UITBLAZEN Strijd om de 'Generale' in eindfase [a 211 dag [EUN-VERDA je Stem com r Onthutsend Perreweps perewesp DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 8 APRIL 1988 ëvën -DESTEM- BELGISCHE 'OUDE DAME' VOLGENDE WEEK MET BILLEN BLOOT Afmaken Ziekenhuis als garage (2) PAPIER VOOR UW PEN SDI )ESTEMBINNENLANC JREDA - 'Aardig en intellige iFerdy) E. heeft gekend. kortsluiting L] TERREWEPS slaat nergens op. De zich van dialect bedie nende autochtonen van Oosterhout-Dongen en omgeving zitten dus fout. Ook de aanhangers van de theorie dat perreweps van pèèrdewesp komt hebben hoogstwaarschijnlijk ongelijk. Mijn eigen bedenksel over de middeleeuwse, rondreizende barbier-geneesheer als bron van het woord perreweps, wordt door verschillende lezers aan de kant geschoven, in en kele gevallen zó overtuigend dat ook de Latijnse benaming voor de 'gewone' wespen, Para- vespula vulgaris respectievelijk germanica, zal moeten verval len als oorsprong van onze per reweps. Jammer. Mijn verhaaltje over die middeleeuwse 'marktdokter' was geïnspireerd door een boek dat ik pas gelezen had en dat zo'n dokter als hoofdpersoon heeft. Het speelt in het nog pri mitieve, Angelsaksische Enge land, in het midden van de elfde eeuw en gaat over een jongen die als wees bij een rondtrekkende kwakzalver te rechtkomt en dan ontdekt dat hij de gave heeft mensen te ge nezen. Hij neemt levensgevaar lijke risico's om in het Perzi sche Isfahan geneeskunde te kunnen gaan studeren. De ge weldige voorsprong die hij daar opdoet leidt er, na zijn terug keer in Londen, alleen maar toe dat hij van een soort ketterij wordt beschuldigd en naar de Schotse Hooglanden moet vluchten. (De heelmeester door Noah Gordon. Uitgeverij Lui- tingh). Mijn theorie was dat mid deleeuwse geneesheren bij het behandelen van wespesteken zich het latijnse 'paravespula' heten ontvallen en dat de pa tiënten dit woord op de duur overnamen en verbasterden tot perreweps. Dat kan alleen al niet, aldus L.M. Bouten uit Oosterhout, omdat de Latijnse naam Paravespula daarvoor veel te jong is. De naam is be trekkelijk kort geleden ge vormd, „vermoedelijk op grond van gewijzigde inzichten over de systematiek van de wespen. Voordien", zo gaat Bouten ver der, „was de Latijnse naam ge woon Vespa vulgaris." Bertus de Vree uit Rijen, oud-corrector van deze krant en een op de redactie destijds terecht gevreesde kei op taalge bied is er eens breed voor gaan zitten. „Het is verkeerd ervan uit te gaan dat het woord uit het Latijn komt", schrijft hij. „Men heeft in het Germaans wel meer woorden die bijna een zelfde structuur hebben als het Latijn, Romaans, Gallo-Ro- maans en het Oudfrans ook kennen. De wesp is er een voor beeld van: wepsa (Germaans), vespa (Latijn), gwespa (Ro maans) en guêpe (Frans)." Na ook de Romaanse talen en het moderne Frans (terre- dan wel guêpe) te hebben geëli mineerd als mogelijke oor sprongen van de perreweps, rest De Vree alleen de moge lijkheid dat perreweps „een ge woon dagehjks woord uit het WIM KOCK Germaans is." Dan gaat de Vree een stap verder om te ko men waar we wezen willen: „Als we te werk gaan volgens analogie is het onmogelijk dat perreweps van pèèrde- komt. Vergelijk alle samenstellingen met pèèrde-. Nergens gaat de 'd' verloren. Er blijft geen an dere mogelijkheid over dan dat de perreweps een perewesp is." De verwisseling van 'p' en 't' (terreweps) ontstaat volgens de Vree bij onzorgvuldig ge bruik van het woord heel ge makkelijk doordat de plofklan- ken 'p' en 't' qua vorming zo dicht bij elkaar liggen. Volgens De Vree heeft het woord perre weps „een eigen (historische) Germaanse ontwikkeling on dergaan en is het niet beïnvloed door welke Romaanse taal dan ook." Benamingen van dieren, werktuigen, voorwerpen etc., die een belangrijke rol speelden in het dagehjks leven van de plattelandsbevolking hadden een grote kans te overleven, zelfs nadat een andere taal als algemene voertaal was gaan do mineren. In dit verband wijst De Vree op het frappante ver schijnsel dat in het dialect zelfs de 'ps' van het Germaanse woord wepsa bewaard is geble ven. Volgens hem kunnen we de 'sp' van wesp beschouwen als hypercorrect, zoals kaai kade moest worden en rauwe ham soms ruwe ham. Hebben we nu de oorsprong en de betekenis van perreweps gevonden? De Vree is zeer reso luut in zijn conclusie: - Perreweps is een eigen Ger maans woord; - het heeft een eigen fonetische ontwikkeling; - door analogie is bewezen dat het woord de betekenis heeft van perewesp en niet van paar- dewesp. Ik kan tegen zijn redenering en conclusies niet op. Wie wel? Nog steeds heb ik de verkla ring niet gevonden van het woord singoren in de talloze 'fantasiegerechten' waarmee kinderen werden afgescheept die vroegen wat ze te eten kre gen. H Oerlemans uit Dongen denkt me op weg te helpen met de uitdrukking die zijn moeder daarvoor had: Husse mee samo- ren. Ik word er niet wijzer door helaas. Bij G. van Herpen uit Breda aten ze vroeger thuis knollepotte-megaosie en bij H. de Vooght uit Oosterhout stront mee stripkes en rooie ripkes. Eigenaardig is de tekst waarmee bij De Vooght de maaltijd werd afgesloten, alvo rens het dankgebed op te zeg gen: „Het heeft gesmaakt en d'r zal geen zand meer afgaan." De Vooght zelf kent de beteke nis van deze uitdrukking niet. Ik ook niet. Wie kent haar wel? Even Uitblazen, 4800 MB Breda. Postbus 3229. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIINIIIIIIIIIIF. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, f 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen 7 Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. „DALLAS zonder vrou wen". Zo noemt Etienne Davignon, directeur en top-woordvoerder van de Generale Maatschap pij, de nu al drie maan den durende machtsstrijd om de grootste superholding van België. Sinds de Italiaanse industrieel Carlo De Benedetti op 18 januari de top van de 'Ge nerale' inlichtte over zijn plannen om eer ste aandeelhouder te worden, zijn de mil jarden inderdaad over tafel gevlogen. Een buitengewone algemene aandeelhou dersvergadering aanstaande donderdag is de voorlopig laatste aflevering in het feuil leton. Dan moet de 'oude dame' met de bil len bloot, en zal blijken wie er écht de baas is in België. Door Frans Boogaard CARLO De Benedetti, de Italiaanse industrieel die in één klap heel België wilde opkopen, kan in een opzicht tevreden zijn, zelfs als aanstaande donderdag blijkt dat hij niet de groot ste aandeelhouder van de Société Générale is. Van wat hij nog maar een aantal weken geleden een 'in geslapen boeltje' noemde, een holding zonder veel creativi teit, waar het zaken-doen vooral als een lastige bijkom stigheid werd gezien, is in Brussel niets meer terug te vinden. Op het hoofdkantoor van de 'Generale', pal tegen over de ambtswoning van de missionair premier Wilfried Martens en met als naaste bu ren het parlement en het ko ninklijk paleis, heerst nu een sfeer van koortsachtige be drijvigheid. Leden van de Raad van bestuur, adviseurs, juristen, afgevaardigd be stuurders en kantoorperso neel werken zich uit de naad om de buitengewone aandeel houdersvergadering, die sta tutair op die plaats moet wor den gehouden, tot in de puntjes voor te bereiden. Meer dan 160 jaar lang was het 180 zitplaatsen tellende auditorium op de beneden verdieping voldoende om de toeloop van belangstellende aandeelhouders op te vangen, maar donderdag wordt dat moeilijker. Hoewel er niet veel kleine aandeelhouders meer zijn, en een paar andere zeker verstek zullen laten gaan - koningin Beatrix bijvoorbeeld, en ko ning Boudewijn, alsmede de Zaïrese president Moboetoe, van wie overigens wordt be twijfeld of hij nog aandelen heeft - wordt voor de 'verga dering van de eeuw' een onge kende drukte verwacht. Daarin namelijk moet de ont knoping plaatsvinden van wat het Amerikaanse zaken blad Business Week zonder aarzelen omschreef als 'de grootste strijd om een onder neming, die Europa ooit heeft meegemaakt'. Té lang misschien voor bui tenstaanders, maar zeker niet voor geïnteresseerde Belgen, die ongeveer met zijn tien miljoenen zijn, heeft het drama rond de 'Generale' zich voortgesleept. In een duize lingwekkend machtsspel met steeds weer nieuwe ontwik kelingen op de Brusselse Carlo de Benedetti (rechts) samen met minister van Financiën Eyskens - fotoanp beurs, tactische zetten en te genzetten en juridische trou vailles, hebben de twee voor naamste tegenspelers, De Be nedetti en zijn Franse holding Cerus, en het Franse Suez rond wie de 'oude' Generale- leiding zich heeft gegroe peerd, miljarden op tafel ge legd. Naar schatting De Bene detti een kleine 4 miljard, Suez iets minder dan de helft. Niet alleen voor 'kleine' mensen, maar zelfs voor 'klei ne' ministers van Financiën als Ruding en Eyskens zijn dat bedragen die tellen. Het 'spel' rond de Generale is dan ook van het begin af het spel van het kapitaal geweest, van de grote cijfers. Van koers stijgingen die de beursnote ring van het Generale-aan- deel uiteindelijk tot het vier voudige opjoegen, van de ver handeling op en buitenom de beurs van soms vier, vijf mil joen aandelen op één dag. België even als navel van de financiële wereld, met plotseling de Brusselse beurs prominent in de kolommen van gerenommeerde bladen als de Wall Street Journal, Newsweek en Business Week, die normaal koning Boude wijn in Denemarken zoeken en de Belgische regering in Amsterdam. Zó hoog gingen de golven en zó on-Belgisch was de omvang van de strijd, dat zelfs een financiële krachtpatser als André Ley- sen, die zich ooit in een over moedige bui 'de Belgische De Benedetti' noemde, met zijn hele Gevaert-holding maar een paar dagen mocht mee spelen. Na die paar dagen, waarin Leysen met eigen en vreemd kapitaal probeerde de 'Generale' voor België te be houden, kocht De Benedetti hem uit. In het hele Generale-drama is Leysen de enige die tot nu toe tastbaar winst heeft ge boekt. De 'redder' van België, die dit verscheurde, maar daarom niet minder mooie koninkrijk uit de klauwen van die Italiaanse geldwolf zou houden, ontpopte zich op een strategisch moment tot 'raider' (iemand die met een rücksichtsloze aandelenhan del veel geld verdient). Leysen af door de zijdeur, maar voor lopig is hij wel de enige die aan het Generale-drama ruim 192 miljoen heeft verdiend. Er zijn er die hun principes voor minder verpatsen. Voor de Generale Maat schappij, die begin vorige eeuw door Willem I werd op gericht om de ontwikkeling van de industrie te bevorde ren en de al te voorzichtige bourgeoisie daarvoor risico dragend kapitaal uit de zak te kloppen, kwam de 'overval' van Carlo De Benedetti begin dit jaar als een complete ver rassing. Vorig jaar, toen er al wat beweging zat in de Gene- rale-aandelen en voor het eerst geruchten opdoken over een 'geheimzinnige koper', dacht Generale-gouverneur René Lamy aan iedereen, be halve aan Carlo De Benedetti, die hij op dat moment nog als 'vriend' betitelde. Maar toen de Italiaanse Olivetti-topman op 17 januari de Raad van Be stuur van de Generale meldde dat hij 18,6 procent van het aandelenkapitaal in handen had en van plan was een openbaar bod uit te brengen op nog eens 15 procent, bracht Lamy zijn gevoelens voor deze 'roofvogel en imperialist' met heel wat minder warmte naar buiten. „Met termen die op het Kremlin allang voor bijgestreefd zijn," zo zou De Benedetti een dag later alle beledigingen aan zijn adres samenvatten. De Italiaanse industrieel, beter toegerust om de media te bespelen dan Lamy en Da vignon, trok zich met een flinke schare adviseurs, beurs- en financieel specialis ten en juridisch raadgevers terug op de bovenverdieping van het Hilton-hotel. Daar vandaan lichtte hij zijn plan nen toe om in het zicht van de Europese eenheidsmarkt in 1992 de Belgische holding, die in binnen- en buitenland meer dan 1200 bedrijven con troleert en waarvan de hele Belgische economie recht streeks afhankelijk is, tot een nog grotere Europese holding uit te bouwen. Tevens ver zette hij zich tegen de kapi taalsverhoging (12 miljoen nieuwe aandelen bovenop de 28 miljoen bestaande) en scheldpartijen waarmee de top van de Generale hem bui ten de deur wilde houden, en bracht hij beleefheidsbezoek- jes aan de hele top van het de missionaire kabinet Martens- VII. Als een rasechte, maar dan veel sympathieker J.R. speelde De Benedetti vol overgave in op de toch al door een slepende kabinetsforma tie gevoede walging voor het politieke bedrijf, en België ge nóót. "Ik was blij dat Martens zo makkelijk met zijn agenda kon schuiven, want de mijne zat vol," aldus de Italiaanse super-ster, die later een paar van zijn eigen medewerkers 'te vergaande arrogantie' zou verwijten. Toen op 8 februari de Gene- rale-leiding André Leysen naar voren schoof in een uiterste poging om met Vlaams en buitenlands kapi taal de Société voor België te behouden, had de voormalig 'Europees manager van het jaar' De Benedetti zelfs tal van vooraanstaande Walen al in zijn zak. „Liever een Ita liaan aan de macht dan een Vlaming", aldus de socialisti sche burgemeester van Char leroi, die met deze kreet in Franstalig België grote bijval vond. Leysen, die zijn hand over speelde, onder meer door zich op te werpen als woordvoer der van kapitaalkrachtige concerns die hij vergeten was te raadplegen, zag zich al na een paar dagen gedwongen tot een neutrale positie, die hij zelf, zinspelend op de Franse holding van De Benedetti, gekscherend als 'Cerus-posi- tief noch Cerus-negatief' om schreef. Niet veel later bleek Leysen voor een fikse vrijage met De Benedetti toch niet bang. Voor eigen rekening ac cepteerde hij een minder heidsaandeel in diens sub holding 'Europe 1992', daar mee de positie van Cerus bin nen het aandelenkapitaal van De Generale versterkend. De Generale hergroepeerde zich, en accepteerde een pact met het Franse Suez in een nieuw anti-De Benedetti-front Dat front beweert nu ruim 50 pro cent van het aandelenkapitaal in handen te hebben, maar De Benedetti zegt dat dat onmo gelijk is. Volgens het Amerikaanse blad Business Week heeft de Franssprekende Italiaan, die over de hele wereld baas is van meer dan 100.000 werkne mers en die in Wallonië al en thousiast tot 'president van België' is uitgeroepen, bewust toegeslagen op een moment dat Brussel zonder volwaar dige regering zat. Twee jaar eerder, toen hij een vijandig bod lanceerde op de Franse producent van auto-onderde len Valéo, wachtte hij ook de parlementaire verkiezingen af om een minimum aan poli tiek verzet te hoeven weer staan. Volgens Business Week is dat de reden geweest dat de Franse minister van Finan ciën, Balladur, de afgelopen maanden Suez voluit heeft gesteund in haar pogingen De Benedetti bij de Generale bui ten te houden. Maar ook het verzet van de Generale zelf moet weerbasti- ger zijn geweest dan De Bene detti had voorzien. Een ban kier die de bliksemcarrière van de Italiaanse topmanager op de voet heeft gevolgd stelde onlangs vast, dat tot nu toe De Benedetti er altijd in is geslaagd om zich met weinig geld de beslissende stem in ondernemingen toe te eige nen. Bij de Generale is hem dat niet gelukt. Met bijna vier miljard gulden is De Bene detti nog steeds minderheids aandeelhouder van een h0). ding, waarvan de aandelen sterk overgewaardeerd zijn Toen De Benedetti zijn eersfe 18,6 procent verwierf, kon i dat nog doen tegen een prijs I van minder dan 2500 frank (137,50 gulden) per aandeel Die prijs ging tweede helft ja nuari en februari pijlsnel om. hoog. Cerus, dat aanvankelijk over een 'vrij' kapitaal van2j: miljard Franse frank ofwel zo'n 900 miljoen gulden be. schikte, was niet langer toe-J reikend. De Benedetti elders al bedrijven moeten verkopen. Maar ook Suez heeft, om met De Benedetti het poker- spel in Brussel te kunnen doorspelen, een flinke veer moeten laten. Kapitaal met een rendement van 13 procent! moest worden ingeruild tegen! kapitaal met een rendement van minder dan 4 procent. Die! verliezen zijn direct. Maar in-J direct geldt voor Cerus voor Suez, dat bij gebrek a middelen nieuwe investerin-f gen in andere bedrijven komende jaren achterweg! zullen moeten blijven, ft, werkelijke schadepost daarmee tot een veelvoud op-f- lopen. De Benedetti daarop wellicht gedoeld, toen! hij onlangs in Milaan op merkte dat hij 'te hoffelijk was geweest, door al op 17 ja nuari zijn overname-plannen aan te kondigen. Had hij i uitgesteld, dan had hij i wekenlang aandelen tegen dê I vrijwel nominale waardt; kunnen opkopen, en had hij zich vele tientallen miljoenen!' bespaard. Het zijn luxe-fouten, Jan de Arbeider zich nooitfl kan veroorloven. Maar ook financiers met een bi oneindig kapitaal veel pijnl doen, qua prestige èn qua por-1 temonnee. Donderdag is nu D- maar voor wie, kan ook| daarna nog onduidelijk ven. Die onduidelijkheid! schuilt in de twaalf miljoen! nieuwe aandelen die de Genei rale heeft uitgeschreven De Benedetti buiten te hoii-i den, en die nu tijdelijk zijns geparkeerd bij Generale-; dochter Sodecom. Samen ver tegenwoordigen zij een kapi taal van ruim 2,7 miljard gul den. De Generale wil da gebruiken om het bestuurs-J centrum van de 'oude dan' in Brussel te houden, zij he een pil die móet worden t slikt - met zeer zware inbrens| van Suez. Maar Leysen, aan wie tienl van deze twaalf miljoen aan delen waren beloofd toen hij nog bezig was het koninkrijk! te redden, handhaaft zijr. claim, ook nu hij inmiddels: naar de 'vijand' is overgelo pen. De rechter moet in een zogenaamde bodemprocedure die maanden, zoniet jaren ii| beslag kan gaan nemen, over oordelen. Maar ook in die tussentijd moet de Generale,: in een krachtsverhouding die! donderdag wordt bepaald door Suez, Cerus, De Bene detti en een deel van de 'oude Generaleleiding worden be-l stuurd. In Brussel zal donder ji dag iemand de start van een eens zo veelbelovend avon-j tuur hartgrondig vervloeken1 In De Stem van 1 april las ik dat een 52-jarige man tij dens een rustige wandeling een gevecht 'op leven en dood' moest leveren met een hond. Hier past maar één maatregel: afmaken zo'n hond. Etten-Leur C.M. Portier-De Deugd MEN mag - moet zelfs - er van uitgaan dat interviewer René van der Velden de woorden van zijn gespreks partner de heer F. Croonen, directeur-geneesheer van het Ignatius-ziekenhuis, in De Stem van 30 maart juist heeft geciteerd. Dit aanne mende kunnen we niet an ders constateren dan enige keren pijnlijk te zijn getrof fen door de wijze waarop deze directeur zich als ge neesheer heeft uitgelaten. Bijvoorbeeld: „Fouten in een ziekenhuis zijn net zo normaal als bij een garage". Immers, het maken van fouten is niet normaal, houdt een afwijking in van de norm dat men zijn werk goed doet en geen fouten maakt. Vervagen van het normbesef leidt er toe dat men het normaal gaat vin den dat er in garages fouten worden gemaakt. Ik meen dit niet normaal te mogen vinden al besef ik terdege dat er in garages fouten worden gemaakt. Het zou evenwel heel wat menselij- ker klinken als was gespro ken over het feit, dat fouten maken menselijk is. Niet alleen is het grievend voor de (toekomstige) pa tiënten met een in een ga rage ter reparatie aangebo den auto te worden vergele ken, nog grievender is het te moeten lezen: „Als iemand een spuit toedient met het verkeerde spul erin is dat pech. Fout". Een doodnuch- tere constatering, welke van geen enkel mededogen met de verkeerd ingespoten pa tiënt blijk geeft; die heeft slechts pech gehad. „Maar er zijn mensen hier die de hele dag spuitjes in mensen zetten", wordt de heer Croonen aangehaald. Dat dit 'zetten' tot routine leidt, is alleszins verklaar baar en dat men niet 'mag' of 'moet' verwachten dat artsen en verplegend perso neel geen fouten maken, is dus menselijk en hoe onaan genaam, toch te aanvaar den. Maar al met al kan men de indruk krijgen dat er in ziekenhuizen heel wat meer fouten worden gemaakt dat men heeft durven dromen. Zeker nu onlangs is veron dersteld dat er jaarlijks in ons land duizend tot twee duizend mensen zouden sterven door medische fou ten. In het Ignatius wordt gemiddeld twee keer per jaar een medische fout ver moed ten gevolge waarvan iemand overlijdt. „Ik kan vermoeden dat het er meer zijn dan die twee, maar ik heb er geen idee over", zegt de her Croonen, evenmin als hij een flauw idee heeft over hoe de Nijmeegse fysicus aan het aantal 1000 tot 2000 is gekomen. Deze aantallen vallen de heer Croonen te gen en 'bij medici valt zoiets gevoelsmatig verkeerd'. Ik mag veronderstellen dat deze cijfers ook bij mensen buiten de ziekenhuissfeer gevoelsmatig verkeerd zijn gevallen. Doch je kunt je uiterste best doen om één derde van de fouten weg te werken, maar nul is niet haalbaar", aldus de heer Croonen. Een schrale troost of een rijke oogst? Wat opvalt, is dat de heer Croonen wel verontschuldi gend en verklarend spreekt over de fouten van medici en verplegend personeel (waarmede slechts een par tij van de menselijke kant wordt benaderd) en dat nauwelijks wordt gerept over de gevolgen van fa lende appratuur. Vallen die onder het begrip 'medisch falen' of onder het begrip 'grijs gebied'? Het Ignatius heeft een zo genaamde FONA-commis- sie waaraan medici zelf alle fouten, ongevallen en near accidents moeten melden. Zelf moeten melden. In het Ignatius krijgt deze com missie 170 meldingen per jaar binnen. Croonen weet dat maar een topje van de ijsberg wordt gemeld. Ik mag aannemen dat ook dit bij velen buiten de medische stand gevoelsmatig ver keerd moet vallen. Er sterft dus heel wat een natuur lijke dood, mag ik veronder stellen. Terugkomend op ons uit gangspunt: uit niets blijkt dat de woorden in de aanhef (waar gehakt wordt vallen spaanders). En wat dat be treft is een ziekenhuis net een houtzagerij) door de heer Croonen zijn gebezigd. Dan moet ik het niet juist achten dat de kop op pagina Stad en Streek 4, 'Zieken huis net 'n houtzagerij', tus sen aanhalingstekens is ge plaatst. De heer Croonen heeft zich al cru genoeg uit gelaten in zijn vergelijking met een garage. Ook de kop op de voorpagina - „Zieken huis is net een garage" - is tendentieus, aannemende dat de heer Croonen slechts heeft geconstateerd dat fou ten in een ziekenhuis net zo normaal zijn als in een ga rage. Bedoeld wordt eigen lijk (en dat is heel wat an ders), dat het net zo normaal is dat in een ziekenhuis fou ten worden gemaakt als het normaal is dat dit in een ga rage gebeurt. En daarmee zal de patiënt moeten leren leven. Of daaraan sterven. Breda Joost Andriessen HET is goed, als een droom vijf jaar oud is, deze op nieuw te bezien en jezelf of de dromer vragen te stellen Echter, het is in dit geval geen droom van een kind maar van een wereldmacht. Uw achtergrondinformatie van 30 maart jl., 'Doelstel lingen van SDI zijn dras tisch beperkt' is daarom juist, maar mist de zorgvul digheid die bij achtergrond informatie behoort. Dat is jammer. Enige kantteke ningen bij dit artikel wil ik graag maken, omdat (ge deeltelijke) onjuiste voor lichting niet tot uw redac tionele vrijheden zou dienen te behoren. De stelling dat president Reagan in zijn televisierede van 23 maart 1983 zijn visie (niet zijn droom) 'Star Wars' zou hebben genoemd, is ten ene male onjuist De presi dent sprak, na het belang van de vermindering van nucleaire wapens wederom te hebben benadrukt over: 'Laat mij met u een visie over de toekomst delen die hoop geeft. Het is nodig dat wij ons bezig gaan houden met een programma om de verschrikkelijke dreiging die uitgaat van de Sovjet- raketten te keren met mid delen die defensief zijn'. Pas in 1984 wordt er een onder zoeksprogramma gestart door het Amerikaanse mi nisterie van defensie dat of ficieel 'Strategie Defense Initiative' (SDI) wordt ge noemd. Tijdens de hierbo ven genoemde rede geeft dt| president wel aan wat hel| toekomstige SDI in moeten houden. De media en vooral Amerikaanse nieuwstelevi- sie bezigde sinds die redeé term Star Wars. Officieel ii altijd gesproken over SDI en alle andere benamingen zijn politieke en redaktio; nele vrijheden. Deze I tieve) naamgeverij is de grond waarom de discus sie over SDI zo vaak in A; media een negatieve ten dens meekrijgt. Weinil wordt bijvoorbeeld gepubUj ceerd over het Sovjet programma, terwijl ge informatie daarover be schikbaar is. Zelfs partijlei der Gorbatsjov verklaart! openlijk in een televisie-in terview met een Ameri kaanse CBS reporter cember 1987) dat zij ook eer SDI-programma hebber-. Een redaktioneel achter grondartikel dient dan nu beide kanten van het onder werp te belichten en zie' niet a priori anti-Ameri kaans op te stellen Het stuk zelf is niet sleclrtj hoewel een aantal techni sche onvolkomendhedet; voorkomen had kunne»! worden: 'Lasers v niet afgevoerd?; Lasers ver nietigen niet de raket (d'!j blaast zichzelf op nadat 1>' ser fundamentele stuursys temen onklaar maakt)". Öitea-Rljen HAF. Smid /an onze verslaggever „rvARLEM - De 56-jarige Gerrit fan Heijn, topman bij Ahold, ver dween op woensdag 9 september 1987. Bijna zeven maanden later, >11 dagen om precies te zijn, hield iet speciale rechercheteam uit Haarlem in Landsmeer vijf perso- len aan die ervan worden ver lacht betrokken te zijn bij de ont voering. Een dag later werd het li chaam van Gerrit Jan Heijn ge zonden in het bos bij Renkum. „Sr was al niemand meer die nog ge- loofde in de behouden thuiskomst van leijn. Al sinds begin december was iiiets meer vernomen van de ontvoer- lers Eind december sprak minister Corthals Altes via een brief aan de Veede Kamer zijn medeleven uit iet het verlies dat de familie 'naar Nie: /an onze verslaggever Zijn zuster zegt: „Hij was zachtaa én leed gedeeld". De man met wie hij de laatste Jaren een zakelijk geschil uit vecht via advocaten, zegt: „Hij vas een verdomd intelligente aan, met goede contactuele dgenschappen". De negatieve karakterteke- ingen komen niet verder dan: [,Hij was niet zo'n rustig type" „Hij was misschien een etje een warhoofd". Ook vordt gezegd dat hij 'in zich- elf gekeerd was' en 'niet te [reel sprak'. De man die zo gekarakteri- erd wordt, bekende woens dagavond Gérrit Jan Heijn te (lebben ontvoerd en gedood, iet is de persoon die door de olitie werd omschreven als en bende van harde, satani- che en onverbiddelijke crimi- |ielen, die niet in paniek raak- en en de ontvoering van Gerrit Jan Heijn degelijk voorbereid adden'. Da was van J Dell Hij tuig! snel kuni Niemand van de mensen in zijn Imgeving die kan geloven dat het de werkloze ingenieur uit Landsmeer was die gewoon Sloorleefde na de ontvoering en illeen af en toe onderdook om Ie familie Heijn op te bellen of het losgeld te incasseren, i Dat ongeloof verleidt een bud-collega er toe te zeggen dat het nog niet bewezen is dat hij e dader is. En loco-burge- aeester Van de Bos van -andsmeer zegt; „Hij is nog liet veroordeeld". Zijn zuster zegt: „Wij zagen ilkaar weinig, dus ik kan er liet veel over zeggen. Maar ik Senk dat kortsluiting door een pf andere gebeurtenis hem hiertoe heeft gebracht". De familie E. kwam voor de orlog naar Oosterbeek, waar Dl ders schal bij ten ver mij band vooif weri met vooif satii een CreJ orga daai wij den tot voos Het. iEEN Italiaans maffia-team, ook gee arde criminelen, heeft Gerrit Jan H _fiaar een werkloze ingenieur van 45 jprie grote kinderen, uit een riitjeswc Onthutsend, hoogstwaarschijnlijk op z'n eentje he eloerd. Hij heeft de ontvoering in z oorbere|cj Daarbij bedacht hij ook, c biawlf handigst zou zijn en da frachtoffer zou afsnijden. Hij liet het »ok op die 9de september vorig jaar. imii?«fuV"lrn,aakt Qevoel voor cynisrr imilie Heijn. Hij inde 450.000 gulden •Lrisvader Speelcle 211 da9en lang: oiitie en justitie hebben zich, voorzov 7i?n H-Ure van de ontvoerder verkeken de? ripv400r het losgeld 9een betere p yon?nr, 70rmat van 2iin autootje en tie ?p HnSJn eJs 'ndertijd aan de famili d?e!non?i u met het welbevinde 'nzet' b,i'kt nu uiterst lu it?e valt i?tcW(aS al d00d- Noch de fam bii hpfhf verwijten. Maar wel is toen al ?eek worden van de feiten, oer?n8ncftrtou0als.wij eerder constatee te streven naar afspra ?e!?w n'phifu'lte!,ten- ln de eir>dfase fc?dte?o£'eken dat de Journalistiek h Mten Lf^eging om al dan niet tot pc iaten kan' Journalisten kunr lèn als ze niet beschikken ov hngszaak?"19 96tr°kken worden uit kter0?^0?6^3" 5lechts constatere icj ontvoerder(s) en afperser^ loet wnrHCipe e,ke Wurman tot eer Eesteffi 96aCht' helpt ons 00k isVnon?fJ^Wellkende onthulling var 'ens bN te ?lehn de visie °P de ^hts srvallen pen> en dat zonder ta froosfdatrileVe[!zeer een onthutsen Voor een dealrecharche de zaak heefl 1° een deel van het gevoel van onm

de Stem | 1988 | | pagina 4