.MARKT ELAND HOUDER CABARETPROGRAMMA ONS WERK Bewonersbijeenkomst huurders Hontenisse PLAATSELIJK NIEUWS Over hommels pF.RTEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 13 APRIL 1988 E VRIJDAGAVOND BIERAVOND Huilerig Applaus Ie krant. Storend Humor kt werk voor ar. Jaarlijks kunnen ERLAND drijf of als startende og meer mogelijk: ssingen. Want AVO- Jelen toelaten, waar hieten. Voor iedere o, regionale 3 vrijwilligers rondom Oorworm Axel Clinge Hulst Kloosterzande Koewacht Nieuw-Namen Ossenisse St.-Jansteen T22 Ik heb ze niet vermoord J. van Schaik: 'Mevrouw ten Doelder weet blijkbaar iét wat zwart werken is'. zen-Walstraat 8-Tel. 95027 jetapte frisdranken 1.50 EEN WEEK voor haar op treden kondigde cabara- tière Rietje den Doelder in deze krant aan dat ze poli tiek Axel zou confronteren met een 'heftig program ma'. „Ze gaan er allemaal aan", klonk het krijgshaf tig. Ze waren er bijna alle maal, vorige week zater dag. Een beetje bang, maar o zo nieuwsgierig. Wat had Rietje voor hen in petto? Een heleboel, zo bleek la ter. Keiharde teksten, vrij wel niets en niemand ont ziend, het college van B en W kreeg er danig van langs. „Moet kunnen", meent Rietje den Doelder. „Niet op deze manier", vindt een aantal mensen die van kleur verschoten toen de uit Den Haag af komstige cabaratière poli tiek Axel met open vizier aanviel. Door Romain van Damme ZELF WAS ze ook een beetje bang. Gespannen toen ze op moest. Van de vier doodskisten die aan het eind van haar pro gramma het overlijden van het college van B en W symboli seerde, had ze de namen afge haald. Toen ze zag dat haar pu bliek voor een deel uit ouderen bestond, schrok ze even. Maar Rietje den Doelder veranderde niets aan de teksten waaraan ze soms tot diep in de nacht werkte. Fel zegt ze nu: „Het mag best eens op deze manier gezegd worden. Iedereen zegt dat het beleid in de gemeente Axel niet deugt. Maar verder zwijgen ze. Dat is toch hypocriet? Ja, die doodskisten, dat is best wel grof. Toen het gordijn open ging, hoorde ik een langerekt oh. Loes den Doelder zei niet zo lang geleden dat het eens afge lopen moest zijn met het pop penspel. Dat is precies hetzelf de, maar het komt minder hard over". niet". Maar even later: „Mijn huis is keurig verbouwd door een aannemingsbedrijf. Dat die zwart laat werken is mijn schuld niet. Mevrouw Den Doelder weet blijkbaar niet wat zwart werken is". PApers: 'Ik heb er in ieder 'eval hartelijk om gelachen'. Rietje den Doelder snapt het niet zo goed. „Er werd constant gelachen en er was applaus. En nou hoor ik dit. De politiek heeft dit trouwens aan zich zelf te danken. Ze zijn gestikt in hun eigen politiek web. Dat heb ik willen aangeven. Ik heb ze niet vermoord, ze hebben eigenlijk zelfmoord gepleegd". Rietje den Doelder had op het toneel brieven bij zich. Vier af scheidsbrieven van de college leden. Ze las die brieven voor. Zo liet ze wethouder J. van Schaik vertellen: „Mijn huis heb ik laten verbouwen door een zwart persoon die ik later wit wilde maken door hem aan te geven". Wethouder van Schaik, zelf niet aanwezig bij de voorstel ling, reageert laconiek. „Dat is Chinees voor me, dat begrijp ik Rietje den Doelder haalt er hèt schrift bij. Daarin staat de tekst. „Ik heb het allemaal op een huilerige manier verteld. Op een hypocriete manier. Kun je je die dominee uit Amerika herinneren? Die was laatst op televisie. Huilend vertelde hij dat hij vreemd gegaan was en dat hij zo een spijt had. Op die manier heb ik het verteld". Ze liet de straks scheidende burgemeester Hack aan het woord. Aan het eind van zijn brief laat Rietje hem zeggen: „Sorry, ik heb er nooit op dur ven inhakken. H. Prak". Ze lacht weer als ze het voorleest. Wethouder H. de Mul niet. „Dat vond ik het ergste nog. De bur gemeester is het hardst aange pakt, terwijl die man niet par tijgebonden is. Nee, hij was niet in de zaal. Gelukkig maar". Den Doelder: „Iedereen zegt, die man is naar hier gekomen om zijn pensioen te halen. Hij doet niets. Ik verpak dat dan in een tekst, en plotseling kan dat niet meer. Dat begrijp ik nou weer niet. De burgemeester zat eens bij de opening van een braderie in Axel op een kameel. Toen heb ik gezegd in die brief, ik ziet hier nu, nu kan ik alles aan. Maar toen keek die ka meel hem met grote zanderige ogen aan". De Mul werd ook niet ge spaard. Hij zou teveel moeilijke woorden die hij gebruikt, niet begrijpen. Over de Lindenhof bijvoorbeeld: 'Renovatie of re organisatie, wat is het ver schil?' „Je moet iets kunnen verdragen. Als je in de politiek zit, weet je dat er kritiek is. Kijk, Frans de Schepper trad voor de pauze op. Hij doet dat leuk, hij neemt je op de hak. Kan ik om lachen, waarom niet. Maar zij, nee, dat ging te ver. Weet je wat me stoorde? Dat de gegevens niet kloppen. Er waren veel dingen die niet met de waarheid strookten. Als je iets niet weet, moet je er over zwijgen". Rietje: „Ik heb overal geïn formeerd. Ik heb geprobeerd achter de schermen te kijken. Maar dat ging moeizaam. Nie mand deed zijn mond open. Niemand wilde wat vertellen. Nee, dat kon niet. Veel heb ik uit de kranten". „Ik heb ze bijna nooit ergens gezien", zegt Van Schaik daar op. Nooit bij een raad, nooit bij een commissiervergadering. Dat vind ik dan een tekortko ming. Maar verder mag ze doen wat ze wil. Dat is de vrijheid in dit land. Ik ben laatst nog naar een voorstelling van Jules Deelder geweest. Nou, wat die allemaal vertelt. Dan zijn de teksten van Rietje nog heilig". P. Apers ontbrak evenmin in Rietje den Doelder en Frans de Schepper - foto's de stem cor j- de boer Burgemeester A. Hack op de kameel. 'Ik ziet hier nu, nu kan ik alles aan de woordenstroom. Maar daar ligt de ex-wethouder niet wak ker van. „Welnee. Zes maanden lang hebben ze over me heen gewalst, nou dan vond ik dit wel meevallen. Nu waren bo vendien anderen eens aan de beurt. Ik kan me wel indenken dat sommige mensen zich er gerden aan bepaalde uitspra ken. Misschien prikten die er niet doorheen. Maar in cabaret moet dat toch kunnen. Ik heb er in ieder geval hartelijk om gelachen. Dat moet Rietje den Doelder deugd doen. „Ik hou van hard. Waarom niet. Of die humor hier aanslaat in Zeeuwsch- Vlaanderen? Misschien wel niet, dat kan. Ja, ik heb mijn nek uitgestoken. Aan het begin van mijn optreden noemde ik mezelf een waaghals. Ik wist dat er kritiek zou komen. Dat geeft niet, ik kan daar tegen. Maar de anderen moeten daar dan ook maar tegen kunnen. Na afloop ben ik in het horeca gedeelte van De Halle geweest. Ik hoorde daair geen kritiek, ik merkte niets. Ja, het was wel eens hard, dat zal zeker zo overgekomen .zijn. Maar heb ik als Vioen destijds Van Schaik een judas genoemd? Nee, ik heb alleen de zaken die hier leven aangepakt in een programma". Voor wethouder Van Schaik is daar de kous mee af. „Ze heeft volledig het recht om me zwarter te maken dan ik al ben". «yO ïschermvrouwe HM de Koningin L®-1 HOE DIE enorme transport vliegtuigen van de Amerika nen heten weten we niet, maar zien we een hommel dan moeten we daar altijd aan denken. Omgekeerd eigenlijk ook. Momenteel kunnen we dagelijks hom mels ontmoeten. Met diep ge brom vliegen ze langzaam en laag over de grond. Regelma- tig landen ze even om een of ander te inspecteren; dan gaat het weer onverdroten verder. Joekels zijn het, zo'n kleine drie centimeter lang. Het merendeel van wat we thans zien vliegen behoort tot de soort aardhommel. Hat is niet de eerste die in het voorjaar begint te vliegen, dat is in het algemeen de wei- dehommel, maar de aard- hommel is hier wel de meest algmene. Als we dan ook nog de steen-, tuin-, akker- en de moshommel noemen, alsmede enkele zogenaamde koe koekshommels, dan komen we al gauw aan zo'n tien soorten voor ons land. Ze heb ben een aantal zaken gemeen: ze zijn alle dichtbehaard en haai getekend. In dat laatste |f verschil: de aardhommel heeft een witte achterlij fs- Punt bijvoorbeeld en de steenhommel een (steen)rode. at heeft de weidehommel ook, maar die heeft er dan ken bij*1 g6'e banden en vlek- De kleurpatronen zijn te in gewikkeld-en dikwijls zijn Een koningin van de aardhommel. - foto eric ossewaarde er binnen een soort ook nog variaties mogelijk-om in dit bestek uitvoerig te behande len. Wie zich in deze interes sante insectengroep wil ver diepen, zal met gespeciali seerde literatuur op pad moe ten gaan. Overigens denken we dat er in het Zeeuwse nog wel wat te ontdekken valt op hommelgebied. Ons is geen li teratuur bekend waarin dui delijk is beschreven welke soorten hier wel, welke niet voorkomen en hoe de dich theden per soort zijn. Trouwens zo er wel litera tuur is, is die vaak verre van volledig. De verspreidings- kaarten zijn dikwijls geba seerd op materiaal dat eens tijdens een (snelle) excursie is verzameld en sedertdien in een collectie bewaard wordt Pas als een gebied door be roepsmensen of goede ama teurs intensief onderzocht wordt, wordt het echt dege lijk uitgekamd. We konden dat vorige week nog lezen met betrekking tot de veld- spitsmuis in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Voordien kwam die daar niet voor. Flauwekul natuurlijk: dat beest is niet naar Eede getrokken omdat daar een kamp wordt gehou den. Die was er al lang(er), al leen het was niet bekend. Leerlingen van Jansenius in Hulst hebben ooit de kleine oorworm voor Zeeuwsch- Vlaanderen ontdekt. Voor dien was die slechts bekend van vier (noord)Nederlandse vindplaatsen. Nader onder zoek leerde dat het diertje hier bijna even talrijk is als vliegen in de zomer. Een zeld zaam slakje, tot voor enige ja ren alleen bekend was van de Hulsterse wallen, blijkt zeer algemeen te zijn. De insecten werkgroep van De Steltkluut, vooral gedreven door Eddy Vermandei en Joep de Bak ker, heeft bosjes 'nieuwe' soorten voor Zeeuwsch- Vlaanderen aangetoond. Wat dat betreft zijn er voor iemand die een hobby in de natuur zoekt nog bijna onbe perkte mogelijkheden. Terug naar onze hommels. Wat nu vliegt zijn koningin nen, want de hommels ken nen evenals de andere sociale insecten,- bijen, wespen en mieren, drie vormen: konin ginnen, dat zijn vruchtbare wijfjes, werksters, steriele vrouwen en dan mannen, ge woonlijk darren genaamd. Hommels vormen eenjarige volken. De koninginnen die overwinterd hebben, zijn op zoek naar een geschikte plaats voor het nest. Voor de aardhommel is dat dikwijls een muizengang-vandaar die speurtochten laag over de grond-een konijnepijp, tus sen stenen een nestkast soms. De koningin maakt dan van was een stuk of tien celletjes waar in elk een eitje komt. Na de gebruikelijke ontwikke ling ei-larve-pop komt er een volwassen insect tevoor schijn, een werkster in dit ge val. Hommelwerksters heb ben geen legbuis; die is ver anderd in een angel zoals bij bijen en wespenwerksters, al leen hommels steken niet gauw, maar ze kunnen het wel als het er op aankomt. Met z'n allen gaan ze het volk nu uitbouwen. De werksters verzamelen voedsel, bouwen de in onze ogen slordige ra ten, verzorgen het broed en dergelijke. De koningin be perkt zich tot het leggen van eieren. Zo groeit het volk uit tot een sterkte van honderd tot vijfhonderd dieren, dat hangt af van de soort en van de voedselrijkdom in de om geving. In de zomer worden jonge koninginnen gevormd en dar ren. De jonge koninginnen worden bevrucht, darren, werksters en de oude konin gin sterven. De jonge over wintert en volgend voorjaar zien we die weer op zoek naar nestgelegenheid. Natuurlijk hebben hommels ook vijan den, liever zeggen we preda- toren, dieren dus clie van hommels leven; spitsmuizen bijvoorbeeld en vogels als de klauwieren, maar ook van binnenuit kan de vrede ver stoord worden. Dat gebeurt dan door de al genoemde koe koekshommels. Ze zijn genoemd naar de koe koek omdat de koninginnen van deze soorten ook zelf geen nest maken. Ze dringen bin nen in het nest van de soort waarop ze parasiteren; doden de rechtmatige koningin en leggen eitjes. De werksters van laat ons zeggen de aard hommel brengen het broed van de parasiet groot. Uit de eitjes komen alleen koningin nen of mannetjes, werksters kennen deze soorten niet, vandaar dat ze op aindere hommels zijn aangewezen. BRIDGE - Bridgeclub Axel hield de tweede wedstrijd van de voorjaarscompetitie in cultureel centrum De Halle. Er namen 49 paren aan deel. Uitslagen: Groep A: 1. heren Moeliker-Pel, 2. mevrouw Groenewoud-de heer Scheele, 3. echtpaar IJsebaert. Groep B: 1. dames Keeman-Knöp- ker, 2. echtpaar Huisman, 3. heren Hemelsoet-De Wever. Groep C: 1. mevrouw Van Himschoot-de heer Van der Heyden, 2. echtpaar Scheele, 3. echtpaar Stoelinge. Groep D: 1. echtpaar Maris, 2. me vrouw Van Weelden-de heer Kuyk, 3. dames Moons-La Croix. Groep E: 1. mevrouw Van de Water-de heer De Haan, 2. dames Houtepen- Huis, 3. echtpaar Jasperse. KAARTING - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt in gemeenschapshuis Malper- tuus vrijdag 15 april een kaarting voor mensen boven de vijftig jaar. Aanvang 13.30 uur. VERGADERING - De Ge handicapten Organisatie Ne derland afdeling Zeeland houdt zaterdg 23 april de al gemene ledenvergadering in scholengemeenschap De Riet- vliet, aanvang 13.30 uur. De jaarverslagen worden behan deld en er is een bestuursver kiezing. Periodiek aftredend en herkiesbaar zijn de dames Van Kerkvoorde en Van de Branden. Er wordt ook een toelichting gegeven over de cursus soga-hulpverlening. Enkele jubilarissen worden gehuldigd voor hun 25-jarig lidmaatschap. Na de koffie pauze treedt Happy Band uit Temeuzen voor het voetlicht en de dag wordt besloten met een koffietafel. WISSELBEKER - In dien stencentrum De Lieve reikte Cyriel Boone, voorzitter van de Katholieke Bond voor Ouderen afdeling Hulst, voor de eerste keer de wisselbeker uit aan Julma van der Kelen de Guchteneire uit Clinge. Na vier kaartingen, waarvan twee in Clinge en evenveel in Hulst, hebben de ouderen van Clinge de wisselbeker gewon nen. In totaal werden 160 par tijen gespeeld van ieder vijf- tenpunten. Einduitslag: Clinge 82-Hulst 78 partijen. De organisatiewas in handen van Frans Plasschaert. BRIDGE - Bridgeclub Hulst speelde de tiende wedstrijd voor de competitie. Er namen 45 paren aan deel. Uitslagen: Groep A: 1. dames Goossen- Van de Bogaert, 2. heren Voermans-Reunis, 3. echt paar Kint. Groep B: 1. me vrouw Bruyns-de heer Van Wijnsbergen, 2. mevrouw De Kort-de heer Atkins, 3. me vrouw Pouwels-de heer Aarts. Groep C: 1. dames Voet-Van Hootegem, 2. dames Hillege-Van Esbroeck, 3. me vrouw Van de Boogaert-de heer Stallaert. Groep D: 1. da mes Aarts-Van Wijnsbergen, 2. mevrouw Mannaert-de heer Adrichem, 3. dames Burggrave-Zwarekant. POSTZEGELBEURS - Voor de postzegelbeurs in Den Dul- laert van Het Land van Hulst bestond grote belangstelling. Dit keer waren weer ver schillende handelaren aan wezig met postzegels en mun ten. De functie van secretairs van de vereniging is nog steeds vacant. Voor de reis naar de internationale post zegeltentoonstelling Filacept in oktober gaven zich al 25 personen op. Momenteel zijn series zegels te koop tegen de normale prijs bij het bestuur. De gelukkige winanar van een serie Wilhelminazegels werd L. van Waterschoot uit St.-Jansteen. KAARTING - In zaal De Rei zende Man werd een kaarting gehouden waaraan 78 perso nen deelnamen. Uitslag bie den: 1. A. van Driel, Temeu zen; 2. mevrouw Van Goe- them, Kloosterzande; 3. C. Boone, Hulst; 4. B. Visser, 5. Th. Neve, beiden Klooster zande. Jokeren: 1. mevrouw Pinhashick, Ossenisse; 2. me vrouw Dominicus, Hulst; 3. P. Pinhashick, Ossenisse. ROMMEL - Showband Kloortje trekt er zaterdag 16 april met twee vrachtauto's op uit om spullen op te halen voor de rommelmarkt, die een week later wordt gehouden. In Kloosterzande, Walsoor den, Kuitaart, Hengstdijk en Water- en Noordstrat wordt huis-aan-huis aangebeld. Mensen die buiten deze ker nen wonen en rommel heb ben, worden gevraagd voor zaterdag 16 april te bellen naar een van de bestuursle den van de showband. OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Hontenisse halen zaterdag 16 april vanaf 09.00 uur weer oud papier op. HENGELEN - Zeehengelver- eniging De Vogel houdt zon dag 17 april een clubwed strijd. Er wordt gevist in de Westerschelde aan het ge maal bij Kampen van 14.30 tot 17.30 uur. Inschrijven in café De Kastanje. VLEESKAARTING - Kaart club Op 't Zand houdt zater dag 16 april een vleeskaarting bieden met roem. Prijzen een op twee en inschrijven vanaf 19.30 uur. Aanvang 20.00 uur. KAARTING - In zaal Thille- man werd een kaarting ge houden waaraan 28 personen deelnamen. Uitslag: 1. L. van Roeyen, 2. J. van Kampen, beiden Nieuw-Namen; 3. L. Timmerman, 4. H. Rooman, beiden Kieldrecht; 5. A. Apers, Nieuw-Namen. KAARTING - In zaal Thille- man werd een kaarting ge houden waaraan 48 personen deelnamen. Uitslag bieden: 1. N. Goossen, Groenendijk; 2. C. Boone, Hulst; 3. J. Herre- wegh, Heikant; 4. M. Roe- lands, Hulst; 5. K. van Water schoot, Nieuw-Namen. Joke ren: 1. mevrouw Impens, Ter- neuzen; 2. A. Willaert, Clinge; 3. mevrouw Schenkels, Osse nisse. PRIJSKAARTING - De uit slag van de prijskaarting van kaartclub Ons Vermaak in Hof ter Nesse is als volgt. Het aantal deelnemers was 92. Bieden zonder roem: 1. Me vrouw Vermorken. 2. A. Esse- ling. 3. J. van Zuidland. 4. F. Vink. 5. Mevrouw Boone. Jo keren: 1. Mevrouw Boogaert- Warrens. 2. Mevrouw De Kort-Reijns. 3. Mevrouw As- selman-Mahu. Zaterdag 16 april is de vierde clubkaar- ting in het kader van de club competitie van Ons Vermaak, ook in Hof ter Nesse,aanvang 19.30 uur. TENNISKAMP - Zo'n dertig jeugdige tennissers uit de re gio Hulst brachten met bege leiders en organistor Richard Bral een tegenbezoek aan de Spaanse tennisvrienden in Logrone. De busreis en het verblijf in Spanje waren een belevenis. Helaas scheen de Spaanse zon praktisch niet zodat ook de tennisacitivitei- ten iets minder gingen. Ge lukkig stond op het pro gramma nog een groot aantal evenementen, waaronder een skidag en een bezoek aan een rodeo. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - In hotel Van Leuven te Klooster zande wordt donderdag 14 april, aanvang 19.30 uur, een bij eenkomst gehouden voor alle bewoners van woningen van de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging in Lamswaarde, Walsoorden, Ossenisse en Kloosterzande. Op de agenda staat als belang rijk punt: de aanleg van kabel televisie. Wethouder J. Joossen van de gemeente Hontenisse geeft hierover uitleg, bijge staan door de heer Van de Hoef, als medewerker van ONAK Nederland) de aanleg- gers van de kabeltelevisie) en E. Merckx in zijn functie als hoofd bewonerszaken van de woningbouwvereniging. Er is volop gelegenheid om hierover vragen te stellen. Er worden op deze bijeen komst ook mededelingen ge daan betreffende het glas- en l1: 'Vll-fcv ontstoppingsfonds, onderhoud aan de woning voor eigen reke ning, plan Kloosterzande- noord en de nieuwbouw in 1988 te Lamswaarde, Walsoorden, Ossenisse en Kloosterzande. De bewonerscommissie Klooster zande, die deze bijeenkomst houdt, heeft ook bestuursver kiezingen op de agenda staan. P. Nijskens is periodiek aftre dend en hierkiesbaar. Boven-* dien zijn er nog drie vacatures voor commissieleden. Alle be treffende huurders worden donderdag om 19.30 uur in zaal Van Leuven verwacht.

de Stem | 1988 | | pagina 13