perkt e politici Jnieke methode voor opruimen gifbelten ontwikkeld UBBERS KOMT KAMER NAUWELIJKS TEGEMOET Ongemakkelijke relatie Evacuatie koeien door hoog water FD-directeur weg na AUDET-affaire z I )e$reiya BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR VA DE STEM BINNENLAND WOENSDAG 30 MAART 1988 Vrij veiMg, stop Aids. )EN HAAG - Premier Lubbers is de Tweede Ka mer gisteren op slechts twee punten tegemoet ge-: somen. CONFLICT SIJTHOFF-STAAL LOOPT HOOG OP Senaat met moeite akkoord met AOW O Geen straf voor doodschieten militair Rederij ontslaat alle zeevarenden GEB-er krijgt dodelijke stroomstoot Nieuwe cao voor bankbedrijf Pitbull-terriër in Gouda gemuilkorfd Akkoord over nieuwe cao Unilever Presentatie rapport 'Schoon op weg' T5 'aren gaande gehouden, zon der overigens met een woord over de beperkte mogelijkhe den ervan te reppen. Het is niet zeker dat een volgende president hetzelfde enthou siasme voor Reagans droom aan de dag legt, vooral niet als de VS tot verdere ontwape ningakkoorden met de Sovet- unie komen. De hoofdtaak van de nieuwe president is bovendien de financiële Auguasstal te ruimen die de Reagan-rege- ring achterlaat Het wegwer ken van het Amerikaanse be grotingstekort laat een snelle ontwikkeling van een ontzag lijk duur project als SDI nau welijks toe. Wetende dat SDI in zijn oorspronkelijke opzet onhaal baar is, hebben de Russen hun grootste bezwaren tegen het project al laten varen en con centreren ze zich op andere, veel realistischer militaire plannen van de VS, zoals de ontwikkeling van een nieuwe generatie, vanaf schepen af te vuren kruiavluchtwapens. In de wereld van de alle daagse financiële en militaire realiteiten, is ook de SDI- droom bedrog gebleken. Dat is de reden waarom zelfs de grootste voorstanders van het SDI-project wijselijk een stap terug hebben gedaan. Of die stap de eerste is van een reeks stappen die nog moeten vol gen, valt op dit ogenblik niet of nauwelijks te voorspellen. doorspelen, voorzichtig zijn met bloedende wonden. Een bijzondere ziekte verschaft al snel bijzondere omstandighe den om onder afspraken uit te komen. De bij het tuchtcollege aan geklaagde arts heeft niet an ders gedaan dan het college wenst. Spreken in een bijzon dere omstandigheid. Een net zo logische conclusie als die van het college, dat het heeft over het vertrouwen in de medische stand. Als het medisch tuchtcol lege zich nu tekort voelt ge daan, dan heeft hij dat aan zichzelf te wijten. Zijn uit spraken maken meer dan een redenering mogelijk. En zijn manier van rechtspreken wordt nog altijd met een waas van geheimzinnigheid omge ven. Bij toeval komt er zo nu en dan een deel van een be handelde zaak naar buiten, terwijl al jaren wordt gepleit voor het opengooien van de tuchtrechtspraak. Ter lering van patiënten (die met klachten rondlopen), van artsen (die bij spraalöna- kende onderwerpen graag wat meer zouden weten) en van juristen (die ten dienste van de samenleving overzicht willen krijgen en belangrijke kwesties wollen uitleggen). nog hartstochtelijk aangedrongen in een interview met de gerenomeerde 'Financial Times' van Londen. Norman Tebbit die vroeger ook minister was van Handel en Indu strie, steunt Nigel Lawson. Tebbit heeft op de radio ontkend dat hij achter de schermen manoeuvreert om Thatcher uit het zadel te kunnen lichten. Volgens geruchten zou hij, als dat lukt, ofwel Nigel Lawson aan de macht helpen, ofwel zelf premier worden. Tebbit zou in een dagbladinter view gezegd hebben dat Thatcher niet meer weet wat er in de echte we reld aan de gang is. „De ramen van Downing Street 10 zijn beslagen en de premier ziet niet verder dan de voordeur," aldus Norman Tebbit in een gesprek met Peter Dobbie, poli tiek redacteur van de Londense 'Mail on Sunday'. Maar de gewezen partijvoorzitter verklaarde prompt voor de BBC-ra- dio dat Margaret Thatcher nog lange tijd 'niet alleen de beste premier maar ook de beste partijleidster' zou zijn die men zich kan voorstellen Zijn lof voor Maggie was evenwel niet van die aard, dat ze de spanning deed afnemen in het kabinet. Vele ministers maken zich alsmaar meer zorgen over Thatchers abrupte stijl en isolationistische houding, die on der meer tot gevolg schijnen te heb ben dat maar enkele leden van de re gering haar kunnen benaderen. Al leen minister van Industrie lord Young en minister van het Milieu Nicholas Ridley genieten nog That chers volste vertrouwen. DELFT (ANP) - De onderzoekin stituten Grondmechanica en TNO in Delft hebben een unieke en ef fectieve methode ontwikkeld om gifbelten op een voor de bevolking en het milieu veilige manier op te tuimen. De kosten bedragen slechts tien procent van het be drag dat nodig is om chemische storthopen af te graven en te ver branden. jlet de in Delft ontworpen installatie loinnen onder een overkapping met T28 luchtfilters in principe overal ter we reld alle gifbelten, zelfs die met de meest gevaarlijke stoffen, worden op geruimd zonder dat er gevaar bestaat voor de omringende bevolking of de natuur. De techniek staat zelfs toe dat op vuilstortplaatsen giftige stoffen se lectief naar boven gehaald kunnen worden. Amerika, Canada en de Bondsrepubliek hebben al belangstel ling getoond voor de Nederlandse vin ding. De methode bestaat kortweg om schreven hierin dat holle stalen bui zen dicht tegen elkaar in de verontrei nigde grond worden geheid tot op de bodem van de gifbelt. De pijpen, die een doorsnee hebben van drie meter, worden vervolgens met een speciale techniek aan de onderkant en boven kant afgesloten. Daarna kunnen de goed geïsoleerde buizen met het vuil naar boven worden gehaald. Het door Grondmechanica bedachte systeem, dat later met behulp van TNO werd uitgewerkt, wordt de 'ap pelboor' genoemd. Deze methode van saneren biedt verschillende moeeliik- heden gifbelten aan te pakken. Het vuil dat met de pijpen uit de grond wordt getrokken kan direct, zonder verdere behandeling, met buis en al ergens veilig opgeborgen worden. In de opslagruimte kunnen de pijpen re gelmatig worden gecontroleerd op bij voorbeeld lekkage. Op een geschikt moment kunnen ze op eenvoudige wijze worden geleegd en kan het vuil worden verbrand of op een andere manier worden verwerkt. Het grote voordeel is dat niet de hele storthoop hoeft te worden afgegraven. Boven dien zijn er bij gebruik van de 'appel boor-methode' vrijwel geen trans portkosten. Ook bespaart men ruimte om de afgegraven grond ergens op te slaan. Een andere mogelijkheid is de bui zen in de grond te laten zitten waar door het gevaarlijke afval voorlopig van de omgeving is afgeschermd. Op elk gewenst tijdstip, bij voorbeeld als er een betere manier van verwerken van het chemisch afval is ontwikkeld of wanneer voldoende geld beschik baar is om de rommel op te ruimen, kan men later de pijpen naar boven halen. Conflictpunten verhard (an onze Haagse redactie Het kabinet ziet af van het plan werklozen een half jaar eerder naar de bijstand te sturen. Bij de hervorming van het belastingstelsel zullen de topinkomens niet bevoor deeld worden boven de mensen met een lager inkomen. Tegenover deze tegemoetko mingen staat een verharding van resterende conflictpunten, waarvoor bij de voortzetting van het debat vandaag een op- g moet worden gezocht. Lubbers verdedigde hardnek- lig de verlaging van het mini mumloon voor jongeren van 22 27 jaar. Minister Ruding (Financiën) week geen duim breed af van het voornemen om tarief van de vennoot schapsbelasting (belasting over winsten) te verlagen van 42 naar 35 procent. Op beide punten attaqueerde CDA-fractieleider De Vries het kabinet. Hij hield vast aan zijn alternatief: de uitkeringen voor jongeren zonder werker varing verlagen tot onder het bijstandsniveau. Daar verzette minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) zich tegen: „De bijstand is al een minimum." Maar De Vries vindt dat deze jongeren best met minder toe kunnen. „Hun leeftijdgenoten die studeren moeten het ook met minder toen." De CDA-fractie wil de winstbelasting maar tot 36 pro cent verlagen. Dat ene punt verschil levert 300 miljoen gul- op. Dat bedrag wil De Vries gebruiken om de werkge verspremie voor het zieken fonds te verlagen. Daardoor dalen de arbeidskosten en dat schept weer werk. Maar de mi nisters Ruding, De Korte en De Koning bleven erop hameren dat een hogere winstbelasting dan 35 procent de buitenlandse investeerders afschrikt. Het dreigende conflict over de belastingherziening trachtte premier Lubbers gisteren weg te moffelen door te spreken van een 'misverstand' tussen CDA en WD. De Vries en Voor hoeve spraken hem niet tegen. Volgens Lubbers mogen bij de herziening geen nieuwe inko mensverschillen optreden. De premier beloofde koopkracht- -EN RELATIE tussen ex-xen blijft ongemakkelijk. Dat geldt zeker voor een verhouding tussen twee landen, die hun verleden van «x-kolononisator en ex-gekolonialiseerde plechtig hebben begra ven en tegelijkertijd hebben beloofd een nieuw, veelbelovend be lli te maken. 'e relatie tussen Nederland en Suriname heeft sinds de onafhan kelijkheid van het Zuidamerikaanse land onder spanning ge daan. Onder een ongelukkig gesternte begonnen - de onafhan kelijkheid kwam te gehaast tot stand - liepen de zaken in Suri- 'ame zowel op politiek als economische terrein al spoedig uit de 'and. Het leger, onder leiding van Desi Bouterse, probeerde orde JPzaken te stellen, maar zijn revolutie werd gesmoord in bloed - ja decembermoorden, de guerrillaoorlog in Oost-Suriname - en 'naos. Nederland zag de revolutie met lede ogen aan en kon °an het leger de mensenrechten op grove wijze schond weinig hders doen dan de geldkraan voor Suriname dichtdraaien. Later verden de diplomatieke betrekkingen verbroken. >'nds kort is Suriname teruggekeerd op de weg van de parlemen- 8,re democratie, maar zij is 6 zo broos. Het leger, dat volgens de «euwe constitutie voorlopig een machtsfactor blijft, heeft zichzelf Perol van waakhond van de nieuwe democratie toegeëigend, rat 's dan ook niet zo verwonderlijk, dat het leger en zijn sympa- h'santen openlijk en clandestien de trom roeren op het moment de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van den jkoek probeert de betrekkingen met Suriname te normaliseren, ra minister heeft misschien wat al te veel laten blijken 'geen °odschap' te hebben aan de militairen, maar formeel handelt hij "st door alleen maar zaken te doen met de gekozen leiders en «ei. De minister doet dat zoals we dat van hem gewend zijn: belooft geen gouden bergen, maar benadert de zaken koel en 'standelijk. Hij is bovendien niet met lege handen gekomen: hij ondigde min of meer aan dat de ontwikkelingshulp - Suriname eelt nog recht op een paar miljard gulden - zal worden hervat, opmerkelijk en onverwacht heeft het bezoek Van den Broek op J'me schaal protesten opgeroepen. Die kunnen op meerdere «nieren worden uitgelegd: Zij kunnen een waarschuwing zijn 8n het adres van de democratische regering om niet al te hard 8n stapel te lopen met de ex-kolonisator, of zij kunnen een uiting 8ri onvrede zijn van de kant van het leger. In beide gevallen 'beten de protesten ernstig worden genomen, want zij beteke- 8n eén ding: de situatie in Suriname is nog immer explosief en erre van stabiel. behoud voor de laagste inko mens. Premier Lubbers prees WD-fractieleider Voorhoeve voor diens voorstellen om het kabinetspakket met één mil jard gulden 'te verstevigen'. Maar bij de bespreking van de afzonderlijke plannen lieten hij en minister Ruding er weinig van over. Extra geld voor in vesteringen - waar ook CDA, PvdA en D66 om vroegen - zegt het kabinet niet te hebben. Ex tra geld om de gevolgen van de afschaffing van de WIR voor boeren op te vangen, vindt het kabinet niet nodig, „want brede delen van de landbouw gaat het sensationeel goed en ik voorspel dat het nog beter wordt." Aan het WD-plan om 15 a 20.000 woningwetwoningen te verkopen en de opbrengst te besteden voor investeringen bewezen Lubbers en Ruding slechts lippendienst. Minister De Korte (WD) daarentegen vond het 'een goed plan'. Ru ding betwijfelt of het plan wel 500 miljoen per jaar opbrengt en premier Lubbers zette vraagtekens bij de besteding van het geld buiten de volks huisvesting. Minister De Koning bleek weinig of niets te voelen voor het WD-plan de werkgevers te verplichten arbeidsonge schikten meer kansen te bieden op behoud van en terugkeer in het werk. Hij ontkende tegen over Voorhoeve dat de werkge vers op grote schaal de WAO misbruiken. Bovendien wees hij erop dat bij de stelselwijzi ging sociale zekerheid de WAO al is aangescherpt. Hij gaf wel toe dat er nog teveel mensen onder de WAO vallen, waar door de verwachte besparingen op deze verzekering uitbleven. Minister Ruding wees er de Kamer nogmaals op dat het be zuinigingspakket (3,4 miljard gulden) van het kabinet 'een minimum-pakket is.' Soldaten helpen een handje bij de evacuatie van koeien in Giesbeek. GIESBEEK (ANP) - De genie heeft gistermiddag in het Gelderse Gies beek 180 koeien en 30.000 liter melk met behulp van drijvende pontons geëvacueerd. De actie was noodzake lijk vanwege het hoge water in de IJssel. Als gevolg van het hoge water dreigden drie boerderijen in Giesbeek onder te lo pen. Daarom werden de koeien en een voorraad melk in veiligheid gebracht. Het leger werd ingezet op verzoek van de Gel derse commissaris van de koningin en van de burgemeesters van Giesbeek en Brummen. Veertien militairen van de 101 genie gevechtsgroep uit Wezep zullen de evacuatie uitvoeren. De verwachting is dat ook vandaag nodig is voor de evacua tie. Het is de bedoeling dat donderdag de genie een vergelijkbare actie uitvoert in de gemeente Brummen. Daar moet een grote hoeveelheid veevoer worden geëva cueerd. Het water van de IJssel ter hoogte van Deventer is in de loop van dinsdag zo - FOTO ANP sterk gestegen dat de straat de Welle langs die rivier onder water is komen te staan. De gemeente Deventer bouwt in middels steigers om ervoor te zorgen dat de bewoners van de Welle hun huis kun nen bereiken. De meeste campinghouders langs de grote rivieren hebben op tijd maatregelen kunnen nemen om de schade door het hoge water te beperken. Op vrij wel alle campings langs Rijn, Waal en IJssel zijn hoger gelegen gebieden waar caravans in veiligheid kunnen worden gebracht. Van onze verslaggever AMSTERDAM - Directeur ir. J.K. Hylkema van Het Financieele Dagblad heeft gisteren zijn functie neerge legd. Hylkema is betrokken geweest bij een stille poging van uitgever Hendrik Sijt- hoff Holding, uitgeefster van deze financieel-econo- mische krant, het in Nijme gen gevestigde dagbladcon cern AUDET over te nemen. Hylkema is volgens een mede deling van het bedrijf vertrok ken 'in goed overleg met de raad van commissarissen'. Sijthoff is op 22 februari in gegaan op voorstellen van de directie van Staal Bankiers voor een overname van AUDET. Op de aandelen van dit concern (waartoe ook deze krant behoort) was een open baar bod uitgebracht door de Haarlemse uitgever VNU, maar ingewijden hielden er re kening mee dat dit bod niet zou slagen. Volgens Staal-directeur Jongbloed zijn toen geen con crete zaken gedaan, maar Sijt hoff beweert bij monde van een advocaat dat er harde toezeg gingen zijn gedaan over de fi nanciering en de levering van een meerderheidspakket AUDET-aandelen. Dit in het geval dat VNU niet de vereiste meerderheid zou verwerven. Sijthoff meent dat Staal Bankiers en de groep-Haze- winkel met de wetenschap van een overeenkomst met Sijthoff topman Brenijens van VNU tot een verhoging van zijn bod hebben geprest. Mr. R.R. Hazewinkel ontkent desgevraagd van het contact tussen Sijthoff en Staal te heb ben geweten. Hij vindt het ook 'onbegrijpelijk en onverklaar baar' dat Staal-directeur Jong bloed bij Sijthoff de indruk zou hebben gewekt dat hij ook na mens de Hazewinkels sprak. Staal Bankiers wordt nu ook aangewreven dat de bank tij dens de laatste dagen dat in AUDET-stukken gehandeld mocht worden, misbruik heeft gemaakt van voorkennis. Staal-directeur Jongbloed wist immers dat er voor welke prijs er zaken te doen waren met Sijthoff. In die wetenschap heeft de bank op de valreep nog duizenden AUDET-aandelen gekocht. Een groot deel van de daarmee behaalde winst is overigens ongedaan gemaakt doordat het beursbestuur de handel op de laatste dag heeft doorgehaald. Sijthoff-directeur H.B.G. Sijthoff wil de kwestie met Staal het liefst in der minne regelen. Bankdirecteur Jongbloed heeft verklaard dat Staal aan het gevecht om AUDET twee miljoen gulden heeft verdiend. Sijthoff sugge reerde gisteren in Het Finan cieele Dagblad dat zijn onder neming daarvan de helft zou toekomen. VNU slaagde er een dag na de besprekingen van Staal met Sijthoff alsnog in de meerder heid van AUDET in handen te krijgen. Dat gebeurde door in overleg met de Hazewinkel- groep, goed voor dertig procent van de AUDET-aandelen, een opslag van ƒ50 aan het oor spronkelijke bod toe te voegen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Eerste Kamer heeft zich gisteren zeer kritisch uitgelaten over de wijziging van de AOW, die op 1 april in gaat, maar ging wel akkoord met het voorstel van staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za ken). De grote aarzeling van de Senaat werd ingegeven door recente berichten over strijdig heid van delen van de sociale wetten met internationale ver dragen. De WD neigde sterk naar tegenstemmen, wat zou neer komen op verwerping, maar ging akkoord 'vooral omdat mijn fractie het niet verstandig vindt om politiek 'gedonder' te veroorzaken, dus op grond van coalitie-politieke overwegin gen', aldus WD-senator Heij- mans. Staatssecretaris De Graaf heeft voorgesteld per 1 april de AOW-uitkering voor een 65-ja- rige op 70 procent van het mi nimumloon te stellen. Als de AOW-gerechtigde een partner heeft die jonger is dan 65 jaar, dan krijgt deze partner een toeslag van maximaal 30 pro cent van het minimum. (ADVERTENTIE) MANNA is het nieuwe, boeiende en menselijke maandblad voor het hele gezin. MAAK VOORDELIG KENNIS MET MANNA Als u nu abonnee wordt, krijgt u tot 1 oktober 1988 MANNA elke maand in de bus voor slechts f 15.-. Stuur de bon in een envelop zonder postzegel aan.- MANNA, Antwoordnummer 10140, 5600 VB EINDHOVEN. Stuur geen geld, u ontvangt een acceptgirokaart. U STEUNT MOEDER TERESA! Als abonnee van MANNA doet u iets heel positiefs! Want van uw f 15.- gaat f 5.- naar Moeder Teresa. jNÏÉUWifl Nu overal verkrijgbaaij .■■>5 MANNA in april: 0 Yvonne van Gennip: 'Voor mij is leven meer dan sport...' 0 Rien Poortvliet: 'Ik wil als een gedrevene werken...' Jan Zwartkruis: 'Oranje moet karakter tonen!' Toon Hermans over zijn tennissuksessen. De lijkwade van Turijn: eeuwig mysterie? ^>7 CQ Ja, ik wil voordelig kennismaken. Stuur mij elke maand MANNA. Tot I oktober betaal ik hiervoor slechts f 15.- Naam Adres Postcode Woonplaats In de ogen van Milieudefensie en Wijs op Weg ben ik vast een model-burger. Deze jongen gaat namelijk al jaren per open baar vervoer naar zijn werk en met datzelfde openbare vervoer weer terug. En dat is nou precies wat Milieudefensie en Wijs op Weg in de toekomst willen bewerkstelligen. Die instellingen hebben laten becijferen dat we in Neder land pas echt schone lucht krijgen als het autoverkeer met 65 tot 70 procent afneemt. Ik sluit mij van harte aan bij het voornemen om het autover keer drastisch terug te dringen. In dit land is al jaren een ge brek aan een frisse wind en schone lucht kunnen we dus goed gebruiken. Ik stel geheel belangeloos de slogan 'Merijn gebruikt 't' ter beschikking. Denk nu niet: die Merijn heeft makkelijk pra ten, want hij hoeft niks op te offeren. Want zo is het niet. Ik heb al talloze malen in weer en wind op bus of trein staan wachten. Ik heb al menigmaal binnensmonds gevloekt als ik mijn openbaar vervoermiddel op een haar na miste en ik heb onnoemelijk veel gekankerd als er weer eens fikse vertragingen waren. In augustus van dit jaar herdenk ik het feit dat ik op de kop af 20 jaar met het openbaar vervoer reis. Ik heb wel eens uitgerekend dat ik in die 20 jaar in totaal zo'n 660 uur, dat is bijna 27 volle etmalen, op mijn aansluiting heb staan wachten. Maar ik heb er al die momenten van gedwongen overpeinzing en zelfopoffering graag voor over gehad. Ik reis prettig, goed koop en over het algemeen zelfs redelijk snel. Zo ziet u maar, ik ben niet alleen van deze tijd, maar ook al van de toekomst. Wordt het geen tijd dat u eindelijk eens mijn niveau van beschaving bereikt? MERIJN N I EUWSOVERZI CHT ARNHEM (ANP) - De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren de 20-jarige voormalige dienstplichtig militair KV. uit Sliedrecht geen straf opgelegd voor het doodschieten van een 20-jarige mede-militair. De krijgsraad achtte V. wel schuldig. V. schoot vorig jaar mei in een kazerne in het Westduitse See- dorf een andere militair door het hoofd. Hij beweerde dat er iets mis ging toen hij met zijn wapen speelde, waardoor hij in paniek de trekker overhaalde. Hij zou ook geen instructies ge had hebben over de werking van het wapen. Hoewel V. nooit met het wapen had mogen spelen, vond mr. J.A. de Koning dat de leiding in Seedorf had gefaald omdat er onvoldoende aan dacht voor de wapeninstructie was geweest. Daarom eiste hij een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden. De krijgsraad was het hiermee eens, maar vond dat V. al vol doende gestraft is door de omstandigheden. V. is na het dode lijke schot onder meer van de militaire dienstplicht ontslagen. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse rederij Primlaks wil alle in dienst zijnde zeevarenden, 207 man, ontslaan. Ook wil ze haar complete vloot, tien onder Nederlandse vlag varende koelschepen, verkopen. Directeur L. Poort zegt dat deze sanering noodzakelijk is als gevolg van financiële problemen bij de rederij. Die moeilijkhe den zijn volgens hem vooral een gevolg van de lage dollarkoers en de hoge loonkosten van Nederlandse zeevarenden. Het is volgens hem onmogelijk door de zwaar verliesgevende exploi tatie van de schepen onder Nederlandse vlag voort te zetten. Hij wilde niet kwijt aan wie de schepen zullen worden ver kocht. ROTTERDAM (ANP) - Een 50-jarige werknemer van het Rot terdamse GEB is maandagmorgen door een bedrijfsongeval om het leven gekomen. Arbeidsinspectie en politie stellen een onderzoek in. De man kreeg een stroomschok tijdens werkzaamheden in een schakel station in de Rotterdamse wijk Ommoord. Hij is ter plaatse overleden, aldus de politie. AMSTERDAM (ANP) - Werkgevers en bonden in het bankbe drijf (100.000 werknemers) hebben gisterochtend een onder handelingsresultaat bereikt over een nieuwe tweejarige CAO. Het resultaat zal de komende maand aan de leden worden voorgelegd. Het onderhandelingsresultaat heeft het karakter van een com promis. De werkgevers hebben uiteindelijk een eindbod op ta fel gelegd, dat voorziet in een structurele loonsverhoging van 1 procent en 1 procent eenmalige uitkering. Van de verdere ar beidstijdverkorting dan de huidige 38-urige werkweek is geen sprake. De leeftijd voor vervroegde uittreding wordt aan het begin van de CAO vastgesteld op 60,5 jaar om in 1990 op 61 jaar uit te komen. GOUDA (ANP) - Op voorstel van de PvdA-fractie heeft de ge meenteraad in Gouda besloten dat pitbull-terriers daar voor-' taan alleen gemuilkorfd de straat op mogen. Bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) had een woordvoerder nog niet eerder van een dergelijk verbod ge hoord. De PvdA-raadsfractie kwam met het muilkorfverbod voor pitbull-terriers gezien de aanvallen van deze dieren op kinderen en dieren elders in het land. In Gouda hebben zich dergelijke gevallen nog niet voorgedaan. Het gemeentebestuur weet eigenlijk niet eens of er pitbull-terriers in de kaasstad rondlopen, zo bleek tijdens de behandeling van het voorstel. ROTTERDAM (ANP) - Het Unilever-concern en de vakbonden hebben dinsdag overeenstemming bereikt over een nieuwe tweejarige cao. De bonden zullen het akkoord, dat loonsverho gingen en arbeidstijdverkorting voor een deel van de werkne mers omvat, met een positief advies aan hun achterban voor leggen. Woordvoerders van Unilever en de bonden hebben dit na afloop van de vijfde onderhandelingsronde meegedeeld. Onder de concern-cao vallen zes- van de in totaal tienduizend werknemers in Nederland. Voor de overige werknemers gelden verschillende bedrijfstak-cao's. Er zijn afspraken gemaakt over een blijvende loonsverhoging van één procent per 1 maart 1988 en nog eens één procent per 1 maart 1989. Nederlanders kunnen in het jaar 2010 evenveel onderweg zijn als nu maar dan met veel minder auto's, zonder files en in een beduidend schoner milieu. De helft van de reizigers zal zich via een landelijk netwerk van bus- en treinlijnen verplaatsen en slechts een kwart per auto. Dan houdt een gemiddeld huishou den bijna 4000 gulden per jaar op zak en worden van het rijk geen extra investeringen verlangd. Dit plan, vastgelegd in het rapport 'Schoon op weg' dat gisteren verscheen, is getoetst op de financiële, technische en maatschappelijke haalbaarheid door vakgroepen van de universiteiten in Delft, Amsterdam en Utrecht. Het rapport werd gemaakt in opdracht van de Vereni ging Milieudefensie en de Initiatiefgroep Wijs op Weg waarin onder andere de NS en het Streekvervoer zijn vertegenwoor digd.

de Stem | 1988 | | pagina 3