ILMIJ i/oorjeogen. de luit. CONFRONTATIES OP ALLE FRONTEN OPGELAAID Duitsers maken werk van E G-b inne iiniarkt Militaire computers in VS gekraakt „Via de oorlog prijzen wij Allah" MAKE-LOVE CLIMAX LOVE-33 Monument onthuld voor getto Warschau BUITENLAND DE STEM BUITENLAND DINSDAG 19 APRIL 1988 ngehoord goed. WASHINGTON - Ondanks herhaalde Waarschuwingen van de Amerikaanse rege ring aan het adres van Iran, zijn de confrontaties in de Perzische Golf het afgelopen weekeinde in alle hevigheid opgelaaid. I Het in brand schieten van de Iraanse I oorlogsbodem gebeurde, volgens I Amerikaanse zegslieden, nadat het I schip aanstalten maakte drie VS- I schepen aan te vallen en schoten af- I vuurde in de richting van Ameri kaanse patrouillevliegtuigen. m\ •2.99 AFGHAANS VERZET LOOPT TE HOOP TEGEN GENEEFS AKKOORD 06-320-321 06-320-321-20 06-320-322-33 NIEUWSOVERZICHT Opnieuw F-16 verongelukt in Duitsland John Demjanjuk schuldig verklaard Wapenstilstand in Nicaragua verbroken Euro-Consumentenbond: stop kernenergie Levenslang geëist in spijsolieproces Heizel-proces opgeschort tot 17 oktober Top Westeuropese Unie in Den Haag 'Europa moet minder geld verspillen' crop In hebben deze week met thoenenmerk Reebok In gekregen. Dit vanwege lie sportbrillen. Die niet par ook goed staan. En die pekrijgen. oinnen om te passen. Vind te lastig, probeer dan onze t maanden op zicht), oef je 't in elk geval niet te Ij telt altijd de voordeelregel. ISION CENTER T21 grote betrouwbaarheid en om de 20.000 kilometer rtemonnee is z'n verbruik, r (met 5-versnellingsbak!) km/u constant*, in wit en (tegen meerprijs) rraciet Alles bij elkaar valt uit V.A. 22.800,-, 5-DEURS VA. 23.725,- 475,-. WIJZIGINGEN VOORBEHOU- TREKKELIJKE PRIJS. 309 VANAF 599,- ANDEN EN 20.000 KM JAAR. (*l OP ECE-NORM). ds. Golfoorlog uitzichtloos Van onze correspondent jo Wijnen Het vernietigen van olieplat forms is een Amerikaanse ver gelding voor het leggen van mij nen in de Golf, als gevolg waar van het Amerikaanse fregat 'Sa muel B. Roberts' vorige week I vrijdag zware schade opliep en I tien bemanningsleden werden I gewond. I Toen de vorige week het Ameri- I kaanse fregat Samuel. B. Roberts aan haar 25e konvooibegeleiding in de Golf begon, werd dat als een routine- operatie beschouwd. De Iraniërs leken hun acties, na de straffe Amerikaanse vergeldingsacties van het vorig jaar, gestaakt te hebben. Niettemin bevin den zich nog steeds 29 Amerikaanse oorlogsbodems in de Perzische Golf, waaronder het met 100 gevechtsvlieg tuigen uitgeruste vliegdekschip En terprise. De Golf was, zo werd aange nomen - onder meer dankzij de hulp van andere landen, waaronder Neder land - vrij van mijnen. Het omstreden Amerikaanse besluit 14 Kuwaytse tankers onder VS-vlag te plaatsen leek een politiek succes van de eerste orde te zijn. Maar op 95 kilometer ten westen van Bahrein liep de Samuel B. Ro berts op een kennelijk door Iraanse Revolutionaire Wachters gelegde mijn. Dat leverde het bewijs dat de Iraanse Revolutionaire Wachters, die vanaf olieplatforms en eilandjes voor de kust van Iran opereren, aan een nieuw offensief waren begonnen. Vrijdag begon president Reagan overleg met de chefs van staven over een vergeldingsactie. Tijdens een ge sprek dat dat president vrijdagavond had met onder meer de ministers Shultz en Carlucci en zijn nationale veiligheidsadviseur Powell, werd de vergeldingsactie besproken die zon dagavond om 21.00 uur plaatselijke tijd begon onmiddellijk nadat de Amerikaanse president een defini tieve beslissing had genomen. Intus sen ontving president Reagan ook de leiders van het Amerikaanse Congres ontvangen om hen van de VS-acties op de hoogte te stellen. Een aantal re geringen - waaronder die van de Sov jetunie en Nederland - werd tevoren op de hoogte gesteld van de acties. Toen zondagavond de Amerikaanse aanvallen op de olieplatforms Sassan en Sirri begonnen, werden de Revolu tionaire Wachters tevoren gewaar schuwd. Sommigen verlieten de plat forms meteen, anderen gingen pas aan de haal toen de beschietingen be gonnen. De aanval werd zelfs enkele minuten onderbroken om de laatste Wachters de kans te geven een goed heenkomen te zoeken. Sirri werd in brand geschoten en Sarran werd door mariniers bezet die het booreiland met explosieven vernielden. Een Iraanse patrouilleboot die te dicht in de buurt kwam werd tot zinken ge bracht. De Amerikaanse minister van defensie Carlucci noemde het optre den van de VS-marine „een beperkte vergeldingsactie". Carlucci zei te ho pen dat „de Iraniërs hun lessen nu hebben geleerd". Twee uur later loste een Iraans fre gat in de Straat van Hormoes schoten op VS-gevechtsvliegtuigen toen het, volgens het Pentagon in Washington, op weg was drie VS-oorlogsbodems aan te vallen. Onmiddellijk zetten de Amerikanen een tegenaanval in. Twee Amerikaanse toestellen schoten het Iraans schip met Harpoon-raket- ten in brand. Ook een Amerikaans schip loste schoten in de richting van zijn Iraanse belager. De actie was des te opmerkelijker omdat de Iraanse marine zich tot dusver vrijwel volle dig buiten schot heeft gehouden. Intussen vielen Iraanse scheepjes een Amerikaanse sleepboot aan die evenwel wist te ontkomen. En een En gelse tanker - de York Marine - werd geraakt door Iraanse raketten. Iraq viel zondag volkomen onver wacht het door Iran bezette schier eiland Faw aan. Het eiland ligt ten zuiden van de al jaren bedreigde Iraakse stad Basra in de delta van de Tigris. Dat alles gebeurde op de eerste dag van de Islamitische vasten, de Rama dan. Iraq noemde de aanval dan ook „De Gezegende Ramadan". Teheran haastte zich te verklaren dat Iraq werd geholpen door de Amerikanen die helicopters zouden hebben ingezet bij beschietingen van Iraanse stellin gen op Faw. „De VS zijn nu bij de oor log betrokken", zei de Iraanse radio. Merkwaardigerwijze heeft de Ameri kaanse regering nog geen commen taar gegeven op de Iraanse beschuldi gingen dat de VS Iraq zouden hebben geholpen. Het hoofddoel dat de VS zich heb ben gesteld - het beëindigen van de oorlog tussen Iran en Iraq - lijkt plot seling onbereikbaar ver weg. De op 20 juli van het vorig jaar door de Veilig heidsraad van de VN aangenomen re solutie, die opriep tot een staakt het vuren, is van geen enkele betekenis meer. De raketbeschietingen van de steden gaan onverminderd verder. Iraq het gisteren nog weten dat het het zes raketten had afgevuurd op de Iraanse steden Teheran en Shiras. Bo vendien heeft Iraq bij diverse gele genheden chemische wapens gebruikt die het, volgens Iran, onder meer heeft gekocht in India. Het enige dat de „Heilige Oorlog" tussen Iraq en Iran tot bedaren kan brengen is een totaal wapenembargo. Maar daaraan moeten niet alleen de VS, maar ook de Sowjet-Unie hun volledige medewerking verleden. I Van onze correspondent Frans Boogaard ILUXEMBURG/BRUSSEL - Een vrijer geldverkeer, en Ibeter op elkaar afgestemde accijnzen en BTW-tarieven. I Als het aan het Westduitse voorzitterschap van de EG lligt, worden hierover nog vóór 1 juli van dit jaar spijkers I met koppen geslagen. [De ministers, in dit geval van Financiën, zijn nog ver van [eenstemmigheid af. Maar de Westduitse minister Stolten- Iberg hoopt toch op dit netelige terrein - want nergens anders kunnen lidstaten zoveel pijn [lijden als in hun portemonnee - de vaart erin te krij gen. Het heilige jaartal 1992, waarin de EG haar binnen- grenzen wil schrappen, komt |snel naderbij. Te veel tijd is al verloren gegaan met het zoe- naar akkoorden over meer [financiële armslag voor de EG en minder landbouwuitgaven. Maar nu die horden geno- |men zijn, gefiatteerd door de |EG-regeringsleiders begin fe- [bruari dit jaar, willen zeker de e Westduitsers snel verder. Zij hebben maar dik twee maan den meer om hun voorzitter- i van de EG te 'verzilve ren'. Bovendien komen na de [Westduitsers de Grieken en [Spanjaarden aan de beurt om de EG voor te zitten. En Athene ièn Madrid missen het politieke [gewicht dat Bonn heeft, om be slissingen op financieel gebied [te kunnen afdwingen. De EG-ministers van Fïnan- iën hebben gisteren in Lu xemburg voor het eerst een iele dag uitgetrokken voor een 'grondig debat' over gelijk- takeling van de BTW-tarie- en en accijnzen. Aan het slot 'an die vergadering kwam al "in of meer vast te staan, dat 3n werkelijk gelijke tarieven alle twaalf de lidstaten geen 'rake kan zijn. In landen met hoge tarieven n de klap te hard aankomen ze snel omlaag moeten. De m schatkist mist dan inkomsten. In andere landen, zoals Dene marken, staan politieke crises snelle besluitvorming in de weg. In plaats van een gelijk BTW-tarief, wordt nu dan ook veeleer gedacht aan een zekere 'bandbreedte' (een 'laag' tarief van 4 tot 9, een luxe-tarief van 14 tot 20 procent). Ierland, Engeland en Dene marken hebben met die per centages al moeite genoeg, maar een aantal andere minis ters vindt die ruimte te groot. „Voor landen die ver uit elkaar liggen zou dat misschien gaan, maar zeker niet voor landen die aan elkaar grenzen," aldus de Nederlandse minister Ru- ding. Hij is zelf voorstander van een zo goed mogelijke unifor mering, omdat anders de grenscontroles niet kunnen worden af geschaft. Bovendien verwacht hij niet, zoals EG-commissaris Cock- field, dat landen met een te hoog tarief vanzelf zullen bij trekken, omdat ze zich anders uit de markt prijzen. Ook wat betreft de accijnzen voor alcohol en tabak trekt Ru- ding scherper lijnen dan de Europese Commissie. Hij wil geen verlaging, en voert daar voor argumenten van gezond heid en verkeersveiligheid aan. Cockf ield vindt dat die argu menten in het financiële debat geen rol mogen spelen. De ministers van Financiën, die niet de bedoeling hadden om gisteren al tot besluiten te komen, ontmoeten elkaar half mei opnieuw. Joden uit de hele wereld waren gisteren aanwezig bij de onthulling van een nieuw monument ter nagedachte nis van de vernietiging van het joodse getto in Warschau in 1943. Het monument ligt bij de plaats vanwaar in de oorlog 300.000 Wars chause joden op de treinen werden gezet naar de vernietigings kampen van de nazi's. Een duizendtal mensen, onder wie delegaties uit Israël en 25 andere landen, woonden de onthulling bij van een wit marmeren monument op het vroegere 'Umschlagplatz' (Laadplein). Aan dat plein lag het station dat het begin vormde van het vervoer naar het vernietigingskamp Tre- blinka. Het monument be staat uit een langwerpige marmeren plaat, waarin de namen van een aantal slachtoffers zijn gegraveerd. - FOTO AP WASHINGTON (RTR) - Een West duitser heeft maandenlang ingebro ken in een Amerikaanse militair computersysteem dat in contact stond met netwerken in Europa en Japan. Dit hebben veiligheidsspecia listen maandag in Washington mee gedeeld. De inbreker zocht gegevens over SDI en andere gevoelige onderwerpen. De identi teit van de kraker en zijn motieven zijn nog niet bekend, zo werd eraan toege voegd. Volgens computerspecialisten van het Lawrence Berkeley Laboratory in Berke ley (Californië) heeft de 'inbreker' sinds medio 1986, en gedurende ten minste één jaar, in het geheim toegang gehad tot tientallen computersystemmen. De spe cialisten in Berkeley hebben na ontdek king van de inbraken een systeem ont worpen om de gangen na te gaan van de illegale gebruiker. „Wij waren in staat de potentiële slachtoffers bijtijds te waarschuwen, zo dat zij belangrijke informatie konden be schermen", aldus Charles Hurley, woord voerder van het laboratorium. Hij ver klaarde dat de main frame in Berkeley steeds het beginpunt was van de activiteit van de inbreker, die uiteindelijk werd ge lokaliseerd in Hamburg. Een woordvoerster van het Pentagon heeft de inbraken bevestigd. Maar vol gens haar heeft de illegale gebruiker al leen toegang gehad tot niet-geheime ge gevens. Het Westduitse weekblad Quick had vorige week al melding gemaakt van het inbreken in militaire computersystemen. Volgens het blad was een 24-jarige infor- matica-student de boosdoener. De kraker heeft toegang gehad tot een hele serie van militaire data banken met verbindingen met West-Europa en Japan. Berkeley diende als beginpunt voor de verbinding met de niet-geheime militaire netwerken Milinet en Arpanet. Verder werden verbindingen tot stand gebracht met militaire computers in San Diego, de data bank van het Pentagon en een com putercentrum van de NASA in Pasadena. Paul Koopman 'ESHAWAR - Zeven Af- taanse verzetsleiders - achtop zittend in rode plu- ;ae stoelen - en zo'n 125.000 'Echtelingen die in de 'randende zon geduldig ^teren naar lange rede- 'oeringen. erLVOrmt hat decor van de erste demonstratie van het fjhaanse verzet tegen het ak- aord dat vorige week in Ge- Ve gesloten werd. Paul •topman doet verslag van de J eenkomst vanuit de Pakis- ansestad Peshawar. De boodschap die uit tiental- Ti megafoons over de mensen- knettert is duidelijk: het u akkoord is slecht, i ?a*. het Afghaanse verzet etr m onderhandelingen mokken is. Van een compro- aiet het huidige bewind Najibullah kan geen ake zijn. En uiteraard wordt Jihad' - de Heilige Oorlog - "gezet ondanks de terug trekking van de Sovjet-troe pen. De Mujaheddin vochten immers al twee jaar tegen de communistische regering voor dat de Sovjetunie Afghanistan binnenviel. Eensgezindheid is troef op de bijeenkomst. De politieke leiders van de verzetsallian- tie - anders zo verdeeld - kunnen zelfs de vorming aankondigen van een Muja- heddin-regering in balling schap. Als president van deze regering is ir. Ahmed Sjah aangewezen, zo maakt woordvoerder van de allian tie Gulbuddin Hekmatyar bekend. Hekmatyar: „Niet de VS, noch Pakistan kun nen de toekomst van Afgha nistan bepalen. Dat doen wij zelf. Deze interim-regering zal het probleem oplossen en ervoor zorgen dat de vluch telingen terug kunnen ke ren." Tijdens de bijeenkomst is er met geen woord gerept over het feit dat de zeven politieke partijen van de verzetscoalitie slechts een deel van de Afghaanse be volking vertegenwoordigen. De gematigde verzetsgroe pen die een terugkeer op het politieke toneel voorstaan van de voormalige koning Zahir Sjah, zijn wijselijk weggebleven. Ook de meningsverschil len binnen de wél aanwezige organisaties worden behen dig toegedekt. De Islam is de bindende toverformule, en Allah's naam is in alle toe spraken meerdere malen genoemd. „Hoe kunnen wij de Russen vertrouwen, want zij geloven niet in God" ver klaart Nabi Mohammadi, leider van de Harakt-I-Is- Iami partij. Ook voor de voortzetting van de strijd tegen de regering in Kabul is God aangeroepen. „Via de heilige oorlog prijzen we Al lah" zegt de radicaal-funda mentalistische Yunis Kha- les. Voordat een waarlijk isla mitisch regime in Kabul ge vestigd is, dienen er geen vluchtelingen terug te ke ren, zo houden de zeven lei ders hun gehoor voor. Een aantal vluchtelingen heeft echter besloten niet te wachten op de mogelijke in stallatie van de interim-re gering van Ahmed Sjah in Kabul. Zij pakten vorige week al hun koffers, nog geen twaalf uur na de on dertekening van het Ge- neefs akkoord. De snelle ne derlaag van het huidige be wind- Najibullah is hen te onzeker en de situatie in de vluchtelingenkampen wel licht te nijpend, om na acht jaar oorlog nog langer af te wachten. Drie bussen met zo'n 150 Afghanen, - in meerderheid mannen en hun oudste zonen - zijn ge signaleerd op de weg die leidt van Peshawar naar de Afghaanse grens. De verha len die deze kwartiermakers later vertellen, zullen moge lijk het aarzelend begin vor men voor een meer omvang rijke uittocht. Afghaanse verzetsleiders: „De Jihad - Heilige Oorlog - wordt voortgezet ondanks de terugtrekking van de Sovjet troepen". FOTO AP MAINZ/BONN (DPA/AFP) - In de Westduitse deelstaat Rheinland-Pfalz is maandag opnieuw een Amerikaans ge vechtsvliegtuig van het type F-16 neergestort. De piloot over leefde het ongeluk. Naar aanleiding van het incident heeft de minister van defensie, Manfred Wörner, het Amerikaans luchtmachtcommando in West-Europa verzocht de vluchten met het toestel stop te zetten tot duidelijk is of de ongelukken te wijten zijn aan structurele technische mankementen van dit type straaljager. De maandag verongelukte F-16 kwam terecht op een open veld in de buurt van de stad Hermeskeil, bij Trier (foto). JERUZALEM (DP A/RTR) - Een rechtbank in Jeruzalem heeft maandag John Demjanjuk (68) schuldig verklaard aan misda den tegen de menselijkheid en misdaden tegen het joodse volk. Volgens de rechtbank is Demjanjuk werkelijk 'Ivan de ver schrikkelijke', die verantwoordelijk wordt gehouden voor de dood van duizenden joden in het nazi-concentratiekamp Tre- blinka. „Voor ons staat onomstotelijk, zonder enige aarzeling of twijfel, vast dat de verdachte Ivan is die bekend stond als Ivan de verschrikkelijke, die de gashandle bediende in het con centratiekamp Treblinka", aldus Dov Levin, de president van de rechtbank die het 400 pagina's tellende vonnis voorlas. Demjanjuk was zelf niet aanwezig bij het voorlezen van het vonnis, dat ruim elf uur duurde. Hij volgde de zitting in een cel onder de rechtszaal, omdat hij verwachtte dat hij schuldig zou worden verklaard, aldus Yoram Sheftel, een van Demjanjuks advocaten. MANAGUA (AFP/UPI) - De tijdelijke wapenstilstand van zestig dagen tussen de Sandinistische regering van Nicaragua en de anti-Sandinistische opstandelingen is zaterdagavond verbroken. Een groep van 30 rebellen viel een aantal boeren aan in het district Cerro Colorado, 180 km ten noorden van de hoofdstad Managua. Twee kinderen vonden hierbij de dood. Dit deelde het ministerie van defensie zondag mee. Het inci dent vond plaats op het moment dat een wapenstilstand voor onbepaalde tijd zou worden afgekondigd voor de stad Quilali, 200 km ten noorden van Managua. Quilali, een stadje met 15.000 inwoners, zou vanaf zondag als model moeten dienen voor het vredesproces dat in het land op gang is gebracht, aldus een re geringswoordvoerder. Zondag verwierpen de contras een voor lopig voorstel van de regering voor een definitief staakt-het- vuren. De opstandelingenleider Adolfo Calero zei dat het voor stel geen melding maakt van democratische hervormingen. BRUSSEL - De gevaren van kernenergie blijven vooralsnog zó groot dat er moet worden gestreefd naar een wereldwijd ver bod op de bouw van nieuwe kerncentrales. Deze eis legt de Europese Consumentenorganisatie BEUC vandaag op tafel bij alle Europese instellingen. Volgens de BEUC, die in Brussel veel gezag heeft, mag de keus niet langer gaan tussen de bouw van nieuwe kerncentrales of een voorlopige bevriezing van het aantal bestaande. In plaats daarvan, aldus een rapport dat de BEUC vandaag pu bliceert, moet worden gekozen tussen doorwerken met de be staande centrales, of zelfs die ontmantelen. In haar rapport 'Kernenergie; van bescherming van de bevolking naar uitscha keling van alle risiko's' stelt het bestuur van de Europese con sumentenbond vast dat wereldwijd de bouw van nieuwe kern centrales ver achterblijft bij de prognoses. Maar die terughou dendheid heeft niets te maken met een toegenomen veilig heidsbesef. Stioomleveranciers komen alleen op hun oorspronkelijke plannen terug omdat ze merken dat kernenergie duurder is dan ze hadden gedacht. MADRID (DPA) - De officier van justitie heeft maandag in Madrid levenslang geëist tegen de acht hoofdverdachten in het proces rond de giftige spijsolie. Tegen 19 andere betrokkenen eiste hij hoge gevangenisstaffen. Voor elf verdachten vroeg hij vrijspraak. In zijn pleidooi zei de officier het bewezen te achten dat het de giftige spijsolie was geweest die in 1981 had geleid tot een golf van vergiftigingsgevallen. Het ging daarbij om uit Frankrijk geïmporteerde raapolie die bestemd was voor indu strieel gebruik, maar in Spanje werd verkocht als spijsolie. Tot nu toe zijn zeker 605 mensen aan de gevolgen van de giftige olie overleden. Ongeveer 25.000 mensen lijden nog aan vergifti gingsverschijnselen. Onder hen zijn er die hun leven lang ziek zullen blijven. Nog steeds overlijden er mensen. Het proces is verleden jaar april begonnen. BRUSSEL (AFP/ANP) - Het proces tegen de Britse voeltbal- supporters die ervan zijn beschuldigd een belangrijke rol te hebben gespeeld bij het Heizeldrama, twee jaar geleden, is uit gesteld tot 17 oktober. De 48e kamer van de correctionele recht bank van Brussel heeft dat maandag besloten. Bij het drama in het Brusselse Heizelstadion op 29 april 1985, kwamen 39 mensen om het leven en raakten bijna 500 mensen gewond. DEN HAAG (ANP) - Ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie van de zeven landen van de Westeuropese Unie zijn gisteren en vandaag op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag bijeen om Europese veiligheidsproblemen te be spreken. Het is de tweede ministersvergadering onder Neder lands voorzitterschap. In oktober werd in Den Haag een Euro pees 'veiligheidsplatform' goedgekeurd, een document waarin wordt ingegaan op de vraag hoe specifieke Europese veilig heidsbelangen het best kunnen worden gewaarborgd. Sommige punten zoals het belang van de Franse en Engelse atoommachten voor de veiligheid van Europa, het vooral voor de Bondsrepubliek Duitsland belangrijke beginsel van de 'voorwaartse verdediging' en de noodzaak om vanuit West- Europa niet alleen Russische troepen in Oost-Europa, maar ook Sovjet-grondgebied met atoomwapens te kunnen bestoken, zullen deze dagen wellicht nader worden uitgewerkt. ROTTERDAM - Europa geeft te veel geld uit aan collectieve middelen. Dat houdt een extra lastenverzwaring in voor het bedrijfsleven, die die kosten doorberekenen aan de consumen ten. Bert de Vries, CDA-fractieleider voor het CDA in de Tweede Kamer uitte gisteren deze kritiek op een studiedag van de Rotterdamse Erasmusuniversiteit over de eenwording van Europa vanaf 1992. Door verschillende regelingen kost het interne verkeer in Europa veel economisch potentieel, zo zei De Vries en hij wil een zo eensgezind mogelijk Europa hebben om deze barrières op te ruimen. De gemeenschap zal erin moeten slagen een ge meenschappelijke economische eenheid te worden, omdat an ders de grote economische blokken Japan en de VS de concur rentie van Europa gaan winnen.

de Stem | 1988 | | pagina 5