Jconomie centraal tijdens symposium stadhuis hulst ODER 60-jarig huwelijk Axel Ijs werk Stichting Prisma geeft cursus voetreflexologie r IARKT De krenten in de pap Leien denker Discovery-show in Hulst PLAATSELIJK NIEUWS HULST - De economische ontwikkeling van Oost- leuwsch-Vlaanderen, en et name van de landbouw, jat centraal tijdens het nposium dat oudheid- idige kring De Vier Am- Ichten binnenkort houdt rkvoor arlijks kunnen ND als startende Sr mogelijk: n. Want AVO- Delaten, waar Voor iedere nale lligers rondom ter gelegenheid van het zes tigjarig jubileum. Studiedag over internationale vrouwenarbeid r SIRE, p/a Stephen OETERMEER. Sluit L,- bij. Dan krijgt u is' thuisgestuurd. Jaarvergadering Bouwbond FNV Openbaring Griel Koewacht Hulst Axel Vogelwaarde Walsoorden Hengstdijk Ossenisse Graauw Clinge Kloosterzande Axel Rommelmarkt EMM Koewacht Ambachten 60 jaar V»n onze verslaggever V«i onze verslaggever sen Hulster verenigingen en Sportclubs uit St. Niklaas. Op 20 augustus is deze Belgi sche stad voor de eerste keer Htheer. Om de organisatie ■t meteen zwaar te belasten, [ft het dit jaar beperkt tot de «sporten. Het is echter de ding dat in volgende jaren de buitensporten bij de uit- >ling betrokken worden. Hulster Sportraad heeft alle lof voor de medewerking van de gemeente St. Niklaas, die alle benodigde faciliteiten tis beschikbaar stelt. De [rtraad Hulst heeft de hoop isproken dat, wanneer it in 1989 gastheer zal zijn, irganisatie eenzelfde steun gt van de zijde van de ge- ite Hulst. Het symposium vindt vrijdag 22 april plaats in het stadhuis van Hulst. Tegelijkertijd opent bur gemeester F. Jacobs daar de ten toonstelling 'Zestig jaren land bouw en nijverheid in onze streek'. J. Lockefeer, voorzitter van de ver eniging, houdt een inleiding over de economische ontwikkeling van Ne derland in de afgelopen zestig jaar. M. Geuze, oud-voorzitter van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij, doet hetzelfde op agrarisch gebied. Gede puteerde R Barbé tenslotte werpt een blik voor uit op de toekomst van de economie van Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren. „We hebben moeite gehad om goede sprekers voor het symposium te vin den". licht Lockefeer toe. „We wilden eigenlijk iemand hebben die een overzicht kon geven van de indu striële ontwikkeling van de streek. We hebben een aantal mensen ge vraagd, maar die achtten zich niet ca pabel genoeg om dat te doen. Het pro bleem is dat de kennis die wel aanwe zig is, is versnipperd. Er zijn wel mensen te vinden die iets over de Ka naalzone kunnen vertellen of over de chemische industrie, maar een man of vrouw die alles op een rijtje kan zet ten is niet te vindea In de landbouw kan dat wel". Desondanks toont Loc kefeer zich zeer tevreden met de spre kers die nu aangetrokken zijn. Met name Barbé geldt als een autoriteit op economisch gebied. De museumcommissie is momen teel druk bezig de tentoonstelling in te richten. Op de eigenlijke jubileum dag, 17 september, is er een lezing over de historie van De Vier Ambach ten, eveneens op het stadhuis. Net als twee jaar geleden, maar deze keer op 21 mei, staat er een tocht 'Langs Hul ster Monumenten' op het programma. I we HM de Koningin Van onze verslaggeefster JURG - Onder de titel mwenarbeid grenzeloos' It het Centrum voor ikkelingssamenwer- king (COS) maandag 25 april een studiedag op de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. Van de veranderingen op de in- ^itionale arbeidsmarkt lij- 'ooral de vrouwen de dupe 'orden. Flexibiliteit en jtisering zijn de sleutel- len geworden. Dus flexi- [werk, tijdelijk werk en 'erk; en juist onder deze gnép 'contractanten' bevinden ach steeds meer vrouwen. Maar dat is niet wat vrouwen hebben bedoeld met hun strijd voo| goed en volwaardig werk, vinft het COS. (leiding en training zijn igrijke mogelijkheden om ven aanbetere banen te Vandaar dat aan dit 'erp tijdens de studiedag veefcandacht wordt besteed. Vanaf 10.00 uur maken ver eende sprekers hun op- iting. Ria Hermanussen iting Onderzoek Bedrijfs- Jektro-techniek) verricht >ning. Inleidingen worden [even door Maarlje van ri (onder andere schrijf- in 'Made in Heaven'), Pi- 'asquez (journaliste en ndsactiviste in Mexico- en H. Theeuwes (voorzit- Federatie van Ne- ndse Schoenfabrikanten), ha is er gelegenheid tot ssie onder leiding van An- van Luijken (Industrial ictering and Education >rk Europe). de lunch volgen er dis- in verschillende werk- i. Inschrijving is moge- >t 15 april bij het COS in rg of bij de Evert Ver- Stichting in die plaats. Van onze correspondent AXEL - Gisteren herdacht het echtpaar W. Wieland- De Feijter de dag waarop het zestig jaar geleden in het huwelijk trad. Beiden genieten nog een goede ge zondheid. De heer Wieland, geboren in de buurtschap Vaartwijk ('Het huisje staat er nog steeds') on der de rook van Axel is 80, zijn echtgenote, die het eerste le venslicht zag in Schapenbout niet ver daar vandaan, is 81 jaar. Het echtpaar woont nu nog zelfstandig in een woning aan de Wilhelminastraat. Ui het huwelijk zijn twee kinderen, een zoon en een dochter geboren. Er zijn mo menteel negen klein- en even zoveel kleinkinderen. De laat ste twintig jaar voor zijn pen sionering werkte de heer Wie- land bij de Nederlandse Stik stof Maatschappij (NSM) te Sluiskil. Daarvoor had zowat door half Nederland gezwor ven werkzaam bij een groot aannnemersbedrijf dat staal constructies bouwde. Namens het gemeentebe stuur van Axel kwam gister morgen burgemeester A. Hack het echtpaar zijn gelukswensen aanbieden. Verder waren er de gebruikelijk telegrammen van de koningin en de commissaris «en, Hulst en Goes. ien en telefoon- lers op pagina 2. Ingstijden: [12.30/13.30-17.00 uur. Me feuzen: Rein van der (editie-chef), Romain lamme, Frank Deij, ly van Gremberghe, lid Verstraten, Cor de Jfoto), Ton Koomen f Jan Jansen. ~fc_Eugène Verstraeten P Trommelen. Exploitatie eur Zeeland: u, privé tel. 01150- <jy. ats. Het echtpaar Wieland. - fotowimkooyman der koningin in Zeeland. Ook een delegatie van de NSM op kwam in de loop van de dag bezoek met een attentie. Van onze verslaggever HULST - Bij de stichting Prisma in Hulst gaat 18 april een cursus voetrefle xologie van start. Voetreflexologie is een 'totaal geneeswijze', die al 5.000 jaar geleden door de Chinezen en Indianen werd toegepast en die ook in de hedendaagse maat schappij weer ingang vindt. Deze wedergeboorte is te danken aan de Amerikaans kno-arts Fitzgerald. In Europa was het de fysiotherapeute Hanne Marquardt die deze me thode verspeldde. De reflexolo- gie richt zich niet op een be paald ziektebeeld of orgaan, maar op de hele mens. Door be handeling van beide voeten wordt bewerkstelligd dat het lichaam zijn evenwicht her vindt. Die behandeling gebeurt door met duim en vingertoppen systematisch de voet te masse ren. Daarbij gaat het erom dat de juiste druk wordt toegepast, als het ware een eb-vloed-be- weging met duim en vingertop pen. De reflexologie is niet al leen een geneesmethode, maar ook een ontspanningstechniek die gemakkelijk zelf toe te pas sen is. De cursus wordt geven in het gebouw van Prisma in de Bon tehonds traat te Hulst en omvat drie bijeenkomsten op 18 en 25 april en op 2 mei. Van onze verslaggever VOGELWAARDE - De Bouw en Houtbond FNV, afdeling Stoppeldijk, houdt vrijdag 15 april de jaarvergadering. Dat gebeurt om 20.00 uur in café Het Karrewiel te Vogelwaarde. Tijdens het officiële gedeelte geeft districtsbestuurder H. Lenting een terugblik op het afgelopen jaar een werpt hij een blik op de toekomst. Daarna is er onder het genot van een drankje gelegenheid tot een open discussie. Tevens is er een verloting. De vogeltrek in beeld. WOENSDAGMIDDAG kwart voor vier: buiten een regenbui van formaat; de laatste, zeiden ze op het nieuws; misschien zeiden ze. Telefoon! Buiten adem Eddy Taelman: „George, ik zain as ne gek naor 'uis gevloge....daarnet zag ik samen met George de Loos op de Liniedaik nen ooie vaar. Al cirkelend is hij jouw kant opgevlogen. Als je geluk hebt kun je hem nog zien!" Geen geluk, want er was niets te zien. Dat was 30 maart dus, maar zelfs al was het 1 april ge weest, dan nog hadden we Eddy geloofd. Later die avond kwamen de bevestigingen. Terneuzenaar W. de Koek had hem (of haar?) ook gezien rond die tijd en wel boven de Hulster Zandstraat. Rond 18.00 uur zag J. Ypma er een (dezelfde?) zitten op het land nabij Moncado tussen Eerste en Tweede Verkorting bij Axel. Ja, de trek is volop bezig, we hebben dat hier al meer malen gezegd, dan kun je voor verrassingen komen te staan; het meest onverwachte kan ineens voor je opduiken. Zelfs al verloopt de voorjaar strek anders dan de najaar strek: minder massaal, de wintersterfte heeft toegesla gen, op grotere hoogte en sneller. Het is alsof er meer drift achter zit. Logisch: een nieuwe lente en een nieuwe liefde voor veel vogels. Ook al is de voorjaarstrek dan minder opvallend, weet je de goede plekjes te kiezen, bijvoorbeeld aan de duinen en de zeedijk vanaf Cadzand tot tegen Ossenisse, vooral iets ten westen van Breskens, dan zit je eerste rang. Daar bij Breskens telt men al meer dan vijftien jaar de passe rende vogels. Op de voorjaar strek dus, overal elders in Ne derland telt men op de na jaarstrek. Wie dus in deze hoek van het land woont is (alweer) een bevoorrecht mens. Wat let u eens tot bij Bres kens te rijden om daar een tijdje achter de zeedijk te gaan zitten? Het zal een openbaring zijn. Het is dan natuurlijk ook geen wonder dat de eerste melding van de huiszwaluw dit jaar ook uit die hoek kwam: Huub Rie- mens zag er een te Sasput op 1 april. Vogels volgen graag een zichtbaar baken als ze de grote plas oversteken. Zeker met dit rotweer. Is er veel zicht dan gaan ze dikwijls bij Zeebrugge al de zee op en ze trekken in een rechte lijn naar Westkapelle. Op zich is dat dan weer een goed punt om ze aan te zien komen. Ook in het binnenland kun je alles verwachten of ont moeten. Diezelfde woensdag die we net noemden, hoorden we plotseling hels gekrijs buiten: vier Vlaamse gaaien vlogen luid schetterend over. Geen zeldzame vogels meer, wel duidelijke trek en onmis kenbaar aan het geluid en die typische vlucht van hen: het lijkt of ze meer achteruit dan vooruit wieken en toch gera ken ze steeds verder weg. Behalve de witte ooievaar loop je de kans de zwarte ooievaar tegen te komen. Dat is zo goed als gestoken scherp de witte maar bij hem is alles op de buik na, zwart wat bij de andere wit is. Snavel en poten zijn bij beide soorten rood. Het is een soort die in Denemarken, Oost-Duitsland en verder oostwaarts te ont moeten is en zuidelijk tot op de Balkan. Ook in Spanje is nog een kleine restpopulatie. Wel haast zeker heeft deze soort ook heel West-Europa bewoond, maar omdat hij van veel rust houdt, is hij verdwe nen. Toch is het een soort die zich opnieuw in Nederland kan vestigen in bossen bij moerassig gebied: de Oost- vaardersplassen, de Bies- bosch, het Markizaatsmeer of in de moerasbossen die op nieuw een kans krijgen zich te ontwikkelen in de uiter waarden langs de grote rivie ren. Vorig jaar tussen begin september en 10 oktober heeft er een gepleisterd in Saef- tinghe en aangrenzende pol ders. Ook in die omgeving - op het gasstation aan het begin van de Gasdam - is vorig jaar een andere zeldzame soort gezien: de griel. De datum was 8 mei, de waarnemer J. O'Donnol. Ook de griel is als broedvogel - zo goed als zeker mogen we gerust zeggen - uit ons land verdwenen. Hij prefereert droge terreinen, heidevelden, duingebieden. Dit soort ter rein is bij ons te onrustig ge worden voor die vogelsoort. Boze tongen beweren wel dat de laatste broedparen uit de duinen bij Zandvoort ver jaagd zijn door al te grote be- langstleling van de vogelfoto grafen. Gauw nog fotografe ren, zolang het nog kan, was het motto. Nog bozere tongen beweren zelfs te weten welke mar kante Nederlandse vogelaar het allerlaatste broedpaaar heeft 'weggefotografeerd'. We zullen hier maar geen namen noemen. Waarom nu zoveel aandacht voor een paar zeld zaamheden? Is de pimpel mees, die dag in dag uit in de weer is in de eigen tuin niet even boeiend? Of 26 witte kwikstaarten tegelijk op het sportveld van de voetbalver eniging Clinge (26 maart, ex cursie Steltkluut); 65 grote lijsters bijeen aan de Linie- dijk (29 maart, E. Taelman) of 124 bergeenden in de aan grenzende polders daar (2 maart, idem)? Zeker, ruim zo interessant, maar toch is zo'n bijzonder- heidje de krent in de pap van de vogelaar; het ene balletje uit het pakje soep: op zich stelt het niks voor, maar wie het heeft is er blij mee. Toch: wie alleen op zeldzame soor ten gaat jagen, mist oneindig veel. Pak nu de blauwborst, een van de mooiste en tevens gemakkelijkst herkenbare vogels in rietzomen. Pas weer gearriveerd, niet al te zeld zaam in onze streek. Blijf eens een tijdje staan bij een kreek, de Hulsterse buiten vest, een brede watergang waar riet is. Tien tegen een dat hij bin nen vijf minuten u zit toe te zingen, zeker bij zonnig weer. Is dat geen belevenis? Een be levenis die de lente alleen nog maar mooier maakt. Blijf toch ook de blik naar boven gericht houden. Wie weet overkomt u hetzelfde als Ge rard Mol en Eddy Taelman: een prachtige rode wouw op 31 maart bij Hulst Een roof vogel met een diep gevorkte staart, een zwaluwstaart dus! Kortom: iedere dag kan voor een verrassing zorgen, want zo tussendoor: heeft u al zwa luwen gezien dit jaar? ad in samenwerking KOOR - Leden en aanhang van het West-Zeeuws- Vlaams Gregoriaans koor moeten zondag 10 april vroeg uit de veren, want al om 09.00 uur wordt de mis opgeluis terd in de rk kerk te Koe wacht. Voor een van de koor leden is het dit jaar 25 jaar geleden dat hij in deze kerk gehuwd is. BRIDGE - Bridgeclub Hulst speelde de negende wedstrijd van de competitie. Er namen 92 paren aan deel. Uitslagen: Groep A: 1. dames Mast-Kint, 2. mevrouw Baggen- de heer De Jonge, 3. mevrouw Holla-de heer Nieland; groep B: 1. mevrouw Pouwels-de heer Aarts, 2. dames Aronson- Vroome, 3. mevrouw Bruyns-de heer Van Wijnsbergen; groep C: 1. mevrouw Bruggrave-de heer Wendels, 2. heren Deltour-Heyn- drickx, 3. heren De Nijs-Van de Klooster; groep D: 1. dames De Maagt-Scholten, 2. dames Kint- Van Leeuwen, 3. echtpaar Van Opstal. KAARTING - In zaal Oud-Ant- werpen werd een kaarting ge houden waaraan twintig perso nen deelnamen. Uitslag: 1. me vrouw Elegeert, Westdorpe; 2. mevrouw Haulez, 3. J. van de Hende, beiden Hulst. KAARTING - De Bond voor Ouderen hield een kaarting in De Lieve waaraan 32 personen deel namen. Uitslag: 1. mevrouw Mens, Hulst; 2. V. Willaert, 3. E. Dankaert, beiden Clinge. De vol gende kaartingen zijn 12 april in De Blaauwe Hoeve en 19 april in De Lieve. KAARTING - In zaal De Smickel werd door de sociëteit Harten Aas een kaarting gehouden waaraan 24 personen deelnamen. Uitslag: 1. C. van Hooy, 2. me vrouw Peters, 3. C. van de Ha, al len Hulst BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde de eerste wedstrijd van de voorjaarscompetitie in cultureel centrum De Halle. Er namen 49 paren aan deel. Uitslagen: groep A: 1. echtpaar Ysebaert, 2. heren Bisschop-De Maagt, 3. heren Arnoldi-Van Bambost; groep B: 1. dames Kee- man-Knöpker, 2. heren Scheele- De Block, 3. gedeeld mevrouw Van Leeuwen-de heer Vogels, mevrouw Hoek-de heer Koek en dames Zaman-Wolfert; groep C: 1. dames Kaan-De Jonge, 2. ge deeld mevrouw Van Himschoot- de heer Van der Heyden en echt paar Stoelinga: groep D: dames Van Bundere-De Koning, 2. echt paar Maris, 3. dames Ran- schaert-Zwartelé; groep E: 1. mevrouw Van de Water-de heer De Haan, 2. dames Beleir, 3. da mes Houtepen-Huis. HANDWERK - Handwerk- club Stoppeldijk houdt zater dag 9 april een tentoonstel ling en verkoop van eigen werk. Dat gebeurt in de voor malige kleuterschool te Ra penburg. Daarnaast zijn er verschillende attracties als een rad van avontuur en en veloppen trekken. KAARTING - In zaal Rue du Nord werd een kaarting ge houden waaraan 41 personen deelnamen. Uitslag: 1. Ph. Dierikx, Walsoorden; 2. Th. de Vet, Clinge; 3. R. Linthout, Axel. GAAIBOLLEN - In zaal Rue du Nord werd een gaaibolling gehouden waaraan 45 perso nen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: N. Goossen, Walsoor den; linker zij vogel: me vrouw Dankaert, Hengstdijk; rechter zijvogel: mevrouw Baart; grootste aantal (16): J. Baart, beiden Kloosterzande. KAARTING - In zaal 't Ja gershuis werd een kaarting gehouden waaraan 74 perso nen deelnamen. Uitslag joke ren: 1. mevrouw Verschuren, 2. J. Kegels, beiden Lams- waarde; 3. mevrouw Pinhas- hick, Ossenisse. Bieden: 1. J. de Maayer, St.-Niklaas; 2. A. Boone, Hulst; 3. mevrouw Wolfert, Axel. Zaterdag 7 mei is de prijsuitreiking van het winterkampioenschap van kaartclub 't Jagershuis, aan vang 14.00 uur., KAARTING - In zaal Hof ter Nesse werd een kaarting ge houden waaraan 92 personen deelnamen. Uitslag bieden: 1. mevrouw Vermorken, St.- Jansteen; 2. A. Esseling, 3. J. van Zuidland, beiden Hulst. Jokeren: 1. mevrouw Boog- aert-Warrens, Kloosterzande; 2. mevrouw De Kort-Reyns, Ossenisse; 3. mevrouw Assel- man-Mahu, Kloosterzande. KAARTING - Door de Bond voor Ouderen werd in het ge meenschapshuis een kaarting gehouden waaraan 40 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. S. Brooymans, Terhole; 2. V. Willaert, Clinge; 3. mevrouw Van Immerseel, Graauw. De volgende kaarting is donder dag 7 april, aanvang 13.45 uur. JOKEREN - In gemeen schapshuis Malpertuus hield de Katholieke Bond voor Ouderen een jokerwedstrijd waaraan 40 personen deelna men. Uitslag: 1. V. Willaert, 2. M. Blommert-de Block, 3. M. Rottier-Driessen, allen Clin ge. Stand kampioenschap: 1. J. de letter, 2. L. de Wit- Bleyenberg, 3.0. Weemaes. KAARTING - In zaal De Kastanje werd een kaarting gehouden waaraan 52 perso nen deelnamen. Uitslag bie den: 1. F. van Waes, 2. me vrouw Hiel, beiden Klooster zande; 3. R. van de Klooster, Hulst. Jokeren: 1. mevrouw Van Vooren, Ossenisse; 2. me vrouw Pauwels, Kloosterzan de; 3. mevrouw Impens, Ter- neuzen. HENGELEN - Leden van de hengelaarsvereniging GOA (Geduld Overwint Alles) vis ten in de Westerschelde nabij Zeedorp de tweede zeehengel- wedstrijd in dit seizoen mee tellend voor het clubkam pioenschap 1988. Er waren 32 deelnemers en de vangsten waren goed. De uitslag is als volgt: 1. L.Celie, 2. R. van Lier, 3. R. de Smul, 4. F. Lip pens, 5. R. Derweduwen. KAARTING - In het cultu reel centrum De Halle te Axel werd een kaartwedstrijd ge houden in bieden zonder roem en jokeren. Er waren 73 deelnemers (sters). De uitsla gen waren als volgt: Bieden 1. P.Ketting, 2. A. van Driel, bei den uit Terneuzen, 3. J. Diele- man Axel. Jokeren 1. K. Ver- bunt Hulst, 2. Annie de Schepper Axel, 3. mevrouw Ketting Terneuzen. Van onze verslaggever HULST - Het gemeen schapscentrum Den Dul- laert is erin geslaagd Avro's Toppop Discovery-show naar Hulst te halen. Op ko ninginnedag, zaterdag 30 april, staat dit 'high-tech' evenement in het Hulster gemeenschapscentrum. Aanvang 20.30 uur. De show bestaat uit een vier uur durende mengeling van vi deo-clips op reuzescherm, dis co, lasershow en live-optre dens. De artiesten die in Hulst optreden zijn Viola Wills, Sele na, Richenel en Bertus Staiger- paip. Regelmatig komt mr. X- ray ten tonele, een menselijke robot die ook de zaal in gaat en meestal voor heel wat hilariteit zorgt. Ook draaien de camera's van Avro's Toppop. Bijvoor beeld voor de opnamen van het televisie-onderdeel 'the voice', die dan bij de eerstvolgende uitzending van Toppop te zien zijn. Om het spektakel in gang te krijgen, zijn een kleine twintig mensen twee dagen lang bezig alles op te bouwen. De licht- en geluidsinstallatie alleen al kost 2,3 miljoen gulden en vreet zo'n 400.000 watt stroom. Van onze correspondente KOEWACHT - De Muziekvereniging 'Eendracht Maakt Macht' (EMM) uit Koewacht houdt zaterdag 16 april de jaarlijkse rommel- en antiekmarkt. De evenementen vin den plaats in het muzieklokaal 'de Roffel' aan de Berlaer- straat in Koewacht. Vele, nog goed bruikbare spullen zullen te koop aangeboden wor den en bovendien worden antieke waren geveild. De organisatie verwacht dat er vele belangstellenden zullen zijn en er wordt ge zorgd voor een gezellig sfeertje. Er is volop kans om rond te neu zen, iets te drinken of een wafel te verorberen. De vereniging heeft ook spulletjes nodig om te verkopen, daarom worden zaterdag 9 april vanaf 10.00 uur huis aan huis de bruikbare zaken opgehaald. Het gehele jaar door hebben de leden al spullen verzameld en met de laatste 'strooptocht' hoopt men een grote voorraad aan te kunnen bieden. De rommelmarkt begint zaterdag 16 april om 10.00 uur en de antiekveiling start om 11.30 uur. 9

de Stem | 1988 | | pagina 11