De Bron in Spui moet sluiten met ene: Industrie moeten betalen voor sloop Sluiskil-Oost TERNEUZENS RAADSLID WORDT NIET MEER GELOOFD Diabetes Vereniging houdt bijeenkomst in de Blaauwe Hoeve! OVERNAME Reünie 01 Gevaarlijk DE STEM COM MENT A AR. Poppenspeler Joop van de Putte wint kultuurprijs Axel POLITIERAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Politie houdt Halsternaar aan voor schietpartij Uitstel WVO-besluitl DE STEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 14 APRIL 1988 TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen reageert niet meer op anonieme milieuklachten of tips die door het raadslid voor Links Perspektief Terneu zen (LPT) A. van Himme worden aangedragen. Openbaar Bredanaar moet twee jaar cel in voor incest Verziekt Analyse 'DE KINDEREN ZITTEN DOLGRAAG OP DEZE SCHOOL' Inbraak Westdorpe pgSTEM VAN ZEELA jOSTBURG - De privatise ring van de jachthaven in jreskens dreigt in het water] te vallen door de opstelling r3n de ambtenarenbonc AbvaKabo, listrictsbestuurder Th. Jacobs ran deze bond opperde deze ,/eek dat een sociaal plan onder deel moest vormen van de ver- :oopovereenkomst. ISCHOOL IN BREDA Voor derde keer! Graalj ansfeesten 'NOG ENKELE WEKEN NODIG' ROOSENDALER T16 Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Cokesfabriek en de Nederlandse Stikstofmaatschap pij (NSM) in Sluiskil, van wie de Cokesfabriek het leeuwendeel, moeten samen 1,7 miljoen gulden bijdragen aan de sloop van Sluiskil- Oost. Het rijk 2,3 miljoen gulden, gemeente en provincie elk een half miljoen gulden. Deze 'ideale' verdeelsleutel verklapte de Terneuzense wethouder J. van Rooyen gisteravond, na enige aandringen, aan de commissie voor milieuzaken. Of die streefbedragen ook daadwerkelijk wor den gehaald werd gisteravond niet hele maal duidelijk. Van de vijf miljoen gulden die nodig is voor de sloop is nog maar een half miljoen gulden binnen. Minister E. Nij- pels zegde dat bedrag tijdens een werk bezoek aan Zeeland toe. In het kielzog van Nijpels beloofde ook het provincie bestuur een duit in het zakje te zullen doen, maar meer zekerheid is er mo menteel nog niet. Die tot nu toe wankele basis voor de financiering van de sloop stemden de raadsleden F. Hamelink (GPV) en A. van Himme (Links Perspektief Terneu- zen) gisteravond in mineur. De onzeker heid met name omtrent het aandeel van de cokesfabriek en de NSM, die verant woordelijk zijn voor de milieuoverlast in de wijk waardoor de sloop onvermij delijk is geworden, deed de raadsleden zorgelijk kijken. Hamelink vond de terughoudende op stelling van het bedrijfsleven, zoals hij uit de rapportage over de sloop van Sluiskil-Oost had geproefd, niet passen. Immers, was de beslissing niet genomen om de wijk de slopen dan zouden beide bedrijven samen vijf miljoen gulden moeten investeren aan milieuvriende lijke en geluidwerende maatregelen. De nieuwe wet geluidhinder stelt na melijk hogere eisen aan industrieën die in de nabijheid liggen van een woonge bied. De wijk Sluiskil-Oost ligt vlak naast de cokesfabriek. Daarnaast ligt de NSM. Van Himme wilde concreet weten wat Terneuzen er al aan had gedaan om geld van beide bedrijven in de wacht te slepen. „Bij de beslissing om te slopen hebben nogal wat milieuaspecten mee gespeeld. In Nederland kennen we het principe de vervuiler betaal al gaat dat hiet niet helemaal niet op omdat er ook nog andere factoren een rol hebben ge speeld", aldus Van Himme. Maar ook R. Arends (D66) wilde, niet tevreden met de eerder toezegging van Van Rooijen, tijdens de discussie dat beide bedrijven een betekenend deel zullen betalen, het naadje van de kous weten. Van Rooijen gooide daarop de streef bedragen op tafel. Over de bijdrage van de bedrijven zijn onderhandelingen gaande. Overigens hebben de bedrijven al voor het besluit van de sloop werd ge nomen toegezegd hun portemonnee te zullen trekken. Die belofte, aldus Van Rooyen gisteren, was zelfs een van de voorwaarden voor de gemeente om tot sloop over te gaan. „Het ziet er niet ongunstig uit", gaf Van Rooijen gisteren de actuele stand van zaken weer, „maar we weten pas hoe we eruit springen als de pootjes on der de contracten staan". De ontruiming van de de woningen die gesloopt gaan worden gaat veel sneller dan de gemeente in het draai boek had vastgelegd. In maart staan al 26 van 76 woningen van de woning bouwvereniging Terneuzen leeg. De ter mijn van drie jaar die voor hele operatie staat wordt zeer gehaald. Ook de onder handelingen met de tien particuliere huiseigenaars verlopen vlot. Aanvanke lijk stribbelden vijf van de tien tegen. Inmiddels zijn ook die onderhandelin gen in rustiger vaarwater gekomen. ming. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever Het college vindt Van Himme niet langer meer geloof waardig nadat opnieuw is gebleken, aldus B en W, dat een tip van hem loos alarm bleek te zijn. B en W schrij ven dit naar aanleiding van het onderzoek bij het inter nationale transportbedrijf Verbrugge/De Meijer in Ter neuzen. Volgens het raadslid zou het bedrijf chemisch afval uit tankwagens illegaal afvoeren naar een stortplaats in de Dek kerspolder bij Westdorpe. Van Himme zei te weten dat de po litie daarover door een ano niem gebleven werknemer van het bedrijf is getipt. Beide fei ten berusten volgens het colle ge, na uitgebreid onderzoek, niet op waarheid. Het college neemt het Van Himme dan ook zeer kwalijk dat hij in de openbaarheid - het raadslid begon erover tijdens een openbare raadsvergade ring -zo hoog van de toren heeft geblazen. Van Himme heeft ten onrechte geïnsinueerd dat bij Verbrugge duistere praktijken zouden plaatsvin den en heeft daarmee het be drijf een slechte naam bezorgd, vindt het college. Van onze rechtbankverslaggever BREDA - De 40-jarige J. H. uit Breda moet van de Bredase rechtbank voor incest zes maanden langer gaan zitten dan officier van justitie mr. J. Wabeke had geëist. De man kreeg 2,5 jaar opgelegd, waar van een half jaar voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Voor de rechtbank staat vast dat H. diverse keren met het 10-jarig dochtertje van zijn vriendin gemeenschap heeft gehad en ook ontucht met haar heeft gepleegd. De man is daarmee begonnen toen zijn vriendin in het ziekenhuis lag en hij de zorg voor het meisje had. De rechtbank nam in haar overwegingen het blanco straf blad van H., zijn iets vermin derde toerekenbaarheid, maar ook de vermoedelijk levens lange geestelijke schade voor het slachtoffer mee. „Wij betreuren ten zeerste dat de anonieme klacht heeft geleid tot ophef over deze kwestie die terzake volkomen misplaatst is en de integriteit van de betrokken onderneming in diskrediet heeft gebracht", antwoorden B en W letterlijk op de lange lijst met vragen die Van Himme over de affaire stelde. Het LPT raadslid heeft volgens het college met zijn uitlatingen vermoedelijk ook de sfeer on der de werknemers bij Ver brugge/De Meijer verziekt. „Nu dit gegeven door u open baar is gemaakt kan dit moge lijk leiden tot een nader onder zoek naar de identiteit van de betrokkene hetgeen de goede relaties tussen de werknemers onderling kan verstoren". Het raadslid wilde met de vragen duidelijk hebben rond de procedurele gang van zaken en over de maatregelen die de gemeente heeft genomen nadat de klacht de politie had bereikt. Uit de beantwoording blijkt dat de gemeente direct na het bekend worden van de klacht het chemisch, expertisebureau Depauw en Stokoe opdracht gaf de zaak te onderzoeken. Analyses van monsters geno men bij de stortplaats en op het terrein van Verbrugge zelf we zen echter uit dat er geen sprake is van chemisch afval. Ook de informatie dat het om een werkgever van Ver brugge zou gaan klopt volgens het college niet. De man heeft zich in elk geval niet bij de po litie als werknemer van Ver brugge bekend gemaakt. B en W hebben overigens niet de resultaten van het on derzoek bekend gemaakt Zij zeggen daartoe niet de vrijheid te hebben omdat de opdracht voor het onderzoek niet alleen door de gemeente Terneuzen is gegeven. Het LPT raadslid Van Himme wil eerst de antwoor den van het college bestuderen voordat hij een reactie geeft. HET TERNEUZENSE raadslid voor Links Perspektief A. van Himme is op zijn kruistocht tegen al het onrecht dat mens en mi lieu in deze samenleving wordt aangedaan op een gevaarlijk punt beland. B en W van Terneuzen geloven hem niet meer. Directe aanleiding daartoe is de beschuldiging dat het Terneu zense transportbedrijf Verbrugge/De Meijer met chemisch afval zou knoeien. Van Himme nagelde het bedrijf aan de schandpaal tijdens een openbare raadsvergadering, maar kon dat naderhand niet hard maken. B en W van Terneuzen zagen in de onbewezen beschuldiging de zoveelste misser van Van Himme en weigeren voortaan actie te ondernemen als het raadslid weer met een nieuwtje afkomt. Het college wil Van Himme met deze harde opstelling duidelijk maken dat hij in de toekomst zorgvuldiger moet omspringen met het naar buiten brengen van onbetrouwbare en anoniem ver strekte informatie. Het college beweert terecht dat de goede naam van personen en bedrijven niet in diskrediet mag worden gebracht als daarbij niet het onomstotelijke bewijs wordt gele verd. Van Himme is daar deze keer niet in geslaagd. De waarheid gebiedt echter te zeggen dat Van Himme niet altijd de plank mis slaat. Het enge van heel de zaak is dat er nu een situatie kan ontstaan i waarin de gemeente gegronde klachten negeert. De burger kan en mag niet de dupe worden van persoonlijk getinte irritaties tus sen een raadslid en het college. Van onze verslaggever AXEL - Het winnen van de kul tuurprijs Axel 1988 was voor pop penspeler Joop van de Putte aanlei ding meteen een staaltje van zijn kunnen te laten zien. Nadat wet houder J. van Schaik hem in het stadhuis de cheque van ƒ500 had overhandigd, toverde de winnaar uit zijn tas zijn 'secretaris' tevoor schijn. „Ik hoop dat ik een beetje de emoties kan losmaken, die ik wil losmaken", sprak Van de Putte. Daarna dankte hij de welzijnscommissie van Axel, die hem koos, op grappige en licht satirische wij - ze. Zijn secretaris speelde het klaar met de pet in de raadszaal rond te gaan, om de prijs met wat extra geld aan te vul len. De winnaar van de vorige en eerste kultuurprijs in Axel, R. Bellemans, feli citeerde Van de Putte na afloop en over handigde hem een kleine attentie. De in Wassenaar geboren poppenspe ler woont al tien jaar in Zeeuwsch- Vlaanderen. Van Schaik sprak van een behoorlijke staat van dienst, die er niet om liegt. „De welzij nscommissie is niet over één nacht ijs gegaan", zei van Schaik. Hij prees Van de Putte om zijn vermogen de vele schoolkinderen waar voor hij optreedt aan het lachen te kun nen maken. De poppenspeler speelde vroeger met onder meer J. Janssens en L. de Graaf. Drie jaar geleden was hij nog het onder werp van een film die het eindexamen project was van een student aan de filmacademie in St. Niklaas in België. Hij schrijft zelf zijn stukken, al sinds zijn kinderjaren. Ook de liedjes, decors Joop van de Putte en zijn 'secretaris' gaan met de hoed rond om de kultuur prijs van Axel nog wat aan te vullen. en poppen die hij gebruikt komen uit zijn eigen koker. Van Schaik zei ook dat de winnaar van de prijs behulpzaam is aan mensen die op de een of andere ma- - FOTOWIMKOOYMAN nier met een kulturele activiteit willen beginnen. „En dat is een goede zaak voor de Axelse kuituur", aldus van Schaik. RUIM TWEE weken geleden ver telde R. Barbe, onderwijsgedepu- te ïrde, dat alle kleine Zeeuwse ba- si sscholen zouden blijven bestaan. „Het lijkt allemaal mee te vallen", ertelde hij. Gisteren kreeg het choolbestuur van de Christelijke Protestantse basisschool de Bron in Spui van staatssecretaris Ginjaar- Maas (onderwijs) een brief waarin stond dat de schooldeuren alsnog per 1 augustus dicht moeten. Verba zing in Spui waar men inmiddels de krachten bundelt om De Bron te redden. Met medewerking van ge meente en provincie die vinden dat iedere kern een school moet hebben. In Den Haag denken ze daar anders over. Door Romain van Damme SPUI, EEN nietige vlek. Zelfs op de kaart van Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar een dorp dat leeft. Mede dank zij het schooltje De Bron. Goed voor zestien leerlingen. Te weinig, zegt het rijk die er aan toevoegt dat er binnen een straal van drie kilometer een school van dezelfde strekking staat. Dat is De Hille in Terneuzen-Zuid. De komende dagen zal het schoolbestuur van De Bron bekijken of het verstandig is stappen te ondernemen tegen het besluit van de staatssecretaris. „We beleggen binnenkort een vergadering met de ouders van de kinderen, het schoolbe stuur en we proberen iemand van de be- sturenraad naar Spui te halen", zegt me vrouw Dixhoorn. Zij is voorzitter van het schoolbestuur. „Als de besturenraad ad viseert niets te doen omdat het geen zin heeft, zullen we ons daar bij neer moeten leggen. Als het juridisch niet haalbaar is, kunnen we wellicht weinig meer doen". Wanneer de vergadering belegd wordt, is nog niet duidelijk. Mevrouw Van Dix hoorn: „We zijn niet de enige school die zich gericht heeft tot de besturenraad in Voorburg. Daar hebben ze dertig verzoe ken binnen gekregen. Je krijgt een maand de tijd om beroep aan te tekenen, dus bij die besturenraad hebben ze het redelijk druk". Nog niet zo gek lang geleden was het schoolbestuur van De Bron op bezoek bij het ministerie van onderwijs. Om te plei ten voor openhouden van het schooltje in Spui. „We gingen daar niet weg met het idee, zo dat zit goed. Maar we kregen goede hoop toen Barbe later vertelde dat de adviesraad positief was. We hebben toen gelijk gebeld. Nee, niet naar Barbe zelf, die konden we niet bereiken. Wel kregen we iemand aan de lijn die zei dat het nog niet officieel was, maar dat het er redelijk uitzag". Vandaar dat het onderwijzend perso neel, oudercommissie en anderen die bij de school betrokken zijn, vol goede moed verder gingen. Nieuwe projecten werden op stapel gezet, plannen gesmeed en Spui was blij. Tot de eerste geruchten de ronde deden dat De Bron alsnog moest sluiten. De school in Spui telt zestien leerlingen. In de op een steenworp afstand geleden buurtschappen Magrette en Schapenbout en Spui zelf wonen 52 kinderen tussen de leeftijd van vier en twaalf jaar. Mevrouw van Dixhoorn: „Het is dus haalbaar, een school in Spui. Maar niet alle kinderen gaan naar deze school. Ze gaan naar Ter neuzen of Axel. Dat mag, iedereen is daar vrij in. Geen enkel probleem. Wij moeten kinderen hebben. Nou, als de kinderen niet komen, kan het niet". De voorzitter van het schoolbestuur wil voor alles voor komen dat er onenigheid in het dorp ont staat. Maar jammer is het wel. Spui mis schien straks zonder school. „Binnen een straal van drie kilometer ligt De Hille. Dat klopt. Maar de bushalte waar onze kinderen dan moeten uitstappen, ligt bij de MEAO en de MTS. Daar gaan iedere ochtend een paar duizend leerlingen naar toe. Daar kun je een klein kind niet zo maar tussen zetten. Veel te gevaarlijk tussen al die brommers, fietsers en auto's. Bovendien moeten ze hier in Spui de grote weg over. Ook dat is niet zo bevorderlijk voor de veiligheid". BRESKENS - In de kapsalon van M. van P. aan de Lange- weg is in de nacht van dins dag op woensdag ingebroken. Via het vernielen van een uit zetraam aan de achterzijdeI men binnen kunnen konj. Er wordt een stereo-instalL tie en een magnetron-ovj vermist. De waarde is enkl duizenden guldens. De dad< zijn niet aangetroffen. VERGADERING - De katho lieke Bond voor Ouderen houdt dinsdag 19 april de al gemene jaarvergadering in verenigingsgebouw Concor dia, aanvang 10.00 uur. Zon dag 17 april wordt om 09.30 uur een mis opgedragen voor de overleden leden. Ook wor den de winnaars van de spel len- en kaartcompetitie IJ 1988 bekend gemaakt kringadviseur Van Laar \I de KBO houdt een spr«{| beurt. Na de vergader wordt een film vertoond dj Aug. Groosman over de mot plekjes in Europa die hij het ontdekt op zijn reizen, wotl den een paar ronden bij gespeeld en de dag wordt b sloten met de trekking van] loterij. F. Hamelink: Mineurstem- 4Van Himme onbetrouwbaar' Van onze correspondent 'Soci ran onze verslaggever )e eis van Jacobs is bij woordvoerde A. Verstraeten van Clubgebouv [Jachthaven Breskens bv, de koper ianig in het verkeerde keelgat ge schoten. TERNEUZEN - De Diabetes Vereniging Nederland afdel W l^| I fCL ling Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zaterdag 16 april in«| kJ v'vllv/lv/ll zaal van de Blaauwe Hoeve in Hulst een informatiebijj eenkomst. Daar is wethouder Walraven van de gemeente Terneuzen waaronder het ge deelte van Spui waar de school staat valt, het helemaal mee eens. „We hebben dat ook bij het ministerie aangekaart. De spe cifieke ligging van de school waardoor de kinderen veilig naar de school toekunnen. Als ze elders naar toe moeten, moeten ze de rijksweg over. Als gemeente wachten we nu af wat het schoolbestuur straks be sluit. Als ze in beroep willen gaan, steu nen we dat. De school is een wezenlijke beijdrage tot de leefbaarheid van het dorp". In Spui heb je gemeenschapszin, zegt mevrouw Van Dixhoorn dan. „Mede dankzij die school. Het is trouwens een goede school, de resultaten zijn prima. Het zou jammer zijn als de school dicht moet. Volgens sommigen zal Spui er niet zo gek veel onder lijden, anderen zeggen weer van wel". „Als de kinderen weg trekken, zal dat volgens mij toch wel van invloed zijn op een aantal zaken. Neem de voetbal. In Spui hebben we leuke jeugdteams. Daar wordt veel voor gedaan. Maar stel dat je zoontje naar Axel gaat, dan zegt hij op een gegeven moment, ik ga in Axel voet ballen, want daar spelen mijn vriendjes ook. Of neem de creche. Als je de school gaande kinderen toch naar Axel of Ter neuzen moet brengen, zeg je gemakkelij ker, dan nemen we de kleinste ook maar mee". Voorlopig is het afwachten geblazen. Wachten op het advies van de besturen raad en hopen dat gemeente en provincie toch nog wat druk op de ketel kunnen houden. Bij de invoering van het basiss- onderwijs, drie jaar geleden, kregen scho len die onder de norm zaten (29 op het platteland) ontheffing. Die periode loopt nu, per 1 augustus, af. De provincie spande zich vervolgens in om de bedreigde basisscholen in Zeeland, achttien in totaal, te steunen met een on dersteuningsproject. Voor een aantal scholen de reddende boei, maar voor De Bron blijkbaar niet. „Heel erg jammer", zegt mevrouw Van Dixhoorn tot slot. „We hebben ons best gedaan. En nog. De resul taten zijn goed, de kinderen zitten dol graag op deze school. En toch zie je de school dan door je vingers glippen". Met de jaarlijkse ledenverga dering wordt de bijeenkomst om 13.30 uur geopend. Aanslui tend zal L. van Doorn ingaan op de insuline-pen. Tevens vindt de presentatie plaats van de brochure 'Richtlijnen voor de horeca'. De Diabetes Vereniging heeft een actief jaar achter de rug, hetgeen blijkt uit het za terdag gepresenteerde jaarver slag. De gespreksavonden in Terneuzen, Hulst en Oostburg onder leiding van Wim Dorre man uit Terneuzen worden druk bezocht. Dokter Spijker organiseerde driemaal de cur sus 'Diabetes in balans'. Ge sprekken met het ziekenfonds AZWZ hebben geresulteerd in het besluit van het ziekenfonds om de vergoeding, te stellen op basis van de DVN-prijzen. De DVN zag zich dan ook genood zaakt het verkooppuntennet uit te breiden. Aan het opzetten van het in focentrum in het streekzieken huis De Honte wordt druk ge- Van onze verslaggever HALSTEREN - De rijkspolitie Halsteren heeft de 24-jarige A.G. uit Halsteren aangehou den voor een schietpartij op een woning begin dit jaar aan de Poelekes in Halsteren. Ook de 20-jarige eigenaar van het wa pen, P.V. uit Halsteren, is gear resteerd. G. vertelde de politie, dat hij wraak wilde nemen op iemand waarmee hij in het verleden ruzie heeft gehad. De politie kwam de mannen op het spoor in samenwerking met de gemeentepolitie van Bergen op Zoom. In Halsteren was hetzelfde wapen gebruikt als bij een schietpartij in fe bruari bij de ingang van sport hal De Karmel in Bergen op Zoom. De schietpartij in Halsteren vond op 22 januari plaats. Er werd toen vanaf de straat ge schoten op een woning aan de Poelekes. De kogel vloog langs twee meisjes, die op de boven verdieping lagen te slapen. G. meende onterecht dat dit de woning was van de persoon met wie hij ruzie had. Eigenlijk had hij op de auto van deze persoon willen schieten. Maar die had hij niet zien staan. De eigenaar van het wapen zat bij het schieten met G. in een auto. werkt. Een PR-bureau ondeil zoekt momenteel de haalbaat! heid van dit plan. Zaterd wordt ook de brochure 'Richt] lijnen voor de horeca gepres teerd. Vijfentwintig Zeeuv horeca-bedrij ven - binnenkort! herkenbaar aan speciale stief kers - zullen speciale menu'sc de kaart plaatsen voor diëet met minder suiker, ve( natrium, of eiwitbeperken voeding. Aan de brocha werkten mee mevrouw Arendse (diëtiste) A. Schee] (leraar consumptieve technit] ken LTS de Vaart Ternei en R. Hemelsoet namens DNV,| Diabetes in de toekon wordt behandeld door dok L. van Doorn, verbonden het Maria ziekenhuis in burg. Hij zal in het bij zond ingaan en zijn visie geven opd toedieningsmethode van in lines (de pen) en het gebriii! van de tablet door insuline-oif afhankelijke diabetici. Er daarna gelegenheid tot stellen van vragen aan de het Van Doorn en mevrouw V# ren (Diretiste). De bezoekei worden in de gelegenheid steld informatiestands te zoeken. Aanwezig zijn Nord Novo en Lilly, onder meer i de insuline-pen, DVN en él verse stands met diëet-artikef len. Van onze correspondent WESTDORPE - De EvenJ mentencommissie val Westdorpe houdt donderl dag 14 april, samen met va| tegenwoordigers van verenigingen en midden] stand, een bespreking ovtj de organisatie van Graaf] ansfeesten 1988. Dei feesten op 'd'n Dijk' wordt! 11 juni voor de derde kef gehouden. Tijdens de vergadering wotj gesproken over de dagindelir. en de diverse activiteiten ïi| de verenigingen. Naast de va] koop van rommel kan elke ve:| eniging nog een activiteit hot] den, waarbij in het verte' veel originele ideeën tevoo schijn kwamen. Zo kon mest de voorgaande jaren koeil melken, de gemiddelde s»'| heid van een wedstrijdduif r< den of het gewicht van een li nijn bepalen. Voorafgaan) aan de feesten gaan de vererf gingen loten verkopen, wai] van de opbrengst ten g«' komt aan de organisatie en al de eigen kas. De vergadering! café De Gravin begint om Ul BREDA - De Nederlandse scl twintig procent minder energif i een besparing van 90 miljoen gr De Stichting Voorlichting [Energiebesparing in Nederland (SVEN) heeft dit gisteren be- jkend gemaakt. Dat gebeurde tijdens de officiële afsluiting van de landelijke campagne 'Voorrang energiebeheer in schoolgebouwen'. Die campagne ging begin vo- jrig jaar van start en had tot Idoel schoolbesturen en direc- ies vertrouwd te maken met energiebeheer. In het kader rvan die campagne hebben on geveer 200 scholen deelgeno- ien aan een energiewedstrijd. In de categorie beroepsonder- ijs werd de Bredase MTS Al- de srtus Magnus uitgeroepen tot v< |de meest energiezuinige school P1 ran ons land. In de categorie jasisonderwijs en voortgezet ander wijs ging die titel naar respectievelijk de Rehoboth- school in Werkendam en het Christelijk Lyceum in Almelo. )e prijzen werden gisteren tij- iens de afsluiting van de cam- >agne in de Bredase MTS uit gereikt door de heer G. Schol- sn, secretaris-generaal van iet ministerie van onderwijs sn wetenschap. De campagne 'Voorrang snergiebeheer' is volgens de 3VEN een groot succes gewor- len. De scholen zijn beter in staat gebleken binnen de door Van onze verslaggever DEN HAAG/MIDDELBURG - Minister N. Smit-Krof van verkeer en waterstaat laat Zeeland nog enkele wekt in onzekerheid over haar medewerking aan de WestöJ schelde-oeververbinding. Ze kan de belofte om 'vlakt Pasen duidelijkheid te verschaffen', niet inlossen. De reden van dit zoveelste uitstel liet ze gisteren in het midd« Gedeputeerde R. Barbé veronderstelt dat het haar meer tijdkl dan was verwacht 'om nog iets te regelen in het kabinet'. „Ze ml bij de minister van financiën zijn, daar zal het wel aan liggen", hij gisteren, daarmee ook aangevend dat er beweging zit in| oorspronkelijk door de minister toegezegde bijdrage van dettr miljoen gulden per jaar. L Barbé gelooft dat ook voor het kabinet de deadline nog alwl mei is. Een tikje berustend: „Ze zijn ongetwijfeld bezig metf brief of een nota, maar ja je weet het allemaal niet". Gistel werd evenmin duidelijke of de minister het Zeeuws provincie! stuur nog een keer zal uitnodigen voor een gesprek of dat zei] volstaan met een brief. OP 17 december 1949 vertrok! schip De Groote Beer uit Bat ter gooide het schip het anke j sterdam. Behalve de vele gev vechten in Nederlands-Indiëj voerde De Groote Beer ook mando van de Middelburger van die soldaten is Jan Verv;f met enkele 'maten van vroeg op poten zetten voor alle nog deze december-reis. De Roos mensen die destijds met De keerden. Tijdens genoemde i twaalfhonderd mensen. Door Hennie Jeuken „DIT IS uniek. Een compag maar alle passagiers van iets anders. Wij zijn versch van iedereen geworden is. reünie te organiseren. Je he| dat de meesten verhuisd krant nog", vertelt Jan Ve geeld blad toont. Het blad, dat in 1950 door de Nederlandse overheid werd uitgegeven, vermeldt alle na men van degenen die destijds de reis van Batavia naar Ne derland met De Groote Beer maakten. Het initiatief voor de re- mue komt van een paar ex- soldaten uit Eindhoven die pok deel uitmaakten van het bataljon. „Die mannen klop ten een week of twee geleden bi] mij aan. Of ze op mijn medewerking konden reke nen. Ik heb "ja' gezegd en di rect mijn krant met de na men gekopieerd. Met die lijst kunnen hopelijk veel adres sen achterhaald worden. Wanneer en waar de reünie precies gehouden gaat wor sen, is nu nog niet te zeggen. We moeten er eerst achter men waar al die mensen gebleven zijn en daar zijn we voorlopig nog niet mee laar", zegt de Roosendaler. Jan Vervaart was 21 toen hij

de Stem | 1988 | | pagina 18