akkerende automobilist riskeert straks hoge boete ÏIEUWE CAMPAGNE 'AIDS EN WERK' VAN START Auto ontvoering Heijn terecht Acht-Mei-Beweging speelt niet op veilig I )e(re|ya Zware misdaad wordt zwaarder bestraft BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR lallotige houding Positie zeer langdurig werklozen uitzichtloos DE STEM BINNENLAND DONDERDAG 14 APRIL 1988 )EN HAAG - Het kabinet blijft er fel tegen dat 'erkgevers sollicitanten op aids testen. naken VIERDE LANDELIJKE MANIFESTATIE 7 MEI IN UTRECHT 1 J NIEUWSOVERZICHT Jachtvliegers langer bij luchtmacht Loodvergiftiging door de jacht Daling werklozen minder dan verwacht Vierde Fokker 50 naar Oostenrijk Autokeuring minder ontdoken Protest tegen wijziging gezondheidszorg Nijpels: geen opslag onder dwang T28 er pardon' geloofs- ;enoten achter (je I ft gezet en veroor- i die zeventien ge. I [eisen de kapers nu |ng. Ze zitten vast in 1983 bomaansla-' pns hen een 'bevrij. tie', aldus Aarts-i ép de Amerikaanse ambassade. lm van de Kuwaytse die voor veertig Kt shi'ieten bestaat, I toen en nu. Maar [is absoluut niet ge- 1de gedreven vlieg- s ook uit hun naam De verschillen tus- l'ieten onderling zijn iet zo poot als dje katholieken en pro- in ons land bijvoor een doet er minder pn dan de ander, op van de kaping ^panse pasagierstoe- 77 maakte de toen- Jgerijnse president fcoumedienne duide- jn land bepaald geen per is van het ge- geweld tegen ka- ervaring leert dat mogelijk is om de [m gegijzelde passa- dden door in te gaan [n van de kapers. De- het daar niet mee moeten maar eens .ten met mensen die Izijn geweest." UTRECHT (ANP) - Auto mobilisten die na 1 mei de Beidende snelheidslimieten (overschrijden kunnen op Sorse geldboetes rekenen, feij herhaalde snelheids overtreding komt boven- Hien een (on)voorwaarde- lijke ontzegging van de rij bevoegdheid in beeld. Ce politie is nog druk bezig om (onderlinge afspraken te maken [over de verscherpte controle op Valeving van de nieuwe maxi mumsnelheid van 120 kilome- Ker per uur op het merendeel [van de Nederlandse snelwegen, maar denkt toch vanaf 1 mei daadwerkelijk van start te kunnen. De landelijk opererende AVD vervult een centrale rol in het toezicht op naleving van de maximumsnelheid. De AVD is niet de enige instantie die op de snelwegen actief is: ook Rijks- politie-districten en gemeente lijke politiekorpsen hebben de len van snelwegen onder hun beheer. Hoeveel meer tijd rijks- en gemeentepolitie vanaf 1 mei in snelheidscontroles gaan steken, is nog niet duidelijk. Zeker is wel dat het werk met in het gunstigste geval hetzelfde aan tal mensen moet gebeuren. De politie heeft om beter te kunnen controleren tien radar- installaties aangeschaft. Deze leggen geheel automatisch snelheidsovertredingen vast. Er wordt nog gepraat over de plaatsen waar de installaties moeten komen te staan. Die zullen in elk geval geregeld wisselen, omdat automobilisten snel doorhebben wanneer er gens een radarkast is geplaatst. De kast blijft wel staan, maar de automobilist blijft in het on gewisse of hij wel of niet op foto is vastgelegd. De nieuwe snelheidslimiet van 120 kilometer per uur voor personenauto's en motoren wordt alleen bij de grensposten aangegeven en op plaatsen waar buitenlanders Nederland binnenkomen, zoals Schiphol. De limiet van 100 kilometer per uur zal wel steeds aangege ven staan op gele elementen met een onderlinge afstand van 25 meter op de vangrails. Voor vrachtauto's, bussen en auto's met aanhanger blijft een maxi mumsnelheid van 80 kilometer per uur van kracht. De Verkeerscommissie van het Openbaar Ministerie heeft voor alle snelheidslimieten nieuwe strafnormen ontwor pen, die door de procureurs-ge neraal zijn vastgesteld en zijn goedgekeurd door de minister van Justitie. In het algemeen geldt dat snelheidsoverschrijdingen tot 30 kilometer per uur door de politie worden afgedaan en daarboven door justitie. De geldboetes voor te hard rijden gaan vanaf 1 mei met gemid deld 35 gulden omhoog; hoe ho ger de overschrijding, hoe ho ger de stijging van de boete. Overschrijdingen boven de 30 kilometer per uur komen de automobilist op een boete van zes gulden per kilometer te staan. Als een automobilist binnen een jaar voor de tweede keer de maximumsnelheid met meer dan 30 kilometer overschrijdt, wordt de boete met vijftig pro cent verhoogd. Bij een derde overtreding zal het OM bij de kantonrechter een geldboete en voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid eisen en bij een vierde keer een geld boete en onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid. Kabinet blijft tegen aids-test pan onze verslaggevers ildus staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) gisteren jbij de presentatie van de campagne Aids en Werk. 'Sero- |CQ0| V .positieve mensen en mensen met aids zijn onderdeel van jnze samenleving. Zonder onderscheid des persoons loeten we met ze samenwerken en samenleven', aldus 1989 moeten streven ge werkweek, kunnen gewoon naast zich elfde geldt voor za- Itiging en verkorting luur en voor het cen- et kabinet en werkge- |ten straks Stekelen en Draijer namens de eventuele mooie daar worden gesloten ke bond aan zijn laars |eprobeerd om aan die tide te maken. Het is kt. Pont miste de al bij zijn aantreden heeft ruim twee jaar de Voedingsbond al-1 |ek gekregen. wil de lijn-Pont| Bk hij ziet de verster- sitie van de centrale rijk agendapunt voor Huur. Zonder macht is aardig praatorgaan, |iet. Het moet hem te dat dezelfde bonden |van de centrale altijd dekt, hem nu una- en schuiven als nieuwe iet dumpen van vaten nemisch afval bij Al- I.an de Rijn, zou een stuk r zijn geweest, als het rapport niet bij de pro- Zuid-Holland was blij- ggen, zei De Jong met woorden. rapport werd al in :ld, maar kwam pas|| water, nadat de chemi- vuilnisbelt onder een ein recent in de publi- kwam. De Jong verge-1| le bezorgdheid over bo- irvuiling met de paniek iet toevoegen van kleur- ak- en conserveerstoffen oedsel. „99 procent van ledingsproblemen hangt |f a met het feit dat men- erkeerd eten. Één pro- s te wijten aan besmet-1| net schimmels of bacte- >f giftige stoffen en een- irdste procent met toe- ngen als conserveermid- Die situatie doet zich oor bij bodemvervuiling: is er geen reden voor pa- Waarmee ik overigens nut niet de milieu-pro- :n rond vuilnisbelten en triële storten wil baga- iren", aldus De Jong. pees. Hij kondigde aan dat hij samen net zijn collega De Graaf (So ciale Zaken) nog deze week een potitie naar de Tweede Kamer al sturen die nader ingaat op het probleem van aids-tests bij Reuringen. Een ambtelijke werkgroep onderzoekt al of de «htspositie van sollicitanten pij aanstellingskeuringen bij net moet worden geregeld. Volgens ir. Balemans, direc teur Gezondheid van het mi- isterie van Sociale Zaken, beidt de afwijzende houding van het kabinet ook aanstel- ngskeuringen voor 'sleutelpo- kities' in het bedrijfsleven. De werkgeversorganisatie VNO [leeft woensdag laten weten dat aids-tests voor mensen op elangrijke en kostbare posi ties niet afkeurt. Bepaalde perkgevers zouden hiertoe al ijn overgegaan. De regering gaat binnenkort liet de organisaties van werk gevers en werknemers praten pm te voorkomen dat hierdoor en 'domino-effect' ontstaat: franneer één werkgever met sten begint is de kans immers Toot dat de anderen zullen |olgen. Volgens Balemans betreden Be werkgevers een hellend vlak als ze gaan selecteren op aids- [isico, omdat dan ook allerlei ndere gezondheidsrisico's in eld komen, die tot nu toe keen rol hebben gespeeld bij [iet aannamebeleid, zoals cho- iesterol-gehalte en roken. De campagne Aids en Werk Jicht zich op mensen die in hun eroep een besmettingsrisico open omdat ze in aanraking fomen met het bloed van ande- [en. Centraal in de campagne staat dat hygiënisch omgaan met bloed dat risico kan weg nemen. Dees herhaalde giste ren dat aids-tests op zieken huispatiënten niet nodig zijn, omdat ziekenhuispersoneel en artsen zich met eenvoudige middelen tegen het besmet tingsgevaar kunnen bescher men. Volgens hem zijn in tal van beroepsgroepen, van tandart sen tot schoonheidsspecialisten, de nodige hygiënische maatre gelen inmiddels genomen. Toch neemt de onrust over het mo gelijke besmettingsgevaar nog steeds toe. Een van de doelstellingen van de campagne is dan ook nodeloze angst en paniek te voorkomen. Voor zover bekend zijn in Nederland nog geen mensen in hun werk met het aids-virus besmet. Gisteren meldde de 'Gay krant' dat personeel in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis OLVG in Amsterdam onlangs geweigerd heeft een hartpa tiënt te opereren, van wie be kend was dat hij besmet is met het HIV-virus, dat Aids kan veroorzaken. Het OLVG ontkent de be schuldiging met kracht. Me- disch-directeur Van Mourik noemt het verhaal 'puur baar lijke nonsens'. Hij herinnert zich wel 'een specifiek geval', waarbij ver pleegkundigen zich even af vroegen 'of dit nu wel verant woord was', maar die twijfel is toen binnen vijf minuten uit de wereld geholpen. Van Mourik: 'Patiënten in levensgevaar worden bij het OLVG altijd ge holpen'. laam mezelf een lezer iw krant te zijn. [ichielsgestel ïrk hrift redactie: de hte lezer zal begrijpen na zorgvuldige afwe- de redactie op puur lalistieke gronden heeft )ten om de betreffende te publiceren. korte reactie op 't stuk- ifmaken; van C.M. Por- De Deugd op 8 april '88. veel onschuldige men- hebben al niet een ge- t op leven en dood moe everen tegen misdaad, ;ur, ontvoering, mis- ieling, inbrekers die betrapte waarbij men ar gewond raakte of het leven lietDeze ïrs worden worden van kanten verdedigd en ileid want dat zijn men- Maar ja, dat andere il betreft maar een i. gen op Zoom v.d. Ketterij De Amsterdamse brandweer haalt de Fiat uit het IJ, die gebruikt werd bij de ontvoering van Gerrit Jan Heijn. De auto werd gevonden op aanwijzing van de verdachte in de zaak—Heijn. - fotoanp ËEN HARDNEKKIG volk, noemde Mozes de joden. Ondanks een Geschiedenis van vervolgingen, culminerend in de Holocaust, en .Van pogingen tot bekeringen en universele aspiraties, zijn ze er nog steeds en sinds kort, veertig jaar bijna, in een eigen staat, Is- aël. Het eeuwenoude verlangen van het joodse volk naar een eigen staat Eretz Israël werd in 1948 vervuld; de gevluchte of in de loop Kan de oorlogshandelingen verdreven Arabische bevolking van Palestina wacht sindsdien, zonder veel hoop op succes, op een |taat die ze de hare mag noemen. In Israël zelf (binnen de groene lijnen', de oorspronkelijke grenzen van Israël) leeft een 'edulde, maar gediscrimineerde Arabische minderheid. De uit- omst van de oorlog in 1967 bracht Israël een gevoel van veilig- e'd, maar ook gebiedsuitbreiding, en een aan een weinig subtiel sgime onderworpen Palestijnse bevolking. Israël is in de veertig jaren van zijn bestaan veel in het nieuws geweest. Elke dag was er wel iets: dan wordt er een Palestijns meisje doodgeschoten in de Gaza dan weer bestoken Palestijnen *en kibboets. Sinds vier maanden woedt in de door Israël bezette lebieden, de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever een 'Urgeroorlog. Israël treedt hardhandig op tegen jonge Palestijnen Bn ongewapende demonstanten die met legale middelen vechten l°or sen eigen staat. Het excessieve geweld van de kant van Is- lael hebben we afgekeurd en zullen we blijven afkeuren. Dat Beeft consequent ook de Nederlandse regering gedaan, die nog Bisteren de toestand in Israël 'zorgelijk' noemde, in minder diplo matieke taal: Israël voert de verkeerde politiek met de verkeerde (niddelen. Mag deze situatie door de Nederlandse regering worden aan liepen om het voorgenomen bezoek van premier Lubbers en rinister van Buitenlandse Zaken Van den Broek uit te stellen cq fend gasten? Officieel heet het dat de agenda's van Neder- fnose en Israëlische bewindslieden niet op elkaar kunnen wor pen afgestemd. Wij vermoeden dat dit een goedkope smoes is paarmee de regering haar politieke gezicht wil redden, hak 9emakkelijk mag de regering zich niet van deze kwestie af »eri A 'sra®'' de s,aat van bloed, zweet en tranen, waarmee Ne- opirT Z'Ctl irnmer °P een speciale manier verbonden heeft ge- oeia, is geen internationale paria, maar een democratische oase een gebied van feodale, theocratische en enkele hele akelige Solit ma9 vee' n'et deu9en 'n Israël, onderdelen van zijn Nek mogen verwerpelijk zijn, het kan binnen én buiten Israël I® i aal. 9ezegd worden, in de huiskamers en voor de camera, ivrnn 'n het 9eding is, wordt vaak de maatstaf van 'right or ken 9' country' gehanteerd, een dubbele standaard: ieder- y neeft met betrekking tot Israël altijd een beetje gelijk, maar Is^T 6ett he* een bee,ie bii het verkeerde eind. Ban a D0rt binnenkorf zijn veertigste verjaardag. Lubbers en lidsiaH ek wIHen niet naar het feestje, omdat zij de politieke liallnt rs en.booclschappers willen (moeten) spelen. Wat een otige houding tegenover een land, dat in veel opzichten zo- respect en achting verdient. BUSSUM (ANP) - Voor mensen die zeer langdurig werkloos zijn, is er weinig uitzicht op een baan. Het zelfde geldt voor hen die als 'minder geschikt' wor den betiteld, bijna een derde van alle personen lan ger dan twee j aar werkloos. Dat concludeerde minister De Koning (Sociale Zaken) woensdag op een conferentie in Bussum over langdurige werkloosheid. 'De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de kans dat wij erin zullen slagen deze mensen aan een baan te hel pen zeer gering is', aldus de Koning. De kritiek dat het Jeugdwerkgarantieplan (JWG) van De Koning jongeren weinig uitzicht biedt op een vaste en volwaardige baan, is ook van toepassing op de al in wer king getreden Tijdelijke voorziening JWG. Via deze voor ziening hebben inmiddels ruim 4.000 jongeren tijdelijk werk bij gemeenten gevonden, maar de kans is niet groot dat zij door deze ervaring eerder een vaste baan vinden. Deze stelling poneerde consulente Rasing van de Gel derse Stuurgroep Werkloosheid in Bussum. Hoewel de ef fecten van de Tijdelijke voorziening na negen maanden er varing nog moeilijk te meten zijn, stelde Rasing dat jonge ren 'op een spoor worden gezet dat hen geen perspectief biedt'. DEN HAAG (ANP) - Zware criminaliteit, zoals moord en doodslag, verkrachting, afpersing en handel in hard drugs, wordt steeds zwaar der bestraft. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat in 1986 over het algemeen aanzienlijk langere straffen zijn opgelegd dan in 1982. De gemiddelde strafduur was ongeveer vier maanden langer. In '86 werden bij in totaal 1.725 'zware' zaken onvoor waardelijke gevangenisstraf fen opgelegd met een totale strafduur van 2.257 jaar. Vier jaar eerder waren dat 1.674 za ken met een totale strafduur van 1.579 jaar. Sinds '82 zijn er in aantal minder onvoorwaardelijke ge vangenisstraffen opgelegd. In '86 waren er 15.000 strafzaken met een totale strafduur van ruim 5.700 jaar, terwijl er in '82 meer strafzaken waren (17.000) met in totaal 4.500 strafjaren. Dit komt onder meer doordat de mogelijkheid tot transacties die beperkt was tot overtredin gen is uitgebreid met misdrij ven. Bij een transactie (schik king) betaalt de verdachte een vastgesteld bedrag aan de poli tie of Officier van Justitie en is daarmee definitief van straf vervolging af. In de vier grootste arrondis sementen Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Den Bosch wordt ongeveer de helft van het aantal strafjaren opgelegd. Maar Haarlem stijgt snel, daar valt namelijk Schiphol onder. In verband met drugszaken is in Haarlem sprake van een groeiend aantal forse straffen. Door Jan Bouwmans Alle Nederlandse bisschop- dans, toneel, muziek, cabaret. loep genomen en zij konden nor» in norcnnninir Officiële eastsDrekers ziin eeen liturBisehe bezwaren m UTRECHT - De vierde lan delijke manifestatie van de Acht-Mei-Beweging (AMB) in de R.K.-erk, die op 7 mei in de Utrechtse Veemarkt hallen wordt gehouden, zal worden besloten met een eucharistieviering, waarin het niet officieel goedge keurde tafelgebed 'Gij die weet' zal worden gezongen. Het gebruik van dit liturgische gebed van Huub Oosterhuis op de manifestatie in Den Bosch was twee jaar geleden een van grote verwijten van de Neder landse Bisschoppenconferentie aan het adres van deze bewe ging. Het mondde uit in het ontslag van de Norbertijnerabt Ton Baeten als lid van de Bis schoppelijke Beleids Kommis- Alle Nederlandse bisschop pen zijn persoonlijk uitgeno digd voor de vierde manifesta tie die als motto heeft 'Qm bondgenoot te worden'. Zoals bekend zijn er dit jaar gesprekken tussen de Bis schoppenconferentie en de AMB op gang gekomen, nadat van herderlijke zijde enkele ja ren elk contact geweigerd was. In de viering zal de Francis- canerpater Kees van Vliet voorgaan. In amper een week tijd heb ben zich al 3.000 mensen aange meld voor de manifestatie. De kosten worden begroot op iets minder dan twee ton. Het programma bestaat dit jaar ook weer uit een gezamen lijk ochtendgedeelte en een waaier van onderdelen in de middag. Dit jaar zal het accent liggen op speelsheid: er is veel ruimte gereserveerd voor zang, dans, toneel, muziek, cabaret. Officiële gastsprekers zijn onder meer de Zuidafrikaanse dominee Beyers Naudé en PPR-politica Ria Beckers. Het zogeheten 'Conciliair proces voor Vrede, Gerechtigheid en Behoud van de Schepping' vormt naast 'de mensenrechten binnen de kerk' dan ook het hoofdthema. De keuze voor het tafelgebed 'Gij die weet' is heel bewust ge schied, vertelde AMB-be- stuurslid Struik, provinciale overste van de paters Domini canen. Die keus is gedaan op zuiver liturgisch-inhoudelijke gronden. Men verwacht geen nieuwe problemen op dit punt, omdat twee jaar geleden hier over een gesprek heeft plaats gehad tussen een delegatie van bisschoppen en een delegatie van liturgische wetenschap pers. Het tafelgebed was eerder door 27 liturgisten onder de loep genomen en zij konden er geen liturgische bezwaren ont dekken. De belangstelling voor de Acht-Mei-Beweging neemt in tussen toe, meldt voorzitter mevrouw Stael Merkx. Het aantal participanten is tot 95 toegenomen. Recent zijn onder meer toegetreden de Provin ciale Raad van de paters Re demptoristen, het Provincia- laat van de Witte Paters, de Kruisheren, het Pastoraal Cen trum Utrecht-West Gelder land, het Landelijk Koördina- tiepunt Werkgroepen Kerk en Homosexualiteit en ook de Stichting Dignity Nederland. Deze laatste, bekend van de acties van 'de roze jonkheer' Floris von Kessenich, is toege laten omdat in de statuten van deze stichting duidelijk is op genomen dat het een katho lieke onderneming wil zijn. JX V V5 Hebt u dat gelezen dat Larry Speakes uitspraken van Reagan heeft verzonnen? Het verbaast mij niks. Ik geef het u te doen om de woorden van een man die niets te zeggen heeft samen te vatten: Well, uh, yes, I mean, uh". Het is toch logisch dat je dan maar zelf wat bedenkt. Je hebt als woordvoerder immers je president te dienen en die komt alleen maar goed over als je hem briljante dingen laat zeg gen. Het zou erger geweest zijn als de voormalige Witte Huis woordvoerder de president onzin had laten zeggen. Dan had den we hem nu Larie Speakes moeten noemen. De spreekabuis van de president. Wie iets bedenkt zonder zich te bedenken moet wel bedenken dat de Sint hem op 5 december wel eens niet zou kunnen be denken. Dacht u nu echt dat al die beroemde woorden die aan vroe gere beroemdheden worden toegedicht, ook echt door hen werden uitgesproken? Welnee. Die zijn er later gewoon bij bedacht om de gebeurtenissen nog meer cachet te geven. Misschien is het niet eens zo erg wanneer er prachtige uitspra ken bedacht worden. Veel erger is het wanneer de persoon die geacht wordt ze te hebben gedaan, verzonnen is. Zei niet al Descartes: Ik ben bedacht dus ik besta? MERIJN DEN HAAG (ANP) - Het overstappen van de Koninklijke Luchtmacht naar de beter betaalde banen bij de burgerlucht vaart wordt bemoeilijkt, omdat ze een langere contractduur krijgen. Staatsecretaris Van Houwelingen (Defensie) vindt dat gezien de hoge opleidingskosten voor militaire vliegers de effectiviteit van de opleiding moet worden verbeterd door de vliegers lan ger voor de krijgsmacht te behouden. DEN HAAG (ANP) - Jaarlijks komt bij de jacht- en de schiet sport zoveel lood in grond en water terecht dat allerlei dieren, vooral vogels, het slachtoffer worden van loodvergiftiging. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centrum voor Energie- en Mi lieustudies van de Rijksuniversiteit in Groningen. Van de totale hoeveelheid van ruim 850.000 tot bijna 1,2 miljoen kilo in de jacht- en schietsport verbruikt lood wordt een in ver houding slechts gering gedeelte, ruim een kwart miljoen kilo, opnieuw gebruikt. DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in maart met 13.800 gedaald tot 686.900. De daling deed zich voor bij de mannen (met 11.400) als bij de vrouwen (met 2.400), aldus cijfers van het ministerie van Sociale Zaken. De daling is het saldo van 61.000 mensen die in maart werkloos werden eri 74.700 die als werk loos zijn uitgeschreven. De daling is geringer dan op grond van seizoensinvloeden kon worden verwacht. Daarom nam de voor die invloeden gecorri geerde werkloosheid in maart met 1.800 toe. Die stijging dedd zich alleen bij de vrouwen voor. Bij de mannen bleef de gecor rigeerde werkloosheid ongewijzigd. SCHIPHOL (ANP) - De Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij Austrian Airlines heeft opnieuw een optie op een Fokker-50 omgezet in een bestelling. De maatschappij heeft nu in totaal vier F-50 toestellen besteld. Van de 72 orders, door tien klanten, zijn nu veertien F-50 toe stellen afgeleverd. Verder omvat het orderboek 29 opties. DEN HAAG (ANP) - Het aantal auto's dat zonder de verplichte jaarlijkse keuring, de APK, in Nederland rondrijdt is meer dan gehalveerd. Oorzaak is vermoedelijk dat de mensen ervaren dat de pakkans vrij groot is als gevolg van fotocontroles, zegt secretaris De Moor van de Verkeerscommmissie van het open baar ministerie (Vecom). Aan de hand van steekproeven in het register van de rijks dienst blijkt dat in de eerste drie maanden van dit jaar totaal ongeveer 160.000 ongekeurde auto's aan het verkeer deelnamen. Dit in tegenstelling tot de prognose van 400.000. Daarvan zullen er naar verwachting alleen al als gevolg van de fotocontroles 50.000 worden bekeurd. DEN HAAG - De provincies vrezen dat de zwakzinnigen- en verpleegzorg in de knel komen als de Tweede Kamer instemt met de plannen voor een wijziging van de gezondheidszorg zo als het kabinet die verleden maand presenteerde. Volgens de voorzitter van het overlegorgaan van de provincies (IPO) mevrouw Van den Broek-Laman Trip, wil het kabinet de planning van de voorzieningen in de gezondheidszorg veel te veel aan de verzekeraars overlaten. Het kabinet neemt daar mee een belangrijk voorstel van de commissie-Dekker over. Die commissie wil meer concurrentie bevorderen tussen verze keraars, zodat die goedkoper de zorg gaan verstrekken. Het IPO zegt in deze versterking van de marktwerking niet te gelo ven voor langdurige zorg. Daar kan niet geconcurreerd wor den, omdat goedkopere zorg alleen maar ten koste van de zorg- behoevenden gaat, vreest het IPO. DEN HAAG - Minister Nijpels (Milieu) (foto) is niet van plan chemisch of radio-actief afval op te bergen in zoutkoepels wanneer de provincies zich daartegen verzetten. Nijpels nam gisteren het rap port 'Opslag in zout, een dub bele bodem' in ontvangst van de projectgroep Zoutkoepels, waarin de Waddenvereniging, de Groningse en Drentse mi lieu-organisaties en de Ver eniging tot Behoud van Na tuurmonumenten zijn ver enigd. De projectgroep verwijt het kabinet een veel te afwachtende houding in de kwestie ondergrondse opslag. Omdat de onder grond, 'het enige milieucomponent dat nog niet is vervuild', door geen wetten wordt beschermd, ligt die ten prooi aan aller lei bedrijven en organisaties die wel een bestemming weten voor de ondergrond.

de Stem | 1988 | | pagina 3