De Vara kwam naar Terneuzen toe LPT: CAI MOET ZICH HOUDEN AAN DE AFSPRAKEN 'Een wonder dat er niet meer slachtoffers vielen' 1TAIR I KACHELS 1 ANNEN Open dag Ter Schorre in teken derde lustrum w 'Diabeet wordt steeds vaker z'n eigen dokter' Ballons kwamen tot in DDR en in Zweden POLITIERAPPORT int met HPIJT en De Veste huldigt kampioenen PLAATSELIJK NIEUWS IDIJN van EMU JU •lij vend undig advies aatst en aakt door de nan beter slapen pflSTEM VAN ZEELAND 3 DINSDAG 19 APRIL 1988 ZEEUWSE DEELNEMERS POPKWIS GOED OP DE HOOGTE I TERNEUZEN - Het kleine Driewegen, bij Ter- I neuzen, dient volgens de raadsfractie Links Per- [spectief Terneuzen (LPT) te worden aangesloten op het kabelnet van de CAI Terneuzen. I Volgens fractievoorzitter André van Himme worden de I inwoners van Driewegen vals voorgelicht als de CAI hen I vertelt dat het nooit de bedoeling is geweest het gehucht I op het kabelnet aan te sluiten, omdat dit te duur zou zijn. I In een brief aan college en raad I wijst Van Himme erop, dat in- I dertij d in de raad is vastgesteld Idat het machtigingsgebied van I de CAI ook Driewegen omvat. Aanpassingen [Nauwe banden (Zeeland en Antwerpen }raatavond fpsilon in Zonnebloemers maakten boottochtje lierneuzen 3 POLITIE OVER SCHIETPARTIJ: Hevige ruzie Pistool Wonder Vernieling Brandje Ruit kapot Aanrijding Terneuzen Westdorpe Sas van Gent Philippine Zaamslag JAARVERGADERING IN HULST: Pastoraal werker T16 Van onze correspondent TERNEUZEN - Zondag middag deed de Vara 'No digt u het Zuidland- theater in Temeuzen aan. Naast de vaste programma onderdelen, zoals een live radio-uitzending van het programma 'ophef en ver tier', de regionale finale van I ),etVara-songfestival en popkwis waren er Zeeuwse optredens. Het Vara open huis werd om i2,00 uur geopend met de live uitzending van het radiopro gramma 'ophef en vertier', ge presenteerd door Jeroen Pauw. Archeoloog Van Heringen ver telde het een en ander over op gravingen in Zeeland en Piet Brakman bezong zijn Vlaamse land. Aansluitend begon er voor de kinderen een aantal activi teiten. Samen met de leerlingen van de scholengemeenschap Petrus Hondius en Frans Warffemius konden er siera den gemaakt worden of kon men zich laten schminken. Verder was er een speciale kin- derbios. De oudere jeugd kon zijn popkennis testen in een popkwis. De Zeeuwse jeugd bleek prima op de hoogte te zijn van de popmuziek. „De drie beste kandidaten komen allen uit Zeeland. Nummer een staat, met nog twee toemees te gaan, Martij n Groot uit Ter- neuzen. Van de 38 punten wist Martij n er 34 binnen te halen. Mocht hij de beste popkenner van Nederland worden, dan mag hij een hele dag op bezoek bij Vara Radio 3", vertelde or ganisator Leen Wessels. In de foyer vonden verder optredens plaats van Piet Brakman, Frans de Schepper en het zangkoor Collectief Ont stemd. De 2000 bezoekers kon den kennisnemen van twee nieuwe Vara-series, namelijk The Dame Edna Experience en Frank's Place. Middels een en quêteformulier kon men zijn mening geven over deze nieuwe series. In de grote zaal vond in twee delen de regionale finale plaats van het Vara songfestival. Ne gen kandidaten streden om de eerste prijs, een achtdaagse reis naar Tunesië. Ook dit bleek een Zeeuwse aangelegen heid. Winnaar werd Lou Brondgeest uit Goes. Tevens mag de finalist deelnemen aan de halve finale. Driewegen wil ook kabel-tv I Van onze verslaggever [Voor de CAI betekent dit dat [zij verplicht is individuele aan- I sluitingen desgevraagd tot stand te brengen. [Ook is indertijd afgesproken [dat, mocht door onverhoopte [omstandigheden een bepaalde [kern niet op het net aangeslo- Stoppen I ten kunnen worden, de CAI bij de PTT - vergunningverlener - [aanpassing van het machti- |gingsgebied kan aanvragen. Dat kan echter alleen gebeuren als de raad daarover beslist heeft. Van Himme wijst erop dat een wijziging van het machti gingsgebied nimmer aan de raad is voorgelegd. „Dit nog los van de vraag of de raad hier mee zou instemmen, aangezien destijds gekozen is om de ge hele gemeente, op enkele uit zonderingen na, te bekabelen. Dit gegeven is van invloed ge weest op de tariefstelling." I Van onze verslaggever MIDDELBURG - De pro- ncie Zeeland en de pro- ncie Antwerpen gaan de ontacten op toeristisch-re- :reatief vlak nauwer aan halen. verbetering van de ver- andhouding krijgt gestalte [door een uitwisselingsovereen- jkomst, die de beide provincies ijn aangegaan. Het gezamenlijke project wordt zaterdag 2 mei aan de (euwse pers gepresenteerd op [het Provinciehuis in de stad ntwerpen door de Zeeuwse [gedeputeerde J. Ventevogel en Tiens Belgische collega J. leuens. Tevens staat er een ixcursie op het programma. De delegatie wordt om 10.30 uur ontvangen op het provin ciehuis. Na het officiële ge- (elte wordt een diareeks ver- (ond en daarna wordt een be- *k gebarcht aan het Rubens- [uiis in de stad. Na de lunch 'ertrekt het gezelschap naar her. Via Herentals gaat de ht naar, Bobbej aanland en weer terug naar Antwerpen. De Belgen brengen op maan- lag 9 mei een bezoek aan Zee- nd. Samenvattend concludeert Van Himme dat de bewoners van Driewegen, indien zij dit wen sen, aangesloten dienen te wor den. Gevraagd wordt dan ook aan de CAI Temeuzen de on juiste voorlichting ('het is nooit de bedoeling geweest en het is te duur') te stoppen. Aanbevolen wordt alle be woners van Driewegen schrif telijk in te lichten over het tijd stip waarop men aan de met de gemeente aangegane verplich ting denkt te voldoen. College en raad moeten voorts bij de CAI aandringen de gevraagde aansluitingen te maken. „Te meer daar veel inwoners van Driewegen die over een eigen antenne beschikken, een erg slechte ontvangst hebben". Van onze correspondent TERNEUZEN - Gistermor gen vertrok De Scheldeval- lei vanaf de bootlieden- wacht in Terneuzen rich ting Gent met aan boord 175 langdurig zieken en gehan dicapten van de Zonne bloem afdeling Groot-Ter- neuzen. Via het Kanaal Gent-Temeu- zen zakte men af naar de Belgi sche grens. De ScheldevaUei voer door het Gentse havenge bied, terwijl een gids tekst en uitleg gaf. De ScheldevaUei voer tot bij het sluizencomplex bij Merel- beke, alwaar de boot gekeerd werd in een zwengkom. Hierna ging het weer richting Temeu zen. Bezoekers krijgen uitleg over de massagestraal in het therapie-bassin. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent TERNEUZEN - Dit jaar viert Ter Schorre het vijftienjarig bestaan. Ter gelegenheid van dit feit heeft de lustrumcommissie een aantal activi teiten opgesteld om het verpleegte huis onder de aandacht te brengen. Zaterdag hield het verpleeghuis open dag, waarvoor ruime belang stelling bestond. „Er bestaan nog steeds rare ideeën over een verpleegtehuis," zei G. Kessel, voor zitter van de lustrumcommissie. „Om alle vooroordelen weg te nemen, brengen we de functies en aspecten van Ter Schorre nog eens onder de de aandacht van bevolking van de Kanaalzone." Vanuit de verpleging kwam tegen het openstellen van een somatische afdeling aanvankelijk enig protest. „Waar blijft op deze dag de privacy van de bewoners" vroeg een groep verpleegkundigen zich af. „Aanvankelijk was het de bedoeling om de verpleegafdelingen niet op te ne men in de open dag. Dat één afdeling wel is opgenomen, is gebeurd op nadrukke lijk verzoek van de bewoners zelf. Daarom konden de bezoekers zaterdag op de afdeUng De Stem de huiskamer en de slaapkamers bezichtigen. Hiervoor hebben we extra personeel ingescha keld," aldus Van Kessen. De tweehonderd bezoekers konden Ter Schorre bezichtigen aan de hand van een uitgestippelde route die met pijlen aangegeven werd. Daarnaast ontvingen de bezoekers een 'routeboekje' waarin behalve de route ook informatie opgeno men was over de ruimten en diensten. Te bezichtigen waren: receptie, ergo therapie, fysiotherapie, logopedie, dag behandeling, huisradio, kantoor- en ver gaderruimten, keuken, linnenkamer en openbare ruimten. De regelmatige ge bruikers van de accommodatie van Ter Schorre; de Epilepsievereniging, diabe tesvereniging, Nederlandse MS-stich- ting, Ypsilon, Afasievereniging Neder land en de buurtvereniging Serlippens, waren aanwezig met een informatie stand. Andere informatieve activiteiten die in de lustrumperiode gehouden worden, zijn: 27 april 'Leven en wonen', 31 mei rolstoeldansen, 7 juni revalidatie, 3 sep tember dementie en de verzorging, 28 september 'De rol en taak van de fami lie'. TERNEUZEN - Kaartclub De Veste sloot gisteren in het gelijknamige diensten centrum in Temeuzen de kaartcompetitie van het afgelopen seizoen af met het huldigen van de kam pioenen. Tweeëndertig weken kwa men de 190 ouderen bijeen om wekelijks een kaartje te leg- gen. Bij het bieden zonder roem waren er 150 deelne mers, terwijl veertig dames de voorkeur gaven aan een spelletje jokeren. De heer C. van IJk, voorzit ter van de kaartclub, reikte de prijzen uit. Bij het bieden zonder roem kwam de heer M. Wisse uit Temeuzen als eerste uit de bus. Beste dame was mevrouw Baart uit Ter neuzen. Zij kregen een beker met inscriptie. De poedelprijs voor het behalen van het minst aantal punten ging naar de heer Van Drongelen. Bij het jokeren zag mevrouw De Haan zich als beste ge plaatst. Ook voor haar had de heer Van IJk een beker. Vervolgens bedankte de voorzitter de vrijwilligsters en medewerksters en bood hij mevrouw Van de Hemel een enveloppe met inhoud aan. Elke kaarter of kaartster kreeg tot slot een boodschap pentas met boodschappen, be kostigd uit de wekelijkse in leg. jel met de aller nieuwste collectie. ook in natuursteen TERIAAL (ZIJNEN rdeel. el uzelf niet ag 12.00 uur. 'an 14.00-17.00 uur. BOUWSTOFFEN 19000 Wanten. n onze verslaggever ERNEUZEN Woensdag Poudt Ypsilon in het ver- P'eegtehuis Ter Schorre in rerneuzen een praatavond. ppsilon is een belangenver eniging die zich inzet voor Pe ouders en andere fami- [Jöeden van schizofrene en fonisch psychotische mensen. izofrenie is een ziekte die et gemakkelijk te herkennen vaak duurt het jaren voor d^goose gesteld kan L, Schizofrene mensen UeVoms stemmen en gaan bw jasten. Het ritme r™} oag en nacht raakt ver- 6^,„Mensen die aan de P ste lijden, trekken zich vaak fet J® te-ij gen aanvallen en I n dan niet wat ze doen. jYpsikn brengt ouders en an- L, familieleden bijeen. Onder En - j3n hulpverleners kun- tj al aan praten over de pro- In hie de ziekte met zich Selii£rengt' ^Pshon is een lan- knril vereniging met onder L ®re ten afdeling in Goes. De paatavond in Temeuzen be- woensdagavond om 19.45 VERVOLG VOORPAGINA De schietpartij op 20 maart vond plaats voor en in café De Zwaan aan de Antwerpse straatweg. Rond kwart over zeven 's avonds waren in het café behalve leden van de Putse visclub De Zwaanvissers ook twee Putse woonwagenbe woners aanwezig, onder wie de 41-jarige H. de Gelder. De Gel der staat officieel in Duitsland ingeschreven, maar woont op het woonwagenkamp in Putte. Rond tien voor half acht kwam de 37-jarige B. Meerts het café binnen. Hij is afkomstig van het woonwagencentrum in Den Haag maar bezit een caravan op de Putse camping Hazedui- nen en was daardoor regelma tig in Putte. Enige minuten later stapte ook zijn broer, de 39-jarige Jo- han Meerts, De Zwaan binnen. Johan Meerts, gehuwd met een zuster van H. de Gelder, staat ook in Duitsland ingeschreven, maar woont net als zijn zwager in Putte. In het café zelf is geen ruzie ontstaan. Volgens de politie vroeg B. Meerts op een gegeven moment aan De Gelder even naar buiten te komen omdat hij met hem iets wilde bespreken. Dat ging over een verstoorde liefdesrelatie tussen de 17-ja- rige dochter van De Gelder en de 21-jarige M.M., een zoon van een boezemvriend van B. Meerts. M.M. was niet welkom in huize De Gelder. De vader van M.M. stond bui ten het café te wachten toen De Gelder en B. Meerts het café verlieten. Ook Johan Meerts ging vanuit het café naar bui ten, evenals het tienjarige zoontje van De Gelder. Buiten ontstond een hevige ruzie tussen B. Meerts en H. de Gelder. B. Meerts trok een pis tool en schoot daarmee op De Gelder. Die vluchtte samen met zijn zoon het café in en ver schanste zich daar achter een muurtje. B. Meerts schoot daarop van buiten het café door een raam om De Gelder te raken. Die rende vervolgens in de richting van de toiletten. Op dat moment kwam Johan Meerts het café binnen en schoot met een revolver ook op de vluchtende De Gelder. Die werd nog door een paar kogels getroffen. Ondanks het feit dat hij verschillende keren was ge raakt, vielen achteraf de ver wondingen van De Gelder erg mee. Na korte tijd mocht hij het ziekenhuis verlaten. Een van de rondvliegende ko gels trof ook J. Truijen, een van de leden van de visclub. Truijen overleed korte tijd la ter. Johan Meerts werd op zijn beurt door zijn tienjarig neefje beschoten met een pistool van klein kaliber. Het schot dat hem rechts bovenin zijn rug trof, bleek dodelijk te zijn. Meerts sloeg de jongen daarna met zijn revolver op diens hoofd, liep het café uit, maar zakte op straat in elkaar. Vergeefs probeerde hij nog in een geleende blauwe Merce des te klimmen waarmee zijn broer wegvluchtte. B. Meerts reed met deze auto naar cam ping Hazeduinen, stapte daar in zijn eigen auto en reed naar zijn gezin in Den Haag. De blauwe Mercedes werd meege nomen door een neef van hem, de 17-jarige G.R. uit Den Haag. Toen die even later met deze auto op weg was naar Den Haag, werd hij in Bergen op Zoom door de gemeentepolitie aangehouden. Later bleek dat hij niets te maken had met de schietpartij. De ochtend daarna werd B. Meerts in Den Haag aangehou den. Hij zit nog in voorlopige hechtenis te Breda. B. Meerts ontkent overigens te hebben geschoten. Officier van justitie mr. Van Fessem vindt dat er voldoende bewijs is dat B. Meerts dat wel heeft gedaan. Onder meer blijkt dat uit ge tuigenverklaringen. In totaal werden er tijdens de schietpartij achttien kogels af gevuurd. Het is volgens de poli tie een wonder dat er daardoor niet meer slachtoffers vielen. In totaal werden drie wa pens gebruikt. Twee ervan werden meteen gevondea Het ene lag in het café, het andere op straat onder het lichaam van Johan Meerts. Het zware wapen waarmee B. Meerts moet hebben geschoten, is nog niet boven water. Alle gevon den wapens zijn volgens de po litie niet geregistreerd en dus illegaal. De rijkspolitie van Woens- drecht heeft veel tijd besteed aan het oplossen van deze schietpartij. Vanaf 20 maart werd met een team van twintig man gedurende twee weken aan deze zaak gewerkt. Daarna werd het team tot tien man te ruggebracht. „Het was een erg gecompli ceerde zaak," zei gisteravond S. Worm, woordvoerder van de rijkspolitie in het district Bre da. „Temeer omdat het gaat om een zwijgzame groep van ge tuigen, waarmee we te maken hadden. Daarom heeft het on derzoek ook zolang geduurd." KLOOSTERZANDE - J. T. uit Kloosterzande deed bij de rijkspolitie in zijn woonplaats aangifte van vernieling aan zijn aan de Willem Alexan- derstraat te Kloosterzande geparkeerd staande perso nenauto. Daarvan was de buitenspiegel afgerukt. twee personenauto's bestuurd door K.F.M.M. uit Boom en J.L.J.K. uit Zeebrugge. De aanrijding ontstond toen M. in de richting St.-Anna reed en op de Kaai linksaf wilde slaan, terwijl hij werd inge haald door K. TERNEUZEN - Zondagavond rond half elf werd een grote etalageruit in het pand van juwelier W. aan de Noord straat vernield. Men wierp een trottoirtegel naar binnen. Voor zo ver bekend wordt er niets vermist, maar de schade was groot. SLUIS - Op het Walplein ont stond een aanrijding met ZUIDZANDE - Maandag avond ontstond in de keuken van hotel De Zwaan aan het Dorpsplein brand. Deze brand werd veroorzaakt door oververhitting van de fri tuurpan waarvan de thermo staat defect bleek te zijn. De brandweer van Oostburg die was uitgerukt, hoefde niet meer te assisteren, daar de eigenaar van het hotel zelf de brand geblust had. Er was enorme rookontwikkeling ge weest en roetschade in de keuken. STERRIT - In de kantine van de PZEM kan men 27 april tussen 18.30 en 20.00 uur in schrijven voor een fietsster- rit. Dit is de eerste midweek- sterrit in 1988. Deze telt nog niet mee voor de Zeeuws- Vlaamse sterrittencompetitie. OUD PAPIER - Omdat de laatste zaterdag van deze maand op 30 april, dus konin ginnedag, valt, haalt De Koe- ters zaterdag 23 april vanaf 09.00 uur oud papier op. KNKV - De Vrouwenbewe ging Nederlandse Katholieke Vrouwen houdt dinsdag 26 april de jaarlijkse reis. De vrouwen gaan naar de Lim burgse hoofdstad Maastricht. Het vertrek is om 07.30 uur. Naast een boottocht op de Maas, staat ook een bezoek aan de grotten van de St.-Pie- tersberg op het programma. In Maastricht zelf brengen de dames een bezoek aan het Vrijthof. KONINGINNEDAG - Het programma voor koninginne dag voorziet dit jaar in een groot aantal activiteiten. Vrijdag 29 april is er al een disco voor de jeugd in zaal Marinet. Het programma voor zaterdag ziet er als volgt uit: 09.30 uur gezinspuzzel- tocht; 13.00 uur onthulling plaquette bij de Beatrixboom door burgemeester Van Rest met muzikale omlijting van de fanfare St.-Cecilia en aan sluitend een concert op het Philipslein; 14.00 uur zes kamp; 14.15 uur bejaarden middag in Au Port en bingo; 14.30 uur Vlaamse kermis op stadhuisplein; 16.00 uur prijs uitreiking fietstocht; 20.30 uur Oranjebal in De Meer paal met Scheldekwartet, prijsuitreiking zeskamp en loterij. KAARTEN - Leden van de kaartvereniging DW speel den in café Het Wapen van Zeeland de maandelijkse kaartwedstrijd in bieden zon der roem. De uitslag was als volgt: 1. H. Koekkoek, 2. C. van Doom, 3. H. Gelderland. De stand voor het clubkam pioenschap 1988 na vier ge speelde ronden luidt: 1. C. van Doorn 208 punten, 2. H. Gel derland 195,3. R. Knol 193. Van onze correspondent TERNEUZEN/HULST - De Diabetesvereniging Neder land, afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen, hield zaterdag in De Blaauwe Hoeve in Hulst een druk bezochte jaarvergadering. Internist dr. L. van Doorn ging in op het gebruik van de instdine- pen. De Tilburgse internist noemde de insuline-pen de derde revo lutie: „Na de ontdekking van de insuline en de bloedsuiker- stripjes kan de diabeet tegen woordig beschikken over de in suline-pen. Het is een dermate handig apparaaatje, dat meer dere injecties per dag (meestal vier) geen probleem meer hoe ven te zijn. Die meerdere injec ties betekenen een belangrijke winst in de strijd om de nor male bloedsuikers." De zelfcontrole en interpre tatie is van het grootste belang. Dr. Van Doom pleitte er dan ook voor een logboek bij te houden. „Wanneer een en an der serieus wordt aangepakt, zijn de resultaten verrassend. Geen ziekenhuisopname meer, sterk verbeterde bloedsuikers en een groter welbehagen. De diabeet wordt zijn eigen doker en is samen met de specialist de specialist." DVN voelt veel voor het werken zoals dit in Tilburg ge beurt met een speciale diabe- tespoli waar diëtiste, een dia betes-verpleegkundige en de specialist samenwerken. „Mis schien dat we in Temeuzen een dergelijke werkwijze ook van de grond kunnen krijgen," al dus R. Hemelsoet, secretaris van DVN. Van de mogelijkheid om vragen te stellen werd ruim schoots gebruik gemaakt. Ver der waren er diverse informa tiestands met medische artike len en dieetspullen. Het vast stellen van het jaarverslag en het financieel overzicht vorm den geen probleem. Verder werd er een kascommissie be noemd en waren er bestuurs verkiezingen. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Met ingang van 1 augustus is de heer Frans Leij graaf (60) door bisschop H. Ernst van Breda benoemd tot lid van het pastoraal team van de samenwerkingskring Noord in de regio Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer Leij graaf is sinds 1958 werkzaam op het secretariaat van het bisdom in Breda. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Camavalsstichting De Betekop pen uit Sas van Gent hield in café Schippershuis aan de Westkade de prijsuitreiking van de tijdens het af gelopen carnaval gehouden ballonnenwedstrijd. Toen lieten op dinsdagmiddag na afloop van de kinderop tocht honderden kinderen vanaf de Markt een ballon de lucht ingaan, nadat prins Mario 1 met een levensgrote bal lon het voorbeeld gaf., De verste ballonnen kwamen, zo bleek tijdens de prijsuit reiking, tot in Zweden en Oost-Duitsland. De winnende ballons werden twee tot drie dagen na het oplaten aange troffen en teruggestuurd. Johan de Block verrichte samen met enkele stichtingsleden de prijsuitreiking. De winnaars kregen een envelop met inhoud. De winnaars zijn: 1. Mela- nie Bode (Nassjo Zweden), 2. Michel en Melissa de Jonge (Pniborn (DDR), 3. Elmaz Yilmaz (Zeuden DDR), 4. Cham- bica Pellikaan (Grosenerich (DDR), 5. Bas van Rijnberk (Langenweppingen DDR).

de Stem | 1988 | | pagina 17