Voorverkiezingen in staat New York zijn beslissend Ronald Koeman overgeleverd aan hobby-rechters even. UITBLAZEN WERF BOX Verdachte stilte HET DEMOCRATISCH SLAGVELD VAN JACKSON EN DUKAKIS Heren 5 kampioen TUCHTRECHTSPRAAK BELEMMERT GANG NAAR CIVIELE RECHTER .DE stem binnenla DE STEM COM; DESTEM_ ACHTERGROND DINSDAG 19 APRIL 1988 -DESTEM- Pech Corrupt Helder Lintjes DEN HAAG (ANP) - Neder der de werf De Schelde in in aanmerking voor de bot voor de Griekse marine. Gn ten de miljoenenorder aan gunnen. Je ontkomt niet aan de weerman als je naar het journaal kijkt en al is je wantrouwen in zijn voorspellingen op prak tijkervaring gebaseerd, als hij mooi weer voorspelt ben je toch iets gemakke lijker geneigd om hem te geloven. Zo kwam ik tegen het eind van vorige week aan het idee dat het een weekend zou worden van thuis op het terras zitten en rommelen in de tuin. De vrijdagmiddag zag er mooi uit. Het weekendgevoel werd zelfs niet verstoord door de In tercity uit Rotterdam die vijf kwartier vertraging had, waar van ik er twee in de stationshal van Breda stond te verdoen, wachtend op mijn zoon. Ik wist niet dat dergelijke vertragingen tegenwoordig nog voorkwa men. Vrijdagavond begon de weerman terug te krabbelen. Er kwam een wolkenmassa aan zetten uit het zuiden, maar het zou in ieder geval droog blij ven. Toen we diezelfde avond nog even richting centrum wan delden regende het. Heel even en niet hard. Enfin, als ik dit schrijf, midden op de maandag schijnt de zon. We zullen maar berusten en aannemen dat het weer, net als de Intercity van WIMKOCK Rotterdam naar traging opliep. Keulen, ver- Het werd overigens toch een feestelijk weekend. Mijn oude hockey-team werd eindelijk kampioen. Met zeven punten voorsprong op de nummer twee en nog drie wedstrijden te gaan, kan de titel Heren 5 niet meer ontgaan. Langs de lijn leek het wel een reünie. Al die vaders en moeders op wie ik als coach mocht rekenen in de tijd dat de spelers nog geen rijbe wijzen, laat staan auto's had den, waren er. Het leek of er het einde van een tijdperk werd gevierd. Of dat er met terug werkende kracht nog een kroon op moest worden gezet. Het kampioenschap had al in vorige competities gewenkt, maar tel kens was er weer die ene mis stap, die achteraf fataal bleek uit te pakken, of dat ene team waartegen ze net een of twee punten tekort kwamen. Deze keer was de qjmars onstuitbaar geweest. Slechts een punt heten ze liggen, in het begin van de competitie. Ze hadden het thuisfront verwend mét superieure uitslagen. Hun zelfverzekerdheid die aanvan kelijk wel wat overmoedig en blasé leek, werd met de week geloofwaardiger. Bij een gelijk spel zouden ze nog officieus kampioen zijn omdat de num mer twee drie wedstrijden ach tereen ware wonderen zou moe ten verrichten om het doelsaldo van Heren 5 nog te evenaren. Het soort wonderen dat de we reld uit is. De verwachtingen van de toegestroomde ouders, vrienden en vriendinnen waren dan ook hooggespannen. We hadden bij voorbaat al een beetje te doen met de Tilbur- gers, die eraan zouden moeten geloven omdat deze wedstrijd mijn team de enige kans bood om thuis, voor eigen pubhek, kampioen te worden. Dat nu bleek een net iets te zware druk op het team te leggen. Het hep niet. De Tilburgers heten zich niet naar de slacht bank leiden. Die deden natuur lijk niets hever dan de onzen nog een week langer op hun kampioenschap laten wachten. Dat had Heren 5 kunnen we ten. Was het niet een van de mooiste wapenfeiten geweest uit hun eigen bestaan toen zij hadden bepaald wie dat jaar zaalhockey-kampioen zou wor den: Rapide uit Hulst of Olym- pia uit Terneuzen? De Tilbur gers hadden snel in de gaten hoe ze de onzen de voet dwars moesten zetten. Heren 5 moet het hebben van samenspel, van teamwork. Als ze geconcen treerd zijn en bewegingsruimte krijgen, zijn ze op hun niveau vrijwel onverslaanbaar. Dus kregen ze die ruimte niet van de Tilburgers en werden ze op gesloten. Consequent en vrij ef fectief. Het was dan ook geen toeval dat alle drie de goals voortkwamen uit strafcorners. Bij rust was het nog nul-nul. Bij de aanhang langs de hjn, die niet overhep van hockey- kennis, knaagde de twijfel al aan de gemoederen, maar de spelers zelf waren nog vol zelf vertrouwen. Na de rust zouden ze het wel even anders aanpak ken. Bovendien hadden twee van hun beste kanonnen in de eerste helft op de reservebank gezeten. Want zo zijn ze wel: ze wisselen strikt om beurten, on geacht 'de belangen die op het spel staan'. Afspraak is af spraak. Het werd 2-0 voor de a.s. kampioen, maar de opluch ting duurde maar kort. De Til burgers kwamen terug. 2-1. Toen kregen de optimisten in het veld het zelf ook zichtbaar benauwd. In de laatste minuut van de wedstrijd, de scheids rechter had de dug-out al toe vertrouwd dat er 'nog minder dan een minuut te spelen was' verschenen de Tilburgers nog twee keer gevaarlijk voor het doel. Toen konden de kurken van de schuimwijnflessen. Over het feest dat volgde en lang duurde zal ik discreet zwij gen. Het kampioenschap illu streerde inderdaad het einde van een tijdperk, zou je kunnen zeggen. De opgetrommelde ouders ontging het verschil niet tussen nu en nog maar enkele jaren geleden, toen ze hun jon gens zelf naar de velden moes ten rijden. Hun spel heeft niets aandoenlijks meer. De jongens van weleer zijn nu gehard en er varen en dat laten ze zien ook. Volgens de thans geldende nor men was het een sportieve wed strijd, maar vooral voor de moeders die geen verstand van hockey hebben, was het niet bepaald een genot ernaar te kij ken. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinï. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur, A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: J 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of J 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, f 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Jo Wijnen IN DE bijna 18 miljoen inwoners tellende Amerikaanse staat New York worden vandaag voorverkiezingen ge houden die wellicht beslissend zijn voor de positie van de democratische kandidaten Michael Dukakis en Jesse Jackson. Het tweetal is nog steeds in een nek-aan-nek-race gewik keld in de strijd om de demo cratische kandidatuur voor het Amerikaanse president schap. Dukakis heeft op dit ogenblik een lichte voor sprong en zal, naar wordt verwacht, met een kleine meerderheid in New York gaan winnen. Volgens de laat ste opiniepeilingen krijgt 43 procent van de stemmen, te gen Jackson 37 procent. Al- bert Gore blijft met 13 procent ver achter. In New York staan 255 gedelegeerden voor de conventie op het spel. Het harde gevecht tussen Dukakis en Jackson heeft de sfeer van de democratische campagne intussen ingrijpend gewijzigd. De Amerikaanse commentatoren, de pers, maar ook tal van democrati sche leiders wisten tot nu toe niet precies hoe ze de succes sen van de zwarte kandidaat Jackson moesten benaderen. De angst voor racistisch te worden uitgekreten zat er diep in. Er bestond een grote sym- patie voor Jackson en een nog grotere bewondering voor zijn opmerkelijke opmars. Maar tegelijkertijd geloofde vrijwel niemand dat Jackson het na de conventies tegen de zeer sterke republikein George Bush zou kunnen bolwerken. Bovendien werd steeds luider de vraag gesteld of de emotio nele, demagogische en poli tiek en bestuurlijk onervaren Jackson in staat zou zijn de lasten van het presidentschap te dragen. De afgelopen weken heb ben de pers en veel Ameri kaanse politici zich evenwel veel harder en duidelijker te genover Jackson opgesteld. Er zijn opnieuw vragen over zijn verleden en zijn politiek pro gramma gerezen. En veel meer democraten durven nu hardop te zeggen dat een eindstrijd van Jackson tegen Bush al bij voorbaat als ver loren moeten worden be schouwd. Het aantal cartoons en sati rische stukken over Jackson in de pers is hand over hand toegenomen. En er wordt nu met een steeds groter open hartigheid over de zwarte kandidaat geschreven. De 'po sitieve discriminatie' die Jacksons campagne tot zo'n groot succes maakte, begint langzaam weg te ebben. Zo is de rol die hij op 4 april 1968 in Memphis speelde - toen Martin Luther King daar werd doodgeschoten - op nieuw ter sprake gebracht. Jackson heeft altijd volge houden dat hij naast King stond die werd doodgescho ten. King zou zelfs in Jack sons armen zijn gestorven. Een dag later verscheen Jack son met een met bloed bespat overhemd op de televisie en Michael Dukakis: 'kille Vis'. FOTO AP claimde aldus de geestelijke nalatenschap van de zwarte leider. Maar Jackson was er wellicht helemaal niet bij toen de fatale schoten vielen en de vraag is zelfs of hij op Kings hotelkamer was toen die zijn laatste adem uitblies. Bovendien zijn er veel vra gen over Jacksons ontmoetin gen met PLO-leider Arafat, met de Syrische leider Assad en met Fidel Castro. Om die redenen maakt hij bij de zeer omvangrijke joodse bevolking van de New York geen schijn van kans. De Newyorkse bur gemeester Ed Koch - zelf een jood - voer op niet mis te ver stane wijze tegen Jackson uit en herinnerde de kiezers nog eens aan de merkwaardige activiteiten die Jaskson voor al, in 1984 ontplooide. Dan is er nog Jacksons po litiek programma dat vooral in economisch opzicht ram melt en dat aantoont dat de zwarte kandidaat een slecht rekenmeester is die zijn zwakheden steeds meer ver bergt achter zijn uitgelaten retoriek. Maar zelfs die reto riek (Jackson spreekt vaak in een soort litanieën die hij niet zelden op rijm zet) is het voor werp van satire en grappen makerij geworden. Dat neemt niet weg dat Jackson nog steeds een grote aantrekkingskracht heeft bij de zwarte kiezers. Die zullen hem in New York zonder Jesse Jackson: 'emotioneel, demagogisch en politiek onervaren'. - FOTO AP twijfel steunen en hem wel licht aan een klinkende over winning in de grote stedelijke gebieden helpen. Jacksons politiek fortuin wordt voor een groot deel be paald door zijn voornaamste tegenstander Michael Duka kis. Die is de afgelopen weken weliswaar wat emotioneler en bevlogener geworden, maar hij blijft in de ogen van mil joenen kiezers toch vooral de 'kille vis', de strenge techno craat wiens persoonlijkheid weinig tot de verbeelding spreekt en die slechts met grote tegenzin kinderen kust en bejaarden omhelst, wat Jackson met grote vaar~ digheid doet. Niemand twijfelt aan de in- drukwekkende bestuurlijke en politiek bagage die Duka kis met zich mee torst, maar de gouverneur van Massa chusetts slaagt er niet in poli- tieke emoties los te maken, laat staan dat hij in staat is dé indruk te wekken dat hij enig charisma heeft. Niettemin is de kans groot dat Dukakis in New York gaat winnen. Dat levert hem een groot aantal gedelegeer den en een vermoedelijke doorbraak op weg naar de de mocratische conventie in At lanta op. Dat is ook wat de de mocratische partijbonzen ho pen. Ze willen kost wat kost een zogenaamde 'draft' voor komen waarbij de conventie gedwongen wordt een geheel nieuwe kandidaat naar voren te schuiven als Dukakis of Jackson geen echte meerder heid kunnen behalen. Wel licht om die reden lopen aller lei 'supergedelegeerden' (dat zijn de partij bazen die uit hoofde van hun functie als ge delegeerden naar de conven tie gaan) naar het kamp van Dukakis over. De partij wil een duidelijke kandidaat die redelijke kan sen maakt tegen Bush en die politiek en intellectueel in staat is het Amerikaanse pre sidentschap op zich te nemen. Kortom, tal van partijbazen willen Dukakis, dat wil zeg gen, ze willen Jackson liever niet omdat dat, volgens hen, betekent dat vice-president George Bush moeiteloos het Witte Huis binnenwandelt. Door Willem Reijn WAT DE UEFA morgen ook beslist in het hoger beroep in de zaak Koeman, de vraag blijft of tuchtrechters wel de aan gewezen personen zijn om te oordelen in uitermate belangrijke conflicten. „Tuchtrechtspraak heeft als nadeel dat het een rechtspraak onder gelijken is, medici oor delen over medici,voetballers oordelen over voetballers", zegt mr. O. Anjewierden, lid van de vakgroep strafrecht van de Katholieke Universiteit Brabant te Tilburg. „De proce dure staat los van die in de normale recht spraak. De onafhankelijkheid van het recht- college en het recht op wederhoor zijn anders, minder strak, geregeld dan in de normale rechtspraak". De UEFA heeft volledig het recht om de PSV'er te straffen voor zijn uitlatingen. Vrij heid van meningsuiting betekent nog niet dat je zo maar alles mag zeggen. Achteraf is cor rectie wel degelijk mogelijk. Omdat Koeman lid is van een vereniging heeft hij zich impli ciet onderworpen aan de tuchtrechtspraak en aangenomen mag worden dat in de reglemen ten wel een artikel is opgenomen dat een lid de voetbalsport niet in diskrediet mag brengen. Vraagtekens mogen er worden geplaatst bij de wijze waarop de tuchtcommissie van de UEFA recht spreekt. Bij de UEFA, zo zegt Anjewierden - met als voorbehoud dat hij uitgaat van de juistheid van de persberichten-, willen nog wel eens andere dan rechtsbelangen een rol spelen in de vonnissen. Hij haalt het voorbeeld van de zaak Nederland - Cyprus aan: „Daarin hebben de belangen van de organisatie van de Europese Ronald Koeman, overgeleverd aan hob by-rechters. - FOTO ANP Kampioenschappen in West-Duitsland heel duidelijk een rol gespeeld. Uitsluiting van Ne derland zou voor de Duitsers een flinke finan ciële aderlating hebben betekend. Dat soort argumenten hebben dan invloed op het von nis". In het geval Koeman kan een Italiaans- Spaanse kongsie een rol hebben gespeeld. De onafhankelijkheid van het rechtsprekende or gaan zou volgens de UEFA zijn gewaarborgd door het terugtreden van de Spanjaard Jose Vilaseca Guasch in verband met de Madri- leense belangen. Het feit dat de Italiaan Baré, voorzitter van de commissie, in het vonnis heeft meegenomen dat sommige uitlatingen van Koeman beledigend zijn geweest voor de Italiaanse en Spaanse voetbalbonden (de Zuideuropéanen-zouden volgens Koeman het schoppen hebben uitgevonden) trekt die onaf- hankelij kheid echter in twij fel. Maar h'oë kan Koeman zich onttrekken aan de hobby-rechtsprekers? Er is hem weinig soelaas te bieden, vreest Anjewierden. „Ik zie weinig mogelijkheden om via de civiele rechter onder het vonnis uit te komen. Je zou misschien aan een kort ge ding kunnen denken. Dat zou kunnen als je zou aantonen dat de UEFA-commissie in strijd heeft gehandeld met de beginselen van het tuchtrecht". Koeman zou de gewone rechter dan moeten kunnen overtuigen van het feit dat de UEFA buiten haar boekje is gegaan, dan wel dat aan de uitspraak elke vorm van redelijkheid ont breekt. De rechter toetst het vonnis margi naal: had de commissie in redelijkheid tot dit vonnis kunnen komen? En maar zelden zegt de rechter 'neen'. „Mij wil zo'n uitspraak niet te binnen schieten", zegt Anjewierden. De rechter gaat dus niet onderzoeken of de com missie wellicht tot een andere, betere uit spraak had kunnen komen. En al helemaal niet of bewijsvoering en dergelijke voldoen aan de eisen die in het 'normale' rechstverkeer zijn voorgeschreven. De belangenverstrengeling, de vraag wie eigenlijk de klacht heeft ingediend en de kwestie of in voldoende mate wederhoor is toegepast, zouden wellicht strohalmen kunnen zijn waaraan PSV en haar werknemer zich aan kunnen vasthouden. Ook is gesuggereerd dat 'broodroof' een grond voor een afwijkende uitspraak zou kunnen zijn, hoewel elke schor sing van een speler natuurlijk op broodroof neer komt. Per saldo heeft Koeman na de uit spraak van de UEFA-commissie echter weinig kans meer. De voetbalspeler is zo juridisch vogelvrij. Binnen Nederland is volgens Anjewierden al veel aan de tuchtrechtspraak verbeterd, on der andere doordat de tuchtrechtspraak meer in de openbaarheid is gekomen. Maar toch stelde onlangs de befaamde Amsterdamse kort-geding-rechter mr. Asscher dat 'slacht offers' van journalistieke publicaties beter naar de civiele rechter kunnen lopen dan naar de Raad voor de Journalistiek. Vroeger oor deelden gemeenten zelf over de bezwaren te gen vergunningen die zij zelf hadden verleend Nu kan de burger bij de Raad van State te recht, omdat de gemeente toch moeilijk onpar- tij dig over de eigen redelij kheid kan oordelen. De voetbalwerknemer moet het voorlopig echter doen met hobbyisten die wèl over mil joenenzaken beschikken. „Ik zou niet durven stellen dat de UEFA-rechtspraak een tombola is", zegt Anjewierden. „Maar wel kun je stel len dat allerlei nationale belangen in de inter nationale tuchtrechtspraak een eigen invloed hebben. Veel verbetering verwacht ik niet voor de komende jaren, als je bedenkt hoeveel moeite het al kost om op het gewone juridische terrein tot internationale afspraken te komen. Internationale rechtspraak is belangenrecht- spraak". FRACTIELEIDER Bert de Vries van het CDA moet aan het afgelopen weekeinde geen gelukkig gevoel hebben over gehouden. Doet hij een keertje zijn best om sociaal te zijn en Lubbers te weerstre ven tijdens het grote sociaal- economische debat van voor Pasen, laat de kiezer hem in de steek. Het CDA doet het - zo bleek dit weekend - niet zo best in de opiniepeilingen. De grootste regeringspartij verspeelde sinds het debat zo veel sympathie dat het vijf kamerzetels zou kosten als er nu verkiezingen waren. Het CDA zou nog slechts 49 zetels overhouden, tegen 54 op dit moment. De kleinste regeringspartij, de WD, heeft nog minder re den tot juichen. Die verliest vier zetels komt uit op 23. Daarmee is de meerderheid in de Tweede Kamer van de baan. CDA en VVD komen nog tot 72 zetels, drie minder dan de helft. De oppositie heeft bij dit alles reden tot tevredenheid: de PvdA komt in zijn eentje uit op 59 zetels, D66 en PSP winnen ieder een zetel. Het probleem van de vervanging van de zwangere mevrouw Van Es (PSP en enig kamer lid voor die partij) zou met verkiezingen op dit moment gelij k zij n opgelost. Maar De Vries hoeft nog niet te wanhopen. Want de populariteit van de minister EINDREDACTIE PIETER EGGEN van Buitenlandse Zaken (de CDA'er Hans van den Broek) blijft groeien. Van den Broek is op dit moment veruit de meest 'geliefde' politicus. De opvolging van Lubbers is daarmee alweer wat gemak kelijker geworden. En verder gaat het maar om een enquê te. De Vries moet als geen an der weten dat de kiezer bui ten het stemhokje anders praat dan erin. ALTIJD gedacht dat corrup tie bij de overheid het voor recht bij uitstek was van ba nanenrepublieken. Landjes waar één of meerdere fami lies al sinds jaar en dag het politiek en maatschappelijk leven beheersen. Die kijk blijkt toch te naïef geweest. Want ook bij ons kunnen ze er wat van. Niet voor niets werd eind vorige week een huismeester van het De Vries .best gedaan - FOTODESTEM/JOHANVANGURP ministerie van Binnenlandse Zaken op non-actief gesteld: de goede man had steekpen ningen aangenomen. In ruil voor 400 gulden per maand moest hij een oogje toeknij pen als er (niet) werd schoon gemaakt. En zoals zo vaak gebeurt, als er één schaap over de dam is volgen er meer. Het minis terie van Verkeer en Water staat blijkt met hetzelfde schoonmaakbedrijf al eerder een ander soort contract te hebben afgesloten. Een dat minder aanleiding geeft tot fraude. Nu de rest nog, denk je dan. En jawel, er is onmiddellijk een kamerlid te vinden dat dat ook denkt en er zelfs in schriftelijke vragen aan de minister van Binnenlandse Zaken om vraagt. De WD'er Wiebenga heeft minister Van Dijk gisteren tekst en uitleg gevraagd. Of Van Dijk maar eens even inzage wil geven in alle gevallen van ambtelijke corruptie en omkoping vanaf 1980. Uiteraard moet de mi nister ook de afloop ('nog niet ontdekt?') melden. Wiebenga laat in zijn vraagstelling duidelijk blij ken dat hij vermoedt dat er veel meer geld omgaat dan op dit moment wordt veronder steld. Nu alleen de bevestiging nog. SOMS maak je harde tijden door, als veelbelovend jong kamerlid. Neem nu Wim van de Camp (34). Hij is sinds de laatste verkiezingen lid van de Tweede Kamer voor het CDA én - naar verluidt bin nen christen-democratische kring - bovendien een talent vol volksvertegenwoordiger. Van de Camp gaf onlangs acte de présence op een fo rumdiscussie van de Katho lieke Onderwijs Vakorgani satie over de basisvorming, de nieuwe opzet voor de eer ste fase van het voortgezet onderwijs. Van de Camp kreeg het vuur daar na aan de schenen gelegd door de D66- en PvdA- woordvoerders Nuis en Leijnse. Hij kon geen twee zinnen achter elkaar zeggen zonder onderbroken te wor den door zijn collega's. En toen hij probeerde een aanval van PvdA'er Leijnse af te remmen door mee te delen dat „de heer Leijnse straks uitgebreid de gelegenheid krijgt om te zeggen wat hij wil", kreeg hij bovendien de wind van voren van de fo rumvoorzitter. „Mijnheer Van de Camp, dat maak ik al tijd nog uit", klonk het vanaf de voorzitterstoel. Wat de afgevaardigde van het CDA nu precies voor standpunten innam, werd gaandeweg de discussie niet bepaald duidelijker. Van de Camp wrong zich in zijn ant woorden op de vragen in zo veel bochten, dat de andere forumleden noch het over grote deel van de zaal te we ten kwamen wat nu zijn standpunten waren. Hij zelf kon het onbegrip maar moei lijk begrijpen. Want, zo sprak het jonge kamerlid op een ge geven moment parmantig: „Men zegt van mij altijd dat ik mijn standpunten zeer hel der uiteenzet." Alsof de zaal daar nog niet achter was. BINNENKORT worden ze weer uitgereikt aan aller hande mensen die zich op een of andere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de maatschappij: de koninklijke onderscheidingen. Dit keer zit er geen kamerlid bij de ge lukkigen: niemand zit precies 12% jaar in de groene bank jes. Nu brengen kamerleden ook eens in de zoveel tijd een groepsbezoek aan Hare Maje steit de Koningin. En dan staat het natuurlijk wel zo neljes om ter gelegenheid van dat bezoek de eventuele ko ninklijke onderscheiding op het zondagse pak te spelden. Groot was dan ook de ver bijstering, zo wil een hard nekkige anekdote, bij kamer lid en oud-staatssecretaris Van Leijenhorst (CDA) toen deze vlak voor zijn bezoek aan de koningin ontdekte dat hij vergeten was het lintje op te spelden. Hij stond bij wijze van spreken al met de vinger aan de bel van Paleis Noord einde, dus even terugrijden naar zijn woonplaats Garde- ren om het lintje op te halen, was er niet bij. Gelukkig voor het kamer lid bevindt zich in de onmid dellijke nabijheid van Paleis Noordeinde een winkel die over een enorme collectie me dailles en lintjes beschikt. En daar schafte het kamerlid zich in arren moede en tegen een naar verluidt zeer gepe perde prijs, een tweede ko ninklijke onderscheiding aan van onze Haagse redactie EINDHOVEN - De Neder landse belangen bij de een- wording van Europa in 1992 zijn bij het kabinet-Lubbers niet in goede handen. Die kritiek leverde PvdA-frac- he tievoorzitter Kok gisteren m< in Eindhoven op het Euro- '1C pees beleid van het kabinet- de Lubbers. q. Bij het op elkaar afstemmen ga van nationale regels en normen levert het kabinet zonder slag Va of stoot nationale verworven- vit De De werf De Schelde in Vlissir voor de exportorder. Deze wer fregatten voor de koninklijke m Griekenland geleverd kon word In het verleden heeft deze werf twee Standaard-fregatten aan Griekenland geleverd De directeur van de afdeling scheepsnieuwbouw van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen, ir. D.M. de Munck, reageerde gister avond uiterst teleurgesteld op de mededeling van de Griekse regering. „Wij kennen de moti vatie nog niet, waarom de Griekse regering deze beslis sing heeft genomen. Wij had den een buitengewoon concur rerend schip en een uitstekend aanvullend pakket. Wij denken dat ook dat bij deze beslissing andere zaken een rol hebben gespeeld dan alleen het scheepsnieuwbouwpakket", al dus De Munck. „Maar zeker weten doen we het nog niet. Morgen (vandaag, red.) zullen de bedrijven die bij deze order betrokken zouden zijn geweest, KMS, Holland Signaal en de overheid, deze zaak evalueren. Daarna kun nen we zeggen waarom de or der aan ons is voorbijgegaan". Aan de inspanningen van de Nederlandse overheid heeft het volgens De Munck dan ook ab soluut niet gelegen. Als de order wel door Neder land in de wacht was gesleept, dan zou er in Vlissingen een volledig M-fregat zijn gebouwd voor de Griekse marine en kon de werf drie bouwpakketten leveren voor de afbouw van de schepen in Griekenland zelf. Staatssecretaris Van Hou- welingen (defensie), die zich persoonlijk sterk heeft ingezet om de order naar Nederland te halen, vindt het jammer dat de Griekse regering heeft besloten om de order niet aan Neder land te gunnen. „Het gaat in deze gevallen competitie tussen de scheepswerven en die hebben we verloren", al dus Van Houwelingen maan dag in een reactie. wa uit de Gr gel fre Gr; zeg bel kil vei kei de gei wa vai mo exi fre sta pre het der M- lan we en dez U' be on wt De vre den gro aan ver aut I ten mot den vaa den NOG STEEDS is in Israël niet officiee aanslag in Tunis op Abu Jihad, de tw Bevrijdingsorganisatie en rechterhar Arafat. De langdurige en ijzige stilte spreekt ae morele conditie van de staat Israël veertigjarig bestaan, maar ook over z aanzien van het gebruik van gewelc genstanders die om welke reden da oeschouwd worden, eerst de zaak zelf. Het geeft te denki n,et op het hoogste niveau liet on omhaal van woorden de Mossad, de h2£aK Gehuldigde zijn tweede man eppen geruimd. Israël nam niet een Kif,r °P de zaak te leveren. Premier S I tïan 5 moord gehoord had via de r tJnn u kan °P dit moment niemant vJrSf w'is leveren dat Israëlische n®^°°rd' De mogelijkheid dat de F riino van een machtsstrijd bin vJ§S0(9anisatie mag niet geheel wo krür Ln9en w'izen voorlopig in de t„c»e kranten werd gewezen o man,?n W'jze waarop Abu Jihad in neie!!?r waar°P een Israëlische comr de r!en 'n. BaYrut drie medewerkers ls Tf.PGjke vreugde over de moord Hii n minister en conservatieve ha'i,?emde de moord een 'daad van dione. Ieiders van 'terroristische menen te worden'. raei Radeloosheid en nietsont reie c!Jli vrienden in Europa kopschuw T«rA .us als vredelievende natie einrio u?.che acties ten dienste van a van IL 'ven immer zwarte pagina' nar-ht^H natie en Gadelen vele gene oachtrnernes. Dat ge,dt zeker voor aan in geen enkele opzicht meer ee o

de Stem | 1988 | | pagina 2