Electronisch betalen vol risico's Newyorkse gouverneur serieuze presidentskandidaat Parkinson-patiënten gESTMMP mogelijk snel voor nemocraar ethisch vraagstuk OMBARDE] ff// I EUROPESE CONSUMENT AANSPRAKELIJK VOOR GEBRUIK PAS EN PIN-CODE D] 6" DE STEM EXTRA DONDERDAG 7 APRIL 1988 jjy VOORVERKIEZ] iketten ^Vergelding e Cuellar Verl met zo'n 185 T48 Van onze redactie buitenland BANK- en giropassen met de bijbehorende PIN-code zijn volgens de actualitei tenrubriek 'Achter het Nieuws' gemakkelijk te vervalsen. Via een nep-automaat waarop de gegevens van de pas kunnen worden overge bracht, kan de klant zo voor honderden guldens worden opgelicht. De banken en de Postbank reageerden zo geschrokken op dit bericht dat een aanzien lijke verbetering van de bankvoorwaarden ten gunste van de consument van de baan lijkt. De klant blijft in de nieuwe bankvoorwaarden aansprakelijk voor gebruik van pas en PIN-code. Bepaald geen optimistisch vooruitzicht op een toekomst waarin we volledig afhankelijk zijn van het electronisch betalingsver keer. Hoe is het electronisch be talingsverkeer in het buiten land geregeld en welke maat regelen zijn daar genomen om fraude en vervalsing van bank-passen, betaalkaarten en persoonsbewijzen te voor komen? In België, waar het plastic geld veelvuldiger wordt ge bruikt dan in welk ander Europees land ook bestaan twee belangrijke soorten be taalkaarten, namelijk Mister Cash en Bancontact. Na de VARA-uitzending zijn ook in België vragen gerezen over de betrouwbaarheid van deze systemen, maar in de Vlaamse krant De Standaard heeft een woordvoerder ver klaard dat het Belgische stel sel 'on line' werkt, in recht streekse verbinding met een centrale computer die bij elke handeling een reeks veilig heidstests uitvoert en onre gelmatigheden onmiddellijk signaleert. Dat zou al ver schillen van het gedecentrali seerde Nederlandse systeem. Vervolgens wordt een reeks gegevens die de gebruiker van de kaarten in België bij het invoeren in een automaat verstrekt, onmiddellijk in co- devorm omgezet. Dus zelfs als die informatie al zou kunnen worden gecopieerd, is ze voor een derde nog onbruikbaar. Bovendien is het 'klavier' zo danig beveiligd, dat het vrij wel onmogelijk na te maken is. De aanmaak geschiedt op aanwijzing en onder controle van de betrokken financiële instelling. Tenslotte, nog steeds vol gens De Standaard, is het bui tengewoon moeilijk hier om de gegevens en code van kaarten te verzamelen. Met de biljettenautomaten kan dat niet, met de automaten op pompstations evenmin. Blij ven over de winkels met be- taalterminals, maar die wor den vanuit een centraal punt bewaakt en worden afgescha keld bij misbruik. Paul Trescase, directeur veiligheid en fraudebestrij ding van de Economische Be langengroep van de gezamen lijke Franse banken reageert verbaasd als hij hoort van de in Achter het Nieuws ver toonde PIN-code-truc. Het apparaat waarmee je iemand de geheime code van zijn plastic betaalkaart zou kun nen ontfutselen zonder dat hij het in de gaten heeft moet in Frankrijk nog worden uitge vonden. Dagelijks geconfronteerd met alle mogelijke oplich tingstrucs kan Trescase de in formatie nauwelijks serieus nemen. „Als er benzinepom pen in het spel zijn heb ik wel een idee waar het verhaal vandaan komt. In Montpellier speelde in februari een spec taculaire zaak. Een nep-auto- maat was neergezet bij een benzinepomp waar electro nisch kon worden betaald. De klanten tikten hun code in en de nep-automaat slokte de kaart op. Dat heeft één nacht geduurd en een aantal men sen was het slachtoffer. Maar toen ze de volgende dag terug kwamen om hun kaart op te halen kwam de fraude uit. Hun rekeningen werden uiteraard meteen geblok keerd". Een woordvoerdster van de Belangengroep geeft toe dat de consument in een lastige positie zit wanneer onverla ten zich zonder dat hij het merkt van zijn PIN-code be dienen. Een probleem blijkt dat flink wat mensen vergeet achtig zijn en daarom him ge heime code samen met hun kaart bewaren. Volgens een onderzoek uit 1984 zou liefst één op de drie Fransen de cij fers ergens op een papiertje hebben gekrabbeld. De schade door fraude voor itó w i 4 mikt 4 M Het zogenaamde flappentappen' uit een geldautomaat gebeurt steeds meer in de avond en weekenduren. de Franse banken lag vorig jaar rond de 0,1 procent van het totale volume van trans acties met betaalkaarten. De woordvoerdster schat het ver lies luchtigjes op 'een paar honderd miljoen franc'. Daar bij gaat het dan om trucs met de 'oude' magneetstripkaar- ten. Trescase voorspelt dat die fraude toch zijn langste tijd heeft gehad. De chipkaart of 'slimme betaalkaart' heeft in Frankrijk zijn intrede ga- daan. Van deze kaart, deels grabriceerd door Philips, zijn er inmiddels enige miljoenen in gebruik. De 'carte a puce' ziet eruit als een gewone betaalkaart, maar bevat in de linkerbo venhoek een goudkleurige chip. Naar verluidt zouden fraudeurs vele jaren nodig hebben het daarin opgeslagen beveiligingssysteem open te breken. De plastic betaalkaarten die in Nederland met een op mars bezig zijn, worden in Italië nog weinig gebruikt. Kopers en verkopers houden van handje contantje. Het lijkt er zelfs op alsof het eer der moeilijker wordt met che ques en creditcards te betalen. Dat zelfs Euro-cheques niet aangenomen worden is sche ring en inslag. Geschreven of gedrukte bordjes „Non si ac- cetta assegni" (Men accepteert geen cheques) hangen in steeds meer winkels. Wat de Britse betaalpassen en PIN-codes betreft zijn er voor zover bekend geen pro blemen van electronische aard, maar in Groot-Brittan- nië kunnen dergelijke kaar ten niet in automaten worden gestopt om betalingen te doen. Je kunt ze wel gebruiken om geld te incasseren, maar dit alleen in bankautomaten. De Britse posterijen hebben nog geen betaalpas gelanceerd, vermoedelijk omdat de con currentie van de machtige creditcard-ondernemingen zoals Acces, Barclays/Visa en American Express veel te stërk is Al vanaf 1982 hebben de banken in Duitsland en vooral hun rekeninghouders in toenemende mate last van 'elektronische inbrekers', die met behulp van EC-kaartco- des de kredietwaardigheid van de bankklanten met suc ces beproeven. Het weekblad Der Spiegel en de ARD-tele- visie brachten in december 1986 de problemen in de publi citeit, tot groot verdriet overi gens van de banken en de po litie. Zij meenden dat met de publikatie enerzijds slapende honden werden gewekt, en anderzijds kaarthouders no deloos ongerust werden ge maakt. De meeste banken stuurden aan hun klanten een gerust stellende brief, die tegelijk een aantal waarschuwingen en tips bevatte om misbruik van de PIN-code door derden te voorkomen. Het financiële risico voor op criminele wijze van bankrekeningen verdwe nen geld ligt overigens in eer ste instantie nog steeds bij de rekeninghouders. Pas vanaf het moment waarop de ver missing van de kaart is ge meld of aangifte bij de bank van ander misbruik van de code is gedaan gaat het risico over naar de bank. Meestal is echter het onheil al geschied voor het moment waarop de gedupeerde rekeninghouder het misbruik heeft geconsta teerd. In Duitsland blijkt het grootste gevaar voor uitlek ken van de PIN-code bij de bankpashouders zelf te lig gen. Niet zelden schrijven zij de PIN-code op de kaart zelf of bewaren ze bij de kaart in de portemonnee of porte feuille een briefje met het nummer erop. En in veel ge vallen laten ze geïnteresseer den domweg over de schouder meekijken wanneer ze de ge heime code indrukken wan neer ze bij de bank geld 'uit de muur' halen. Voor die geïnte resseerde is het vervolgens doorgaans een klein kunslje, de bankpas te rollen. Een truc van zakkenrollers is ook, zich na de diefstal tele- fuiiisch bij de bestolene te melden en zich voor te doen als rechercheur of bankem ployé, die meldt dat de verlo ren bankpas is bezorgd. Of meneer of mevrouw even zo goed wil zijn om de PIN-code te geven, ter controle... Tot zo ver gaat het nog om een risico dat de rekening houder in grote mate zelf kan uitsluiten of verkleinen. In middels echter maken crimi nelen geraffineerd gebruik van de elektronica om de re keninghouders hun viercijfe- rige bankgeheimpje te ontfut selen. Hoe voorzichtig de kaarthouder in zo'n geval ook is, het geheim lekt uit. De beveiliging die op de geldautomaten zit om inbraak in de computergegevens en vervolgens misbruik daarvan te voorkomen, is blijkens een publikatie in het vakblad 'Kriminalistik' helemaal niet zo onneembaar als de beden kers hadden beweerd. Een handige elektronicus tapt de geldautomaat zodanig af, dat op zijn privéschermpje de PIN-code zichtbaar wordt die wordt ingetikt. Plus de ove rige gegevens natuurlijk van de rekening waar het om gaat. Kaartjes met magneet strips zijn in de handel, voor twee kwartjes per stuk. Ap paratuur om gegevens in die strip op te slaan en terug te lezen ook. Het kopiëren van een bankpas is een fluitje van een cent vergeleken bij het nadrukken van een bankbil jet. Nu komt een handige elek tronicus natuurlijk niet ge makkelijk binnen in een geld automaat om aftaplijntjes te leggen. Maar (geld)nood maakt vindingrijk. Twee in woners van Keulen hadden voor een geldautomaat in hun stad een 6 centimeter diep frontje gemaakt dat er net zo uit zag. Erin zat een leesappa- raatje dat de gegevens op de magneetstrip van de bankpas van de argeloze rekeninghou ders registreerde. Plus een zendertje, dat de gegevens doorstuurde naar hun werk plaatsje. De klanten dachten dat de automaat defect was en togen gepikeerd naar de dichtstbijzijnde automaat. De Keulenaren dupliceerden in middels de kaart en sloegen hun slag. Eén klant werd zo 8000 mark lichter gemaakt. Door Charles Bremner VOOR de aanwezige elite uit politieke en media-kringen leek het er zaterdagavond even op alsof president Rea gan zijn natuurlijke troonopvolger kroonde. „En wat gaat de Great Communicator hierna doen?" grapte de president met de in avondkleding gehulde beroemdhe den, die om hem heen dromden. „Ik denk", zo zei hij, „dat hij gouverneur van New York wordt" - implicerend dat Cuomo zijn plaats in het Witte Huis overneemt. Mario Cuomo, de on verklaarde kandidaat, wiens schaduw steeds dreigender opdoemt boven de chaotische campagne voor de democrati sche presidentsnominatie, nam het compliment dank baar in ontvangst en sprak zijn liefde en waardering voor de republikeinse president uit. Een filmproducent onder de gasten omschreef het voor val als een scène uit een Wes tern waarin John Wayne de macht overdraagt aan de nieuwe revolverheld in de stad. Met een andere democraat zou iets dergelijks ondenk baar zijn geweest. Cuomo wordt nog al eens vergeleken met Hamlet wegens zijn ge brek aan zelfvertrouwen. Maar van alle presidentskan didaten is Cuomo de enige die zich op het niveau van Rea gan kan bewegen. En opnieuw wordt gesproken over de mo gelijkheid dat de piekerende New Yorkse gouverneur op geroepen wordt als de demo craten geen acceptabele kan didaat kunnen distilleren uit de beschikbare hap. Voor de partij-oudsten ligt dat er alle maal net iets te dik bovenop. Het is nu een jaar geleden dat Cuomo de partij shoc keerde met zijn besluit niet deel te nemen aan de race om het presidentschap. En hij houdt nog steeds vol dat hij niet van plan is zijn beslissing te herzien. Maar door de enorme wisselingen van voor verkiezing tot voorverkiezing - Jesse Jackson die de kleur loze Dukakis een nederlaag toebrengt in Michigan en Du kakis die Jackson weer ver slaat in Connecticut - krijgt de gouverneur weer een gro tere rol toebedeeld. Hij zou bijvoorbeeld be kend kunnen maken welke kandidaat hij gaat steunen bij de allerbelangrijkste voorver kiezing in de staat New York op 19 april, hetgeen hij tot nu toe steeds geweigerd heeft. Het feit dat hij niet bereid schijnt Dukakis, of iemand anders, te steunen, versterkt de speculatie dat Cuomo over gehaald kan worden om als grote-redder-in-nood van de democratische partij naar vo ren te treden. Welke kwaliteiten maken Mario Cuomo, de zoon van arme immigranten uit Sa lerno en een advocaat die pas op veertigjarige leeftijd aan een politieke loopbaan begon en die zich slechts zelden bui ten zijn staat waagde, nu juist zo aantrekkelijk voor de par tij? Waarom denken zo velen dat hij de persoon is die een historische getij wisseling in de Verenigde Staten teweeg kan brengen, van een republi keinse naar een democrati sche regering? Net als zijn ka tholieke collega John FKen nedy deed in 1960. Het ant woord luidt, kort gezegd, dat hij vertrouwen wekt; hij is welbespraakt, heeft inzicht, gezag, integriteit en charme - en vooral dat laatste is de zo belangrijke karaktereigen schap die geen enkele van de kandidaten van 1988 combi neert met andere kwaliteiten. Richard Nixon werd de Cuomo-kracht gewaar toen de nieuwe gouverneur de na tionale aandacht op zich ves tigde met zijn bezielde pro grammaverklaring tijdens de democratische conventie in 1984. „In het televisie-tijdperk is er een scherp onderscheid tussen de kandidaat die poë zie spreekt en degene die slechte proza spreekt. Mon- dale kon zich alleen maar in proza uitdrukken. Reagan kan heel poëtisch praten. Cuomo is zo formidabel om dat hij één van de heel wei nige politici is die beide be heerst", zei Nixon. Cuomo's volgelingen zijn van mening dat hij de enige Gouverneur Cuomo: niet van plan zich alsnog kandi daat te stellen. man is die in staat is de oude democratische droom, de ideeën die zijn held Franklin Roosevelt naar het Witte Huis brachten, te combineren met het fiscale onservatisme dat één van de grondstellingen van de jaren ta. htig is. Cuomo, een lie Taal die pleit voor het gezinsleven en voor medelijden aan de be- hoeftigen, heeft de belastin gen in zijn staat - de op één na grootste van de Verenigde Staten - al weten te verlagen. Met zijn lengte van 1.80 meter, zijn atletische gestalte en Napolitaanse grijns, springt hij op en neer achter kansels en op podia. Hij speelt in op grote menigten toehoor ders met een mengeling van warmte en humor, sarcasme en passie; en dat met het re denaarstalent dat, afgezien van Jackson, bij de huidige lichting presidentskandidaten zo pijnlijk ontbreekt. Cuomo's politieke kwaliteiten zijn zo indrukwekkend dat toen hij zich vorig jaar niet kandidaat stelde, iedereen dacht dat hij een vreselijk geheim te ver bergen had. tamelijk bekrompen wereld beeld genoemd. Pas het afge lopen jaar of zo is de gouver neur wat actiever geworden buiten de grenzen van zijn eigen staat. Voor buitenlandse aangele genheden wordt het moeilijk als een president over weinig informatie uit eerste hand be schikt. Cuomo bracht zijn wittebroodsweken met Ma tilda door in Italië in 1954 en bracht in 1980 nog een blik- sembezoekje aan zijn land van herkomst. Vorig jaar maakte hij een reisje naar Moskou in een poging een bredere kwalificatie te ont wikkelen. Maar afgezien van Zijn jeugd, hij groeide op als zoon van een Italiaanse kruidenier in een van de ar mere wijken van Queens, en zijn carrière als advocaat in Queens en Brooklyn, waren aanleiding tot speculaties en geruime tijd circuleerden ge ruchten over een mogelijke mafia-achtergrond van de fa milie Cuomo. Tot grote woede van de gouverneur. Eind vo rig jaar werden die roddels op effectieve wij ze de wereld uit geholpen door een groot on derzoek van een New Yorks tijdschrift. Aangetoond werd dat de geruchten volkomen ongegrond waren en dat ze verzonnen en rondgestrooid waren door Cuomo's tegen standers. Ondanks al zijn vaardighe den, wordt Cuomo's weg naar de macht belemmerd door zijn zelfbespiegelende natuur, waardoor zowel vrienden als vijanden hem omschrijven als een „paradox". „Hij lijkt ge lukkiger te zijn in tegenspoed dan in voorspoed", zegt Jack Newfield, een bevriend jour nalist. „En hij voelt zich blijk baar meer op zijn gemak in zijn eentje, mijmerend, of schrijvend in zijn dagboek, dan als gezaghebbend mid delpunt van een jubelende schare bewonderaars." Elke ochtend om vijf uur maakt Cuomo notities in zijn dag boek, dat wel het meest open bare vertrouwensdocument genoemd mag worden. Tot nu toe heeft hij al twee delen ge publiceerd. Uit Cuomo's dagboeken spreekt een gevoeligheid die zijn vijanden een overdreven lichtgeraaktheid noemen en waaraan zij zijn rancuneuze aard wijten. Achttien maan den geleden bracht hij een stroom van negatieve publici teit op gang nadat hij woe dend was uitgevallen naar verslaggevers die hem vragen stelden over zijn Italiaanse afkomst. In een nationaal srijdperk geven dergelijke karaktertrekjes natuurlijk aanleiding tot problemen. Politieke deskundigen wij zen op nog andere gebreken en zwakke plekken die bij een Cuomo-kandidaatschap naar voren zouden komen, mocht hij onderworpen worden aan de vuurproef van een cam pagne. Als eerste wordt zijn deze drie korte trips heeft hij zich niet buiten Noord-Ame- rika gewaagd. Verslaafd aan zijn werk, heeft hij sinds de jaren vijftig slechte twee maal vakantie genomen. Cuomo's gouverneurschap wordt ook niet door iedereen gezien als een onverdeeld suc ces. De kritiek luidt dat hij niet kan delegeren en te zwaar leunt op zijn onofficiële adviseurs, vooral op zijn zoon Andrew, een 29-jarige advo caat in Manhattan die in 1984 zijn vaders campagne leidde en een soort politieke goeroe voor hem is. Cuomo wordt geprezen voor zijn morele leiderskwali teiten in zaken zoals de aids- epidemie in de Verenigde Sta ten. Maar er wordt tevens in toenemende mate gewezen op de kloof tussen de verwach tingen die hij wekt en wat er uiteindelijk daadwerkelijk van terecht komt. Zijn tegen standers zeggen dat hij ge faald heeft op bijvoorbeeld het terrein van de huisves ting. Zelfs zijn successen, het sluitend maken van de staats begroting en het verlagen van de belastingen, worden vaak toegeschreven aan de bloei die de nationale economie door maakt en niet aan zijn be stuurlijke talenten. Wat de toekomstverwach tingen van Cuomo aangaat zijn de meningen verdeeld. Sommigen van zijn beste vrienden zeggen dat hij niet zit te springen om president te worden. Newfield is van me ning dat hij een afkeer heeft van de trucjes en het bedrog van de politiek, ook al is hij de kunst wel machtig. Maar an deren, onder wie burgemees ter Edward Koch, zijn vroe gere rivaal, beschouwen zijn voortgang naar het Witte Huis als iets onvermijdelijks. Cuomo daarentegen ver klaarde vorige week dat de uiteindelijke presidentskan didaat iemand moet zijn van de beschikbare deelnemers. Die keuze moet in elk geval vaststaan vóór de partij con ventie in juli om te voorko men dat een bloedbad ont staat. Intussen probeert de gouverneur „vast te stellen hoe hij de democratische par tij het meest van dienst kan zijn".(Copywright The Ti mes/De Stem) Door Barenda Grutterink (ANP) ER moet een landelijke werkgroep 'Par kinson en trans plantatie' ko men. Daarin moet aandacht worden besteed aan de moge lijkheden om de - soms nog erg jonge - lijders aan de ziekte van Parkinson te genezen door middel van in spuiting van hersencellen van dode foetus sen. MILWAUKEE (RTR/UPI) - *'ichael Dukakis is dinsdag de Democraten als eerste iindigd in de voorverkie- ïgen in de Amerikaanse tat Wisconsin. gouverneur van Massachu- >tts versloeg de zwarte bur- •rrechtenactivïst Jesse Jack- jn met een verrassend grote jrsprong. Met zijn overwin- ig herstelde Dukakis zich als de favc sche n Huis. Na t van de 47 pro voor vallen de De ventie rijker gunsti| voor Sted De voorzitter van de Nederland». Parkinson-patiëntenvereniging, c Schamhart. - totoi» Dat schreef dr. G. Boer van het Nederlands Instituut voor Hersenonderzoek op 29 maart in een ook door dr. H. Stein- busch van de Vrije Universi teit en dr. J. van Manen van het AMC ondertekende brief aan collega's en aan de Ge zondheidsraad. De kans be staat dat hersencellen van dode foetussen de hersenen van Parkinson-patiënten kunnen helpen met het aan maken van de stof Dopamine. Het niet meer of onvoldoende produceren van Dopamine is de oorzaak van de ziekte van Parkinson. In Nederland wordt de me thode met de hersencellen al enige jaren succesvol met rat ten uitgeprobeerd. In Mexico en Zweden hebben echter de eerste menselijke patiënten onlangs al foetale cellen in hun hersenen ingespoten ge kregen. Over de resultaten is nog niet veel bekend, maar er wordt meer van verwacht dan van het inspuiten in de herse nen van cellen uit de eigen, ook Dopamine producerende, bijnierschors. Met die me thode is in Zweden, Mexico, China en de VS geëxperimen teerd, maar behalve in Mexico zijn de medici er nergens en thousiast over. De verbeterin gen die sommige patiënten ondervonden hielden maar kort stand. Een commissie van de Ge zondheidsraad, die onder lei ding stond van de theoloog/ ethicus prof. dr. H. Kuitert, heeft al in 1984 een uitspraak over het gebruiken van foe tussen voor onderzoek en the rapie gedaan. Het gebruiken van foetussen tot 24 weken oud mag, aldus de commissie, mits de dood onomstotelijk vaststaat en de ouders ak koord gaan. Het oordeel van de commissie is geen wet, maar er zijn geluiden dat er nog dit jaar in politiek Den Haag over gesproken zal wor den. Dat is ook nodig, want de ontwikkelingen gaan volgens dr. Boer 'thans zeer snel' „Te verwachten is dat binnenkort, maar zeker op het eerstvol gende symposium over her senweefseltransplantatie in 1989 in Lund in Zweden meer zekerheid en informatie over de behandeling van de ziekte van Parkinson gegeven zal worden." Ook de 30.000 Nederlandse Parkinson-patiënten zullen belangstelling hebben. Als hersencel-transplatie een gangbare therapie zou wor den, dan lijkt er materiaal ge noeg beschikbaar te zijn. Er worden in ons land jaarlijks 17.000 abortussen gepleegd. Die hebben echter niet alle maal de juiste leeftijd voor transplantatie (dat is rond de tien weken) en zijn niet alle maal gezond. Bovendien gaat een rekensommetje in dit sta dium sowieso niet op: het is ook niet duidelijk welke Par kinson-patiënten voor trans plantatie in aanmerking zou den komen. De ziekte van Parkinson is in de 19de eeuw ontdekt door de zelf aan deze kwaal lij dende Britse arts J. Parkin son. Waarom de hersenen van een Parkinson-patiënt plotse ling weinig of geen Dopma- nine meer aanmaken is echter tot op heden onduidelijk. Ze ker is wel dat het niet het ge volg is van iets wat de patiënt gedaan, gelaten of meege maakt heeft. De ziekte is ook niet erfelijk. Parkinson is niet dodelijk. De patiënt is echter voor de rest van zijn leven aangewe zen op medicijnen om de symptomen binnen de perken te houden, wat niet altijd lukt. Er zijn drie kernsymptomen: beven, stijfheid en traagheid. Het beven is het moeilijkste te onderdrukken, stijfheid en traagheid zijn met de medicij nen wat gemakkelijker te be strijden. De stijfheid lijdt vaak tot een gelaat als een BAGHDAD/TEHERAN (RTI Iran hebben gisteren laten wet len gaan met de 'stedenoorlog] zijdse raketaanvallen talrijke inderen, zijn gevallen. -secretaris-generaal Perez de n nieuwe gespreksronde met de nden begonnen. De kansen lijker masker, moeite met spreke slepend lopen en een kromde rug. De kernsymptomen 'tr. mor, rigor en hypokines werken in het hele dagelij] bestaan van de patiënt di Menige Parkinson-lij wor^ verstopt;6zich°DooS P® Verenigde Naties erin slagen de ernst van de klachtqj?®fl®ê maken, die zeveneneenna nogal eens wisselt, wordt ■aq meldde dat bij een Iraanse iketaanval op zijn zuidelijke ivenstad Umm Qasr een la- re school is geraakt. Drie ideren kwamen daarbij om en meer dan 50 mensen, van ie minstens 41 kinderen, akten gewond. Parkinson-patiënt vaak vt een aansteller verslet Vooral bij patiënten die vt en langdurig medicijnen bruiken kunnen die wissel gen zich voordoen. Op het moment dolt de patiënt zijn hond door de bossen, het volgende ligt hij als et dweil is zijn stoel; het ve; schijnsel wordt 'on-off' noemd. De Parkinson-pa kan verder flink depri worden. De symptomen zijn ene patiënt hevig, bij de dere vallen ze reuze mee. de een verergeren ze ook sneller dan bij de ander, zijn geen twee patiënten lijk. Het is voor een huisar die misschien twee of Parkinson-patiënten meegemaakt, dan ook moeilijk om de ziekte te kennen. Daarvoor is een ervaren neuroloog nc Parkinson komt mi voor bij mensen van boven i zestig, maar kan wel opdtreden bij jonge, soms jonge mensen. Onder de leden van de Nederlani Parkinson-patiëntenvereni ging zijn een kleine 200 tiënten jonger dan 55 jaar. I jongste lid is 26. De Nederlandse Pari patiëntenvereniging, die toor houdt in Bunnik voornaamste doelstel voorlichting en bevordi van contacten tussen ten heeft, bestaat op 7 aanstaande overigens jaar. Zij viert dat met een ma-dag voor de hele veri ging in de Jaarbeurs Utrecht. Dat thema is niet, als gelet op de ontwikkel voor de hand ligt, transpl: tatie van foetale hersencel maar de evergreen 'de mi digheid van de patiënt', september zal de vereni| wel een thema-dag over transplantatie-mogelij khi houden, aldus voorzitter Schamhart uit Bilthoven. Iran meldde van zijn kant dat bij Iraakse lucht- en raket- aanvallen minstens 30 mensen in de hoofdstad Teheran en in andere steden in de pro- icie om het leven zijn geko- in. Onder de slachtoffers zijn ie kinderen, die aan het spe len waren in een ziekenhuis in eran, aldus het Iraanse irsbureau IRNA. Iran en Iraq ibben gezworen hun doden te eken. meldde woensdag een ac tie van zijn luchtmacht tegen een olietankschip in de Perzi sche Golf. Daarnaast vuurde het naar éigen zeggen vier ra spten af op Teheran, die op lêén en hetzelfde moment op de id zouden zijn neergekomen. Iran zei dat het leger een ,akse MiG-23 toestel boven km had neergehaald. Het lijk van de piloot is geborgen, aldus o Teheran. VN een re Iraansi Buiten mad J; week vangt Iraaks;- maar wie dal Volgens de radio heeft het leger vijf raketten afgevuurd op mi litaire en industriële doelen in Zuidiraakse stad al-Basrah vergelding voor Iraakse vallen op steden in Iran mier Mir-Hossein Mousavi •klaarde op de radio dat de 'hevigde Iraakse aanvallen bedoeld om de parlemen- e verkiezingen in Iran van dag te verstoren. Hij zei ■der dat de aanvallen niet antwoord zullen blijven. i week later dan oorspron- ijk de bedoeling was, voert secretaris-generaal van de Hetl besprJ of res heidsif den ge de Ve letter 1987 i De re: onmid vijand king inter zen en ces vij gen, ming onder| wie was. heeft j meel i De verhel sprak conve dragi aanga aanvé herva oorlof ont Iraan no antwij wat 598, all Vo vuren riteit. ophoi de dat h<9 deeld woorif ontke Schamhart zelf heeft ge problemen met het gebruii van foetussen: „Abortus is op zekere hoogte t teerd. Die discussie is gewe Dat materiaal dat ligt er, wordt nu nog gewoon we; gooid, niet eens begraven, is dood, het is kapot. Er een oplossing uit worden maakt die heel eenvoudig de hersenen van een Parï son-patiënt kan worden g< jecteerd en die hem van pillen en klachten afhelpt" Schamhart wijst er drukkelijk op dat hij vt zichzelf spreekt en niet de 3500 leden van zijn ve ging. „De meningen zijn lang niet uitgekristallisi Er zijn ook zoveel gradat van mag wel en mag niet zijn natuurlijk ook Pari son-patiënten tegen aboi En iemand die tegen aboi is, die blijft dat, ook al wot het geaccepteerd. Die n» dan ook kunnen zeggen hij een behandeling met ft taal materiaal niet wil. Er; ook mensen die hun kindei niet tegen polio willen la' inenten, terwijl anderen vreselijk vinden." Schamhart gruwt wel de gedachte aan het specie voor behandeling van kinson-patiënten verwen van een foetus. „Dat iemand in de VS al eens v« gesteld te hebben, heel Dat mag absoluut niet vt» komen." (ADVERTENTI Personal Comr LANGE BRUGSTRAAT 43 - Markt 7-9 - Oude or Marilou den Outer iiLLO' en 'bicycle' zijn woorden waarmee de tenlanderse toerist in ïlm en Yangshuo de hele 'oke S^raa^ wordt aange- lijkt of in deze Chinese toe- sche plaatsen iedereen, van ig tot oud, tenminste deze woorden 'buiten de grens' «t. Zeer veel mensen heb- rner dan ook hun hoofd- Idel van bestaan gevonden toeristische industie. tien Jaar geleden tonnen deze zo belangrijke van inkomsten voortva- aan te boren Het aantal whT1 China bezocht r dlfVanaf 1978 met onge- r dertig procent per j aar vorig jaar werden 27 miljoen Ik de s+f 6+^ld' die Sezamen- rd US dollars spekten. De van hen waren over- Chinezen (ongeveer 25 een), gevolgd door een half ■riLn panners, 300.000 •ai het w83'000 Britten. Be,<f;itoelaten van indivi- lUele toeristen heeft tot fee w^af blj Bedragen. Elk worden meer en meer ge- Chinl volge enor word Iedef land zien, het zien:| vanu zen. zonsl tflar gen. somt gen ver H| de al si richl Yar dor_ beid in

de Stem | 1988 | | pagina 4