NATUURLIJK, U KUNT ËR'NMAANDJE WACHTEN Steeds meer luxe voor Chinezen ;ÓRBATSJOV EN NAJIBULLAH WILLEN AKKOORD AFGHANISTAN Shultz stelt voorwaarden aan PLO-deelname onderhandelingen RIEF UIT tND BUITENLAND Jpfygnw BUITENLAND VRIJDAG 8 APRIL 1988 T21 rfabriek i van de baan OSKOU/GENEVE TR-AFP) - Sovjet- irtij leider Michail orbatsjov en de Af- aanse president Na- ullah hebben don- rdag verklaard dat Sovjettroepen vanaf Putten rijden de bussJ 15 mei kunnen worden zwn het komend week teruggetrokken uit Af- hanistan op voor aarde dat fer in Ge- een vredesak- bereikt. oord wordt pector guitkering mag minkomens stoppen' Iersvliegers en KLM ;n 250 banen inlevert tt EXPERIMENTEN MET KAPITALISME IN DE VOLKSREPUBLIEK CHINESE INDRUKKEN Kinderwagen met motor NIEUWSOVERZICHT Zuidafrika martelt Botswaanse burgers Zuidafrikaanse leider zwaar gewond Mogelijk centrum-links kabinet in Italië VS akkoord met handelscontacten SU Kapers vuren waarschuwingsschoten af to troepen hebben don - Palestijnen opgepakt voor aanval op joodse kinderen >idag 14 Palestijnen opge- J L C l aki die ervan worden ver- Lfit betrokken te zijn bij aanval op een groep „odse kinderen in het dorp Jgjta op de bezette Weste- |L Jordaanoever, waarbij loensdag een joods meisje lerd gedood. lit is uit veiligheidskringen Lmoneri. Het incident, waar- ti ock twee Palestijnen wer- tn doodgeschoten, heeft woe- indfl reacties uitgelokt onder de joodse kolonisten in de be zette gebieden. Volgens de zegslieden wer den de 15 Palestijnen afgelopen nacht opgepakt tijdens een zoekactie van Israëlische troe pen in het dorp, waar de 15-ja- rige Tirza Porat werd gedood toen Palestijnse inwoners een groep kinderen uit de naburige joodse nederzetting Elon Moreh met een regen van stenen beko gelden. De Israëlische minister van defensie, Yitzhak Rabin, ver klaarde voor de legerradio: „Wij kennen een aantal van de inwoners van het dorp Beita die aan de aanval hebben mee gedaan en -wij zullen hen vol gens de wet aanpakken om hen te straffen". Volgens het leger schoten de begeleiders van de groep schoolkinderen twee Palestij nen dood. Maar zij werden Ia- ter door Palestijnse inwoners van het dorp overmeesterd toen hun munitie opraakte. Het meisje was het eerste slachtof fer dat onder de joodse burger bevolking viel in de al 17 weken durende opstand in de bezette gebieden. Sinds het begin van de onlusten zijn zeker 135 Pa lestijnen en één Israëlische sol daat gedood. Het incident heeft woedende reacties uitgelokt onder de bijna 70.000 joodse kolonisten die zich hebben gevestigd in de gebieden, die Israël in de Juni- oorlog in 1967 veroverde op Jordanië en Egypté. Verschei dene joodse kolonisten hebben het incident aangegrepen om de stopzetting te eisen van de pogingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, George Shultz, een vredes regeling voor het Midden-oos ten tot stand te brengea Andere kolonisten hebben de regering opgeroepen de huizen van Palestijnse verdachten met de grond gelijk te maken, ste nengooiende betogers het land uit te zetten of zelfs het hele dorp Beita te verwoesten. In het vraaggesprek voor de legerradio ontweek Rabin vra gen over hardere maatregelen tegen betogende Palestijnen. Volgens de minister van defen sie hebben de troepenverster kingen en de arrestatie van zo'n 4.600 Palestijnen er al toe bijgedragen de opstand onder controle te brengea met de directie van Nederland een princi[ jarige cao voor de 1> burg, Zaandam, Eerl )ril 1990. id jaar gaan de lonen werknemers die nu dienst en twee- en drii fcg van 1,25 naar 1,75 pi Tie geldt voor 61-jarij snel ovjettroepen weg i dat er nog nader overl voor alle werknemers van het concern in Ni 6e werknemers volgens 'jaar en op 1 oktober v< van een procent. 1% /-VTV1 mot a Sovjet-Af§haans over- g in de Oezteekse hoofd- ad Tasjkentl gaven Gor- m om excessen met dis» aan strikter worden nag» Be (verlengde) bussen wor discogangers en dat voot gve jn het daar over eens gt ^n met discogangers op J Brielle uitblijven. In it Voer op Voorne-Putten - - „„u vlak daarvoor, op goed atsjov en Najibullah een 'eur door twee jongensm imeenschapjelijke ver ste dag waren door 1» aring uit, Ize van uitzondering wel gt zedige l en detailhandel zullen v< terrein behoort in de (►n op de dienstensector, geveer acht miljard guli tt het Economisch Instil t het rapport 'Werk (iensten in de groothandel aarlijks zal groeien en in ent. Vooral de vraag bud, programma-ontwikte fterk stijgen. Andere groet dame, uitzendkrachten e l de transportdiensten voor ndat bedrijven wat meer tut |Raad van Beroep in Utrectlj ebied van sociale verzekert) evallingsuitkering in bijzo» loven als de totale uitkering 3 I in het hoger beroep dat a Ie bibliotheekcentrale in Gr» pn uitspraak van de Raadvi weken nadat ze een tweeli» I rk gegaan, omdat de kinder» I jlijven. Toen ze de resteren) I iskomst van de tweeling, wel ij fsvereniging haar een bevalI i met de raad in Groningen j ie van zes weken direct na) - ad overwoog daarbij dat vei ie bedoeling van de Ziektev^ fen kind een zekere rust-t pmische Controle Dienst (EG ek naar de feitelijke inkoraa I ent van de rechtbank in Df dit bepaald in het kort J Vereniging (LSV) had aangtl tóng (sociale zaken) die de of legevea jen een onderzoek naar de inkj 1D daarbij dan ook vragen M lat de specialisten werken, i Volgens hem handelt de om sen de LSV en het kabinetn pgenoemd 'generaal akkoor»| nderzoeken naar inkomens fen worden gehouden, pegevens gebruiken bij het vi linkomen van de special' peid van het salaris van een slagen voor kosten en socii E moeten betalen. ■eniging van Nederlandse 7» KLM in conflict geraakt over' en van de chartermaatschaf sten naar de Nederlandse Au' t mogelij kheid niet uit deze *en, wanneer de KLM zou besl' ?ren zonder goedkeuring van niet verleend, nenstellingen van de cockpit ligen door Martinair-vliegers ejj •den gevlogen wil de KLM werk- en rusttij denregeling pt echter dat het gaat om - en rusttijdenbepalingen van laten zijn. an van minister Deetman het' re regeling voor het leerlingwe icholen 250 arbeidsplaatsen kos Herwijs uitgerekend. Dit beteM sen per instituut komen te ver" voor het leerlingwezen beste" overhevelen van de streeksch" lerwijs naar de landelijke org#' vakorganisatie beschuldigt deh bestuur jegens het personeel d®| een dergelijke ingrijpende wl aarin om de idertekening edesakkoord stan en Pa- ;evraagd. irklaarde presi- iq dat Pakistan ;reid is opl'elk willekeurig iment' een (redesakkoord te idertekenen omdat Moskou Washingth hun onenigheid ibben opgejbst over de leve- ig van waiens aan de strij- Sovjet-leider Gorbatsjov (r) en de Afghaanse leider Najibullah voor de bespreking in Tasj- an een issen Afgh; istan wordl |i Islamabad it Zia ul-l kent. dende partijen. Gorbatsjov kondigde begin februari aan dat Moskou zijn 115.000 militairen met ingang van 15 mei uit Afghanistan zou terugtrekken als Kabul en Isla mabad voor 15 maart in Ge- nève een akoord zouden berei ken, waarvoor de Sovjetunie en de Verenigde Staten zich ga rant zouden stellen. Maar het indirecte overleg in Genève, dat werd gehouden onder auspiciën van de Ver enigde Naties, kwam vorige maand vast te zitten na proble men over het al dan niet voort zetten van de militaire steun aan Kabul en het islamitische verzet. In de verklaring van Tasj kent wordt geen melding gemaakt van militaire steun, - FOTO ANP maar wel werd opgemerkt dat Najibullah de bereidheid van de Sovjetunie en Afghanistan begroette om zich garant te stellen voor de naleving van het akkoord. Volgens waarne mers wordt met die opmerking gesuggereerd dat de problemen op dat gebied uit de wereld zijn. In Washington hadden func tionarissen woensdag al gezegd dat er een compromis zou kun nen worden bereikt, waarbij Washington wapens blijft stu ren aan de Mujaheddin en Moskou de militaire steun voortzet aan het Afghaanse be wind. Pogingen een doorbraak te bereiken in het vredesoverleg raakten in een stroomversnel ling toen de Sovjetminister van buitenlandse zaken maandag onverwacht naar Kabul vloog voor overleg met de Afghaanse regering. Twee dagen later vertrok Gorbatsjov onaange kondigd naar Tasjkent, waar die dag ook de Afghaanse pre sident Najibullah was gearri veerd. Het gemeenschappelijk com muniqué dat na afloop van het overleg werd uitgegeven maakt melding Moskous steun voor een 'onafhankelijke, onge bonden en neutrale' staat Af ghanistan. Haar territorium zal nooit worden gebruikt voor vijandige doeleinden jegens de buurlanden: de Sovjetunie, China, India, Iran en Pakistan. In de verklaring stond verder dat Najibullahs poltitiek van verzoening de vorming van een Afghaanse coalitieregering mogelijk maakt waaraan ook vertegenwoordigers van de is lamitische rebellen kunnen deelnemea Het Afghaanse verzet wil echter het vertrek van de Sovjettroepen èn het vertrek van het 'goddeloze' be wind in Kabul. In Genève toonde de VN-be- middelaar in het indirecte overleg, Diego Cordovez, zich terughoudend over de moge lijkheden van een spoedige on dertekening van een vredesak koord, ondanks de optimisti sche geluiden uit Islamabad en Tasjkent. „Er staat een enorme druk op mij. Hij is een ver schrikkelijk moeilijke tijd", al dus de functionaris die donder dag zijn bemiddelende rol voortzette. „Er moeten heel moeilijke beslissingen worden genomen. Het enige goede is en dat is belangrijk dat de politieke wil voor het nemen van de beslissingen aanwezig is". Een Amerikaanse functiona ris ie bij het overleg in Ge nève aanwezig is, onder staatssecretaris Robert Peck, toonde zich tevreden met de verklaring van Tasjkent. „Het is goed nieuws, het ziet er goed uit", zei hij. Maar de functiona ris weigerde een officiële reac tie te geven, omdat hij eerst contact moest maken met Washingtoa (ADVERTENTIE) (S j. tóe s/im is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover z'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje Ing volgende week woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ -*• JERUZALEM (AFP/RTR/ ANP) - In een vraaggesprek met de Israëlische televisie heeft de Amerikaanse mi nister Shultz verklaard dat wat hem betreft vertegen woordigers van de Palestij nen die aan vredesonder handelingen deelnemen ook van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO mo gen zijn, maar geen terro ristisch verleden mogen hebben en bereid moeten zijn de staat Israël te erken nen. Het vraaggesprek werd woens dagochtend opgenomen voor dat Shultz naar Egypte vertrok en 's avonds uitgezonden, ech ter zonder de gebruikelijke on dertitels in het Arabisch. „In de Jordaans-Palestijnse delegatie moeten ook wettige vertegenwoordigers van alle Palestijnen zitten," zei Shultz. „Zoals de Israëliërs het willen, alleen praten met mensen met wie men graag wil praten, dat werkt niet. Degenen die de be trokken partijen moeten verte genwoordigen, moeten mensen zijn die als wettige voorvech ters worden beschouwd." Shultz verwierp niet het idee dat deze vertegenwoordigers mensen van de PLO zouden zijn, maar hij stelde daaraan wel voorwaarden. „In de PLO zijn mensen met een terroris tisch verleden en in haar hand vest roept de PLO op tot ver nietiging van Israël (van de staat Israël - red.)", zei Shultz. „De mensen die de Palestijnen vertegenwoordigen, moeten zich duidelijk distantiëren van terrorisme en Israël erkennen." Shultz zei niet dat Israël het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen moet erkennen, maar wel dat 'er een dialoog met de Palestijnen moet zijn. Wij erkennen dat zij legitieme rechten hebben. Hun huidige situatie kan hen geen bevredi ging schenken,' onderstreepte Shultz. Hij ging niet in op de vraag of de nieuwe Ameri kaanse standpunten over Pa lestijnse deelname aan vredes onderhandelingen weinig zo den aan de dijk voor de Pales tijnen, omdat de door de VS ge propageerde vredesconferentie geen enkele beslissingsbe voegdheid zal hebben en de werkelijke onderhandelingen volgens de VS bilateraal tussen Israël en zijn Arabische buur landen moeten plaatsvindea Over de Palestijnse opstand merkte hij op dat 'het probleem niet het geweld is, maar het feit dat er anderhalf miljoen men sen zijn met ambities, frustra ties, mogelijkheden, kinderen en kleinkinderen die een toe komst willen. Als de Israëliërs hen dat ontzeggen, komen er grote problemen.' Shultz is gisteren, op de vierde dag van zijn vredesmis sie, naar Saoediarabië vertrok ken. Hij zal ook daar, in ge sprekken met koning Fahd, steun zoeken voor het Ameri kaanse vredesplan voor het Midden-Oosten. lor Marilou den Outer NDS de Maoïstische poli- k, die streefde naar een issenloze maatschappij, ;ft afgedaan, zijn er in na inderdaad meer klas- ontstaan. :er, bepaalde privileges he mden er ook in de tijden van 'grote roerganger' Mao tse- "ig. De enige limousines, ïpleet met gordijntjes voor ramen, die toen door de 'aten reden, reden er voor de 'e Partijfunctionarissen, limousines zijn nu nog iwelijks te ofitdekken tussen s^rk toegmomen gemoto- '°erde verkeé. :halve de vele grote lijn- ien en vrachtwagens, rijden S,Pfr.en rnaer personenau- 13X1 s en lieine personen- ges peze ziin geheel 0f ge_ -itelijk eigaidom van de 'Tïl. ondernemers, ïi Chinezen hebben de aan- 'nng vanut 'Peking' ter genomer om zelf een on- leming te reginnen. Dit is >ral zichtb; ir in steden en Heden die 11 'Speciale Eco- ■msche Zon(SEZ) zijnver- hrinmen (l1de teal van de jovincie Aiioy' geheten) in zuidoostm van China, ter 'gte van 1 ;t eiland Taiwan ^o'n SEZ. Van een andere er welvaende SEZ nabij Hong Kong, Shenzen, is bekend dat in het jaar 1985 het inko men per hoofd van de bevol king daar vier keer zo groot was als in Shanghai, ook beslist geen 'arme' stad. Het moge dui delijk zijn: in de SEZ's wordt geëxperimenteerd met 'kapita listische methoden'. Er is meer privé-initiatief mogelijk en de salarissen liggen op een hoger peil dan in de rest van China. Om te voorkomen dat nu alle Chinezen een stormloop begin nen op deze welvarende gebie den zijn er vestigingsregels op gesteld. Voor Shenzen zijn die zelfs zo streng dat het voor een Chinees niet mogelijk is de stad te bezoeken zonder een speciale vergunning. Die vergunning krijgt men alleen als men kan aantonen dat men er familie heeft wonen of op uitnodiging komt. Zoals in veel gevallen in het Chinese leven doet het heb ben van 'guanxi's' (relaties) wonderen. Veel Chinezen ver zekeren dat het niet echt moei lijk is om Shenzen te bezoeken. Er bestaan grote verschillen tussen de inkomens van men sen die geheel of gedeeltelijk een eigen bedrijfje hebben en van mensen die een staatsinko- men genieten. Het salaris van de laatste groep schommelt tussen de 60 en zo'n 200 yuan per maand. Mensen die in loon dienst van een bedrijf in de SEZ Xiamen werken, ontvan gen zo'n dertig procent meer. Het inkomen van zelfstan dige ondernemers is moeilijk te schatten, maar dit kan oplopen tot een paar duizend yuan per maand. Deze ongelijke situatie verleidt een vrouw die werkt aan de universiteit van Xia men bij het inkopen doen op de markt tot het stellen van de vraag: 'Hoe is het mogelijk dat de mensen die hier werken zo veel verdienen, en wij, die heb ben gestudeerd zo weinig?' In de SEZ Xiamen is de rol die het kapitaal speelt nog niet eens zo duidelijk zichtbaar. Duidelijker is deze bijvoor beeld in de stad Canton, die de grotere rijkdom mede te dan ken heeft aan de nabijheid van Hong Kong en Shenzen. Op de straten rijden opvallend veel Japanse en Europese personen auto's en niet van de goedkoop ste klassen. Jongeren lopen ge kleed in de laatste mode, maar dat gebeurt nog zo sporadisch dat het lijkt of zij van een an dere planeet zijn gekomen. Het contrast met de armer geklede rest van de Cantonese bevol king en met de stoffige straten is te groot. Voor de overgrote meerder heid van de Chinezen is de luxe om modieuze kleding te hebben niet weggelegd. Kleine luxe komt echter onder handbereik van steeds meer mensen. Was er vroeger maar een, goedkope, bus naar het werk, nu rijden er twee of drie. Hoe kleiner de bus hoe gerieflijker en duurder. In Xiamen is de prijs voor één kaartje in de gelede en altijd bomvolle bus één mao (toen mao staat gelijk aan één yuan). Een kaartje in een ongelede bus kost twee mao en dit extra geld geeft meestal extra kans op een zitplaats. In het Japanse mini- busje betaalt men vier en een halve mao. Een taxi kost voor een rit over dezelfde afstand vijf yuan. Ook de interlokale bussen zijn er steeds meer in verschillende luxe- en prijs klassen. Andere luxe die meer ge woon is geworden zijn fris dranken en sigaretten van bui tenlandse afkomst. En er wordt vaker buitenshuis gegeten in restaurants. Dat laatste kan in een stad als Xiamen zelfs in de grotere hotels. In veel grote Chinese steden accepteren de hotels en de bijbehorende res taurants alleen het geld dat speciaal voor gebruik door bui tenlanders is bedoeld. Dit geld heeft zelfs een spe ciale naam: de 'Foreign Ex change Centificates' (FEC's). Deze 'munt' bestaat sinds 1980 naast de munteenheid de 'Ren minbi' (RMB, 'Volksgeld'). Of ficieel krijgt men voor 1 FEC 1 RMB. Op de zwarte markt is de laatste tijd voor 100 FEC echter 150-155 RMB te verkrijgen. Om FEC's te krijgen dient men bui tenlandse valuta in te wisselen. Chinezen die de hand weten te leggen op FEC's kunnen de zelfde privileges genieten als buitenlanders: ze kunnen gaan eten in restaurants in hotels voor buitenlanders en ze kun nen inkopen doen in de zogehe ten 'Vriendschapswinkel'. Bij Chinezen zijn daar vooral in trek de sloffen buitenlandse sigaretten, electronische appa raten, cosmetica en kleding. Veelal kennen zij ook 'speciale adresjes' waar zij met FEC's goederen uit illegale handel met Hong Kong en Taiwan kunnen verkopen. In 'Peking' wordt al enige tijd gesproken over afschaffing van de FEC als aparte munt eenheid. Dit zal echter niet de ongelijkheid opheffen. Zolang er behoefte is aan meer pro- dukten uit het buitenland dan er op de officiële markt te krij gen zijn, zal er behoefte blijven aan harde valuta. Na afschaf fing van de FEC zal zwarte handel worden betaald met va luta als de Hong Kong-en de Amerikaanse dollar, zoals ook te zien is in Oosteuropese lan den. Het zal ook niet het beden kelijke verschijnsel opheffen dat menig winkelier zijn bui tenlandse kleurentelevisietoe stel alleen wenst te verkopen aan een klant met FEC's in zijn portomonnee. (Vorige artikelen in deze serie wer den geplaatst op 6 en 7 april) HET Britse departe ment van verkeer vindt gemotori seerde kinderwagens maar niks. Een jonge moeder van Exmouth in De von, die twee maanden lang ge bruik had gemaakt van een kinderwa gen die heel zacht werd aangedreven door een electrisch motortje, heeft van het ministerie in Londen bericht gekregen dat haar karretje niet zo maar op straat mag verschij nen. Telkens wanneer ze ermee op stap gaan zonder dat hun tedere hoofden beschermd worden door een valhelm, overtreden zowel de besturende dame, Ber- nadette Burton (26), als haar schattige zoontje van 18 maan den, Sebastian, de verkeerswet ten. Want een kinderwagen uit gerust met een motor moet als een gemotoriseerd rijtuig wor den beschouwd en wat die din gen betreft, is de Britse wetge ving onverbiddelijk. Aangezien er nog geen motor helmen voor baby's in de handel zijn, laat Bernadette haar elec trisch in beweging gebrachte kinderwagen maar weer thuis. Ze heeft geen zin om het vehikel in Bristol te laten bekijken door gestrenge inspecteurs van het departement van verkeer, die al les wat door een eigen kracht bron wordt aangedreven, onder brengen in bepaalde catego rieën. Het hangt van de afdeling af waarin een bepaald rijtuig te rechtkomt of de bestuurder van dit vehikel een rijbewijs moet hebben. Voor Bernadette Burton is die officiële rompslomp een onwel kome tegenslag. De Engelse re gio Devon kan bezwaarlijk een plat pannekoekenland worden genoemd. Bernadette woont in Exmouth op de kruin van een steile heuvel, maar de winkels en het gezondheidscentrum die door haar geregeld worden be zocht, bevinden zich in het dal van haar straat. Telkens als ze met de baby even een frisse neus gaat halen, moet ze tijdens de afdaling flink afremmen en nadien heel hard duwen om weer thuis te kunnen komen. Aangezien Bernadette Burton vaak last heeft van pijn lijke ontstekingen in de knieën en de heupen, vallen dergelijke uitstapjes niet mee. Precies om die reden had haar broer David (28) voorgesteld haar kinderwagen te motorise ren. David Burton is een han dige doe-het-zelver. Hij instal leerde tussen de vier wielen een electrische motor, afkomstig uit een afgedankte C5-driewieler, gebouwd door de legendarische Britse uitvinder en zakenman Sir Clive Sinclair. Door Rogor Simon* Het gezapige vaartje waarmee Bernadettes kinderwagen hierna door de straten van Exmouth zoemde, kon bezwaarlijk door gaan voor een felle spurt. „Het ging net hard genoeg om moei teloos op de top van de heuvel te kunnen komen", zegt Berna dette er zelf van. Maar de heren van verkeer zijn onverbiddelijk. Zowel de bestuurster als de enige passa gier van de gemotoriseerde kin derwagen dienen een valhelm te dragen, anders moet hun rijtuig op stal blijven, tot de inspec teurs van het ministerie er een passende afdeling voor hebben gevonden. Sir Clive Sinclair, wiens C5- driewieler een flop van jewelste is gebleken, vindt de houding van het ministerie van verkeer onvergeeflijk. „Ik ben van me ning dat er in dit land grote be hoefte is aan gemotoriseerde kinderwagens", zegt hij. „Als verkeer de voorschnften naar de letter opvat, dan hebben wij nieuwe wetten nodig." GABORONE (IPS) - Drie Botswanen, die van plan waren naar Zuidafrika te reizen, zijn door Zuidafrikaanse soldaten in het grensgebied opgepakt, gemarteld en teruggestuurd. Dit heeft de woordvoerder van het Botswaanse leger, Mompati Merafhe, gisteren in Gaborone bekendgemaakt. Volgens de drie slachtoffers wilden de Zuidafrikanen dat ze hen een plattegrond gaven van de centrale gevangenis van Ga borone en informatie over de exacte verblijfplaats van een aantal Zuidafrikaanse soldaten, die sinds vorige week in Bots wana gevangen zouden zitten. Vorige week maandag vielen soldaten van het apartheidsregime Botswana binnen en dood den in Phiring, een van de buitenwijken van de hoofdstad, vier vermeende leden van het Afrikaans Nationaal Congres. Een woedende menigte verzamelde zich daarop voor het hoofdbu reau van politie en eiste „het bloed van de schuldigen." Het ge rucht ging dat een onbekend aantal van de overvallers gear resteerd was. LISSABON (REUTER) - Een Zuidafrikaanse anti-apartheids- activist is donderdag ernstig gewond geraakt bij een bomaan slag in de Mo?ambikaanse hoofdstad Maputo. Dit heeft het Portugese persbureau Lusa gemeld. Volgens Lusa raakte de advocaat Albie Sachs, een blanke poli tieke activist die al jaren in ballingschap leeft, gewond toen zijn auto bij het starten ontplofte. De aanslag vond vlak voor de Portugese ambassade in het centrum van Maputo plaats. ROME (AFP) - De socialistische partij in Italië heeft donder dag het groene licht gegeven voor de mogelijke vorming van een nieuwe regering samen met de christen-democraten. Dit gebeurde in de vorm van goedkeuring van het regeerprogram dat daartoe is opgesteld door de secretaris van de CD, Ciriaco DeMita. Het vorige kabinet, van premier Goria, was ook een centrum linkse coalitie van de socialisten (15 procent van de stemmen) en CD (35 procent). De directe aanleiding tot de val van dit 46ste Italiaanse kabinet sinds 1946 vormde onenigheid over de vraag of de kerncentrale Montalto di Castro moet worden vol tooid. De Mita schijnt daarvoor een compromis te hebben ge vonden dat Montalto verder zo moet worden gebouwd dat er ook kan worden overgeschakeld op aardgas en steenkolen. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse minister van econo mische zaken, C. William Verity, heeft van het Amerikaanse kabinet toestemming gekregen de handel met de Sovjetunie op een vijftal terreinen te stimuleren. Deze terreinen zijn voe dingsprocessen, energie, bouwapparatuur, medische produkten en de dienstensector, waaronder verzekeringen. Dit heeft het Amerikaanse dagblad 'The New York Times' donderdag be richt. De krant, die zegt zich te baseren op uitlatingen van re geringsfunctionarissen, meldt dat Verity in de kabinetsdiscus sies, die twee maanden voortduurden, vooral steun heeft ge kregen van de ministers van financiën en van buitenlandse za ken. Vooral van het Pentagon kwamen bezwaren tegen de sa menwerkingsvoorstellen. De minister van defensie vreest dat de Sovjetunie door deze samenwerking in militair opzicht zal worden versterkt. NICOSIA (RTR) - De kapers van een Kuwayts vliegtuig met 55 mensen aan boord dat staat op het vliegveld van Mashhad in Iran, hebben donderdag waarschuwingsschoten afgevuurd op de politie die het toestel omringt. Volgens het persagentschap werden eerst drie en vijf minuten later nog eens twee schoten afgevuurd. De kapers, die met vijf of zes zijn en Arabisch spre ken, hebben hun eis herhaald dat obstakels die op de landings baan zijn geplaatst, worden weggenomen. Zij eisen de vrijla ting van zeventien Arabische gevangenen in Kuwayt en willen met onbekende bestemming kunnen vertrekken als de eis niet wordt ingewilligd. De kapers blijken donderdagmorgen te heb ben laten weten dat zij het toestel onze tijd zouden laten ver trekken als de regering van Kuwayt dan nog niet gunstig op hun eis - de invrijheidstelling van zeventien gevangenen in dat land - was ingegaan.

de Stem | 1988 | | pagina 9