iet ank een eek 9 KER Weerman Willy P. HOMMEL B.V. raxibedrijven schrikken van kosten nieuwe vergunning Stabiel >otheek 10 jaar lang icnokken op. •ROVINCIE STUIT IN DEN HAAG OP 'CALIMERO-SYNDROOM' Surprise voor'Piejoje': toch nog de lucht in Eisen tot een jaar tegen verdachten vuurwapendiefstal iDRUFSLEVEN DRAAIT OP VOOR DEEL UITVOERING NIEUWE WET PERSONENVERVOER lis G.F. Giele John in ïrneuzen Uw officiële Mercedes Benz dealer Waspik 04168-1236 >T LMPERLAND - Be tters van Zeeuwse ken in Den Haag liten in de Randstad 3k op het Calimero- idroom. Het pro em dat Zeeland chts weinig inwo- rs heeft, te vergelij ken met Rotterdam- aid. ione schijn ZATERDAG 9 APRIL 1988 INBRAAK SCHIETCLUB RILLAND Crematie nu ook mogelijk in Brugge Gokschulden Politie Goes pakt drie Bredanaars E 0 heeft altijd zéér mooie ster-occa- L slons op voorraad. DE STEM VANZEELAND T27 it 1RNEUZEN - Menig Zeeuws ^vergunninghouder heeft zich slopen maanden achter de !n gekrabd bij de ontvangst n de rekening van de legeskos- voor het verkrijgen van de rgunning. Negenhonderd gul- i per vergunning, plus nog eens ftig gulden voor elke taxi [arop de vergunning betrek- ig heeft. exploitanten betalen hiermee de voering van de nieuwe Wet Perso- ivervoer die 1 januari in werking ;etreden. Die wet regelt dat de pro- cie de instantie is die vergunnin- 1 afgeeft. Tot dan gaven de diverse gemeenten vergunningen af, die ech ter een fractie kosten van de nieuwe vergunning. Gedeputeerde Staten van Zeeland, die de nieuwe Taxi-verordening Zee land ter vaststelling aan Provinciale Staten aanbieden, wijzen erop dat de memorie van toelichting op de nieuwe wet aanvoert dat er behefte bestaat aan schaalvergroting omdat veel taxi-vervoer grensoverschrijdend is, er verschillen bestaan tussen ge meenten in dezelfde regio, waardoor concurrentievervalsing optrad, en dat door het toekennen van een groter vervoergebied (de provincie Zeeland) de exploitatiemogelijkheden van een taxibedrijf kunnen vergroten. De minister bepaalde echter dat het Rijk de provincies hiervoor geen geld geeft, maar dat de provincies de ge maakte kosten moeten dekken uit de legeskosten. GS schatten die kosten, opgebouwd uit de kosten van publica tie van toegewezen vergunningen en apparaats- en personeelskosten, op rond 900 gulden en dat bedrag moest de vergunninghouder op tafel leggen. Bij verschillende gemeentebestu ren is hiertegen protest gerezen. Zo wees Middelburg erop dat de Middel burgse Taxicentrale ruim 2100 gulden extra moest neertellen voor zijn ver gunningen. „Wij vinden dat het be drijfsleven niet de dupe mag worden van de wijziging van een wet", zo staat in een brief aan GS te lezen. Ook Hontensise vindt de legeskosten naar Zeeuwse begrippen veel te hoog. „Ik schrok van die negenhonderd gulden", zegt een Zeeuws-Vlaamse taxi-ondernemer. „Maar wat moet je? Gewoon dokken". Volgens hem zullen met name eenmansbedrijven het in de komende tijd moeilijk gaan krij gen. Het jaar 1989 moet namelijk uit wijzen of een taxi al dan niet renda bel is. Zoniet, dan kan dat aanleiding zijn in de toekomst geen vergunning meer te verstrekken. Voor de betrok ken ondernemer een vervelende zaak, maar niet voor de bedrijfstak als ge heel. „Er zijn te veel taxi's in Zee land", aldus een goed ingevoerde bron. „Ik schat het aantal taxi's in Zeeuwsch-Vlaanderen alleen al op zo'n honderd. Dat is een per duizend inwoners. De gangbare norm is echter een per 1800 inwoners, wat betekent dat het aantal taxi's teruggebracht moet worden tot zo'n zestig". Volgens GS wordt nu een stabiele marktsituatie gecreëerd die tot gevolg heeft dat veel 'slapende' of niet volle dig benutte vergunningen mettertijd kunnen worden ingetrokken. Een kille sanering staat het college niet voor. Elke bestaande gemeente-ver gunning wordt omgezet in een pro vinciale. De taxi-ondernemers moe ten de verleende vergunningen echter wél in de overgangsperiode 1988-1989 'waarmaken', om vanaf 1990 vergu ningen te blijven krijgen. eeuwse stem vaak vergeefs IE VERKOOP IKWADENDAMME gmens om op woensdag i uur in 's Lands Welvaren! at 5 te Kwadendamme, tenl heer C. de Winter in het| |pen: met garage en tuin, omgaardstraat 38 te Kwa-| ot 2.02 are. ^oor rekening koper vanaf 1| etaling koopsom en kosten) bei 1988. i uiterlijk 13 mei 1988. i binnen 8 dagen. a.s. van 10.00-12.00 uur ïische afspraak (tel. 01194-j gen ten kantore van notari lat 2a te Goes (tel. |e heer Dieleman). ling met als hoofd- ipers, accu's en uitlaten, frt- en agrarische owel in artikelkeuze als <ket aan bestaande termijn een 1staande en nieuwe ngen over Luctor. de binnendienst. iële sector, orodukten is een pré. enthousiasme en jwe medewerker de ■ten op krachtige commer- >b-met-toekomst maken, .uctor Banden BV, ulst. aweg 4 ST >1140 12461 nr. 55614 ir. 01140-19484 i onze verslaggever de landelijke meetstok |kt Zeeland vaak niet de maat te komen en le boot te vallen. claimen een aparte be deling. Dat zou veel vaker en gebeuren op een wat cte en assertieve wijze", zei |ermorgen mr. C. Rutten, nemend voorzitter van de |eniging van Zeeuwse Ge nten, tijdens de algemene nvergadering in Kamper- gevolgen van de kleinscha- eid zijn volgens Rutten te in de ontwikkeling van Hogeschool Zeeland en de huleringspot voor de sa- pwerking van rijks- en ge- ntepolitie. „Van het lande- budget voor die stimule- ontving Zeeland 1,3 pro- de helft van waarop we ;ens het bevolkingsaantal t hebben", zei Rutten. Vol- hem is men er niettemin islaagd deze problematiek r de tafel te krijgen. J volgen de Zeeuwse enten de terugloop van gelegenheid bij rijks dien- in Zeeland. Volgens Rut- noeten de gemeenten ook n hun stem laten horen neer men geconfronteerd 1e in Haagse kringen ge arde -en aldaar kenne- ygeruststellende - werkloos- Iscijfers voor deze provin- l>,Die cijfers kunnen schone pnzijn". hulp verwacht de nemend voorzitter van de |de nota Ruimtelijke Orde- j. „Redt u zelve, is thans de pn. Den Haag maakte zich- meester van ons eigen tje: Ons ben zünig. Zeeland zichzelf wel weer redden, heeft het gewest altijd len doen." EUZEN - Het optre- l v®n Dr. John in Porgy I Bess in Temeuzen be tzondagmiddag om 14.30 .Richting Blues Promotion, f optreden heeft geregeld, |met dit tijdstip rekening etl met een concert van zappa, zondagavond in plgens de stichting trekken concerten hetzelfde pu- Een woordvoerder van a benadrukte giste- aat de aanvangstijd be- i is om mensen in de gele peld te stellen ook naar ,T Te ga^n„ Van onze verslaggever HOEK - Op 101-jarige leeftijd zag Piet de Jonge uit Hoek gisteren een le venswens in vervulling gaan. In een helicopter van de KRO koos hij om 17.00 uur 's middags het lucht ruim. Aan de luchtreis van Piet - of Piejoje, zoals hij algemeen wordt genoemd - was het no dige voorafgegaan. Tegenover Anita de Wandel-Joosten en Rosita Reubens-Rijk, zijn 'boodschappenmeisjes', had hij uit zijn mond laten vallen dat hij nog wel eens zou wil len vliegen in een 'vliegtuug'. Dat hadden de dames onthou den. Ze schreven aan KRO- presentator Hennie Huisman en kregen prompt antwoord. Piets wens zou in vervulling gaan in de Surpriseshow. Behalve Anita, Rosita en de directrice van het bejaarden tehuis Vremdieke, mevrouw M. Vink, waar Piet woont, was niemand van de plannen op de hoogte. Piet was wijsge maakt dat iemand langs zou komen voor een onderzoekje, dus zat hij om 15.00 uur ponti ficaal te wachten op zijn ka mer. Groot was zijn verbazing toen daar even later Hennie Huisman binnenstapte, ge volgd door een complete TV- cameraploeg. „Als je honderd bent, word je een beziens waardigheid", wist de ver blufte Hoekenees er nog uit te brengen. Het idee van een he- licoptervlucht stond hem ech ter wel aan. Na geduldig te hebben geposeerd voor de TV-opnamen, steeg Piet om 17.00 uur op richting Neeltje Jans. Het personeel van Vrem dieke zat gistermiddag onwe tend en een tikkeltje nerveus te wachten op wat komen ging. „We waren gevraagd om om 15.30 uur in de kantine te zijn. Je weet toch maar nooit wat je boven het hoofd hangt", aldus een van hen. Dat bleek dus een helicopter. Om half zeven landde de helicopter met Piet de Jonge en Hennie Huisman erin te rug op het terrein van Dow. Terwijl in de hal van het rust huis om half acht menigeen zat te wachten op zijn terug komst, zat de 101-jarige - door de achterdeur binnenge bracht - rustig op zijn kamer een rolmops te eten. Als de initiatiefnemers, Ro sita Reubens en Anita Wan del, zijn kamer binnenkomen is de eerste vraag: „En Piet, hoe heb je het gehad?". „Slecht", zei Piet, „want ze hadden daar boven geeneens bier". Vervolgens bleek dat de be jaarde Hoekenees de dames vandaag voor de tweede keer in de maling nam. Het avon tuur was hem bijzonder goed bevallea „Toen ik opsteeg, voelde ik nog niets, alleen bij de bochten kreeg ik even een raar gevoel in mijn maag. Ik had mijn broekspijpen niet dichtgebonden, dus er kon mij weinig gebeuren". Bang was Piejoje geen mo- Piejoje en Hennie op weg naar de helicopter die hen naar Neeltje Jans moet brengen. FOTO'S WIMKOOYMAN ment geweest. „Ben je mal, een helicopter is nog geen straaljager. Ik was alleen bang dat ik in de lucht zo no dig naar de wc zou moeten. Daarom durfde ik maar één kopje koffie drinken.". De beide vrijwilligsters hadden tot slot nog een ver rassing voor Piet. Een paar flesjes bier. En daar zei Piet, weer met beide benen op de grond, geen nee tegen. In het tehuis wordt nu met spanning uitgekeken naar Piets helicoptervlucht op de TV. Die wordt op 18 of op 25 april uitgezonden. Na een wat sombere dag van gisteren, zijn de barometers af gelopen nacht weer wat geklommen. Dat komt door meer in vloed van een hogedrukgebied boven de Atlantische Oceaan. Als gevolg daarvan is de wind meer uit noor-oostelijke rich ting gaan waaien. Zo fraai als tijdens het paasweekeinde wordt het niet, maar het blijft droog en naast wat bewolking krijgen we volop opklaringen. Alleen de temperaturen ko men niet hoger dan 12 graden Het hogedrukgebied gaat vanaf maandag steeds meer in vloed op ons weer uitoefenen Het blijft de komende week droog en vooral veel zonniger dan vandaag en morgen Dankzij de droge noord-oostelijke luchtstroming droogt het vrij hard en daar kunnen vooral de landbouwers dankbaar voor zijn. Uit de weerkaarten blijkt dat alleen de Scandina vische landen dit weekeinde wat buien kunnen verwachten, daarbij wordt het niet meer dan 6 graden Het slechte weer zit ten noorden van ons en dat is erg gunstig. Het hogedruk gebied ten noord-westen van ons houdt alles wat slecht is op afstand. De cijfers van maart laten iets geheel anders zien dan vo rig jaar. Toen was maart bijna een recordmaand wat de koude betrof en de weinige neerslag en de vele uren zonne schijn. Maart 1988 was het tegenovergestelde. We beginnen met de regen. Normaal regent het in maart 53 millimeter. Vorig jaar was dat 78 millimeter en nu in 1988 was dat 138 millimeter. De zon schijnt in maart 120 uur. In 1987 was dat 120 uur en nu een magere 48 uur. De temperatuur is in maart met 6,5 graden normaal, vorig jaar werd het 4,8 graden en nu kwamen we aan een gemiddelde van 5,4 graden. We kunnen maart 1988 dan ook gerust het predikaat van een sombere, frisse en bovenal erg natte maand meegeven. Opmerkelijk is dat dit weekeinde precies hetzelfde is als vorig jaar. Toen ook op 9 april stralend weer en na een som bere vrijdag een redelijk weekeinde. Zelfs de temperaturen van vorig jaar, 9 tot 11 graden, benaderen de waarden van dit weekeinde. Pasen 1988 gaf ons fraai weer, Pasen 1987 was redelijk fris met buien. De weerspreuken: 'Als de spinnen vlijtig buiten weven, zul len we mooi weer beleven'. 'Laat het weer zijn wat het wil, ontkleedt u niet voor half april.' Van onze correspondente MIDDELBURG - Tegen zeven mannen uit West-Brabant, die in mei van het vorig jaar betrokken waren bij diefstal en heling van elf gestolen vuurwapens, zijn vrijdag voor de Middelburgse rechtbank gevangenisstraffen geëist varië rend van een maand tot een jaar. De diefstal werd op 15 mei ge pleegd door de 20-jarige S. A. uit Ossendrecht (tegen wie ze ven maanden werd geëist), sa men met de 21-jarige J. W. uit Roosendaal (elf maanden, waarvan vijf maanden voor waardelijk) en de 21-jarige J. N. uit Bergen op Zoom (zeven maanden). Het drietal verschafte zich die bewuste nacht toegang tot het magazijn van de schiet sportvereniging in Rilland- Bath, waar N. via een raam binnen raakte. Het alarm dat daarbij afging, verbrak hij door een aantal draden door te kappen, waarna A. via de voor deur werd binnengelaten. Tien pistolen en een revolver wer- Van onze verslaggever TERNEUZEN - Zeeuwsch- Vlaanderen is voor crema tie niet langer alleen aange wezen op het crematorium in Middelburg. Sinds vorige week kan men voor lijkver branding ook terecht in een nieuw crematorium in Brugge (B). Het crematorium, De Blauwe Toren, is tot stand gekomen door samenwerking van de ge meente Brugge met een parti culiere instantie. Het is het vierde crematorium in België. Tot nu toe waren de dichtsbij- zijnde in Antwerpen en Brus sel. Volgens begrafenisonderne mer F. Schout uit Aardenburg vormt het crematorium, dat nabij het Brugse St. Janshospi taal staat, een redelijk alterna tief. „Als je voor crematie naar Middelburg moet, krijg je op de heenweg voorrang op de veer boot. De stoet mag dan echter niet groter zijn dan vijf auto's. En op de terugweg moet je ge woon wachten. Alles bij elkaar kun je soms behoorlijke ver tragingen oplopen. In Brugge sta je vanuit West Zeeuwsch- Vlaanderen al op twintig mi nuten". Het Brugse crematorium is gebouwd naar Nederlands voorbeeld. In België is het aan tal gecremeerden nog vrij laag. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt meestal nog voor een traditionele teraardebestelling gekozen. Schout: „Het aantal crematies ligt hier rond de vijf procent. Als je dat vergelijkt met de randstad (65 procent) is dat vrij laag, maar de belang stelling is groeiende.'' den vervolgens overgeladen in een eerder gestolen auto, waarin W. zat te wachten. Nadat het drietal elk een wa pen voor zichzelf had gehou den, werd de rest aangeboden aan de 32-jarige C. G. uit Ber gen op Zoom, die er één van de jongens kocht. J. W. ging ver volgens op zoek naar andere kopers en in een discotheek ontmoette hij de 26-jarige S. M., die vervolgens de 35-jarige M. V. uit St Willebrord bereid vond de resterende zeven wa pens te kopen voor een bedrag van duizend gulden per stuk. Zelf hield M. daar telkens 300 gulden per wapen aan over. Die besteedde hij onmiddellijk aan de afbetaling van gokschulden die hij in Rotterdam had. „Van deze zeven wapens ont breekt tot nu toe elk spoor; die zullen dan ook ongetwijfeld in het criminele circuit terecht zijn gekomen", aldus officier van justitie mr. Tempel. De rol van de 32-jarige W. W. uit St. Willebrord had zich 'beperkt' tot het vervoer van de drie jon gens met wapens naar het casi no, waar ze door V. werden ge kocht. Tegen W. W. eiste mr. Huij- gen twee maanden en ver beurdverklaring van de auto waarin de wapens waren ver voerd. Overigens bleven zowel V. (tegen wie een jaar werd geëist) als N. volhouden dat zij 'in feite' niets met de hele zaak te maken hadden. Uitspraak over veertien da gen. GOES - De gemeentepolitie van Goes heeft vrijdagmor gen vroeg drie mannen uit Breda aangehouden. Het drietal, de gebroeders G. en A. M., respectievelijk 19 en 24 jaar, en A. K. (26), pleeg den die nacht in korte tijd vier inbraken in winkels in de Goese binnenstad. In alle gevallen werd met een schroevendraaier de ruit van de toegangsdeur geforceerd. De buit bestond uit slechts een kleine 400 gulden, maar de toe gebrachte schade aan de win kelpanden is aanmerkelijk groter. De mannen konden in de kraag worden gegrepen na dat een bewoner in de binnen stad de politie belde met de me dedeling dat er glasgerinkel te horen was in Lange Kerk straat.

de Stem | 1988 | | pagina 19