;hting baert :ktra iarkt lnd iLDERBEEKlPtormloop van Amerikaanse zakenlieden in Moskou ibank [Wereldbank verzekert politieke risico's ondernemers [RIJKE LANDEN: OM GROTE SCHOMMELINGEN TE VOORKOMEN o BUITENLAND :N p ijf miljard per jaar nodig voor schoonmaak industrieterreinen EG De Mita heeft kabinet vrijwel rond iWACHT P0ORBRAAK IN HANDEL TUSSEN BEIDE GROOTMACHTEN VERWACHT _A5s|DE STEM BUITENLAND WOENSDAG 13 APRIL 1988 1 WASHINGTON (AP) - Volgens een hoge funk- tionaris van het Amerikaanse ministerie van Fi nanciën zullen de zeven rijke industrielanden deze week een akkoord sluiten over stabielere geldkoersen. grond leden zijn MONDWERKEN i GRAAFMACHINES en i WERKZAAMHEDEN [ka service int nu al inschrijven een seizoen lang ISPLEZIER de jeugd vanaf 14 en voor |lt)paren. IVANG DER IRSUSSEN 'TEMBER A.S. STRIJD OM LEIDERSCHAP CHRISTENDEMOCRATEN zen, 01150-12199 TERMIJN 2 JAAR indere termijnen NIEUWSOVERZICHT Weer tanker in brand geschoten Zwitserland verscherpt controle banken Nicaragua komt met nieuw voorstel EG-geld voor arme landen Sjevardnadze tekent Afghanistan-akkoord Indische leger pakt honderden Tamils op VS leveren Japan geheime technologie Leider Democraten Senaat VS stapt op Debat kandidaten in New York T21 I WASHINGTON (ANP) - De I Wereldbank kan in de loop I van dit jaar eindelijk begin- I nen met het verzekeren van J niet-commereiële risico's Ivan investeringen in ont- I wikkelingslanden. I De zogenoemde MIGA-conven- I tie is nu verzekerd van ratifi- I catie door voldoende landen, zo I heeft een functionaris van de bank verklaard. Wereldbankpresident Bar ber Conable zal vandaag offi cieel bekendmaken dat de Ver enigde Staten en Groot-Brit- tannië tot ratificatie overgaan. De MIGA gaat functioneren als een zusterinstelling van de Wereldbank. Het is de bedoe ling produktieve investeringen in de Derde Wereld aan te moe digen door het afdekken van risico's die met zuivere econo mische ontwikkelingen niets te maken hebben. Daarbij gaat het onder meer om beperkingen van het gast land ten aanzien van het om wisselen en overmaken van geldbedragen, nationaliserin gen, gewapende conflicten en burgerlijke onrust. De MIGA zal ook zorgen voor adviesver- iening bij investeringen. Het heeft j aren geduurd voor de MIGA van de grond kwam. De instelling kan pas gaan functioneren als de betreffende conventie is geratificeerd door vijf industrielanden en vijftien ontwikkelingslanden en als daarnaast de financiële bijdra gen van de ratificerende lan den een derde van het beginka pitaal vertegenwoordigen. Nu de VS en Groot-Brittan- nië definitief him fiat hebben gegeven is ook aan de laatstge noemde voorwaarde voldaan. In totaal hebben nu 29 lan den de conventie geratificeerd, waaronder acht industrielan den. De landen zijn samen goed voor 53,5 procent van het kapi taal. Wereldbankpresident Co nable zal de MIGA op 8 juni of ficieel in werking laten treden. De MIGA krijgt een kapitaal van 1,1 miljard dollar. De bij dragen van de deelnemende landen komen ruwweg overeen met hun aandeel in het kapi taal van de Wereldbank. Nederland, dat al heeft gera tificeerd, neemt ongeveer 2,2 procent voor zijn rekening. Dat komt dus overeen met 23,8 mil joen dollar (45 miljoen gulden). kkoord over geldkoersen De Amerikaanse ministerie van Financiën Baker heeft het voorstel onlangs gelanceerd. Om de onderlinge wis- elkoersen te beheersen wordt gebruik gemaakt van de vaarde van een pakket goederen, waaronder goud. Tel. 01146-1363 I Tel. 01146-1420 nde adres voor: Baker benadrukt dat het niet de bedoeling is de in 1971 afge schafte Gouden Standaard weer wordt ingevoerd, maar om al te wilde valutaschomme- ngen te voorkomen wil hij dat Ee grote industrielanden hun gezamenlijke economische planning baseren op de relatie lussen hun valuta's en de waarde van een pakket aan ;oederen, waaronder goud. Het voorstel van Baker is be- loeld om een prijsgevoelige lorm te ontwikkelen voor eco- lomische planning, zodat de ndustrielanden hun beleid buidelijker kunnen coördine ren en de wisselkoersen kun- Ben stabiliseren. Als het bewuste 'normpak- jret' aan goederen in bepaalde anden duurder zou worden, jou in die landen de rente moe- bn stijgen om inflatie te voor- lomen. De Amerikanen geloven dat jen dergelijk stelsel zal helpen [anden als de Bondsrepubliek Japan ervan te overtuigen at zij hun economische groei nen stimuleren, zonder het Isico te lopen van stijgende in- atie. i De goederenindex zou moe- jen worden gemeten en bere- :end met andere economische Échtcijfers, zoals groei, werk- posheid en valuta-waarde, j Het coördineren van de eco- jomieën van de VS, Japan, de andsrepubliek, Groot-Brit- bnnie, Frankrijk, Canada en fcalie is een stokpaardje van jlinister Baker, sinds hij 1985 rerd benoemd. IVandaag ontmoetren de mi sters van Financien van die landen elkaar tijdens de verga dering van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereld bank in Washington. De zeven landen hebben de afgelopen jaren, op verzoek van de VS, al samengewerkt om de waarde van de Ameri kaanse dollar eerst te laten da len en vervolgens te stabilise ren. De Franse minister van Landbouw Guillaume vindt die samenwerking een goed voor beeld, dat ook zou moeten wor den gebruikt op andere terrei nen. De dollarinterventie 'is geen vrije markt. Als je dit kunt doen met geld, waarom kan het dan niet met land- bouwprodukten?' vraagt hij zich af. Guillaume stelt voor dat de nu in een dodelijke concurren tiestrijd gewikkelde graanex- porteurs (vooral de VS en de EG) en de rijkste importeurs (Japan) een minimumprijs be palen. Het verschil tussen de marktwaarde en de feitelijke verkoopprijs zou door beide partijen opzij moeten worden gelegd om een ontwikkelings fonds te stichten voor land bouw in de Derde Wereld. Guillaume schat dat het fonds met maximaal 4 miljard dollar per jaar zou kunnen groeien. Van Amerikaanse zijde zijn echter al grote bezwaren tegen het plan aangevoerd. De Ame rikanen willen dat voor het eind van deze eeuw zelfs alle subsidieregelingen voor de graanhandel worden afge schaft en dat vrije handel in graan de norm is. Onder leiding van Israëli sche soldaten wordt een Pa lestijnse bewoner van de westelijke Jordaanoever in Zuid-Libanon naar een taxi gebracht. De man is samen met zeven andere Palestij- nen uitgewezen. Verwacht wordt dat vandaag nog meer Palestijnen over de Israë- lisch-Lïbanese grens worden gezet. - foto ap IAMBURG (ANP) - Voor de schoonmaak fan de meest verontreinigde fabriekster- pinen in de landen van de Europese Ge meenschap is de komende vijftien jaar aarlijks een bedrag van minimaal vijf biljard gulden nodig. e fondsen die de regering van de betrokken nden ter beschikking hebben voor de bodem nering is verre van toereikend. Dat blijkt uit een onderzoek dat dinsdag is ge- esenteerd op een internationale conferentie er bodemverontreiniging en -sanering in imburg. Het door ruim duizend bodemdes- indigen bezochte congres is georganiseerd lor TNO in samenwerking met de Westduitse 7 Nederlandse ministeries van Milieubeheer, en inventarisatie van met schadelijke stof- vervuilde fabrieksterreinen in de vijf grote oustrielanden - Frankrijk, Groot-Brittannië, [Bondsrepubliek, Denemarken en Nederland- perde al bijna 16.000 plekken met een geza- pnlijk oppervlak van 330.000 hectare op die pder meer gesaneerd moeten worden. Bijna 9.000 industrieterreinen (185.000 hectare) zijn zo ernstig vervuild dat ze een bedreiging vormen voor de volksgezondheid en het milieu. Deze moeten eerst worden schoongemaakt voor dat ze opnieuw in gebruik kunnen worden geno men. De lidstaten van de Europese Gemeenschap hebben volgens de deskundigen veel te weinig geld gereserveerd om de schoonmaak van ern stig vervuilde industrieterreinen aan te pakken. Sommige fondsen, zoals die van Groot-Brittan nië, Denemarken en de Bondsrepubliek, zijn niet eens toereikend om de helft van de beno digde sanering tot stand te brengen. Deskundigen op het congres in Hamburg zoe ken daarom een oplossing in de ontwikkeling van goedkopere saneringstechnieken. De meest voordelige en doelmatige methode is het oprui men van de schadelijke stoffen met behulp van speciale micro-organismen. In allerlei onder zoekslaboratoria wordt thans hard gewerkt aan de ontwikkeling daarvan, maar in de praktijk is deze techniek nog niet uitvoerbaar. Van onze correspondent ROME - Ciriaco de Mita, de leider van de Italiaanse christendemocraten, wordt de nieuwe premier van het land. De Mita heeft zijn kabinet vrijwel rond en zal de rege ringsploeg vandaag of mor gen aan president Francesco Cossiga presenteren. Intussen is binnen de christendemocratische partij de strijd ontbrand wie De Mita op zal volgen als secre taris-generaal. De Mita, van huis uit een voorzichtig man, heeft na een maand van behoedzaam ma noeuvreren, overeenstem ming bereikt met de socialis ten van ex-premier Bettino Craxi en met de kleine par tijen van republikeinen, so ciaaldemocraten en libera len. Daarmee is de oude rege ringscoalitie weer in ere her steld. Met dezelfde combina tie regeerde Craxi bijna vier jaar, voordat hij in de lente van 1987 door De Mita ge dwongen werd plaats te ma ken voor een christendemo craat. De gaande en de komende man in Italië: links de nieuwe premier De Mita, rechts de aftredende premier Goria. - fotoanp De demissionaire premier Giovanni Goria, een bescher meling van De Mita, keert waarschijnlijk niet terug in de nieuwe regering. De 44-ja- rige econoom zal proberen zijn positie in de partij te versterken. Hoewel hij in tegenstelling tot kopstukken als Andreotti, Forlani en Gava geen eigen stroming binnen de Demo- crazia Cristiana leidt, wordt zijn naam genoemd als mo gelijk opvolger van De Mita. Wanneer de partijbonzen het onderling niet eens kunnen worden, zou Goria een com promis-kandidaat kunnen zijn. Opvallend in het rege ringsprogramma van De Mita is de anti-trust bepaling op het terrein van de media. Het komt er op neer dat de gene die kranten heeft geen particuliere televisiezenders mag hebben en omgekeerd. In de praktijk betekent dit bij voorbeeld dat televisie koning Silvio Berlusconi de krant 'II Giornale' en zijn be langen in de uitgeverij wereld zal moeten verkopen. De Agnelli-groep, eigenaar van de multinational Fiat, zal een keuze moeten maken. De groep heeft grote belan gen in de krantenwereld (on der andere 'La Stampa'), maar ook ambities in de richting van de televisie. 91 i/c INTEREST 5 - Tel. (03) 776 69 01 (091) 48 76 11 pSKOU (RTR) - In Mos- wemelt het deze week i Amerikaanse zakenlie- i die benieuwd zijn wat I hervormingen van par- T«er Michail Gorbatsjov i handelsvoordelen ople- 'en. krijgen zij de kans kennis jnaken met een nieuwe gene- re managers. Het gaat om T recordaantal van ruim 500 enkanen, die meereizen in /gezelschap van minister P Handel William Verity, ferity is jn Moskou voor de F jaarlijkse zitting van de menlijke Amerikaans- isische handelscommissie, e vooruitzichten voor de r I® bijeenkomst van kaanse en Russische za kenlieden zijn goed dankzij de verbetering in de onderlinge betrekkingen na de jongste topconferentie tussen Gorbats jov en de Amerikaanse presi dent Reagan. Er wordt ook weer veel ver wacht van de komende top die van 29 mei tot en met 2 juni wordt gehouden. 'De top in Washington (in december) heeft de sfeer sterk verbeterd', zegt William Forrester van de Amerikaans-Russische econo mische en handelsraad (AS- TEC), een particuliere organi satie die het bezoek aan Mos kou heeft geregeld. Volgens Forrester is het le dental van ASTEC de laatste zes maanden met tien procent gegroeid. Hij schrijft dit toe aan de verbetering in de bilate rale betrekkingen en de veran deringen in de Sovjetunie. 'Het Amerikaanse zakenle ven heeft merkbaar een andere kijk op de Russische markt ge kregen'. Amerikaanse mana gers van bedrijven zoals Coca- Cola en American Express zul len ook een eendaagse cursus in bijvoorbeeld reclame en public relations verzorgen voor Russi sche bedrijfsleiders van staats ondernemingen. Al direct bij de opening van de zitting van de handelscom missie lieten de vertegenwoor digers van de twee landen blij ken waar op het ogenblik de schoen wringt. De bekende Sovjet-academicus Georgi Ar- batov zette vorige week al de toon in een interview met het officiïele persbureau Tass. Vol gens hem ontwikkelt de handel tussen de twee supermogend- heden zich onvoldoende, niet bij gebrek aan mogelijkheden maar omdat het 'stelsel van discriminerende maatregelen' dat de Verenigde Staten tijdens de Koude Oorlog tegen de Sov jetunie afkondigden, nog steeds intact is. Arbatov doelde daarmee op het Amerikaanse verbod op de export van hoogwaardige tech nologie naar de Sovjetunie en het zogenoemde Jackson-Va- nik-amendement op de Ameri kaanse handelwetgeving. De Sovjetunie heeft door dat laat ste niet de status van 'meestbe- gunstigde natie' wegens de be perkingen op de emigratie van joden. Dat betekent dat Mos kou hogere heffingen moet be talen op zijn uitvoer naar de VS. Mede daardoor bleef de Rus sische export naar de VS in geld uitgedrukt vorig jaar be perkt tot 469 miljoen dollar, terwijl de import uit de VS 1,5 miljard dollar bedroeg. Een andere oorzaak van de onevenwichtigheid is het feit dat de produktie van de Russi sche industrie niet is afgestemd op de smaak van de Ameri kaanse consument. Grondstof fen zoals goud, ammoniak, olie en ureum maken het leeuwe- deel uit van de Sovjetexport. De VS daarentegen exporteer den vorig jaar naast machine rieën voor 922 miljoen dollar aan landbouwprodukten. De ASTEC heeft een beroep gedaan op de regering-Reagan om de beperkingen op de han del met de Sovjetunie te ver soepelen. Maar volgens Forres ter zullen de zakenlieden zich niet met politieke kwesties in laten. ASTEC-voorzitter James Giffen' heeft zich in een inter view met de Pravda, het or gaan van de Russische commu nisten, al optimistisch uitgela ten over een doorbraak in de ontwikkeling van de Ameri kaans-Russische handelsbe trekkingen. Als de voorwaar den daarvoor worden gescha pen kan volgens hem de handel groeien tot een waarde van tien a 30 miljard dollar. DUBAYY (RTR/AFP) - In het zuiden van de Perzische Golf is dinsdag een tanker door een Iraanse speedboot in brand ge schoten. Iran heeft bijna twee weken lang geen akties tegen tankers ondernomen. Het onder Saudiarabische vlag varende schip voer 12 mijl uit de kust van de Verenigde Arabische Emiraten op het moment van de beschieting. Geen der 25 bemanningsleden raakte ge wond. De 'stedenoorlog' tussen Iran en Iraq is dinsdag vergezeld ge gaan van hevige gevechten aan het front in Iraaks Kurdistan. Iraq schoot zijn 117e raket op Teheran sinds 28 februari af en twee op Tabriz in het noordwesten van Iran. BERN (AP) - De Zwitserse banken en andere financiële instel lingen zullen scherper worden gecontroleerd bij het openen van rekeningen voor buitenlandse regeringsleiders. Het overkoepelende controlebureau voor de Zwitserse bank wereld zegt in het jaarverslag dat vooral de affaires rond Fer dinand Marcos en Jean-Claude Duvalier de noodzaak van scherpere controle hebben aangetoond. Beide in 1986 verdreven dictators van de Filipijnen en Haiti hadden honderden miljoenen doorgesluisd naar Zwitserse bankrekeningen. In het geval van Marcos ging het zelfs om een totaal van 5 miljard dollar. In de toekomst zullen de hoofddirecties van de banken moeten beslissen over het onderhouden van dergelijke dubieuze con tacten. De commissie pleit verder voor strengere wetgeving te gen het witwassen van zwart geld. MANAGUA (IPS) - De Nicaraguaanse regering is met een nieuw voorstel gekomen om de impasse in de onderhandelin gen met het verzet te doorbreken. De Sandinisten willen de ko mende dagen tussentijdse gesprekken voeren, waarin opnieuw 'technische aspecten' van de in maart gesloten wapenstilstand aan de orde moeten komen. Het voorstel staat in een brief die de Nicaraguaanse staatsse cretaris van buitenlandse zaken, Victor Hugo Tinoco, gisteren aan Roberto Ferry, secretaris van de contra-leiders, zond. De Sandinisten gaan er blijkens de inhoud van de brief vanuit dat, zoals eerder gepland, vrijdag een volgende gespreksronde op hoog niveau plaatsheeft. Morgen moet duidelijk worden welke gedragslijn wordt ge volgd in zones waarin de guerrilleros zich terugtrekken. De contra's hadden gisteravond nog niet gereageerd op het voor stel. BRUSSEL (ANP) - De Europese Gemeenschap heeft in het af gelopen jaar een dertigtal ontwikkelingslanden geholpen met de uitkering van een bedrag van 650 miljoen gulden. Het ging om een vergoeding van verliezen welke die landen leden bij hun export. Al jaren geleden heeft de EG, in het kader van de Lomé-over- eenkomst (het verdrag dat bestaat met ruim zestig ontwikke lingslanden in Afrika, de Caraïben en de Stille Oceaan) beslo ten die landen te hulp te komen indien hun exportinkomsten plotseling scherp dalen. Dat kan het gevolg zijn van natuurrampen die oogsten vernie len, maar ook van een plotselinge daling van de prijzen op de wereldmarkt. MOSKOU (RTR) - Sovjetminister van Buitenlandse Zaken Sjevardnadze zal morgen in Genève akkoorden ondertekenen voor de terugtrekking van de naar schatting 115.000 Sovjettroe pen uit Afghanistan. De ceremonie in Genève zal tevens worden bijgewoond door zijn Amerikaanse collega Shultz. De ondertekening vindt plaats in het Palais de Nations, het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties in Europa. Voor Afghanistan tekent minister van Buitenlandse Zaken Abdul Walil en voor Pakistan zijn ambtgenoot, Zain Noorani. Beide bewindslieden hebben ook het overleg namens hun land gevoerd. COLOMBO (AFP) - Het Indische leger heeft in het noorden van Sri Lanka circa 300 Tamils opgepakt, onder wie regerings functionarissen, die verdacht worden van banden met Tamil- rebellen. Dit hebben inwoners van het betrokken gebied ver klaard. De arrestaties werden verleden week verricht. Maan dag gaf het Indische leger toe dat het 250 mensen had opgepakt. TOKYO (AFP) - De Verenigde Staten en Japan hebben een ak koord gesloten over de levering van geheime Amerikaanse technologie voor de ontwikkeling van een nieuw Japans jacht vliegtuig. Dit is officieel in Tokyo bekendgemaakt. Het con tract werd ondertekend door de Japanse minister van buiten landse zaken, Sosuke Uno, en de Amerikaanse ambassadeur in Tokyo Mika Mansfield. Met de overdracht van de technologie wordt Japan in staat gesteld een modern jachtvliegtuig te ont wikkelen, de FSX, een afleiding van de F-16. De FSX wordt de nieuwe standaardjager van de Japanse luchtverdediging. WASHINGTON (RTR) - Senator Robert Byrd van West Virgi nia heeft dinsdag volgens Democratische senatoren meege deeld dat hij op het einde van het j aar aftreedt als leider van de Democratische meerderheid in de Amerikaanse Senaat. De 70-jarige Byrd zei aan een partij lunch dat hij zich in no vember wel voor de Senaat herkiesbaar stelt, maar dat hij geen leider van de meerderheid meer wil zijn. Byrd zou later op de dag een persconferentie houden. Hij is lei der van de Democraten sinds 1977, eerst als meerderheidsleider tot 1981, daarna als minderheidsleider tot 1987, toen de Repu blikeinen de meerderheid vormden. Hij kreeg zijn meerder heidsleiderschap vorig jaar terug nadat de Democraten de Se naat weer waren gaan overheersen. Onder de kandidaten voor Byrds functie zijn Daniel Inouye van Hawaii, Bennett Johnston van Louisiana en George Mit chell van Maine. Senator Edward Kennedy van Massachusetts wilde geen commentaar geven toen men hem vroeg of hij Byrd als Democratisch meerderheidsleider zou willen opvolgen. Vlak voor een televisiedebat tussen de drie belangrijkste Democratische presidentskandidaten poseerden ze la chend voor de camera. Van links naar rechts: senator Al- bert Gore, Jesse Jackson en gouverneur Michail Dukakis. foto ap

de Stem | 1988 | | pagina 5