SPORT SPORT UEFA BEOORDEELT MORGEN BEROEP KOEMAN rans Maas springt lederlands record Ajax heeft aankopen alweer terugverdiend Sovér SPORTPRIJSVRAGEN [&TTO Beenhakker breekt mokkend training af Toprecette PSV [unman nog niet langs Nunn Van Aerle verlengt contract Vitesse aast op Johan Cruijff Geschil Toulon-Bosman/ Lagendijk is bijgelegd int. 13524. .50-17751. DINSDAG 19 APRIL 1988 NIEUWSOVERZICHT Kenyaan wint marathon Boston Densimo was minder snel Matthaus tekent bij Inter LOTTO GOITDMIJ1N ONTDEKT TOTO GELIJK CIJFERSPEL Ajax voor het laatst thuis voor publiek? iieters van degelijke allemaal met 1 jaar ng of indien u zelfde xangt 25% korting. met vissers Stematic keukens en sanitair Tevens leveren wi) bouwmaterialen en sierbestrating DE STEM bouwservice vissers c4-, (sdmliin 22 - Otshrtmit - IIS2I5WI - Vrijiti ktfimd L» ■I m seert elf oliën. Lobby PSV werkt joor Chris van Nijnatten SINDHOVEN - Een krach- ige lobby van PSV, zijn loofdsponsor en de KNVB leeft ervoor gezorgd dat het leroep van Ronald Koeman oensdagochtend al in Zü- ich door de UEFA beoor- leeld wordt. «als deze krant gisteren al neldde, wist KNVB-voorzitter n UEFA-bestuurslid Jo van larie zondagavond al dat de luropese voetbalunie haast zou etten achter de behandeling van loeman's beroep. Volgens PSV-manager Ploegsma heeft Van Marle zich persoonlijk in gezet om de commissie van beroep eerder dan gepland bijeen te brengen. Koeman vecht de straf aan (een schorsing van drie Europacupduels) die de UEFA hem oplegde voor on sportieve uitspraken in het maand blad Sport International. Daarin pleitte Koeman voor hard voetbal in topwedstrijden. De vervroegde zitting van de com missie van beroep, die eigenlijk pas eind mei bijeen zou komen, wordt door PSV als een gunstige ontwikke ling beschouwd. Die komt op een mo ment waarop de Eindhovenaren zich belaagd voelen door een Spaans/Ita liaanse 'samenzwering', waarvan ook bij PSV wordt aangenomen, dat die de zware straf voor Koeman veroorzaakt heeft. De voorbereiding van de landskam pioen op het cupduel van woensdag tegen Real Madrid is echter ondanks het onverwachte 'succes' helemaal in de war. De zitting in Z"urich, waar Koeman zelf bij aanwezig moet zijn, begint woensdagochtend om tien uur. Dat is 9,5 uur voor de aftrap van PSV- Real. „Onze voorbereiding is helemaal naar de knoppen", oordeelde S"oren Lerby gistermiddag. "Dacht je dat er bij ons over die wedstrijd gepraat wordt? Welnee, dat gedonder met de UEFA beheerst alles". Hoofdtrainer Guus Hiddink had maandagmiddag de persconferentie van zijn club willen gebruiken om in harde bewoordingen de gang van za ken rond Koeman aan de kaak te stel len. „Maar nu er een kleine kans is op clementie voor Ronald, houd ik mijn mond", aldus de oefenmeester. „Maar door deze toestanden loopt alles in de soep. Ik reken er nu maar op, dat het publiek ons er woensdag doorheen sleept. Ik wil graag die finale halen. Er is door een bestuurslid van Real (voorzitter Mendoza red.) gesteld dat een finale PSV-Benfica een schande zou betekenen. Laat het dan maar in Stuttgart een schandalige eindstrijd worden". De inbreuk op de voorbereiding wordt door Hiddink vooral waargeno men op het psychische vlak want: „Het al of niet spelen van Koeman heeft slechts het aanleggen van twee scenario's tot gevolg: een met Ronald en een zonder. We blijven hetzelfde spelen, het concept staat zoals altijd vast". Manager Kees Ploegsma beaamde gisteren, dat er een stevige lobby ge voerd is om het beroep van Koeman nog voor PSV-Real besproken te krij gen. „We hebben alles en iedereen ge mobiliseerd om ons recht te halen. Dat lijkt me een logische zaak. Verder wil ik niet in details treden over de stra tegie die we gevoerd hebben". Het is nog niet bekend welke samenstelling de commissie van beroep zal hebben. Wel staat vast dat de Zwitser Zorzi voorzitter is van het drie man tellende college. Zorzi is dezelfde man, die lei ding gaf aan de beroepscommissie, die de straf voor de KNVB naar aanlei ding van het bomincident bij Neder- land-Cyprus aanmerkelijk verzacht te. BOSTON (Rtr) - De Kenyaanse atleet Ibrahim Hussein heeft maandag de marathon van Boston gewonnen in twee uur, acht minuten en 43 seconden. De Tanzaniaan Juma Ikangaa werd op één seconde tweede. De derde plaats was voor de Ier John Treacy, die in 2.09.15 finishte. Uitslag heren: 1. Hussein (Ken) 42 km en 195 meter in 2.08.43, 2. Ikangaa (Tan) 2.08.44,3. Treacy (Ier) 2.09.15,4. Bordin (Ita) 2.09.27,5. Poli (Ita) 2.09.33,6. Campbell (NZe) 2.11.08,7. Pizzolato (Ita) 2.12.32,8. Makanya (Tan) 2.14.04, 9. Jones (GNr) 2.14.07, 10. Taniguchi (Jap) 2.14.18. Dames: 1. Mota (Por) 2.24.30. ROTTERDAM (ANP) - Belaneh Densimo blijkt zondag in de marathon van Rotterdam één seconde later te zijn gefi nisht dan aanvankelijk door de organisatie was aangege ven. In eerste instantie werd een nieuw officieus wereldre cord, op de marathon bestaat geen officieel record volgens de reglementen van de Internationale Amateur Atletiek Fe deratie, aangegeven van 2 uur 6 minuten en 49 seconden. In de officiële uitslag van de achtste marathon van Rotterdam wordt de tijd van de Ethiopiër als 2 uur 06 minuten en 50 se conden gegeven. MUNCHEN (AFP) - De Westduitse international Lothar Matthaus tekent volgens mededelingen van zijn clubbe stuur donderdag een driejarig contract bij Internazionale uit Milaaa Met de overgang van de 27-jarige middenvelder van Bayern München naar Italië is een bedrag van 8,2 mil joen gulden gemoeid. Matthaus gaat 1,1 miljoen per jaar verdienen. Inter heeft als buitenlanders al de Belg Scifo en de Argentijn Passarella in dienst. PASO (ANP) - Frans Maas heeft zondag tijdens atle- tekwedstrijden in El Paso in de Verenigde Staten het Nederlands record verspringen gebracht op 8.03 meter. verbeterde het oude Nederlands record van Emiel iléllaard (8.02 op 24 juni 1987 Amersfoort) met één centi- peter. i Europese indoor-kampioen laakte in El Paso nog meer in- met sprongen van 8.27 heter en 8.10 meter. Bij die prangen stond iets te veel rug- nd voor erkenning van Ne- lerlandse records; respectieve lijk 3.12 meter per seconde en 1.06 meter. Tijdens zijn 8.03 me ter blies de wind met een nacht van minder dan de toe- ïstane twee meter. Bjn landgenoten Salov en Bel- javski deelden het punt met spectievelijk Kortsjnoi en jokolov. De voorsprong van arpov op Salov slonk tot een 'f punt, maar Karpov heeft [en partij minder gespeeld Jan nan kon in het duel tegen e Brit John Nunn geen beslis- 'ng forceren. Na drie uur spe- fcn werd de partij na de 62ste jet van Timman afgebroken. Zweed Andersson, een feester in het boeken van pun- ndelingen, won maandag van Amerikaan Seirawan en Kom daardoor op naar de perde plaats. De Zweedse pootmeester heeft een punt ninder dan Karpov, maar een Brtij meer gespeeld. Onderaan e ranglijst boekte de Belg Wi- gelopen zalf»4a<> $oud gewonnen. Een halve kilo goud. HdlIi:®OT Inee 1e spelen in de w>tto. Vraag om de folder en maak ook kans op die gratis extra goudprijzen. Rel goud ligt nog 2 weken Kijk in de Gouden Gids voor de inleveradressen. O ïr.rMDHOVF.N - PSV heeft eel De atleet van Sprint Breda kwam tot een uitstekende se rie: 7.92,8.02, 8.27, ongeldig, 8.03 (Nederlands record) en 8.10. Met 8.27 meter won hij de wed strijd voor de Senegalees Diaba met 8.13 meter en de Nigeriaan Ali met 7.96 meter. Maas startte ook op de 200 meter. Hij werd vijfde in 21.16 seconden. Win naar de Amerikaan Stewart in 20.43. bRUSSEL (ANP) - De achtervolgers van Anatoli Karpov lebben maandag in de veertiende ronde van het wereld- leker-schaaktoernooi in Brussel nauwelijks geprofi- ierd van de vrije dag van de oud-wereldkampioen. nants zijn eerste zege. De Hon gaar Sax, die tot nu toe weinig presteerde in Brussel, was zijn slachtoffer. Uitslagen veertimde ronde: Wi- nants (Bel) - Sax (Hon) 1-0, An dersson (Zwe) - Seirawan (VSt) 1- 0, Salov (Sov) - Kortsjnoi (Zwi) 1/2 - 1/2, Nogueiras (Cub) - Nikolic (Joe) 1-0, Tal (Sov) - Speelman (GBr) 1/2 - 1/2, Portisch (Hon) - Ljubojevic (Joe) 0-1, Beljavski (Sov) - Sokolov (Sov) 1/2 - 1/2, Karpov (Sov) was vrij, Timman (Ned) - Nunn (GBr) afg. Stand na 14 ronden: 1. Karpov 9 (uit 13), 2. Salov 8 1/2 (14), 3. Bel javski 8 (13), 4. Andersson 8 (14), 5. Nunn 71/2 (12) 1 afg., 6. Ljuboje vic, Portisch en Speelman 7 (13), 9. Tal en Nikolic 6 1/2 (13), 11. Nog ueiras 6 1/2 (14), 12. Timman 6 (12) 1 afg., 13. Sokolov en Seirawan 6 (13), 15. Kortsjnoj en Sax 4 1/2 (13), 17. Winants 21/2 (13). Op het voetbalveld van het Oisterwijkse Taxandria hebben de spelers van Real Madrid gisterenmiddag weinig gelegenheid gehad om te trainen. Leo Beenhakker brak door de overweldigende belangstelling mokkend de training af. ln ,nnnnvpn M11 wpnnp Het handjevol ordebewakers kon de opdringende meute absoluut niet in be divang houden. psv een tweejarig contract EINDHOVEN - PSV heeft een toprecette geïncasseerd bij de uitverkoop van alle 26.500 kaarten voor de wedstrijd te gen Real Madrid. Het duel le vert aan recettes ruim 800.000 gulden op. Daar komt nog bij de 'verkoop' van de televisie beelden aan een Spaanse tv- maatschappij. Dat leverde een miljoen gulden op. De spelers van PSV kennen hun gage van deze ronde nu al. De landskam pioenen ontvangen per speler 12.000 gulden, of ze de finale nu halen of niet. Van de kant van de media bestaat er een enorme belangstelling voor het door de affaire Koeman extra beladen duel. Ongeveer driehonderd journalisten wonen de wed strijd bij. EINDHOVEN - Berry van Aerle heeft zijn contract bij PSV met drie jaar verlengd. Zijn verbintenis loopt door tot en met 30 mei 1992. Edward Linskens blijft even eens in Eindhoven. Hij tekende Geen der tienduizenden deelne mers aan lotto 15 wist de zes kruisjes in de juiste vakjes te plaatsen. Lotto en toto van het - f gelopen weekeinde hadden de volgende uitbetalingen: Lotto: le prijs geen winnaar, 2e prijs 6 winnaars ieder f. 50.000,3e prijs 112 spelers f. 1907, 4e prijs 5637 spelers f. 37.70, 5e prijs 77503 spelers f5. winnaar, 3e prijs 21 spelers 4e prijs 269 spelers 5e prijs 2654 spelers. Toto: le prijs geen winnaar, 2e prijs 1 winnaar f. 14135,3e prijs: 35 spelers f1009. Cijferspel met vaste prijzen: le prijs geen winnaar, 2e prijs 1 Toto-gelijk: le prijs geen win naar, 2e prijs 1 winnaar f. 323, 3e prijs 14 spelers f. 115,4e prijs 368 spelers f7. OP TELEVISIE DINSDAG 19 APRIL S8S Duitsland 3:21.15 Sport im III. Sky: 14.30 Motorsport nieuws, 22.00 Nederlands voetbal. Super: 21.00 Basketbal, 22.35 Soccer scene, 22.40 Motorsport. Door onze verslaggever ARNHEM - In het diepste geheim heeft de Arnhemse eerste divisieclub Vitesse in de afgelopen weken Johan Cruijff gepolst voor een dienstverband in Arnhem. De gewezen technisch direc teur van Ajax die door alle ne gatieve publicaties steeds min der trek in een funktie bij FC Barcelona begint te krijgen, heeft met de Arnhemse be stuursleden Karei Aalbers (voorzitter) en Jan Siepman (vice-voorzitter) gesproken. Het onderhoud werd door Jo han Cruijff zo positief opgevat dat hij Vitesse verzocht de af spraken schriftelijk te bevesti gen, hetgeen gebeurd is. Vitesse heeft Cruijff voorge steld technisch directeur te worden zodra in Arnhem het nieuwe superstadion klaar is. Dat kan al aan het begin van het seizoen 1989-90 zijn. Tot die tijd zou Johan Cruijff -waar hij dan ook werkzaam zou zijn- Vitesse vanaf heden adviseren bij het aankoopbeleid Door Ted van Leeuwen AMSTERDAM - Ajax gebruikte gisteren de traditionele persconferentie aan de vooravond van de Europa Cup return tegen Qlympique Marseille (woensdag 20.45 uur) om twee nieuwe aankopen te presenteren. Ron Willems, die voor ruim anderhalf miljoen gulden van FC Twente werd overgenomen en Hans Werdekker voor wie Willem II bijna zes ton toucheerde. 23SZ LOTTO UJKT 7* SPELLETJE, TOTDAT JEU WINT. De gigantische som van ruim twee miljoen gulden die Ajax over had voor de onervaren spelers, heeft de club woens dagavond overigens al weer te rugverdiend, want zoveel le vert de halve finale minimaal op. Nu al zijn er 35.000 kaarten verkocht en de totale recette zal het miljoen wel overschrij den. Daarbij komen nog de re clame-opbrengsten én de 900.000 gulden die de Franse staatstelevisiezender TF1 voor de live-uitzending over heeft en waarvoor de wedstrijd naar 20.45 uur verplaatst is. Ajax-Olympique Marseille mag gezien de stand (3-0 in Amsterdams voordeel) een for maliteit zijn, commercieel blijkt het duel uitermate inte ressant. Zo zal TF1 de televisie registratie vanaf de Marathon tribune laten plaatsvinden, waardoor de camera's gericht staan op de Franse reclame die aan de hooffdtribune wordt aangebracht. De camera's van de NOS staan op de hoofdtri bune en krijgen de (Nederland se) reclameborden op de Mara thon-tribune voor de lens. Twee keer kassa dus. „Een no viteit in Nederland", glom ma nager Arie van Eijden trots. Ajax kan het geld gebruiken, want Willem II wist door een slimme zet de Europa Cup houder nog even honderdtach tigduizend gulden extra uit de zak te kloppen. Toen Ajax don derdag contact opnam met Werdekker, kostte de verdedi ger nog 400.000 gulden. Maar omdat in de publiciteit kwam dat Ajax met Werdekker bezig was, bood Willem II de 28-ja- rige timmerman die dit seizoen 20.000 gulden verdient in Til burg, zaterdagavond nog even snel een full-profcontract aan, waardoor de prijs voor Ajax opliep naar 580.000 gulden. „Niet gek voor een jongen die vorig jaar nog bij de amateurs speelde hè," vond de voorstop per er zelf van. Het aantrekken van het duo W&W betekent niet dat Ajax nu klaar is met boodschappen doen. De oud-spelers Henk Groot en Tonnie Pronk vertoe ven dezer dagen in Scandinavië op zoek naar een aanvaller van kaliber. Zij bekeken zondag bij Aarhus-Bröndby de Deense aanvallers Claus Nielsen en Bent Christensen van Bröndby en volgenden gisteravond de verrichtingen van Lasse Lars- son van Malmö FF en Hans Es- kilsson van Hammarby IF tij dens de Zweedse competitie wedstrijd Hammarby-Malmö. Ajax' voorkeur gaat uit naar Stefan Petterson. De complica tie is echter dat de spits van IFK Gothenburg en het natio nale elftal tobt met een afge scheurde buitenband van de knie. Van John Bosman heeft Ajax nog niets gehoord, „maar welke beslissing hij ook neemt, we willen sowieso nog een aanval ler contracteren", aldus Van Eijden. „Bosman zou ons rond de 21ste april laten weten wat hij doet", voegde Van Eijden daar aan toe. „Nou, ik wacht nog een weekje of twee", sprak Bosman oefent tijdens de Ajax-training met gewichten (oefening Europacup vasthouden). De spits gaat niet naar Toulon en blijft (voorlopig) nog bij Ajax. - fotoanp Bosman enige meters verderop, sabon omboog in een 3-1-zege. „Door het proces van Toulon heeft alles twee weken stilge staan. Daarna zal ik laten we ten of ik bij Ajax blijf of naar België ga. Ik wil bovendien eerst wel eens zien wie Ajax nog meer aantrekt". Bij Ajax wordt heel wat af gepraat, want rond Barry Hulshof f zijn ook de nodige vraagtekens gerezen. Ajax wil de diplomaloze coach naar de jeugdopleiding terugzetten, de voormalige verdediger voelt daar niets voor. Ook niet voor het tijdstip (na de Europa Cup finale van 11 mei) waarop Ajax wil praten. „Er komt een com promis uit de bus", beloofde de door de vragen wat in het nauw gebrachte Van Eijden in het bijzijn van Hulshof f. „Na de wedstrijd tegen Marseille zullen we zo snel mogelijk gaan praten. Nee, nee dat is geen examen voor Hulshoff". Hulshoff moet voor morgen zijn volledig vastgelopen elftal uit het zand zien te krijgen. Ne gentien jaar geleden maakte hij als speler mee dat Ajax een 1-3-achterstand uit de thuis wedstrijd tegen Benfica in Lis- „Ik heb daar de laatste dagen inderdaad aan moeten den ken", aldus Hulshoff. „We gaan de spelers voorbereiden op een tegenstander die niets meer te verliezen heeft. Het is waar dat we momenteel heel slecht spe len, maar dat was voor de uit wedstrijd ook het geval. Daar, in Marseille, bleek iedereen in eens op scherp te staan. Daar hoop ik nu dan ook maar op". Hulshoff zal vrijwel zeker over John Bosman kunnen be schikken, wiens liesblessure voor 99 procent genezen. Het inzetten van Danny Blind is dubieus. De rechtsback kreeg plotseling last van een zware oogontsteking. Vervelender vonden de Aja- cieden het echter dat zij niet te recht konden in hun vaste traingskamp Wassenaar. Een voorbereiding in Wassenaar heeft Ajax nog nooit een neder laag opgeleverd. Omdat het vaste hotel volgeboekt was, reisde de achttien man sterke selectie naar Noordwij k. Doel man Menzo vreest dat hij voor het eerst in 831 Europa Cup minuten gepasseerd zal wor den. ROTTERDAM (ANP) - Mevrouw mr. L. de Bruin, presi dent van de rechtbank te Rotterdam, heeft maandag geen uitspraak hoeven doen in het kort geding, dat de Franse voetbalclub SC Toulon had aangespannen tegen de voetballer John Bosman van Ajax en zijn zaakwaar nemer Ger Lagendijk. De partijen kwamen zondagnacht een schikking overeen. Lagendijk en manager Courbis van Toulon komen op korte ter mijn bij elkaar om de gerezen misverstanden uit te praten. Dit betekent, dat Bosman vrij is, voor de voortzetting van zijn loop baan, een andere club te kiezen dan Toulon. Onlangs verschenen Bayern München en Leverkusen voor de international in de markt. Eerder lieten KV Mechelen en Anderlecht hun belangstel ling blijken. Door de schikking is er geen sprake meer van een overgang van Bosman naar de Franse middenmoter. Hoe de onderlinge regeling tot stand kwam, weigerden de advocaten van beide partijen, mr. Jacobsen Jensen en mr. Van Wersch, bekend te maken. Het initia tief was zondagavond laat uitgegaan van Toulon. De partijen wa ren het zeer snel eens. „We vonden allemaal, dat we ons gezonde verstand moesten gebruiken, met respect voor eikaars inzichten. We hebben gehandeld in het belang van de voetbalsport". Zo luid den de gemeenplaatsen. „We zijn overeen gekomen onder geen enkele voorwaarde over de inhoud van de gesprekken mededelin gen te doen", aldus de beide raadslieden. Lagendijk onderhandelde sinds vorig augustus als volledig ge volmachtigde voor John Bosman met Toulon over een transfer per 1 juli van dit jaar. Toulon veronderstelde dat eind december de zaak beklonken was. Om bepaalde redenen zou het nieuws pas later bekend worden gemaakt. Ondanks aandringen van Franse zijde kwam het hier nooit van. Lagendijk en Bosman ontkenden de overeenkomst in de periode dat zich andere clubs voor de pro ductieve spits meldden. Daarop besloot Toulon een kort geding aan te spannen. Dit diende twee weken geleden in Rotterdam. Het kwam niet tot een uitspraak. Door onze verslaggever AMSTERDAM - De kans is groot dat Ajax morgenavond tegen Olympique Marseille zijn laatste thuiswedstrijd van dit seizoen speelt met toeschouwers op de tribune. De ene competitie-thuis wedstrijd die nog op het programma staat, die tegen Haarlem, is door de tuchtcommissie van de KNVB voor het publiek gesloten verklaard naar aanleiding van de inci denten tijdens Ajax-PSV. De Amsterdammers hebben nog steeds niet besloten of ze tegen die sanctie in beroep gaan. Manager Van Eijden: „Donderdag beraden we ons. We hebben wat externe adviezen ingewonnen. We moeten juridisch sterk staan om in beroep te gaan. Anderzijds is het een principiële zaak. Seizoenkaarthouders die niets met de zaak uitstaande hebben, wordt een wedstrijd onthouden. Bovendien geef je lieden een handvat een wedstrijd te verstoren". I

de Stem | 1988 | | pagina 9