Hervormer krijgsmacht nieuwe president van China iEES NOEIV Boesak niet bang voor wegvallen kerkleiderd sv even. UITBLAZEN BESLISSENDE FASE VOOR TOEKOMST KERKEN ZUID-AFRIKA DE STEMCOMP YANG SHANGKUN VAN OUDSHER TEGENSTANDER VAN MAO ZEDONG? »g geen vrede uyn moet zelf Duizend snippers DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 9 APRIL 1988 DESTEM- STEMBINNENLAND NE rSWIJK (ANP) - Staatssec l brief aan de Tweede Kam stest in ziekenhuizen. £R wil geen uitbreid] Foto (5 en slot) PAPIER VOOR UW PEN Memorandum Op rozen MET behulp van het telefoonboek is er gemakkelijk achter te komen hoe E. voluit heet. Er wonen twee aca demici wier namen met een E. beginnen in de be wuste straat. Slechts een van hen is ingenieur. Ik schrijf E's naam hier niet vol uit. Ik houd me aan de code. Ook een verdachte van een zwaar misdrijf heeft recht op privacy. Daarom publiceren de kranten alleen maar de initia len van een verdachte en vol staan ze er verder mee slechts de namen van zijn woonplaats en straat te vermelden en voorts het nummer van zijn huis en het beroep dat hij uitoe fent. Wie dus per se weten wil hoe E. voluit heet komt daar gemakkelijk achter. Wie die moeite teveel is gaat het geen bliksem aan. Er zit een soort lo gica achter. Dat valt niet te ontkennen. De 'zorgvuldigheid' waar mee kranten omspringen met de identiteit van een verdachte wordt ook nog eens benadrukt door het gebruik van foto's. U en ik mogen niet weten hoe E. voluit heet, wel hoe hij er uit ziet. Hoewel de meeste kranten wel een foto van E. in het ar chief hadden (wat niet wil zeg gen dat alle redacties zich dat zullen hebben gerealiseerd) zijn er kranten die geen foto van de verdachte plaatsten. De Volks krant, Trouw en het Brabants Nieuwsblad heten het achter wege. De Telegraaf en De Stem plaatsten wel een of meer foto's van de verdachte. De Telegraaf (die ooit opzien baarde door de achternaam van Hans van Z. voluit te vermelden) ging daar bij het verst met een reusach tige plaat op de voorpagina van E. mét echtgenote. Het Algemeen Dagblad heeft de derde weg ingeslagen. Wel (afzonderlijke) foto's van E. en diens vrouw, maar met een discreet zwart streepje over de ogen geplakt. Ter compensa tie biedt het blad zijn lezers grote foto's aan van Gerrit Jan Heijns dochter Gerrie-Anne en van Albert Heijn, beiden op weg naar of aankomend bij het huis van het slachtoffer. De fo to's van E. in De Stem, het Al gemeen Dagblad en de tweede foto in De Telegraaf zijn alle maal bij dezelfde gelegenheid gemaakt. Dezelfde knipsels te gen de muur achter E., dezelfde beker voor hem op tafel, de zelfde houding: met de armen over elkaar op het tafelblad leunend. Gemaakt in 1984, ver meldt De Telegraaf. Met de voornaam van de verdachte wordt minder voor zichtig omgesprongen. Dat leidt tot grote verwarring onder de journalisten. In De Volks krant en De Stem luidt E's voornaam Ferdy. De Telegraaf blijft daar het dichtst bij met Ferdi. In het Brabants Nieuws blad heet hij Ferry en dat klinkt dan weer naar de Ferri van het Algemeen Dagblad. Al leen Trouw blijft de code trouw en heeft het iconsekwent over P.E. of ir E. De Volkskrant WIM KOCK maakt er, ter introductie van Ferry, een keer echt werk van: ir P.R.F. (Ferdy, Ferdinand) E. Uit de bij dit soort affaires onvermijdelijke straatinter views blijkt dat alle onder vraagde buren het slechts over één ding echt eens zijn: de E's waren vreselijk slordig met hun tuin. Dat feit komt bij herha ling voor in alle kranten. De re porter van De Volkskrant wil een vriendin van mevrouw E. spreken. Ze is niet thuis. „Ze heeft wel een even onverzorgde tuin", noteert hij ijverig. 'Soort zoekt soort', zullen zijn lezers hebben gedacht. Op zo'n toon van ik-heb-'t- altijd-wel-gedacht getuigt de burgemeester van Budel dat E. „een drammerig mannetje was, voor wie je moest oppassen." Maar de directeur van de Gel derse Ontwikkelings Maat schappij, die E. uit dezelfde tijd en van hetzelfde werk kende als de Budelse burgervader zegt: „Hij heeft steengoed werk ver richt. Hij was intelligent en had goede contactuele eigenschap pen." Een jeugdvriend van het gymnasium weet zich te herin neren dat E. tijdens een zwerf tocht door de bossen van Ren- kum eens heeft gezegd: „je kunt hier iemand vermoorden en dan vinden ze hem nooit." Hij was ook al niet zo goed voor dieren. Een buurvrouw die een keer het hondje van E. thuisbracht, kreeg nog geen dankjewel, maar een andere buurvrouw vertelt dat E. haar, na het overlijden van haar man, zo dikwijls als nodig was met de auto naar de supermarkt had gereden. Een AH-winkel uiteraard. Volgens de een keek E. niet op of om, groette hij nooit te rug. Een ander zegt: „Het zijn hele vriendelijke mensen, die altijd groetten." Volgens weer een ander uit dezelfde straat hep E. dikwijls zo maar wat in zichzelf te lachen. Veel buren vonden hem in zichzelf ge keerd, afstandelijk, maar dan komt er weer een buur die zon dagavond nog met een vrolijk gestemde E. heeft staan praten. Een naaste buurvrouw kan zich wel voor haar hoofd slaan: „Ik heb vlak naast de miljoenen van Heijn geleefd. Ik zat er niet m'n neus bovenop en ik loop het tipgeld mis." Zij vond „de familie, en vooral hem, zelfs onaardig." Zo gaat dat kolommen lang door, zonder dat de lezer er wijzer van wordt. Het is dus eigenlijk maar goed dat de meeste mensen zich met één, hooguit twee kranten behelpen. Het nieuws ügt op straat, zeg gen ze. Maar wel in duizend snippers en elke stofzuiger zuigt zijn deel op. Rest mij nog te vermelden dat in honderdduizenden huis kamers deze week het woord doodstraf weer eens viel. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimiHIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinr. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie -076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-atdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DE 81-jarige generaal Yang Shangkun, die vrij dag is gekozen tot presi dent van de Volksrepu bliek China, heeft met de 'sterke man' Deng Xiao ping niet alleen lief, maar ook het leed van de Cultu rele Revolutie gedeeld. De fanatieke Rode Garde van Mao Zedong beschuldigde hem er in 1966 zelfs van dat hij de telefoon van de Voorzit ter afluisterde en hij kreeg het etiket 'contra-revolutio nair' opgeplakt. Als hoofd van het Departe ment van Algemene Zaken van de communistische partij, werd hij in muurkranten be lachelijk gemaakt. Men zag hem met koptelefoon op luis teren naar Mao's gesprekken. Zijn straf was spitsroedenlo- pen in Peking en 12 jaar poli tieke verbanning. Ruim tien jaar was Yang uit de roulatie, maar daarna bracht hij het tot lid van het Politburo en vice-voorzitter onder Deng van de invloed rijke Centrale Militaire Com missie van de partij. Samen met Deng voerde Yang - een beroepsmilitair zonder veel frontervaring - een omvangrijke reducering en modernisering van de krijgsmacht uit. Hij maakte een einde aan Mao's politiek van een leger dat een appa raat op zichzelf is en bevor derde de integratie van de strijdkrachten in China's al gemene economische kader. Onder Yangs toezicht be gon de luchtmacht vliegtui gen te bouwen voor de bur gerluchtvaart en gingen le- gerfabrieken over tot het fa briceren van verbruiksgoede- ren voor verkoop in waren huizen. Yangs politieke ster begon in mei 1987 te schitteren toen Deng hem aanwees als leider van een belangrijke militaire delegatie die in de Verenigde Staten ging profiteren van de westerse militaire technolo- leiders van de oude garde, het meest openstaan ideeën van voorzichtige en leidelijke democratise: De nieuwe president van de Chinese Volksrepubliek, Yang Shangkun (midden)was lange tijd de militaire rechterhand van sterke man Deng Xiaoping. - fotoap gie. Teruggekeerd in China bleek zijn prestige toegeno men. In juli van dat jaar was hij de officiële spreker op de viering van de 60e verjaardag van de Chinese krijgsmacht. Het nieuwe staatshoofd is in 1907 geboren in de zuid westelijke provincie Sichuan. De familie had grond en was welgesteld. Yang werd lid van de communistische partij toen hij 18 jaar was en hij nam deel aan de studentenbeweging in Sichuan en Shanghai. Tussen 1927 en 1931 studeerde hij let teren aan de Sun Yat Sen- universiteit van Moskou en maakte zich tegelijkertijd het Russisch eigen. Dit zou hem later goed van pas komen, want hij maakte deel uit van drie delegaties die in 1956, '60 en '67 naar de Sovjetunie reis den. De ideologische kloof tussen beide communistische reuzen was indertijd nog niet onoverbrugbaar. Hij deed kostbare diplomatieke erva ring op. In de Sovjetunie was Yangs naam in één adem genoemd met de befaamde '28 Bolsje wieken', een groep Chinese studenten die gekant waren tegen Mao Zedongs leiding in de jaren dertig. Terug in China werd Yang benoemd tot hoofd van de af deling Propaganda van de partij in Shanghai, waarna hij in het noorden van het land verschillende functies binnen de partij en het leger bekleedde. Toen Deng eenmaal de par tijleiding had veroverd, werd Yang eerst benoemd tot lid van het Centraal Comité van de partij en vervolgens tot vi- ce-gouverneur van de provin cie Guangdong. Zijn opgang naar de top versnelde in 1982 met benoeming in het Polit buro en militaire rechterhand van Deng met de rang van ge neraal. Men zei dat hij belast was met het streven van Pe king naar hereniging met Taiwan. Als Dengs militaire rech terhand ontwierp Yang de vermindering van de perso neelssterkte van de krijgs macht met ongeveer 1 miljoen Wan Li, nieuwe voorzit ter van het Chinese parle ment, is aanhanger van de gematigd progressieve lijn. - fotoap mannen en vrouwen, tot on geveer 3,2 miljoen tegen me dio 1987. De enige keer dat de nieuwe president zich verga loppeerd zou kunnen hebben was tijdens de studentenbeto gingen van eind 1987 in Pe king. Volgens Chinese kran ten in Hongkong haalde Yang toen enkele legerdivisies naar de hoofdstad zonder daarin Deng te kennen. In tegenstelling tot alle an dere leiders van zijn genera tie, heeft Yang nooit een mi nistersportefeuille in de kabi netten sinds 1949 beheerd. Over het privéleven van de nieuwe president van de Chi nese Volksrepubliek is weinig bekend. In 1985 zou, na een huwelijk van meer dan vijftig jaar, zijn vrouw overleden zijn. Hun zoon, de fotograaf Yang Shaoming, heeft een in ternationale persprijs gewon nen met zijn portretstudies van Deng Xiaoping die hij, schrijft China Daily, aan spreekt met 'oom Xiaoping'. Ook het Chinese parlement, de Nationale Volksassemblee, heeft een nieuwe voorzitter: de 72-jarige Wan Li. Ook hij is een beschermeling van Deng Xiaoping en een van de «STERDAM (ANP) - Een ntal media heeft ernstig zorgvuldig gehandeld in f verhalen rond de ont- oping van de ontvoe- gszaak Gerrit Jan Heijn, verdachten zijn in feite al „jrdeeld door de pers^ ter van China. Wan Li, een van de achttB'js gekomen, leden van het Politburo v [pit zegt het Nederlands Ju- de communistische p; J" vervangt de 86-jarige pf Zhen, de leider van de oi doxe conservatieven. De nieuwe voorzitter, fervent tennisspeler en br) gepartner van Deng, heel de kamerdebatten van laatste jaren grote invli uitgeoefend ten gunste vi politieke hervorming en vrijheid op artistiek en rair gebied. Zijn verkiezing beteki een versterking van de van de progressieve pa: vleugel omdat het parlei niet meer het orgaan partij beslissingen acht sanctioneert, maar echte tieke invloed heeft verov; en zich op zekere ogenblil ■n Comité voor de Mensen ten (NJCM), de Neder- se sectie van de Inteniatio- Commissiori of Jurists in iève in een reactie op de alen in de pers rond de aanh Land verda vanl He' rond initia - zoai ander naam verzo eer opstelt tegenover regering 1 partij. Wan Li is in 1916 geborei| Shandong in het oosten China. Hij is lid van sinds 1936 en al gauw vil hierin zijn leidinggevi kwaliteiten op. Ook Wj met de man aan wie lij optrok, Deng, het slachtol van de Culturele Revoli van 1966 tot 1976. Hij belai in de gevangenis en werd derworpen aan het denlopen van de Rode Gai In 1977 ligt het allei achter hem en wordt hij ste-secretaris van de partij) de arme provincie Anhui het oosten. Hij voert er gedurfde afbraak door ontmanteling van de vol communes. Versterkt door het sue daarvan wordt hij in vice-premier. Sindsdien 1 hij veel artikelen geschri in de officiële pers, alle richt op hervorming en veel steun voor de artistt en intellectuele democral ring. (AFP/RTR) Door Ivo Postma DE ZUIDAFRIKAANSE kerkleider Alan Boesak meent dat er voor de ker ken in Zuidafrika een his torische fase is aangebro ken, nu de regering-Botha vastbesloten lijkt ook het laatste georganiseerde verzet te breken, dat van de kerken. Op een persconferentie deze week in Amsterdam sprak Boesak de hoop uit dat de ker ken staande zullen blijven in de golf van onderdrukking waaraan ook zij in toene mende mate blootstaan. „Wat nu tussen ons en de staat gebeurt is beslissend voor de toekomst van de ker ken in Zuidafrika", zei Boe sak, doelend op de steeds zwaardere druk op kerkelijke functionarissen om zich verre te houden van campagnes te gen de officiële staatspolitiek. President Pieter Botha heeft onlangs de uitspraak gedaan, dat geen van de door hem geraadpleegde godge leerden in de bijbel onder steuning vindt voor de acties van kerkleiders tegen de re gering. Vijfenveertig theolo gen van Zuidafrikaanse uni versiteiten hebben hierop in het openbaar gereageerd met een verklaring waarin zij de opstelling van de kerken te gen de politiek van de staats macht verdedigen. De uiterste conclusie van de theologen luidt, dat het te allen tijde de plicht van kerkleiders is op te komen tegen onrechtvaardig heid en misbruik van macht. In hun bijbels getoonzette brief verwijzen de theologen naar de 'valse profeten' uit de bijbel, die over het algemeen bekend stonden om het feit dat hun woorden en daden goed vielen bij de autoriteiten. Het huidige conflict kerk staat in Zuidafrika weerspie gelt volgens de brief van de theologen het erger wordende conflict tussen onderdrukkers en onderdrukten. De kerk kan hierin niet volstaan met het prediken van het evangelie. Het woord moet ook in de daad worden omgezet en dat botst onvermijdelijk met on rechtvaardigheid, ontmense lijking en vernietiging van de menselijke gemeenschap. Het uitbarsten van deze te genstelling werd door Boesak gisteren omschreven als een fundamentele ontwikkeling. „De verantwoordelijkheid die we als kerk hebben, hadden we vroeger ook al, maar toen waren we ons daar niet zo van bewust. Het komt er op neer, dat je niet kunt zeggen dat apartheid iets godslasterlijks is en, wanneer de autoriteiten je ter verantwoording roepen, zeggen dat je het niet zo be doeld hebt". Gezien de houding van de regering Botha wordt er in de Zuidafrikaanse kerken reke ning gehouden met vastzet ting van leiders als bisschop Tutu, dominee Boesak, en do minee Frank Chikane. Boesak denkt echter niet dat het met de strijd van de kerk gedaan zal zijn als de meest zichtbare leiders wegvallen. „Er is geen enkele twijfel aan dat ande ren de moed zullen hebben om de leiding over te nemen", al dus Boesak. Boesak wees in dit verband op de kerkdiensten die op 24 april in alle grote stedelijke centra van Zuidafrika zullen worden gehouden. „Die dien sten zijn niet door Tutu of door mij georganiseerd. Dat is door de leken gedaan. Het is een soort ondersteuningsveld tocht waarmee de mensen willen zeggen: onze leiders staan niet alleen". De Zuidafrikaanse autori teiten houden ervan dominee Boesak te beschrijven als iemand die misbruik maakt van zijn religieuze positie om de staat te bekritiseren. Nadat hij onlangs bekend had ge maakt, dat men hem met de dood had bedreigd, noemde de Zuidafrikaanse ambassade in Den haag hem een man die graag de martelaar uit hangt. „Ik heb niet de minste nei ging martelaar te zijn", zei Boesak gisteren. „Daarvoor houd ik veel teveel van het le ven. Ik wil van het leven ge nieten. Maar ik neem die be dreigingen wel serieus. Ik maak wel verschil. Als Ik om twee uur 's nachts uit mijn bed wordt gebeld door een dronken man die zich met zijn kameraden heeft zitten op draaien, dat vind ik niet zo verontrustend. Maar een steen door het raam in je pri vé woning is erger. Dat kan ook gebeuren wanneer de kinderen alleen thuis zijn. Of ze bellen me op kantoor waar ik een geheim nummer heb. Dat kan niet zomaar iedereen zijn. Geheime nummers zijn alleen bekend bij de politie, of in ieder geval bij de autoritei ten. Of om tien over drie s nachts rijdt een politiewagen zonder licht langzaam je huis voorbij". „Je kunt jezelf niet be schermen. Ik ga geen vuur wapen gebruiken. Maar het enige wat ik kan doen doe ik. Ik zal zeggen dat die dreige menten er zijn. Zodat men, als er wat gebeurt, beseft dat ik mijn vermoeden heb gehad, dat de politie erachter zit". Boesak: „Tk neem die be dreigingen wel serieus". langs toonde minister kran ïan van WVC in een rurg ferview met de Gay- wille r HAAG (ANP) - De STER heeft v< [weiding van de STER-zendtijd tot derdag heeft voorgesteld in de nota !R-directeur Smeekes acht 10 a 12 j arde hij vrijdag voor de NCRV-radi ekes oordeelt positief over de Var >en jarenlang geopereerd in een biden aanbod van reclameminuten i is aanzienlijk groter dan wat wij 1 insel juichen wij elk plan toe waar erteerders worden uitgebreid". ;ekes is van mening dat een uitbreid i goede concurrentie vormt tegen e' en. (OORLOG in Afghanistan zal niet i van de Sovjet-soldaten, die zoals iar weer thuis zullen zijn. je} door de Sovjetunie gesponsorde i 'S gesteunde muhahedin zijn de I wapens en zij kunnen het daarmtj len. De wapenleveranties mogen seerd op vage formules: als de rt, mag de andere het ook, aan de jen de grootmachten de wapenkra loor de Sovjetunie gesteunde rege Dat kan Gorbatsjov niet maken. I ten de Afghaanse 'kameraden' inl zou zo'n radicale Russische tei ivloed' - de stilzwijgende erkennin I aire nederlaag en zoiets zouden c [jov en het Russische leger nooit IJ oorlog binnengekort omgezet in e, aaop is erg groot dan kan Moskoi men. Gorbatsjov, het moet gezegd, ■offensief gevoerd, fgnanistan hoeft voor hem niet uit te I I integendeel de terugtocht van d batsjov wel eens kunnen worden Ie persoonlijke zege, zowel in eig I rt en West kijken met smart uit na interventie in Afghanistan. Irie jaar krijgt Gorbatsjov eindelij 'ormingsbeleid in eigen land serie: bloedende wonde' van Afghanistar foorbereiding van de nationale par 'kou wordt gehouden. Daar staat i issie, en de partijleider weet dat [liggen om dat beleid onderuit te ha batsjov kan met een 'eervolle aftoc teerd, een flink pluspunt scoren, ni r ook bij Reagan die hij in juni in ifl ien? Binnenkort praat misschien is immers niet de eerste keer dat i ferd wordt aan de belangen van dé Bij de bezwaren van de he ren Thuring en Vorsten- bosch tegen de, uitgerekend op paaszaterdag gepubli ceerde foto en dan nog wel uitgerekend op de voorpa gina sluit ik mij volledig aan. Maar wat schieten we op met deze protesten? „De re dactie is het niet automa tisch eens met uw mening, laat u ons weten. Maar wat is dan wel uw niet automa tische mening? Mogen wij eens weten wat precies de koers is van uw redactie? Is die christelijk? Of a- christelijk? Of, nog erger, neutraal? Mogen wij daar over eens iets horen? Op zeggen van het abonnement kan natuurlijk. Maar wat is het alternatief voor het re- 6A.Ge*ES gionale nieuws, waarvoor naar mijn mening, veel le zers juist op uw krant ge abonneerd zijn? Kom redactie, spreek u eens duidelijk uit over uw houding ten opzichte van maatschappij en religie, zo dat we precies weten waar we met 'De Stem' aan toe zijn. Ook u mag gebruik maken van deze rubriek. Breda L. Kroes o Naschrift redactie: Protesten, in welke vorm dan ook, vormen belangrijke onder delen van onze levendige de mocratie en zijn dus nieuws. Niet de redactie van De Stem mêakt dit nieuws, de redactie van De Stem probeert zo goed mogelijk verslag te doen van de dingen die zich nationaal en in ternationaal afspelen. Dat een demonstratie soms wrange en crue elementen bevat, zeker, maar dat is niet onze keuze. Het is onze taak nieuws door te ge ven. Het paasdebat in het parle ment heeft mij in vrienden en kennissenkring tijdens de paasdagen ruimschoots stof tot praten gegeven. Meerdere keren is daarbij het memorandum van mijn agenda van pas gekomen. Daarin staat genoteerd on der welke kabinetten onze sociale wetgeving geleide lijk gestalte heeft gekregen en wie telkens de indieners waren. Daar zijn vaak mis verstanden over. De Tijd concludeerde in een studie ongeveer twee jaar geleden: bij de vormgeving van het stelsel waren het, na Drees (noodwet) en Suurhoff, christen-democraten die het voortouw namen: Veld kamp (3x), Marga Klompé (2x), Mertens en Albeda. Staatssecretaris De Graaf sluit de rij. Van hem wordt nu beweerd, dat hij het bouwwerk van zijn voor gangers aan het afbreken is. Bij de herziening van het stelsel, een jaar geleden, zijn in vier wetten wijzigingen aangebracht. Met het oog op oudere werklozen en ar beidsongeschikten zijn er drie wetten bijgekomen. Het juist verschenen Teleac- cursusboek 'Sociale Zeker heid' zegt ervan: 'Om ervoor te zorgen dat ook in de toe komst ons stelsel van sociale zekerheid kan worden opge bracht'. Wanneer in 1992 de grenzen binnen de Europese Gemeenschap wegvallen ligt daar een enorm span ningsveld. In andere EG- landen bestaat een veel be perkter begrip van sociale zekerheid, die uiteraard in loonkosten vertaald wordt. Wanneer de oppositie dit wezenlijk gegeven in haar beschouwingen ook eens be trokken had, dan was ons wellicht de kwetsende krui sigingsdemonstratie op Goede Vrijdag bespaard ge bleven. Willem Bilderdijk doceerde reeds: 'In het ver leden ligt het heden, in het nu wat worden zal'. Oosterhout J.C. Mommers Na het Paasdebat in 'E JAREN zestig schampte de toen se Zaken Smallenbroek, met een s. uto van een van zijn buren. Small In de overtuiging dat zijn geloofwal Ire t8 Z6er W3S aan9etast om 1 smallenbroek kwamen nog tal val eden (Pronk, Lubbers, Terpstra, c te noemen) met de politie in aan. j van alcohol in het verkeer brol len het voorbeeld van Smallenbif twam niet in de laatste plaats on politici in de jaren na de affaire men was langzaam maar zeker I Plitici niet heilig zijn en dus het •n te maken. [atste opvatting geeft politici natil ie lopende band allerlei wetten e' '-Kamerlid L. Duyn blijkt er echter forte periode van twee jaar Kami het om maar liefst drie keer met parlement komt het CD®yelijks Kamerlid geworden, hante de publieke opinie, 9eboortekrik. Lat mij, op rozen te zitten.Bv®, nij werd aangehouden met *in het bloed. Bovendien probeen Haag Vandaag regis premier Lubbers als vende topper, maar Voorhoeve en Bert de 1 hebben zich beslist als toppers aangediend. Waar het FNV twee ja leden drie miljoen neei om bij de verkiezingen Kok te promoten, daar| over twee jaar wel een joentje afkunnen ter motie van Bert, die i» overleg met de regerir recht bloedserieus kon den genomen. Willem Woutersz Breda taai toe via een raam uit het ar Sföerde hij tegen de balie van he 9e,n°eg was, kwam Duyn, di arsvf''igheid binnen zijn eiger a geleden opnieuw negatief in he eepte zijn auto weg, omdat Duyr Parkeerplaats had gestald, werd afgelopen week voor het ri r veroordeeld tot een zeer milc. LHhIi,fe£l .jaar voorwaardelijk Idheid. Die milde boete was voc weer aanleiding om te verklarer *eg hoeft. Officieel moet de CD, uuyn buigen, maar vast staat dat iklln2wa^r zal we9en- Saillant c 7®"' 's De Vries' gezworen erfv m opvolger. «ytó? natuurlijk idioot dat ande sS ™ate.nt beslissen. Had Duyn c aat inH»rR sTen beschikt, dan wa kjzp etaat aa bat is van een Kame e staat-van-dienst te veel gevraai

de Stem | 1988 | | pagina 2