WAGENS R ES s p E C F E K de Stem GRASZODEK W.BAKKB >0 WORDTJE I ECHTE JUDOI I I IN DRIE JAAR UIT EEN Dl EP FINANCIEEL DAL ENDAG Prijs 42.000, 14.000, 15.000, 14.000, 10.500, 14.000, 00 18.000, >GELIJK I9708 eef Arpels ian Dior de La Renta ina der IVestoRint De Franse autofabrikant Renault veranderde in drie jaar tijd van een sociale werkplaats in een moderne industrie. De financiële resultaten, zes jaar lang in bloedrood geschreven, verbeterden vorig jaar met liefst tien miljard Franse francs. De volgende stap is die van staatsbedrijf naar een beursnotering. De revolutie van Renault: komt kinderen van het kapitaal, de dag der glorie breekt aan! n VRIJDAG 8 APRIL 1988 00 13.000, 7.750, 5.800, M it 27 op bestelling bij 40 m' GARDEN* TUINSPR0E! GRATIS TUINCENTRUM Guido Gezellestraat 27 TERNEUZEN Tel. 01150-17911 "Adverteren doet stof opwaaien. cmtiqualx.99 Inlichtingen: De Stem, 076-236911 Voor slechts f maken wij een prachtige kleur- vergroting van negatief op een formaat van 20*4 cm. van dia f 4,95 Geldigt/mi4mei 198S FOTO P. NICOLA' Dorpsstraat 14 4511 EG BRESKENS- tel. 01172J620 Ongelooflijk goed»1'*' De revolutie van Renault Door Willem Reijn Eind jaren zeventig, begin ja ren tachtig is Renault nog de grootste autofabrikant van Europa. De Renault 5 is een machtige troef gebleken in de markt voor de 'supermini's', de kleine, han dige, vlotte en sportief ogende wagentjes, die zowel geschikt zijn voor de grote weg als voor het halen van de boodschappen. De positie van de 5 is dan nog tamelijk onbe dreigd. Financieel is de positie van het autoconcern echter al niet meer rooskleurig. Renault duikt in 1981 in de rode cijfers. De verliescijfers ont wikkelen zich spectaculair: 1981 700 min FF, 1982 1.3 mld FF, 1983 1.6 mld FF, 198412.5 mld FF. In januari 1985 treedt Georges Besse aan als president-directeur van het Franse staats-automobiel- concern. De financiële situatie van het bedrijf is desastreus. Het verlies over 1984 is een record, het merk is niet langer nummer een in Europa, de verkopen kwijnen weg en de fa briek kampt met ernstige kwaliteits problemen. Het produktieproces is verouderd en de fabrieken worden bevolkt door veel te veel arbeiders, die nog eens gedemotiveerd zijn ge raakt door het sombere perspectief van werkloosheid. LE BRUTE Besse is binnengehaald als de su persaneerder. Eerder haalde hij een ander staatsbedrijf, het aluminium- concern Péchiney, met harde hand uit het slop. 'Le brute' is zijn bijnaam en die maakt hij waar. Jarenlang zijn bij Renault de noodzakelijke saneringsmaatregelen uitgebleven omdat de socialistische regering weigerde tienduizenden ar beiders de straat op te sturen. Dat is die dagen een van de kenmerkende problemen voor Renault: het con cern wordt niet geleid op basis van bedrijfseconomische overwegingen, het bedrijf wordt op grond van poli tieke belangen bestuurd. De rege ring wil niet dat tienduizenden arbei ders op straat komen te staan en ac cepteert in plaats van werkloosheid liever de miljoenenverliezen. REVOLUTIONAIR Maar de komst van Georges Besse is het einde van de sociale werkplaats. Hij stelt een revolutionair sanerings programma op waarin 35.000 banen; worden 'geschrapt. En Renault moet zich weer gaan bezighouden met het doel waarvoor het bedrijf is opge richt: het maken van automobielen. In de loop der tijd was het autocon cern met talloze nevenbedrijfjes aan gekleed: het handelde zelfs in koffie vanwege de overdadige consumptie van de meer dan honderdduizend werknemers. Tegelijkertijd toont Besse enig ge voel voor tact. Hij rijdt rond in een Renault Supercinq, de opvolger van de gewone 5, om te tonen dat ook het management de broekriem moet aanhalen. Het zijn trouwens niet al leen de werkers uit de voormalige Noordafrikaanse koloniën, die hun baan verliezen. Ook in het kader wordt flink gesneden. Besse heeft succes met zijn ope ratie. De macht van de vakbonden blijkt dit keer onvoldoende, ondanks het socialistische regime ir. Frank rijk. Besse weerstaat de relletjes op de Champs Elysées, die door sta kende Renault-arbeiders met 'ge leende' Renaults Is afgesloten; weer staat de protesten tegen de massa- afvloeiïngen. En boekt meteen de eerste voorzichtige resultaten: het verlies vermindert licht naar 10.9 mil jard FF. MOORD Het tweede jaar van het sanerings programma versnelt de verbeterin gen in het resultaat. Maar de leider van de Renault-revolutie wordt op gegeten door haar kinderen. Op een donkere novemberavond, op zeven tien november 1986, schieten twee leden van de Franse terreurgroep Action Directe Georges Besse, 59 jaar, getrouwd, vader van vijf kinde ren, hobby: het kweken van rozen, dood. De aanslag vindt plaats op de stoep voor zijn woning in Parijs. De twee daders wachten Besse op. Zij weten dat de president van Renault de laatste driehonderd meter altijd alleen wandelt, hoewel veiligheids- ,lnancl®e ral begint In 1981 nog lichtjes. In 1984 Is het bedrijf wel zeer diep gezonken. __d Raymond Levy, president-directeur. •ii functionarissen hem vele malen heb ben gewaarschuwd om dat niet te doen. Besse, eigenzinnig en eigen wijs, haalde er immer zijn schouders bij op. Een dag na de moord op Besse eist een cel van de Action Directe, het Commando Pierre Overney, de aanslag op. Pierre Overney was een linkse militant, die in 1972 bij ongere geldheden bij de Renault-fabrieken werd doodgeschoten. De confronta tie van de oude en de nieuwe revolu tie, die van de verbeelding en die van de cijfers. Die van het utopisme en die van het realisme. De erfenis van Besse: het verlies over 1986 be draagt nog 5.5 miljard francs, dat is de helft van het verlies over '85. De dood van Georges Besse is niet de dood van de revolutie. Zijn oude studiemakker Raymond Levy volgt Besse op. Levy is door de Bel gische regering ingehuurd om bij de verouderde, miljardenverliezen lij dende staalproducent Cockerill Sambre zaken op orde te zetten. Hij kiest voor het vaderland, voor Re nault en trekt de lijnen door die zijn vriend heeft uitgezet. OMSLAG En zie het wonder geschiedt: 1987 is het jaar van de omslag. De cijfers kunnen weer in zwart worden ge schreven. Er is een positief resultaat van 3.7 miljard francs oftewel een miljard gulden. Dat is een rendement van 2,5 procent op de omzet. En daarom vindt Raymond Levy het tijd geworden om opening van zaken te geven. Hij heeft vrijwel een jaar lang zich uiterst terughoudend opgesteld. Voor dinsdagmiddag 22 maart is de persconferentie uitgeschreven. Maar Renault is geen gewone onder neming. Op maandag 21 maart maakt de Minister van Handel en In tijd in kwalitatief opzicht tot de beste van Europa (als Volkswagen, BMW en Mercedes) wil behoren. Let wel: hij zegt dus niet dat Renault al aan die top staat. En ook is hij realistisch door te stellen dat Renault niet dustrie Alain Madelin de belangrijk ste cijfers al bekend. Madelin, lid van het rechtse no-nonsense kabinet van Jacques Chirac en dus een prediker van de markt-economie, kaapt de primeur van het winstherstel voor de neus van Levy weg en geeft daarmee twee maanden voor de presidents verkiezingen glans aan zijn geslaagd industriebeleid. GLIMLACH Toch trekt een glimlach het granie ten gezicht van Raymond Levy open. Hij spreekt van een spectaculaire verbetering van het resultaat. Hij toont zijn tevredenheid over met name de resultaten in de personen auto-sector maar waarschuwt dat het werk nog niet is gedaan. Hij zegt dat drie factoren de resultaten heb ben verbeterd. De rigoureuze sanering. In 1983 werkten er bij Renault 220.00 men sen, waarvan 102.500 in de perso nenauto-industrie. Nu werken er nog 189.000 mensen, waarvan 76.000 aan personenauto's. Dat komt tot uiting in de verbeterde produktiecij- fers: in '85 maakte elke Renault-em ployee elf Renault vijfjes per jaar, nu zet hij er vijtien per jaar in elkaar. De gunstige economische ontwik- kelingingen in '87: lagere rente, la gere inflatie, lagere BTW op auto's op de Franse thuismarkt. De versterking van het imago van Renault. Er werden in 1987 1.898.000 Renaults verkocht, 4,6 procent meer dan in '86. Renault had in zijn pijn-jaren het imago van een roestige Franse voiture, dat nog eens werd verslechterd door de on afgebroken stroom van storingsmel dingen van vooral Renault 25-rijders, onder wie Levy in zijn Belgische tijd. Levy toont zich realistisch en zegt te hopen dat Renault in twee, drie jaar streeft naar de titel van de eerste autoproducent van Europa. MlUEU Nu zit er enige geestelijke lenigheid in Levy's toespraak. Want hij stapt onmiddellijk op de rem als de milieu- eisen voor auto's ter sprake komen. Renault blijkt dan opeens helemaal geen nummer een op milieu-kwaliteit te willen worden, maar slechts te streven naar een grauwe middelmaat die vooral niks mag kosten. Want de financiële situatie bij Re nault mag dan wel sterk zijn verbe terd, de schuldenlast van het con cern is nog immer deprimerend. In de loop der rode jaren is de totale schuldenlast opgelopen tot 46.4 mil jard francs 15 mld). Daardoor werkt Renault met een negatief kapi taal van ruim 9 miljard francs 3 mld). De Franse regering wil daarom Renault schulden van 12 miljard francs kwijtschelden. Dat is tegen het zere been van de Jacques Calvet, president van het andere grote Franse autoconce/n PSA. De private producent van Peu geot en Citroën vindt de schuldaf schrijving een beloning voor slecht management en, zo zegt hij, deze bevoordeling veroorzaakt valse con currentie. Hij klaagt zijn nood bij de Europese commissie, die moet oor delen over de staatssteun voor Re nault. SMALEND Bij Renault is men het vanzelfspre kend niet met Calvet eens. Sterker nog: er wordt slechts smalend gerea geerd op Calvet. Renault is om poli tieke redenen niet zo snel met de re organisatie kunnen beginnen als PSA, stelt men, en is dus in het verle den benadeeld. Bovendien heeft PSA met de massa-ontslagen de kosten op de samenleving afgewen teld, dus wie praat hier over bevoor deling en valse concurrentie? En Renault moet weer een reëel werkkapitaal hebben voor de ontwik keling van nieuwe modellen en mo toren. Samenwerking met derden zal daarbij overigens onontbeerlijk zijn, zo zegt Levy, en hij blikt daarbij vooral Noordwaarts, naar Volvo bij voorbeeld. Fusies met andere auto producenten sluit hij voor de ko mendejaren uit. TOESTEMMING De politieke strijd wordt gewonnen door Renault. Want op 29 maart gaat de Europese commissie akkoord met de omvangrijke steun van de Franse staat aan het autoconcern. Die in stemming betreft steun voor totaal 20 miljard francs, bestaande uit de kwijtschelding en een bijdrage van 8 miljard die eerder werd verstrekt. Voorwaarde is dat Renault een zelf standig concern wordt (waarbij de aandelen overigens in handen van de staat mogen blijven) en dat de staatsbemoeienis hiermee is afgelo pen. De Franse regering ontvangt verheugd de boodschap. Er was niet meer op gerekend dat het besluit van de commissie nog voor de verkiezin gen zou vallen. Dat Renault zelfstandig zou moe ten worden, was al onderdeel van het saneringsplan. Die operatie is te vergelijken met wat in Nederland ge beurt met de PTT. Het doel is om het bedrijf markt-gericht te laten werken en niet te bezwaren met de loden last van de staatsbureaucratie. Als het aan de Renault-leiding zelf ligt, is de verzelfstandiging de opstap naar pri vatisering. De privatiseringsgolf die over Europa trekt, heeft bedrijven als Alfa Romeo in Italië doen overgaan naar Fiat en het Spaanse Seat in de armen van het Duitse VAG-concern gedreven. ROVER in Groot-Brittannië staat de Rover Groep op de nominatie om overge nomen te worden door British Aeros pace. De vergelijking tussen Rover en Renault dringt zich in alle opzich ten sterk op. Ook Rover werd uit de rode cijfers gehaald door een super- saneerder, de Canadese Brit Gra ham Day die eerder de Britse scheepsbouw in het juiste vaarwater bracht. Ook Rover moet met een flinke financiële injectie van de staat weer een gezonde balans krijgen. Daarbij wordt gesproken over een bedrag van 800 miljoen Engelse ponden 2.8 miljard), waarna BAe het bedrijf voor de geringe aankoop som van 150 miljoen pond mag over nemen. Maar de vergelijking dringt zich nog sterker op door de nationalisti sche emoties, die een stempel druk ken op elk overname-debat. Eerdere onderhandelingen over Rover met onder andere Ford liepen vast op de buitenlandse afkomst van Ford, dat nota bene de grootste autopro ducent van Engeland is. BAe, waar van de aandeelhouders zich bij de bekendmaking van de plannen mas saal hun afkeuring lieten blijken door een fikse koersdaling, is Brits en krijgt dus vermoedelijk wel toestem ming. Renault is Frans en moet Frans blijven, vinden links en rechts. Maar de vraag is of het lichaam van De Staat in het leven is geroepen om auto's te produceren. In de no-non- sense-jaren tachtig is het antwoord neen. Renault kan gewoon worden geprivatiseerd door een aandelen emissie. De angst na zwarte maan dag is niet op zijn plaats, want de koersen liggen nog altijd belangrijk hoger dan twee, drie jaar jaar terug. RENTELAST Renault is uit de rode cijfers. Het be drijf heeft een onvoorstelbare revolu tie meegemaakt sinds het droevige dieptepunt in '84. Maar de supersa neerder heeft zijn werk nog niet af. De schuldenlast van 34 miljard Franse francs die na de beloning van de Franse staat overblijft, zorgt voor een rentelast van ruim vier miljard FF per jaar. Dat betekent dat 2.8 pro cent van de omzet opgaat aan rente betalingen. Een hele verlichting ver geleken met '86 toen het percentage nog op 4.8 procent stond. Maar de concurrentie rekent een half pro cent. En de concurrenten lopen op papier nog altijd harder, zegt Levy: „Fiats winstcijfers waren drie keer zo goed en PSA deed het dubbel zo goed als Renault". De sanering gaat door. De Franse samenleving draagt de kosten van het realisme in de vorm van veron rustende verkiezingspolls. De prijs die noch Renault noch PSA in de winst- en verliescijfers opneemt be staat uit de toenemende steun voor de leider van het Franse fascisme, Jean-Marie Le Pen. In de voorsteden van Parijs en Marseille is de nieuwe revolutie in wording, die van de Franse werklozen tegen de Noord afrikaanse immigranten. Die van de werklozen tegen de werklozen. WEKELIJKSE CONSUMENTENBIJLAGE. EINDREDACTIE HEIN SLUIJTER, VORMGEVING AD COUWENBERGH.

de Stem | 1988 | | pagina 23