uïitijor 'No nonsense-benadering' ten koste van landschap9 iGEDEPUTEERDE: MEER SCHADELIJKE STOFFEN INZAMELEN ier maanden voor loging om Bredase 'ank op te lichten Galeriehouder Axel eist 500 schadevergoeding I Demonstratie rolstoel-dansen Aardenburg Verzet tegen fusie van scholen voor mbo Zeeuwsch-Vlaanderen I A$| ft Iets te vieren? ig, wie weet bereidingen ^g beginnen. ïers - een iets om aan )T geval inge- m best graag eens van pas ragen? /e u bij dezen in de buurt iet koffer, de 3n de Senator l voortreffelijk le echt kinder- ichtjes in makke hand-1 -koffersetuitinl ïelijk verkrijg er luxe tot bijna en veelheid van ^bben met ons ïotoren en de finig onderhoud zuinig zijn. jeciale aandacht ;lijke redenen is ook daar prima lat de inge- elf is ontwikkeld, die, bijvoorbeeld ;n maken. Of die ;n - nu besluiten nt de Opel- reiskoffers in hart ekendje ertussen-j methethele gezin dse zon, voor reis ook heengaat n voldoende heeft- INATUURBESCHERMINGS-VERENIGING 'T DUUMPJE OVER OOSTBURGSE RECREATIENOTA: Celstraf voor het 'rommelen' met loktersrecepten MIDDELBURG - Met het zetten van diverse handtekeningen onder contracten heeft Zeeland met ingang van heden een speciale dienst voor het ophalen van klein chemisch afval bij bedrij ven. Slibmengsels ^reda 6611 bedra§ van 'KANS OM ISOLEMENT DOOR ONTSPANNING TE DOORBREKEN' VRIJDAG 8 APRIL 1988 Onder water Badkamer Apart 'EERST DUIDELIJKHEID OVER GEVOLGEN' Banen weg Onderhandelingen Geen partij PvdA discusieert gezamenlijk over koers toekomst tOXK A culinair niveau vriendelijke Dnsterhoutseweq Teteringen - 076-7133»! 7 DE STEM VAN ZEELAND T27 Van onze verslaggever OOSTBURG - De recreatienota van de gemeente Oostburg ge tuigt van een 'no nonsense-bena dering'. In vergelijking met de vorige nota komen natuur- en landschapswaarden onvoldoende tot uitdrukking. I Dat is de mening van natuurbescher- mingsvereniging 't Duumpje.- Voor zitter Th. Kramer uitte deze week zijn grieven in de commissie voor planolo gie. Kramer wees op het belang van de voor het West Zeews-Vlaamse land schap zo karakteristieke kreken en dijken. Ook het internationaal be kende 't Zwin en de Westerschelde mogen niet als natuurgebied worden vergeten „Maar dat alles vinden we in deze nota niet meer terug." Hij pleitte voor het opstellen van een landschaps-beleidsplan. Daarin moet dan de bestaande beplanting worden geïnventariseerd. Aan de hand daarvan kan worden bekeken wat er nog ontbreekt en waar het landschap door kan worden versterkt. In deze vindt de vereniging de burge meester van Oostburg aan zijn zijde. Tijdens de commissievergadering zei Kruize dat zo'n plan er -samen met Sluis en Aardenburg - moet ko men. Met betrekking tot recreatie vindt 't Duumpje dat uiterst voorzichtig moet worden omgesprongen met ver dere uitbreiding. Tot bouw van extra zomerhuisjes in Cadzand mag vol gens Kramer pas worden overgegaan na gedegen onderzoek, omdat 'de spoeling steeds dunner wordt'. Gro tere campings moeten buiten de zoge naamde 'concentratie-gebieden' wor den gehouden. Verdere uitbreiding van kano-rou tes moet volgens de vereniging wor den tegengehouden en ook vindt men dat het oude haventje in Hoofdplaat geen recreatieve bestemming mag krijgen. Dit met het oog op het belang van de Hoge Platen als natuurgebied en rekening houdend met de moge lijke terugkeer van zeehonden in de monding van de Westerschelde. pliaaldienst chemisch afval Van onze correspondente JIDDELBURG - Voor 'ge- Irommel' met gestolen en vervalste doktersrecepten ijn twee Vlissingse vrou wen donderdag door de po litierechter in Middelburg bij verstek tot gevangenis- Istraffen veroordeeld. De 24-jarige E. S. kreeg vijf naanden opgelegd, waarvan wee voorwaardelijk, terwijl j bovendien drie weken moet litzitten die haar bij een vorig vonnis voorwaardelijk waren ppgelegd. had in mei een aantal recep- en gestolen uit de kastjes van vier Vlissingse artsen, waarna feij die vervolgens zelf invulde pn aanbood bij apotheken in aar woonplaats. In een geval liet ze dat doen Idoor een buitenlandse buur- touw, die ze met ziekenfonds aart en een rijksdaalder op fcad stuurde. Omdat men de aak in de apotheek niet ver- rouwde, werd de buurvrouw angehouden, waarna S. door de mand viel. Later verklaarde ze dat ze ot de vervalsingen was over gegaan omdat geen enkele arts ereid was haar de gewenste almeringsmiddelen voor te rijven, die ze meende nodig hebben om te kunnen afkic ken van een drugsverslaving. In oktober '86 had de vrouw ovendien met een blanco ankoverdracht 800 gulden van de rekening van haar buurman pp zichzelf laten overschrijven pn naar aanleiding van deze aak werd er door de politie en hoeveelheid amfetaminen de woning van de vrouw angetroffen. De 35-jarige mevrouw C. B. ad (eveneens in mei) twee re epten gecopieerd en had daar- hee bij apotheken in Rotter- am, Bergen op Zoom en Goes pt tien maal toe kalmerende niddelen weten te bemachti gen. Zij kreeg donderdag een levangenisstraf opgelegd van »ier maanden, waarvan de helft voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Van onze verslaggever Milieu-gedeputeerde Greet de Vries-Hommes sprak gis teren de verwachting uit dat er vanaf nu nog meer van deze schadelijke stoffen kunnen worden ingezameld, om dat meer chemo-karren voor de huishoudens worden in gezet en er een speciale ophaaldienst voor bedrijven is geschapen. Vorig jaar werd in Zeeland in totaal 200.000 kilo van dit soort afval opgehaald bij bedrijven en huishoudens. „Aanvankelijk was er in Zeeland sprake van een 'breng- systeem'; hier is ons depot, komt u maar naar ons toe. Zoiets werkt wel, maar lang niet zo goed als een afhaalsys- teem, waarop meer en meer wordt overgeschakeld", zei de gedeputeerde. Naar verhouding werd tot nu toe veel aandacht geschon ken aan het kklein chemisch afval uit huishoudens. „De eer lijkheid gebiedt ons echter te zeggen dat volgens landelijke cijfers per jaar ongeveer 100.000 ton aan 'probleemstoffen' op een niet verantwoorde wijze in het milieu verdwijnt. Daarvan is ongeveer 85.000 ton afkom stig van bedrijven. Hoog tijd om het inzamelbeleid ook actief op deze categorie te richten". Bij bedrijven gaat het gemid deld om zo'n 200 kilo afval per maand. Hoeveelheden die vaak te groot zijn voor gemeentelijke depots, maar te klein voor spe ciale afvoer van grote partijen. Daarom is nu een afhaalsys- teem voor bedrijven opgezet. De provincie Zeeland gaat hierbij in zee met drie bedrij ven. De firma's Heeren en Boon zijn gekozen, omdat zij ook ac tief zijn op het terrein van de afvoer van klein chemisch af val uit huishoudens en het be drijf Wubben is gespecialiseerd in het vervoer van olie-water- slibmengsels. Op korte termijn kunnen de Zeeuwse bedrijven een folder verwachten met in formatie over afvoermogelijk- heden (uiteraard tegen beta ling) en om welke stoffen het gaat. Gedeputeerde De Vries-Hom- mes verwacht dat komende ja ren meer stoffen worden inge zameld. „Dan pas bereiken wij een tastbare verbetering van ons milieu. Dat is een onot- koombare eis en die moeten we vertalen in beleid." Zij wees erop dat een schoon milieu ook een economische noodzaak is. Enerzijds, omdat het onder het tapijt schuiven het probleem grote schoonmaakkosten in de toekomst betekent en ander zijds omdat in het complex van vestigingsfactyoren voor nieuwe bedrijfsactiviteiten de vraag naar een schoon milieu een zeer belangrijke rol gaat spelen. Het plaatsen van diverse handtekeningen betekende een begin voor de ophaaldienst voor chemisch afval. Tweede van rechts is gedeputeerde De Vries-Hommes. - fotowillem miebas tan onze correspondente MIDDELBURG - De 61-ja- ^gej. k. uit Kortgene is ponderdag door de politie rechter in Middelburg con- »rm de eis veroordeeld tot £h gevangenisstraf van per maanden, waarvan een ^ïaand voorwaardelijk. WERELD VAN GENERAL MOTORS acht"' - had op 26 juni van het vorig 'f®r, VL Inging gedaan een Ji.Ol 0 gulden afhandig te ma- fn. Hij deed dit met tehtep t" vais rijbewijs, waar- Wee hij zich voordeed als een jekenmghouderinVoiendam lant medewerkster van de h w'artrouwde de zaak niet p het de gegevens natrekken. 1"' r, m tussen in een zij ka pertje zat te wachten, rook on raad en vluchtte door een raam naar buiten. Later kon de man worden aangehouden. De 41-jarige D. R. uit Bergen op Zoom kreeg acht weken op gelegd, waarvan zes weken voorwaardelijk, omdat hij in de periode mei '84 tot en met mei '87 zijn werkgever in Borssele zo'n 21.000 gulden had 'lichter' gemaakt. Hij had dit gedaan uit hoofde van zijn functie van filiaalhouder van een bedrijf, op welke titel hij leningen van andere bedrijven los kreeg, die hij vervolgens in eigen zak stak. R. verklaarde gehandeld te hebben uit geldnood, veroor zaakt door schulden die hij moest maken, toen hij voor hetzelfde bedrijf vanuit Rot terdam naar Borssele was overgeplaatst. Er zijn verschillende manieren om met een rolstoel te dansen. Op de foto is een vorm van combi-dansen te zien Van onze verslaggever AARDENBURG - In bejaardencen trum Coensdike is gisteravond een demonstratie van rolstoel- en zit- 1 dansen gehouden. De avond was be- Engeland doeld om belangstelling te wekken voor deze uit Engeland afkomstige dansvorm. mee willen doen, want rolstoel-dansen biedt ze een kans om hun isolement te doorbreken door middel van ontspan ning", aldus Gerda Maenhout. Dansleidster Gerda Maenhout ver zorgde de demonstratie samen met twee rolstoel- en zitdansinstructrices. De de monstratie is voor haar een eindexame nopdracht in het kader van de opleiding die zij in Eindhoven volgt. Die opdracht houdt tevens in dat op korte termijn een rolstoeldansclub wordt opgericht. „Ik hoop dat het van de grond komt. Er zijn in West Zeeuwsch- Vlaanderen redelijk veel mensen die in een rolstoel zitten. Ik heb er nu al dertig op mijn lijstje staan en ik hoop dat ze Het rolstoeldansen werd in 1971 ontwik keld in Engeland. In 1980 werd een Ne derlandse afdeling opgericht door Cor- rie van Hugten. Zij geldt als grote sti mulator in Nederland van het rolstoel- dansen en gaf het landelijke bekendheid via verschillende televisieprogramma's. Van Hugten geeft overigens op 31 mei een demonstratie in het kader van het derde lustrum van verpleegtehuis Ter Schorre in Terneuzen. Die wordt gege ven in dansschool Bilderbeek. Voor mensen die aan een rolstoel ge bonden zijn is het plezierig om mee te doen aan dans of polonaise, kortom te bewegen op muziek. - FOTO WIM KOOIJMAN Er zijn verschillende mogelijkheden: paar-dansen met twee rolstoelen, combi-dansen (rolstoelgebruiker met staande partner of zitdansen voor wie wat moeilijker beweegt. Ook is het mogelijk deel te nemen met een rolstoel die door iemand wordt ge duwd. Gerda Maenhout hoopt met de op te richten club naar Den Hoekzak in Oostburg te kunnen. „Er is daar een ideale (parket-)vloer. Bovendien zijn er al aangepaste toilet ten voor gehandicapten". Ze hoopt wat dat betreft medewerking te krijgen van de Stichting Welzijn voor Ouderen en heeft ook al contact met de Zeeuwse Sportraad. Een probleem zou het ver voer kunnen zijn. Dat is voor rolstoelge bruikers vrij duur. Gerda Maenhout hoopt dat daar, bijvoorbeeld door de Lions, misschien eens een actie voor ge voerd kan worden. Van onze verslaggever AXEL/TERNEUZEN - De Axelse galeriehouder R. Bellemans beschuldigt het Churchillhotel in Terneuzen en de Ant werpse fotograaf R. de Jonghe ervan dat ze zijn idee voor een 'onderwa ter-tentoonstelling' heb ben gestolen. Die loopt momenteel in het hotel. Hij eist een schadevergoe ding van vijfhonderd gulden en als het hotel die niet be taalt, stapt Bellemans naar de rechter. „Er bestaat auteursrecht op het bedenken van een tentoonstelling", zegt Belle mans, die niet boos zou zijn geworden als hij vanaf het begin bij de expositie was betrokken en in de publici teit genoemd. Maar hij heeft niet eens een uitnodiging voor de opening gehad. Naast de kwestie van het auteursrecht vindt Belle mans ook dat er sprake is van 'schending van goede handelsgebruiken'. „In het normale zakenleven is het ondenkbaar dat iemand voor een ander bemiddelt, bijvoorbeeld een makelaar, en dat de ander hem omdat hij hem vervolgens een klootzak vindt, negeert". Hotelmanager M. Berings was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. R. de Jonghe zei woensdag voor de opening van de ex positie nog dat het idee is ontstaan, toen hij tijdens een expositie een bezoeker uitleg gaf over de manier waarop hij zijn werk inlijstte. Om aan te geven dat de plexiglazen constructie te gen licht en vocht bescherm de, zei hij 'dat de foto's zelfs onder water kunnen han gen'. Bellemans' verhaal is an ders. Volgens hem kwam De Jonghe bij hem in Axel aan de deur met zijn foto's en de vraag of Bellemans geen zin had in een expositie van zijn werk. „Ik zag dat toen niet zo zitten", zegt de galerie houder. „Hij zei toen: 'mijn werk kan zelfs in een badkamer'. Waarop ik zei: 'dan houden we toch een tentoonstelling in een zwembad'. Ik heb toen het zwembad gezocht, kwam bij het Churchill Ho tel uit en heb alles geregeld. Wel heb ik gezegd, dat De Jonghe via galerie Trou vaille naar het hotel moest gaan. Want Trouvaille doet altijd zaken met het Chur chill. Ik wilde alleen dat be kend zou worden op welke manier ik erbij betrokken was. Ik hoorde toen dat de directie van het hotel niks met me te maken wilde heb ben. Berings zou me een re calcitrant figuur vinden, iemand die altijd voor moei lijkheden zorgt. En inder daad, nu heeft hij moeilijk heden met me". Omdat Bellemans is toege laten tot de kunstaankoop regeling van het ministerie van WVC, moet hij regelma tig aantonen waar hij mee bezig is. Hij beweert 'heel vaak tentoonstellingen met een apart karakter' te be denken. Dat zou een van de redenen zijn waarom het ministerie hem tot de rege ling heeft toegelaten. „Dus als er in de krant een stukje had gestaan met daarin vermeld dat ik de be denker van de expositie ben, had ik dat keurig uit kunnen knippen en zeggen: kijk mi nister, hier ben ik mee be zig". Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Unie B.O., de personeelsvakorganisatie voor het beroepsonderwijs, zal zich verzetten tegen de po ging van het bestuur van de mts te Terneuzen om nu al de voorgenomen fusie met andere scholen voor middelbaar beroepsonderwijs (mbo) in een intentieverklaring vast te leggen. Voordat het personeel wordt gevraagd een dergelijke ver klaring te ondersteunen, moet eerst duidelijk zijn wat de rechtspositionele gevolgen hiervan voor de medewerkers zijn. Die duidelijkheid kan het bestuur volgens de Unie nog niet geven, omdat de onder handelingen over een sociaal plan en de wijze waarop de nieuwe instituten bekostigd zullen worden, nog bij lange na niet zijn afgerond. Daarbij wijst de Unie erop dat naar schatting 30 tot 40 van de arbeidsplaatsen in het mbo de komende jaren verloren gaan. De gevolgen zijn zo ernstig, omdat de fusie-operaties zullen samenvallen met omvangrijke bezuinigingen in het mbo en met een drastische terugloop van de leerlingenaantallen (24 bij het meao en 36 bij het mhno). De Unie dringt er bij de me dezeggenschapsraden met klem op aan elke formele stap in de fusieprocessen af te hou den tot de onderhandelingen zijn afgerond. Volgens directeur A. Rietra van de scholengemeenschap mts meao moet de vakbond, voor wat de situatie in Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, niet zo hoog van toren blazen. Over de noodzaak van de fusie zijn zowel de medezeggen schapsraad als het bestuur het eens. „Inhoudelijk zijn daar geen verschillen over", aldus Rietra. „Maar er is nog geen inten tieverklaring. De onderhande lingen daarover lopen nog steeds. Maar het zal duidelijk zijn dat iedereen eerst moet weten welke gevolgen de fusie met zich meebrengt voordat er akkoord mee gegaan kan wor den". Het moet Rietra overigens van het hart dat de Unie zo slecht op de hoogte is van de situatie in Zeeuwsch-Vlaanderen waar het concreet gaat om een fusie tussen de mts meao, het be roeps begeleidend onderwijs en de beide instituten voor mdgo in Hulst en Terneuzen. „Kijk, de vakbond mag zijn mening wel geven over de fu sie, maar is daarin geen partij. Dat is een zaak tussen bestuur en medezeggenschapsraad. De unie wekt de indruk dat ze to taal niet weet hoe Zeeuwsch- Vlaanderen in elkaar steekt en heeft zich daar volgens mij ook nog geen vijf minuten in ver diept. Zeeuwsch-Vlaanderen is Zeeuwsch-Vlaanderen en niet een of andere agglomeratie of Amsterdam", aldus Rietra. „De onderwijsinstituten zijn hier op elkaar aangewezen". Van onze verslaggever HULST - De PvdA-af delin gen Axel, Hulst-Hontenisse en Terneuzen gaan samen discussiëren over de poli tieke lijn die de partij in de toekomst moet volgen. Aanleiding is het rapport 'Schuivende Panelen', dat door de PvdA is samengesteld als aanzet tot deze discussie. Het verkiezingsprogramma van de PvdA bij de Tweede Kamer verkiezingen in 1990 komt tot stand na dit gesprek binnen de partij. De afdelingen in Zeeuwsch- Vlaanderen vinden dat het on mogelijk is dat elke afdeling afzonderlijk over alle aspecten van het rapport spreekt. Daarom stellen zij de discussie open voor alle leden in de streek. Van de discussies gaat een verslag naar het gewestelijk en het landelijk partijbestuur. De eerste bijeenkomst vindt plaats op woensdag 27 april, om 20.00 uur in restaurant Vijverhof in Terneuzen. Daarna zijn er bij eenkomsten in in de Halle in Axel (2 juni), weer in Vijverhof (9 j uni) en in The Prince Wa les in Hulst (16 juni).

de Stem | 1988 | | pagina 17