Lucratieve handel in criminaliteit De geldingsdrang van een keurkorps Hond hi anamese rege? DE CAMORRA-HOLDING rome - De georgani seerde misdaad in Italië is een goed georganiseerd bedrijf geworden. De justitie van Napels is momenteel druk bezig met het ontrafelen van de criminele holding van Camorra-baas 'Don' Lo renzo Nuvoletta. De ondernemingen van Lo renzo's 'holding' zijn actief in de drugshandel, in de bouw, de toeleveringssector, de dienstverlening en het toerisme. Een schoonmaak bedrijf van Nuvoletta, met duizend man op de loonlijst, poetste in Napels zelfs de kazernes van Carabinieri en politie. VANDAAG HERVATTING BELGISCH PROCES TEGEN 'BENDE VAN NIJVEL' [[Tsjechische Londen - Kunsthandelaar in van Haarlem (43), Volgens de Britse media een Tsjech met een (valse?) Ne- erlandse naam en volgens .e politie een spion, is gis- jermorgen heel even ver dienen voor de rechter van ondens Bow Street. ieze verlengde het bevel tot i VERLEG SH1 -DESTEM- DE STEM ACHTERGROND WOENSDAG 6 APRIL 1988 pESTEM BUITENLAND bannen voor leling van ifghanistan Foto (1) Foto (2) Garage of houtzagerij Chemische wapens AMW ^an de serie. inese indrukken. Onder dez l arilou den Outer een serie ve ringen in China. i. Sindsenkeli - m het kader van een student ,ge(iurende ruim een jaar ii ud-China, vlakbij Taiwan etenschappelij k onderzoe! e enige tijd in het buitenli ïrilou den Outer (31) wer! i journaliste. In 1980 bego ïschiedenis in Leiden, met ^es en Aziatische geschied haar huwelijk - in Haml im voortzette. Vandaag d» «MStaSuS™' Door Gerard Kessels Nuvoletta is al jarenlang de meest gezochte misdadi ger van Napels en omge ving. Hij is zelfs in Neder land bekend geworden als de grote man achter het paardenschandaal tussen Nederland en Italië. Nuvo letta liet in Nederland vier jarige dravers opkopen die in Italië de plaats innamen van tweejarigen. De sterke Nederlandse paarden won nen op de Italiaanse renba nen vele miljoenen lires voor de Camorra-baas en paardenfanaat. De lires van de renbanen waren voor Nuvoletta echter niet meer dan een zakcent. De Camorra, de Napoli- taanse tegenhanger van de Siciliaanse mafia, had zich tot november 1981 vooral bezig gehouden met de klas sieke activiteiten van de ge organiseerde criminaliteit: drugshandel, afpersingen en het gokspel. De grote aardbeving van november 1981 die tienduizenden men sen dakloos maakte, gaf Nu voletta de kans zich ook met gerespecteerde activiteiten als de bouw bezig te gaan houden. Sinds de aardbe ving heeft de Italiaanse staat meer dan zeventig miljard gulden uitgetrok ken voor het herstel van de schade. Een belangrijk deel van dat geld is in de zakken van Nuvoletta en andere criminelen gevloeid. Intus sen huizen duizenden slachtoffers van de ramp nog steeds in container-wo ningen. Anderen hebben huisvesting gevonden in nieuwbouw-woningen die als gevolg van grootscheeps gefraudeer al weer bijna in elkaar storten. De Italiaanse justitie heeft niet de indruk gewekt de criminaliteit voortva rend aan te pakken. Hoewel de illegale praktijken bijna met de handen te grijpen waren, heeft het onderzoek meer dan vijf jaar geduurd. Nu zijn er zegge en schrij ven tien arrestaties ver richt, vooral van stroman nen van Nuvoletta. Meer ar restaties worden voor de komende weken verwacht. Of daar ook politici bij zul len zijn is twijfelachtig. Twee hoge christendemo craten zouden de activitei ten van Nuvoletta gesteund hebben. Een van hen is een medewerker van Enzo Scot- ti, de rechterhand van par tij-leider Ciriaco de Mita. In een rapport over een groot schoonmaakbedrijf van Nu voletta constateert de politie dat het 'verontrustende be trekkingen onderhield met de wereld van de politiek.' Mede dankzij deze relaties kon het bedrijf, dat duizend mensen werk verschafte, 'miljoenenopdrachten in di verse steden, onder andere ook van de Spoorwegen, in de wacht slepen zonder ooit aan inschrijvingen deel te hoeven nemen.' Wanneer de overheid niet meewerkt, grijpt Nuvoletta naar andere middelen. In het rapport wordt gespro ken over 'vreselijke intimi daties' tegenover ambtena ren. Andere bedrijven wor den hardhandig geweerd. Een bouwondernemer uit Florence werd herhaalde lijk beroofd en bedreigd en trok zich uiteindelijk uit de regio-Napels terug. Nuvoletta verdient vaak goud zonder dat hij er een vinger voor uit hoeft te ste ken. De gemeentes en open bare instellingen, bedolven onder de lires van het hulp- porgramma voor het getrof fen gebied, betalen Nuvolet- ta's bouwbedrijven 1300 gulden per vierkante meter. De bedrijven, die vaak al leen op papier bestaan, be steden het werk voor 500 600 gulden uit aan kleine onderaannemers. De kwali teit van het werk is nave nant. Maar daar kraait geen haan naar, want lastige bouw-inspecteurs worden weggepromoveerd of be dreigd. - De Camorra-baas strekt zijn grijpgrage vingers ook steeds nadrukkelijker uit naar het lucratieve toeris me. Via stromannen heeft hij de hand gelegd op een gigantisch hotel in San Marco di Castellabate met honderden kamers, twee zwembaden en zelfs een die rentuin. Het complex was eerst eigendom van een Zwitsers bedrijf. Een paar goed geplaatste bommen deden de Zwitsers echter het complex verkopen voor het belachelijke bedrag van 3,5 miljoen gulden. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, «01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, J 1,90 per kwartaal, j 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Frans Boogaard OP 25 januari van dit jaar komt bij de Nijvelse on derzoeksrechter Schlicker een bruingebrand man binnenlopen. Voordat wachters van de gerechte lijke politie en van de Bij zondere Opsporingsbri gade hem naar zijn papie ren kunnen vragen, klopt hij bij de kamer van de rechter aan en verdwijnt naar binnen. Na een lang durig onderhoud wordt hij ingesloten. Twee franstalige kranten en de franstalige omroep, de RTBF, brengen de volgende dag flitsende reportages. Robert Beyer, gewezen rijkswachtofficier en voor malig privé-detective, heeft vooraleer zich vrijwillig in handen van Justitie te stellen een uitgebreide persverkla ring afgegeven, waarin hij onthult wat hij een dag later de onderzoeksrechter zal ver tellen: dat in België een net werk van gewezen rijkswach tofficieren, politiemensen, le den van de Staatsveiligheid en van Justitie met elkaar hebben samengewerkt, om door terreur van links en van rechts de staat te ontwrichten en een klimaat te scheppen waarin de 'politiek', die al ja ren kortingen doorvoert op het budget van het opspo ringsapparaat, vanzelf wordt gedwongen nieuwe fondsen aan te boren. De betrokken rijksambte naren, aldus Beyer, zijn nauw betrokken bij alle aanslagen en roofovervallen die de afge lopen jaren zijn gepleegd door de extreem-linkse CCC (strij dende communistische cellen), de neo-nazistische Westland New Post en de 'Vlaamse' en 'Waalse' tak van de Bende van Nijvel. Vier terreurgroe pen, die volgens Beyer alle vier deel uitmaken van één groot complot. En die los van elkaar in een beperkt aantal jaren door heel het land aan slagen en overvallen hebben gepleegd, waarbij - onder po litiemensen en burgers - tien tallen doden zijn gevallen. Beyer, zelf verdacht van medeplichtigheid aan de moord op een wapenhande laar, FN-topman Juan Men- dez, en om die reden uitgewe ken naar het Spaanse Torre- molinos, heeft het moment voor zijn opzienbarende ver klaring goed gekozen. Op de dag dat hij bij de on derzoeksrechter zijn verhaal doet, dat dan al in een paar franstalige kranten staat af gedrukt, leggen twee leiders van Westland New Post voor de correctionele rechtbank in Brussel identieke verklarin gen af. Leden van de Staats veiligheid, zo verklaren zij onder ede, hebben hen aange zet tot diefstal van NAVO-do- cumenten en tot aanslagen op NAVO-objecten. Op die ma nier moest worden aange toond dat ook het Bondge nootschap zijn zwakke plek ken heeft en de veiligheids diensten van het Oostblok be ter georganiseerd en uitgerust zijn dan de westerse. De correctionele rechter verklaart zich na het aanho ren van deze politieke motie ven onbevoegd, en verwijst het WNP-proces door naar het Assisenhof. Een paar da gen eerder is voor datzelfde Hof het proces tegen de zoge naamde 'Borinage-tak' van de Bende van Nijvel, vijf roof overvallen met vier dodelijke De beklaagdenbank tijdens de eerste zitting van het proces tegen de 'Bende van Nijvel'. slachtoffers, voor onbepaalde tijd opgeschort. De reden is een nieuw be wijsstuk: een 9 millimeter pistool dat bij de vrouw van Madani Bouhouche, ex-rijks- wachter en gewezen vennoot in het privé-detectivebureau van Beyer, in een doos diepge vroren Bolognesesaus wordt gevonden. De vondst wordt gedaan kort na de aanhouding van Bouhouche, die net als Beyer wordt verdacht van mede plichtigheid aan de moord op Mendez. Maar de reden dat het proces tegen de zoge naamde 'Borinage-groep' wordt opgeschort is de stel ling van gerechtelijk experts, dat het wapen van Bouhouche ook is gebruikt bij overvallen die tot op dat moment aan de Borinagegroep werden toege schreven, en bovendien bij een reeks latere supermarkt overvallen met totaal 24 do den die aan de Borinagegroep niet ten laste zijn gelegd. Schrijvers van misdaadro mans in België zien hun werk overtroffen door de werke lijkheid. Actualiteitenpro gramma's op radio en tv haasten zich naar Justitiemi nister Jean Gol, die sussend zegt dat er nog geen bewijzen zijn. En op het kantoor van de Staatsveiligheid roept admi nistrateur-generaal Albert Raes de pers bijeen, om haar te melden dat hem van dub- bel-activiteiten van mede werkers niets bekend is. In het zwaarbewaakte As sisenhof van het Waalse Mons wordt vandaag, na ruim twee maanden voortgezet onder zoek, het proces tegen de Bo- rinage-groep hervat. Bende leider en oud-politieman Mi chel Cocu (36) en drie van zijn medeverdachten werden de tussenliggende maanden vastgehouden, twee andere medeverdachten tijdelijk in vrijheid gesteld. Ballistisch experts, andere dan die van het gerecht zelf, hebben inmiddels vastgesteld dat het wapen dat in het vriesvak van de koelkast van Anne Bouhouche werd aange troffen, toch niet bij Bende overvallen is gebruikt. Maar ondanks dat wegvallende be wijsstuk wordt de 'complot theorie' zoals Beyer die heeft ontvouwd in justitiekringen steeds serieuzer genomen. In garageboxen die na de aan houding van Bouhouche wor den opengebroken, worden vluchtwagens en wapens aan getroffen die bij verschillende supermarkt-overvallen zijn gebruikt. De wapens blijken deels afkomstig uit de privé- collectie van Mendez, deels van een roofoverval die in de oudejaarsnacht van '81 werd uitgevoerd op een kazerne in Etterbeek van de Dyanegroep, de anti-terreureenheid van de rijkswacht. De huur van deze garages werd na de aanhouding van Bouhouche door leden van de Staatsveiligheid betaald. Maar bovendien is intussen komen vast te staan dat Men dez huurder is geweest van een pand aan de Washuis- straat in Brussel, dat Bouhou che begin '84 wilde gebruiken als uitvalsbasis voor een reeks roofovervallen op de waren huisketen GB-Inno-BM. Van uit het pand leidde een vrij wel voltooide tunnel naar het vlakbij gelegen en ter plaatse overwelfde riviertje de Zenne, waar een begin '84 in Knokke gestolen vluchtboot klaarlag. Oud-rijkswachter Chris tian Amory, die als oud-lid van de groep-Dyane door de generale staf werd belast met het opstellen van een veilig heidsplan tegen de super- De Belgische minister van Justitie, Jean Gol, verzet zich nog tegen een parlementaire enquête naar het reilen en zeilen binnen de Rijkswacht. - FOTO AP markt-overvallen, en die in die hoedanigheid de beschik king had over gedetailleerde plannen van alle Delhaize-su- permarkten, heeft daarover voor Bouhouche zeer belas tende verklaringen afgelegd. Beyer, die nauwe contacten onderhield met de Staatsvei ligheid, zou de springstofleve rancier zijn geweest, Bouhou che het brein achter de groep, die met bomaanslagen op op slagplaatsen van de GB-Inno- BM-keten - overdag, om er een maximaal psychologisch effect mee te bereiken - de di rectie van dit concern een gi gantisch bedrag wilde afper sen. Volgens Amory was de groep van Bouhouche, voor wie het gerecht steeds meer belangstelling krijgt, een goed-georganiseerd en mili tair getraind commando, waarin één lid als specifieke taak had om te loslippige me dewerkers te liquideren. Men dez zou van die opzet het slachtoffer zijn geworden, maar hij niet alleen. De 'zelfmoord' van Paul Latinus, extreem-rechts mili tant, lid van de Westland New Post en lange tijd betaald tip gever van de Staatsveiligheid, wordt nu ook met steeds meer twijfel omgeven. Latinus werd in april '84 in het huis van zijn verloofde gevonden, bengelend aan een telefoon snoer dat bij nadere expertise niet meer dan 40 kilo bleek te kunnen dragen. Latinus woog 55 kilo. Hetzelfde lot was voorbe stemd voor Claude Dery, de gerechtelijk wapenexpert die begin '86 vaststelde dat voor de moordat Bouhouche wapen van Bouhouche was gebruikt. Bouhouche kreeg via zijn echtgenote een blanco papier met de handtekening van De ry. Na wekenlang oefenen op diens handschrift, stelde Bou houche een 'afscheidsbrief' op, waarin Dery zijn 'zelfmoord' verklaarde door te wijzen op de vele vergissingen die hij jj zijn loopbaan had begaan, gevolg waarvan tal van i schuldige burgers voor moorjl waren veroordeeld De expa. tise op het wapen van Boy. houche was uiteraard één vat die 'vergissingen'. Onduide- lijk is nog hoe Bouhouch( vanuit de gevangenis van Nij. vel, en later van Leuven, dea 'zelfmoord' heeft kunnen en- sceneren. Verwacht wordt dat Beyet, die in het Brusselse crimineltl milieu op zoek moest naar eet geschikt persoon om a raisot van 2 a 2,5 miljoen frank (rond 120.000 gulden) 'zelfmoord' uit te voeren, oojl daarover nog nadere inlich-l tingen kan verstrekken. In het Belgische parlement, dat als gevolg van q> Vlaams/Waalse tegenstellin gen en de politieke crisis! waarin die hebben geresul-i teerd al bijna een jaar vleu j gellam is, gaan de laatste we ken steeds meer stemmen op ten gunste van een brede par- lementaire enquête, waarit zowel de banden tussen de CCC, Westland New Post, de Bende van Nijvel en delen van het opsporingsapparaat als de gerechtelijke 'follow.: up' van al deze aanslagen overvallen uitgebreid aan bod moeten komen. Politici uiten! toenemende twijfel over de] juistheid van de infiltratie- technieken die door het op sporingsapparaat worden] toegepast, en die zover dat van infiltranten niet mee:] bekend is aan welke kant staan. Verklaringen van ^an onze correspondent >ger Simons aanhoudi dat sind kracht w tot 3 mei ring. Die nieuw vo Van H pen zate zijn Noc heimagei contrasp hem daa rig jaar genoverl een ten laste van de hoogste van de Staatsveiligheid, ministrateur-generaal I en van diens commissaris! Christian Smets, hebben dit; zorg gevoed. Niet alleen] Beyer, maar ook ex-leden var,J Westland New Post hebben a Smets van beschuldigd dat hij WNP'ers niet alleen scha duw- en observatiecursus» gaf, maar ook training in mi litaire technieken. Die kennis wordt tevens it| verband gebracht met de ma nier waarop de Bende vatl Nijvel in september '83, na <tj overval op het Colruyt-wa- renhuis in deze plaats, de pc-] litie afschudde. In plaats hun voorsprong op het j tie-Golfje te vergroten, zei de Bendeleden hun Saab Mercedes aan de kant en gen ze hun achtervolgers een spervuur op, om daa: rustig hun weg te vervolgen In de Kamer heeft aftri-1 dend minister van Jus tits] Jean Gol zich tot nu toe een parlementaire enquêt| verzet, omdat hij er princi pieel tegen is dat de politie!] zich mengt in zaken die 'sub judice' zijn. Maar na dil gedetailleerde aanklachte] van oud-rijkswachters Beyer en Amory, de talloal blunders die het parket van Nijvel in het Bende-proces al heeft gemaakt en na de ge heimzinnige verdwijning] eind vorige week aan het licbl gekomen, van negen kente kenplaten die een nieuw ver- OSKOU/ ISLAMABAD :TR/AFP) - De Afghaanse itoriteiten hebben plan- in om het Afghanistan in ee zones te verdelen, een het zuiden en een in het irden. Dit hebben zegs- [en van de Afghaanse tandelingen en westerse iplomaten in Islamabad andag gezegd. Beve: ♦olgens de zegslieden zou de id Mazar-e-Sharif, dichtbij grens met de Sovjetunie, de jfdstad moeten worden van sn zone waarin een commmu- itisch bewind de scepter /aait. Westerse diplomaten ;nen dat de recente benoe- ïg van Najibullah Masir tot ice-premier voor de noorde- |ke regio er op wijst dat het >r Moskou gesteunde bewind Kabul een deling van het ld serieus overweegt. Volgens Afghaanse opstan- igen wordt gezegd dat Ka- het land langs etnische leidslijnen wil opdelen. De zolking van het noorden van jhanistan, waar Farsi de irtaal is, is een mozaiek van iderheden. 'eigens de opstandelingen het door Moskou ge- Sunde bewind geprobeerd de [enstelllingen tussen de ver lende etnische groepen uit luiten. Israj Libar, opeetI zijn verweer steeds zwakke: Ook voor Justitie geldt, het zelf zijn gezag moet ver dienen. In België is dat gezaj na tientallen onopgeli moorden en steeds fantasti scher complottheorieën door Justitie niet kunne] worden ontzenuwd, da: aangetast. Het zal nog even duren voor rijkswaï ters weer in groepjes van de straat opkunnen. AMA-STAD (DPA) - regering van Panama is ilgens een woordvoerder in de katholieke kerk als- >g ingegaan op het aanbod aartsbisschop Marcos igorio McGrath te be- ddelen in het conflict tus- band legden tussen de Bende sen de Panamese regering overvallen en de moord ot^i de oppositie in het land. FN-topman Mendez, word] 'mond tot Brov van di Eer Solis j de aa ring McGrl geëislj met van De godslasterlijke foto ge plaatst op de voorpagina van uw blad op Paaszater dag '88 is zo weerzinwek kend, dat uw gemis aan christelijk aanvoelen, hier duidelijk aan het licht is ge komen. Heeft er niemand van uw redactie, in deze de moed gehad te protesteren, voor dat tot plaatsing werd be sloten? Een krant die op deze ma nier met de Christus om gaat, hoort in ons huis niet thuis en dus zeggen wij bij deze het abonnement op. Ulvenhout A. Thuring Waarom neemt De Stem een foto op, waarop een kruisi ging wordt afgebeeld in de tuin van staatssecretaris De Graaf? Waar zijn we mee bezig? Ik vind het treurig. Bergen op Zoom L. Vorstenbosch Tot mijn niet geringe ver bazing las ik in De Stem van 30 maart jl. dat de heer F. Croonen, directeur van het Ignatiusziekenhuis in Bre da, een ziekenhuis zou wil len vergelijken met een ga rage of met een houtzagerij. Voorts was hij van mening dat degene die een verkeerd spuitje treft, pech heeft. Wat bij de medici niet in goede aarde valt, is het feit dat hun werk in de schijn werpers wordt gezet en over smartegeld was de heer Croonen ook niet bijster en thousiast. Allereerst vind ik de eerste vergelijking op zijn zachtst gezegd nogal cru. Naast de garage en de houtzagerij miste ik eigen lijk nog het abattoir. Met de tweede opmerking van Croonen ben ik het niet eens. Dat werk als spuitjes geven op den duur uitgroeit tot een routine wil nog niet zeggen dat af en toe een ver keerde vloeistof toedienen maar moet worden geaccep teerd omdat het werk zo saai is. De heren medici vin den het bovendien erg las ting wanneer hun werk in de schijnwerpers wordt ge zet. Maar waarom, heren? Zijn jullie er nog niet aan gewend dat er tegenwoordig kritischer tegen de 'dokter in de zaal' wordt aangeke ken? Het tijdperk waarin de dokter met een aureool om zijn hoofd tussen de pa tiënten liep, is voorbij; het besef dat ook deze man fou ten kan maken, is ook in Ne derland doorgedrongen. Al leen moet deze man zijn fouten nog toe kunnen ge ven. Dat er in bepaalde za ken een schadevergoeding wordt uitgekeerd, vindt de heer Croonen 'een goede zaak'. Maar smartegeld om 'elke scheet' zou niet terecht zijn. Waarom niet? Als Croonen zijn 'bedrijf' toch met het échte bedrijfsleven vergelijkt (garage, houtza gerij), dan trekken we de vergelijking even door. Wat gebeurt als een garage uw auto niet goed heeft gerepa reerd? Dan krijgt u toch ook uw geld terug Of voe len de heren medici zich ver verheven boven elke vorm van ambachtelijkheid In de medische wereld moeten ze maar het 'no cure, no pay' beginsel toepassen. Er is verbetering beloofd over de behandeling van de klach ten van patiënten. Wordt het geen tijd dat de medi sche wereld ook zijn consu mentenman krijgt? Mis schien is dit een leuke sug gestie voor de heer Croonen, voor velen zal deze sugges tie te laat komen. Terheijden Arno Jacobs Gebruik chemische wapens verschrikkelijk Dat zei on dermeer de delegatie o.l.v. Jacques de Milliano van Artsen zonder grenzen. In derdaad, plus misdadig en mensonterendDat blijkt wel uit hun relaas. Het wordt dan ook de hoogste tijd dat in deze jarenlange strijd een wereldomvattend protest massaal tegen deze waanzin wordt aangetre- kend tegen alle waanzin in de wereld. Noord-Ierland, Libanon, Israël, Zuid-Afri- ka, Zuid-Amerika enz. Wat me nu echter bij het artikel over Iran en Iraq het meest tegenstaat is de foto van het team Artsen zonder grenzen na aankomst op schiphol. Eén en al vrolijke lachende gezichten! Dat begrijp ik niet, bij zo'n ernstige zaak Bergen op Zoom J.C. v.d. Ketterij Met verbijstering konsta- teer ik dat het kabinet bin nen 14 dagen een draai maakt van 180o als het gaat om hoe het A.M.W. gesubsi dieerd wordt. Rond 8 maart schreef Lub bers dat het AMW per 01- 01-89 opgenomen wordt in de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten. Op 16 maart schrijft Lubbers dat het AMW per 01-01-89 over geheveld wordt naar de ge meenten. Tegelijkertijd krijgen de gemeenten een bezuiniging van 50 miljoen gulden extra. Hiermee legt het kabinet de adviezen van de commis sie-Dekker naast zich neer. Het uitgangspunt was dat de eerste lijns-thuiszorg (gezinsverzorging, kruis- zorg, huisartsen, AMW) versterkt diende te worden en dat de financiering zou plaatsvinden via een basis verzekering voor elke Ne derlander. De gemeenten krijgen de zwarte piet doorgespeeld bij het uitzoeken waar nu be zuinigd moet gaan worden Het AMW heeft een lande lijk dekkend netwerk, is 7x24 uur bereikbaar. Op deze wijze wordt het AMV? versnipperd over 714 ge meenten. Veel hulpvragers hebben met name proble men met zichzelf en ande ren. Hierbij valt te denken aan vragen rond de relatie, opvoeding, gezondheid, rouwverwerking, werkloos heid, inkomen. Net zoals men verzekerd is voor een huisarts, is het goed dat men verzekerd is voor de zoge naamde 'psycho-sociale hulpverlening'. Dat is waar het AMW voor in is. Met zorg wordt de samenwer king met de eerste-lijns- voorziening opgebouwd om een zo'n breed mogelijk aanbod te realiseren. Het is daarom volstrekt onaccep tabel dat het kabinet op lou ter financiële overwegingen het A.M.W. als wisselgeld gebruikt bij hun bezuini gingsdrift. In de week van 28 maart zijn de bezuinigingsplannen van het kabinet aan de orde geweest. Gelukkig komt het AMW in mei nog in de tweede kamer ter discussie. Roosendaal Jos van der Werf f regering heeft zich gistren presii °oor Marilou den Outer 3E kaartjesverkoopster bij *n toeristische attractie wi kt vreemd op als de beide fitenlandse bezoekers ptr vertellen dat zij beiden HoJlf I land komen- ®5e kan dat nu?', vraagt ze, ILïegriJpend- 'Ji3 hebt g>nd haar en hij zwart!' L^zoekers zijn op hun beurt leH^enleggenuitdater terland en in andere wes- en ander voorval: in dor- ver Weg van de grote ste- kunnen buitenlanders in- eer

de Stem | 1988 | | pagina 20