[aatschappu sluit dorp aan op schotelantenne u/st kort zeeuws en, tien' Kroningsfeesten en Wilhelminabomen PLAATSELIJK NIEUWS MARKTEN Qubtitel voor Rudy Buzeyn Kikkerdagen: toeloop valt wat tegen Opening van VV V-kantoor ffftTEM VAN ZEELAND 4 DINSDAG 19 APRIL 1988. DESSINS 39? 45? 65? or elk karwei >r doorsnee f Ongeopend Oostburg Sluis Breskens Aardenburg Stille tocht Middelburg Wet T-Shirt avond Hulst is afgelast A54 T20 nel kabel-tv Cadzand-Bad onze verslaggever 3STBURG - Nog >or het zomerseizoen Lgint, is Cadzand-Bad Wzien van kabel-te- visie. De Nederlandse abelexploitatie Maat- nf hannii (NKM) sluit kern aan op een [hotelantenne, p 28 april maakt de NKM 1 jorts het exacte aanleg- hema voor de rest van jeuwsch-Vlaanderen (Oostburg, Axel, Sas van Gent en Hontenisse) be kend. Het signaal hiervoor komt vanuit de gemeente Terneuzen, dat al groten deels bekabeld is. Gekozen is voor de aanleg van een zogenaamd tweeweg-sys teem, zodat in de toekomst tele winkelen, tele-betalen, etc. mo gelijk is. De meerkosten van dit systeem komen voor rekening van NKM, maar men denkt daarmee in de toekomst wel goedkoper uit te zijn. Er moeten in totaal 16.000 woningaansluitingen gemaakt worden en woordvoerder Van Meurs van de NKM verwacht hiervoor in totaal vijftien maanden nodig te hebben. Uit gaande van een start in mei be tekent dit dat eind 1989 de laat ste aansluiting een feit is. De eerste kernen zijn vol gens de prognoses nog dit jaar van de kabel voorzien. Voor de gemeente Oostburg zijn dat IJ- zendijke, Schoondijke en moge lijk ook Breskens en Oostburg. „Wij waren de eerste die met de NKM in zee gingen, de an dere gemeenten zijn er later bij gekomen. Niet dat er sprake is van conmpetitie, maar er lig gen nu eenmaal al eerdere aï- spraken en onze Werkgroep Kabeltelevisie heeft duidelijk gemaakt dat de gemeente Oost burg zo snel mogelijk bekabeld moet zijn", zegt wethouder A. deFeijter. „Wij doen er alles aan het straks vastgestelde schema te halen, behoudens onvoorziene omstandigheden natuurlijk", zegt Van Meurs. „Het zijn vooral de voorbereidingen die heel veel tijd kosten. Maar als je eenmaal bezig bent, gaat het verbazend snel. Een kern als Cadzand-Bad is dan binnen zes weken aangesloten". Het signaal voor de kabel wordt geleverd vanuit Terneu zen. Het eerste wat men gaat doen is die centrale kabel door te trekken naar de diverse ker nen. „Als je dan in de kern zelf bezig bent, kun je de abonnees direct aansluiten. Psycholo gisch is dat beter, mensen hoe ven dan geen half jaar te wachten, nadat er in hun dorp gegraven is. Er is gelijk resul taat", zegt Van Meurs. Bekeken wordt nog of Hoofdplaat via een schotel-an tenne of via de centrale kabel wordt aangesloten. „Er komt een nieuwe persleiding van Hoofdplaat naar de rioolzuive ringsinstallatie en dan is het denkbaar dat de kabel dan ge lijk meegaat", zegt De Feijter. Hij heeft aan het vorige week plaatsgevonden gesprek met NKM de indruk overgehouden dat nog in 1988 een flink deel van de gemeente Oostburg zal zijn bekabeld. De abonne mentsprijs ligt rond negentien gulden per maand. lingsloodsen vaarplaatsen sporthallen fan nieuwe istaande schuren i soorten erken platen ren er voor de Zeeuwse Fransjesweg 9, amme, tel. 01194-429 i De Wilhelminaboom op de Markt te Aardenburg, toen nog veertig jaar oud. moderne dessins in >lyester. t/m 210 cm. i. v.a. ER GELEGENHEID van [de vijftigste verjaardag Ivan koningin Beatrix zijn ]her en der bomen geplant |en bij de viering van ko ninginnedag, 30 april, ge- ieurt dit nog in verschil- [lende plaatsen. Deze bo nen worden dan Beatrix- omen genoemd. Bijna negentig jaar geleden werden ook bomen geplant. jToen was het ter gelegenheid [van de inhuldiging van ko- ngin Wilhelmina, of zoals Jvooral in de volksmond werd de kroningsfeestea Hoeveel van de bomen, die nu [bijna negentig jaar geleden werden geplant, zijn er nog ivergebleven? Hun aantal zal ier gering zij a In de eerste dagen van sep- lemer 1898 werd overal in het ind, in de steden, maar ook de kleinste dorpen, feest [gevierd, iedereen op zijn eigen wijze. De gewestelijke pers kubliceerde nog dagen en we ken daarna verslagen van de feestelijkheden in de hoofd- tad, de residentie en de pro- 'nciehoofdstad. In de dorpen kas het veelal hetzelfde pa- freon, maar soms zocht men laar iets bijzonders. Zo was i Terneuzen, naast een alle gorische optocht, volksspelen, p bloemencorso en het op treden van muziekgezel- L'lappen, op het water van de Herengracht een bloementuin De Wilhelminaboom voor het stadhuis te Eede, toen veertig jaar oud, naar een schidl- derij van pastoor C.A. Vos. NDIALOEZIEEN estelling) 16 mm brede vinyl lamel- let licht en zijn zonwerend I. Gemakkelijk met 15 cm te in te korten, net montagehandleiding, cm. t/m 120 cm. )f grijs. v.i cm. t/m 120 cm. v.a. 140-11998 Het dorpje St.-Anna ter Muiden bij Sluis, dat wel zijn perk met stoere toren heeft, Jiaar verder niet veel had te fjieden, maakte gebruik van Pe mogelijkheid die het had. Paar werd een, zoals de krant fet meldde, mooi concert ge leven in de kerk met solisten F Berlijn, New York, Gent ff1 Leipzig, iets unieks in die Ta 'irsneefeesten waren er te irdenburg. Daar werd een «fdcommissie ingesteld, Farm zitting hadden burge meester en wethouders, de raadsleden, pastoor-deken en predikanten, de hoofden van r scholen, regenten van gast je weeshuis (die voor finan- pen konden zorgen) en verte genwoordigers van plaatse- pe verenigingen. Er werden ine subcommissies ingesteld: tv°or uitdeling aan de arbei dende klasse en de armen, 2. f°°r de schoolfeesten en 3. feor verlichting en volksspe- Daarnaast waren er nog ze- f® "uurtcommissies die voor F® erepoort en versiering in F buurt zorgden. De feeste- Ia bestonden uit een fakkeloptocht, vuurwerk en richting, een feestoptocht, r oeringen van muziek- en ^genootschappen op een ttade, volksspelen zoals bol len, ringrijden, zaklopen, wit- en zwartlopen, hoepelbollen en broodjes happen en uit schoolfeesten voor 487 leerlin gen. Voor de feestelijkheden 's avonds werden 2000 illumi neerglazen, 475 lampions en 400 kaarsen aangeschaft. Om al deze feestelijkheden te bekostigen ging men met intekenlijsten rond. De giften varieerden van 0,25 tot 1,-, enkele tot 7,- met enkele uit schieters. Burgemeestere mr. P. Hennequin, de bewoner van De Elderschans, prijkte bovenaan met 200,-, op grote afstand gevolgd door S. Bom- me-van den Broecke, een rijke weduwe en bewoonster van het landgoed Bloemen- daal aan de Oude Kerkstraat met ƒ50,-. Dokter Clement van Oosterwij k Stern gaf 35,-, wethouder tevens nota ris Jan de Graaff ƒ25,- en pastoor-deken Servaas Nuss volgde met 15,-. Gebruikelijk was in die tijd ook dat de arbeidende klasse en de armen iets extra's kre gen. Voor 170 gezinnen, om vattende 650 personen van de 2000 die Aardenburg toen tel de, Werd 650,- uitgetrokken. Per gezin kreeg men 1,50 in geld, de rest werd in natura verstrekt in de vorm van bon nen voor brood, boter, koffie, suiker en kaas. Voor het feest was in totaal ƒ1682,60 be schikbaar, waarvan ƒ807,60 van de intekenlijsten, ƒ200,- subsidie van de gemeente en ƒ675,- subsidie van het rijke gast- en weeshuis. Aardenburg was ook een van de plaatsen waar een Wilhelminaboom werd ge plant Ging dit in andere plaatsen vlot en zonder pro blemen, in Aardenburg kwam het uitvoering in de gemeen teraad aan de orde. Er waren twee partijen: de landbou wers P. Calon en P. Wijffels en raadslid F. Eekhout wilden de boom in het midden van de markt voor het radhuis, op het punt waar de wandelpa den elkaar kruisten. Notaris J. de Graaf, advocaat mr. A. van den Broecke en P. de Bruyne zagen hem liever op het pleintje voor de zoge naamde hoogte of op de hoek van de Markt tussen het bloemperk met begonia's en de bestaande heesters. Omdat de raad niet volledig was, staakten dde stemmen bij 3-3. Karei Reepmaker, zoon van de vroegere burgemeeser, marine-officier, de man die de eerste auto in Aardenburg introduceerde en een verwoed amateurfotograaf was, moest de doorslag geven. Karei was voor het midden van de Markt, omdat het een herin neringsboom was die evenals een standbeeld een ereplaats diende in te nemen. In ver band met de korte tijdspanne werd bij omzetbrief beslist en in de eerstvolgende vergade ring, ruimschoots na de feestelijkheden, officieel be sloten. Onder de boom werd een loden koker begraven met de tekst: „Ter gedachtenis aan de inhulding van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Op 6 september 1898 is in de ge- Wat er van de Eedese Wilhelminaboom overbleef. meente Aardenburg op 1 sep tember 1898 op het Martkplein een linde geplant. De perka menten rollen, waarop door de ingezetenen hunne handte kening is geplaatst, zijn geslo ten in eene looden bus, welke in den grond onder de boom is gelegd. J.B. Blindenbach fecit. Deze vijf perkamenten rollen zijn in eene looden bus geslo ten door W.C. Trapman op he den 1 september 1898." Op deze rollen tekenden in totaal 306 personen, Velen met ver melding van functie, beroep of bedrijf. Ook de zusters-re- ligieuzen mochten van hun orde tekenen. Bovenaan stond vanzelfsprekend de handte kening van burgemeester Hennequin, gevolgd door die van de wethouders en de raadsleden. Deze Wilhelminaboom heeft het in Aardenburg 56 j aar uit gehouden. Bij de algehele ver andering van het Marktplein in 1954 werd hij omgehakt. Om aan de bezwaren van de verschillende zijden tegemoet te komen werd een lot ervan achter het gemeentehuis ge plant. Die boom staat er nog. De loden bus met de perka menten rollen werd terugge vonden en berust nu nog on geopend in het gemeente-ar chief. Ook te Eede en St.-Kruis, toen nog afzonderlijke ge meenten, werd een Wilhelmi naboom geplant. Hier had het planten weinig voeten in de aarde. Het werd niet eens of ficieel in de gemeenteraad of in de vergadering van burge meester en wethouders be handeld. Wellicht was Samuel Willem Weisfeit, die secreta ris was van alle drie de ge meenten, de geestelijke vader van de boomplantdag. Ook de bomen van Eede en St.-Kruis zijn er niet meer. Die van Eede, die voor het toenmalige gemeentehuis stond, viel ten offer aan het oorlogsgeweld in september- oktober 1944. De loden koker die er ongetwijfeld ook wel zal zijn geweest, is spoorloos verdwenen. De Wilhelmina boom van St.-Kruis, die ge plant was in de Dorpsstraat, werd gerooid in 1967 omdat een van de omwonenden er last van zei te hebben, doch in werkelijkheid omdat hij er een benzinepomp wilde plaat sen. Ook hier werd de loden koker met de handtekeningen van de ingezetenen gered; die berust ongeopend in het ge meente-archief van Aarden burg. Op het programma van de inhuldigingsfeesten te Groede stond, behalve de alom ge bruikelijke nummers zoals volksspelen, ringrijden te paard en op fietsen en een wedstrijd voor de mooist ver sierde fietsen, eveneens het planten van een Wilhelmina boom. Deze boom, die op het Dorpsplein stond, heeft het ook niet overleefd. Enige tijd na de bevrijding werd daarom in Groede ter herin nering aan deze bevrijding en de terugkeer van koningin Wilhelmina een nieuwe Wil helminaboom geplant door de twee oudste inwoners van de gemeente: Pieter Cornelis en F ieter van Petegem. sóae= BRIDGE - De Bridge Socië teit Oostburg hield de ze vende wedstrijd voor het clubkampioenschap. Uitslag groep A: 1. heren Ouweneel- Van Dronkelaar, 2. mevrouw Brevet-de heer Visser, 3. da mes Van Opdorp-Fremont. Groep B: 1. dames Voogdt- Remijn, 2. echtpaar Verbist, 3. dames Van Dronkelaar-Lu- teijn, THEMA-AVOND - De stich ting Basiseducatie West- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt woensdag 20 april een thema avond. Op verzoek van de deelneemsters van het Vrou wenleerjaar is dr. Goossens, arts-homeopaat uit het Belg- siche Kaprijke, uitgenodigd. Aanvang 19.30 uur in het Zoute Vestje, toegang 2,50. KAMPIOENSCHAP - Peter Verkruyse behaalde zijn tweede achtereenvolgende clubtitel badminton individu eel bij de heren van badmin tonclub Schepnet. Bovendien won hij ook het herendubbel en gemengd dubbel. Bij de dames verdedigde Fien Hoste haar titel niet, omdat ze in de herencompetitie meespeelt. De titel ging nu naar Emmy Boddery. Bij de junioren won Jan Jansen. Winnaars: Junioren: Jan Jansen; dames: Emmy Bod dery; heren: Peter Ver kruyse; DD: Anneke Schram/Emmy Boddery; HD: Peter Verkruyse/Erwin Vrmeulen; GD: Sylvia de Baets/Peter Verkruyse. JEUGDBADMINTON - Bad mintonclub Schepnet heeft een florerende jeugdafdeling. Zaterdag 23 april, aanvang 13.00 uur, wordt het eerste pu- pillenkampienschap gehou den voor de jeugd van acht tot en met twaalf jaar in de sporthal. STERRIT - De kustroute van TC Breskens werd dit jaar als sterrit verreden. Er kwamen 140 wielertoeristen inschrij ven. De grootste club was TC Sas van Gent met 24 deelne- KIKKERTOCHT - De Kik kert ocht wordt zondag 24 april verreden. Men kan tus sen 09.00 en 11.00 uur inschrij ven in café De Zwaan. Er kan gereden worden als sterrit of als vrije toertocht over zestig kilometer. MIDDELBURG - Het Zeeuwse comité Stille Tochten houdt donderdag 21 april een stille tocht, in solidariteit met alle fami lieleden van verdwenen gevangenen in geheel Latijns-Ameri ka. Dit keer wordt speciale aandacht gevraagd voor Guatema la, omdat de situatie in dat land verontrustend is. Het programma ziet er als volgt uit: 10.15 uur verzamelen op de Loskade; 10.30 uur vertrek stille tocht; 11.00 uur aanbieding petitie aan dr. C. Boertien, commissaris van de koningin in Zeeland; 11.30 uur gebedsdienst in de Hofpleinkerk, met mede werking van Lieve Troch. AMSTERDAM, 18 april - Aard- appeltermijnmarkt: In Bintje 50mm, oogst 1987, werden 72 con tracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ20,20 tot 18,70 per 100 kg, 121 contracten levering mei tegen ƒ20,00 tot ƒ19,20 en 45 contracten levering juni tegen ƒ20,50 tot ƒ19,80. De stemming was nauwelijks prijs houdend. In Bintje 50mm, oogst 1988, werden 20 contracten ver handeld voor levering april bij een prijs van ƒ30,20 tot ƒ30,00. De stemming was prijshoudend. Van onze correspondent SLUIS - Vanaf de start werd het peloton van De Wieler toerist tijdens de wegwedstrijd, het derde onderdeel van het snelheidskampioenschap, in drie stukken gereden. In de tweede van de tien te rijden ronden, in totaal 47 kilo meter, kwamen de groepen één en twee weer samen, maar net voor die hergroepering ontsnapten Rudy Bu zeyn en Tonny Veerman. Door goed samen te werken bouwden ze en voorsprong van maximaal 40 seconden op. In de eindsprint zegevierde Rudy Buzeyn vrij gemakkelijk. De sprint van de achtervolgende groep werd gewonnen door Riny Cromheecke, die daar door tevens winnaar bij de ve teranen werd. Het tweede pelo ton liep in de vijfde ronde een grote achterstand op, doordat er plotseling een kalf op het parkoers kwam. Gezamenlijk dreven de fietsers het dier het Van onze correspondent AARDENBURG - De 'Kik kerdagen' die in het week end door de ondernemers vereniging Warvo in Aar denburg werden georgani seerd, kenden niet die grote toeloop die men had ver wacht. Toch was het in de Aarden- burgse winkels gezellig, want menigeen had voor bijzondere attracties gezorgd. De winke liers traden gezamenlijk naar buiten met deze open dagen en hadden voor een stemmig mu ziekje in de straten gezorgd. Kopers en niet-kopers kon den in het bezit komen van een attentie, door alle deelnemende zaken te bezoeken. De 'Kikker- dagen' kwamen in plaats van de voor dit weekeinde geplande vooijaarsbeurs, die wegens een geringe belangstelling op het laatste moment niet door kon gaan. Van onze verslaggever SLUIS - Het nieuwe onder komen van de VW in Sluis wordt vrijdag 29 april offi cieel in gebruik genomen door de plaatselijke infor- matrices. De opening van het kantoor aan de Sint-Annastraat wordt om 15.00 uur verricht door bur gemeester M. Everaers van Sluis. land in en vervolgden hun wedstrijd. Uitslag: 1. Rudy Buzeyn, Schoondijke; 2. Tonny Veer man, Oostburg; 3. Riny Crom heecke, Aardenburg; 4. Guido Paridaen, Aardenburg; 5. José Delheye, Knokke; 6. Lucien Mussche, Zelzate; 7. Jan van de Linde, Oostburg; 8. Luc Lau- reyns Eede, 9. Dniël de Valke, Aardenburg; 10. Marco van der Meuten, IJzendijke. In de tussenstand voor het clubkampienschap hebben Rudy Buzeyn en José Delheye een beslossende voorsprong op gebouwd. Het snelheidskam pioenschap wordt afgesloten met een individuele tijdrit over 9,5 kilometer. Dit gebeurt zon dag 24 april in de nabijheid van café De Tol aan de grensover gang Heille-Middelburg. De eerste start is om 10.00 uur. De stussenstanden zijn: A- groep: Rudy Buzeyn 57 punten, Luc Laureyns 49, Daniël de Valke 44, Johan Goethals 38, Dirk Forre 38. B-groep: José Delheye 59, Luciën Mussche 55, Riny Cromheecke 54, Rinus de Moor 42, Roland Mussche 32 punten. Van onze verslaggever HULST - De Wet T- Shirt wedstrijd, die vrijdag in discotheek The Movies in Hulst gehouden zou worden, gaat definitief niet door. Er zijn te weinig meisjes die zich natge spoten en slechts ge kleed in een T-shirt door een jury willen la ten bekijken. Vorige week zag het er al naar uit dat de wedstrijd niet door zou gaan; afge lopen vrijdag was er nog geen enkele aanmelding. Dit weekeinde gaven nog vijf kandidaten zich op, maar daarmee werd de gestelde limiet van mini maal tien deelneemsters niet gehaald.

de Stem | 1988 | | pagina 19