«JAN EN IF VOL- IEN1.98 kerjon De Blokken wil alsnog subsidie Eerste lustrum van Hof Zeldenrust Naam Tupperware Party taboe voor Bredase popgroep GESCHIL OVER ONTSLAG BU GEMEENTE UIT DE WERELD Piejoje op weg naar Aalsmeer Pedagogisch Centrum blijft in Terneuzen Veel onduidelijk in verkrachtingszaak in Bergen op Zoom POLITIERAPPORT 'EK- IED/NG PLAATSELIJK NIEUWS Opvarende Bruinvis breekt bovenbeen A61 DE STEM-VAN ZEELAND 3 WOENSDAG 13 APRIL1988 STAND 319 Ij STICHTING VECHT BESLUIT GEMEENTE AAN TERNEUZEN - Het geschil tussen de gemeente Terneuzen en ex-medewerker van de sociale dienst A. van Himme over diens ontslag lijkt uit de wereld. Van Himme verklaarde gisteren zich neer te leggen bij de uitspraak van het ambtena rengerecht in Rotterdam. >ERWET Rechercheur Op het randje CONTACTPERSONEN MOETEN DREMPELVREES WEGNEMEN 'INBREUK OP MERKENRECHT' Kinderen Optimaal Diepgang Blue Band Geen voorrang Kortsluiting Kanaalzone Rowans uit Hulst winnen toernooi T16 i i de bekende anti-aanbaklaag 79 01150-19817 «#TERNEUZEN Van onze correspondent pgN HAAG/ TERNEU ZEN- De gemeentebestuur van Terneuzen heeft zich schuldig gemaakt aan een onzorgvuldige belangenaf weging toen in 1986 werd besloten de stichting De Blokken geen subsidie te verlenen. Deze stelling werd dinsdag door de Stichting verdedigd tijdens een hoor zitting van de afdeling rechtspraak van de Raad van State. De Afdeling zou uiteindelijk moeten bepalen dat de Stich ting alsnog subsidie moet wor den verleend. De Blokken zet zich in voor uitkeringsgerech tigden. Volgens het gemeentebe stuur kunnen de uitkeringsge rechtigden al bij genoeg in stanties aankloppen voor hulp. „Het verdient de aanbeveling verdere versnippering tegen te gaan en derhalve nieuwe ini tiatieven niet te ondersteunen", alsdus een vertegenwoordiger van de gemeente. Daarmee is men het bij De Blokken niet eens. De advoca tuur wordt „te hoog drempelig" genoemd. Uitkeringsgerechtig den stappen niet zo makkelijk bij een advocaat binnen omdat die een eigen bijdrage van vijf tig gulden verlangt voordat hij zich over de zaak buigt. Verder zouden advocaten niet zo goed op de hoogte zijn van de pro blematiek rond uitkeringen. Het Bureau voor rechtshulp zou om die reden weinig zaken doorverwijzen naar de advoca tuur. Het Buro voor Arbeidsrecht en de Werkgroep Uitkerings gerechtigden voldoen volgens De Blokken ook niet als hulp verlenende instanties voor uit keringsgerechtigden. Bij het Buro en de werkgroep zouden alleen leden van de vakfedera tie FNV terecht kunnen. Ook bij deze instellingen zou men bovendien niet voldoende spe cialistische kennis in huis heb ben. De rechtspraakafdeling gaat beoordelen of de argumenten van De Blokken hout snijden en zal over enige tijd uitspraak doen. Van Hi m me stopt procedure Van onze verslaggever Die stelde Van Himme in zijn beroepszaak tegen de ge meente Terneuzen in het gelijk en bepaalde dat de ge- j meente hem een schadevergoeding van 25.000 gulden netto moet betalen. Het gerecht besliste tegelijkertijd dat i de gemeente Terneuzen Van Himme, die nu voor Links Perspektief Terneuzen in de gemeenteraad zit, niet meer terug in dienst moet nemen. wethouders van Hulst; maken an de Wet algemene bepalin- bekend dat op 3 maart 1988 zg is ingekomen van Fa. Mor astraat te St. Jansteen voor gevolge de Hinderwet tot het van een vlas- en landbouw- :eel Wilhelminastraat 80 te St. idere ter zake zijnde stukken van heden gedurende een larna tot het einde van de ter- leroep kan worden ingesteld ;ing op de aanvraag ter ge- afdeling algemene zaken, Hulst, ter inzage, elke werkdag 0 uur en van 13.30 tot 16.30 Idaar een mondelinge toelich- gen. •scheiden liggen bovendien op sn 7 mei 1988 van 09.00 tot ge op het Groepsbureau der van der Maelstedeweg 52 te riftelijke bezwaren kunnen ge ld na heden bij het gemeente- gebracht. De bezwaarschriften nzage gelegd, bezwaarschrift indient, kan n zijn persoonlijke gegevens ■ren. Een verzoek daartoe dient bezwaarschrift te worden inge- waren kunnen tevens monde- oe strekkend verzoek, tot 6 mei of bij gemachtigde worden in- or dient vooraf een afspraak te lan worden gegeven tot een ge- over de aanvraag tussen een ir van het gemeentebestuur, de genen die mondeling bezwaren igen. n slotte de aandacht op dat de bezwaren hebben ingebracht xivenomschreven en een ieder hij daartoe redelijkerwijs niet in in de gelegenheid zullen wor- rwaren tegen de ontwerp-be- lienen c.q. tegen de definitieve iroep te komen. 88 Burgemeester en wethouders van Hulst, de burgemeester, Mr. F.A.W. Jacobs, de secretaris, Mr. H.J. v. Geesbergen. „Ik heb weinig andere moge lijkheden. Wat er ook gebeurt, I de gemeente heeft gezegd dat ik nooit meer in dienst wordt genomen want het college heeft geen vertrouwen in mij. Ik vind het na vier jaar tijd om er een punt achter te zetten. Er zit niet meer in. Dan moet je de zaak afsluiten", zegt van Himme in een reactie op de schriftelijke motivering. Wethouder W. van Walra ven, belast met personeelsza ken, zei in een eerder stadium dat de gemeente in principe een uitspraak van de rechter res pecteert. Overigens moet de ge meente de motivering van de uitspraak nog aan de eigen raadsman voorleggen en in het college bespreken. Vooruitlo pend daarop wilde wethouder Van Walraven geen verdere 1 uitspraken doen. Van Himme was van juni 1983 tot 1984 in dienst bij de ge meente. Na dat tijdelijk dienst verband kreeg hij geen vaste I aanstelling. Hij werd er name lijk van werd verdacht mee te hebben gewerkt aan een publi catie van een foto van de so- I ciaal rechercheur in de nieuws brief van zijn partij. Van Himme bestreed die be schuldiging en zijn ontslag via het ambtenarengerecht en de centrale raad van beroep. De J uitkomst daarvan was dat de I gemeente hem met terugwer- I kende kracht opnieuw een jaar in dienst nam en hem daarna hem met terugwerkende kracht ontsloeg. Van Himme pikte dat niet en zijn beroep bracht beide partijen eind maart opnieuw voor het amb tenarengerecht. Uit de schriftelijke motive ring van het ambtenarenge recht blijkt dat de gemeente Terneuzen van Himme zijn po litieke activiteiten niet mocht aanrekenen. Ook Van Himme's uitlatingen in de pers over zijn ontslag, waarop een deel van de verdediging van de ge meente was gebaseerd, gaven de gemeente Terneuzen niet het recht Van Himme zo te be handelen. Van Himme heeft met zijn uit latingen volgens het gerecht wel op het randje van het toe laatbare gebalanceerd. Hij heeft op die manier direct mee gewerkt aan de opstelling van de gemeente Terneuzen hem nooit meer in dienst te willen nemen. Om die reden ook is de schadevergoeding lager uitge vallen. Het laatste woord van Van Himme daarover: „Het vonnis bevestigt dat ambtenaren in het kader van de grondwet net zo goed een mening mogen uiten dan anderen. Aan de an dere kant wordt je daarvoor wel gestraft. Want het feit dat ik het gedaan heb is wel van invloed geweest op de hoogte van de schade". In het buurthuis is van alles te doen. FOTO DE STEM/COR J. DE BOER I Van onze verslaggever BREDA - Het is de Bredase popgroep The Tupperware Party verboden nog langer onder die naam op te treden. Fabrikant Dart Industries Inc., die via zijn BV 'Tupper ware Nederland' de bekende plastic bakjes en bekers op de jyiarkt brengt, neemt er geen genoegen mee dat popmuzi- Van onze verslaggever kanten ongevraagd zijn merknaam lenen. Dat is inbreuk op artikel 13A woord. „Uw cliënte kan met |sub b. van het Benelux-mer- Ikenrecht, aldus de schriftelijke I sommatie die de Bredase band ■ontving van Tupperware-ad- vocaat mr. J.P. Backer uit Den •aag. Het organiseren van 'Tup- erware Parties' is een van de verkooptechnieken van Dart Industries en de Bredase muzi kanten wekken 'de associatie piet de produkten én de ver kooptechnieken van mijn onente. Het gebruik van Tup perware als naam voor de band [in welke samenstelling dan ook) doet afbreuk aan de mer krechten van mijn cliënte', al- ous de Haagse jurist, die bin nen twee weken wenst te ver nemen of de band van naam zal Veranderen. Van onze correspondent TERNEUZEN - De buurtvereniging Hof Zeldenrust bestaat 19 april vijf jaar. Het bestuur wil dit feit vieren met de buurtbewoners en houdt daarom 22 april een informele wijk bijeenkomst in het Rivierenhuis. De avond wordt opgeluisterd door volksdansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde. Destijds gestart met 35 leden is Hof Zel denrust nu een bloeiende vereniging die duizend woningen in de wijk bestrijkt en door een enthousiaste groep vrijwilligers wordt gedragen. Het elan van vijf jaar geleden is nog steeds aanwezig, maar toch is een nieuwe koers nodig om ook in de toekomst verzekerd te zijn van een zelfde groep vrijwilligers. „De vrijwilligers die nu vijf jaar mee draaien hebben kinderen ie inmiddels ook vijf jaar ouder zijn. Deze gaan naar het middelbaar onderwijs en zoeken hun eigen weg. De vrijwilligers leggen dan vaak het bijltje erbij neer," zegt voorzit ter J. Pasveer. „Momenteel is er gebrek aan een be stuurslid, hetgeen een teken aan de wand is." Om de buurtvereniging nog dichter bij de wijkbewoners te brengen komt het bestuur met een nieuw plan. „Vaak is de drempel om een eerste keer naar een buurthuis te komen groot. Daarom willen wij gaan werken met straatcontactpersonen. Deze kunnen dienen als praatpaal zodat we nog beter op de hoogte gebracht worden van wat er in de wijk leeft. Zij kunnen de mensen motiveren en vooral mobiliseren en zo doende de drempel verkleinen zo niet wegnemen," aldus secretaris Rudie Maes. Een andere mogelijkheid is de kaartverkoop van de diverse activiteiten via deze contactpersonen te laten lopen. De nieuwe aanpak heeft al geresul teerd in een voorlichtingsavond over 'Cursus Frans op vakantie' 26 april, aan vang 20.0 uur in het Rivierenhuis. De be doeling is de cursisten in tien lessen een spoedcursus te geven zodat men zich op vakantie in Frankrijk enigszins kan redden. Cursusleidster is mevrouw Hoenselaar-Perelle. In de toekomst wil de buurtvereniging ook meer diepgang zoeken. Rudie: „Naast de activiteiten die we al ont plooien willen we nu ook meer serieuze cursussen opzetten. Voor de toekomst zal de informatieverstrekking steeds be langrijker worden." Rudie denkt hierbij aan een cursus autotechniek voor dames, een gebruikersgroep voor een computer, talencursussen en natuurlijk informa tieverstrekking aangaande de wijk. Zo stond in de laatste Hovenier (de buurtkrant) een uitgebreid artikel over Het Hostel (afdeling van het psychia trisch ziekenhuis Zeeland) dat in de wijk in aanbouw is. Inmiddels is er 5 april in overleg met de buurtvereniging een in formatieavond geweest. Momenteel heeft de buuuvereniging zo'n veertien druk bezochte activiteiten op het programma staan. Verder vinden de bridgeclub, de msx-gebruikersgroep, de schaakclub Terneuzen en de tafeltennis- club onderdak bij de buurtvereniging. „Toch zijn er nog dagen dat het buurt huis niet optimaal benut wordt, zodat andere verenigingen er gebruik van zou den kunen maken," zegt Johnny Pas veer. De buurtvereniging hoopt het seizoen 18 juni af te sluiten met een grote wijk- barbecue, waarvoor voorgaande jaren al veel belangstelling bestond. Hieraan kan door het hele gezin deelgenomen wor den. De buurtvereniging richt zijn acti viteiten vooral op het jonge gezin. Rudie Maes: „De wijk blijft jong. Er zijn weer veel nieuwe jonge gezinnen bij gekomen. Het zal dan ook nog lyel even duren voordat de buurtvereniging zich ook op het bejaardenwerk gaat richten." ang behoeft de internationale rma niet op antwoord te "achten. Bassist Peter Jeucken ,p t Per kerende post de grote upperware-broer gerust ge- £ld Het spijt de band 'ten multinational 'be ngel' te hebben gemaakt, al- "et ironisch gestelde ant- een gerust hart gaan slapen, daar wij met onmiddellijke in gang onze naam zullen wijzi gen." De muzikanten tekenen daarbij aan dat zij weliswaar op de hoogte zijn van de mer- kenwet, maar er onkundig van waren dat deze ook van toepas sing is op de term 'Tupperware parties'. Het moet ze daarbij van het hart dat hun thans af gedankte groepsnaam de firma meer reclame dan schade heeft opgeleverd. „Holland op z'n smalst", schampert Jeucken in een mondelinge toelichting op zijn brief namens de band. „Zo'n enorme onderneming tegen een paar hobbyisten. Nee, we laten het niet op een treffen aanko men. Wat dat betreft hebben we lering getrokken uit het proces dat de Nederlandse groep The Blue Band enkele jaren geleden van Unilever verloor. We hebben ons daarom altijd voorgenomen meteen te capituleren. Nee, een nieuwe naam hebben we nog niet. Da vid Goliath misschien?" HOEK - De 101-jarige Pie joje uit Hoek, die vorige week vrijdag door tussen komst van Hennie Huisman zijn luchtdoop hield, stond gisteravond weer oog en oog met de populaire quizmas ter. Hij woonde gisteravond, verge zeld van een bus vol bewoners en personeel van het bejaar dentehuis Vremdieke in de stu dio's van Joop van de Ende in Aalsmeer de opnamen van Huisman's surpriseshow bij. Piejoje paradeert binnenkort ook in het programma. Van de luchtdoop die Piet de Jonge, zo als hij eigenlijk heet, vorige week vrijdag beleefde zijn op namen gemaakt die in de uit zending van 18 of 25 april aan het Nederlandse kijkpubliek worden getoond. Daarin krij gen de kijkers te zien hoe Pie joje samen met Huisman van uit een helicopter de Ooster- scheldewerken bezichtigt. De kijkers zien Piejoje ook landen opNeellje Jans. Piejoje en zijn fans stap pen de bus in. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER AXEL - Op de kruising Julia- nastraat-Frederik Hendrik straat te Axel verleende de bromfietser W.F. uit Zuid- dorpe gistermiddag geen voorrang aan een personen auto bestuurd door mevrouw C. de K. uit Spui. Bij de aan- rijding die volgde werd de Aanrijding bromfiets zwaar beschadigd. F. liep enkele lichte verwon dingen op. Sluiskil. Het voertuig stond geparkeerd op een parkeer terrein aan het Schuttershof te Terneuzen. De gewaar schuwde brandweer van Ter neuzen was het brandje spoe dig meester. De schade was aanzienlijk. TERNEUZEN - Vermoedelijk door een kortsluiting brak gistermiddag brand uit in de personenauto van J.W. uit GROEDE - Dinsdagmiddag om 15.30 uur ontstond in de Walenstraat een aanrijding. G. de V. uit Bassevelde (B) reed tegen de personenauto van J.P. uit Groede. Op het moment dat De V. de auto passeerde opende P. het por tier van de auto waardoor De V. er tegen aan reed. BURGERLIJKE STAND - Geboren: Daisy, dv R. Bareman en A. Winter, Terneuzen; Ray mond, zv G. Melse en R Lucasse, Ouddorp; Roelof, zv F. de Pren- ter en G. Koster, Terneuzen; Mels, zv W. de Vos en M. Alme- kinders, Zaamslag; Bart, zv K. Corré en A. Aantjes, Hoek; Jo hannes, zv J. Guiljam en T. Du- rink, Zaamslag; Marloes, dv F. de Milliano en J. Haak, Hoek; Mar- garetha, dv J. Neels en H. Hame link, Hoek; Stephan, zv A. Kinds en J. van Son, Hoek; Jacobus, zv J. Dieleman en E. Schieman, Sluiskil; Paul, zv M. Meertens en M. Dieleman, Vogelwaarde; Ke vin, zv H. Hondsmerk en J. Rouw, Hoek; Moniek, dv J. Krijn en M. Dieleman, Terneuzen. Ondertrouw: Edwin van Leuven, 21, Terneuzen en Caroline Jur- riëns, 19, Terneuzen; Willem van de Putte, 27, Terneuzen en Yvonne van der Velde, 22, Ter neuzen; Jean Marie van Taten- hove, 23, Terneuzen en Bianca Bacuna, 20, Terneuzen. Getrouwd: Pieter Riemens, 21 en Lena de Bree, 20 te Terneuzen; Mare Arens, 24 en Marion van Kouteren, 24 te Hulst; Polidorus Fermont, 27 en Inge Heerspink, 24 te Terneuzen; Alphonsus Meeusen, 33 en Mary Sheehan, 32 te Delft. Overleden: JuLien Renique, 84, Sas van Gent; Pieter Haak, 80, Hoek; Marinus de Vos, 84, Ter neuzen; Pieter van Bendegem, 83, Axel; Christiaan van Bendegem, 77, Axel; Augusta Acke, 87, wed v L. Mussche, Sas van Gent; Krina de Graaf, 87, wed v M. Matthijs- se, Terneuzen; Pieternella Geen- sen, 79, wed v A. Kolijn, Terneu zen. TERNEUZEN - Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ) blijft gevestigd in Terneuzen. Nog voor de zo mervakantie zal het RPCZ zijn intrek nemen in de voor malige bibliotheek in de Leeuwenlaan in Terneuzen. Het RPCZ huurde tot nu toe een pand in de Westkolkstraat in Terneuzen maar moet dat gebouw verlaten omdat het van eigenaar is veranderd. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het RPCZ naar de voor malige kleuterschool de Zeven sprong in Axel zou verhuizen. Maar de gemeente Terneuzen wist de poging van Axel het RPCZ in te lijven te verijdelen door tegelijkertijd de oude bi bliotheek aan te bieden. Het RPCZ ging op dat aanbod in. Overigens, zegt wethouder W. Walraven van de gemeente Terneuzen, dat het nooit de in tentie van het RPCZ is geweest uit Terneuzen weg te gaan. „De gemeente Axel vond het leuk het RPCZ naar Axel te halen en heeft een aanbod gedaan. Dat hebben wij ook gedaaa De RPCZ heeft altijd de voorkeur uitgesproken in Terneuzen te blijven". De verhuizing van het RPCZ naar de bibliotheek betekent dat de huidige huurders, het bureau voor Rechtshulp en het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming (ZIKV), moe ten verkassen. Het ZIKV gaat tijdelijk naar twee leegstaande gebouwen van de basischool De Wiekslag totdat bekend in welke vorm en in welk gebouw de samenwerking met de mu ziekschool gestalte moet krij gen. Het bureau voor Rechtshulp krijgt ruimte aangeboden in het voormalige AMRO kan toorgebouw in de Nieuwstraat. Van onze rechtbankverslaggever BREDA - De woede van een versmade vrouw die haar ex- vriend heeft willen treffen door een valse aangifte van verkrachting? Of juist een puur leugenachtige verdachte, die zijn nieuwe vriendin zo van zijn onschuld heeft kunnen overtuigen dat zij onder ede een onjuiste verklaring afleg de? Van onze correspondent VLISSINGEN - De 25 jarige BV. uit Vlissingen, opva rende van het duikwerk- schip Bruinvis van het ber gingsbedrijf Van de Akker uit Vlissingen, moest gister middag met een opgelopen bovenbeenbreuk van boord worden gehaald. De man was op het schip bezig met tuigwerkzaamheden op de rede van Vlissingen en raakte met een van zijn benen in een tros. Als gevolg daarvan sloeg V. overboord. Andere bemanningsleden van het vaartuig slaagden er in de man snel weer aan boord te hijsen. Met de sleepboot Evertse van Van de Akker werd de man in Vlissingen aan wal gebracht waar een ambu lance gereed stond hem over te brengen naar een ziekenhuis in Vlissingen. De Bredase rechtbank staat voor de niet eenvoudige taak te kiezen tussen de lezing van de 33-jarige P. L. uit Bergen op Zoom, daarin gesteund door zijn 22-jarige vriendin uit Dor drecht, en die van de vroegere vriendin van L. Met haar had hij tot kort voor de gemelde verkrachting van 28 juni 1987 een intensieve sexuele relatie. Volgens de dagvaarding heeft L. die vrouw 's avonds laat op de galerij van haar flat op de zevende etage vastge pakt, opgetild, op de grond ge gooid, met een mes gepord, de woning ingetrokken, op bed ge gooid en verkracht. Bovendien zou hij haar geslagen en ge stompt hebben en haar de keel hebben dicht geknepen. In 1986 is L. voor zware mishandeling van een andere vrouw veroor deeld tot enkele maanden cel straf. L. was in mei 1987 met de jonge vrouw uit Dordrecht een verhouding begonnen. Zijn re latie met zijn eerdere vriendin liep toen op een einde. De twee hadden vaak ruzie, maar sexu- eel bleven ze elkaar zoeken. Op vrijdagavond 26 juni belde de ex op, zoals zo vaak in de week einden gebeurde als de nieuwe vriendin er was. Die getuigde gisteren dat de vrouw P. L. be dreigde en chanteerde met zelfmoord. Volgens L. deed zij dat vaker en had hij haar al eens van de ballustrade voor haar flat gehaald. De verdachte vertelde dat hij op 22 juni bij zijn ex-vriendin langs is geweest om de verhou ding definitief te beëindigen. Hij was niettemin blijven sla pen. Op zaterdagavond 27 juni, de avond na het telefoonge sprek, had hij haar in een café kort gesproken. Hij dreigde toen de sociale diénst over haar doen en laten te informeren. En hij liet weten de volgende avond nogmaals langs te zullen komen voor een gsprek. Nadat hij zijn nieuwe vrien din op de trein had gezet is hij naar zijn ex gegaan. Die deed niet open. Later ging hij er nogmaals langs. Toen liet zij hem wel binnen. Zij bloedde aan een oog. Hij had dat met een nat doekje gedept en daarna twee pilsjes gedronken. De twee zouden rustig gepraat hebben en tegen twaalf uur zou hij weggegaan zijn. Volgens de vrouw is echter gebeurd wat tot de vervolging van L. heeft geleid. Vonnis op 26 april. TERNEUZEN - In sporthal 't Zwaantje in Terneuzen werd het jaarlijkse volley baltoernooi van de Scouting district Kanaalzone gehou den. Twintig teams streden om de hoogste eer. Er waren twee groepen: leiding/Pi- vo's (achttien jaar en ouder) en Rowans/Sherpa's (vijf- tien- achttien jaar). Er heerste een goede sfeer en de wedstrijden verliepen vol gens schema. Het was een ge slaagd toernooi en men wil dit volgnd jaar herhalen. Na span nende finales kwamen de vol gende winnaars uit de bus: 15- 18 jaar: 1. Rowans Hulst 1, 2. Rowans St.-Hubertus 1, 3. Sherpa's Hulst 1. 18 jaar en ouder: 1. leiding Hulst 2, 2. lei ding Sluiskil 1, 3. leiding Hulst 1. 7

de Stem | 1988 | | pagina 15