L495,- Een nieuw plan voor de statenzaal [ULST EN HONTENISSE MOETEN ELK 75 MULE BIJDRAGEN JAREN BETER k - Provinciale steun voor aankoop van Baarzande Kreek Oostburg toch met bureau Mede in zee 'Het lijkt de Delta-werken wel' Somber toekomstbeeld gezinsverzorging FONSv. DORST b.v. Jngeval aan joord schip A53 5,- of Station- ationwagon otor of 2.0 liter er 16 kleppen Carina II intro- s maken met als: de Starlet, etc. AUTOBEDRIJF ULST - De Advies- oep Zorg vindt dat ulst en Hontenisse men per jaar 75.000 jden moeten betalen jan het medisch en so- aal centrum in Hulst. lie gewonden bij erkeersongeval ■►rote oefening lorps mariniers AANWIJZINGEN VAN MINISTER BRINKMAN WORDEN GERESPECTEERD Slogan Oorlogsschade DONDERDAG 14 APRIL 1988 REORGANISATIE EIND DU JAAR ROND Hoofd Onterecht Hoop BEDDENREDUCTIE ZORGT VOOR TOENEMENDE WERKDRUK DE STEM VAN ZEELAND T27 Gemeenten betalen centrum' onze verslaggever W )at staat te lezen in het lilan 'Samen zorgen in het ind van Hulst'. De advies- roep presenteerde dit gis pen in het Hulster Lidui- aziekenhuis. Burgemeester F. Jacobs van Hulst zegt in een reactie dat de raden van Hontenisse en Hulst vier weken geleden al een ont moeting met de adviesgroep hebben gehad. Toen bleek vol gens hem dat de Hulster raad „niet juichend enthousiast over deze wijze van financiering is". Hij denkt dat de kans dat de raad akkoord gaat stijgt als ook de andere overheidsinstel lingen en de ziekenfondsraad willen betalen. „Misschien werkt dat als smeermiddel", aldus Jacobs. Burgemeester A. Kessen van Hontenisse verwacht dat het idee van de Adviesgroep Zorg binnen de gemeenschap en de gemeenteraad niet zo goed zal vallen. Zelf vindt hij het voor stel niet onredelijk. „Eigenlijk hoort het niet dat de gemeenten extra betalen. Het geld zou re gulier van de rijksoverheid moeten komen. Maar in dit ge val moet je toch dingen afwe gen. De geldstroom van het rijk is niet van dien aard dat zoiets zomaar betaald kan worden. Daar komt bij dat het zieken huis sowieso weggaat. We kun nen daar het medisch centrum voor in de plaats krijgen; een uitbreiding van de zorg. Per soonlijk vind ik dat je daar als gemeente iets voor over mag hebben". Het ministerie van WVC en de Ziekenfondsraad zouden sa men 600.000 gulden op tafel moeten leggen en de provincie één ton. Een deel van de inrich ting van het centrum zou uit bijdragen van steunfondsen als het Koningin Julianafonds en het regionale bedrijfsleven. Het bedrijfsleven is immers 'gebaat met een goede infrastructuur van de zorgverlening', schrijft de adviesgroep, die onder lei ding staat van professor A. Schrijvers van de Vakgroep Algemene Gezondheidszorg en Epidemiologie van de Rijks universiteit van Utrecht. Het plan, dat nu aan het mi nisterie van WVC wordt voor gelegd, is het uiteindelijk re sultaat van de krachtenbunde ling van de verschillende in stellingen in de sociale en ge zondheidszorg in Hulst en Hon tenisse. De adviesgroep heeft bere kend dat er voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen straks minstens tien bedden minder beschikbaar zijn dan waarop de streek volgens de landelijke normen recht heeft. De sluiting van het Liduinazieknhuis le vert de samenleving 800.000 gulden op, cijfert de advies groep voor. Voor het Land van Hulst zou hiervan ongeveer een derde beschikbaar moeten ko men. Verder is er een tekort van 43 plaatsen in de bejaar denoorden, die jaarlijks 1,3 miljoen gulden zouden kosten. Met dit geld kan de Zieken- huisgroep de buitenpolikliniek in Hulst voor een belangrijk deel betalen, stelt het plan. De tien extra verpleegkundi gen in de eerstelijnszorg kosten 600.000 gulden. De staatssecre taris kan door dit te betalen zijn aanvankelijke belofte van een buitenpolikliniek met acute opvang en EHBO in de ogen van de Adviesgroep Zorg alsnog verzilveren. In Almere is zo'n regeling al een keer voorgekomen. 3.V. - Speelhuislaan 156A - Tel- NDAAL - AUTOBEDRIJF J. VAN KX - Pr. Rein ierstraat 3 - Tel- - AUTOM .BEDRIJF ALEX V.D- ERNEUZEN - De Terneu- enaar N. de B. viel gister- ïorgen tijdens het uitvoe- en van werkzaamheden in et ruim van een schip. iet ongeval gebeurde doordat traptrede brak. Hierdoor iel B. in het ruim van het bij enTerneuzens overslagbedrijf [gemeerd liggend zeeschip lymene uit de Bahama's. De nan liep daarbij inwendige neuzingen en botbreuken op. ij werd per ambulance over- ebracht naar het Juliana zie- enhuis in zijn woonplaats. 0EK - Bij een verkeers- igeval nabij de kruising oekse weg-Molendijk erden gistermorgen drie 'rsonen gewond. Twee erden per ambulance 'ergebracht naar het Eli- beth ziekenhuis te Sluis- 1. it ongeval gebeurde doordat automobilist CS. komende et zijn voertuig uit de rich- ng Philippine linksaf de Mo- ïdijk wilde inrijden. Daarbij nam hij frontaal in botsing it een personenauto bestuurd lor P.D. uit Terneuzen. De to van D. draaide daarbij en- Ie keren om de as en raakte i op dat moment de vijftien de fietsster IW. uit Hoek. liep verwondingen op het afd en benen. Ook de be- lurder D. liep letsel op aan in en borst. Beiden belanden het ziekenhuis. De automo- ist C.S. liep een breuk op een middenvoetsbeen. !N HAAG - De provincie ïland zal van 18 t/m 20 'il oefenterrein worden driehonderd reservis- van het Korps mari- irs. oefening 'Final Chapter' is afsluiting van een vier we ll durende herhalingsoefe- ip die tot doel heeft de mobi- iit van de mariniers op peil touden. oefening zal gedurende drie dagen bestaan uit lan- *len en verplaatsingen van landingsvaartuigen en zware helikopters uit itsland. Op de zuidkust van dcheren bij Kaapduinen en het fort Ramkens wordt op 'pril een landing met de lan- gsvaartuigen uitgevoerd, volgende dag zullen de lan ssvaartuigen op de West- van Schouwen Duiveland snen. Dezelfde dag vliegen helikopters naar Haamstede later nog naar naar Anna obapolder op Sint-Philips- 'P 20 april vliegen de heli- naar West-Brabant, a landen op de Ossen- «itseheide en de Rucphense ae. Op de Loonse en Dru- duinen zal op donderdag Pnl met een totale eindaan- einde aan de oefening Chapter' gemaakt wor- e oefening wordt onder- Idoor het bevoorradings- P Hr. Ms. Zuiderkruis van koninklijke marine. Als ■ntegenstanders treden een ■ion Royal Marines uit En- en een peleton van het I® Nationale Reserve afde- 5 Zeeland op. "Off. Agent 53 —JSÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM^ Het nieuwe ontwerp van de toekomstige vergaderruimte in de statenzaal foto willem mieras Van onze verslaggever MIDDELBURG - Provin ciale staten van Zeeland kunnen in hun vergade ring van morgen (vrijdag) een nieuw ontwerp van hun toekomstige verga derruimte bewonderen. In de statenzaal staat dan een maquette te kijk die is ge maakt aan de hand van de laatste bouwtekeningen. De ontwerpers hebben daarin zoveel mogelijk re kening gehouden met de wensen van de vele be trokkenen die een vinger in de pap (willen) hebben. Juist omdat zovelen kritisch kijken naar veranderingen aan het monumentale ge bouw, onderdeel van het fraaie Abdij-complex, is de verbouwing van de staten zaal, die volgens de oorspron kelijke plannen al klaar had moeten zijn, nog niet eens be gonnen. Het al uit 1986 date rende ontwerp van de Am sterdamse architect Cees Dam oogstte een storm van kritiek van instellingen als de Bond Heemschut en de spe ciaal voor de gelegenheid ge vormde 'Vrienden van de Ab dij'. 'Kom niet aan dit historische gebouw'. Onder die slogan verzamelden ze duizenden handtekeningen, en minister Brinkman van WVC bleek er gevoelig voor. Hij schreef een aantal essentiële wijzigingen voor in het plan van Cees Dam, die van het provincie bestuur de opdracht had ge kregen om van de mooie maar onpraktische statenzaal een goede vergaderaccommo datie te maken. Het na iedere vergadering weer optakelen van het meu bilair naar de zolder moest maar eens afgelopen zijn, vonden GS, die ook van het geloop door de enig beschik bare deur af wilden. Dus ont wierp Dam een vergaderzaal met een vast 'podium' voor de staten en creëerde hij een aantal doorbraken in een zij muur naar een nieuw aan te bouwen gedeelte: een wan delgang met twee zithoeken. Om ruimte te winnen ver dween in zijn plan bovendien de schouw in de statenzaal, erfenis van de naoorlogse we deropbouw. 'Maar te mooi om te slopen', zeiden de verenigde vrienden van de Abdij. Minister Brink man gaf hen gelijk, schrapte ook de meeste doorbraken in de oude muur en liet weten dat de aanbouw los van de statenzaal moet komen te staan. De bouwtekeningen die van al die ingrepen het gevolg waren stuitten echter weer op bezwaren van onder meer de Middelburgse wel standscommissie. En ook het provinciebestuur vond het tweede plan 'te log, niet fraai'. En dus ligt nu weer een nieuwe tekening op tafel, waarop de eerste reacties po sitief zijn. Het plan viel in ieder geval goed binnen de onder andere door statenle den bemande werkgroep die de hele verbouwing begeleidt. De provincie hoopt nu maar dat ook de Bond Heemschut en de Vrienden van de Abdij hun bezwaren intrekken. Want als de Vrienden het aangekondigde beroep tegen de plannen doorzetten, kan het nog jaren duren voor de eerste steen wordt gelegd. In het provinciehuis denkt men nu een versie te presen teren, waar iedereen mee in zou moeten kunnen stemmen. Men wijst er graag op dat 'in de loop der eeuwen steeds verbouwingen hebben plaats gevonden om het gebouw praktisch bruikbaar te ma ken of te houden'. „Daar zijn we nu weer mee bezig, dit is een aanpassing aan het he dendaags gebruik," zegt een woordvoerder. Daar komt bij dat bij het her stel van de oorlogsschade ook niet overal het verleden is ge respecteerd. Bovendien zijn de geplande aanpassingen volledig aan het oog van 'het publiek' onttrokken door hoge tuinmuren; het aanzien van het Abdijplein verandert nauwelijks door de verbou- W'ng' Tenslotte houdt het derde plan rekening met de opmerkingen van de minis ter: geen directe aanbouw, minder doorbraken en hand having van de schouw. GS sturen het plan nu een inspraakronde in, zonder er zichzelf al op vast te pinnen. Het college wil soepelheid be trachten om tijdrovende be roepsprocedures te verhinde ren. Komen die er wel, dan kan het nog jaren duren voor de provincie het voor de ver bouwing gereserveerde potje van ongeveer vier miljoen gulden hoeft aan te spreken. Van onze verslaggever MIDDELBURG/GROEDE - Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland zijn bereid om de aankoop van een gebied bij de Baarzandse Kreek door de stichting Zeeuwse Landschap voor de helft te subsidiëren. Met de aankoop van het tus sen Groede en Breskens ge legen natuurgebied van ruim 3 hectare is een bedrag gemoeid van ruim 49.000 gulden. Het natuurgebied, mo menteel in bezit van het Bu reau Beheer landbouwgron den (BBL) omvat een kree krestant met open water, een deel rietland en een per ceel grasland. Volgens het Zeeuwse landschap heeft met name het grasland een zeer grote natuurwetenschappelij ke betekenis in zowel botanisch als ornithologisch opzicht. Het grasland wordt door weide en moerasvogels ge bruikt als broedgebied en ook ganzen houden zich er graag op en wel vangwege de rijke vegetatie. Het gebied is vrij van pachtrechten en het is de be doeling dat er in het gebied niet meer gejaagd zal wor den. Naast een subsidiever zoek aan de provincie heeft de stichting ook het ministe rie van Landbouw en visse rij verzocht om geldelijke steun. Het college van GS vindt de terreinen, omdat het gaat om een natuurreservaat, het waard zijn om door de stich ting te worden aangekocht. De provincie is dan ook be reid om de helft van de ver wervingskosten bij te leg gen. Van onze verslaggever OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat toch het plan van het bureau Mede gebruiken om de reorganisatie van de gemeentelijke diensten door te voeren. Dit ondanks alle kritiek die in het recente verleden door verschillende Oostburgse collegeleden op de door het organisatie-bu reau voorgestelde maatregelen werd aangevoerd. Het Georganiseerd Overleg (GO), waarin vertegenwoordi gers van het college van B en W, de raad, ambtenarenbonden en personeel zitting hebben, bereikte dinsdag overeenstem ming over de door het organi satiebureau voorgestelde aan pak. Het GO ging tijdens de bij eenkomst in op het verslag van de stuurgroep, die in eerste in stantie de reorganisatie moet voorbereiden. Uit dit schrijven, dat eind maart werd opgesteld, bleek dat de stuurgroep de eigenlijke reorganisatie wil la ten uitvoeren door het bureau Mede. De bedoeling is dat Mede zelf een adviseur voor het karwei levert. Deze wordt bijgestaan door een nog aan te stellen hoofd voor de afdeling perso neelszaken. Tot nu toe werden in Oostburg personele zaken afgehandeld door het college. In de beleidsafspraken van het huidige college werd echter vastgelegd dat een speciale personeelsfunctionaris moest worden aangesteld. Over de personele invulling van de vier werkgroepen, die de oplossingen voor de proble men binnen de gemeentelijke diensten en het college moeten aandragen, werd niet gepraat. Volgens burgemeester J. Kruize is het in eerste instantie de taak van de stuurgroep, waar hij voorzitter van is, om voor de invulling daarvan te praten en uiteindelijk te beslis sen. Op zich is het opmerkelijk dat het Oostburgse college nu wel met Mede in zee wil gaan. Wet houder J. de Vries (destijds voorzitter van de stuurgroep) was in februari nog de mening toegedaan dat Mede zich slecht van zijn taak gekweten had. Het plan van aanpak van Mede voldeed volgens De Vries niet aan wat in de opdracht geëist was. De opmerkingen die De Vries tijdens de raadsvergade ring van februari in een balo rige bui aan het adres van Mede maakte zorgden, onte recht zo is nu gebleken, voor de onrust binnen het gemeentelijk bestel. Burgemeester J. Kruize wei gerde gisteren in te gaan op de ommezwaai van het college. „Het is niet gebruikelijk om za ken die in het GO aan de orde komen naar buiten te bren gen," benadrukte hij. Niette min gaf hij aan dat het zijn be doeling is om de interne peri kelen binnen het gemeentelijk apparaat zo snel mogelijk op te lossen. „Binnen de stuurgroep gaan we nu de zaken op een rij zetten. Op korte termijn moe ten we zorgen voor een nadere invulling van het plan van aanpak," vervolgde hij. Kruize sprak verder de hoop uit nog voor het eind van dit jaar de reorganisatie van de gemeentelijke diensten rond te kunnen hebben. AbvaKabo-districtsbestuur- der Th. Jacobs toonde zich gis teren ingenomen met de ge maakte vorderingen. „We kun nen gerust stellen dat de trein nu goed op de rails staat. Het Georganiseerd Overleg heeft zich uitgesproken voor de weg die nu gevolgd moet worden. We zullen vooreerst wachten totdat de stuurgroep komt met de invulling van het plan van aanpak. Daarna zien we wel weer verder," aldus Jacobs. TE massaal en te hoog. Die niet geheel onredelijke bezwaren waren tot voor kort te horen over de geluidswal die momenteel langs de weg Antwerpen-Utrecht (A 27) bij Breda verrijst. Een fors aantal bewoners ziet de wal van wel acht a negen meter hoog en aan de voet 25 me ter breed totaal niet zitten. 'Het lijkt de Delta-werken wel', is regelmatig te horen. De bewoners van de bovenste verdie pingen van de dertien verdiepingen tellende flats blijken echter geen enkel voordeel van de wal te hebben. Vanaf de vijfde bouwlaag blijft het laivaai daar hetzelfde als zonder geluids wal. Tenzij de gemeente er nog een schepje bovenop doet- foto de stem johan van gurp Van onze verslaggever TERNEUZEN - De nieuwe ziekenhuissituatie in Zeeuwsch-Vlaanderen in 1989 zal een grotere werk druk voor de gezinsverzor ging als gevolg hebben. Het bestuur van de stichting voor maatschappelijke dienstverlening in Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen vreest dat de vermindering van het aantal ziekenhuis bedden in de streek met circa 150 stuks uiteindelijk zal resulteren in langere wachttijden voor zieken huisopnames en in eerdere ontslagen uit de verpleegin richtingen. Daarbij komt de op handen zijnde reductie van het aantal bedden in de verzorgingstehui zen, die er toe leiden zal dat er de komende jaren een toene mend tekort aan opnameplaat sen ontstaat. Op het moment, zo valt te lezen in het jaarver slag van de stichting over 1987, wachten alleen al in de ge meente Terneuzen 110 bejaar den op een plaatsje in een be jaardentehuis. Verwacht wordt dat slechts 61 van hen uiteinde lijk een plaats geboden kan worden. De overige 49 zullen thuis moeten blijven wonen met hulp van gezinsverzorgers. Deze ontwikkelingen baart het bestuur zorgen. Temeer, omdat het cliëntenbestand van de afdeling gezinsverzorging nu al voor 81 procent bestaat uit personen van 65 jaar en ouder. Tachtigjarigen en nog oudere mensen vormen 36 pro cent van het cliëntenbestand. „De voortschrijdende vergrij zing zal deze percentages de komende tijd nog opdrijven," voorspelt het bestuur. Het afgelopen jaar werd door de stichting ongeveer 20.000 uur aan Alpha-hulp ge geven. De gemiddelde cliënt ontving eind 1987 gemiddeld 5,5 uur hulp per week. Dit was on geveer 23 procent minder dan zij op grond van hun indica tiestelling nodig zouden heb ben. Het stichtingsbestuur wijt de beperkte hulpverlening aan 'het volledig ontoereikend bud get'. Hoewel vorige jaar ge tracht werd zoveel mogelijk aanvragers te helpen moesten veertig cliënten overgeheveld worden naar de AAW. De aangekondigde budget sinkrimping van 314 procent zal de problemen in Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen alleen maar doen verergeren. „Het geen in tegenspraak is met het beleid van de regering om de eerstelijnshulp te versterken," aldus het bestuur. Verwacht wordt verder dat de toestand binnen de zorgwereld door de doorvoering van het Plan Dek ker nog voor de nodige proble men zorgen zal. Het met veel animo gestarte experiment 'intensieve thuis zorg' moest in de loop van het vorig jaar door de slechte af spraken met het Algemeen Zie kenfonds voor West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen wor den opgeschort. Vooralsnog, zo wordt gemeld, is het niet de be doeling om het experiment te hervatten. Het bestuur van Madi-Mid- den-Zeeuwsch-Vlaanderen is van mening dat op het gebied van de salariëring van de me dewerkers op korte termijn veranderingen moet worden doorgevoerd. „De honorering van de grote groep medewer kers is achter gebleven bij ver gelijkbare beroepsbeoefenaars en we zullen dan ook blijven pleiten voor een betere beta ling," aldus het bestuur. Het aantal hulpvragen dat bij het Algemeen Maatschap pelijk werk binnenkwam is de laatste jaren tamelijk stabiel gebleven. De werkdruk is ook binnen dit werkgebied sterk toegenomen door de invoering van de 24 uurs-bereikbaarheid en de toenemende comlexiteit van de hulpvragen. In totaal klopten 2637 mensen voor hulp aan bij het algemeen maat schappelijk werk. De meeste hulpvragen betroffen gezond heids- en relatieperikelen.

de Stem | 1988 | | pagina 15