Orgelconcert in Axel door Everhard Zwart Dr. John 'the Nighttripper' naar Terneuzen Werken gevraagd van schilder Alfons Proost Een artistieke strooptocht NOG TE ZIEN Cabaretavond vol kwinkslagen 'Sjoukje Dijkstra' in De Klomp 'Die Fledermaus' in Opera voor Vlaanderen te Gent 'Kouwe Drukte' in Zuidlandtheater Hulstonians in Terneuzen Kleinkunst in Groede Een avond vol verhalen 'NeJwI g zorgt Envin Continental Singers in de Goede- Herderkerk Kindertheater in Hulst Komische pop-opera Geschiedenis van een paard Miraculeuze comeback Euregio Jeugdorkest in Antwerpen Streekmuseum opent met De Jong rFCTFM RIDS THEATER DONDERDAG 7 APRIL 1988 T1 J van de Cabrio Top. DE Gereformeerde kerk aan de Kerkdreef 21 in Axel beschikt over een mooi orgel dat gebouwd is door de Firma Standaart uit Zaandam. Door een goed onderhoud en door regelmatige restauraties verkeert het instrument in uitstekende toe stand. Het leent zich niet alleen voor de begeleiding van de gemeente zang, maar is ook geschikt als con certinstrument. De drie organisten van de kerk namen daarom in 1983 het besluit om enkele malen per jaar een 'Muziekavond' te or ganiseren waarin het orgel centraal staat. Het concert dat zaterdag 9 april verzorgd wordt door organist Everhard Zwart is het elfde in de rij van succes volle uitvoeringen. Zwart (een telg uit de bekende orga nistenfamilie) kreeg zijn eerste lessen van zijn vader Willem Hendrik Zwart. Later kreeg hij orgelles van Feike Asma en hij volgde zijn conservatorium oplei ding bij leraren als A. Verwoord en A. Keyzer in Rotterdam. Hij specialiseerde zich bij orgelgrootheden in Frankrijk en Duitsland. Hij is momenteel als organist werkzaam in Capelle aan de IJssel en di rigeert verschillende koren. Hij maakte plaatopnames en treedt veelvuldig op als begeleider en geeft concerten in Neder land, Spanje, Duitsland, Frankrijk en Amerika. In Axel brengt hij een afwisselend programma dat zeker in de smaak zal vallen van het muziekminnende publiek. Het concert heeft enkele paasmelodieën als thema. Zwart begint met een Paas- fantasie van J. Zwart en eindigt met de fantasie over bekende paasmelodieën van F. Asma. Ernstige muziek, zoals het Andante van Bach, wordt afgewisseld met lichtere composities zoals de varia ties over een Russische kerkmelodie van Freyer. Aanvang van de Muziekavond 20.00 uur. De ook wel als de 'Nighttripper' bekende Dr. John treedt zondagmiddag 10 april op in Porgy and Bess in Terneu zen Hij begeleidt zichzelf op piano. Dr. John is door de Stichting Blues Promotie naar Terneuzen gehaald. Hij werd als Malcolm John Rebennack in New Orleans geboren, en hing als tiener rond in de clubs en platenstu- dio's van die beroemde mu- ziekstad. Rond 1956 was hij begeleider van verschillende artiesten, zoals Walter 'Pa poose' Nelson. Aan het eind van de jaren zestig richt hij samen met Harold Battiste een platenmaatschappij op, All For One records. Na de ondergang van de muziek- scene in New Orleans pakt hij zijn biezen en duikt weer op in Los Angeles. Hij werkt daar eerst als sessiemuzikant, om in 1986 zijn eerste soloplaat te maken die naar de naam Gris-Gris luistert. Hij heet dan al Dr. John The Nighttripper. Hij gebruikt veel invloeden uit de Voodoo cultuur van Loui siana en creoolse zang. Zijn faam groeit en zijn optredens zijn kleurrijk. Hij maakt een aantal platen met onder an dere Eric Clapton en Mick Jagger. De single 'Iko Iko' wordt een kleine hit. Met be hulp van zijn oude vriend Al len Toussaint neemt hij de plaat 'In the Right Place' op, een funky uitvoering van de New Orleans muziekstijl. De titelsong en 'Such a Night' worden grote hits en Dr. John is ineens een beroemdheid. Veel muzikanten vragen hem voor plaatopnamen. Op de el pee 'A Period of Transition' van Van Morrison speelt hij een belangrijke rol als muzi kant en producer. Zijn volgende elpees zijn voornamelijk solo projecten met Dr. John aan de piano. De laatste jaren toert hij op deze manier door de wereld. In het voorproramma in Porgy and Bess staat de groep The Juke Joints. De aanvang van het concert is 20.00 uur. Een kaartje kost aan de kassa twintig gulden en in de voor verkoop een rijksdaalder goedkoper. Dr. John FOTO EUROPOP EEB Buutreedner en een cabaretière kruisen zaterdag 9 april de degens. In het cultureel centrum 'de Halle' in Axel nemen Frans de Schepper uit Hulst en Rietje den Doelder uit Axel een loopje met de plaatselijke toestanden en overgieten hun kwinkslagen met liters humor. Het publiek is verzekerd van een gezellig avondje uit Te meer omdat het getracteerd wordt op het turbulente leven van en in Axel. De optredens van de twee worden afgewisseld met muziek door de band 'Ambras'. Deze muzikale groep bestaat uit Piet Scheerders (zang en gitaar) Jos Neve (zang en accor deon) Rob van Bellen (viool) en Hans van Bellen (zang en gi taar). Ambras brengt een repertoire van oude volksliedjes in het dialect van de streek. Het programma met de suggestieve titel 'Eindelijk Ambras in de Halle' begint om 20.00 uur. kaarten zijn te verkrijgen in de halle en café 'de Pieper' in Axel. IN het dagelijks leven heet hij Eric Winders, maar op het podium is hij Sjoukje Dijk- Sjoukje Dijkstra - FOTO THEATERBUREAU BRIGITTE Kaandorp bouwt zaterdag 9 april het po dium van het Terneuzense Zuidlandtheater om tot een huiskamer. Ze doet dat voor haar nieuwe solo-project 'Kouwe Drukte'. [Nleuw-Borgvllet) - Tel. 01640-34254 ndealer voor Breda e.o. sportwagens en E-serie lat 8-14, Breda, 076-213825 |en-Tel. 01670-63291 Zij hakt daar met de schuifdeuren het wereld leed tot huiskamerfor maat. Ze smeert haar ver loren liefdes kamerbreed uit en sopt zich onver moeibaar door het levens- DE bekende Hulsterse folk- formatie The Hulstonians spelen zaterdagmiddag 9 april in Porgy and Bess in Terneuzen. Ze brengen eigen reper toire met Engelse en Neder landse teksten. De inspiratie putten ze uit de traditionele folkmuziek. De aanvang van eht optreden is 14.00 uur. DE Groedese toondichter Adrie Oosterling komt 9 en 30 april in zijn vestzaktheater 'De Twee Duiven' met zijn nieuwe programma 'De Boom In'. De teksten zijn van de Amsterdamse schrijver Piet Meeuse, de arrangementen van de hand van Peter Baart- mans, jarenlang lid van het begeleidingsorkest van Rob de Nijs. Voor het decor werd gezorgd door Marinus van Dijke, fotograaf en schilder uit Haamstede. Het programma is opge bouwd uit satirische teksten on liedjes. Humor verzacht de vaak scherpe teksten van Meeuse. Oosterling heeft bekend heid opgebouwd met zijn luisterliedjes die vaak op Zeeuwsch-Vlaanderen zijn geënt. De opvoeringen begin nen om 20.00 uur. Wauters oogstte in december veel succes met ajn avondje vol verhalen uit enover de de streek in Hulgt Reden yoor de culturele com missie Hontenisse om de ver teller uit Biervliet uit te nodi- vn? T °?k 66118 ziin mandje 6ekvertelsels en ge- KW, +S mt te stro°ien in Kloosterzande. Dinsdag 12 Erwin ^ft dat samen met lëwL?fe m 'Hotel de Bin- Je .Wauters put uit literaire Werken van Vlaamse schrij- p "v'?°r muzikale intermezzi (Auanvarig: 20.00 uur. lafd ^v ^IJ tel de Linde en lied heen. De voorstelling is inmiddels uitverkocht. Het optreden van het tango-orkest El Choclo, dat voor woensdag 13 april op het programma stond, gaat niet door. De filmclub van het Zuidland draait vanavond I Love You van de Ita liaanse regisseur Ferreri. Het verhaal gaat over een man die alle vrouwen zou kunnen krijgen, maar niet wil. Slecht een vrouw zou hij willen, maar die wil hem weer niet. De hoofd rol wordt gespeeld door de actrice Anémone, die on langs een Cesar mocht ontvangen. Aanvang 20.00 uur, een kaartje kost zes gulden. Brigitte Kaandorp in 'Kouwe drukte' HET Wereldberoemde go spel-jongerenkoor The Conti nental Singers treedt van avond op in de Goede Herder kerk in Terneuzen. Ze zijn bezig met de zevenentwintig ste tournee door Nederland. Het koor is uitgegroeid van een koor met orkest tot een organisatie van achttien ko ren, die door de wereld reizen. Vorig jaar zongen ze in 90 landen voor meer dan 550.000 mensen. Het koor dat in Ter- neuzen zingt, bestaat uit jonge mensen uit allerlei lan den. The Continental Singers zijn regelmatig op televisie en radio te beluisteren en heb ben al twintig elpees ge maakt. The Continental Singers - FOTO TIM HOEKENDIJK Voor de verstaanbaarheid van de Engelse teksten hoeft niemand thuis te blijven; iedereen krijgt een simul- taanvertaling van de liede ren. De aanvang van het con cert is 20.00 uur en een plaats bewijs kost in de voorverkoop 12,50. FOTO THEATERBUREAU DE Makers van Sesamstraat zijn origineel en zitten vol ideeën. Zo hebben Gonny Sanders en Hans Langeree op muziek van Josef Custers het kindertheaterspel 'Ben je he lemaal bekofferd' uitgewerkt. In het gemeenschapscen trum 'Den Dullaert' in Hulst spelen Sanders Ko dit ple zierige spel voor de jeugd vanaf vijf jaar op zaterdag 9 april. Wat er allemaal met je kan gebeuren tijdens boorwerk- zaamheden in de bergen, ont dekken deze Sanders Ko als zij plotseling op een vreemde koffer stuiten. Henk Sanders bekijkt de geheimzinnige in houd en denkt daarvan rijker te kunnen worden. Uiteinde lijk blijkt dat hij zal moeten kiezen voor die rijkdom of zij maatje Ko. Deze is namenlijk plotseling verdwenen. Aanvang 14.00 uur. Toe gangskaarten drie gulden) zijn te verkrijgen in den Dul laert of de kantoren van de Verenigde spaarbank in Hulst, Axel en Terneuzen. stra. Hij brengt zijn eerste so lo-programma morgenavond, vrijdag 8 april, in De Klomp in Ovezande. Het stuk, Betty geheten, gaat over de hartverscheu rende liefde van Sjoukje voor Betty Smit. Hoewel zijn we reld instort, houdt hij zich staande. Hij heeft een vrese lijk optimistische instelling. Met een glimlach ploetert hij zich door een poel van ellen de. Drank, blote vrouwen en pizza's vertroebelen zijn brein. De carrière als cabare tier speelt ook een rol in het 'verhaal' dat met een snel treinvaart voortsnelt. Sjoukje vlucht de straat op, waar zijn identiteit verpletterd wordt door een niet aflatende stroom vrouwen. Maar er is een weg, laat het verhaal zien. De aanvang van het optre den van de Amsterdamse ca baretier in De Klomp is 21.00 uur. Entree zes gulden voor leden en acht gulden voor niet-leden. MODERNE pop-opera wordt gebracht door Frans Brood productions uit Gent. Elf mu zikanten, vier zangers, vier koorzangeressen en een ac teur vertolken de pop-opera 'De liefde voor de drie ma nen', die komisch en ontwa penend is, in de stadsschouw burg in Brugge op dinsdag 12 april. Het fantastische verhaal speelt zich af aan boord van het ruimteschip Progress, dat wordt aangevaren door een spoetnik. Johan de Smet compo neerde een partituur in de hem kenmerkende eigenzin nige stijl, kleurrijk en vol muzikale verrassingen.Aan vang 20.00 uur GRAAF Tolstoj schreef met veel liefde een roman over het paard Cholstomjer. Deze is bewerkt door Mark Rozowski tot 'Geschiedenis van een paard' dat door het Raam- theater op het Zuid in Ant werpen nog gespeeld wordt tot 23 april. In het werk heeft het oude afgeleefde dier Cholstomjer veel te vertellen over de men sen en de bazen die het in zijn turbulente leven gekend heeft. Vlak voor hij zoals alle oude paarden afgemaakt wordt, lucht hij zijn hart. Aanvang om 20.00 uur. GUUS VLEUGEL en Ton Vorstenbosch schreven de Miraculeuse come back van Mea L. Loman. De dialogen zijn zo gewoon en alledaags, dat ze naar de smartlap refe reren. Toch hebben de auteurs veel geestigheid en soms ironie verpakt in de menselijke dialogen. Het to neelstuk bezorgt de bezoekers een gegarandeerd amusante avond. Het Nederlands Toneel Gent nam dit stuk op het re- pertoire en speelt dit 7,8,9 en 10 april in de Kon. Neder landse Schouwburg in Ant werpen. Mea Loman is een doodge wone vrouw, zij speelde vroe ger mee met een cabaret- amateur groep 'Zon en Vreugd' die optrad in bejaar dentehuizen. Ze trouwde, kreeg een zoontje en verliet het toneel. Nu haar zoon groot is wil ze terug naar de plan ken. De cabaretgroep is ech ter nogal veranderd en de jonge garde is niet zo ingeno men met de terugkeer van Mea Loman. Ook man lief is niet te spreken over de tonee laspiraties van zijn vrouw. Een satirisch melodrama waarin een huwelijk op de klippen loopt. Aanvang 20.00 JONGE mensen die musiceren is geen bijzonderheid. Jeugdi gen tussen 12 en 21 jaar uit vier verschillende provincies die sa men een programma instuderen en daarna uitvoeren is echter wel speciaal. Het Euregio Jeugdorkest wordt elk jaar opnieuw samenge steld uit leerlingen van de muziekscholen en academies uit Noord-Brabant, Zeeland, Antwerpen en het Waasland. Deze week wordt er gerepeteerd en de ingestudeerde werken wor den daarna uitgevoerd. Zaterdag 9 april in de Blauwe zaal van de Singel ih Antwerpen en zondag 10 april in de Stadsschouw burg in Sint-Nikiaas om 10.30 uur. Op het programma van Beethoven, Liszt, Strategier en Wal ton. Solist is de veelbelovende Belgische pianist Jan Michiels. Het geheel staat onder leiding van Edmond Saveniers. HET stedelijk MUSEUM van Sint-Niklaas organiseert in de tweede helft van 1988 een retrospectieve rond de schilder Al- fons Proost. Deze schilder werd geboren in 1880 in Sint Niklaas en overleed in Berchem in 1957. Hij was gehuwd met Anna de Barsy. Proost was vanaf 1906 tot 1944 onafgebroken leraar aan de Academie van Schone Kunsten in Sint Niklaas. In het kader van de geplande retrospectieve doet het Stads bestuur een oproep aan alle bezitters van werken van Alfons Proost zich bekend te maken. Voor verdere inlichtingen kan men terecht bij het stedelijk museum in de Zamanstraat. Tele foon 09-32.3.7760753. Werk van Helmut Lothar Günther in Clinge - FOTO ERIK OOSEWAARDE GALERIE Esprit in Clinge zet de komende weken de schijnwerper op het werk van Helmut Lothar Günther. Deze Duitse schilder nodigt de belangstellenden uit om een blik te werpen op zijn werk van de laatste 28 jaar. De door hem ontworpen kunstkalender 1988 kreeg de sprekende titel 'Een artistieke strooptocht van 1960 tot 1987' mee. De tentoonstelling geeft een aardig overzicht van de schilderijen en vooral litho grafieën van deze kunste naar., Günther kreeg zijn oplei ding in Münster en Düssel- dorf en exposeerde al in vele landen in Europa. Sinds 1960 verblijft hij veelvuldig in Ne derland en hij vestigde zich vorig jaar in Huist. Zijn werk verraadt dat hij een scherp waarnemer is. Het zijn weer spiegelingen van wat hij ziet, denkt en voelt; produkten met een zeer eigen visie. Hij gaat uit van een afbeelding maar verwerkt hierin een symbool of visie. De land schappen geven de eenzaam heid van de mens aan en de toeschouwer voelt de betrok kenheid van de maker aan die grote bewondering heeft voor de oer- en levenskracht. Het psychologisch uitbeel den van de mens is het cen trale thema bij Helmut Lo thar Günther en hij geeft de voorkeur aan technieken zo als olieverf, loiepastel, ets en zwart krijt. Zeer speciaal zijn de lithografische werken waarin hij soms met één maar vaker met meerdere kleuren zijn gevoelens uit. De expositie in Galerie Esprit duurt tot 3 mei. De ga lerie is geopend van woens dag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 uur en op af spraak. HET Streekmuseum in Axel begint weer aan een nieuw sei zoen. Zonder de gebruikelijke officiële opening, maar daarom niet minder werkelijk. Jaqcues de Jonge uit Hengstdijk is de eerste exposant. Hij laat olieverfschilderijen van landschappen, bloemen en stillevens zien. De Jonge exposeert tot en met 30 april. Het streekmuseum is geopend woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. Het museumseizoen loopt door tot en met ok tober. L'Escaut Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. De Dikke van Dale Sluis - Beel dende kunst uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Churchill Hotel Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. Bank Paribaa Hulst. Werk van Leon de Buck. Open tijdens win keluren. Zeeuws Museum Middelburg. Aanwinsten in 1987. Tot en met 15 mei. Open dinsdag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur, za terdag tot en met maandag 13.30 tot 17.00 uur. Amro-bank Breskens. Recent werk van Gerard van Grieken. Tot eind april. Open tijdens ope ningstijden bank. Art Party Terneuzen. Schilde rijen van Bert Begijn. Tot en met 13 april. Op tijdens winkeluren. Stedelijk Museum St. Niklaas. Werk van Walter Vaes. Tot en met 10 april. Open maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdag eveneens van 9.00 tot 12.00 uur en zondag van 10.00 tot 13.00 en van 14.00 tot 18.00 uur. Stadhuis Sluis. Werk van Johnny Beerens. Open zaterdag tot en met maandag van 10.00 tot 20.30 uur, dinsdag tot en met donder dag van 13.00 tot 20.00 uur. Vrij dag van 13.00 tot 16.00 uur. Tot en met 8 april. De Media Eeklo. Videokunst van Paul Rutkovsky. Stichting Beeldende Kunst Zee land Middelburg. Op Ierland geïnspireerd werk van Inge van der Kooij. Galerie Esprit Clinge. Schilde rijen en litho's van Lothar Gün ther. Tot en met 3 mei. Open woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.30 en op afspraak. Streekmuseum Axel. Olieverf schilderijen van Jacques de Jonge uit Hengstdijk. Tot en met 30 april. Open woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. DIE Fledermaus wordt wel de koningin van de operettes ge noemd. Elke melodie die in het geliefde werk van de po pulaire componist Johann Strauss voorkomt is een schlager geworden. Elke zin bevat een bijzondere gevat heid en de perfectie waarmee kwalitatief hoogstaande mu ziek en handeling in elkaar grijpen, geeft aan de compo sitie de allure van een komi sche opera. De Opera van Vlaanderen speelt het stuk momenteel. Mireille Capelle, sopraan FOTO ARCHIEF OE STEM Tijdens de opvoeringen in Gent vertolkt de Duitse bari ton T. Lehrberger de rol van Eisenstein. De Amerikaanse sopraan Kay Griffel geeft ge stalte aan Rosalinde en Al fred wordt vertolkt door T. Dewald. De rol van Prins Or- lofsky wordt gezongen door de Vlaamse sopraan Mireille Capelle. Zij bekijkt de scher mutselingen tussen de ver liefde stelletjes met een gena dig oog. De internationale bezetting wordt scenisch geleid door Willy De Swaef naar de regie van de Duitse musical- en operette specialist Rolf Lans- ky. A. Leclair tekent m.m.v. het Koninklijk Ballet van Vlaanderen en het Stedelijk Instituur voor ballet voor de choreografie. De muzikale leiding van deze briljante operette partituur is in han den van Hans-Georg Git- schel. Speeldagen vrijdag 15 april om 19.30 (première) za terdag 16 en 23 april om 19.30 uur en zondag 17 april om 15.00 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 21