irloren Kaartje in trein gulden duurder MEDICARD': VOOR PATIËNT, APOTHEKER, ARTS EN ZIEKENHUIS 1 Aprüviering in Den Briel PvdA boos over advertentie over Zuidafrika in blad EZ Niet leuk om jong te zijn BINNENLAND DE STEMCOMMENTA AR )E STEM BINNENLAND ZATERDAG 2 APRIL 1988 ACTIE TEGEN PLAATSKAARTENAUTOMAAT JTRECHT - Er komt een chip-kaart waarmee edereen zijn medische gegevens bij zich kan dra- jen. Mogelijk al binnen een jaar wordt daarvoor n ons land een proef genomen. Stropen langs aas door >2 water [Nu eens zakelijk en hard, ais het om de duiten ging: „Een nieuw inwicht tussen stimulans en vangnet, tussen rechten en plich- Dijkzigt is aansprakelijk voor geelzucht STUDIO MODEs 2000 NIEUWSOVERZICHT Paastoeristen genieten van zonnetje Actieblad Bluf! opgeheven Inval in Zaanse kledingateliers Aantal valpartijen sterk gestegen Onderzoek girofraude afgesloten Ook slechte olijfolie in Nederland Liberia-Peters formateur kabinet Antillen Personeel snackfabrieken gedupeerd T28 dan een kaart uitrol- flus Ramsahai. ile jaren geleden heeft ster de interne opiei. landmeetkunde afge. Ook schriftelijke cur. zijn verdwenen, waar- ijk omdat ze cournier, iet interessant waren (volg is dat een groo gemeenten, inge- jureaus en het Kadas- |der vakbekwaam per. zitten. Key zegt dat zijn mensen met een HA. ploma werft en gens vertrouwd maakt et vak. Volgens hem i verkwijze 'een nood- praktijk- en onderwijs-l ;n in de werkkamer vani rs MSvS kunnen zich moeilijk voorstellen dat rkloosheid in Nederland fivangrijk is. Vast staat at in dit geval vraag en niet op elkaar aan- Zowel het onderwijs let bedrijfsleven willen trobleem onder de aan- brengen van het minis- van Onderwijs. De pmst afgelopen week ook zeker een vervolg Tiebroek en Boogers zien een deel de oplossing in goede voorlichting aan gen van LBO-scholen VVO's. In beginsel zijn ae MTS-studenten van gen. Daarnaast zou de in- ïatie op grote schaal ge il moeten worden. De ge- pten gaan uit naar spotjes exact is momenteel campagne gericht sjes. Ja, kies exact en dan! dan kun je dus denken weg- en waterbouw. Bi krijg je naast vakken als els en Nederlands, rbeeld les in materiaal- waterbouwkunde Iputerkunde", aldus Ten- broek. n'RECHT (ANP) - Reizi- rers die zonder kaartje in de rein stappen moeten de conducteur voortaan ƒ3,50 n plaats van een rijksdaal- ler extra betalen. let gaat daarbij om reizigers lie te goeder trouw zijn en die de conducteur zelf vertellen dat ;e n0g geen kaartje hebben ge tocht. Echte zwartrijders kunnen mals altijd rekenen op een ,oete van 25 (bovenop de prijs iran een regulier kaartje). NS is overigens van plan om iet kopen van kaartjes op de stations te bevorderen door meer service en uitbreiding van het aantal verkooppunten. In dat verband wordt ook over wogen om het prijsverschil tussen vooraf en pas in de trein gekochte kaartjes groter te ma ken. De Landelijke Federatieve Spoorweg Vakverening FSV voerde gistermorgen voor de tweede keer een pamflettenac- tie op het NS-station in Nijme gen. De FSV protesteerde tegen de één jaar durende proef met plaatskaartenautomaten die de NS op het Nijmeegse station houdt. Volgens de FSV zal de komst van plaatskaartenauto maten op de stations honder den arbeidsplaatsen kosten en reizigers weg jagen. Bovendien is rond Nijmegen al gebleken. zegt de FSV, dat de automaten fraudegevoelig zijn. De Spoorwegvakbond heeft sinds 22 februari van dit jaar, toen de plaatskaartenautoma ten in Nijmegen in werking werden gesteld, een telling ge houden. Uit de telling is, aldus landelijk FSV-voorzitter Joop Kruse, gebleken dat slechts vijf procent van de reizigers in Nij megen de automaten gebruikt heeft. In totaal zijn in Nijme gen de laatste maanden 5716 plaatskaartjes per maand ver kocht, goed voor een opbrangst van ruim 1,6 miljoen gulden. Het grootste deel van dat be drag is aan de loketten ver diend, aldus Kruse. De FSV hoopt binnenkort met de NS-directie een nieuw gesprek te voeren over de proef met de automaten. In dat ge sprek zullen onder meer de be zwaren die vrouwengroepen tegen de plaatskaartenautoma ten ingebracht hebben - een onveiliger gevoel op het station door het ontbreken van perso neel - aan de orde worden ge steld. De NS is vooralsnog van plan in mei ook in Dordrecht te starten met een proef met plaatskaartenautomaten. Na afloop van de proeven in Nij megen en Dordrecht zal beke ken worden zo zegt een woord voerder van de NS, of op veer tig tot tachtig middelgrote sta tions in Nederland de loketten (gedeeltelijk) vervangen kun nen worden door goedkopere automaten. 'paspoort' op komst )e 'MediCard', die circa twintig gulden per jaar gaat osten, is een kaartje met de afmetingen van een betaal- las, waarop een chip van 1,7 centimeter zit. Hij is voor- ien van een electronisch geheugen dat is ingericht voor e opslag van medische informatie. )e kaart kan straks bij huis- leen toegankelijk via een code. rtsen, apothekers en in zie- Zo krijgt een apotheker alleen enhuizen, ook in het buiten- inzage in gegevens over de me- ind, met speciale apparatuur dicijnen die een patiënt ge- orden 'gelezen'. Dat gebeurt oor middel van een kaart, die 500 gulden kost, daarbij inbe- repen het gebruik van het aftware-programma van Me- iCard. De MediCard wordt bevei- gd tegen gebruik door onbe- oegden. De gegevens zijn al- iERMOND - Langs de Maas :mt het stropen als gevolg ;end dat Kok zijn cons* het hoge water sterk toe. nte pleidooi voor de strijilp® stro^rs profiteren yan^te sn de massawerkloosheifee? waterstand die het leef ge- dieren aan de feen de massawerkloosheii een steeds groter wordei dement moet voeren. Dat gelijk tekenend voor de op- ling van kabinet en rege- jigsfracties. Premier Lui 5 lijkt definitief afscheid bben genomen van zij! jij willig aangegaan verl 5t het leger van de werklo-] In. Zijn politieke toekomst at hemzelf betreft niet lan- Ir afhankelijk van het wel- agen van het werkgelegen- jidsbeleid. Wanneer hij zijl geningen telt, doet hij een boekhouder. De reke-] tig klopt; een schou- brklopje van opperkassiei uding wacht hem. Dat brengt ons nog even te ug naar hoofdrolspeler fries. Hij zal er niet van schrik- |en wanneer hier neerge-] reven wordt dat hij nii |lotseling heilig is geworden Pe antirevolutionair in hei reeft niet naar heiligheii van de dieren aan ■ers van de Maas erg klein akt. Hierdoor is het voor ipers een koud kunstje om de dieren - meestal hazen en inijnen - te vangen. De stro- «rs, die veelal per boot op ,t gaan, slaan vooral een g in de gebieden waar door de waterstand eilanden ont- aan. De dieren worden estal doodgeknuppeld. De Limburgse veldpolitie eft de afgelopen weken de iige stropers op de bon ge- ngerd. bruikt en de mogelijke reacties (vanwege allergieën bijvoor beeld) daarop. De kaart (ook wel Smart Card genoemd) wordt geïntro duceerd door het Institut des Technologies pour la Santé (ITS) in Genève en zijn Ant werpse vestiging European Medical Systems. Bij het Nederlands instituut voor onderzoek van de eerste lijns-gezondheidszorg ontwik kelt dr. P. Groenwegen een plan om zo snel en zo goed mo gelijk de kaart te introduceren. Hij meent zeker binnen een jaar met een proef te kunnen starten in een niet te grote stad, waar huisartsen, apothekers en een ziekenhuis zijn. Het geld moet geen probleem zijn: het ministerie van Volksgezond heid heeft voor dit soort projec ten de middelen. Hij verwacht ook een bijdrage van het mi nisterie van Economische Za ken. Groenewegen vindt dat de chip niet meteen te 'vol' moet worden. „Als je de technolgie levert, wordt die ook gebruikt. We moeten beginnen met een test op niet te veel toepassin gen." Hij wil daarbij vooral het gebruik van medicijnen be trekken en het voorschrijven daarvan door de artsen. MILDE geamuseerdheid en ernst heeft premier Lubbers :e week in de Tweede Kamer voor de jongeren, mét of zonder lan, het sombere perspectief geschilderd in zijn grauwe no- insense maatschappij. aar de man is in de afgel°-||ten is nodig". In gewone mensentaal: Wie een baan krijgt behoort aks tot de uitverkorenen, gevrijwaard van financiële zorgen; 3 geen baan krijgt, moet met steeds minder centen rondkomen, in weer principieel en moralistisch, als het om de individuele ihten van de jongeren ging; „Het hand ophouden thuis wordt xhouwd als een aantasting van een individueel recht Het aar is dat andere facetten van de volwassenheid - dus niet de isumptiemogelijkheid maar het dragen van eigen verantwoor delijkheid en de zelfstandigheid - wegschemeren. Als een jon- Jjere de eigen onafhankelijkheid niet ten volle realiseert moet de staat natuurlijk voorzien in een soort vangnet Misschien is het zelfs beter dat dat vangnet nog iets te kort schiet. Het niveau kan dan een stimulans zijn om naar een andere positie te stre ven' In gewone mensentaal: Voor de jongeren hoeft de samen- en weken zo opgehemeld Fiiet in de laatste plaats dootj de vakbeweging, het voorop - dat het evenwicht de beoordeling verloren drei| |te gaan. De verdienste van De Vrii lis zeker dat hij met succes opgekomen voor een socia; rechtvaardiger verdeling vi lusten en lasten bij grote o] raties als de herziening vi het belastingstelsel en de in- volksgezondheid. Maar poetst niet weg dat hij mede verantwoordelijk is voor eet volgehouden beleid, waarii de mensen die het al niet breed hebben er op achteruit de mensen die het gemakke- lijkfer) kunnen rooien omdat ze een goed inkomen en werkj hebben, er op vooruit zijn ge gaan. Als die koers al eet echte verliezers zijn de meest kwetsbare groepen in eigef land en in de derde wereld Een bittere correctie op dt winst-en verliesrekening vat o J l iwwi ikwMii vvyi ww JWI lywi wi i iwwii ww wwi i iwi i nchting van de zorg voor leving niet langer erg zorgzaam te zijn. Zij moeten vechten voor .„li -1 een plaatsje onder de zon. Zo niet, dan volgt de 'straf', een steeds lagere uitkering. De premier, allerminst een bevlogen visionair, wel een realistisch wereldverbeteraar, kijkt steeds vaker achter horizonten en een igmaticus als hij is blaast terloops graag de stofnesten en spin- aggen van het verleden weg. Hij voelt daarbij de tijdgeest van jongeren feilloos aan. Uit niets blijkt dat zij het leuk vinden om jong te zijn. En Lubbers zorgt er wel voor dat het niet meer leuk V zijn om jong te zijn. We stoten hier op een merkwaardig fenomeen. De belangstelling voor Jon9 zijn' is overweldigend. Dag- en weekbladen, psycholo- graadje verlegd wordt da" flen en analytici speuren naar tekenen van leven in dat veelbelo- nog zal de laatste groep 0 «jande jeugdland, waar vooralsnog de hoop der natie het verkiest meer van profiteren dan o« naar dagen in stilzwijgen te slijten. Dat is uiteraard iets te genera mensen met een uitkering perend gesteld, maar zelfs deze week bij dat belangrijke Paas- grote groepen jongeren, men-Bebat kwam niet meer dan een handvol jongeren in het geweer sen met een laag inkomen uilW) zich tegen de 'sinistere' plannen van de regering te verzetten, werk. R1der da jongeren van vandaag speur je vergeefs naar vernieu- Daarenboven is het ni® jwngsanft en revolutionair élan, naar veranderingsgezindheid en minder dan een schande da'®tpohmenteerzucht, dé ideëele instrumenten van de opstandige er, nu er miljarden te verde-jpngeren in de jaren zestig en zeventig. Adjectieven als alternatief len zijn, 150 miljoen bezuinig' avantgardistisch liggen in de uitverkoop, ontdaan van hun ma- wordt op onze hulp aan de al- flKche glans. Onder de huidige jongeren ontwaar je evenmin een lerarmsten in de wereld er generatie die haar vlammende verontwaardiging uitspreekt over dat het voornemen van heipat er vóór haar tijd is gebeurd, laat staan over de oudere gene- kabinet om ook 150 miljoen ai JMje. die zich in hun ogen aanstellerig jong gedraagt. Het lijkt een te pakken van het bestaanJ'P®6ije dood tij en allerwegen valt politieke apathie waar te ne- mimmrom van mensen in Tui'Pton. De jeugd lijkt haar stem te hebben verloren, zij is zonder keije en Marokko, niet defini-oen elite, zonder wilde spraakmakers, die duidelijk kunnen ma- tief is afgwezen. J®*1 ,wa^ ze eigenlijk van plan is. De oudere generatie die nu al Men kan het Kok nazeggeiiBjmiachend terugblikt naar het eigen, opstandige verleden, de echte verliezers zitten nk'Wcht al jaren op de clash met de jongere generatie. De clash in de Kamer of het kabinet, 'W uit. De jongeren doen aan merkkleding en videospelletjes, ar zij behoren kennelijk niet tot een montere, aanstormende fcDi a?n de P°ten van stoelen der ouderen zit te zagen. ts Bluf het laatste bastion en actieblad van 'De Beweging', is S^HW^e i ,uri9ten grave gedragen. Feestelijk en zonder wee- o. ue krakers zijn kakkers geworden. Of om het in het eigen, ZOALS elk jaar werd ook gisteren in Den Briel de in neming van de stad door de 'Watergeuzen in 1572 her dacht. Duizenden toeschou wers keken toe hoe de geuzen na de bestorming van de stadspoort de Spanjaarden gevangen namen. - fotoanp ROTTERDAM (ANP) - De di rectie van het Dijkzigt-zieken- huis stelt zich volledig aan sprakelijk voor de schade die 177 vrouwen mogelijk hebben opgelopen door eventuele be smetting met het hepatitis-B- virus (geelzucht) toen zij voor reageerbuis-bevruchting onder behandeling waren. Dat heeft de directie van het Dijkzigtziekenhuis, onderdeel van het Academisch Zieken huis Rotterdam, deze week in een brief aan de vrouwen laten weten, zo bevestigde een woordvoerder vrijdag. De erkenning van de aan sprakelijkheid is volgens de woordvoerder het gevolg van een intern onderzoek (ADVERTENTIES) Mode voor iedereen zeer betaalbaar ook grote maten yGinnekenstraat 118 - Breda/ ROTTERDAM/DEN HAAG (ANP) - De aan kondigingen van Zuid- afrikaanse projecten die met enige regelmaat in het overheidsblad Export Magazine verschijnen zijn de Zuidafrika-woord- voerder van de PvdA, J. Wallage, in het verkeerde keelgat geschoten. Over veertien dagen wil hij de regering in een debat hierover tot de orde roepen. Wallage heeft dit vrijdag ge zegd voor Radio Rijnmond. In Export Magazine, een blad van de Economische Voorlichtingsdienst, ver schijnen regelmatig - onop vallende - aankondigingen, van Zuidafrikaanse projec ten. Die lopen van privatise ring van ziekenhuizen en fa brieken voor zuivering van goud tot een miljardenpro ject als dat voor de olie- en gaswinning in Mosselbaai. Het Mosselbaai-project moet Zuidafrika onafhankelijk maken van de olieaanvoer van buitenaf. Er is volgens Wallage juri disch niet veel aan te doen, want je mag bepaalde goede ren leveren aan Zuidafrika. Maar dat wil volgens hem nog niet zeggen dat het ver standig is of dat het past in het Zuidafrika-beleid zoals de Nederlandse regering dat zegt te voeren. In dat ver- Jacques Wallage foto de stem/johan van gurp band spreekt Wallage van een dubbelhartige situatie. „Waar minister Van den Broek nu bij voorbeeld druk uitoefent op het bedrijfsleven om niet meer te investeren in Zuidafrika en in Europa langs gaat met de vraag of wij de economische druk niet kunnen opvoeren maakt zijn collega De Korte van econo mische zaken reclame voor het zakendoen in Zuidafrika. Van zo'n beleid gaat natuur lijk weinig overtuigings kracht uit", aldus de PvdA'er. Zijn partij zal de regering daarom confronteren met het feit dat hier een bemidde lende rol wordt gespeeld door het ministerie van economi sche zaken en ons bedrijfsle ven in Pretoria. „Je kunt niet - vind ik - aan de ene kant zeggen zet economische druk op Zuidafrika, wij dwingen net apartheidsregiem van koers te veranderen, en aan de andere kant een paar graantjes mee pikken als er daar wat te verdienen valt. Wij zullen daarom zeker in de Kamer proberen die over heidsbemoeienis met dit soort investeringen terug te dringen." Volgens Wallage zou Ne derland nu juist het initiatief moeten nemen om verder gaande sancties te treffen in plaats van lekken in de boy cot te schieten. Hij denkt zelf aan het stopzetten van de ko- lenimport en het verbreken van de luchtverbindingen. Wallage hoopt dat het Ne derlandse bedrijfsleven zich twee keer zal bedenken voor het ingaat op het oliewin ningsproject. In een reactie verklaarde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken vrijdag dat de rol van de Nederlandse ambassade in Pretoria zich beperkt tot het doorsturen van informa tie naar economische zaken. Dat moet zelf beslissen wat het met deze informatie doet. Voor het overige is het beleid duidelijk, aldus de woord voerder. Er ligt een wetsont werp bij de Tweede Kamer voor een investeringsverbod. Daarnaast heeft minister Van den Broek het bedrijfs leven gevraagd op basis van vrijwilligheid niet te investe ren in Zuidafrika. premier Lubbers. MAAK VOORDELIG KENNIS MET MANNA Als u nü abonnee wordt, krijgt u lot I oktober 1988 MANNA elke maand in de bus voor slechts f 15.-. Stuur de bon in een envelop zonder postzegel aan: MANNA, Antwoordnummer 10740, 5600 VB EINDHOVEN. Stuur geen geld, u ontvangt een acceptgirokaart. U STEUNT MOEDER TERESA! Als abonnee van MANNA doet u iets heel positiefs! Want van uw f 15.- gaat f 5.- naar Moeder Teresa. Volle terrassen gisteren bij de Nieuwe Kerk op de Dam in Amsterdam. Volgens de voorzichtige weersverwachtin gen kunnen de terrassen ook elders in het land vandaag en met de paasdagen nog veel publiek verwachten. - fotoanp AMSTERDAM (ANP) - Het actieblad Bluf! bestaat niet meer. Het laatste nummer van dit in 1982 begonnen weekblad werd in de nacht van donderdag op vrijdag tijdens een feest in Para- diso in Amsterdam uitgeluid. Het was ook deze plaats waar 6,5 jaar geleden het eerste nummer van Bluf! werd gepresenteerd. Voor het nachtelijk uur van het afscheid werd mede gekozen als symbolische onderstreeping van 'het donker van de nacht' waarin de redactie van het blad de afgelopen jaren vaak heeft moeten werken, aldus een van de redactieleden van het laatste nummer. In de laatste Bluf!, dat de titel 'Eigen schuld-dikke Bluf!' meekreeg, geeft de redactie onder andere een verklaring voor het stopzetten van het project. Een beslissing die overi gens niet onverwacht kwam, omdat in kringen van actievoer ders, actiegroepen en onder de redactieleden en medewerkers al langer gediscussieerd werd over het nut Bluf! voort te zet ten. Het blad vindt dat het zichzelf overleefd heeft, terwijl er in deze tijd weinig acties meer worden gevoerd. ZAANDAM (ANP) - De politie van Zaanstad heeft donderdag samen met vertegenwoordigers van de belastingdienst en het GAK invallen gedaan in twee kledingateliers in Zaandam. Vastgesteld werd dat de eigenaren voor de veertig vrouwen die achter de naaimachine zaten geen loonbelasting en sociale pre mies afdroegen. De belastingdienst heeft daarop een vordering die in de tonnen loopt ingediend bij de twee eigenaars van de ateliers. Dit heeft de politie vrijdag bekendgemaakt. Al eerder was de politie de ateliers binnengevallen omdat vermoed werd dat er illegaal in ons land verblijvende buitenlanders achter de naaimachine zaten. Er werden donderdag geen illegalen aan getroffen. UTRECHT (ANP) - Tussen 1970 en 1985 is het aantal mensen, dat in een ziekenhuis werd opgenomen na een valpartij meer dan verdubbeld. In 1970 was dat aantal nog ruim 19.000, in 1985 al meer dan 40.000. Dat blijkt uit het Maandbericht Gezond heidsstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De toename is gedeeltelijk toe te schrijven aan de ver oudering van de bevolking, want 24 procent van de mannelijke slachtoffers en 59 procent van de vrouwelijke is 65 jaar of ouder. Vooral oudere vrouwen kampen vaak met ontkalking van de botten, waardoor het skelet broos wordt. Een lichte val kan dan al lelijke gevolgen hebben: gebroken heupen of lede maten. Kinderen raken ook relatief vaak gewond bij een val. Hier zijn echter de jongens in de meerderheid: 19 procent van de vallers in ziekenhuizen zijn jongens tot 14 jaar, 10 procent zijn meisjes. Bij elkaar bezetten alle slachtoffers van valpar tijen in 1985 permanent 3 procent van de ziekenhuisbedden. Bij elkaar kostten ze aan verpleging 455 miljoen gulden. ASSEN (ANP) - Het speciale 25 man sterke rechercheteam in Assen, dat de miljoenenfraude met girobetaalkaarten heeft ontrafeld, is ontbonden. Een woordvoerder van de Asser politie heeft dit vrijdag meegedeeld. Het geld is op en de kosten zou den te zwaar op het gemeentelijk budget gaan drukken. Bo vendien was het team voor de periode van januari tot 1 april geformeerd. De politiemensen, die uit geheel Drenthe zijn ge- recruteerd, gaan nu weer terug naar hun eigen korps. Alle on derzoeksgegevens worden overgedragen aan de Postale Re cherche, die het werk nu overneemt. Het team heeft sinds ja nuari 63 personen aangehouden. Het onderzoek heeft, zo maakte de politie donderdag bekend, ongeveer 400 verdachten opgeleverd. De fraude bedroeg enkele tientallen miljoenen gul dens. UTRECHT (ANP) - De Rijkskeuringsdienst van Waren heeft ook in Nederlandse winkels olijfolie aangetroffen die het op losmiddel perchloorethyleen bevat. Het gaat om zeer kleine hoeveelheden, die slechts een enkele keer boven de grens waarde van 1 milligram per kilo uitkomen. De slechte olie is afkomstig uit Spanje en Frankrijk, zo blijkt uit mededelingen van het ministerie van WVC. De betrokken importeurs en groothandelaren zijn gewaarschuwd. De Keuringsdiensten zullen bij winkeliers die olie verkopen waarin teveel van de kankerverwekkende stof voorkomt (meer dan 1 milligram per kilo) proces verbaal opmaken en de voorraad in beslag nemen, aldus WVC. Wegens de kleine hoeveelheden perchloorethyleen die zijn gevonden en wegens het relatief geringe gebruik van olijfolie in ons land is er volgens het ministerie geen sprake van een gezondheidsbedreigende situatie. WILLEMSTAD (ANP) - De leider van de grootste oppositie partij op Curapao, ex-premier Maria Liberia-Peters, is ge vraagd een nieuw kabinet te formeren. De RVD in Willemstad heeft dit donderdagavond meegedeeld. De gouverneur van de Nederlandse Antillen, dr R.A. Römer, heeft mevrouw Liberia- Peters gevraagd een kabinet te vormen dat kan rekenen op een tweederde meerderheid in de Antilliaanse staten. Mevrouw Li beria-Peters heeft het verzoek van de gouverneur in beraad genomen. Het huidige Antilliaanse kabinet onder leiding van premier Don Martina kwam vorige week ten val toen de Frente Obrero van Papa Godett zijn steun aan de regering op zegde. TILBURG - De circa 2500 werknemers bij fabrikanten van kokswaren en snacks zijn voorlopig de dupe van onenigheid in deze bedrijfstak. Zij zouden per 1 april o.m. een 36-urige werk week krijgen, maar dat is vooralsnog tot juni uitgesteld. De vakbonden en de werkgevers, de laatsten vertegenwoordigd door de Vereniging van Kokswaren- en snackfabrikanten (VKS) in Tilburg, werden het vorig jaar eens over een nieuwe, twee jaar geldende CAO. De VKS verenigt een tiental grotere bedrijven in de branche, waartoe Bekkers in Tilburg en Mora Snacks in Maastricht behoren. In totaal werken ongeveer 1300 mensen bij deze VKS-leden, Een groep middelgrote en kleinere fabrikanten heeft zich echter uit deze organisatie losgemaakt en een eigen club gesticht: de MKSV. Bij de leden daarvan werken naar schatting 800 mensen. Daarnaast is er nog een handvol ongeorganiseerde bedrijven met circa 400 werknemers in dienst.

de Stem | 1988 | | pagina 1