Apart weerbericht voor strandgangers HENSTCOMMISSIE PSD VREEST VERLIES ARBEIDSPLAATSEN: Koningin Beatrix doopt de Karei Doorman Westdorpse hengelaars maken bezwaar tegen verlenging huur Actiegroep herdenkt Tsjernobyl met test Achtste transport Hulst naar Polen vertrokken Brief van Lubbers: 'Akkerbouw, zoek het zelf maar uit' Wethouder onthult plaat bij Willem Beukelszoon tsar FONS.v. DORST b.v. Jubileum AUTOBEDRIJF AUSTIN ROVER Ettensebaan - -Tel. 076-22 I BREDA - Het KNMI begint op 1 mei met, een speciaal weerbericht voor strand- igangers. flDDELBURG - Automatisering van de wal- dienst bij de PSD levert veel minder besparing op dan is voorgesteld. Het rendement staat niet in verhouding tot het grote verlies aan arbeids plaatsen. )ptimistisch de krant. Rendement Pnredelijk 'IN STRIJD MET BEGINSEL VISSERUWET' DONDERDAG 21 APRIL 1988 ZLM-VOORZTITER TELEURGESTELD HOE VER REIKT RADIO-ACTIVITEIT? Werkloosheid lieht gedaald Kerken tonen 'de arme kant van Zeeland' Nil L Breda i-224031 DE STEM VAN ZEELAND I van onze verslaggeefster [in dat weerbericht wordt de I mensen die een bezoek aan het [strand willen brengen precies I verteld hoe het weer is langs de jfeust. Binnen dat strand-weer- bericht worden aparte weers verwachtingen gegeven voor de Zeeuwse kust, Zuid- en Noord-Holland en de Wadde neilanden. De reden dat het KNMI een apart weerbericht voor strand- gasten gaat geven is dat het weer langs de kust vaak en soms ook sterk afwijkt van het weer in het binnenland. Ge middeld genomen schijnt de zon er langer, regent het er minder, waait het er harder en is het aan de kust vrijwel altijd een paar graden koeler dan in de rest van het land. Maar wanneer de zon er schijnt, was voor de strandgasten tot nu toe een gok. Daar wil het KNMI nu wat aan doen met een speciaal op het strand toegesneden weerbericht. Dat weerbericht is te beluis teren via het telefoonnummer 06-91122351, 24 uur per dag. In de ochtend wordt het weerbe richt elk uur geactualiseerd, in de middag wordt het om de twee uur ververst. De kosten zijn de gebruikelijke voor de 06-nummers, dat wil zeggen, 50 cent per minuut. Het KNMI gaat er mee door tot 1 oktober. Ook voor de strandtenthou ders kan het stranweerbericht iets opleveren. Wanneer het publiek alleen maar reageert fzien van automatisering :Van onze verslaggever Om die reden wil de dienstcommissie (ondernemings- dat de PSD-directie afziet van de voorgestelde [automatisering. e dienstcommissie bood giste ren zijn advies aan de directie iaan. In dat advies wordt een ntal algemene en inhoude- ijke opmerkingen gemaakt laar aanleiding van het rap- »rt uitvoerbaarheidsonder- lek van organisatiebureau [Van der Torn en Buningh. [Volgens dat rapport zou auto- latisering van de waldienst >en besparing van 1,2 miljoen ulden opleveren, een bespa- :ng die dan wel ten koste gaat [van 41 arbeidsplaatsen. Het rapport van Van der Tom 1 Buningh is veel te optimis- isch", stelt commissievoorzit- jer A. Gulmans. „De lasten zijn e laag en de baten veel minder [dan voorgesteld". De dienst- i [commissie ziet dan ook haar nvankelijk bezwaar beves tigd. Op basis van opmerkin- (en van het personeel tijdens iformatiedagen en een haal- laarheidsonderzoek door het lardenburgse adviesbureau Interlineair wijst ze de auto- latisering af, zij het dat op t>mmige onderdelen toch voor alen kunnen worden behaald. Volgens de samenstellers het haalbaarheidsonder- iek, drs. R. Tolman en J. ijmstra, bevat het rapport fan Van der Tom en Buningh iel onduidelijkheden en zaken lie nader onderzocht moeten forden Volgens de ons nu bekende ge- (evens is het totale rendement zienlijk lager dan is aange ven", schrijven zijZo zouden Bijvoorbeeld de personeelslas- jen tot veertien procent te hoog vjn opgenomen. „De besparing jaarop zal navenant lager uit tel", aldus de onderzoekers. «Daarnaast is te weinig re- ng gehouden met maatre den nd de automatische «rtverkoop. Er zijn dan slag pen, verkeerslichten en - Pempels nodig. Neem daarbij jat op drukke momenten toch tra rnzet van personeel nodig ten die 1,2 miljoen slinkt be telij k", verduidelijkt Tol- Verzoekers en dienstcom- Fsie wijzen er bovendien op voor sommige gebruikers I onredelijke tariefs verho og ontstaat. Volgens het rap- Pvan Van der Tom en Bu- pgh zou het inzittendentarief Wen afgeschaft. Dienstcom- ®ie-secretaris J. Mak: „De r? ^bruiker moet dan meer Ijaien, terwijl de toerist met jjn wagen vol korting krijgt". nalve dat dat onredelijk II onze correspondente De parochie van de de Grote aan F Walstraat te Axel viert [dag 24 april het feit dat Foor Vervaet '2% jaar °°r in Axel is. U [vide eucbaristieviering van ntr, 's 'n het Gregorius- p"7n' eveneens aan de Wal ton e§enheid de pastoor uciteren onder het genot een kop koffie. wordt gevonden, is men ook bang voor een neveneffect, na melijk dat het maximale aantal passagiers wordt overschreden. In verband met de veiligheid en het aantal reddingsmidde len mogen er duizend passa giers per overtocht mee. „Het is volstrekt onduidelijk hoe dat kan worden bewaakt", aldus de dienstcommissie. Evenals de commissie vindt ook de PSD-directie dat een aantal zaken te weinig aan dacht heeft gekregen in het rapport, zo blijkt uit een con cept-reactie. Zo is te weinig re kening gehouden met de bouw van de Liefkenshoektunnel bij Antwerpen. Die zal volgens de directie vanaf 1993 van nega tieve invloed zijn op de bere kende besparing, omdat er dan minder vervoersaanbod komt op het veer Kruiningen - Perk- polder. Directie en dienstcommissie wijzen er beide in hun reactie op dat het verlies aan arbeids plaatsen schril contrasteert met het provinciaal beleid tot bevordering van werkgelegen heid. Blijkens het concept zal de directie aan GS adviseren wel over te gaan tot aanpassing van kaartverkoop en bediening in Kruiningen en Perkpolder. Dat moet dan gebeuren vanaf de verkeerstoren, zoals nu ook al in Breskens en Vlissingen gebeurt. PSD-directeur D. Vos wilde gisteren geen reactie geven voordat het directiestandpunt aan GS is overgebracht. Koningin Beatrix in Vlissingen, duidelijk tevreden over de juist verrichte doop. Rechts defensieminister Van Eeke- len, links Schelde-directeur De Smith. fotoanp VLISSINGEN (ANP) - Koningin Beatrix heeft woens dagmiddag in Vlissingen de doop en de tewaterlating verricht van het eerste van een serie van acht M-fregat- ten, bestemd voor de koninklijke marine. Het schip, de Karei Doorman, dat op de werf van de Koninklijke Maatschappij De Schelde wordt gebouwd, zal over twee jaar zijn eerste proefvaart kunnen maken. Volgens de directeur van de KMS, drs. A. de Smith, groeit de belangstelling voor het Nederlandse M-fregat in het buiten land nog steeds. De Smith noemde met name de samenwer king die er nu al bestaat tussen de Australische en Nieuwzee- landse regering. De Schelde heeft eerder deze week de slag om de levering van vier M-fregatten aan Griekenland verloren. Die opdracht ging naar een Duitse werf. De grootscheepse reorganisatie bij de KMS verkeert mo menteel in een afrondingsfase. Deze reorganisatie was nodig om de steeds groeiende concurrentie uit het buitenland aan te kunnen. De deelnemers aan het Polentransport klaar voor het vertrek. foto wim kooyman HULST - Voor de achtste keer is gistermorgen om zes uur een colonne met hulp goederen vanuit Hulst naar Polen vertrokken. Negen wagens trokken in colonne de grens over, stampvol ge laden Volgens Th. Biesbroeck, een van de organiserende onderne mers die zelf ook naar Polen meegaat, is er de laatste maan den ontzettend veel hulp bin nengekomen. De deelnemers zijn het afgelopen weekeinde druk bezig geweest de spullen in te laden. Zoetevaart 8 Hulst1 Van onze verslaggever WESTDORPE - De West- dorpse hengelsportvereni ging 'Platzak' tekent be zwaar aan tegen een voor stel van B en W van Sas van Gent tot verlenging van een huurovereenkomst aan een particulier. De huurovereenkomst betreft visrecht op aal en zeelt in het westelijk deel van de Molen kreek. Dat deel wordt gehuurd door Westdorpenaar R. Jans- sens en het college wil die huur ongewijzigd verlengen. In brieven aan zowel de Sasse gemeenteraad als aan de individuele raadsleden maakt de vereniging haar misnoegen kenbaar. In de huidige huursi- tuatie is het zo, dat Janssens zelf het visrecht heeft op aal en zeelt en samen met de ge- meente gemachtigd is om het visrecht op schubvis uit te ge ven aan 'Platzak'. Die vereni ging geeft vervolgens de hen- gelvergunningen uit aan haar leden. „Deze regeling is niet alleen erg omslachtig en ongebruike lijk, maar heeft in de praktijk ook tot gevolg dat onze vereni ging geen enkel recht ver werft", zo schijft het bestuur. Bovendien is de huidige huur- situatie volgens de vereniging in strijd met het 'sinds de in stelling van de Visserijwet 1963 algemeen aanvaarde beginsel voor voor overheidsbeleid'. Volgens dat uitgangspunt zou in de regel een verdeling plaatsvinden: aal- en zeel- trecht ten behoeve van de be roepsvisserij en schubvisvis- recht voor de hengelsport. De hengelsportvereniging vindt de huidige huursituatie niet in overeenkomst met het daadwerkelijk uitgevoerde be heer. Platzak zorgt voor poot- visuitzetting, zorgt voor perio diek visserij kundig onderzoek door het Ministerie van Land bouw en voor maandelijks on derzoek naar de waterkwaliteit van de Molenkreek. „Het zou billijk zijn als die situatie wordt geformaliseerd", stelt het bestuur. Het wijst er daarbij op dat Staatsbosbeheer indertijd de Molenkreek heeft overgedaan aan de gemeente omwille van meer recreatieve ontwikkeling. „Gelet op de voorgestelde ver lenging, vragen wij ons af welk beleid het college voert ten op de voorspellingen voor het landelijke weer, kunnen zij niet weten dat het aan de Ne derlandse kust aangenaam is. De actuele weersopgaven zul len deels door deze strandex- ploitanten aan het KNMI wor den doorgegeven. De Neder landse Noordzeekust telt nu ruim 250 horecaexploitanten. Zij zijn sinds gisteren verenigd in de Nederlandse Vereniging Strandexploitanten Noordzee kust (NVSN). GOES - 'Zoek het zelf maar uit'. Dat is de te neur van een brief van premier Lubbers aan voorzitter H. van der Maas van de Zuide lijke Landbouw Maat schappij (ZLM) over de problemen in de akkerbouw. Van der Maas had bij de pre mier persoonlijk zijn nood geklaagd over de akkerbouwperikelen, maar moet nu vast stellen dat het hem niet meer oplevert dan 'een zeer teleurstel lende reactie'. De ZLM-voorzitter vroeg in zijn brief om meer geld van de overheid om de akkerbouw nieuwe kansen te bieden. Lub bers' antwoord spoort echter geheel met de re actie die landbouwminis ter Braks eerder liet ho ren op het 'akkerbouw- actieplan' van het Land bouwschap. De bewinds lieden vinden dat er on der meer via de EG al ge noeg naar de landbouw vloeit. Lubbers voegt er aan toe dat de agarische sector ook in de recente 'voorjaarsoperatie' zorg vuldig is behandeld. Hij schrijft Van der Maas dat de boerenorganisa- ties zelf de boeren ervan zouden moeten overtui gen om minder te produ ceren. Dat zou de prijs dalingen stuiten. „Met elkaar zouden de boeren dat beter in de hand kun nen houden." Daarbij be nadrukt de premier dat 'de overheid niet in staat is alle knelpunten in de landbouw te voorkomen of weg te nemen'. Van der Maas noemt het op zijn beurt 'boeren bedrog' als Lubbers zegt dat er al zoveel geld in de landbouw wordt gestopt. „Dat is niet meer dan een sigaar uit eigen doos. Het is onbegrijpelijk dat de politiek zo reageert op de grote problemen in de akkerbouw." Of hij de correspondentie voortzet is nog onzeker. Van onze verslaggever GOES - Het Zeeuws Plat form Stop Kerenergie her denkt op zondag 24 april de kernramp in Tsjernobyl met een bijzondere test. Zo wel in Borssele als in Doel gaan ballons de lucht in en flessen te water, voorzien van kaartjes met het adres van de afzender. Het Platform, waarin een groot aantal organisaties samen werkt, hoopt zo aan te tonen hoever radio-actieve besmet ting reikt. Verzamelpunten voor de actie zijn de rk kerk in Prosperpol- der (10.30 uur) en het strandje Sloehaven bij de koelwateruit- laat van de PZEM (10.00 uur). De actievoerders laten op beide plaatsen honderd ballons op en vijftig flessen te water. Het vriendelijke verzoek aan de vinders luidt om de kaartjes in te vullen en op te sturen aan het Platform in Goes. Om de animo te vergroten zijn, als gold het een echte ba- lonnenwedstrijd, enkele prij zen beschikbaar. Het Platform zal na ongeveer een maand de vindplaatsen publiceren. Twee jaar na Tsjernobyl vindt de mi lieubeweging een herdenking geen overbodige luxe, want Borssele en Doel draaien, met alle risico's vandien, gewoon door. Het transport richt zich dit jaar voornamelijk op materiaal voor ziekenhuizen en kinderte huizen. Vorige week nog kwa men er goederen uit België en Oudenbosch binnen. De Hul ster ondernemers rijden dit jaar ook voor de groep in Oudenbosch, die zelf geen wa gens beschikbaar heeft. Maan dag nog kwamen er vijf pallets binnen met chocolade, koekjes en bonbons, voor de kinderte huizen. Het transport hoopt dinsdagavond 26 april terug te zijn. De chauffeurs hebben er dan een rit van bijna vijfdui zend kilometer opzitten. aanzien van de hengelsport", aldus het bestuur. Het stelt dat dat beleid geen bijdrage levert aan de leefbaarheid in de ge meente en vindt dat de recrea tiemogelijkheden van haar ruim 250 leden ernstig wordt beknot, temeer daar van Jans sens 'genoegzaam bekend zou zijn dat hij bepaald geen voor stander is van de hengelsport'. De vereniging is bereid de consequenties van een even tuele wijziging van de huidige huurovereenkomst te dragen. Als de Kamer voor de Binnen visserij zo'n wijziging goed keurt en er een bepaalde rege ling aan verbindt om Janssens schadeloos te stellen wegens derving van inkomsten, zal de vereniging die regeling aan vaarden. Het voorstel van B en W wordt volgende week be sproken tijdens de vergadering van de gemeenteraad. Van onze correspondente BIERVLIET - Gisteravond heeft loco-burgemeester Van Rooyen van Terneuzen samen met mevrouw T. Maenhout, PR-vrouw van de Stichting Zeeuwsch- Vlaanderen Promotie, en wethouder van openbare werken Gosselaar op de Markt in Biervliet een pla quette onthuld. Deze staat naast het standbeeld van Willem Beukelszoon. Namens de vijf bedrijven, die de plaquette aan de gemeente aanbieden, sprak de heer Van Harn. Veel toeristen bezoeken Biervliet en dan vooral het standbeeld op de Markt van Willem Beukelszoon. Om voor Van onze verslaggever MIDDELBURG - De werk loosheid in Zeeland is in maart weer licht gedaald, van 10,7 tot 10,3 procent van de totale beroepsbevolking. Dat gebeurde onder de tradi tionele invloed van het seizoen: er is weer meer werk voor bouwvakkers en de vraag naar horeca-personeel neemt toe. Zowel mannen als vrouwen profiteerden daarvan. De toename van het aantal va catures wordt gezien als een goed teken voor de werkgele genheid in Zeeland. Eind maart stonden 814 banen open, tegen 712 een maand eerder. Uit een overzicht van het eerste kwar taal van dit jaar blijkt echter dat het er nog altijd minder goed voorstaat dan in 1987. Toen waren eind maart 10502 Zeeuw(s)en werkloos, nu 11247. Die ommekeer tekende zich al af in de herfst van vorig jaar. Uitgesplitst naar gewest blijft Zeeuwsch-Vlaanderen een goed figuur slaan. Zit Zee land nog altijd duidelijk onder de landelijke cijfers (al worden de verschillen kleiner), Zeeuwsch-Vlaanderen duikt er met een werkloosheidspercen tage van 9,9 nog verder onder. Met 'maar' acht procent werk loze mannen en vrouwen is Oostburg zelfs het beste rayon van de hele provincie. deze mensen het waarom van dit beeld uit te leggen is er nu de plaquette geplaatst. Hierop staat in het kort in vier talen de geschiedenis van Willem Beu kelszoon. Ook zal de gedenk plaat weer een extra verfraai ing zijn voor de Markt, zeker nu door wethouder Gosselaar meer groen is beloofd voor het marktplein. Namens de gemeente sprak loco-burgemeester Van Rooyen een dankwoord. Hij prees het initiatief dat vanuit de bevol king is gekomen. Van onze verslaggever GOES - De Zeeuwse kerken laten op zaterdag 7 mei 'de arme kant van Zeeland' af steken bij het goud van de Delta. Dat gebeurt op een studie/ werkdag van de stuurgroep DISK (dienst in de industriële samenleving vanwege de ker ken) in het St.Willibrordcollege in Goes, aanvang 10.00 uur. DISK geeft daarmee een ver volg aan de landelijke kerken- conferentie van september vo rig jaar, 'de arme kant van Ne derland'. Onderdeel van het dagvullend programma in Goes zijn drie 'getuigenissen' over armoede in Zeeland. Een vrouw in de bij stand, een langdurig haanloze en een Molukker gaan daar voor het podium op. Directeur L. Vorthoren van de sociale dienst in Middelburg verschaft feiten en cijfers over het pro bleem, dat verder vanuit een bijbelse invalshoek wordt be licht door ds. G. Otte. 's Middags praat het gezel schap verder in workshops. Achtergrond van de hele dis cussie is de stelling dat 'ar moede onrecht is en dat er geen geslaagde en niet-geslaagde mensen mogen zijn'. De dag in Goes moet duidelijk maken wat er in Zeeland al gebeurt om te verhinderen dat de arme kant van de samenleving geï soleerd raakt, en wat er nog te doen staat. Iedereen die zich betrokken voelt bij het pro bleem is welkom.

de Stem | 1988 | | pagina 15