jpende ttelan, Demonstratie tegen smog in Oeral-stad VREDESMISSIE MIDDEN-OOSTEN VOORLOPIG GESTRAND Iwergk it zijn Wereld Acht jaar Afghanistan Strafacties na dood joods meisje 'Er is altijd hoop' BUITENLAND REIZEN IN CHINA IS DOODVERMOEIEND DE STEM BUITENLAND ZATERDAG 9 APRIL 1988 li chuizen Aandacht VS-ambassade in Honduras bestormd AMMAN (AFP/UPI) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Shultz, heeft zijn vredesmissie naar het Midden-Oosten zon der concrete resultaten beëindigd. SLACHTOFFER GEDOOD DOOR LEGERKOGEL CHINESE INDRUKKEN NIEUWSOVERZICHT Iraniër» stemmen ondanks raketaanvallen Felle campagne tegen aids in Australië Belgen helpen bij bestrijding sprinkhanen Rederij geeft Thatchers partij 100.000 EG boos over overeenkomst Japan-VS Kritiek drugsbeleid VS Verdachten ANC-moord vrijgelaten Foute constructie Britse atoomonderzeeër Panama zet oppositielid het land uit T21 isenrechten in i a dat ook duizend zullen worden c het kader van tiseringsplannen' ;t project offici- loemd. Nergens ipa is ooit een (jeet uitgevoerd,) idei. II lanceerde c^, 'nieuwe agraj fvolutie', gericht >ppen van de grai ie. Roemenie kar,, ijnende voedsel' De boeren hebben met tekorten a> voor eigen dieren, itractsysteem waj hun produkten' prijzen aan de s verkopen. December beloofde dat de bevolk |and zes kilo vlees i kopen, maar fen is nog steeds i |r maand en zelfs c iltijd te krijgea zei op 3 mas toespraak dat atiseringsplan tot de vorming ri-industriële cent eten worden ge» akels tussen de i platteland. plan maakt deelt |n Programma voor,' ng van de Multilat Ontwikkelde Socia nenlevingendeC naar het Comma het kader daa honderddu ngen hun hu On verlaten om hun ij nemen in app jen met gemeen .e keukens en sanita jieningen. zei dat de |eide kaders, zoals ar i onderwijzers, dit j; aoeten verhuizen elandsflats. De mi hen wonen nu nog In en trekken dageï; het platteland. Er a ats gebouwd voor sintelligentsia' en vi jaar moeten er gem Roemeense boer en in totaal 9 proa de grond voor eigen toegewezen gekregt particuliere grond bij de collectiviseri 1 traken. MOSKOU (AP) - Meer dan 10.000 inwoners van de in dustriestad Nizjni Tagil in de Oeral, 1500 km ten oosten van Moskou, zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de zeer ernstige smog in hun stad. De Komsomolskaja Pravda, die de demonstratie versloeg, spreekt over ernstige huidver brandingen, schrikbarende stijging van hart- en longklachten en miskramen die door de zware luchtvervuiling worden veroorzaakt. De krant, het orgaan van de jeugdafdeling van de commu nistische partij zegt dat de de monstranten in Nizjni Tagil sluiting eisten van twee 45 jaar oude kolenovens van de plaat selijke staalfabriek. Eén van de ovens is inmiddels stilgelegd. De protestdemonstratie was geen spontane uitbarsting van volkswoede, maar georgani seerd en geleid door functiona rissen van de Komsomol, de of ficiële jeugdorganisatie van de regerende communistische partij. Komsomolskaja Pravda zegt dat Nizjni Tagil (400.000 inwo ners) voorkomt op een over- heidslijst van 50 steden waar de milieuvervuiling onaan vaardbaar hoog is. Volgens de krant hangt er in de stad altijd smog, die brandt op de gezich ten van de kinderen als zij 's morgens naar creche of school gaan. Volgens een arts is het aan tal kinderen dat met ernstige hart- en longklachten in zie kenhuizen is opgenomen met 33 procent toegenomen. Hij maakt niet duidelijk over welke pe riode deze toename zich heeft voltrokken. Als onderdeel van de acties in Nizjni Tagil zijn tekeningen gestuurd door kinderen naar de hoogste partij functionartis van het staalbedrijf. Daarop zijn woonwijken te zien omge ven door dikke rookwolken, met daarbij de tekst 'Ik wil niet dood'. Shultz zonder resultaat [in de vruchtbare i en dieren die op het en uit een science i' Ir zijn niet groter iicaanse onderzoeken in dichtbevolkte gi xico. Berruecos zei ot een interview: „Helaas ;en we nog altijd de t' het vooroordeel dat g igen ook beter zijn. W i alles groter maken, r "reld groeit niet. Ons p et misschien op scieni n, maar we zijn dichtt >reld waarin we miscl soort maatregelen get' n zullen zijn". Om kleinere koeien te n worden uit de fokkoi emplaren met de jofden gekozen, wai eer verder wordt gefok 'grote' erfelijke eigen n op den duur geheel t üneren. Proeven hebbel indien uitgewezen d>' waliteit van melk en vle ik blijft. et experiment heeft1 andacht getrokken van ieltdeskundigen uit uitsland, Japan en de nigde Staten; een eeft zelfs een miljoen eboden om het onder nogen overnemen, maai «d is van de hand gewe De koetjes zijn volgens «lla Castrillon, de vrou» ie veehouder, erg vrie naar ook erg sterk, ooral lastig is wanne* jure aanhankelijkheid 1" an komen schurken. De volgende stap is 1 deine zeboe-koeien te 1 met Jersey-vee, dat ook k an bovendien een uitste melkgever; doel is de mogelijke soort te krijgt een maximale produkb Een dergelijk mini- briekje zal naar verwa£ nog maar 60 centimeter zijn. Bij de rellen ging een auto in vlammen op. - fotoanp TEGUCIGALPA (RTR/UPI/AFP) - Bij gewelddadige rellen rond de Amerikaanse ambassade in Tegucigalpa zijn donder dagavond vijf mensen gedood. De rellen braken uit toen zo'n 3.000 met stenen en knuppels bewapende betogers de Amerikaanse ambassade bestormden uit woede over de uitlevering van een belangrijke drugssmok kelaar, Juan Matta, aan de Verenigde Staten. Volgens radioberichten werden vier studenten gedood in een vuurgevecht, dat uitbrak nadat de betogers het consulaat wa ren binnengedrongen en het in brand hadden gestoken. De be togers slaagden er niet in het hoofdgebouw van de ambassade binnen te komen. Verder kwam een jong meisje om het leven toen een auto die door de betogers in brand gestoken was ex plodeerde. De oproerpolitie slaagde er pas na drie uur in een einde aan te maken aan de rellen, die de gewelddadigste anti-Ameri kaanse onlusten sinds jaren worden genoemd. Shultz vertrok vanuit de Jordaanse hoofdstad Amman via Cyprus naar Washington, nadat hij in vijf dagen tijd even zovele landen in het Midden-Oosten had bezocht. Het is hem niet gelukt Israël en de bezochte Arabische landen over te halen om zijn vredes plan in principe te accepteren De voorstellen zijn overigens door de betrokken partijen ook niet verworpen. Tijdens een persconferentie voor zijn vertrek uit Amman zei Shultz dat hij niet ontmoe digd was door de reacties op zijn vredesplan. „We zochten een positieve houding ten aan zien van dit initiatief en die hebben we gevonden," aldus Shultz, die verder meedeelde dat iedereen wilde dat Wash ington zich blijft inspannen. „We zullen doorgaan op een moeilijke weg, waarop reeds enige centimeters vooruitgang is geboekt." De minister zei naar de regio te zullen terugke ren, maar wist nog niet wan neer. Het vredesvoorstel roept op tot een internationale vredes conferentie, die directe bespre kingen tussen Israël en de Ara bische landen mogelijk moeten maken. In een eerste fase van een dergelijke ontmoeting zou den afspraken gemaakt moeten worden over beperkte zelfbe schikking voor de 1,5 miljoen Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook. In een tweede ronde zou de uiteindelijke status van de door Israël op Jordanië en Egypte veroverde gebieden aan de orde moeten komen. Jordanië en Syrië zijn voorstanders van een internationale conferentie, waartegen Israël zich echter verzet. Op Cyprus had Shultz gis teravond nog een onderhoud met de Libanese president Amin Gemayel, die tracht een einde te maken aan de al der tien jaar durende burgeroorlog in zijn land. Op terugreis naar de VS zei Shultz bij een tussenlanding op het Ierse vliegveld Shannon dat de VS en Syrië overleggen over op schrift gestelde voor stellen voor een andere inrich ting van het staatsbestel van Libanon op basis van een Shultz ontmoet de Libanese president Gemayel. - fotoap nieuwe verdeling van de macht. „We proberen eigenlijk een machtsverdeling op te stellen in overeenstemming van de (Libanese) demografie met aandacht voor wat je kunt noe men minderheidsrechten", zei de minister. Shultz verwees naar de ontmoeting die hij had met Gemayel. Hij zei dat er geen overeenstemming is be reikt hoewel er vooruitgang is geboekt. VERVOLG VAN VOORPAGINA 1979,27 december: Sovjetin vasie in Afghanistan, de vol gende dag gevolgd door de in stallatie als staatshoofd van Babrak Karmal, oud-premier (die de opvolger is van Hafizul- lah Amin, die dezelfde dag is vermoord). 1982, 23-28 april: Groot of fensief van het Afghaanse ver zet bij Khost in de provincie Paktia. Het is het grootste sinds de Sovjetinval. 30 oktober: Ontploffing in de Pas van Salang (ten noorden van Kabul): Meer dan 1.000 do den, onder wie 700 Sovjetmili tairen: Een ongeluk volgens de Sovjets, een aanslag volgens (en door) het Afghaanse verzet. 1983-84-85. Belangrijke Sov- jet-Afghaanse offensieven in de vallei van Panshir in het noordoosten, Kunar in het oos ten en in de streek van Herat in het noordwesten. 1986, 4 mei: Officiële be kendmaking van vervanging van Karmal als staatshoofd door Mohammed Najibullah II -91) Stöi. september: Verenigde Staten beginnen met de levering van radio-geleide 'Stinger'-raket- ten aan het verzet, dat er zware verliezen aan de Sovjetlucht macht mee toebrengt. 15-31 oktober: Daadwerkelijke terugtrekking van 8.000 Sovjet soldaten. 1987, 15 januari: Najibullah kondigt voor een half jaar een zijdig een bestand af dat door het verzet wordt afgewezen, maart-april: eerste invallen van het Afghaanse verzet in Sovjetgebieden. 1988, 2 maart: In Genève be gint onder V.N.-paraplu een nieuwe reeks Afghaans-Pakis- taanse besprekingen. 17 maart: Moskou maakt be kend dat het zijn troepen te rugtrekt ook al komt er geen akkoord in Genève. 7 april: Gorbatsjov en Najibul lah ontmoeten elkaar in Tasj- kent. 8 april: de bemiddelaar van de V.N., Diego Cordovez, maakt bekend dat een definitief ak koord is bereikt. JERUZALEM (AFP/UPI) - Het Is raëlische leger heeft vrijdag in het dorp Beita op de bezette Westelijke Jordaanoever arrestaties verricht en huizen van Palestijnen verwoest als vergelding voor de dood van een joods meisje. De 14-jarige Tïrtza Porat werd woensdag op een wandeling gedood toen het tot een handgemeen kwam tussen haar begelei ders en Palestijnse inwoners van het dorp. Daarbij schoten de begeleiders twee stenengooiende Palestijnen dood. Aanvankelijk kregen de Palestijnen de schuld van de dood van Tirtza Porat. Maar het leger bevestigde vrijdag dat het meisje niet alleen door een steen van de Palestijnen was getroffen, maar ook door een Israëlische kogel in het hoofd was ge raakt. Desondanks gingen de Israëliërs toch door met strafacties tegen de Pales tijnen in het dorp. Het leger zei dat de doodsoorzaak niet duidelijk is. Evenmin is duidelijk wie het schot heeft gelost. Volgens Palestijnse bronnen bliezen de Israëlische militairen vrijdag 18 huizen van Verdachten' op. Het leger zegt dat het er niet meer dan acht heeft verwoest. „De huizen waren van agitatoren die actief deelnamen aan het incident van woens dag en dorpsbewoners ophitsten", aldus een legerwoordvoerder. Een Palestijnse verdachte werd doodgeschoten toen hij zich volgens het leger tegen zijn aanhou ding verzette. Twaalf andere Palestijnen werden opgepakt. De dood van Tirtza Porat leidde tot woedende reacties van joodse kolonisten in de bezette gebieden. Leiders van de ko lonisten eisten dat het dorp Beita met de grond gelijk zou worden gemaakt en alle inwoners uit het land zouden worden ge zet. Kolonisten en rechtse politici die vrij dag een wake hielden voor de ambtswo ning van premier Yitzhak Sjamir zeiden dat het erom ging dat het meisje bij een confrontatie met Palestijnen werd gedood en dat de exacte doodsoorzaak van onder geschikt belang was. „Dat verandert er niets aan. Zij werd gedood als gevolg van vijandige acties", zo zei het rechtse parle mentslid Geula Cohen. Burgemeester Ron Nachman van Ariel, de grootste joodse nederzetting op de Westelijke Jordaanoever, noemde de vraag of het meisje door een kogel of een steen is gedood een 'belachelijke kwestie'. Bij de begrafenis van het meisje op donderdag, die door zo'n 4.000 mensen werd bijgewoond, riepen verscheidene kolonisten om "wraak'. 'God zal haar bloed wreken', zo zei premier Shamir in zijn begrafenistoespraak „Iedere moord maakt de natie Israel sterker, brengt ons bijeen en versterkt onze band met dit land", aldus Shamir, wiens toespraak verscheidene malen werd onderbroken door rouwenden die 'Wraak! Wraak!' schreeuwden. De Israëlische staatsradio meldde dat militairen die het onderzoek naar de toe dracht van het incident instelden hebben vastgesteld dat de inwoners van het dorp geen 'kwaad in de zin hadden' en dat ve len van hen zelfs hadden geprobeerd de kinderen te hulp te komen. „Voor zover kon worden vastgesteld zijn er geen wa pens gebruikt door de Arabieren in het dorp", aldus de staatsradio. Door Marilou den Outer Als we na enkele uren van onzekerheid over de vraag of er ooit een bus zal komen die ons naar de plaats van bestemming zal brengen toch ingestapt zijn, schrijft onze jonge Chinese mede reiziger een spreekwoord voor ons op: 'De Hemel zal nooit alle wegen voor de mensen afsnijden', anders gezegd: 'voor ons, kleine mensen, is er altijd hoop.' Opgelucht dat we nu op weg zijn naar het einddoel, kun nen we niet anders dan het hiermee hartgrondig eens zijn. We zijn echter niet alleen opge lucht, maar staan ook verbaasd over een dergelijke nuchtere houding die zovele Chinezen tentoon spreidea Reizen in China is doodvermoeiend. Het begint met het kopen van het kaartje. Omdat we er niet ze ker van kunnen zijn of het kaartje in de door ons gewenste klasse nog te koop is, gaan we daags van te voren naar het station. Voor deze actie moet een halve dag worden uitgetrokken want de wachttijden kunnen oplopen tot een paar uur. Dan moeten we oppassen of we voor het juiste loket staan. Aan sommige loketten worden al leen kaartjes voor dezelfde dag verkocht en dat staat niet altijd aangegeven 'ui si Vóór het vertrek van de trein verzamelt iedereen zich in de enorme wachtkamer die spe ciaal voor die ene trein is be stemd. Ongeveer een kwartier voor vertrek gaan de deuren open en begint men zich mas saal richting uitgang te bege ven. Voor het betreden van het perron moet ieder zijn plaats bewijs aan een controleur to nen. Wat daarna volgt is een haast onbeschrijflijk tafereel. Een ieder - hoe oud iemand ook is of hoe zwaar zijn bagage is - rent naar de wagon zoals die op het kaarije staat aange geven. Op het eerste gezicht lijkt het te gaan om de inge wortelde gewoonte van Chine zen om altijd en overal als eer ste te willen instappen, ook al vinden alle passagiers gemak kelijk een zitplaats. In dit geval dient de stormloop anders te worden verklaard. Er worden meer kaartjes verkocht dan er zitplaatsen zijn. Er zijn in Chinese treinen drie klassen. 'Zachte slaap plaats' houdt in dat men ver blijft in een afgesloten compar timent voor vier personen. Deze is luxe ingericht met vloerbedekking en op het ta feltje staat een bureaulampje en een potplantje. Bovendien is er een beambte die regelmatig de coupé veegt en de thermos- kan met heet water bijvult. In deze klasse reizen vrijwel uit sluitend hoge Chinese kaders, buitenlanders, Chinezen van overzee en, de laatste tijd, ook veel bezoekers uit Taiwan. De op één na duurste klasse heet 'harde slaapplaats'. Niet alleen zijn de bedden er minder zacht, men slaapt er met zes personen en de coupé is niet naar de gang toe afgesloten. De klasse waarvoor de mensen op de perrons zo hard rennen heet 'harde zitplaats'. Op een enkel station staan verwijsborden die deze wat vriendelijker probe ren aan te duiden met 'semi- beklede zitplaats'. Het lukt lang niet iedereen in deze klasse een zitplaats te re serveren. Laatkomers moeten dus staan, maar omdat trein reizen in China gezien de enorme afstanden vrijwel al tijd lang duren, zullen de mees- ten proberen zo snel mogelijk een plaatsje op de grond in te nemen. Twintig uur wordt ge zien als een 'kort ritje'. Een reis van 24 uur in de 'harde zitplaats'-klasse leert ons, buitenlanders, vooral dat Chinezen over het algemeen minder moeite hebben zich aan benarde omstandigheden aan te passen dan wij. Het lijkt wel of zij in staat zijn in alle posi ties te slapen en vaak nog diep ook: liggend in het gangpad terwijl zich constant mensen een weg proberen te banen richting de ketel met kokend water of de WC, tegen elkaar aan hangend op de bank waar bij mensen van hetzelfde ge slacht zich er niet voor scha men elkaar stevig te omarmen; hoofdzaak is dat men zo ge makkelijk mogelijk zit. Als er niet wordt, geslapen wordt er gepraat, gekaart of gegeten. Aan persoonlijke bagage dragen Chinezen meestal niet veel meer bij zich dan een be scheiden schoudertas. Een kleine handdoek ontbreekt nooit. Deze wordt bij binnen komst in de trein onmiddellijk aan het lijntje bij het raam ge hangen. In de schamele was ruimte zijn op elk tijdstip van de reis Chinezen te vinden die zich met dit handdoekje uitge breid gezicht, armen en handen wassen. Bij een dergelijke was beurt wordt nooit vergeten de keel grondig schoon te roche len. Chinezen houden van lekker eten en ook op een treinreis wordt goed voor de inwendige mens gezorgd. Zo'n driekwart van de bagage bestaat uit etenswaren. Afhankelijk van het gebied waarin wordt ge reisd kan men aan de bagage rekken enorme kammen bana nen en neijes met sinaasappels, mandarijnen en ananassen zien hangen. Gedronken wordt er vooral thee, maar men ge bruikt de tijd waarin op sta tions moet worden gewacht vaak om frisdrank of bier in te kopen. Driemaal daags komt het personeel van de restauratie wagen in de harde zit- en slaapplaatsen klassen langs met warme maaltijden in schuimplastic dozen. Hoewel de reizigers veel klagen over de kwaliteit van het eten, worden deze relatief goedkope maaltij den goed verkocht. Een lange treinreis, veel passagiers bete kent: veel afval. Passagiers, maar ook het treinpersoneel kiepen al het afval eenvoudig uit de ramen. Naast de trein- rails is daardoor op vele plaat sen een extra 'spoor' ontstaan van witte schuimplasticdozen. Naarmate de reis vordert worden de passagiers vermoei der en dientengevolge geïrri teerder. Men maakt ruzies om de zitplaatsen. De man, met wie een uur geleden nog geani meerd een sigaret werd ge rookt, krijgt verwijten over zijn grote baal mandarijnen die het gangpad blokkeert. Wij, buitenlanders, die vrij wel geen oog hebben dichtge daan op de bank met een hoek van 90 graden, krijgen het ook moeilijk We zijn te moe voor verdere gesprekken met mede reizigers en trekken ons terug met behulp van de Walkman. Het wordt ons allemaal wat te veel: om ons heen aanhoudend lawaai en naast ons een man die voor de zoveelste keer vlak naast onze schoen op de grond spuugt. We herinneren ons het hoopgevende Chinese spreek woord en beseffen dat inder daad niet 'alle wegen voor de mensen zijn afgesneden': Op ons overstapstation, besluiten we, kopen we een kaarije 'zachte slaper'. Dit Is het laatste artikel in deze reeks Chinese indrukken. Vorige afle veringen werden geplaatst op 6, 7 en 8 april. TEHERAN (REUTER/AFP) - Terwijl Iraanse steden met Iraakse raketten werden bestookt, ging de bevolking van Iran vrijdag naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Volgens het Iraanse persbureau IRNA zullen 270 afgevaardig den gekozen worden voor het derde Iraanse parlement sinds de revolutie van 1979. De laatste verkiezingen vonden plaats in 1984. Over het gehele land verspreid staan 30.000 stembussen opgesteld. Ayatollah Khomeini bracht zijn stem uit in de moskee van Ja- maran, nabij zijn residentie in het noorden van Teheran. „De grote opkomst van de Iraanse bevolking laat wederom haar bereidheid zien om de verworvenheden van de islamitische re volutie veilig te stellen", aldus Ima. SYDNEY (RTR) - De aidsvoorlichtingscampagne in Australië blijft controverse oproepen. Zes van de acht staten zijn ge kwetst door het initiatief om posters van twee meter hoge vleeskleurige condooms op de transportmiddelen van het open baar vervoer te plakken. De condooms dragen de boodschap 'Cover yourself against AIDS.' Alleen de staten Victoria en Western Australia hebben inge stemd met het gebruik van alle elf posters in de reeks, maar het Northern Territory neemt aan de hele campagne van 700.000 Australiëdollar niet deel. BRUSSEL (ANP) - Een aantal personeelsleden van de Belgi sche luchtmacht is van de militaire basis Meisbroek (bij Za- ventem) naar Marokko vertrokken, waar zij worden ingezet bij de bestrijding van sprinkhanen in dat land Aan materiaal heeft dat personeel twee helikopters van het type Alouette-II mee. Die worden vervoerd aan boord van een C-130 transport vliegtuig van de Belgische luchtmacht Met de helikopters zullen ze verkennings- en observatieop drachten uitvoeren. Ze moeten in feite de sprinkhanenzwer- men opsporen die nadien bestreden worden door vliegtuigen met insectendodende middelen. In Marokko zijn op dit ogen blik al twee Belgische helikopters operationeel die daar op 19 maart arriveerden. Maar die toestellen moeten naar België te rugkeren omdat ze aan een onderhoudsbeurt toezijn die daar niet kan worden uitgevoerd. LONDEN - De gigantische Britse rederij P&O die begin afge lopen jaar net voor de veerramp van Zeebrugge eigenares werd van Townsend Thoresen, heeft de conservatieve partij van premier Margaret Thatcher een schenking van 100.000 pond gedaan. In de geschiedenis van de Britse politieke par tijen is dit forse bedrag het grootste cadeau dat ooit werd gege ven. Alle partijen van Groot-Brittannië 'leven' van particuliere fi nanciële steun. Labour wordt overeind gehouden door de bon den; rijke industriëlen en zakenmensen spekken de beurs van Thatchers 'Tory's'. BRUSSEL - De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG in Brussel, is hoogst verontwaardigd over een recent ak koord tussen Japan en de VS. Dat akkoord houdt in dat Ameri kaanse bedrijven een voorkeursbehandeling krijgen bij de aanbesteding van belangrijke openbare werken in Japan. De EG-commissaris voor handelsbestrekkingen, de Belg Willy De Clercq, heeft zijn ambassadeur in Tokyo, de Nederlandse oud-premier Van Agt, opdracht gegeven bij de Japanse rege ring opheldering te vragen. De Clercq zelf wil het akkoord aan de orde stellen tijdens besprekingen volgende week in Vancou ver, waaraan de VS, de EG en Japan aUe drie deelnemen. Hij hoopt tegen die tijd een officiële verklaring van de Japanse re gering te hebben. BOGOTA (IPS) - In Colombia is verontwaardigd gereageerd op een Amerikaans plan voor oprichting van een internatio nale politiemacht tegen de drugshandel, omdat die de nationale soevereiniteit van landen in Latijns-Amerika zou aantasten. De kritiek viel samen met het bezoek van de Amerikaanse mi nister van Justitie, Edwin Meese, aan Bogota. Meese maakt een rondreis door vijf La tij nsamerikaanse lan den. Hij sprak met president Virgilio Barco over een interna tionale campagne tegen narcoticahandel. Barco beloofde de Amerikaanse bewindsman te studeren op betere bestrijdings mogelijkheden, maar liet zich niet uit over de internationale politiemacht. Wel wil hij nadenken over aanpassing van het uitleveringsverdrag met de Verenigde Staten PARIJS (AP) - De Franse politie heeft vrijdagmiddag vijf per sonen vrijgelaten die waren aangehouden in verband met de moord op Dulcie September, de vertegenwoordigster van de Zuidafrikaanse anti-apartheidsorganisatie ANC voor Frank rijk, Zwitserland en Luxemburg. Zij werd op 29 maart voor de deur van het bureau van het ANC in Parijs neergeschoten. De vijf verdachten hadden verschillende nationaliteiten; het ging om de Angolees Pitha Assesso, de blanke Zuidafrikaan Partijn van Geems, de Chileense Amarylis Horta, en een Francaise, Mireille Desplanches. De vijfde verdachte was een Fransman van Congolese afkomst van wie de identiteit niet is bekendge maakt. Tegen geen van de vijf is een aanklacht ingediend. LONDEN - De bouw van een nieuwe Britse atoomonderzeeër, de 'Triumph' die in 1991 van stapel zou moeten lopen, ligt volle dig plat vanwege een lachwekkende constructiefout: lassers van Vickers Shipbuilding, de belangrijkste nog overblijvende Britse scheepstimmerwerf te Barrow-in-Fumess, hebben een stuk van de romp van 6 op 9 meter ondersteboven geplaatst. Dit is heel slecht nieuws voor het bedrijf Vickers Shipbuilding dat ten minste 1 miljoen pond zal moeten uitgeven om deze domme fout weer goed te maken. Maar voor Frankrijk is de Britse vergissing een zegen des hemels. Canada zal wellicht in juni enkele nucleaire onderzeeërs bestellen en dit ofwel in Groot-Brittannië - atoomduikboten van de Trafalgar-klasse, waartussen de mislukte Triumph hoort - ofwel in Frankrijk, waar atoomonderzeeërs van de Rubis-klasse worden gecon strueerd. De waarde van die bestelling zou zo'n 4,5 miljard pond bedragen. Amerikaanse soldaten op wacht in de Amerikaanse zone langs het Panama-kanaal. fotoap i PANAMA (AFP) - Carlos Ernesto Gonzalez, lid van het samen werkingsverband van de oppositie in Panama, de zogeheten Burgerkruistocht, moet het land uit. Hij gaat met vrouw en kinderen in ballingschap in de Verenigde Staten, aldus een fa milielid De 54-jarige Gonzalez werd bijna twee weken geleden samen met een groep oppositieleden en buitenlandse journalisten op gepakt door de Panamese veiligheidsdienst. Hij mocht kiezen tussen ballingschap in de VS of verbannning naar het strafei- land Coiba. Gonzalez was lid van het uitvoerend comité van de Burgerkruistocht Hij wordt beschuldigd van 'ondermijning van de economie en van het wettige gezag'.

de Stem | 1988 | | pagina 5