sic transit gloria mundi! Hontenisse, 1857. 'n onze verslaggever J - Omdat het dorp Quels lang genoeg heeft jacht, vindt de PvdA in "«t dat er binnen twee anden kabeltelevisie in «w-namen moet zijn. De 8 schrijft dat in een L ^ao, de gemeenteraad net college van B en W. Jjt moment bereiken ons nm kanten berichten, t rL ^rheid vragen om- cealisering van de ka- bel-tv in Nieuw-Namen", staat er in de brief. De PvdA heeft zich in het verleden al uitgesproken voor een vlotte aanleg van de kabel. Eventuele financiële risico's wil de partij desnoods op de koop toe nemen; er moet in ieder geval over te praten zijn. De partij vindt dat de gemeente niet langer met de aanleg moet dralen omdat een jaar geleden bepaalde verwachtingen bij de bevolking zijn gewekt. Uit een enquête bleek toen dat zestig procent van de huizen in aan merking wil komen voor ka beltelevisie. Bovendien, zo schrijft de PvdA, zijn er in Nieuw-Namen mensen die nog over een verou derde antenne beschikken. Zij zijn nu niet in staat om Neder land drie te ontvangen en heb ben dringend behoefte aan een vernieuwing. Kabelexploitant Ebes heeft inmiddels de defini tieve voorwaarden voor de aanleg geformuleerd, zodat de Hulster gemeenteraad in de ,ef«N GEBLEKEN is, dat wethou der Van Schaik z'n boekje behoorlijk te buiten is ge gaan door tijdens de vakan tie van de burgemeester en zonder medeweten van wet houder De Mul bij het col lege van G.S. een ander oor deel te vertolken dan dat van de gemeenteraad. Ho pelijk wordt hij in de eerst volgende vergadering van de raad teruggefloten. Het schijnt hem niet bekend te zijn, dat wanneer nieuw bouw in Zuiddorpe plaats vindt, één vleugel omvat tende 24 kamers in stand kan worden gehouden, waarvan acht aanleunwo ningen kunnen worden ge maakt, en de bewoners niet hoeven te verhuizen. Bovendien zullen de grondkosten in Zuiddorpe geen tiende deel zijn van hetgeen men in Koewacht verschuldigd is. Dit alles zal wellicht voor het bestuur dan ook wel aanleiding zijn in Zuiddorpe te bouwen. Zuiddorpe R. A. E. Coone AXEL - De stichting gere formeerde jeugdsociëteit Het Bastion houdt zaterdag 23 april een bazar in het verenigingsgebouw van de gereformeerde kerk aan de Kerkdreef. De stichting, die al twintig jaar bestaat en gehuisvest is in de Molenstaat, moet dit pand ver laten, maar heeft van de ge meente Axel een nieuw onder komen toegewezen gekregen, een oude kolenschuur aan de Oudeweg 8. De bedoeling van deze bazar is om ten dele het geld te verza melen dat voor de verbouwing van het nieuwe pand. De bazar gaat zaterdag om 13.30 uur van start. Men kan er terecht voor tweedehands kinderkleding, borduurwerk, handwerken en spelen. ALLEENSTAANDEN - De soos voor alleenstaanden houdt zaterdag 23 april in Den Dullaert een dansavond. Orkest The Williams verzorgt de muziek. Tussendoor zijn er een bingo en een verloting. De aanvang is 20.00 uur. VOLKSDANSEN - In ge- meenchapshuis Malpertuus waren 110 ouderen van de af delingen Terneuzen, Sluiskil, Graauw, Nieuw-Namen en Clinge bij elkaar gekomen om te volksdansen. De leiding was in handen van D. Bols- sens-Triest en T. van de Vel de. Alle aanwezigen kwamen op de vloer. Ook traden tel kens groepen op, die onder dezelfde docent hun opleiding hadden gekregen. Naast Ne derlandse werden ook ball- roomdansen, Amerikaanse, Griekse en Joegoslavische dansen uitgevoerd. DEMONSTRATIE - De Clingse Gymnastiek Vereni ging (CGV) geeft zaterdag 23 april in de sportzaal van ge meenschapshuis Malpertuus een demonstratie voor de jeugd. Ongeveer 75 kinderen in de leeftijd van vier tot achttien jaar doen mee. Op het programma ook verschil lende dansen en het werken van de jeugdigen aan ver schillende toestellen. Na de pauze treedt een selectiegroep op. De toegang is gratis en de demonstratie duurt tot 17.00 uur. JEUGDSOOS - In gemeen schapscentrum De Warande wordt vrijdag 22 april de elfde jeugdsoos gehouden voor kinderen van de hoogste klassen van de basisschool. De soos duurt van 19.00 tot 22.00 uur met spelen en disco. BRESKENS - In de nacht van dinsdag op woensdag is in de openbare lagere school aan de Van Dalestraat ingebroken. Door het ingooien van een ruit is men de school binnen gekomen. Men heeft een aan tal laden van bureaus en uit kasten op de grond gegooid en de lokalen doorzocht. Er wordt een zeer klein geldbe drag vermist. BRESKENS - Aan de Haven Westzijde is in het kantoor van W. P. W. ingebroken. Middels het ingooien van een ruit is men het kantoor bin nengekomen en heeft men het gehele kantoor doorzocht. Er wordt echter niets vermist. Beeld uit de wedstrijd tussen De Schakel uit Vogelwaarde en de Nobelhorst uit Hulst. - foto destim/ corj.de boer Van onze correspondent VOGELWAARDE - De gisteren op het sportpark in Vogel waarde afgewerkte regionale voorronde voor het Zeeuws schoolvoetbalkampioenschap leverde een overwinning op voor basisschool De Kreeke uit Westdorpe. Nadat de Westdorpenaren in de finale tegen basisschool De Stelle uit Philippine verrassend op achterstand waren gezet, domineer den ze de gehele verdere wedstrijd met prima samenspel, maar uitgespeelde kansen kwamen er niet. Vlak voor tijd werd het dan toch nog gelijk, maar hiervoor kre gen ze dan ook alle medewerking van de keeper van De Stelle. Bij de hierna te nemen strafschop was er een uitblinkersrol weggelegd voor doelman Michel uit Westdorpe, die alle ballen uit zijn doel hield. De uitslagen: 5e/6e plaats De Schakel (Vogelwaarde) - Willi- brordus (Hulst) 1-1, Vogelwaarde wint na strafschoppen; 3e/4e plaats Nobelhorst (Hulst) - Ter Duinen (Kloosterzande) 1-2; le/2e plaats De Kreeke (Westdorpe) - De Stelle (Philippine) 1-1, West dorpe wint na strafschoppen. Maandag 25 april spelen de meisjes van een drietal basisscholen hun voorronde op het sportpark Vogelwaarde. Aanvang 15.30 uur. (ADVERTENTIE) ogen van de PvdA genoeg in formatie heeft om een snel be sluit te nemen. De PvdA wil onafhankelijk van de andere kernen een be sluit nemen over Nieuw-Na men. De partij besluit de brief met de wens nog dit jaar infor matie te krijgen over de kabel televisie in Kapellebrug, Hei kant en Graauw. Dat zou in stappen moeten gebeuren. Het is de bedoeling dat de brief aan de orde komt tijdens de raads vergadering van donderdag 28 april. "Nee, het heeft abso luut niks met snobisme te maken, maar alles met wat nog met aandacht voor kwaliteit wordt gemaakt. En gelukkig zonder al die franje. Ietsje duurder ja, maar dan rook ik er toch liever een of twee minder dan dat ik een ander merk pak. Doe ik met meer dingen zo." Van cigarillos tot grote coronasin cederhouten kistjes en in dozen. OUD KAMPEN

de Stem | 1988 | | pagina 17