even UITBLAZEN Algerije niet toevallig einddoel kapers akkerenc FNV-bestuur met 'oude mensen' op oude koers Gifgassensnuffelaar speurt naar bodemgif [nieuwe Kabii Verzonnen uitspraken de stem achtergrond donderdag 14 april 1988 .de stem. de stem binnenlan de Stem comh lallotige houdii WIMKOCK NOORDAFRIKAANS LAND SCHOOLVOORBEELD VAN EEN DIPLOMAAT e; DEMONSTRATIE OP BODEMVERVUILINGSCONGRES IN HAMBURG Antwoord-1 PAPIER VOOR UW PEN Antwoord-2 Tegenstrijdig Afmaken REAGAN 'deed nooit gedane uitspraken', lees ik op de voorpa gina van een achtenswaar dig ochtendblad. Een vreemde mededeling. Be tekende het dat president Reagan woorden en zin nen in de mond nam die nooit eerder door een sterveling waren gebruik, dat hij als het ware een eigen, originele taal schiep? Nee, dat betekende het niet wist ik, omdat ik in de eigen krant al de kop 'Speakes verzon uitspraken van Reagan' had gelezen. De kop 'Reagan deed nooit gedane uitspraken' is niet alleen een taalkundige onzin. Hij zegt ook nog het te genovergestelde van wat be doeld moet zijn, want Reagan deed juist geen uitspraken. Daarom was het nodig, dacht Speakes, dat zijn team woord voerders en speech-schrijvers ze voor hem verzon. Zo'n Speakes vind ik overi gens maar een misselijk man netje. Een zakkenvuller. Je kunt hem, vind ik, vergelijken met een ex-kamermeisje van de koningin, dat naar de sensatie pers holt met een paar sappige anecdotes uit de koninklijke slaapvertrekken. „Het is niet bekend of het Reagan ooit is opgevallen dat Speakes enkele malen een wel zeer eigenzinnige uitleg heeft gegeven aan zijn functie van woordvoerder", lees ik in een van de kranten, aan het slot van het bericht. Zo'n zin doet de deur dicht. Het bij velen ge liefde beeld van Ronald Rea gan als de blunderende, van niets wetende ex-filmster, die door Nancy en de staf van het Witte Huis op afstand wordt bestuurd, is weer eens beves tigd. Ik herinner me nog dat Rea gan gekozen werd. Een van de televisiekanalen was toen zo ge dienstig het oude zwart-wit-me- lodrama uit te zenden waarin de hoofdpersoon, gespeeld door Ronald Reagan, zijn be nen kwijtraakt. Veel later, nog niet zo lang geleden, heb ik hem nog eens bezig gezien met Dorothy Malone in Law and Order, een western van abomi nabele kwaliteit. Verder ken ik hem nog van de Chesterield-aA- vertenties van de jaren '50 in Life. Toen ik, in 1980, zo naar die eerste film zat te kijken en me de gespierde uitspraken van Reagan te binnen schoten, werd het me even onrustig te moede. Kon die man president van het machtigste land ter we reld zijn? Zou onder hem de derde wereldoorlog uitbreken? Precies het omgekeerde ervoer ik tijdens het kijken naar de tweede film. Daarin was Ro nald Reagan, vond ik, een zeer ongeloofwaardige sheriff, maar dat kwam natuurlijk omdat ik me er heel de tijd van bewust was dat ik naar de huidige pre sident van de Verenigde Staten zat te kijken. De campagne en verkiezin gen van 1968, waar Richard Nixon als winnaar uitrolde, had ik nogal intensief gevolgd. Om daartoe in staat te zijn had ik een studieweekend doorge bracht met Amerikaanse pohti- cologen. Dat waren liberale mannen geweest die geen hoge :t ophadden van Nixons kwa- iteiten. Dat hadden ze niet openlijk gezegd, maar we had den het goed kunnen merken. Daar kwam bij dat Nixon, niet alleen in Nederland, een imago van onbetrouwbaarheid had. („Zou u van deze man een tweedehands auto durven ko- f>en?"). Nixon had in Neder- and nooit een goede pers, be halve bij de paar commentato ren die de geopolitieke ontwik kelingen volgden. Ondanks zijn beschamende afgang via de Waterpoort echter mag hij zich nu al, terwijl hij nog in leven is, begeven in de richting van de galerij van suksesvofle presi denten. Hij haalde Amerika weg uit Vietnam en doorbrak de bevroren relatie met China. Ook over Ronald Reagan krijgen wij in Nederland weinig goeds te horen en te lezen. Zie je hem op de televisie dan zie je een acteur die niet zelden licht gezwollen teksten voordraagt die herinneringen oproepen aan politieke preken uit de ja ren '50. Af en toe dringt er wel eens iets tot ons door over zijn ongeïnteresseerdheid voor za ken waarvoor volgens ons pre sidenten zich wel dienen te in teresseren. Hij is waarschijnlijk niet in staat uit het hoofd alle landen van Zuid-Amerika met hun hoofdsteden op te som men. Nancy hééft misschien wel net zoveel invloed op zijn politieke doen en laten als boze tongen steeds beweren. Zijn ge- blunder voor een open micro foon en zijn zeldzaam contra- produktieve uitspraak over het 'Rijk van het Kwaad', het aan spreken van hoge buitenlanders bij de verkeerde naam; het zijn allemaal elementen die, gerukt uit het verband van zijn totale presidentschap, de indruk wek ken dat er een Jan Onbenul in het Witte Huis zit. Maar dat is natuurlijk niet zo. „De kans bestaat dat de be paald niet briljante staatsman Reagan tot een historisch wa penakkoord komt met de Sov jet-leider Gorbatsjov. Mocht dat gebeuren dan zul je zien dat hij al binnen afzien bare tijd de galerij van grote presidenten mag betreden." Dat schreef ik precies een jaar geleden. Sindsdien is Reagan een paar stappen dichter bij de eregalerij gekomen. Dat dankt hij weliswaar mede aan Gor batsjov, maar evenzeer aan ook door hemzelf gecreëerde om standigheden die Gorbatsjov geen beter alternatief lieten dan een vredesoffensief te begin nen. Ronald Reagan kan het in het laatste jaar van zijn presi dentschap dus nog ver brengen. Een deloyale zakkenvuller als Larry Speakes houdt hem niet tegen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||llll||||||||||||llllllllllllllllj== Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice' Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Ans van Goch HET EEN WEEK geleden gekaapte Kuwaytse ver keersvliegtuig staat sinds gisteren op het vliegveld van Algiers. Het is niet zo'n toevallige keuze van de kapers om uit te wijken naar Algerije. Dit Noord- afrikaanse land heeft in het verleden al diverse ke ren zijn sporen verdiend, waar het gaat om bemid deling in internationale conflicten. En als geen an der land wordt het veel ge vraagd als 'diplomaat', die partijen bij elkaar moet brengen. „Het land is zowel in Oost als West geaccepteerd als se rieuze gesprekspartner. Sinds de onafhankelijkheid (in 1962 red.) probeert het tussen de verschillende machtsblokken door te laveren. Het opereert neutraal en vervult een voor trekkersrol voor de Derde Wereldlanden. Er zijn weinig landen in de wereld, die deze rol zo serieus volhouden." Dat zegt Paul Aarts, secre taris van de Middle East As sociates (MEA), een bureau, gespecialiseerd in het geven van adviezen over het Mid den-Oosten en Noord-Afrika. Een van de meest opmerke lijke wapenfeiten van Alge- rije op diplomatiek gebied da teert uit 1975, het zogenoemde 'Akkoord van Algiers'. Dank zij de bemiddeling van dit Noordafrikaanse land bereik ten Iraq en Iran toen overeen stemming over het slepende geschil rond grensrivier Shatt-al Arab. Had Iraq dat akkoord in 1980 niet geschon den, dan zou de situatie in beide landen er nu heel an ders uitzien. Maar dat doet aan de verdienste van Alge rije als intermediar niets af. Het land stond ook nadruk kelijk aan de wieg van de Noord-Zuid-dialoog tussen de rijke en Derde Wereld-lan den, die begin jaren zeventig het 'handvest van Algiers' op leverde. Dat de daar afge sproken 'nieuwe economische orde' uiteindelijk flopte, is volgens Aarts meer te wijten aan de tegenwerking van de rijke landen, dan aan de rol van Algerije. En in het verleden heeft be middeling van Algerije al di verse malen bijgedragen tot het oplossen van vliegtuigka pingen. Zo vond in '77 een ka ping van een vliegtuig door leden van de Japanse gueril- labeweging Het Rode Leger De gekaapte 747 bij aankomst in Algiers. FOTO ANP een einde in dat land. Hoewel dat internationale kritiek op leverde -Algerije zou een vrijhaven voor luchtpiraten worden- werd het land in 1985 weer ingeschakeld bij de langste luchtkaping tot nu toe. Libanese terroristen hiel den toen zeventien dagen lang een vliegtuig in hun macht, waarbij tot twee keer toe uit geweken werd naar Algerije. Onderhandelingen leverden ook hier de vrijlating van de passagiers op. Aarts: „Vandaar dat ook in dit geval Algerije acceptabel is als bemiddelaar, ook al is het land niet zo recht in de leer als de shi'ietische kapers beweren te zijn. Want op alle manieren weet de regering een soort gulden middenweg te bewandelen. Dat is diplo- ■matie." Overigens heeft Algerije ook zelf problemen met het fundamentalistisch islami tisch bewust-zijn, alleen niet in die mate als bijvoorbeeld Tunesië en Marokko. Het heeft alleen nooit expliciet meningen naar buiten ge bracht over de islam-bele- ving. De Algerijnse overheid is zo slim om daar nogal wat ruimte in te laten: de islam wordt genoemd als het nodig is, maar er worden naar alle kanten openingen gelaten. „Egypte en nu ook Tunesië doen hun best om een soortge- lijke rol te spelen, maar zij slagen daar juist om die reden niet in." Zijn diplomatieke functie levert Algerije in materiële zin niks op. „Maar de rol als intermediair kan natuurlijk op andere plaatsen, bijvoor beeld de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties en in internationale betrek kingen wel degelijk winst op leveren." Overigens zullen de shi'ie- ten, die de kaping gepleegd hebben, zich noch in het Alge rijnse, noch in welk regime dan ook, behalve waarschijn lijk het Iraanse, kunnen vin den, meent Aarts. Maar de jongste actie van de extremische moslims is juist tegen de Kuwaytse rege ring gericht, omdat die in hun ogen 'zonder pardon' gelooft. en actie-genoten achter tralies heeft gezet en veroor.l deeld. Van die zeventien g, vangenen eisen de kapers r de vrijlating. Ze zitten va; omdat zij in 1983 bomaans|s!| gen - volgens hen een 'bevrij.S dende actie', aldus Aarts-S pleegden op de Amerikaans; i en Franse ambassade. Uit 'naam van de KuwaytJ bevolking', die voor veertij! procent uit shi'ieten best- heette het toen en nu. M daarmee is absoluut niet v. zegd dat de gedreven vlieg. I tuigkapers ook uit hun naarrj handelen. De verschillen tus sen de shi'ieten onderling zijj immers net zo groot als die tussen de katholieken en pro- testanten in ons land bijvoet- beeld. De een doet er mindet of meer aan dan de ander. Na afloop van de kaping van het Japanse pasagierstoe- stel in 1977 maakte de toen- malige Algerijnse preside® Houari Boumedienne duide lijk dat zijn land bepaald geenj voorstander is van het bruik van geweld tegen ka-| pers. „De ervaring leert het alleen mogelijk is om de] levens van gegijzelde passa giers te redden door in te gaaul op de eisen van de kapers. De genen die het daar niet ratel eens zijn moeten maar eens gaan praten met mensen ie gegijzeld zijn geweest." Door Thom Meens DE grootste vakcentrale van het land, de FNV, krijgt voor het eerst in haar geschiedenis een vrouwelijke vice-voorzitter. K. Adelmund (38), momenteel al be stuurslid, zal op 26 april door het FNV-congres worden benoemd tot rechterhand van J. Stekelen burg (46). Stekelenburg, op dit moment vice- voorzitter, schuift door naar het voorzitterschap. Hij neemt het roer over van H. Pont die per 1 mei de om streden overstap maakt naar een topfunctie op het ministerie van bin nenlandse zaken. Pont gaat de amb tenarenzaken behartigen. Over de derde post binnen de top van de FNV (die van cao-coördina tor) is nog geen besluit gevallen. De beste papieren heeft de huidige voor zitter van de Grafische bond, J. Draijer. Hij krijgt steun van elf van de zeventien aangesloten bonden, waaronder de grote Industriebond. Die bond heeft zich tot nu toe niet openlijk gemengd in de strijd om de topfuncties in de federatie. De pro blemen in eigen huis rond het vertrek van voorzitter Visser, zijn opvolging en de opvolging van twee al eerder met ruzie vertrokken bestuurders, zullen daar niet vreemd aan zijn. Krijgt Draijer de stilzwijgende steun van de Industriebond, de groot ste FNV-bond (de AbvaKabo) steunt hem niet. De AbvaKabo wil de zoon van oud PvdA-topman Den Uyl in het dagelijks bestuur van de FNV, al was het alleen maar om nog iets te vertellen te hebben. De Industrie bond heeft Stekelenburg (voormalig regio-bestuurder en vice-voorzitter), de Vrouwenbond en Voedingsbond hebben Adelmund. Maar de poging van de club van Van de Scheur om Den Uyl naar voren te schuiven lijkt kansloos, want buiten de AbvaKabo steunt niemand zijn kandidatuur. De derde kandidaat voor een post in het dagelijks bestuur van de FNV is de huidige cao-coördinator van de Vervoersbond, G. Ros. Ros kan reke nen op steun van de linkse hoek bin nen de FNV, de Vrouwenbond, de Vervoersbond, de ABOP (onderwijs bond), de Voedingsbond en de Hore- cabond. Dat is nog te weinig om eind april met succes een gooi te doen naar een bestuurspost. Alleen als de AbvaKabo afziet van Den Uyl en Ros steun toezegt, keren de kansen een eind in de goede richting. Ros komt dan nog maar dertig stemmen tekort om Draijer voor te blijven. Binnen de Vervoersbond rekent men erop dat de AbvaKabo uiteinde lijk voor Ros kiest. Het wachten is dan alleen nog op een van de bonden die nu nog achter Draijer staan. Vol- gens de Vervoersbond mist Draijer de hardheid om het cao-beleid uit te voeren. Ros met zijn ervaring als on derhandelaar in de ambtenarensec- tor èn in het vrije bedrijf, zou dat veel beter kunnen. Desondanks lijkt Draijer nog steeds de beste papieren te hebben. Dat komt mede door de sterke voor keur van zowel Stekelenburg als Adelmund voor Draijer. En omdat de cao-coördinator nu eenmaal met voorzitter en vice-voorzitter het da gelijks bestuur van de vakcentrale vormt, kan de steun van Stekelen burg en Adelmund wel eens door slaggevend blijken op het congres. De benoeming van de cao-coördi nator is het enige agendapunt waar over het congres nog wat kan ruziën, want over de nieuwe taken van Ste kelenburg en Adelmund is iedereen binnen de federatie en de aangeslo ten bonden het roerend eens. Hun po sitie is niet omstreden, sterker nog: er zijn zelfs geen tegenkandidaten. Daarmee is indirect ook de nieuwe koers van de federatie bepaald. Die zal nauwelijks afwijken van de wat kwakkelende koers die de centrale onder Pont voer. Stekelenburg en Adelmund hebben als bestuursleden meegewerkt aan de totstandkoming van de nota FNV-2000, de toekomst visie van Pont op het functioneren van de vakcentrale in de volgende eeuw. Pont wilde de FNV vooral gaan gebruiken als een soort sociale- ANWB, zeg maar het hulpje voor van-alles-en-nog-wat, niet alleen bruikbaar voor arbeidsconflicten en cao-onderhandelingen, maar ook voor alle andere zaken, tot en met reizen en sparen toe. Stekelenburg en Adelmund heb ben die koers onderschreven, al ne men beiden op dit moment enige af stand van de sociale-ANWB. Dat is niet ten onrechte. Er is in eigen huis ook nog wel het een en ander te rege len, met name over de positie van de vakcentrale (dè FNV) ten opzichte van de aangesloten bonden, zeg maar de strijd om de macht. Het is het hoofdkantoor van de FNV al jaren een doorn in het oog dat de federatie alleen kan adviseren. Besluiten doen de aangesloten bonden zelf. Als Stekelenburg besluit dat alle Door Laur Crouzen EEN apparaat, oorspron kelijk ontworpen voor het Westduitse leger om er gifgassen mee op te sporen, speurt nu naar bodemver vuiling op de grote Ham- burgse vuilnisbelt van Georgswerder. Scheikundigen van de Uni versiteit van Hamburg-Har burg demonstreerden hun omgebouwde gifzoeker gis terochtend voor het eerst pu bliekelijk op de stoep van het Congrescentrum in Hamburg. Daar zijn meer dan 1000 des kundigen vier dagen bij elk aar om milieu-problemen met vuilnisbelten en industriële stortplaatsen te bespreken. De vinding, waaraan prof dr. Gerhard Matz en zijn mede werker dr. Wilhelm Schroder vijf jaar gewerkt hebben, was een van de opvallendste nieu wigheden van het congres 'Bodemvervuiling', dat dezer dagen in Hamburg wordt ge houden. De snuffelaar, opgebouwd met behulp van een oorspron kelijk ultrageheim, militair computerprogramma, chemi- sche ontledingstechnieken als gaschromatografie en massa- spectrometrie, is in een soort jeep gemonteerd. Met een gla zen buisje wordt een grond monster genomen, dat vervol gens in een oplosmiddel wordt geroerd. Daarna wordt een bepaalde hoeveelheid van het mengsel verdampt en binnen enkele seconden zijn op een computerscherm de chemi sche vingerafdrukken van de vervuilende stoffen zichtbaar. Het werken op de vervuilde plek zelf is een van de grote centrale punten, waarom het grootste milieu-congres aller tijden draait. Het gaat in Hamburg vooral om plaatse lijke opspoor-technieken, me thodes om afval in te kapselen en ook om het op te ruimen. Dat laatste is het allergrootste probleem. Want of je chemi sche stoffen zeer duur ver brandt, scheikundig neutrali seert of door al dan niet gene tisch veranderde bacteriën of schimmels laat opvreten, steeds is de vraag of het resul taat van de bewerking niet even giftig is of misschien nog giftiger. Dat is ook een van de pro blemen, waar vooral de West duitse minister van onderzoek en technologie dr. Heinz Rie- senhuber mee worstelt. In zijn toespraak tot het congres re kende hij zijn gehoor voor, dat het 'opruimen' van 30.000 stortplaatsen en nog eens 5000 verdachte industriële afval- plekken minstens 20 miljard marken gaat kosten. „Eerst moeten we laten onderzoeken om welke afval het gaat en in welke hoeveelheden, vervol gens moet er gekeken worden naar de meest efficiënte en minst dure oplossing, dan kan de veroorzaker van de troep worden aangesproken, als die nog bekend is en pas in laatste instantie komen we bij de be lastingbetaler om meer cen ten terecht", aldus Riesenhu- ber. Hij waarschuwde ervoor niet alle problemen naar de wetenschappelijke laborato ria te verwijzen met een soort technisch hoera-gevoel. Waar werkelijk gevaar voor omwo nenden dreigt, dient zo snel mogelijk te worden ingegre pen. En bovendien is het ver mijden van nieuwe chemische vuilnisbelten nog veel belang rijker, omdat anders alle moeite dweilen met de kraam open is. West-Duitsland denkt erover om binnen afzienbare tijd een dozijn nieuwe ver brandingsinstallaties te bou wen. „Want wij exporteren nog steeds twee miljoen ton industrieel afval per jaar naar de DDR", aldus Riesen- huber. Die hoeveelheid is bijna de helft van de jaarlijkse West duitse industriële afval stroom. De Oostduitsers zien de rotzooi graag komen, om dat het grof geld in westerse deviezen oplevert. Voor ex port naar de DDR is een ver gunning nodig, maar hoeveel afval ondershands en illegaal naar het oosten verdwijnt is niet bekend. En al evenmin waar de DDR-autoriteiten de Westduitse rommel precies laten. Riesenhuber zei optimis tisch te zijn over de oplossing van de enorme milieu-proble matiek: „De oplossingen ne men toe en de problemen af." Dat er heel wat vooruitgang is geboekt op het terrein van de bodemreiniging constateerde ook ir. Wim de Jong, voorzit ter van de Raad van Bestuur van TNO in zijn openingstoe spraak tot het congres. Hij hamerde vooral op openheid inzake vervuiling en op goede en afgewogen voorlichting een het publiek. De paniek In De Stem van zaterdag 9 april stelt L. Kroes uit Breda een dringende vraag aan de redactie van dit blad: 'Mogen wij eens weten wat precies de koers is van uw redactie? Is die christelijk? Of a-christelijk? Of, nog er ger, neutraal?' Deze vraag leeft bij veel van uw lezers. De redactie geeft als ant woord: 'Het is onze teak nieuws door te geven'. De kleine lettertjes van het antwoord hadden nog veel kleiner mogen zijn. Onlees baar klein. Dit is geen ant woord op de gestelde vraag. Daarmee geeft de redactie te kennen een groot aantel van haar lezers te verach ten. Moeten wij nu de con clusie trekken: De Stem heeft geen opinie, stelt maatschappelijk en christe lijk niets voor? Een krant die geen opinie heeft of daar niet voor durft uit te komen, is een slechte krant. Be wustwording en opinievor ming zijn juist de hoofdtaak van een redactie. Het nieuws komt vanzelf wel binnen via de telex. Oosterhout fr. N.Wesselingh Benedictijn Naschrift redactie: In ome dagelij He rubriek Stem Commentaar vindt de lezer onze opinies. Daaruit spreekt niets aan arrogantie, hoogmoedswaanzin of welke dikke woorden de geachte schrijvers ook willen ge bruiken, daaruit spreekt een mening die wij aan nie mand opdringen, die nooit in absolute termen is gesteld - wat is immers absoluut? -, maar slechts hulpmiddel wil zijn bij de vorming van een eigen mening. Als wij nog enige kantte keningen willen maken met de zaak, daar gaat het ten slotte om, dan deze: Op dezelfde dag dat de ge wraakte foto in de krant stond hebben wij in een commentaar onder de titel Wet leuk om jong te zijn' laten doorschemeren, dat de overheid niet het recht heeft om domweg grote groepen van mensen een plaats in de samenleving toe te wijzen. Vandaag de uitkeringstrek kers, morgen de jongeren. Het kabinet heeft de jonge ren getroffen in hun porte monnee: tweehonderd gul den per maand minder bij standsuitkering. Enkele jongeren kondigen een Zwarte Vrijdag af en voerden actie bij de villa van Lou de Graaf. Onkies, onbetamelijk en buitenge woon kwetsend zoals het CDA commentarieerde? Het mag zo zijn, maar mogen ac ties hard zijn als in het over heidsbeleid zoveel positieve aandacht wordt gegeven aan de 'snelgroeiers' en 'dynami sche groei' (het woord is van Voorhoeve) en zoveel nega tieve aandacht aan kreupe len, zieken gehandicapten en kansarmen? Is het niet erg voor de handliggend dat de jongeren De Graaf aan spreken op zijn christelijke ethiek? Of is het ook al no- nonsense om de have nots in de hoek te zetten? Ik zeg mijn abonnement niet op. En die foto mocht van mij geplaatst worden. Mits voorzien van uw kant van een kloek zinnetje, een markante zinssnede of een rake kanttekening. Een weldenkende humanist zei mij: 'Als agent had ik die snotneus van dat kruis ge schoten... Nou ja, geslagen, verwijderd natuurlijk...' Maar die agent heeft het moeilijk. En u veel minder! Door wat moed en gevoel voor historisch en cultureel besef te tonen, had in uw krant de goede en juiste kunnen laten blijken. Nu vestigt u de indruk dat De Stem geredigeerd wordt door van hun cultuur en 'wortels' vervreemde redac teuren wier besef pijnlijk dementeert. Hoedt u voor een ontwikkeling die u le zers niet wensen! De ont wikkeling van de wan smaak! Breda Rinie Maas Op de voorpagina van De Stem van 8 april zie ik tot mijn verbijstering een foto afgedrukt van de man die bekende Gerrit Jan Heijn om het leven te hebben ge bracht. In de aanhef van het artikel spreekt u nog over de 45-jarige werkloze inge nieur E. uit Landsmeer. Dit is wel enorm tegenstrijdig: waarom niet ineens zijn volledige naam? In ons strafrecht is een bekentenis ontoereikend. De rechter bepaalt over wel of niet schuldig zijn. Voordat we hieraan toe zullen komen, heeft u alvast zijn veroorde ling uitgesproken door een foto van hem af te drukkea Dit mag bekend worden verondersteld. Of deed u dit wellicht uit commerciële overwegingen. Welnu, dan is mijn respect voor uw re dactie nog dieper gedaald. JTRECHT (ANP) - Auto mobilisten die na 1 mei de „eidende snelheidslimieten overschrijden kunnen op forse geldboetes rekenen. Bij herhaalde snelheids overtreding komt boven- dien een (onvoorwaarde lijke ontzegging van de rij bevoegdheid in beeld. De politie is nog druk bezig om onderlinge afspraken te maken bver de verscherpte controle op naleving van de nieuwe maxi- numsnelheid van 120 kilome ter per uur op het merendeel van de Nederlandse snelwegen, maar daadi kunn< De AVD het to maxii nietd snelw politii lijke i len v behee Ho geme snelh is no; wel FNV-bonden in 1989 moeten streven naar een 36-urige werkweek, kunnen de bonden dat gewoon naast zich neerleggen. Hetzelfde geldt voor ken als loonmatiging en verkorting van de arbeidsduur en voor het cen traal overleg met kabinet en werkge vers. Daar praten straks Stekelen burg, Adelmund en Draijer namensI de FNV, maar de eventuele mooie! akkoorden die daar worden kunnen door elke bond aan zijn worden gelapt. Pont heeft geprobeerd om aan di> situatie een einde te maken. Het is] hem niet gelukt. Pont miste macht. Hij was al bij zijn aantreden] omstreden en heeft ruim twee jaai| lang vooral uit de Voedingsbond i leen maar kritiek gekregen. Stekelenburg wil de lijn-Pontl voortzetten. Ook hij ziet de verster king van de positie van de central-! als een belangrijk agendapunt vooiL het nieuwe bestuur. Zonder macht isp de centrale een aardig praatorgaan; maar meer niet. Het moet hem tra denken geven dat dezelfde bonder, die de macht van de centrale altijil hebben gekortwiekt, hem nu una niem naar voren schuiven als nieuwi| voorzitter. rond het dumpen van vater met chemisch afval bij Al phen aan de Rijn, zou een stui minder zijn geweest, als hel TNO-rapport niet bij de pro vincie Zuid-Holland was I ven liggen, zei De Jong mel| zoveel woorden. Het rapport werd al in 181 opgesteld, maar kwam boven water, nadat de chemi] sche vuilnisbelt onder golfterrein recent in de publi citeit kwam. De Jong verge leek de bezorgdheid over bo demvervuiling met de paniel over het toevoegen van kleur- smaak- en conserveerstoffei aan voedsel. „99 procent var de voedingsproblemen han samen met het feit dat men sen verkeerd eten. Één pro cent is te wijten aan besmet ting met schimmels of bacte riën of giftige stoffen en een- honderdste procent met toe voegingen als conserveermid delen. Die situatie doet zich ook voor bij bodemvervuiling vaak is er geen reden voor pa niek. Waarmee ik overige» absoluut niet de milieu-pro blemen rond vuilnisbelten industriële storten wil bag; telliseren", aldus De Jong. ran onze verslaggevers iEN HAAG - Het kabinet bl 'erkgevers sollicitanten op ai _Jdus staatssecretaris Dees (Volk bij de presentatie van de campagm jositieve mensen en mensen met a >nze samenleving. Zonder onde loeten we met ze samenwerken Jees. lij kondigde aan dat hij samen staat net zijn collega De Graaf (So- met 1 tiale Zaken) nog deze week een neme fïotitie naar de Tweede Kamer ren al sturen die nader ingaat op huisp het probleem van aids-tests bij omds keuringen. Een ambtelijke artse verkgroep onderzoekt al of de midd rechtspositie van sollicitanten tings Dij aanstellingskeuringen bij men. vet moet worden geregeld. Vo Volgens ir. Balemans, direc- bercx eur Gezondheid van het mi- senti aisterie van Sociale Zaken, de nc beidt de afwijzende houding gelen pan het kabinet ook aanstel- neen; ungskeuringen voor 'sleutelpo- gelijl pities' in het bedrijfsleven. De steec verkgeversorganisatie VNO Ee [leeft woensdag laten weten dat van aids-tests voor mensen op node elangrijke en kostbare posi- voor: Bes niet afkeurt. Bepaalde zijn verkgevers zouden hiertoe al men: jn overgegaan. aids- De regering gaat binnenkort Gi net de organisaties van werk- kran bevers en werknemers praten Onze om te voorkomen dat hierdoor OLV en 'domino-effect' ontstaat: gewe vanneer één werkgever met tiënt esten begint is de kans immers kenc root dat de anderen zullen het polgen. vero< Volgens Balemans betreden H« üe werkgevers een hellend vlak schu bis ze gaan selecteren op aids- discl fisico, omdat dan ook allerlei noen ndere gezondheidsrisico's in lijke eld komen, die tot nu toe Hi been rol hebben gespeeld bij speci pet aannamebeleid, zoals cho- pleeg esterol-gehalte en roken. vroe. De campagne Aids en Werk wool Jicht zich op mensen die in hun toen eroep een besmettingsrisico were open omdat ze in aanraking 'Pati komen met het bloed van ande- wort pen. Centraal in de campagne holp Ik schaam mezelf een lezer van uw krant te zijn. St.-Michielsgestel A Sterk Naschrift redactie: de geachte lezer zal begrijpen dat, na zorgvuldige afwe ging, de redactie op puur j journalistieke gronden heeft besloten om de betreffende foto te publiceren. Een korte reactie op 't stuk je: Afmaken; van C.M. Por tier-De Deugd op 8 april '88. Hoeveel onschuldige men sen hebben al niet een ge vecht op leven en dood moe ten leveren tegen misdaad, terreur, ontvoering, mis handeling, inbrekers die men betrapte waarbij men zwaar gewond raakte of zelfs het leven lietDeze daders worden worden van alle kanten verdedigd en begeleid want dat zijn men sen Maar ja, dat andere geval betreft maar een hond. Bergen op Zoom J.C. v.d. Ketterij zEN HARDNEKKIG volk, noemde M02! geschiedenis van vervolgingen, culmiri ban pogingen tot bekeringen en univé hog steeds en sinds kort, veertig jaar I Lraël Het eeuwenoude verlangen van het L staat Eretz Israël werd in 1948 vervuld; kan de oorlogshandelingen verdreven Palestina wacht sindsdien, zonder vee •taat die ze de hare mag noemen. groene lijnen', de oorspronkelijke gr^ gedulde, maar gediscrimineerde Araa Komst van de oorlog in 1967 bracht Isl peid, maar ook gebiedsuitbreiding, en egime onderworpen Palestijnse bevoll Israël is in de veertig jaren van zijn j geweest. Elke dag was er wel iets: dl jheisje doodgeschoten in de Gaza dan pen kibboets. Sinds vier maanden woe gebieden, de Gazastrook en de We, purgeroorlog. Israël treedt hardhandig! Pn ongewapende demonstanten die rr |P°r aen eigen staat. Het excessieve pel hebben we afgekeurd en zullen peelt consequent ook de Nederlands^ Bisteren de toestand in Israël 'zorgelijH ■uatieke taal: Israël voert de verkeerde mddelen. Mag deze situatie door de Nederlarl Begrepen om het voorgenomen bezoJ piinister van Buitenlandse Zaken Van 1 En!? 9e'asten? Officieel heet het da| en Israëlische bewindslieden pen afgestemd. Wij vermoeden dat q aarmee de regering haar politieke ga 4° gemakkelijk mag de regering zie Bcrifaël'de s'aat van bloed, zwe tnJiH zich immer op een speciale r In 1 's 9een internationale paria, ma. 9®bied van feodale, theocratisj JniitiIuS' mag vee' niet deugen in iMomo ,m°9en verwerpelijk zijn, het I. tic io 9ezegd worden, in de huiski Lrn ®rae in het geding is, wordt vaal Ln h country' gehanteerd, eenl >rieri umet betrekking tot Israël all kr=^n bet ook a"'jd een beetje l/an Hn ^ert binnenkort zijn veertiga Broek willen niet naar het fel teaiir^ l? en boodschappers willen! Leei ,0 bouding tegenover een lanc pel respect en achting verdient.

de Stem | 1988 | | pagina 2