De Vaart sluit agrarische afdeling 'ROGNOSE: GENOEG LEERLINGEN VOOR CENTRUM IN ZEELAND Minister moet nu met ferme slag de WO V-knoop doorhakken neleman/ Gemeenten moeten meer bijdragen aan VW Braks: 36,5 miljoen voor proef mestverwerking Anonieme tip leidt tot oplossing diefstal computers Militaire oldtimers te zien in Stekene Emancipatienota blijft steken in 'kretologie' n blik werpen :t de motor te pelingsplaten een van de le dag. Sinds vitale onder onder asbest, lergezondste. n tal van toe- lan wel kleuren waar- i wat nader België) zeker n worden be lening die op milieu- rden zijn van zware cadmium, ieverdjes voor is heen groeit dus dè voor- al is met sk bij lange na m in alle hevig- met klinkende elfverzekerde? angzamerhand, ikken. Vandaar, idelijkheid al lange reeks i Opel bij al bovenaan uw an onderweg zo datdeCorsa, de fa en de bouw/toffen zundert DINSDAG 19 APRIL 1988 I van onze verslaggever ItERNEUZEN - Met ingang ■van het nieuwe schooljaar 1 wordt de afdeling lager Iagrarisch onderwijs aan I scholengemeenschap De I Vaart in Terneuzen geslo- Iten De animo om dit onder- I wijs te volgen blijkt te laag |om verantwoord deze afde- I ling in stand te houden. ANIMO ONVOLDOENDE OM OPLEIDING IN STAND TE KUNNEN HOUDEN MIDDELBURG - Zeeland maakt een goede kans opeen Agrarisch Onderwijs Centrum (AOC). Een leerlingen-prognose, opgesteld door de Stichting Zeeland, geeft dat aan. Ruwbouw Aandacht rouwen in ïenberoepen Cursussen 'ode koe stelt politie voor raadsels "/V - VOORZITTER VAN RIEL VAN STREEK-VW ZEEUWSCH-VLAANDEREN: STATENLID L. VAN DUKE (RPF): STICHTING VROUWENEMANCIPATIE: Brandje NSM Abil iu al vaak ruim- is de Opel- 3 al dat schooi [TEUKENS - BADKAMERS - KACHELS I TEGELS - BOUWMATERIALEN prinsenstraat 12, tel. 01696-6000 ol^fÜPl.OO u.. zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND |De zes leerlingen van de hui- |dige derde klas mogen volgend [jaar hun eindexamenklas af maken en proberen het di- ploma te behalen. De leerlingen uit de huidige klassen 1 en 2 moeten noodgedwongen een andere school (Kapelle) of rich ting kiezen. Als gevolg van de sluiting is aan een van de twee docenten die zich met agrarisch onder wijs bezig houden deeltijd-ont slag aangezegd. De andere do cent (biologie) kan op andere afdelingen worden tewerkge steld. „Droevig dat wij de afdeling moeten sluiten, maar het kan niet anders", zegt waarnemend directeur M. de Bokx. „In 1985 zijn wij met deze afdeling ge start op basis van prognoses, die wij in samenwerking met de landbouworganisaties had den opgesteld. Wij gingen er van uit dat rond twintig leer lingen per klas mogelijk moest zijn. Het is helaas anders uitge pakt. Zo bestaat de huidige tweede klas uit zegge en schrijve drie leerlingen". De opleiding, waarvan plantkunde en dierenhouderij de hoofdmoot vormen, was vooral bedoeld voor jongens en meisjes die ambities hadden in de richting van plantsoenen diensten bij gemeenten, bedrij ven voor groenvoorzieningen of (wat de meisjes betreft) me dewerkster bij een zogenaamd tuincentrum of assistente van een dierenarts. Wat dit laatste T27 betreft had de school aan schouwelijk onderwijs op de kinderboerderij en de gemeen- tetuin van Terneuzen. Hoe men met de prognoses de plank zo kon misslaan, is ook De Bokx niet duidelijk. „Wel is het zo dat de agrarische sector de laatste jaren flink achteruit boert. Ook op de mid delbare landbouwscholen in Zeeland kampt men met het probleem van (te) weinig aan meldingen. Het is reuzejammer dat in Zeeuwsch-Vlaanderen deze opleiding niet van de grond kon komen". Kans voor landbouwonderwijs |Van onze verslaggever i de jaren negentig zullen zo'n zevenhonderd leerlingen de middelbare scholen in Goes en Schoondijke en de la gere Groene school in Kapelle bezoeken. Daarmee zit eland honderd leerlingen boven het wettelijk vereiste ninimum van zeshonderd. drie Zeeuwse scholen zijn klaar om op te gaan in een groot verband, zoals het ver- mtwoordelijke ministerie van landbouw dat wil. Voor een pan de drie scholen, de middel- are agrarische school in hoondijke, is de toekomst |aog onzeker. Een leerlingental i ongeveer achttien per leer- volstaat voor een depen- ladce van het Zeeuwse AOC. laar als eenmaal een Wester- belde Oeververbinding is ïlegd, zal Schoondijke Waarschijnlijk de deuren moe- lensluiten. In de nog verdere toekomst komt heel het Zeeuws Agara- risch Onderwijs waarschijnlijk onder één dak. Los van de vor ming van één centrum bestaan al langer plannen tot nieuw bouw van de middelbare agra rische school in Goes, die slecht gehuisvest is. Het is de bedoe ling om bij een eventuele nieuwbouw de - lagere - Groene school in Kapelle onder hetzelfde dak te brengen. Volgens de provincie, de stichting Zeeland en de drie be trokken scholen, die gisteren de prognoses presenteerden, kan er nauwelijks twijfel bestaan over het bestaansrecht van een AOC in Zeeland. In de bedrijfs tak landbouw werken 9.000 mensen en daarnaast nog een groot aantal in aanverwante sectoren, zoals verwerkingsbe drijven. jVan onze verslaggever ERNEUZEN-De FNV be dt 20 april tijdens het maandelijkse bezoek van de radende vakbondswinkel ®an Terneuzen aandacht aan mannenwerk door louwen. dereen die daar wat over te Ngen heeft kan zich tussen PO en 16.00 uur vervoegen bij Je wagen die naast het stad huis staat opgesteld. Overigens >an men bij de bus ook voor Mere zaken terecht. Vragen iver huursubsidie, loonstrook- es en scholingsmogelijkheden porden door de medewerkers jan de bond ter plekke beant- loord. Daar komt bij dat het leerlin genstelsel en het cursusonder wijs ook binnen de landbouw steeds belangrijker worden. Veelzeggend is dat voor het leerlingenstelsel binnenkort de leeftijdsgrens verdwijnt en dat ook het ministerie cursussen voor her- en bijscholing propa geert. Volgens de scholen wordt het AOC geen 'groene fuik waar je niet meer uit kunt'. De onder bouw leidt bijvoorbeeld ook op voor mavo-diploma's; ander zijds kan iemand met een mavo-diploma nog terecht in het Middelbaar Agrarisch On derwijs. 'Een flexibel aanbod' is ook in deze onderwijssector het toverwoord. J P°litie weet nog steeds niet wie de dode koe zo maar op 5I°ep heeft gedeponeerd. - fotowimkooyman 111 onze verslaggever Gidsen tonen het gezelschap de Sasse watermolen. fotowimkooyman Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Voorzitter Van Riel van de Streek-VW vindt dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten een hogere bijdrage aan de VW's moe ten leveren. Met dat extra geld kan de streek VW een professionele medewerker aantrekken waardoor de promotie van de streek pas echt gestalte kan krijgen. Van Riel was gisteren, evenals alle VW's uit Zeeuwsch-Vlaanderen, te gast in Sas van Gent, de jongste loot aan de VWboom. Vertegenwoordigers van de VW's kregen gisteren een rondleiding door Sas van Gent. Zij werden door het gebied ge loodst door gidsen van de stichting Pro motie Zeeuwsch-Vlaanderen De voorzitter maakte duidelijk dat het een hele strijd is om de streek VW in le ven te houden. „We hebben er twaalf jaar aan gebouwd en de streek VW functioneert nu tweeëneenhalf jaar in goede samenwerking met de stichting promotie. Maar we hebben meer geld nodig". Burgemeester J. van Rest pleitte voor een hechtere samenwerking tussen de lokale VW's. Het doet het imago van Zeeuwsch-Vlaanderen geen goed als VW's elkaar vliegen afvangen en pro beren de beste plaats in de etalage te krijgen. „Je moet over het plaatselijke belang heen kunnen kijken", zei ze. Ze had zich er vorig jaar dan ook be hoorlijk aan gestoord dat er in West- Zeeuwsch-Vlaanderen met borden langs de weg aandacht werd gevraagd voor de mosselfeesten in Sluis, terwijl dat week end ook Philippine mosselfeesten vierde. „Het mes snijdt aan twee kanten als je samen propaganda maakt", hield ze haar gehoor voor. Een grote vooruitgang wordt alleen al geboekt als VW's de sei zoen-activiteiten op elkaar afstemmen, vond zij. Mevrouw Van Rest drukte de VW's gisteren op het hart zich te ontwikkelen tot een betrouwbare en zo goed mogelijk informatiecentrum waar toeristen met een op pad geholpen kunnen worden. „Soms moet je je wel eens schamen als je ziet op welke manier bepaalde zaken door de VW naar voren worden ge haald. Een toerist vergeet een slechte er varing niet". Voorzitter L. Marquinie van de jonge VW bespeurde een verslechterende sa menwerking tussen de VW's in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en die in het oos ten, en was daar allerminst gelukkig mee. Kortgeleden besloten de plaatse lijke VW's in Oostburg samen te gaan in de stichting Kust VW's om op die manier een sterkere vuist naar buiten toe te maken. Marquinie noemde die ontwikkeling het terugkeren naar de situatie van en kele jaren geleden. „Wij zijn er van overtuigd dat het westen niet zonder het oosten kan en het oosten zeker niet zon der het westen. Maar toeristen raken op een gegeven moment uitgekeken op een gebied en willen dan iets anders zien. Dan moeten ze naar het achterland. Een goed samenspel is van levensbelang. Niet alleen voor de gemeenten, maar ook voor het bedrijfsleven". Marquinie probeerde een medewerker van de provinciale VW in Zeeuwsch- Vlaanderen gestationeerd te krijgen. „In Middelburg werken ze met zestien men sen. Willen we de zaak hier wat profess- sioneler opzetten, dan moet er toch een 'kopje' van de overkant naar hier ko men. En dan mag Middelburg coördine ren". Hij gaf Van Riel de boodschap mee zich daar bij de provinciale VW sterk voor te maken. Marquinie gebruikte gisteren zijn gastheerschap om met een andere pet op zijn misgenoegen andermaal te uiten over de ondergewaardeerde rol die Sas van Gent in het havenschap Terneuzen lijkt te hebben. Alleen de naam al geeft een vertekend beeld van de situatie. De discussie over de ontwikkeling van de Axelse Vlakte als indsutriegebied draagt daar ook toe bij. „Er wordt de in druk gewekt alsof het steeds om Terneu zen gaat, maar Terneuzen heeft geen indsutriegronden meer aan diep vaar water. De utbreiding vinden plaats op grondgebied van Sas van Gent". Sas van Gent en Terneuzen nemen elk voor 25 procent deel in het havenschap. „We zijn volkomen gelijkwaardig", zei Marquinie, die er fijntjes op wees dat Sas van Gent de oudste industriële ge meente van Zeeuwsch-Vlaanderen is. Hij ziet liever dat het havenschap de naam Havenschap Kanaalzone krijgt. Maar daar konden de VW's hem giste ren niet bij helpen. ENERAL MOTORS ACHTER structorhokje aan de Waterstraat, ï'gens een woordvoerder van de dienst gemeentewerken is ak t?ë nooit eerder voorgekomen. Hij verbaast zich over de -k'Reeft geen enkel nut. Een boer is verplicht melding te sta t destructor als hij een dood dier heeft. Dan komt de e hrvïf ze^ naar boerderij om het beest op te halen. De man hJi'^ ar van riin koe af wilde, heeft alleen maar extra werk In h t beeft ons last bezorgd". Val in ^estructorhokje kunnen Hulstenaren hun vlees- en vis- fwijt. Ook bijvoorbeeld dode katten kunnen in een van de in het hokje worden gedeponeerd. Grote slagers leveren j hf ^htstreeks aan de destructor. Die verscheen gisteren der "besuur aan de Waterstraat om het kadaver te ver- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Braks (Landbouw) trekt 36,5 miljoen uit voor expe rimenten met mestverwer king. Bedrijven die experimentele vormen van mestverwerking in praktijk brengen, kunnen vanaf eind deze week bij Land bouw aankloppen voor een subsidie van 30 of 35 procent in de projectkosten. Een project moet aan vier voorwaarden voldoen, wil het voor subsidie in aanmerking komen: het moet een vernieu wend karakter hebben, het moet economisch en technisch haalbaar zijn, het moet milieu vriendelijk zijn en het moet een bijdrage leveren aan de oplos sing van het mestoverschot. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Land bouw gisteren bevestigd. De aankondiging van de subsidie zal deze week nog in de Staatscourant verschijnen; vanaf dat moment kunnen be langstellenden inschrijven. De experimenten zullen op hun fi nanciële en technische haal baarheid worden beoordeeld door de Nehem (Nederlandse Herstructurerings Maatschap pij) in Den Bosch. De nieuwe regeling kent twee soorten subsidies. Bedrij ven die ideeën voor een voor- zuiveringsinstallatie willen uitwerken, kunnen rekenen op 30 procent overheidssubsidie. Voorzuiveringsinstallaties worden vooral gebruikt bij de verwerking'van het waterrijke kalvergier. Bedoeling van voorzuivering is dat de gier wordt gescheiden in een vloei baar en een vast gedeelte. Dat vaste gedeelte kan vervolgens zonder veel problemen op het Van onze correspondent MIDDELBURG - Na een anonieme tip heeft de gemeentepolitie van Middelburg een in de nacht van donderdag op vrijdag gepleegde diefstal in het kantoor van Kok b.v. tot Waarheid gebracht. Bij de inbraak werd voor ruim 40.000 gulden aan computerapparatuur gestolen. De onbekende tipgever belde vrijdagavond de politie dat de gestolen goederen zich zouden bevinden in de woning van de Middelburger N. W. Omdat de man niet thuis was, werd de hulp ingeroepen van de rech ter commissaris voor een huiszoeking. De gestolen spullen werden inderdaad aangetroffen in de woning van W., die toen de politie er nog was, kwam aangewandeld. Hij werd direct in de kraag ge grepen en overgebracht naar het politiebureau. Ont kennen was niet mogelijk. Tijdens de verhoren kwam aan het licht dat hij de diefstal met nog drie anderen, twee uit Middelburg en een uit Mariakerke, had gepleegd. Ook deze zijn in de loop van het afgelopen weekeinde en gisteren aange houden en ingesloten. W. zal vandaag worden voorge leid voor de rechter commissaris. Van onze verslaggever STEKENE - De militaire oldtimerclub Authentic Fighting Veterans (AFV) houdt zondag 24 april in Ste kene een dag voor haar leden. De dag begint 's morgens met een gezelligheids- en oriënta- tierit met de oude legervoertuigen. Vertrek en aankomst zijn in het Vossenhol in de Hellestraat. Wie een keer een ritje wil meemaken is, zolang er stoelen vrij zijn, van harte welkom. Na de lunch vertrekt de colonne voertuigen via Hulst, Clin- ge, Graauw en Paal naar café-restaurant Den Burtman in Kruispolderhaven. Daar spelen de deelnemers de 'Schotse Olympische Spe len', met als onderdelen touwtrekken, paalwerpen, vaten sjouwen en zaklopen. Een drietal dames verzorgt een play- back-optreden van The Andrew Sisters. Een Schotse groep zorgt voor de overige muziek. Aan het begin van de avond begeeft men zich weer in colonne naar Hulst, om een ter rasje te pikken. De AFV verwacht zo'n 35 tot 45 deelnemers uit Zeeuwsch-Vlaanderen en het Belgische Waasland. Op Hemelvaartsdag, donderdag 12 mei, doet de AFV ook mee aan de Oldtimerhappening in Axel. Van onze verslaggever GOES - Het zou minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat sieren als ze 'met een ferme slag de knoop zou doorhakken' over de Westerschelde Oeverver binding. Dat zou volgens statenlid L. van Dijke (GPV/RPF) een eind maken aan de onzekerheid en aan 'alle gezeur en geklier van het toch wel heel zwak ope rerende college van Gede puteerde Staten'. Van Dijke besprak gisteravond onder meer de WOV op een spreekbeurt in Goes, en he kelde er niet voor het eerst de besluiteloosheid over het pro ject. Hij verweet dat zowel GS als de minister, die hij 'Rand stad-denken' toeschreef. „Het kost haar telkens grote moeite haar blik richting Zeeland te wenden," aldus Van Dijke. Het statenlid herhaalde dat volgens hem alle aandacht, ook de milieu-effect-rapportage, moet worden gericht op een tracé oostelijk van Terneuzen, het goedkoopste en enig haal bare op dit moment. Daarmee, benadrukte het statenlid, wil zijn fractie niet zeggen dat de milieu-effecten er niet toe doen. Ze tellen wel degelijk mee bij het uiteindelijke be sluit, en verder valt te kijken naar compensatie voor de eventueel aangerichte milieu schade. land worden uitgereden. De subsidie van 35 procent is bedoeld voor proeffabrieken en beproevingsinstallaties. In proeffabrieken worden ver schillende verwerkingsmetho den van mest getest, in beproe vingsinstallaties gaat het om het ontwikkelen van nieuwe methoden. Het budget voor experimen ten van mestverwerking maakt deel uit van de ƒ205 miljoen gulden die Braks, in het kader van het mest-actieprogramma, in totaliteit heeft uitgetrokken voor het terugdringen van het mestoverschot. Van onze verslaggever GOES - Het uitgangspunt van de provinciale emanci patienota is goed, maar het ontbreekt aan een prakti sche uitleg en uitwerking. Over de feitelijke emanci patie in Zeeland bevat het stuk niet veel meer dan 'kretologie'. Die kritiek van de stichting Vrouwenemancipatie Zeeland werd gisteren gedeeld door de algemene vrouwenvergadering in Goes. In de emancipatienota pleiten GS ervoor om de eman cipatie op elk beleidsterrein door te voeren. Dit zogenaamde facetbeleid heeft de instem ming van de vrouwenbewe ging- „De centrale doelstelling kan haast niet beter," vindt de stichting dan ook, om daar on middellijk aan toe te voegen dat 'de concrete uitwerking magertjes is te noemen'. In haar reactie is de stichting de opheffing - vorig jaar - van de provinciale emancipatiecom missie nog niet vergeten. GS besloten daartoe om vijftien mille te bezuinigen. Maar juist nu, vinden de Zeeuwse vrouwen, is een ad viescommissie meer dan ooit nodig. „Het rendement wordt verlaagd nu een deskundig ad viesorgaan is opgeheven," al dus de reactie van de stichting. Ze vraagt verder om geld voor het emancipatiebeleid en om een mogelijkheid om het beleid te toetsen aan de mooie voorne mens. Van onze verslaggever SLUISKIL - Nog voor de brandweer Terneuzen in hoefde te grijpen, heeft de bedrijfsbrandweer van de Nederlandse Stikstofmaat schappij in Sluiskil zondag ochtend een brandje in de amoniakfabriek geblust. De brand ontstond rond 4.30 uur bij het uitvallen van een de machines in de fabriek. De schade bleef zeer beperkt. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor.

de Stem | 1988 | | pagina 13