I vier man van ploeg gisbers kunnen werk niet afmaken 'pnieuw winst Philippine 'Affaire Koeman' speelt ook in Spanje door Marco van Basten dichtbij rentree Cruijff voor 70 procent rond met FC Barcelona §§3u a \l*tl m m mm MM I Door Jacques Eestermans MEERBEKE - Waar ruim twee weken geleden in San Remo nog plaats was voor berusting, was er zondag na afloop van de 72ste Ronde van Vlaan deren slechts ruimte voor ontgoocheling. ED lelaas Nodig X1ELMAN VAN BOVEN UITBLINKER TEGEN HONTENISSE verenig^ eer. spaarbiX Gelaten DINSDAG 5 APRIL 1988 PSY NERVEUS NAAR MADRID re - 1. u Ui If Ontgoocheling erg groot ■evenals in de 'Primavera' moest de wielerploeg van Jan IGisbers, met voorsprong het sterkste profteam van dit noment, ook in de tweede topwedstrijd van het seizoen een zware nederlaag slikken. Was het in de Italiaanse vluchtkoers Laurent Fignon, die de kopmannen Adrie van der Poel en Steven Rooks een loer draaide na in- Irukwekkend PDM-machtsvertoon, in de belangrijkste Vlaamse stenen-klassieker maakte Eddy Planckaert dankbaar gebruik van de overmacht van de Nederlandse formatie en behaalde de eerste grote overwinning in zijn liddels achtj arige loopbaan als beroepsrenner. niet. Van der Poel was vandaag waarschijnlijk niet super, Rooks ook niet, maar dan nog mag het niet gebeuren dat twee tegenstanders (Phil Anderson en Eddy Planckaert, JE.) in de laatste kilometers buiten schot blijven. Maar het is wel ge beurd en zo verlies je een wed strijd. Heel simpel." „Eén moment van zwakte is ons fataal geworden", jam merde Gert-Jan Theunisse, die zich zondag opnieuw ontpopte als een meesterknecht. „We waren niet sterk genoeg om de kloof naar Anderson en Planc kaert dicht te rijden na de Bos berg. Maar is ons dat kwalijk te nemen, vraag ik me af. Nie mand mag vergeten dat we bijna honderd kilometer lang het tempo hebben gemaakt." m/v Card iwifiiTiTTWiiMnniw—r i (Terwijl in de beslissende fase Ivan de Ronde van Vlaanderen teen spoor was te bekennen Jvan de ploegen van Peter Post ■John Talen had geen goede iag en favoriet Eric Vande- ■aerden verspeelde zijn kansen |iij een valpartij in de aanloop iaar de heuvelzöne) en Jan .laas (Rolf Gölz en Edwig van pooydonck kwamen in het stuk niet voor en Jelle Nijdam noest lossen op vijftig kilome ter van het einde) en Cees >riem alleen een herboren Phil nderson in het voorste gelid .hst, had Jan Gisbers liefst vier pionnen op de eerste rij: kdrie van der Poel, Steven R oks, Gert-Jan Theunisse en Rudy Dhaenens. Een ijzersterk wartet, dat de laatste twee, en .waarste, koersuren in staat Week het gewicht van de wed- itrijd te dragen, maar weer Wet goed genoeg was om de Vinst veilig te stellen. Het is helaas niet anders", ;lde Gisbers aan de streep in ierbeke tandenknarsend, baar kan je lang en breed ver praten, maar dat heeft en zin. Je komt toch steeds lerug op de feiten en die liegen Adrie van der Poel had na af loop vele minuten nodig om tot zichzelf te komen. De inspan ningen van de Hoogerheide- naar, die op weg naar de Mum- van Geraardsbergen de uitein delijke beslissing had ingeluid met een aanval, die slechts door Anderson en Planckaert kon worden beantwoord, maar op Van onze correpondent BARCELONA - Johan Cruijff is bijna rond met FC Barcelona. Dit heeft de gezaghebbende Madrileense ochtendkrant El Pais zaterdag gemeld. Volgens El Pais zal Cruijff anderhalf miljoen dollar ont vangen voor een contract dat hem voor twee seizoenen aan de Catalaanse club verbindt. Volgens de Madrileense krant zijn de hoofdpunten van het contract afgelopen donder dagavond besproken tijdens een geheime ontmoeting in Zwitserland tussen Cruijff en Juan Gaspart, een van de vi- I ce-voorzitters van de Catalaanse ploeg. Beide partijen zijn het nog niet volledig eens over de in houd van het contract. „We hebben ongeveer 70 procent van de thema's geregeld", zo verzekerde Cruijff in de Bar- celonese ochtendkrant El Periodica „We zitten echter op het goede spoor. Ik denk dat het definitieve contract bin- nen tien dagen getekend kan worden", aldus Johan Cruijff. de laatste helling (Bosberg) van het parkoers daarvoor de tol moest betalen, waren van zijn gezicht af te lezen. Zwaar hoes tend en proestend zocht hij naar een rustige plek om zijn verhaal af te steken. „Dit is ronduit kloten voor de ploeg", klonk het ten over vloede uit de mond van de nummer drie, „maar ik hoef mezelf nu niets te verwij tem Na Milaan-San Remo heb ik een paar nachten slecht gesla pen, dat wil ik nu wel toegeven. Daar had ik beter gekund, maar te weinig initiatief geno men. Vandaag heb ik die fout niet gemaakt. Ik kon echter niet beter." „Eerlijk, het is geen veront schuldiging, maar de hele dag heb ik problemen gehad met mijn maag. Ik had andere voe ding, taartjes met rozijnen, om dat ik de laatste tijd steeds een geweldige honger had in de fi nale. Mare Dierickx (zijn hel per, JE.) heeft verschillende keren rennies voor me moeten halen. Die hielpen prima, maar op de Bosberg speelde mijn maag toch weer op. Ik moest bijna overgeven. Anderson zag Adrie van der Poel (rechts) heeft het gat gesla gen. Eddy Planckaert (midden) en Phil Ander son klampen amechtig aan. De Westbraban der zou ech ter even later met maagklach ten (foto links) bij dat duo moeten afhaken. - FOTO'S COR VOS dat en hij trok meteen stevig door. Ik had echter niet ver wacht, dat die twee weg zouden blijven, maar ze waren super en bij ons was het beste er toen af." Van der Poel bezwoer geen vrees te hebben gehad voor zijn twee overgebleven concurren ten. „Nee, integendeel. Als ik met hen naar de streep had kunnen rijden, had ik een goede kans gemaakt Dit sei zoen durf ik met iedereen naar de streep te rijdea Ik hoef voor niemand bang te zijn als het op een sprintje aankomt na zo'n lie u concrete voordele] I snel even langs bij één| de Verenigde Spaarba i Voordeel-rekening, u ook eerst meer agen. Als u onderstaa stuurt, heeft u alle een paar dagen in huis I or Sjaak Begijn LOOSTERZANDE - In jpn matige wedstrijd heeft milippine zijn vijfde over timing op rij behaald, teze keer werd Hontenisse F 1_2 teruggewezen. Dat T overwinning niet op prtuigende wijze tot jand kwam, kon niemand Rn de bezoekers deren, filippine zat nog met een er- snis uit de vorige competitie Rgezadeld. Toen werd name- k m Kloosterzande van Hon- pisse met 5-1 verloren. Het 'tekende destijds de defini te uitschakeling in de race jar de titel. De mannen van piner Rinie Dey trokken gis- ren dan ook het veld in om 'e blamage voor eens en al- tut te wissen. Bovendien i men zich ook deze wed- Fj, Puntenverlies ver floven. De aansluiting met 1 top van het klassement zou Wers verloren gaan. Hontenisse was er veel aan Ufo punten te pakken, ■tnt de ploeg vertoeft nadruk- ujk in de hoek waar de klap- vallen. Beide ploegen be- .'nen. optimistisch, hoewel PPlne het beste van het spel had. Toch waren de eerste kansen voor Hontenisse, dat met een aantal vrije trappen en hoekschoppen gevaarlijk was. Doelman Marco van Boven moest enkele keren corrigerend ingrijpen. Het was aan Van Boven te danken dat Philippine vroeg in de wedstrijd niet tegen een achterstand aankeek. Langzaam maar zeker be gonnen de bezoekers meer greep op de wedstrijd te krij gen, maar tot uitgespeelde kan sen kwamen ze niet. Na twintig minuten spelen kwam Philip pine op voorsprong. Werner Corijn mocht net buiten het strafschopgebied een vrije trap nemen. Hij plaatste de bal on houdbaar via de paal in de bo venhoek. Vijf minuten later ging een kopbal van Marcel Meyer maar net naast. Hontenisse maakte een gelaten indruk. De ploeg wekte vooralsnog niet de in druk iets aan de achterstand te willen doen. Het middenveld was vollediig zoek. De gasten profiteerden hiervan en gingen driftig op zoek naar een tweede treeffer, maar een hechte ver dediging onder leiding van Frans van Meele bleef over eind. Bij Philippine speelde Kurt van de Akker een sobere, maar verdienstelijke partijHij hield de gevaarlijke Harry Kint goed in bedwang. Op slag van rust maakte Hans Lauret er 0-2 van, uit een hoekschop genomen door Marcel Meyer. Philippine zat op rozen. De voorsprong was volkomen ver diend. Trainer Paul Kouijzer had zijn ploeg tijdens de rust blijk baar eens goed toegesproken, want Hontenisse startte in de tweede helft veel feller dan in het eerste bedrijf. In de zestig ste minuut stopte Kurt van de Akker van Philippine in het strafschopgebied een bal goed op de borst. Scheidsrechter De Vries zag het echter anders en floot tot ieders ontsteltenis voor een strafschop. Harry Kint voltrok het vonnis: 1-2. Hontenisse kreeg weer hoop, Philippine was aangeslgen. Was het spel in de eerste helft al niet best, in de tweede helft daalde het niveau naar een be denkelijk peil. In de tachtigste minuut was Harry Kint dan eindelijk eens los van zijn directe tegenstan der, maar zijn schot ging jam merlijk over. Kort daarna was Mario Seghers dicht bij een derde doelpunt. De Philippine- spits kwam echter net iets te kort om doeltreffend af te kun nen ronden. In blessuretijd maakte Hontenisse toch nog bijna gelijk. Het was aan doel man Marco van Boven te dan ken dat Philippine met de volle zware koers, behalve misschien dan voor Bontempi. Maar goed, we moeten de moed nu niet meteen verliezen, al valt dat na zo'n teleurstelling natuurlijk niet mee. De ploeg draait fan tastisch en op een goede dag le vert dat ongetwijfeld meer op dan een troostprijs. Parijs- Roubaix is het eerstvolgende doel. Daar moet mijn piek lig gen." Het is zeer de vraag of de Westbrabander zich in het Noordfranse land opnieuw weet gesteund door zoveel ploegmakkers. Immers, Parijs - Roubaix is bij uitstek een wedstrijd, waarop de kopman nen op zichzelf zijn aangewe zen. „Daarom hadden we het vandaag moeten afmaken", oordeelde Steven Rooks. „Zulke kansen zijn nu eenmaal niet talrijk en Adrie zat in de goede groep. Als hij nu gelijk had ge zegd, dat hij niet in orde was, had ik nog wat kunnen onder nemen. Maar ik heb geen seintje gekregen en het is niet aan mij om daarna het gat dicht te rijden, want dan weet je bij voorbaat dat meer dan een derde plaats er niet in zit." ZIE OOK SPORT 3 Spelmoment uit de wedstrijd Hontenisse-Philippine. Een aanvaller van Philippine breekt door de Hontenisse-verdediging, maar resultaat blijft uit. - fotowim kooyman winst huiswaarts kon keren. De vreugde in het kamp van de bezoekers was groot, omdat Philippine met deze winst op zak nu op een gedeelde eerste plaats staat. MADRID - Het voert te ver om PSV als een over zijn toeren geraakt gezelschap aan te duiden. Maar dat de landskampioen gisteravond wat nerveus arriveerde in het jegens de Brabanders vijandig gestemde Ma drid, kon niet verborgen blijven op het koele vliegveld Barajas. De daverende rel rond Ro nald Koeman, die in een in terview met het blad Sport International verklaarde niet op een 'doodschop' meer of minder te kijken, galmde in het paasweekeinde on verwacht hard en lang na in Eindhoven en Madrid. In Nederland zorgden PSV en Haarlem daarvoor. In Spanje bleken de media de onverstandige teksten van Koeman als welkom ko ren op hun molen gebruikt te hebben. De libero moest in de gebouwen van de luchthaven letterlijk op de vlucht voor een televisie ploeg en een regiment pers fotografen, die voor andere spelers nauwelijks interesse toonden. De landskampioenen kunnen hun borsten nat ma ken morgenavond in het Es- tadio Santiago Bernabeu, waar dan tussen PSV en Real Madrid de eerste con frontatie plaatsgrijpt in de halve finale van de Europa Cupl. Zaterdagavond kreeg PSV, op het veld althans een voorproefje gepresenteerd van wat er woensdag te ge beuren staat. Tegenstander Haarlem, op dat moment theoretisch nog in de race om de derde plaats, speelde in Madrileens wit gestoken tenue het spel keihard. Het werd slechts 1-0 voor PSV, waarmee de ploeg met slechts één doelpunt in eigen huis de laagste score van het seizoen bereikte. De treffer kwam op naam van Wim Kieft, na een listig over stapje van Vanenburg. De overwinning op de Noord hollanders biedt de Eindho- venaren de gelegenheid ko mende zaterdag in eigen huis het kampioensfeest te vieren. „Gelukkig, we kun nen er maar vanaf zijn, van zo'n feest", duidde PSV- trainer Hans Dorjee de blijdschap aan, die er eind van de week in het Philips- stadion zal heersen. Als AZ zich zaterdag laat slachtof feren, haalt PSV de derde titel op rij (de tiende in to taal) binnen. Haarlem beukte een dag na Goede Vrijdag negentig minuten lang vooral op de ledematen van de PSV-ers en kreeg daarvoor vier gele kaarten gepresenteerd. De Brabanders stelden zich minder bot op (vijftien over tredingen tegen 29 van Haarlem) om lijf en leden zoveel mogelijk heel op het Iberisch schiereiland te kunnen brengen. „Hard voetbal? PSV wil toch zo graag meer tegen stand", praatte na afloop Haarlem-coach Dick Advo caat het vreselijk negatieve spel van zijn ploeg goed. Zijn collega Guus Hiddink maalde maandag ook niet meer over het onthutsend arme tegenspel van zater dagavond. „Ik vind de heisa rond Koeman veel vervelen der. Onze hele voorbereiding is er door verstoord geraakt. Over voetbal is nauwelijks door Chris van Nijnatten gepraat in de afgelopen da gen. Vrijdag heb ik geen mi nuut op het veld kunnen staan door alle telefoontjes en gesprekken, die het ge volg waren van dat inter view. Ik wil er nu niet veel meer over kwijt, maar het kwam zo vlak voor de wed strijden tegen Real Madrid op een wel erg ongelegen moment. De concentratie kwam op een laag pitje te staan en in Spanje wordt het gebruikt om de boel op te hitsen". Het schlemieligste 'slacht offer' van de affaire is wel Hans Gillhaus. Hij maakte in Bordeaux de overtreding tegen Tigana, die de Frans man uitschakelde en waar voor Koeman kennelijk zo veel waardering had. De in derdaad gemene schop van Gillhaus is in het weekeinde in Spanje een groot aantal keren op de televisie ver toond, ook in slow-motion. „Ik heb Ronald wel ver teld wat ik van zijn uitspra ken vond; goed stom na tuurlijk", verklaarde Gill haus maandag. „Kijk, ik kom er in een heleboel lan den door in een verkeerd daglicht te staan. Zo'n ge mene voetballer ben ik toch niet? Ik kan nu wel vertel len dat het me allemaal niets doet, maar ik zit er behoor lijk mee in mijn maag. En van zo'n Tigana vind ik het helemaal goedkoop om na die toestanden rond Koeman te gaan verklaren, dat hij voor de wedstrijd in Bor deaux aan mijn ogen zag dat hij problemen met me zou krijgen. Waanzin". Gillhaus mag dan de schrik licht in de benen heb ben, de kans bestaat dat hij morgen niet speelt. „Hans speelt woensdag niet", ver klaarde Dorjee zaterdag nog. Maar gisteren voelde de Bosschenaar zich alweer een stuk fitter. Vandaag wordt hij in een aparte training voor het laatst getest. In PSV-kringen is al ge suggereerd de geroutineerde Willy van de Kerkhof mor gen op te stellen als hon derdduizend ongetwijfeld opgefokte Madrilenen voor een 'passend' sfeertje zullen zorgen. Hiddink heeft die suggestie voorlopig van de hand gewezen. Hij rekent op een goede arbitrage van de Engelsman Courtney, die het spektakel in Madrid zal leiden. „Maar dat ik op er varen figuren als Gerets, Lerby, Nielsen en Arnesen reken, zal duidelijk zijn. Die jongens weten wat hen te wachten staat. AMSTERDAM (ANP) - Marco van Basten heeft sterke hoop zondag 10 april zijn heroptreden in de Italiaanse voetbalcompetitie te maken. De dure aanvaller van AC Milan heeft het revalidatiepro- ces na de operatie aan de rechterenkel van 13 november 1987 vrijwel voltooid. Gisteren speelde de ex-Ajacied nog een testwedstrijd met het eerste van Milan om vervolgens in overleg met de medische staf vast te stellen of hij klaar is voor de compe titiewedstrijd van 10 april, tegen Empoli. Van Basten ver bleef in de week voor Pasen vier dagen in Nederland. Hij trainde mee met Ajax en werd daar verzorgd door de club fysiotherapeut Pim van Dord. De enkel van de 23-jarige voetballer vertoonde na in spanningen nauwelijks reacties. Hij heeft nog wat napijn, maar ervaart dat als normaal. Conditioneel acht Van Bas ten zichzelf nu ook klaar voor een rentree op het hoogste niveau. Marco van Basten speelde op 21 oktober, in het Europa- Cupduel in Leece tegen Espagnol, zijn laatste wedstrijd voor AC Milan, dat hem in de zomer van 1987 voor 2,7 mil joen gulden van Ajax overnam. Op 11 oktober was hij voor het laatste in de competitie actief, in het duel tegen Samp- doria in Genua. Daarna speelde het rechterenkelgewricht zo op, dat besloten werd tot een ingreep door de Zwitserse chirurg dr. Marty. Daarbij werden de enkelbanden ge hecht, kalkafzetting verwijderd, een botje vastgezet en een ander gebroken beentje verwijderd.

de Stem | 1988 | | pagina 11