Vakbonden schakelen arbiter in bezwaar milieu-orgamsaties tegen vliegdemonstratie FNV zwaait Brabantse CDA'ers lof toe Ronny de Jonghe hangt foto's in hotelzwembad Inwoners Nieuwvliet verontrust over uitbreiding camping Zestig mille voor proef kinderopvang FONS v. DORST b.v. AREN BETEI autobedrijf UjinNROVER awj^we»;; KWESTIE REORGANISATIE PROVINCIE-APPARAAT ioES - De Zuidelijke Landbouw Maatschappij ZlM) neemt maandag een beslissing of tijdens de driedaagse manifestatie op Neeltje Jans (23,24 en 25 juni) vliegdemonstraties worden gehouden. Ejroedseizoen Df Station- nwagon r of 2.0 liter kleppen ina li intro aken met de Starlet, loottocht zonnebloem Zelfhulp Katelijne Sandwiches Beweging DONDERDAG 7 APRIL 1988 'DORP NIET VOLPROPPEN' Verbeteringen WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN 'RELATIE TUSSEN VAKBOND EN PROVINCIE IS STERK VERBETERD' Goede structuur Tweeverdieners MÉiÉllslli DE STEM VANZEELAND ifan onze verslaggever „IDDELBURG - De cen- fales voor overheidsperso- ieel willen een uitspraak an de zogenaamde com- Lissie-Van der Grinten |ver de voorgenomen reor- ansatie van het provincie- pparaat. ioals bekend wil een meerder heid van GS (WD/CDA) een hodel waarin plaats is voor Trie directies, de PvdA-gede- iuteerden willen vier directies commissaris der koningin lertienvijf. De vakorganisaties zijn van mening dat het door de inge stelde stuurgroep gepresen teerde model met vijf directies het breedst mogelijke draag vlak heeft. Zij vinden dat GS de resultaten van de inspraak naast zich hebben neergelegd door, zonder argumenten, te komen met een model met drie directies. De commissie-Van der Grin ten heeft officiel 'Advies- en Arbitragecommissie'. Begin 1987 is die in het leven geroepen om te adviseren of een bin dende uitspraak te doen in ge schillen die door deelnemers in de commissies van georgani seerd overleg (de onderne mingsraden van de overheid) worden aangekaart. Het GO-Zeeland gaat op 13 april eerst vergaderen om vast te leggen op welke onderwerp het geschil betrekking heeft en waaruit het bestaat. Dan moet besloten worden of aan de com missie een advies dan wel arbi trage wordt verlang. Gaat het om abitrage dan moeten zowel T27 werkgever als werknemer het hiermee eens zijn omdat een arbitrage-uitspraak bindend is. Er kan niet van worden af geweken. Wordt de procedure bij de commissie-Van de Grinten in werking gesteld, dan kan er half mei (uiterlijk half juni) een uitspraak komen. Hiermee ziet het er naar uit dat de voor genomen beslissing van Pro vinciale Staten over de hoofd structuur van het provincie apparaat (gepland voor de Sta tenvergadering van 20 mei) op losse schroeven is komen te staan. LM zoekt alternatieven Van onze verslaggever i .fegen deze demonstraties is bezwaar aangetekend door de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), die ernstige versto ring van broedende vogels vreest. De ZMF heeft zijn be- faren al bij Rijkswaterstaat (beheerder van Neeltje Jans) gedeponeerd. Een andere tegenvaller voor de pEanisator is het zich terug trekken van Zevibel. Deze Zeeuwse visserij-organisatie zag geen kans voor de haar toe- leelde standruimte bedrij- te interesseren om die te lannen. Jammer", zegt ZLM-secre- is mr. Jan Oggel. „Wij had- onze talrijke bezoekers ag een kijkje gegund in de erijwereld. Daardoor valt stukje extra attractie weg, lar essentieel is het niet. ittemin proberen wij toch een mosselkotter naar het ■keiland te krijgen en voorts een palingrokerij toege- ;d te zullen komen". Wit de broedende vogels - vis- (flefjes, sterns en diverse meeu- NBnsoorten- betreft, zegt Og- u1 dat men zich niet gereali- frd heeft dat de expo - een litioneel vijfjaarlijks ZLM- nement - midden in het Iseizoen plaatsvindt ^_Er is contact opgenomen met het Consulentschap voor natuur en Milieu. Blijken er in- dadaad overwegende bezwa ren te bestaan, dan zien wij af van de vliegdemonstraties. Ook jammer want het betekent drie attracties minder. Geen Speelhuislaan 156A -Tel U. - AUTOBEDRIJF J. VA I Pr. Reinierstraat 3 - Te'| JTOM.BEDRIJF ALEX V"f Van onze correspondent ERNEUZEN/AXEL - De boot van de Zon nebloem, 'De Schelde- tallei' doet 16 en 18 japril opnieuw de euwse wateren aan. Zaterdag 16 april gunnen de gasten uit xel en Sas van Gent en rondvaart maken ;en maandag 18 april tunnen de gasten uit Sroot-Terneuzen aan ord. Het vertrek uit Sas van Gent is vanaf de Prin- jenkade en in Terneuzen vertrekt 'De Scheldeval- |ei', eveneens om 8.45 pr, vanaf de kade die Telegen is achter de •ootliedenwacht. De gasten van de Zon nebloem worden ver- Felkomd met een kopje koffie en daarna zet men koers naar de haven van ^nt. In Zelzate komt i gids van de haven dienst uit Gent aan ord. Als het mogelijk vaart men nog een Findje Gent binnen. Om ge gasten bezig te hou- Uen is er een aantrekke- PJk programma samen gesteld. Een arts en ver regend personeel is nwezig, alsmede pas bres. Zaterdag is de (f 'net 200 gasten vol- jeboekt, terwijl voor Pa,®n<^8 175 personen - cn bfj mevrouw C. erreman hebben aan gemeld. 'De Scheldeval- wordt om 18.00 uur pug verwacht ULV's (kleine vliegtuigjes), geen reddingsdemonstratie met marine-helikopter en geen sproeihelikopter". Niettemin tast ook het wegval len hiervan het wezen van de manifestatie niet aan. „De be langstelling om deel te nemen is enorm", zegt Oggel. Daar naast heeft men bij de ZLM al weer alternatieven ontwikkeld om het geheel zo gevarieerd mogelijk te maken. „Wij pre senteren een noviteitenbeurs, waarbij we te rade zijn gegaan bij onze eigen achterban. Wie wat aardigs heeft uitgevonden, kan dit komen laten zien. Daar zijn leuke reacties opgekomen zoals een vernuftig apparaat om mest te verspreiden". Veel reacties ook op de oproep aan boeren die nog goed wer kende ouderwetse tractoren en machines hebben. „Wij hebben gezegd heeft u een ouderwetse landbouwmachine, kom er mee naar Neeltje Jans. En er zullen er heel wat te zien zijn. Zoals het er nu naar uitziet kan al leen het weer echt spelbreker worden". De ZLM-manifestatie gaat op woensdagavond 22 juni van start met een concert door het Brabants Orkest in de Grote Kerk van Goes. Donderdagoch tend wordt de expo officieel ge opend om pas zaterdagavond 25 juni de poorten weer te sluiten. TERNEUZEN - Vrouwenge zondheidscentrum Katelijne in Terneuzen besteedt dit voor jaar aandacht aan de proble men van vrouwen zonder baar moeder. Vrijdag 29 april is ei een informatiemiddag in het pand aan de Walstraat. De zelfhulpgroep van vrouwen zonder baarmoeder uit Oost burg vertelt dan over opgedane ervaringen. De aanvang is 14.00 uur. Bij voldoende belangstel ling wil Katelijne een zeflhulp- groep in Terneuzen beginnen. Kunstenaar De Jonghe (rechts) en manager Berings nemen samen een frisse duik, bedoeld als officiële opening van de tentoonstelling onder water. Berings moet nog een werk ophangen FOTO W1M KOOYMAN Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Antwerpse dui zendpoot Ronny de Jonghe, die sinds enkele jaren ook de fotoca mera hanteert, heeft tot 1 mei een expositie op twee plaatsen in Ter neuzen. Gisteren opende de mana ger van het Churchill Hotel, M. Be rings, een 'onderwaterexpositie' in het zwembad in de hotelkelder. Acht foto's, hermetisch afgesloten en beschermd door plexiglas. In de gangen van het hotel hangen nog eens zestien stuks, en galerie Trouvaille heeft er twaalf opgehangen. Een foto tentoonstelling van een kunstenaar die zelf zegt: „Van fotograferen kan ik niks". Even later neemt hij met Berings een frisse duik in het water en is de ex positie een feit. Met zijn opmerking bedoelt de 31-ja- rige brandweerman dat hij een hekel heeft aan de techniek van het fotografe ren, aan de omgang met knopjes en ge tallen zoals 'echte' fotografen dat doen. „Ik heb een gewoon halfautomatisch toestel. Ik flits nooit en gebruik geen kunstlicht, alles wat ik doe is opletten dat er genoeg licht is en dan knip ik. Ik ben bang dat mijn creativiteit verloren gaat als ik me met de techniek ga bezig houden". Toch zien de uiteindelijke resultaten er zeer verzorgd uit. De afdrukken zijn uitstekend en De Jonghe gebruikt daar bij steeds twee negatieven over elkaar. De dan ontstane 'dubbelafdrukken' of 'sandwiches' geven een vreemd, schil derachtig beeld. Beelden tussen droom en werkelijkheid. De kunstwerken ver dienen meer aandacht dan een vluchtige blik; hoe langer iemand er naar kijkt, hoe meer details gaan opvallen. De openingsspeech van de tentoon stelling was gisteren in handen van G. Maeremans, regisseur van de Konink lijke Nederlandse Schouwburg en artis tiek leider van het Multatulitheater in Antwerpen en al jaren bevriend met De Jonghe. Dat is niet zo verwonderlijk, want de exposant is behalve fotograaf en brandweerman ook nog decorbou wer, -ontwerper, geluids- en lichttech- nicus in het Multatulitheater. Een thea ter, dat door hemzelf in 1985 is ontdekt, ontworpen en verbouwd. Twee jaar la ter, bij zijn tweede expositie, verschijnt er een catalogus van zijn werk waarin twintig gedichten van zijn hand staan. Maeremans had niets dan lovende woorden voor De Jonghe. „Ronny is al tijd in beweging", zei hij, „Hij is een zoe kend mens, net als zijn zoekende lens". In de afbeeldingen komen veel dode die ren voor, zoals een nest doodgeboren katjes en een vogel in ontbinding. De Jonghe verklaart dat als volgt: „Ik houd van dieren. En als ik dan een dood dier zie, wil ik het alvorens te begraven vastleggen. Dat doe ik dan met de came ra". Hij verklaart verder geen speciale boodschap of filosofie aan zijn werk te verbinden. „Ik maak gewoon wat ik mooi vind", zegt hij. Het idee voor de onderwatertentoon stelling is min of meer toevallig ont staan. Hij wilde dat zijn werk zo goed mogelijk ingelijst werd. Hij gebruikt fo topapier dat eigenlijk nooit kan ver kleuren, en de plexiglas platen zorgen ervoor dat er geen onscherpte of licht- spiegeling is. Dat procédé ontlokte hem een keer de opmerking 'dat ze zelfs on der water opgehangen konden worden'. Gisteren werd de daad bij die woorden gevoegd. *Off. Agent 5! Van onze economisch redacteur BREDA - De FNV is positief over de economische ontwikkelingen in Noord-Brabant. De federatie is zelfs opgetogen over de verbeterde verhouding met het provinciaal be stuur. Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1987, dat de bij de FNV aangesloten vakbonden aanstaande zaterdag tijdens de jaarvergadering in Tilburg bespre ken. Het verslag is ondertekend door voor zitter J. de Rijk en secretaris J. Jetten. De laatste kreeg tijdens het bewind van 'zonnekoning' Van Agt (kwalificatie van Jetten) het behoorlijk aan de stok met de oud-premier. In de loop der tijd groeide in vakbondskring ook de irrita tie over het warrige optreden van gede puteerde van Economische Zaken J. van der Heijden. Nu die plaatsen zijn ingenomen door mr. F. Houben als commissaris van de koningin en P. Wagtmans als gedepu teerde, is de relatie tussen provinciaal bestuur en vakbond flink aangehaald. „De onderlinge verhoudingen in onze provincie verbeterden sterk", schrijven De Rijk en Jetten. „Niet in de laatste plaats was dit te danken aan de nieuwe commissaris van de koningin en de nieuwe gedeputeerde van Economische Zaken, die beiden - in tegenstelling tot hun voorgangers - op normale wijze zaken wensten te doen met de Brabantse FNV". De persoonlijke verhouding wordt nu door de vak- bondsvoormannen zelfs 'uitstekend' genoemd. Maar op regionaal niveau wordt de vakbond nog onvoldoende bij al lerlei ontwikkelingen betrokken. Zo vindt de federatie dat zij volkomen gepasseerd is bij de opzet van het Innovatie Advies Centrum in Eind hoven, de eerste 'kenniswinkel' van oud-Philipstopman Dekker. Dat vindt de FNV temeer verontrustend daar Eindhoven als voorbeeld dient voor de volgende twintig kennis- V winkels die in komende jaren in heel Nederland van de grond moeten ko men. De FNV vraagt zich overigens af of het apart oprichten van ken niswinkels wie de juiste manier is voor de kennisoverdracht naar het midden- en kleinbedrijf. De FNV is verder redelijk tevre den over het afgelopen jaar. Noord- Brabant deelde in de ledenwinst, die de federatie landelijk boekte. In Brabant steeg het aantal leden van 107.156 naar 108.756 en hield daarmee gelijke tred met de landelijke stij ging, die totaal 12.000 leden bedroeg. De versterking van de economi sche positie van Noord-Brabant, zo constateert de FNV, begint een schaduwzijde te krijgen. „Noord- Brabant krijgt last van het eigen succes", schrijven De Rijk en Jetten. „Zo'n beetje alle middelen voor het regionaal economisch en regionaal sociaal beleid worden teruggetrok ken omdat het zo goed gaat met onze provincie". De FNV vindt dat Bra- Van onze verslaggever OOSTBURG - Een aantal permanente en semi-per- manente inwoners uit Nieuwvliet is verontrust over een mogelijke uitbreiding van camping Internatio naal. „Er is op die camping grond opgehoogd, waarschijnlijk met het oog op uitbreiding. Voor de bewoners van de dorpskern wordt het straks een puinhoop", aldus H. de Schipper, een van de inwo ners. Na eerder in een brief aan het gemeentebestuur aan dacht voor de bezwaren te hebben gevraagd, sprak De Schipper gisteren tijdens de vergadering van de advies commissie voor planologie. „De dorpen worden volge propt met toeristenindus trie, zonder dat rekening wordt gehouden met de per manente bewoners. Uitbrei ding van campings wordt door ons gezien als onge wenst", zo zei hij. De Schipper was met een aantal andere bezwaarde bewoners naar het Oost- burgse gemeentehuis geko men. Die vonden dat 'het steeds erger aan het worden' is: „De overlast neemt toe en de waarde van onze huizen daalt", aldus een van hen. „Ze hebben al veel te veel toegelaten. Het landschap pelijk karakter is helemaal aan het verdwijnen", vond een ander. Een Duitse wo ningbezitster: „Toegegeven, we komen op voor ons eigen belang. Maar er zijn ook an dere, culturele aspecten. Er staat een hele mooie molen in Nieuwvliet. Die wordt zo bijna omringd door opruk kend plastic. En vooral voor de oudere inwoners is het erg dat ze het karakter van hun dorp zo verdrukt zien worden". In economische ar gumenten - toename van werkgelegenheid - zei ze niet te geloven. „Dat klopt niet. Het gaat slechts om twee of drie mensen en 's zo mers enkele jongeren. En in direct zijn het ook alleen de bakker en de groenteman die van een uitbreiding pro fiteren." De Nieuwvlietenaren von den in ieder geval gehoor bij de verschillende commissie leden. Naar aanleiding van de ontwerp-recreatienota zei J. van de Ree-Slabbe- koorn (PvdA) dat de ge meente 'pas op de plaats' moet maken wat betreft verdere recreatieve ontwik keling, behalve als daaraan kwalitatieve verbeteringen ten grondslag liggen. H. Lip pens (CDA) vond dat aan permanente bewoners voor rang moet worden gegeven en zag een camping bij de Nieuwvlietse molen niet zit ten. Hij wilde niet zover gaan als J. Hamelink(PvdA) die bij recreatieve 'concentra tiegebieden' alleen nog be stemmingsverkeer wil toe laten, naast fiets- en wan delpaden. „Als inwoner van Oostburg wil ik kunnen gaan en staan waar ik wil", zei Lippens. In tegenstelling tot H. van der Weegen (D en T), die 'ook niet gechar meerd' was van verdere uit breiding van de campings, zag J. Provoost (WD) een en ander 'positiever' in. „Ten aanzien van permanente be woners zijn voorwaarden te stellen. Deze nota sluit goed aan bij het Streekplan en bij de vierde Nota Ruimtelijke Ordening", vond hij. Van onze verslaggever OOSTBURG - West-Zeeuwsch-Vlaanderëh (Aarden burg/Oostburg/Sluis) is, evenals het eiland Tholen, aan gewezen als proefregio voor het opstarten van volledige kinderopvang. bant daarmee wordt ondergewaar deerd. Er gaat teveel geld naar de dichtslibbende Randstad. Het Rijk moet meer oog hebben voor de be langrijke positie die Brabant in neemt door de veranderende goede renstromen in Europa. De verplaatsing van het econo misch zwaartepunt van Europa in zuidelijke richting en de versterking van dat proces door de aanleg van de Kanaal-tunnel tussen Frankrijk en Groot-Brittannië maakt Brabant tot aansluiting van de nieuwe eco nomische centra en de Randstad, al dus de FNV. De FNV heeft dan ook kritiek op de Vierde Nota Ruimtelijke Orde ning. De FNV verwijt het Rijk 'Een zijdig Randstad-denken'. Om meer aandacht en vooral geld voor verbe tering van de infra-structuur voor Brabant te krijgen trekt de FNV schouder aan schouder op met de Brabantse werkgevers, de Kamers van Koophandel en de provincie. Voor het opzetten van dit expe riment, kosten 60.000 gulden, is door het ministerie van WVC een subsidie van 30.000 gulden toegezegd. GS van Zeeland stellen de Staten voor de an dere dertig mille voor rekening van de provincie te laten ko men. De financiering van het eigenlijke werk is een zaak voor de betrokken gemeenten. Tijdens een studiedag van de Stichting Overleg Kindercen tra Zeeland (SOKZ) werd vast gesteld dat Zeeland weinig vol ledige voorzieningen voor kin deropvang heeft. Gebrek aan geld, kleinschaligheid en het ontbreken van een samenhan gend regionaal beleid werden als voornaamste oorzaken ge zien. Besloten werd 'speerpun ten' in het leven te roepen die als voorbeeld voor de rest van de provincie kunnen dienen. Een der regio's die zich hier voor aanmeldde was West- Zeeuwsch-Vlaanderen. „Wij zagen het wel zitten", zegt de Oostburgse wethouder J. de Vries. „West-Zeeuwsch-Vlaan deren heeft op het gebied van peuterspeelzalen al een rede lijke structuur, er is een vrij uitgebreid bestand en als je dit aan elkaar kunt koppelen kan er een heel goede voorziening ontstaan". Voor de bezetting van de plaatsen bij de kinderopvang ziet De Vries geen problemen. Hij wijst in dit verband op Dow Chemical dat al tien plaatsen 'ergens' in Zeeuwsch-Vlaande ren heeft gekocht. „En er moet volgens ons behoefte bestaan in onze regio. Er zijn hier in de streek grote werkgevers zoals diverse banken, het ziekenhuis en de gemeente, waar veel vrouwelijke gehuwde werkne mers zijn. Die zitten soms met het probleem ven een gestruc tureerde kinderopvang. Dik wijls ziet men kans zich te red den door het inroepen van hulp van familie of buren, maar een goed werkende structurele voorziening kan natuurlijk uit komst brengen". De Vries verwacht eenzelfde) ontwikkeling als indertijd bij» de peuterspeelzalen. „Wij startten in 1976 aarzelend met één speelzaal, maar binnen de kortste keren waren er derge lijke voorzieningen in veel ker nen. Ik denk dat zo'n ontwik keling zich ook bij de volledige kinderopvang gaat voordoen. Het wordt volgens ons een niet meer weg te denken voorzie ning, zeker als je de ontwikke ling in de gaten houdt dat het fenomeen tweeverdieners steeds meer om zich heen grijpt". Wat de tariefstelling betreft spiegelt de wethouder zich aan de huidige peuterspeelzalen. „Wij denken aan een getrapt tarief met een lage drempel om de voorziening voor iedereen toegankelijk te maken. Maar indien men meer kan betalen, dan zijn er ook hogere tarie- Momenteel wordt, als eerste fase in het experiment, een be gin gemaakt met een inventa risatie van de behoefte, onder meer door het aanschrijven van de diverse bedrijven in de regio. Ook worden mogelijkhe den en wensen onder de loep genomen. Aan de hand van deze gegevens wordt een uit voeringsplan opgesteld waar aan in de tweede fase dan uit voering wordt gegeven. Het ex periment loopt tot uiterlijk 1 maart 1990. Dan moet blijken of deze voorziening in West- Zeeuwsch-Vlaanderen levens vatbaar is. A

de Stem | 1988 | | pagina 13