itlijnig Officier in hoger beroep tegen CDA'er Duyn >otschapi Privatiseren uit geldnood DVOCATEN: ACTIE POLITIE STORM IN GLAS WATER Wilhelmina in brons Staking P&O zorgt voor onrust in reiswereld I )e?e|i/d BINNENLAND 'STRAF VOOR DRANKMISBRUIK VEEL TE LAAG' EN Onuitroeibaar 3E STEM COMMENTAAR Sportvliegtuig in IJsselmeer: twee vermisten TOUR-OPERATORS STELLEN REIZEN NAAR ENGELAND VEILIG AMSTERDAM - Volgens de advocaten van de aaandag door de Amsterdamse politie gearres- ..erde verdachten in de RaRa-zaak is het optre den van politie en justitie niet meer dan een storm in een glas water'. umonis zwakt iritiek t an paus af ONDERZOEK: BEZUINIGINGEN DWINGEN GEMEENTEN Actief NIEUWSOVERZICHT VNU—resutaten blijven beter dan verwacht Staatsbosbeheer moet inkrimpen Kledingindustrie meest onderbetaald Bouwers willen andere subsidieregeling Nijpels neemt scherpere maatregelen Raad Tilburg wil Brokx niet Geen advocaat bij politieverhoor nESTEM BINNENLAND WOENSDAG 13 APRIM988 T28 J. Edgar Hoover. „In zo'n Itie voel je je toch een ie jongen". aauw heeft bij de politie lanzende carrière achter g. Hij begon ruim 38 jaar Jlen als aspirant-agent, gde er in de avonduren in inspecteurs-diploma te llen, kreeg eveneens via idstudie de moderne talen •r de knie, werd hoofd van fdeling zware criminali- |met onder andere de nar- -brigade) en schopte het ndelijk tot hoofdcommis- en plaatsvervangend hef. orpschef zelf is Blaauw, ouwd en vader van twee deren, nooit geworden. In werd hij gepasseerd door [eel jongere J.C. van Dorp, i commissaris bij de direc- olitie van het ministerie binnenlandse zaken, [ral bij de PvdA in Rotter- waren er destijds nogal bezwaren tegen een mo- Sjke benoeming van iauw tot korpschef. Hij zou conservatief zija Net als n zegt Blaauw ook nu dat zich niet gepasseerd voelt ,Ik had nooit gefilosofeerd Ir de mogelijkheid korps- te worden tot de voor- van Van Dorp, hoofd- A. Verweij, met sioen ging. De gelegenheid i zich toen voor en als je solliciteert weet je dat je kans loopt dat je het niet prdt Bovendien voel ik mij, hoofd van de uitvoerends als een vis in het wa lk heb me altijd beter gevoeld in de modder i de loopgraven dan achter mooi bureau op een draai- ~1»» Na zijn pensionering zal aauw zich gaan wijden aan :t schrijven van onder an- •re zijn memoires. Blaauw: )an kan ik eindelijk een reewielig van korpswege :rstrekt rijwiel gewoon een ats noemen". (ANP) [foto de stem /johan van gurp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het CDA- Tweede Kamerlid Duyn zal zich opnieuw voor de rech ter moeten verantwoorden voor het rijden onder in vloed. De Officier van Jus titie in Alkmaar heeft be sloten in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak van de rechter. De rechter veroordeelde Duyn verleden week tot het betalen van een geldboete van 500 gul den en een voorwaardelijke ontzegging uit de rijbevoegd heid voor een half jaar. Met name tegen dit laatste heeft de officier bezwaren. Vol gens persofficier Jitta van Alk maar is de officier gekant te gen het voorwaardelijke ka rakter van de ontzegging. „We zijn de laatste week herhaaldelijk gebeld door men sen die zeiden dat zij wel een half jaar lang hun rijbewijs kwijt waren, terwijl ze met veel minder drank op gepakt waren". De maximumstraf voor het vergrijp van Duyn is 1.500 gulden boete en een half jaar ontzegging. Duyn werd verleden jaar in de buurt van Alkmaar door de politie aangehouden, terwijl hij volstrekt onbekwaam door de drank zijn auto bestuurde. Het Kamerlid (eerder in opspraak gekomen toen hij voor de tele visie de werking van de verbo den geboortekrik demonstreer de) misdroeg zich bij zijn aan houding. Later kwam Duyn opnieuw in aanreking met jus titie, toen hij zijn auto op een invalidenparkeerplaats neer zette. De officier eiste voor de rechter 1.000 gulden boete en een ontzegging van een half jaar, maar de rechter hal veerde die eis nog eens in zijn uitspraak. De CDA-fractie in de Tweede Kamer zou gisteren over de politieke toekomst van Duyn hebben gesproken, maar liet dit achterwege omdat de zaak inmiddels weer 'onder de rechter' is. CDA-fractieleider De Vries zei verleden week dat Duyn wat hem betreft niet weg hoeft. RaRa-zaak lijkt zeepbel' TTQrcl Q OPPVPrS (Tan onze verslaggevers terwijl justitie met veel poeha heeft gesuggereerd dat de harde kern van de actiegroep zou zijn gepakt, worden volgens de advocaten de acht verdachten slechts onder- raagd over andere, veelal oudere zaken. sieven houdt geen reke- met de traditie, die fun- iteel is in de opdracht de kerk. De conservatie- i klampen zich te zeer vast het verleden zelf. Beide omingen zijn voor de paus xcessea Duidelijk op Lefeb- doelend schrijft, hij: aar wanneer men op grond |an deze excessen elke ge- onde vernieuwing volgens de er en de geest van het Con- lie van de hand wijst, kan i dergelijke houding tot een ndere afwijking leiden, die Sok in strijd is met het prin- :ipe van de levende traditie". Voor Lefebvre die het Con- principieel verwerpt lijkt dat allemaal wat mager. Van de andere kant kan Rome liet meer doen. Het Vaticaan is de Franse rebel toch al fors tegemoet gekomen, onder an dere door de mis in het Latijn weer toe te staan. Zet Lefeb vre zijn bisschopswijdingen door dan zit er voor Rome niets anders op dan hem en zijn volgelingen excommuni ceren. Daarmee is het schisma (ten een feit kije, daarvóór IJsland, Cana da, Griekenland, Italië, Noor wegen en Luxemburg. Met de regering in Den Haag over legt hij nog over een datum voor een bezoek, waarschijn lijk in met Deze maand wachten hem bovendien de vergadering van de Nuclear Planning Group (defensieministers) het Deense Kolding, en begin juni die van de Noordatlanti- sche Raad (ministers van Bui tenlandse Zaken) in Madrid. Op die twee bijeenkomsten en verder onder leiding van zijn opvolger moet de NAVO- strategie voor na het INF-ak- koord verder worden inge vuld. Carrington zal er, over tuigd als hij is van de nood zaak van stabiele verhoudin gen, het belang onderstrepen van voortgezette onderhande lingen met het Warschau Pakt die verder moeten gaan en veelomvattender moeten zijn dan 'het routinematig uitwisselen van balletgroepen en officiële delegaties'. En hij zal er zijn voor nie mand mis te verstane, eigen credo aan toevoegen: „Als je naast een olifant woont, dan kijk je naar zijn kracht en naar zijn bedoelingen. E1 zelfs èls je tot de conclusie komt dat hij beleefd is en mis schien ook best aardig, dan nog zul je al de hulp zoeken die je kunt krijgen om schutting overeind te houden die je bloembedjes moet be schermen." „o overvloed aan informatie liver de terreuracties van de lerdachten tegen bedrijven die tanden onderhouden met Euid-Afrika, lijkt een zeepbel, ljdus een van de advocaten. J In totaal zijn acht mensen langehouden op verdenking van onder andere brandstich- ing, diefstal en vernieling. De jolitie vermoedt dat de ver- Jachten ook betrokken zijn ge weest bij een aantal andere ac- Van onze verslaggever [JTRECHT - Kardinaal Si- ïonis hêeft in een brief aan' et Thijmgenootschap de iherpe kritiek van paus ohannes Paulus II op de [ederlandse theologen en itellectuelen afgezwakt, it genootschap van katholieke retenschappers had deze pau- ïlijke kritiek niet over zijn ant laten gaan. In zijn toespraak tot de Ne- erlandse bisschoppen tijdens un ad-limina-bezoek begin it jaar weet de paus de aan- oudende verdeeldheid onder e Nederlandse katholieken nder meer aan 'onvoldoende ledewerking van met name ïeologen en intellectuelen'. Het Thijmgenootschap liet e Bisschoppenconferentie aarop weten zich door deze ritiek ernstig miskend te ach- in. Het genootschap zette in Ijn brief even op een rijtje wat et aan studies verricht en oezeer bisschoppen profijt 'ekken van zijn adviezen. In zijn reactie geeft kardi- aal Simonis volmondig toe dat atholieke academici veel heb- en gedaan en nog doen om de oblemen van geloof en we- fcnschap te bestuderen. De kri- tek van de paus slaat volgens Bmonis allereerst niet alleen JP Nederlandse theologen en intellectuelen, maar op de kerk fc de gehele westerse bescha dig ties, zoals vorig jaar de aanslag op het kantoor van het Inter nationaal Olympisch Comité in 1986. De vier advocaten noemen het hele politie-optreden een 'opgeblazen actie', die waar schijnlijk 'de zoveelste storm in een glas water is'. „Daarbij zal wel een rol spe len dat het ruim een jaar gele den met veel tam-tam opge- "richte en veel mankracht en geld verspillende Landelijke Coördinatie Team nu langza merhand zijn bestaan middels een 'succes' moest legitimeren. Daarbij kon dan mooi aange sloten worden bij de misplaat ste euforie over de ontknoping van de Heijn-ontvoering", al dus de advocaten in een ver klaring. Over de verdenkingen tegen de acht arrestanten kunnen zij bij gebrek aan informatie ech ter nog weinig zeggen. De advocaten beschuldigen de politie er ook van de ver dachten tijdens de verhoren onder druk te hebben gezet en geïntimideerd met het opdissen van 'volstrekt irrelevante maar mogelijk emotionerende za ken'. De advocaten vinden dat hun cliënten aangifte moeten doen van het politie-optreden. Deze politiemensen moeten volgens hen worden vervolgd wegens poging tot zware mis handeling met voorbedachten rade. Als hun verhoren slechts 'tactisch' zijn bedoeld, maken zij zich nog tenminste schuldig aan poging tot dwang door ambtenaren, aldus de advoca ten. Een telefoontje naar het po litiebureau om een vernielings actie op te eisen is een 36-jarige Almerenaar noodlottig gewor den. De man, die zegt RaRa- -sympathisant te zijn, belde de politie in de nacht van maan dag op dinsdag met de medede ling dat hij alle benzineleidin gen van een pompstation in Al- mere-haven had doorgesneden. Hij was nog volop in gesprek met het hoofdbureau van poli tie in Almere toen de politie ar riveerde en hem in zijn kraag greep. Hij bleek in bezit van een naar benzine ruikende zaag. ANVankelijk werden de moderne vormen van terrorisme - bals vliegtuigkapingen - gebruikt om verre, grote idealen te ver- fjzenlijken. Het 'leitmotiv' van het Palestijnse terrorisme was, pker in oorsprong, de territoriale en nationale aspiraties. Het 1 was de aandacht van de wereld te trekken voor het Pales- nse probleem. In die zin was het terrorisme, geboren uit on- pacht de strijd met Israël direct aan te binden, een middel dat, pans naar buiten toe, naast andere middelen werd aangewend bi een specifiek doel te bereiken. islamitische fundamentalistische groeperingen - de kapers op arnaca behoren ertoe - hebben het karakter van terreur gewij ld. Zelfmoord-acties worden beschouwd als heldendaden, 'aarbij de plegers van de terreurdaden kunnen rekenen op een «atsje in de hemel. De 'ideologische verpakking' van de terreur PjTit op de tweede of zelfs laatste plaats. I Hoewel de desperado's op Cyprus gedreven werden door een r!9'eus fanatisme, lijken ze niet direct ideologische intenties te PDben gehad. Zij hadden slechts één doel: vrijlating van hun 17 f 'etische kameradén door Kuwayt. Dit land verafschuwt de shi- pten - het staat in de Golfoorlog aan kant van Iraq - en wenste kapers geen streep tegemoet te komen. Kuwayt, militair achteloos, boog zelfs na het doodschieten van twee landgeno- F niet: wij laten ons niet chanteren en dus geven wij niet toe. pt is een moedige houding van een klein land. [ten ander klein landje, Cyprus, zat opgescheept met een ge tuig dilemma. Het heeft onderhandelingen met de kapers toe- hn h he' heeft moord en mishandeling moeten toestaan. Wat BnH an<^ers? Zeker, de commando's erop af, met alle risco's P 'en. En als de kapers gepakt hadden kunnen worden, dan pu automatisch weer een nieuwe aanleiding geschapen zijn L?r ®®n volgende terreurdaad. Berustend moet men vastellen bit type terrorisme onuitroeibaar zal zijn, want telkens komen uit dij de bekende vicieuze cirkel van de onmacht. Prinses Juliana zoekt de gelijkenis tussen haar doch ter, koningin Beatrix, en haar moeder, koningin Wil helmina. Zij deed dit dins dag nadat Beatrix in de An na—Paul ownahal van het Raad van State-gebouw een portretkop van Wilhelmina had onthuld. - fotoanp SCHIPHOL (ANP) - Een sportvliegtuig is nabij Enk huizen in het IJsselmeer ge stort. Een zoek- en red dingsoperatie is inmiddels op gang gekomen. Buiten enkele lichaamsdelen en wrakstukken heeft de zoek actie echter nog niks opgele verd. De beide inzittenden heb ben een vliegbrevet. Het ongeluk gebeurde toen het vliegtuig, een Beech-33 van de rijksluchtvaartschool in Eelde, op weg was van Eelde naar Texel. De ontploffing werd gezien door opvarenden van een motorschip en door personeel van een pompge- maal. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Gemeenten besteden de laatste jaren meer en vaker taken uit dan wordt aangenomen, maar er kan nog meer worden ge privatiseerd. De belangrijk ste reden om te privatiseren is het bezuinigen. „Gemeenten worden door de' bezuinigingen gedwongen werk uit te besteden. Politieke verschillen van mening en ideologieën spelen geen rol bij de keuze voor privatiseren", al dus de heer Gijsen van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Hij zei dit tij dens de presentatie van de on derzoeken naar de staat van de privatisering door gemeenten en provincies door de commis sie-Schakel. De laatste vijf jaar hebben al 61 procent van alle gemeenten een of meer diensten uitbe steed. Vooral grote gemeenten zijn op dit terrein actief. De helft van de gemeenten heeft nog concrete plannen klaarlig gen voor verdere privatisering en liefst 77 procent denkt de komende jaren nog meer van zijn taken elders te laten ver richten. De diensten die tot nu toe het meest buiten de gemeenten zijn gebracht zijn de vuilophaal dienst, sportaccommodaties, groenvoorziening en stede- bouwkundige adviezen. Het organisatiebureau Van der Torn en Buningh, heeft voor de commissie-Schakel de financiële kanten van privati sering uitgezocht. Volgens dit bureau kunnen de gemeenten nog zeker 15 tot 20 procent be sparen door verbetering van de organisatie. Van der Torn heeft daar naast kritiek op de slordige en onoverzichtelijke manier waarop gemeenten hun boek houding bijhouden, waardoor een goed inzicht in de kosten ontbreekt. Bovendien blijkt dat de politieke besluitvorming nogal omslachtig is en duur. Het organisatiebureau Bak kenist, Spits en co. heeft voor de commissie op een rijtje gezet hoe privatisering het best kan gebeuren. Gemeentelijke dien sten en ambtenaren staan doorgaans niet te trappelen om hun werk te verliezen. Bakkenist adviseert de com missie (en daarmee de gemeen ten) om bij privatiseringen het personeel heel direkt te betrek ken en een goed sociaal plan op te stellen. Verschillen in ar beidsvoorwaarden moeten bij voorbeeld worden afgekocht. Volgens de heer Groothuis van Bakkenist, Spits en co., voert een aantal gemeenten een heel open beleid bij privatise ringen. „Daar zie je ook het meeste succes met privatise ring, terwijl gemeenten die niet open werken weinig of niet pri vatiseren". Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het nu al meer dan tien weken sle pende arbeidsconflict bij P O Ferries zorgt voor de nodige onrust binnen de Nederlandse reiswereld. De grote Nederlandse tourope rators, met busreizen naar En geland en Ierland in hun pro gramma, hebben maatregelen getroffen om de stakingen bij P O Ferries in Dover te omzei len. Arke en De Jong Intra Tours/Holland International hebben middels contracten met andere veerdiensten hun reizen naar Groot-Brittannië veilig gesteld. Bij OAD hoopt men echter op spoedige eind van het arbeidsconflict tussen het sta kende veerdienstpersoneel en P&O. Bij P&O Ferries zijn de af gelopen weken door het geschil beduidend minder boekingen genoteerd dan anders. Volgens een woordvoerster doet de maatschappij alle moeite om gereserveerde reizen over te boeken op andere overtochten. De komende weken worden evenwel problemen verwacht met het overboeken van groeps-en busreizen. De touroperators die geen voorzorgsmaatregelen getrof fen hebben om de stakingsperi kelen te omzeilen lopen het ri sico dat hun Engeland-reizen in het water komen te vallen. Bij Olau-Line in Vlissingen en de Stoomvaart Maatschappij Zeeland is dë komende maan den geen dekruimte meer voor handen voor bussen die nood gedwongen van veerdienst moeten wijzigen. „We hebben gelukkig dit jaar voor het eerst al onze overtochten dubbel geboekt. Naast P&O ook bij Sally Line, die vanuit Duinkerken ope reert", zegt directeur Nijhuis van Arke. Bij De Jong Intra Tours wordt gevreesd dat een voort during van de staking op de veerdiensten Zeebrugge-Dover en Calais-Dover resulteren zal in het opschorten van een aan tal reizen. Ondertussen duurt de ar beidsonrust in Dover onver minderd voort, hetgeen zijn ef fecten heeft op de overtochten van andere ferry-ondernemin gen. Bij Olau-Line, zo liet woordvoerder Hartmann, we ten, is het de laatste weken drukker dan normaal. De drukte op niet stakende P O diensten, Zeebrugge-Fe- lixstowe en Oostende-Dover varen wel, hebben geleid tot een stroom van klachten van ontevreden passagiers bij de reisbureaus. „Veel mensen", zegt Van Meulenbroek van de ANWB in Terneuzen, „zijn de laatste weken wel over kunnen gaan, maar moesten soms uren wachten op een plaatsje. Ande ren hadden hutten gereser veerd en die bleken al bezet te zijn door andere reizigers en meer van dergelijke klachten". Bij de ANWB is men verder slecht te spreken over de wijze waarop de grote ferry-onder neming over het arbeidscon flict en de mogelijke gevolgen voor het toeristenverkeer in formeert. J/ €7 \T In Amerika zijn ze inmiddels zo ver dat er patent verleend is op een genetisch gemanipuleerde muis. Het dier heeft speciale eigenschappen die van belang zijn voor het kankeronderzoek. Om de nieuwe creatie te vieren zijn er beschuiten met muisjes rondgedeeld. Ik kijk er niet van op dat de manipulatie juist in Amerika wordt gepatendeerd. Amerika is immers het land van de manipulaties en de mutaties en mutatis mutandis is de VS er ook een produkt van. George Washington had ooit de be doeling er een toonbeeld van democratie van te maken, maar het Amerika van nu blijkt in een gedrocht te zijn ge muteerd. In de KS kennen ze ook al jaren de geriatrische manipulatie. Dat houdt in dat ze hoogbejaarde mannen dusdanig kunnen prepareren dat ze voor de tv-camera (de microfoons moeten dan wel dicht staan) voor de president van het land door kun nen gaan. Amerika had natuurlijk allang een gemanipuleerde muis: Mickey Mouse, bewoner van Disneyland. Die muis had en heeft als taak Amerikaanse kinderen onnozel te houden tot aan het moment dat ze op zichzelf aangewezen zijn. Op dat moment blijkt er in Amerika een boze buitenwereld te zijn, waarin het niet zelden een spel is van een paar machtige katten en een heleboel kansloze muizen. Maar om terug te komen op die gepatenteerde muis, wat voor diertje zou dat zijn? Houdt hij nog wel van kaas en piept hij nog wel? Heeft hij nog zin om te dansen als de kat van huis is? Zal dit muisje nog een staartje krijgen? MERIJN HAARLEM (ANP) - De resultaten bij het uitgeverij-concern VNU, waartoe nu ook De Stem behoort, blijven zich positiever ontwikkelen dan verwacht. Over de hele linie waren de cijfers in het eerste kwartaal van dit jaar weer boven verwachting. VNU blijft erbij dat zowel de totale nettowinst als de netto winst per aandeel in 1988 zeer bevredigend zullen stijgen, zegt VNU-bestuursvoorzitter Brentjens. Hij vindt een verdere concentratie in de uitgeverswereld zin vol. Maar de groei moet volgens hem selectief zijn en geen grootheidshonger. DEN HAAG (ANP) - Er moeten bij het verzelfstandigde Staatsbosbeheer 200 tot 300 arbeidsplaatsen door natuurlijk verloop verdwijnen. Bij de verzelfstandiging moet de huidige provinciale indeling worden ingewisseld voor een indeling in ongeveer veertien regio's van ongeveer gelijke omvang. Dat adviseert het Bureau Van de Bunt, dat in opdracht van het ministerie van Landbouw onderzoek heeft gedaan naar de ver zelfstandiging. -is: DEN HAAG (ANP) - In de kledingindustrie werken in verhou ding de meeste onderbetaalde werknemers. Dat blijkt uit een onderzoek van de Loontechnische Dienst (LTD) van het minis terie van Sociale Zaken. In deze industrietak verdienden in maart vorig jaar bijna 4 procent van de werknemers gemiddeld zo'n 7 procent minder dan het wettelijke minimumloon. In andere sectoren werd in die periode ongeveer een procent van de werknemers onderbe taald. Oorzaak van de onderbetaling is veelal dat de kleine bedrijven de bij CAO geregelde arbeidstijdverkorting niet uitvoerde, wat ook doorwerkt naar deeltijdwerkers. DEN HAAG (ANP) - Voorzitter De Vilder van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) vindt dat de verschillende gren zen die aan de stichtingskosten worden gesteld voor toeken ning van premies moeten worden afgeschaft. De premie moet eenmalig worden en inkomensafhankelijk. Hij is nog sceptisch over het plan van WD-leider Voorhoeve 30.000 huurwoningen aan de huurders te verkopen om zo doende geld vrij te maken voor onder andere infrastructurele projekten zoals wegen en tunnels. Hij vindt dat de overheid eerst haar visie op het volkshuisvestingsbeleid in de jaren ne gentig moet vastleggen. DEN HAAG (ANP) - Minister Nijpels (Milieubeheer) wil de re gels op afvalstortplaatsen aanscherpen. Nog voor de zomer zal hij de Raad van State om advies vragen. Aanleiding is het gifschandaal in Alphen aan den Rijn. Nijpels schrijft dit in een notitie aan de Tweede Kamer. Binnen vijf jaar moeten alle stortlokaties aan de bestaande normen voor isolatie, beheersing en controle voldoen. Het ver gunningenbeleid wordt bovendien op grond van de Wet chemi sche afvalstoffen aangescherpt. Het aantal bedrijven dat che misch afval verwerkt zal daardoor sterk afnemen en de con trole zal verbeteren, verwacht Nijpels. DEN HAAG - De vertrouwenscommissie uit de gemeenteraad van Tilburg heeft gisteren een lijstje met namen van kandida ten voor het burgemeestersambt naar de Brabantse Commis saris van de Koningin Houben gestuurd. Mr. D. Burgers, de huidige burgemeester van Rosmalen, is de favoriet van de gemeenteraad van Tilburg. Ex-staatssecretaris Van Rooyen (kabinet Den Uyl) heeft tijdens de gesprekken met de vertrouwenscommissie een goede indruk gemaakt en zou van een deel van de raad ook de opvolger van de inmiddels vertrokken Letschert mogen worden. De benoeming in Tilburg is inzet van hoog politiek spel, waar bij de naam van ex-staatssecretaris Brokx centraal staat. Met name het CDA in Tilburg is sterk gekant tegen de komst van Brokx. DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer voelt er, net als minister Korthals Altes (Justitie), niets voor om voor taan advocaten toe te laten bij het eerste verhoor van een ver dachte door de politie. CDA en WD verwierpen gisteren in een mondeling overleg de suggestie van PvdA en D66 om met het toelaten van een advo caat bij het eerste politieverhoor te experimenteren. Volgens de coalitiepartijen is het risico groot dat het onderzoek snel vastloopt als een advocaat ook de eerste zes uur dat zijn klant wordt verhoord, mag bijwonen. Bovendien is het uit het oogpunt van rechtsbescherming niet nodig. En tenslotte zou het de overheid extra geld voor rechtsbijstand gaan kosten; im mers, ook advocaten die bij een politieverhoor aanwezig zijn, moeten worden betaald. En omdat veel verdachten minvermo gend zijn, zal meer aanspraak worden gemaakt op het budget voor rechtshulp.

de Stem | 1988 | | pagina 3