JJJü H lx') WILLY VAN DE KERKHOF ZET PU NT ACHTER IMPOSANTE CARRIERE Willy's droomelftal succes Willy van de Kerkhof: 'Linskens kan mijn opvolger worden' ZATERDAG 9 APRIL 1988 RUUD MICHELS EN ZN IINDHOVEN - Hij had nooit een koos- of bij- laam, hoewel hij een imposante staat van dienst ls profvoetballer opbouwde. Hij haalde nooit de chandaal- en roddelpers. En, hij werd nooit hei ig verklaard. JVERSE BEDRIJVEN »e vriendelijkste riendschapslijn Tei. 01640-51502. Verhuizen Stapelgek Sezellige bingo legkippen en mesthanen Plakboeken >or postduiven Zeist Kempes Schuster Stofzuiger Hij mag niet te snel vergeten worden. Daarvoor was zijn bijdrage aan het Nederlandse voetbal te groot. En voor wie van sentimenten houdt, hij is de 'laatste der Mohikanen' in zijn laatste maand als voetballer. Met Willy van de Kerkhof verdwijnt op 8 mei de laatste speler van de roemruchte WK-selectie in 1974 van de Nederlandse en Europese voetbalvelden. Een boek vol nostalgie wordt over ruim een maand definitief dicht geslagen. Ook bij PSV, want Willy van de Kerkhof en PSV waren vijftien jaar lang een twee eenheid. In de jaren dat hij de Eindhovense club diende, veroverde hij vijf landstitels, speelde hij 83 Europacupwedstrijden en won hij eenmaal de UEFA-cup. Bovendien speelde Willy van de Kerkhof als Oranje international 63 interlands en nam hij deel aan twee wereld- en twee Europese kampioenschappen én het mini-WK in Uruguay. Een imposante lijst, in Nederland nauwelijks geëvenaard. Omdat binnenkort de hoofdtribune van het PSV-stadion tegen de grond gaat, krijgt Willy van de Kerkhof pas in september als dank voor zijn clubtrouw een af scheids wedstrijd. Een unieke wedstrijd omdat hij de eerste PSV'er is die een dergelijk cadeau krijgt aangeboden. Tegenstander in dat duel wordt een Europees team met onder andere Michel Platini, Johan Cruijff, Ruud Gullit, Marco van Basten, Frank Rijkaard, Jean Marie Pfaff, Liam Brady en John Metgod. Zij allen hebben al toegezegd. Omdat zij Van de Kerkhof waarderen voor hetgeen hij was: een topvoetballer die als verdedigende middenvelder het vuile werk voor zijn collega's zo goed mogelijk opknapte. Een ding weet Willy van de Kerkhof nu al: hij verlaat de voetbalwereld met een legendarische naam omdat hij het meest opvallende deel van een voetballende tweeling was. Entree I OP KWALITEIT KUNT U REKENEN mti-taputbedden-zonwering oicrumweg 32 - Breda - Tel. 076-711134 ogeHam 107-Dongen-Tel. 01623-21241 NT LOUIS 5ENBOSCH »L ijes die basis- of volgen. Afscheid van 'stofzuiger' loorTheoVaessen ffi heeft nu 36 jaarringen op zijn lichaam, maar de na- uur heeft hem de rug nog lang niet toegekeerd. Willy ran de Kerkhof ziet er nog patent uit. Hij heeft de meeste anslagen op zijn lichaam goed doorstaan. aosch -2751 Geïnteresseerd in overname van of participatie in Postb. 695,4600 AR BERGEN OP ZOOM (01640)44453 1AN, even 40, z.k.m. 30-± 35 jr., vriend- nap is primair. Doel: fij- vaste rel. S.v.p. foto sl. U krijgt altijd bericht. .o.nr. 902297. anier van kennismaken I or vriend, vriendin, reis-1 kamergenoot. [ij kwam er met 'slechts' een ubbele liesbreuk en een dub- ele hernia redelijk goed van- En de cynicus in hem is ver- -wenen. Hij heeft de voorbije 21 jaar geleerd dat grappen aken over de ruggen van an- iren niet het vermaak is dat Jereen waardeert. Willy van de Kerkhof, de lusjesman van PSV en Oran- j, kan straks in zijn villa in fuenen terugkijken op een ïorme conduitestaat. Hij ilde tegen alle grote Euro- je ploegen, behalve tegen jal Madrid, over elf dagen jnieuw tegenstander van PSV de halve finale van het EC I- jrnooi. Dat hoogtepunt in de storie van PSV, zal hij - net i de eerste wedstrijd in Ma id - vanaf de reservebank ilgen, want in het topvoetbal geen plaats voor sentimen- Als reserve neemt hij af- heid van de club die een groot iel van zijn leven centraal »nd. Ondanks lucratieve aan- Èedingen van Anderlecht, FC ,öln en een Paris SG, die na jet EK-toernooi in 1976 bij hem de stoep stonden. stelt voor dat we verder praten in het kantoor van de trainers Hiddink en Dorjee. Het geroe zemoes is daar ver weg, de op gewonden standjes van Anton Janssen, Ivan Nielsen en Eric Viscaal die hun vrije tijd stuk slaan op een fruitautomaat, zijn niet meer te horen. Willy van de Kerkhof neemt de tijd, ook al zijn zijn gedachten bij zijn jongste en zeven-jarige zoon Mike die in Rotterdam goed herstelt van een open hart-operatie. De laatste we ken reed hij tweemaal per dag van Eindhoven naar Rotter dam om zijn zoon te bezoeken. Tot volgende week zal hij die rit tweemaal per dag blijven maken. Een fase in zijn leven die hij nooit meer zal vergeten. Nu hij weet dat zijn zoonlje straks weer gewoon kan leven, zegt hij„Ik ben een gelukkig mens. Ze noemden Mike vroeger al een blue baby. Niemand durfde het aan hem te opereren. Tot we een chirurg vonden in het Rotterdamse Dijkzigt-zieken- huis die wel de moed had en de gecompliceerde operatie uit te voeren". Willy van de Kerkhof juicht het uit na weer een doelpunt. it. 9 april om 20 u. café/ st. De Smickel, Hulst. e macht van uw onderbe- ustzijn. Uw sleutel tot fo: tel. 01150-20514. e koop eun, Biervliet 01151-380 f01152-1663. Adviesbureau voor woninginrichting Wij leveren keukens rechtstreeks van de fabrikant naar de consument. De keuken die bij u past.... past in uw keuken, uw gezin en in uw budget, Bel gratis ABWI 06-0220044 Stuur mij vrijblijvend de ABWl-fokler Wij willen een afspraak 05 Naam: Adres: Woonplaats: Postcode: Telefoon: ABWI Antwoordnummer 10903 2810 WB Reeuwijk heb tegen alle goede aan- ngen 'nee' gezegd omdat ik ig een driejarig contract had PSV waar ik sowieso ver- ikkelijk goed zat. Het ver huizen naar een ander land woog niet op tegen de reve nuen. Toen heb ik ook gezegd: ier ga ik nooit meer weg. Een ip waarvan ik nooit een se inde spijt heb gehad. En als ik it allemaal nog eens over kon doen, deed ik het precies het zelfde". De dag van ons gesprek (kort voor de eerste ontmoeting tu- sen PSV en Real) krioelt het van de media-mensen in de Herdgang, het trainingscom plex van PSV. Spaanse journa listen van drie verschillende Ijadrileense sportkranten ko men zich overtuigen van de kracht van de opvolger van Ajax. „Het is hier, al sinds we lootten tegen Bordeaux, een ■kkenhuis", omschrijft Willy van de Kerkhof de drukte. Hij De professor die de operatie verrichtte wilde niet dat Willy en zijn vrouw in het ziekenhuis bleven wachten. Acht uur zou de operatie duren. Ze reden naar huis en verbeten de tijd achter de telefoon. Rond de klok van drie zouden ze de uit slag krijgen. „Het was om stapelgek van te worden", weet Willy nog. „Acht uur nauwelijks te ver dragen spanning. Iedereen bel de, terwijl wij op het verlos sende telefoontje zaten te wachten. Om tien voor drie belde een dame op om te ver tellen dat de horloge klaar was. Ik ontplofte bijna, ik moest mijn agressie kwijt. Dat zijn momenten in je leven die je geen drie keer moet meema ken. Mike kan straks weer al les. Hij is een geboren voetbal ler. Hij trapt links en rechts. Hij kopte al sinaasappelen toen hij net kon lopen. Hij kan straks laten zien dat ik gelijk heb. Een paar maanden gele den kon hij amper vijftien me ter lopen. Hij had een unieke hartafwijking. Er is een last van mijn schouders gevallen. Hij krijgt wel nog een pacema ker, maar dat is meer uit voor zorg dan uit noodzaak". Op het moment dat hij zijn af- scheidswedstrijd speelt, zal de operatie van zijn zoon naar de achtergrond zijn verdrongen. Hij heeft andere, meer pretti gere herinneringen, die nooit zullen vervagen. En gebeurt dat toch dan heeft hij nog de veertig plakboeken die zijn vrouw en een schoonbroer heb ben bijgehouden. Een brok ge schiedenis in woord en beeld om U tegen te zeggen. Achttien jaar topvoetbal, waarvan drie jaar FC Twente en vijftien jaar PSV en zijn Europacup-voet bal. „Toen ik nog in Helmond woonde, voetbalden René en ik altijd. We deden er alles voor om iets te bereiken. Ik herinner me nog dat we op de lagere school een zwem- en een fiet- suurtje hadden. Daar deden we niet aan mee. Dan stonden we op het veld. Daarom heb ik ook nooit mijn zwem- en verkeers- diploma gehaald". EINDHOVEN - In de afgelopen achttien jaar is Willy van de Kerkhof ontelbaar veel spelers op zijn pad tegengeko men. Tien jaar geleden speelde hij zelfs nog tegen Guus Hiddink (toen NEC), zijn huidige en laatste trainer. Ook bij PSV kruisten in de loop der jaren tientallen roem ruchte spelers zijn weg. Veel van hen zijn al in de vergetel heid geraakt Zijn droomelftal van PSV ziet er als volgt uit: In het doel Jan van Beveren, in de verdediging Eric Gerets, Ronald Koeman, Ivan Nielsen en Jan Heintze, op het mid denveld Gerald Vanenburg, Willy van de Kerkhof, Ruud Gullit en Sören Lerby, en in de aanval Ralf Edström en Frank Arnesen. juders van Hulst bren- is dat zij, de Geweste- ibouwschap voor Zee- oesloten een ophokge- 18 t/m vrijdag 27 mei 17.00 uur (met uitzon- leriode vallende zonda- 5 maand mei). vliegen in voornoemde het houden van wed en voor jonge duiven. ouders van Hulst, ster, Mr. F.A.W. Jacobs H.J. van Geesbergen In 1969 verhuisden Willy en René van Helmond naar En schede. Willy had al enkele ja ren verkering. Op advies eigenlijk van trainer Kees Rij vers trouwde hij vlak voor zijn verhuizing. Hij was pas acht tien jaar destijds. „Rijvers was er een voorstander van dat voetballers vroeg trouwen. Ik heb ervaren dat een vrouw be langrijk is voor een topvoetbal- Ier. Ik kan wel zeggen dat mijn vrouw een stuk van mijn car rière heeft bepaald. Ik heb veel huwelijken van collega's zien stuk lopen". De overgang van Twente naar PSV, met zijn tweelingbroer René, verliep min of meer vlekkeloos. Rijvers werd trai ner van PSV, en hij nam de broers mee. Een jaar vóór het WK-toernooi in West-Duits- land werd die transfer een feit PSV haalde dat seizoen geen Eurbpacup-voetbal. Toch wer den hij en René geselecteerd. „Op een vrijdagnacht, ik was op de bruiloft van Adri van Kraay, kreeg ik te horen dat ook ik me de volgende dag moest melden in Zeist. Gerrie Muhren had zich afgemeld, vandaar. Rinus Michels maakte me snel duidelijk dat ik bij de reservegroep zat. Ieder een moest bij hem komen. René en ik mochten samen op zijn kantoor komen. Vijf minuten duurde dat gesprek. Hij zei: geef je ogen en oren goed de kost, want van een WK kun je veel leren. En jullie zijn hier om te lerea En ik heb toen ge leerd dat er op topniveau on voorstelbaar veel geoorloofd is. Je moet er wel prestaties te genover zetten en je wapenen tegen veel dingen. Ik heb het allemaal goed doorstaan. En gekozen voor een brok zeker heid. Want ik ben met Jong bloed de enige van de WK-se- lectie van 1974 die niet naar het buitenland is vertrokken". Toch kreeg Willy van de Kerkhof redelijk veel publici teit in de jaren nadien. Temeer daar hij vier jaar later, tijdens het WK in Argentinië, wel een basisplaats had. Het WK-elftal van 1974 was slechts op twee plaatsen gewijzigd. Happel coachte Oranje opnieuw naar een tweede plaats. „Happel was uniek", bevestigt ook Willy van de Kerkhof. „Op de eerste dag liet hij meteen zien wie hij was. Hij wedde met tien man voor een geeltje dat hij de bal het vaakst in de krui sing zou schietea Het lukte hem drie van de vijf keer. Ren- senbrink lukte het slechts twee keer. Hij haalde het geld op en ging fluitend naar binnen om verder te kaarten. Een dag voor de finale zei hij tegen mijWil ly, jij speelt morgen tegen die lange, hoe heet hij ook weer? Ik zei: Kempes, trainer. Juist, ant- woorde hij, die is voor jou. Meer woorden maakte hij aan dat feit niet vuil. Hij had een goede kijk op de groep. Dat het in de verlenging toch nog fout ging, kwam omdat Luque twee keer in een vrije positie kwam te staan. Ernie Brandts moest op hem spelen. Krol kreeg met Kempes te maken en ik moest doorschuiven. Wij wilden na de gelijkmaker van Nanninga, in de verlenging meteen door drukken. Maar Happel zei: eerst even de kat uit de boom kijken. Vier minuten later was het 2-1 voor Argentinië". Minder goed ging het met Oranje en Willy van de Kerk hof op het EK in Italië. In de wedstrijd tegen West-Duits- land werd Willy twee keer weggezet door Bernd Schuster, toen nog een vrij onbekende ayern München-PSV 0-0,1 oktober 1987. Willy van de Kerkhof passeert Norbert Eder. - FOTO AP - FOTO DE STEM/DICK DE BOER voetballer. „Schuster stond tussen Arie Haan en mij in. Haan was slimmer dan ik en zorgde steeds dat ik tegenover Schuster kwam te staan. Dat ging dus mis. Ik weet nu hoe dat moet Dat zou me niet meer gebeurea Schuster en Best zijn de enige tegenstanders geweest die mij het echt moeilijk heb ben gemaakt. De beste wed strijden speelde ik altijd tegen Michel Platini. Hij kon zijn passjes verdelen, ik kon mijn sterke dingen etaleren. Toch was mijn type spel niet om uit te blinkea Ik heb altijd gezegd: als ik opval en uitblink, draait het team niet goed. Ik zorgde dat anderen aan het werk kwa- mem door snelle intercepties en het verzenden van passes. Dat beeld heb ik vrijwel altijd voor ogen gehad. Alleen niet toen we terugkwamen uit Argentinië. Toen dachten alle PSV'ers dat ze meer konden dan voordien. Ook ik heb die fout gemaakt. Ik dacht plotseling ook dat ik het spel kon maken. Het werden de slechtste maanden uit mijn carrière. Ook Rijvers zei: ga snel terug in je mandje". En zo bleef Willy van de Kerk hof door de jaren heen de klus jesman van PSV, of de onver moeibare stofzuiger, zoals ze hem nu noemea „Mijn waar dering voor mijn werk zag ik steeds beloond door mijn selec ties voor Oranje. En ik heb het zólang volgehouden door de taktiek en een stukje slimheid die ik in mijn spel inbouwde. Er zijn honderden betere voet ballers dan ik, maar niet op mijn positie. En ik heb mijn po sitie altijd gewaardeerd. In Ne derland zijn er niet veel 'stof zuigers' zoals ik te vinden. Su- vrijn mist de slimheid om de bal goed af te pakken. Edward Linskens zou mijn opvolger kunnen worden. Hij heeft ook een goede conditie en ook van grote voeten, zeg maar schui- fiatten. Aan hem kan PSV de komende tien jaar een goede verdedigende middenvelder hebben". Omdat zijn broer René nu en volgend seizoen bij Eindhoven voetbalt, werd Willy gevraagd of hij hem straks wil vergezel len. Maar hij wimpelde dat verzoek vriendelijk af. „Ik zou niet meer bij een andere club kunnen gaan spelea Ik heb te lang aan de top gestaaa Bij een andere club zouden ze te veel van mij verwachtea Ze willen de oude Van de Kerkhof ziea Maar ik sluit nu mijn carrière af met wéér een landstitel en misschien de finale van het EC-toernooi. Na zoiets moois kun je toch niet naar een eerste divisieclub gaan". Willy erkent veel voordelen te hebben gehad van zijn carriere. „Je hebt overal gemakkelijk entree, iedereen wil graag met je in contact komen. Echte vrienden maak je niet. Hoewel ik opvallend veel telefoontjes en brieven heb gehad tijdens de ziekte van mijn zoom En het medium televisie is voor onze generatie natuurlijk ook van groot belang geweest. Iedereen kent ons niet alleen van naam, maar ook van gezicht. Dat be tekent wel weer dat je veel pri vacy moet inleveren. Een keer ongedwongen doorzakken kan nauwelijks. Nou heb ik dat toch zelden gedaan. Ik zou elke aan komende profvoetballer willen voorhouden dat hij nooit moet roken, matig moet zijn in het gebruik van alcohol en dat het allerbelangrijkste is veel sla pen. Goed en gedoseerd je rust en afstand nemen". Vijftien jaar topvoetbal heb ben Willy niet onbemiddeld achter gelaten. Hij is onafhan kelijk, ook financieel. Hij is vi noloog en heeft in Nuenen een exclusieve wijnhandel. Boven dien is hij commercieel ad junct-directeur van een schoonmaakbedrijf met 3500 werknemers. Maar voetbal was en is zijn leven. Daarom hoopt hij straks iets te mogen doen voor de jeugd. Hen begeleiden en wegwijs maken in de wereld van het profvoetbal. „Ik heb het vroeger allemaal zelf moe ten leren. In de jaren zestig stelde het voetbal in Nederland nog weinig voor. Daarom ben ik blij dat deel heb uitgemaakt van de lichting 1974, waarmee ik me dan ook altijd nauw ver bonden zal voelen. Ook al heb ik in West-Duitsland zelf niet gespeeld". Een van de vele hoogtepunten uit de carriere van 'de stofzuiger', het landskampioenschap in 1986. Vlnr: manager Kees Ploegsma (half zichtbaar), Berry van Aerie, Willy van de Kerk hof en Ruud Gullit. - FOTO ANP '5 1

de Stem | 1988 | | pagina 11