Gaudi van Barcelona naar Amsterdam PtP SPR AGENDA Negen Oscars voor Bertolucci's 'Last Emperor' Liesbeth List leidt TROS-ploeg op Starfestival Kiiokki P WERK VAN SPAANSE ARCHITECT IN BEURS VAN BERLAGE De triomftocht van het voormalige dikkertje Dave van soulduo Sa and Dave verongelukt Haitink onderscheidei WOENSDAG 13 APRIL 1| Barcelona, begin juni 1926. Op het kruispunt van de Gran Via met de Calle Bailéu komt, bij het oversteken, een oude man onder een tram van lijn 30. Hij lijkt op een bedelaar. Om die reden weigeren drie taxichauffeurs hem naar het zie kenhuis te brengen. Gidsen Origineel GEORGE MICHAEL HEEFT WEL ZIN IN EEN EUROPEES TOERNEE Belastingvlucht Gewoon Intenser E OTEMGIDS 2 WO NEDERLAND 1 Negen facetten NEDERLAND 2 120.29] NEDERLAND 3 - BELGIE NED 2 d'K zirceert „Zowel bij Ajax als PSV ben ik vroegtijdig vertrokken. Ik wil nu wel eens het karwei ergens hele maal afmaken" Hans Kraay, voetbalmanager DE STEM T2 LOS ANGELES (AP, ANP) - De film 'The Last Empe ror' van de Italiaanse film regisseur Bernardo Berto- lucci heeft maandagavond maar liefst negen Oscars in de wacht gesleept, waaron der die in de categorieën beste film en beste regis seur. De actrice Cher kreeg een Oscar voor haar rol in 'Moonstruck'. In de catego rie beste acteur kreeg Mi chael Douglas een Academy Award voor zijn rol in 'Wall Street'. Olympia Dukakis (56) is onder scheiden met de Oscar voor de beste vrouwelijke bijrol (in 'Moonstruck'). In haar toe spraak trachtte zij een deel van haar glorie door te schuiven naar haar neef Michael Duka kis, de presidentskndidaat. „OK Michael, zet em op", schreeuwde de prijswinnares aan het slot van haar dank woord. De Schotse acteur Sean Con- nery, die bij een groot publiek vooral bekend werd als James Bond (agent 007), kreeg de Os car voor de beste mannelijke bijrol voor zijn rol in de film 'The Untouchables'. Op een bescheiden niveau had de Nederlandse regisseur Paul Verhoeven succes met zijn film 'Robocop'. De Ameri kaanse montage-geluidsploeg van deze rolprent kreeg een speciale prestatieprijs, die enige waarde heeft, maar niet kan tippen aan het krediet dat een Oscar oplevert. De film 'The Last Emperor' kreeg ook nog Oscars in de sec toren cinematografie, geluid, montage, muziek, artistieke leiding, bewerking scenario en kostuums. China toonde zich verguld met de Oscarregen. „Als co-producent van The Last Emperor', zijn wij erg blij met het nieuws", zo verklaarde de directeur van het departe ment film van het ministerie van radio, televisie en film in Peking, Teng Jingxian. „Dit bewijst dat de Chinese cinema tografie een plaats heeft ver overd in de internationale filmwereld". De Oscar voor de beste bui tenlandse film gaat naar de Deense rolprent 'Babette's Gaestebud' (Babette's feest), onder regie van Gabriel Axel en met in de hoofdrol de Franse actrice Stephane Audran. Olympia haar Oscar. Door Jan Bik De Guardia Civil wordt te hulp geroepen. Een patrouille brengt de zwaar gewonde man naar het hospitaal Santa Cruz. Deze overlijdt daar op 10 juni. Hij is dan al wel wel herkend: Antoni Placid Guillem Gaudi i Cornet. Een van zijn wensen is in vervulling gegaan, sterven als een arme in het hospitaal. Barcelona loopt uit voor zijn begrafenis, twee dagen later. Het staat zwart van de mensen als de begrafenisstoet via de Plaga de Catalunya, de Ram- bla, de Plaga de Sant Jaume en de Passeig de Sant Joan de tocht maakt naar naar de Sa- grada Familia, de kerk van de H. Familie, Gaudi's levens werk. Zijn lichaam wordt er bijge zet in de crypte van de kapel van- de Virgen del Carmen. Daarmee ié hfet niet afgelopen. Gaudi zourivoortleven, in zijn werk, zijn ideeënwereld, zijn woorden. Hij heeft maar weinig ge schriften nagelaten. Men kan hem het best leren kennen door zijn opzienbarende werk, dat vooral in Barcelona te vinden is. De Sagrada Familia aller eerst, het Palacio Güell en het park Güell, beide genoemd naar Gaudi's voornaamste op drachtgever en beschermer Eusebio Güell, de Casa Battló, het Collegio Teresiano. Werk met grillige organische vor men, golvende muren, scheef staande kolommen, kleurige mozaïeken. Architectuur die aan sprookjes lijkt te zijn ont leend. Dat werk is nu dichterbij ge haald. In de Beurs van Berlage in Amsterdam is een expositie over deze grote architect en ambachtsman ingericht, als re sultaat van jarenlang onder zoek naar de eigen geaardheid, de kracht en de oorsprong van de architectuur van Gaudi. -Gaudi; vakman en kunste naar1 - architect, beeldhouwer en schilder. Een sobere, diep gelovige man, die er in slaagde zijn kennis van de natuur te combineren met zijn artistieke vaardigheid. Zijn werk wordt gekenschetst als tijdloos, ele gant, openhartig en spiritueel. Het valt niet bij een stijl of een stroming in te delen. Gaudi. Zijn naam klinkt als muziek. De torens van zijn Sa grada Familia, een kerk met de bouw waarvan in 1883 werd begonnen maar die nooit werd voltooid, reiken naar de hemel als sprekende getuigen van zijn bijzondere kunstenaarschap. De onvoltooide Sagrada Familia-kerk in Barcelona, ont worpen voor Gaudi. - foto archief de stem Amsterdam, halteplaats op een reis door de wereld van deze informatieve en goed vormge geven expositie over Gaudi. In Barcelona begonnen, ging zij naar Buenos Aires, Brussel en Wenen. En van Amsterdam gaat de expositie verder naar Milaan, Londen en Tokio. Gaudi, ondanks zijn weinige woorden toch een man van prikkelende uitspraken: 'Angst is onwetendheid'; 'Discussie leidt niet tot openbaring maar tot eigenliefde'; 'De kunst, het mannelijke, bevrucht de we tenschap, het vrouwelijke'; 'De architect is een leider in de zui verste betekenis daar hij zelf over de grondwet beschikt'. Teksten als een aardige inlei ding op de tentoonstelling, be doeld als een kennismaking met de wereld van Gaudi. Er zijn verschillende gidsen bij de hand. In teksten op de tentoon stelling. In de catalogus. De Spaanse hoogleraar Juan Bassegoda Nonell over Gaudi's aanpak: „Hij gebruikt de gol vende ruimtelijke vormen van de toegepaste meetkunde. De nauwkeurige bestudering van de natuur stelde hem in staat om in te zien dat de toegepaste meetkunde spontaan op deze wereld ontstaat." En: „Gaudi zag af van het tekenen op een vlak. Hij werd een echte mo- dellenmaker, die zijn gebou wen ontwierp met maquettes en modellen in gips, klei of hout. *'"+»r»ntos i c. ri- T?" Een andere kenner van het werk van Gaudi is Roberto Pa ne: „Zijn werk raakt de essen tie van het leven en is een zoe ken naar de voorwaarden, die de contemplatieve vreugde mo gelijk maken. Omwille van hem en met hem kunnen we opnieuw de utopie bevestigen dat de schoonheid de wereld zal redden." Nederland beschikt over een eigen Gaudi-kenner, dr. ir. Jan Molema. Zijn vorig jaar vol tooide proefschrift over de Spaanse architect, 'Antoni Door Wim van Leest ROTTERDAM - „George, doe je bril eens af". "Neen. Ik houd hem op". „Ah, George, toe nou". „Voor de laatste keer. ik doe mijn zonnebril niet af. Anders zouden jullie zien dat ik hier glashard zit te lie gen". Superster George Michael gaf gisteren op de eerste dag van zijn Europese toernee een persconferentie in Rotterdam voor de verzamelde of liever opgetrommelde Europese pers. George Michael ver scheen daar alsof hij recht streeks van één van zijn vi deo's was weggelopen: onge schoren en met een grote zon nebril op. En het was vooral die zonnebril die de aandacht trok. Als George zo nu en dan zijn hand naar zijn hoofd bracht en de indruk wekte die zonnebril af te zetten, dan werd die beweging prompt beantwoord met het klikken van talloze fototoestellen. De mogelijkheid om George Mi- cheal eens recht in de ogen te fotograferen lokte keer op keer die reactie uit. Te vertellen had George Michael eigenlijk niet zo gek veel. Hij was uiteraard vol goede moed voor het komende Europese toernee en hij had een plotselinge rugblessure al overwonnen, zo liet hij weten. George had die rugblessure opgelopen tijdens een par tijtje tennis op Hawaï en even leek er veel roet in het toer- nee-eten gekomen te zijn. Ge lukkig was hij nu volkomen AAK EINDREDACTIE WIM VAN LEEST genezen en kon George zich, zoals gisteravond in het Rot terdamse Ahoy bleek, voor honderd procent geven. George Michaels perscon ferentie had dikwijls iets weg van een Engels onderonsje. De aanwezige Engelse jour nalisten vroegen tot verve lens toe door over een even tuele 'belastingvlucht' van George en ze bleken ook bo venmatig geïnteresseerd in zijn privéleven. George kon de Engelsen geruststellen. Hij blijft in het Verenigd Koninkrijk, on danks het pittige belastingta rief. Over zijn privébeslom- meringen wilde hij echter weinig kwijt. „Ik ben heel eerlijk in mijn schrijven. Ik ga daar heel ver in. Ik zie emoties als iets uni verseels. De specifieke situa tie is echter individueel. Van mijn emotionele ontwikkelin gen kunnen jullie in mijn nummers kennisnemen. Wat er zich aan situaties bij mij thuis voordoen, is individueel en gaat jullie dus niets aan". George wilde nog wel kwijt dat hij inmiddels een relatie van twee jaar heeft en dat het hem goed gaat. En daar de weerslag ervan in muziek pas aan het eind van 1989 op plaat verschijnt, zullen we tot die tijd moeten wachten om de emotionele details te verne men. George Michael is ook na Wham! een uiterst succesvol muzikant gebleken. Van zijn eerste LP 'Faith' zijn inmid dels zo'n dikke 10 miljoen ex emplaren verkocht. Proble men met het succes heeft George Michael nauwelijks: „Ik zou wel eens gewoon wil len zijn, maar niet te lang. Want als het gaat betekenen dat dit succes me afgepakt zou worden zou ik het snel te rug willen hebben". Wat George Michael met al zijn verdiende geld aanmoet, weet hij niet zo goed: „Ik zou willen, dat.... Ik weet het eigenlijk niet. Ik wilde aan vankelijk succesvol zijn en een goed leventje leiden. Dat er meer mee te verdienen viel, realiseerde ik me in eerste in stantie niet. Ik word straks 25. Ik wil tot mijn dood gelukkig leven, maar dat moet geen uitgestippeld leven zijn. Ik heb wel plannen, maar die zijn nog te weinig omlijnd om er verder over uit te wijden". George vertelde ook nog dat er in Engeland plannen zijn voor nog wat 'Aid-festi vals'. Of er ook een tweede band-aid komt voor Afrika, is volgens George nog niet dui delijk: „Ik ken Bob Geldof goed, maar hij heeft het er met mij nog niet over gehad". Over zijn vroegere tijd met Wham! is George Michael heel wat duidelijker. „Wham! was uit zijn voegen gegroeid. We waren al verder dan ik ooit wilde dat het zou gaan. Het was goed om te stoppen. Het verschil op het podium is dat nu alle aandacht naar mij toegaat. Vroeger kon ik te rugvallen op een ander, maar daar staat tegenover dat het nu allemaal veel intenser is. Ik voel me meer ontspannen dan destijds met Wham!". George belandde in de mu ziek om er frustaties over zijn uiterlijk mee te camoufleren. George was te dik en lichte lijk scheel en had absoluut geen succes bij de meisjes. Dit ligt nu wel eventje anders. George Michael is tiener- hartjesbreker-nummer-1 en zijn eerste concert gisteren in Rotterdam was het begin van een triomftocht die nog door heel Europa en later nog door Amerika zal voeren. George Michael heeft inmiddels een immense populariteit bereikt. Een populariteit die in de naaste toekomst hoogstwaar- George Michael schijnlijk die van Michael Jackson zal overvleugelen. George Michael komt in ieder geval wat menselijker over. Op een persconferentie mag fotoarchief de stem hij dan weinig te zeggen blij ken te hebben, op het podium is hij tegenover een tienerpu- bliek momenteel overtuigen der dan wie ook. De agenda voor de komende we ken ziet er als volgt uit: Leonard Cohen, 18 en 19 april in Amsterdam (Muziektheater) Al Di Meola, 24 april in Utrecht (Vredenburg, voorverkoop begint 19 maart) George Michael, 13,14 en 16 april in Rotterdam (Ahoy) en 15 juli in Rotterdam (Feyenoord-stadion) Sting, 16 en 17 april in Den Haag (Congresgebouw) Whitney Houston, 19, 21, 23 en 24 april in Rotterdam (Ahoy) Rush, 2 mei in Rotterdam (Ahoy, voorverkoop begint 12 maart) Frank Zappa, 3 en 4 mei in Rot terdam (Ahoy) DavM Sylvian, 15 mei in Rotter dam (Ahoy) Michael Jackson, 5,6 en 7 juni in Rotterdam (Feyenoord-stadion) Pink Floyd, 13 en 14 juni in Rot- terdam (Feyenoord-stadion) Alice Cooper, 5 mei in Arnhem (Rijnhal) Manhattan Transfer, 23 april in Den Haag (Congresgebouw) Aawad, 22 april in Tilburg (Noor- derligt) The Rainbirds, The Godfathers, Aswad, Herman Brood and His Wild Romance, Red Hot Chili Peppers, The Pogues, The Chris tians, Sinead O'Connor en Joe Cocker, 23 mei in op Pinkpop in Landgraaf (Renbaan) BELGISCHE CONCERTEN Zodiac Mindwarp and the Love Reaction, 14 april in Gent (Voor uit) Leonard Cohen, 17 april in Ant werpen (Koningin Elisabethzaal) The Fall, 22 april in Gent (Voor uit) Aswad, 23 april in Gent (Vooruit) Alpha Blondy, 9 mei in Antwer pen (Berchem Palace) Voorverkoop voor deze Belgische concerten is er bij de Waterput in Terneuzen. In Antwerpen is er voorverkoop bij Brabo aan de Grote Markt en bij Metrophone aan de Meir. Kaarten kunnen ook schriftelijk besteld worden bij On The Rox, Gampelaeredreef 60, 9800 Deinze, België, tel.: 09- 32.91867458. Michael Jackson, 23 augustus in Werchter (Festival-terrein, in formatie daarover op het tel.nr. 09-32-3-2343337 23.10 Eenzame strijd Dukakis met - foto ap Gaudi, een weg tot oorspronke lijkheid' is nu ook in het Spaans verschenen. Hij spande zich in om de expositie naar de Beurs van Berlage te krijgen. Gaudi en Berlage waren tijd genoten. Hebben zij elkaar ge kend? Hebben zij elkaar beïn vloed? Jan Molema noemt een onderzoek gewenst. Hij is uit gesproken voldaan over de komst van 'Gaudi' naar de Beurs. Bezoekers komen nader tot Gaudi dank zij deze expositie, waarin negen facetten van le ven en werk van de meester worden belicht: de mens Gaudi, de architect en de ambachts man, zijn ontvankelijkheid voor schoonheid, het Oosten als inspiratiebron voor de jonge Gaudi.de natuur als inspiratie bron, Gaudi's constructieme thoden, verwijzingen naar het religieuze en het mystieke, de mythologie in zijn werk,en, tot slot, Catalonië in de architec tuur van de grootmeester. Tekeningen, foto's, maquet tes en voorwerpen bieden in zicht en vooral reden tot ver wondering, zoals het zoge naamde hangmodel, gerecon strueerd door leden van de Gaudi-groep van de Techni sche Universiteit in Delft in sa menwerking met een instiuut in Stuttgart. Gaudi gebruikte indertijd ook een dergelijk hangmodel om de kerk van de Colonia Güell te kunnen bou wen. Hij kon met behulp daar van de druk berekenen, die op bogen en gewelven zou komen te liggen. De expositie duurt tot en met 24 april. Door Rein van der Helm KNOKKE - Liesbeth List is de 'aanvoerster' van de TROS-ploeg die dit jaar meedoet aan het Star festival in het Casino van Knokke. Het festival vindt plaats van 5 tot en met 9 juli. Het Star-festival, opvolger van de ter ziele gegane Knokke Cup, werkt met de formule dat een gevestigde vedette uit een deelnemend land twee jonge talenten bij het grote publiek introdu ceert. Het festival wordt via radio en tv uitgezonden. De reacties vorig jaar waren zo bemoedigend dat de organi satoren besloten deze for mule voort te zetten. Elk van de deelnemende vijf landen (België, Neder land, Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië) ver zorgt in de Grote Zaal van het Casino een avondvul lend programma, waarbij de jonge talenten voor de pauze en de vedette na de pauze aantreedt. De prestaties van de jonge talenten worden beoordeeld door een jury, die evenals vorig jaar onder voorzitter schap staat van mevrouw Brei, weduwe van Belgiës wereldberoemde zanger. Deze jury heeft BF 500.000 te vergeven. Een internatio nale persjury kent vervol gens een persprijs toe, waaraan een prijs van BF 250.000 is verbonden. Liesbeth List ontmoet in haar hoedanigheid als ploegleidster enkele geves tigde namen uit de show business. Zo worden de Bel gische debutanten begeleid door Salvatore Adamo, vaardigt Duitsland Peter Kraus af en heeft Groot- Brittannië een meerhoof- dige leiding in de vorm van de groep Wallstreet Crash. Onbekend is nog wie de i m *s* Liesbeth List. - fotoroybl Franse pupillen onze. haar hoede gaat nemen De BRT, organisator het festival, had zijn aanvankelijk laten valk de bekende chansonnier] chel Fugain. De fi eisen die deze echter gingen de BRT-moge den te boven. BRT] Ward Boogert had nog goede hoop de man alsnog te kunnen wegen zijn landgenote] der zijn hoede te nemen Anderzijds hebben en Casino Knokke wel concessie aan het pul gedaan. Om het meer sen mogelijk te maken: festival persoonlijk wonen, is de entreeprijs' de wedstrijdavonden laagd naar BF 500. Rondom het f( wordt een dagelijkse happening gemaakt live-uitzendingen 'vai dijk'. Op de dag dat del derlandse ploeg aanl zal de TROS een radio-; gramma voor het thi verzorgen. Ook de besteedt uiteraard aai aan het gebeuren. Zei in ieder geval dat de dag, waarop de uitslajj het festival wordt bel gemaakt, wordt uitgi op BRT I en II. Knoop, bekend als de ^jgeri van Menten, maakte set Willy Lindwer een docu- entaire over de opstand dU ge joden in het getto van Warschau, nu 45 jaar gele- .en Uitvoerig geïnterviewd rordt dr. Moweli Edelman in het enige lid van het tt gettobes tuur dat nog Leven is. Er is ook histo- ch filmmateriaal uit het ndes Archiv te zien, dat »r de EO 'uiterst schok- id' wordt genoemd. Pijn- i punt in de strijd in War- kau is de onverschilligheid n de andere inwoners van stad en van de gealliëer- Miami Vice _it bijzondere van deze afle- iring is dat de Nederlander de Jong de regisseur is. maker van *Een vlucht re- wulpen' en 'Brandende fde' verkeert sinds enige in Amerika en mocht de Je op zich nemen van de fevering 'Vermist', waarin les draait om een myste- :us ruimteschip en mde bezoekers. De rol ex-blueszanger Lou de ig wordt gespeeld door de [-artiest James Brown, toevallig vorige week nog het nieuws was in verband it mishandeling van zijn ouw. Angst voor aids mawt' wim'W OdKSi NOS brengt rechtstreeks discussie over besmetting bloedcontact en de hygië- :he maatregelen die geno- in moeten worden om in- itie te voorkomen. Daarbij en uiteraard ethische aan bod. Is een bloed- bij sollicitanten toelaat- r en zo ja, welk resultaat zo'n onderzoek hebben? it zijn de gevaren in ge- 1e werksituaties en wat de veiligheid bevorde- agens PATERSON (AP) - De Ameri kaanse zanger Dave Prater sr. van het befaamde soulduo Sam and Dave is maandag in de Amerikaanse staat Georgia verongelukt. Hij was 50 jaar. Volgende week maandag wordt hij begraven in zijn woonplaats Paterson in New Jersey. Sam and Dave scoorden tophits met 'Soul man' en 'Hold on I'm coming' in de jaren zestig. Pra ter was per auto op weg naar zijn moeder toen hij bij een do delijk verkeersongeval betrok ken raakte. In 1981 gingen Sam en tl uit elkaar. In 1982 maakte II ter zijn comeback metj nieuwe partner, Sam Da» Afgelopen zaterdag tradet] nog op in Atlanta. Praters vrouw Rosei verklaarde gisteren datl| man de laatste tijd in blemen was gekomen als| volg van druggebruik, i dat hij de grootste moeili;t| den juist overwonnen let hebben. 1.15 Butterfleld 8 AMSTERDAM (ANP) - Bernard Haitink, die deze week afsci neemt als chef-dirigent van het Concertgebouworkest, is gista onderscheiden met de Zilveren Fonograaf, de hoogste onderst! ding van de platenwereld in ons land. Algemeen-secretaris! Boudewijns van de overkoepelende vereniging van grammoit! platenmaatschappijen in Nederland (NVPI) overhandigde dfl rigent de onderscheiding. Haitink kreeg haar voor zijn grote bijdrage aan de fonogii sche industrie en het volwassen worden van de grammofoonpl Boudewijns vertelde dat in de afgelopen dertig jaar er 3251 schillende platen zijn verschenen van concerten onder Ieiding J Haitink. „Niemand in de wereld kan zich daarmee metenT kalitatief als kwantitatief scoort Haitink hoog", aldus wijns. abeth Taylor speelt in i film uit 1960 de call-girl oria, die bereikbaar is op t telefoonnummer 'Butter- id 8'. Een van haar klan- Weston Liggett, zoekt et bij haar, omdat zijn velijk een mislukking is. pria neemt de bontjas van vrouw mee, als Weston seling de benen neemt een nieuwe ontmoeting -ken Gloria en Weston wel gelijk verliefd op elkaar te tl De bontjas die Gloria ebrengt, zorgt echter voor paniekreactie bij Weston, t een hechte relatie wil het *r niet komen. Gloria's l-girl verleden blijft mee- Sen. 15.00 *ke en Wiske: „De mmijniTitnitn. 8*!^ L~ ■l M moettn i unbone 5^ "ODEM /A/ ülv &AIC*/E: Bernard Hatink - (F°l

de Stem | 1988 | | pagina 18