Nieuwe vinding maakt automatenkoffie smakelijker Voede BANEN OP DE TOCHT NA AFWIJZING EXPORTVERGUNNING Poetsdienst voor muurspuiters 'Personeelsbeleid universiteit marktgerichter' I )e?eiud BINNENLAND Benedetti: Een nieuwe wapenwedloop CNY-jongeren: bedrijven betrekken bij banenplan Geen scrupules BEDRIJF ipantax DE STEM COMMENTA AR Onder de 'rook' van Bodek AMSTERDAM DE STEM BINNENLAND WOENSDAG 6 APRIL 1988 LUCHTDRUK MOET EIND MAKEN AAN KLACHTENSTROOM OVER KOFFIE MUIDEN (ANP) - Kruitfabriek Muiden Chemie (circa 360 werknemers) is in grote problemen ge komen doordat het ministerie van Economische Zaken (EZ) weigert een exportvergunning te ge ven voor een omvangrijke hoeveelheid kruit. Banen weg Geen oordeel Grote twijfels Commentaar - FOTOANP COMMISSIE WIL AF VAN AMBTENAREN-STATUS WETENSCHAPPERS NIEUWSOVERZICHT Kandidate voor bestuur Industriebond! Dr. M. Holtrop overleden *1 pE STEM FINANCIËN/ ITALIAANSE INDUS Cehave wil Van den Burg Ëiprodukten overnemen Woonlasten voor minima niet vermindet Negenhonderd pornofilms gestolen Benoemingen bij VNU Onderzoek: vrouwentoiletten viezer Papierfondsen zeer 'n de markt SrvSS2ich^« Unlfn» ICCO-directeur omgekomen bij lawine j™ar,! f 3.20 in^er opTm coii^Vef T28 Van onze verslaggever MUNSTERGELEEN - De naam van de 43-jarige Peter Boumans uit Munstergeleen is menige vaderlandse kof- fiebrander en automatenfa- brikant sinds kort een gru wel. De reden: een door Boumans ontwikkeld apparaatje, dat ge durende enkele seconden onder druk lucht toevoegt aan het mengsel van koffie en water. Hierdoor doet de smaak van automatenkoffie niet meer on der voor het zelf gezette kopje van de duurste koffiesoort. Een in het geheim gehouden proef met vier aangepaste automaten bij het ABP in Heerlen, waar per jaar 1.300.000 bekers koffie worden genut tigd, werd gisteren door Hoofd Restauratieve Zaken Ron Maertzdorf 'een geweldig suc ces' genoemd. De komende we ken wordt de proef dan ook verder uitgebreid, terwijl Bou mans al om een offerte is ge vraagd voor de ombouw van alle 150 bij deze dienst ge plaatste automaten. De vondst van Boumans, die zelf jarenlang werkzaam is ge weest als exploitant van kof- fie-automaten en daarbij vrij wel dagelijks geconfronteerd werd met klachten over de smaak, is in feite uiterst sim pel. Komen bij een gewone automaat koffie en heet water in een reservoir, dat vervolgens onder druk wordt leeggeperst, Boumans laat in dat reservoir van onderen af eerst lucht in blazen. Als gevolg daarvan wordt de inhoud veel beter ge mengd en krijgt het water ver volgens aanzienlijk meer kof- fiesmaak mee. Als neveneffect is er veel minder vaak sprake van verstopping. Behalve de smaak is er ech ter ook sprake van een forse besparing. Per beker hoeft na melijk 20% minder koffie ge bruikt te worden. Maar in feite is de automatenkoffie, die vol gens Boumans extra duur wordt gemaakt omdat er geen alternatief voor bestond, hele maal niet meer nodig. „Dat zal voor die sector dan ook een miljoenen verlies gaan beteke nen. Vandaar dat ze daar mijn bloed wel kunnen drinken". Volgens hem gaat het bij automatenkoffie namelijk al tijd om goedkope mengsels, die echter extra hard worden ge brand om zo de noodzakelijk sterke smaak te krijgen. Die koffie wordt vervolgens echter voor enkele guldens meer per kilo verkocht dan de kwalita tief veel betere huishoud -kof fie. „En de automatenhandel speelt bij dit 'maffia-achtige' spel noodgedwongen met de branders onder één hoedje", zegt Boumans. Zijn pogingen om bij de branders voet aan de grond te krijgen mislukten dan ook. „Je wordt constant met een kluitje in het riet gestuurd. Ze hoopten natuurlijk dat ik er dan wel mee zou ophouden". Maar via- via zag de Munstergeleener echter kans het aanvankelijk zeer sceptisch reagerende ABP te overtuigen. Een half jaar geleden werd op vier plaatsen in het gebouw een aangepaste automaat ge plaatst, die ook nog regelmatig werd verwisseld. Maertzdorf: „het was verbijsterend, maar de omzetten van die betrokken automaten verdubbelden in korte tijd. Terwijl maar een handjevol mensen ervan af wist. Dat zegt dus al genoeg. Wij zijn door de minister ge dwongen om ƒ0,45 voor een kopje koffie te gaan betalen. Maar daarvoor willen we dan wel kwaliteit. En die krijgen we nu. En bovendien ontstaat er nu voor ons de vrijheid om betere, maar goedkopere, kof fie te kopen. Boumans heeft bijna zes jaar aan zijn systeem gedokterd. Er is octrooi aange vraagd voor zowel Europa als de VS en hij reist op dit mo ment half Europa af om ook het buitenland warm te maken. Muiden Chemie in de knel Volgens bestuurder H. Wijninga van de Industriebond FNV wil EZ de vergunning niet geven omdat het kruit na bewerking in Portugal uiteindelijk in Iran terecht zou komen. In het belang van de interna tionale rechtsorde wil het mi nisterie daarom geen export vergunning verlenen, zo heb ben de vakbonden dinsdag van de directie van Muiden Chemie te horen gekregen. Twee van de ongeveer dertig graffiti-spuiters die gisteren in Zaandam zijn begonnen met het reinigen van gevels en mu ren. De minderjarige "kunstenaarshebben van de Zaanse politie de keuze gekregen om of de aangebrachte teksten en teke ningen te verwijderen of de gang nar de rechter te maken. - fotoanp VOOR DE CHEFS van staven in Washington en Jeruzalem was het even schrikken en slikken: ondanks de alwetendheid van hun befaamde inlichtingendiensten, was Saudiarabië erin geslaagd in het diepste geheim Chinese 'Oostenwind' raketten (bereik ruim 3000 kilometer) te kopen ter waarde van drie miljard dollar. Israël reageerde nerveus en dreigend: We hebben enige reputa tie een potentiële vijand uit te schakelen alvorens hij gevaarlijk wordt, klonk het cryptisch. Washington waarschuwde Israël zich niet in domme avonturen te storten, maar liet tegelijkertijd blijken ernstig bezorgd te zijn over de verspreiding van en handel in korte en middellange ballistische raketten. Het is wel wat ironisch dat juist op het moment dat de super machten Amerika en Rusland op het punt staan hun middellange nucleaire raketten te vernietigen, de handel in niet-nucleaire ra ketten zo'n gigantische omvang heeft aangenomen, dat gespro ken kan worden van een nieuwe wapenwedloop. De Amerikaanse zorgen zijn terecht, maar ook niet gespeend van enige hypocrisie, als men weet, dat Amerikaanse wapens dan wel technologie menig 'brandje' in de wereld op een hoog of laag pitje houden. Kijken we naar de afnemers, de producenten en hun wapens met de larmoyante namen: Amerika produceert de Lance (bereik 100 km, geleverd aan Europese landen, Israël, Taiwan en Brazilië); Rusland produceert de Scud-B (bereik 190 km, geleverd aan Iraq, Libië, Syrië en Egypte. Iran gebruikt ook Scuds, maar koopt die in Libië); Egypte produceert de Sakr 80 (bereik 90 km, voorzover bekend geen leveranties aan derden); China produceert de Zijderups (bereik 100 km, geleverd aan Iran en aan Libië) en de Oostenwind (bereik 3000 km, geleverd aan Saudiarabië); India produceert de Prithvi (bereik 240 km, niet ge leverd aan derden) en Israël produceert de Jericho (bereik 1500 km) en Gabriel (bereik onbekend, maar geleverd aan Taiwan, Ecuador, Chili, Argentinië, Kenia, Singapore, Thailand en Zuid- Afrika). Brazilië en Amerika samen produceren de SS-300, een equivalant van de Russische Scuds en deze raketten worden aan vele landen geleverd. Deze (onvolledige) lijst is indrukwekkend en de conclusie is gerechtvaardigd dat dozijnen landen, ook arme, over ballistische raketten beschikken. Voorlopig bevatten ze nog conventionele la dingen, maar de mogelijkheid om de raketten uit te rusten met nucleaire springladingen, chemische (mosterd-, cyanidegassen) en biologische (bacteriologische wapens) ladingen komt dichter bij. Vorige week hebben we de afschuwelijke gevolgen van een gasaanval op Kurden in Halabja kunnen zien. UTRECHT (ANP) - Wil het Jeugdwerkgarantieplan (JWG) echt zoden aan de dijk zetten dan moet ook de marksector er bij worden betrokken. Als het JWG zich uitsluitend blijft richten op banen in de collectieve sector (bij voorbeeld bij de gemeenten) dan is het plan gedoemd te mislukken. Dan zal het op geen stukken na lukken om op den duur de be oogde 35.000 jongeren via het JWG aan een baan te helpen. Dat zegt WJ-CNV, de jonge renorganisatie van het CNV, die in een uitgebreide enquête ruim 300 jongeren en 200 pro jectleiders aan de tand heeft gevoeld over de zogenoemde Tijdelijke Voorziening JWG, voorloper en proeftuin van het eigenlijke JWG dat begin '89 van start moet gaan. Op grond van de tijdelijke voorziening hebben tot nu toe gemeenten met financiële steun van het rijk dik 3.000 jon geren (tot 21 jaar) tijdelijk werk gevonden. Minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) hield bij het JWG tot nu toe het bedrijfsle ven buiten de deur met onder meer als argument dat intro- duktie van het JWG in de marktsector concurrentiever valsend zou kunnen werken. De bonden kregen ook de me dedeling dat een derde van de in totaal 360 banen bij Muiden Chemie zou moeten verdwij nen. Het bedrijf heeft vestigin gen in Muiden, Ouderkerk aan de Amstel en Kollum in Fries land. Waar de banen precies zouden moeten verdwijnen is nog niet duidelijk. Evenmin is al te zeggen hoeveel ontslagen er zouden moeten vallen. De vakbonden hebben op dit moment nog geen oordeel over de reorganisatievoorstellen. Ze komen begin volgende week met een definitief standpunt naar buiten. Vakbondsbestuur der Wijninga zei dat de zaak voor de bonden zeer moeilijk ligt. Aan de ene kant hebben de bonden begrip voor de politieke problemen, aan de andere kant blijft voor de vakbonden werk gelegenheid toch op de eerste plaats staan. „We hebben in Nederland nu eenmaal een wa penindustrie en een kruitfa briek. Zolang het Nederlandse parlement dat toestaat hebb- ben wij als vakbonden primair de taak om ons in de eerste plaats sterk te maken voor de werkgelegenheid in die bedrij ven", aldus Wijninga. De vak bonden gaan zich eerst intern beraden over alle voetangels en klemmen die er aan de zaak kleven. Daarna komen ze met een definitief standpunt. Een woordvoerder van het mi nisterie van Economische Za ken bevestigde desgevraagd dat Muiden Chemie is gewei gerd kruit uit te voeren naar Portugal. „Wij hebben grote twijfels of het kruit wel voor Portugal is bestemd. De vrees bestaat dat het uiteindelijk te rechtkomt bij een oorlogvoe rend land", aldus de woord voerder. Hij wilde niet ingaan op de vraag of dit Iran is. De directie van Muiden Chemie klaagde dinsdagmiddag over het uitblijven van exportver gunningen 'zelfs voor be vriende landen', stelde perso neel en vakorganisaties daarna op de hoogte van een mogelijk niet onbelangrijke verminde ring van het personeelsbe stand, maar hield zich voor verder commentaar onbereik baar. Reeds vanaf vorig najaar houdt de economische controle dienst Muiden Chemie extra in de gaten in verband met moge lijke leveranties aan Iran. Met name heeft deze controledienst in Portugal een onderzoek in gesteld. De Amsterdamse offi cier van justitie mr. Berger heeft Muiden Chemie in no vember voor de duur van zes maanden verboden van de toen lopende exportvergunning ge bruik te maken. Reeds toen dreigde de directie met moge lijke nadelige gevolgen voor het personeel. NIET ALLEEN de verspreiding van niet-nucleaire raketten baart zorgen, ook de verspreiding van nuclaire wapens. Behalve de grootmachten Amerika, Rusland, China, Frankrijk en Groot-Brit- tannië hebben waarschijnlijk nog eens vier landen 'De Bom'; In dia, Pakistan, Israël en Zuidafrika. Zeker acht landen doen hun best nucleaire wapens (technologie) te kopen of te krijgen: Iran, Iraq, Libië, Brazilië, Argentinië, Taiwan en de twee Korea's. Tegen de verspreiding van nucleaire wapens bestaat een ver drag, maar het wordt niet al te best nageleefd (de meeste landen die De Bom kunnen maken hebben het niet getekend). Tegen verspreiding van niet-nucleaire raketten bestaat geen verdrag. Wel zijn er enkele zogenaamde exportbeperkende maatregelen, maar de controle daarop is zo lek als een mandje. Wie geld heeft, kan alles kopen in de internationale wapenwinkels. In vele Derde Wereldconflicten, lokale brandhaarden dus, praktizeren de meeste landen uit Oost of West, een oud Chinees gezegde: „Vanaf de heuveltop kijken hoe de tijgers vechten". Het zal de meeste landen een zorg zijn wie de Iraans-lraakse oorlog wint of wie de strijd tussen Zuidafrika en Angola wint of verliest zolang die conflicten niet tot ingrijpende machtverschui vingen ten gunste van een van supermogendheden leidt. Het gaat er de meeste landen (wapenleveranciers vooral) om om mee te spelen in de grote wereld en grof geld te verdienen. Scrupules zijn onbekend in de handelcircuits des doods GEERVLIET (ANP) - De dorpen Geervliet en Ab- benbroek op het eiland Voorne-Putten zijn in de nacht van maandag op dinsdag bedekt met enkele millimeters roet afkom stig van een nabijgelegen fabriek van Esso in het Botlek-gebied. Straten, ramen en auto's zagen inktzwart. Volgens C. van der Kooy, hoofd van de meldkamer van de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR), komt de roet (petroleumco- kes) van de flexikoker-fa- briek van Esso. Uit onderzoek van de dienst is gebleken dat bij het stilleggen van de fa briek een pompsectie is uit gevallen waardoor er geen water meer kwam in de gas wasser van de flexikoker. De flexikoker, die voor onder- Een besmeurde auto in Abbenbroek. houd gedurende zes weken buiten gebruik zou worden gesteld, is na de ontdekking van het defect direct stilge legd. De meldkamer van de DCMR kreeg dinsdagmorgen ongeveer 120 telefoontjes van boze en verontruste mensen uit Geervliet en Abbenbroek. Zij zijn voor de afhandeling van eventuele schade door verwezen de Esso-raffinade- rij in de Botlek. Schoonmaakploegen zijn in opdracht van de Esso-raf- finaderij in het Botlekgebied gistermiddag begonnen met het schoonmaken van de dor pen Geervliet en Abben broek. De schoonmaakopera- tie bleef niet beperkt tot wo ningen en ramen, ook de straten kregen met bezem en waterspuit een beurt. Bewo ners konden hun vuile auto in een wasstraat in Spijkenisse gratis laten reinigen. Esso kreeg verder veel vra gen binnen over besmeurde kleding van spelende kinde ren en dieren die het huis be vuilden. Een aantal bewoners zou hebben aangekondigd een schadeclaim in te dienen. Daarvoor heeft Esso speciale formulieren in omloop ge bracht. Van onze verslaggever UTRECHT - Het personeel van de universiteiten moet af van zijn status van amb tenaar. Laat de universitei ten zelfstandige werkgevers worden, die collectieve ar beidsovereenkomsten af sluiten met de vakbonden. Dit staat in het rapport 'Van regelrecht naar doelgericht', dat een commissie onder lei ding van mr. F. Spit heeft ge maakt voor de gezamenlijke Nederlandse universiteiten. Hun besturen gaan zich er bin nenkort over beraden. De universiteiten worden in hoog tempo aan grote verande ringen onderworpen, stelt het rapport. Naast de vele bezuini gingen moeten zij steeds meer inspelen op de markt, terwijl zij ook verantwoordelijk zijn voor de kwaliteit van hun on derwijs en onderzoek. Maar de mogelijkheden en bevoegdhe den om aan deze verantwoor delijkheid ook gestalte te ge ven, onbreken. Voor organisa ties waar het produkt zozeer afhankelijk is van de kwaliteit van het personeel, is dit on houdbaar. Volgens de commissie-Smit vormt de ambtelijke status van het universitaire personeel een oneigenlijk element in het per soneelsbeleid. „De daarbij be horende cultuur, rechtsverhou ding en procedures passen niet bij een meer bedrijfsmatig ge organiseerde universiteit. De ambtelijke status is meer ge richt op procedures, rechtsge lijkheid en zekerheid dan op flexibiliteit en verandering." De minister van Onderwijs en de besturen van de universi teiten zouden vooraf afspraken moeten maken over taken en kosten. Binnen die afspraak gaan de universiteiten dan met hun personeel overleg voeren over arbeidsvoorwaarden en personeelsomvang. Volgens het rapport past dit goed in het voornemen van de minister om het hoger onderwijs te 'bestu ren op afstand'. De drie bijzondere universi teiten in ons land hebben wel iswaar stichtings- of vereni gingsbesturen, die formeel eigen baas zijn, maar in de praktijk moeten zij zich hou den aan vrijwel alle regels die de minister voor de rijksuni versiteiten hanteert. Zou de televisie echt een verderfelijke invloed hebben o het toeval zijn dat een Nederlander in Londen geprl heeft de perfecte spion uit te hangen? Kunt u zich dat voorstellen een Nederlander die spj(J voor het Oostblok? Ik niet. Wij hebben eigenlijk nauj een spionnen-traditie. Met Mata Hari hebben we de] voorgoed ons kruit verschoten. Het ICTO zag tot voor kort in elke IKVer een Rn spion, maar nu de kruisraketten niet meer komen, luiul niemand meer naar het IKV laat staan het ICTO. Wij Nederlanders hoeven niet te spioneren. Wij weto wieso alles beter dan de gemiddelde Europeaan. spionnen-geheimen uitlekken dan wisten wij dat nog veel gedetailleerder. De in Londen gepakte man is naar verluidt een Tsjech r, Nederlands paspoort. De man werd op heterdaad betrag hij met een vreemde mogendheid radio-contact had Het zou natuurlijk ook kunnen dat de man wel i Nederlander is. En misschien zat hij wel gewoon met'i Scheveningen te bellen of riep hij 'breakie breakie' eet 5 kie op in ons land. Die Engelsen vinden Nederlands immers op Duits lijk Duits klinkt voor hen als Russisch dus het is heel goed lijk dat er helemaal niets aan de hand is. Wij hebben door klankovereenkomsten weer probll met bepaalde Engelse woorden. Vroeg die Bnt aail Westbrabander 'Doe joe joes a spaai in joor country': die Westbrabander 'No, I do the tuin with a cultivator1 J UTRECHT (ANP) - Naast in totaal tien mannen is nu ooll het eerst een vrouw kandidaat voor een bestuursfunctie I top van de Industriebond FNV. Het is Saskia van Hoek,i teur en mede-oprichter van de Alida de Jong School in Uli de eerste van de zes succesvolle FNV-vrouwenvakschol het land. Van Hoek, kandidaat gesteld door afdelingen en bedrijf groepen van de Industriebond FNV in Hengelo, Nijr Den Haag, is in de markt voor een functie als bondsse zo hebben de vakbondsafdelingen dinsdag laten weten. DEN HAAG (ANP) - Dr. M.W. Holtrop, oud-president van de Nederlandsche Bank, is vrijdag 1 april op 85-jarige leeftijd overleden, zo is giste ren bekend gworden. De eco noom Holtrop bekleedde na zijn promotie in 1928 diverse functies in het bedrijfsleven. Van 1939 tot 1946 was hij di recteur van Hoogovens in IJ- muiden. Als eerste president van de Nederlandsche Bank na de oorlog was hij nauw betrok ken bij de wederopbouw van de Nederlandse economie. Zijn opvolger bij de bank was in 1967 dr. J. Zijlstra. Holtrop was onder andere lid Commissie van drie die in 1976 de zogenoemde Lockhi moest onderzoeken. Dr. M. Holtrop. Van onze correspondent ker BRUSSEL - De Italiaanse gr" industrieel Carlo de Bene detti, die begin dit jaar een vrijwel voor honderd pro cent geslaagde poging deed om de zeggenschap over de Société Générale over te ne men, heeft spijt van zijn eigen hoffelijkheid. Als hij van te voren had gewe ten dat de Raad van Bestuur van de Belgische superholding alles op alles zou gaan zetten om hem buiten de deur te hou den, had hij méér Generale- aandelen gekocht vooraleer zich als koper bekend te ma- ÉG HEL (ANP) - Ter aan- ling van haar bestaande iviteiten in de pluimvee tor onderzoekt mengvoe- fabrikant Cehave de overneming van de Eipro- duktenindustrie Van den 3urg te Waalwijk. Van den Burg behoort tot de rootste eiproduktenfabrikan- en in de EG en verwerkt per j aar circa 400 milj oen stuks eie ren tot ëiprodukten. De werk- I gelegenheid van de ongeveer 100 personeelsleden bij Van den 3urg blijft gehandhaafd, zo heeft Cehave bekendgemaakt. Aan de andere kant wil Ce have haar dochter Laco te Jden kwijt. Dit bedrijf be- veegt zich op het gebied van (stalinrichtingen en voerlijnen voor pluimvee. Er werken 75 nensen. PALMA DE MALLORCA ïTR) - Het personeel van de |tailliet gegane Spaanse lucht vaartmaatschappij Spantax heeft ingestemd met een red- ngsplan van de omstreden nagnaat José Maria Ruiz Ma- os, zo is kort voor het paas- veekeinde bekend geworden. Spantax moest een week gele den zijn diensten staken van- vege schulden van tien miljard seseta (170 miljoen gulden). Talloze vakantiegangers raak- en daardoor gedupeerd. Ruis Mateos heeft gezegd dat "ij Spaanse en buitenlandse eleggers warm heeft weten te rijgen voor een reddingsplan. 7elke beleggers dat zijn en velk bedrag er met de redding van Spantax is gemoeid wilde i niet kwijl DEN HAAG (ANP) - In de periode 1984 - 1987 zijn de wool ten voor minima in huurwoningen hetzelfde gebleven off gen, maar verminderd zijn ze in elk geval niet. Dat is get uit een onderzoek van en in de gemeente Den Haag, c dag werd gepresenteerd. Uit het jaaroverzicht van deH Gemeentelijke Sociale Dienst bleek verder dat hurend nima gemiddeld 40 procent van hun inkomen aan w<x kwijt zijn. De gemeente heeft het onderzoek laten verrichten om 'i menten' te hebben om het beleid voor de minst draagto gen vast te stellen en haar kwijtscheldingsbeleid verder| te gevea De gemeente Den Haag zal dit jaar twee miljof den derven door kwijtschelding van onder meer oni goed-belasting en afvalstoffenheffing. ARNHEM (ANP) - Bij een inbraak in een videotheek postorderbedrijf in Arnhem hebben onbekenden neg derd pornofilms gestolen. Dat heeft de politie van dinsdag bekendgemaakt. De diefstal moet volgens de) tussen afgelopen zaterdag en dinsdagmiddag zijn gebeffl halve de videofilms namen onbekenden ook een monito televisie en een faxapparaat mee. HAARLEM - DSM-topman mr. H.B. van Liemt en vo drs. P.A.W. Roef van de directie van Gamma Holding i noemd tot commissarissen van de nv Verenigd Bezit zijn nu nog commissaris van NV Audet, het in Nijmegen) tigde dagbladconcern waartoe ook deze krant behoorü] noeming vloeit voort uit de overname door VNU van l Dat geldt ook voor de benoeming van drs. J.A.M. van voorzitter van de directie van Audet, tot lid van de K Bestuur van VNU. De benoemingen gaan in op de mende aandeelhoudersvergadering van VNU, op 27 april AMSTERDAM (ANP) - Vrouwen lijken hard op weg hur.| tatie van 'schoon en neljes' te verliezen. Een onderzoek' blad Bedrijfshuishouding naar de hygiënische omsfc den op openbare toiletten toont aan dat de heren- en letten elkaar steeds minder ontlopen in netheid. De hygi ui_iuo| de damestoiletten liep acht procent terug ten opzichte «jjj f 5.30 omhoog geperst "naar' f 21160 bii rig jaar (43 procent schone toiletten nu, tegen 51 procent jjen hoge omzet van 12 miljoen (nummer De herentoiletten zijn daarentegen schoner geworden C cent nu, 24 procent vorig jaar). Vijf dames en vijf heren die door hun werk of studie i tig te maken hebben met sanitair bezochten voor Bedrijf houding 150 openbare toiletten zonder dat de beheerd# iets vanaf wisten. In het jongste nummer van het blad kond van hun bevindingen. - Het Damrak liet zien dinsdag redelijk gunstig aanzien. Van '-en gedaald Wall Street trok men zich "eimg aan en toen in de middag Amerika Ver op pad ging en de dollar aantrok tot "J I1'87 konden veel hoofdfondsen erder aantrekken. Zeer vast In de markt iK ™!,name de papierfondsen, Ned- Hoyd Drukkerij De Boer, Grasso en Holec. ■s obligaties waren prijshoudend. De papierwaarden lagen erg vast in de arkt als reactie op berichten over zeer pote vraag naar papier in de hele wereld "i een ontoereikende capaciteit in de VS. surshandelaren leidden hieruit af, dat de Papierfabrikanten hier wel eens jWle bij kunnen spinnen. KNP begon al f 5 Bührmann-Tetterode, die onder meer •n tepierdivisie heeft, maar ook als oEfa 9 ls 9e,lpt in eakele beleg- !'Ha «n' 9ing ƒ1,60 vooruit naar iff;50- Voor proost en Brandt werd 3 f 1 SOnjfiiz °P f41'50' voor VRG Ij9!H7 en voor Crown Van Gelder d^ür wTd d00r Plotselinge vraag, chY°oral in de ochtend voordeed, ^>nde?en°rnZet te totale onnet voor was met ƒ300 miljoen opveri- der Grinten was ook weer ev die Zl? °P 23°' Verzekeraar wnn fi ™a9,ï!t jaarcijfers 1,70 op 54. Bij de uitgevers WnitPre itu. J DIJ w Ull9evers :"v'erwon zeven dubbeltjes 00 f sim ZEIST (ANP) - De directeur van de protestantse mede®-.' BÜ de internationals kwam KoninkUikn ringsorganisatie ICCO, dr. G. van der Horst, is vrijdag' dP f L80 winst bij een koers van in Zwitserland om het leven gekomen. Hij behoorde 9ing f 1.30 vooruit naar Nederlanders die toen bij het dorp Sankt Charl in het L-■V-op de actieve markt liet van Zwitserland door een lawine werden bedolven. afdriikVon *lrLsLvan I 2'60 voor zich Van der Horst (48) studeerde natuurkunde aan de Rijkst siteit te Utrecht en promoveerde daar in 1969 tot doctoj wis- en natuurkunde op een proefschrift over de zintuig logie. Van 1970 tot 1974 werkte hij als wetenschappelijk' werker aan universiteiten in Zaïre en Congo. Per 1 september 1985 trad Van der Horst in dienst van IÖ 'drukten nn i 7* IAbu V00f zich üllër f 2 ?n L /fo e" *0*0 'nternatio-

de Stem | 1988 | | pagina 2