ques REÜNIE TER GELEGENHEID VAN DE LAATSTE VERJAARDAG ST.-LIDUINA ERREIN DOOST 8.25 261, tuSjï® Wickes arkt 25, Terneuzen PJ -9,5 mm ssende zuil ïnm mi CLqcïs - 16 Ö-jocN lil 0.(0li jog-1 <Oo '4\ 03 y ,S!L l\ Verwaarloosd IJdele hoop Onrust Reünie A69 DE STEM VAN ZEELAND 4 WOENSDAG 30 MAART 1988 T20 3 Q°> uiuiü(Q ui i uj JK <CQ Old] 01(5 zl IA maar ook geen z i g£! Quj >0 Q. DE MONUMENTALE klok in de bestuurskamer heeft al een bestemming gekregen. Die verhuist over enkele maanden naar het Hulster streek museum. De patiënten in het Liduina-ziekenhuis in Hulst mogen nog een paar maandjes blijven liggen, maar wie half december in de instelling terecht komt moet rekenen op een verhuizing. Dan sluit het Liduina voorgoed de deu ren. Dan is het uit met de klinische behandeling van infecties, botbreuken en operaties. Wat rest is een gebouw met een geschie denis. Een pand waarin geleden, gewerkt, geleefd en gestorven werd. In april is het 28 jaar geleden dat het ziekenhuis in Hulst in gebruik genomen werd. Een herdenkings feest wordt er dit jaar niet gehouden. Dat zou voor velen te pijnlijk zijn. Wel wordt er begin mei een grote reünie gehouden voor het personeel en oud gedienden. Een blik in de toekomst en het verleden. Door Conny van Gremberghe DE TELEFONISTE heeft het druk. Belletjes rinkelen en lichten flikkeren. „Momentje alstublieft," klinkt het ge haast. Knopje hier, knopje daar en „Hallo, ik verbind U door." In het zenuwcentrum van de instelling wordt niet stilgezeten. Binnenkomende en uitgaande gesprekken. Een verpleegster hobbelt met een serveerboy door de hal. Gla zen rinkelen. Patiënten en be zoekers houden de draaideur in beweging. Sint-Liduina leeft. Henk Soonieus, voorzitter van de personeelsgroep 'Meer onderling Kontakt' (MOK), beaamt dit. „Tja, de bedrijvig heid in het ziekenhuis gaat gewoon door. Daar komt voor het eind van het jaar geen verandering in. Tot die tijd blijven we een volledig opera tioneel ziekenhuis, alhoewel de kinderafdeling inmiddels wel verhuisd is en de opera tieve ingrepen niet meer na vijven en in het weekend plaatsvinden," verduidelijkt I Soonieus. Rond het middaguur wordt de reuk van lysol en andere ontsmettingsmiddelen over vleugeld door de geur van vers bereide maaltijden. Met ruisende rokken begeven de verpleegsters zich naar de eet zaal. „Het is niet zo druk, dat is op donderdagen wel anders, dan eten we frites," veront schuldigt Soonieus zich onno dig. In de bestuurskamer, waar ooit de regenten zich beraad den over de toekomst van de instelling, hangt de reuk van sigaren. De ruim twee meter hoge wandklok vermaalt de minuten tot vergetelheid. Begin 1960 waren ze in Hulst maar wat trots. Een maand vroeger dan gepland konden de patiënten uit het oude Lief dehuis in de Hulster binnen stad verhuizen naar het splin ternieuwe gebouw buiten de wallen. Op 14 april van dat jaar werd de eerste baby in het nieuwe verpleegtehuis ge- horen. Luc Nagelkerke uit Kapellebrug. De eerste weken bleek al duidelijk dat het ge bouw op kundige wijze ge bouwd was. Het personeel kon optimale zorg bieden en de kosten van die zorg waren, zo blijkt uit de stukken, mini maal. Per jaar zou een zieken huisbed in Hulst slechts 41.000 gulden vergen. Elders was dat bedrag veel hoger. Overigens was het Sint-Li duina niet een-twee-drie uit de grond gestampt. De eerste Plannen voor een nieuw zie kenhuis werden al in 1948 oaar Den Haag gestuurd. Twaalf jaar later kon de in stelling pas in gebruik geno men worden op een moment dat de Oost-Zeeuwsch-Vla- mingen er eigenlijk niet meer °P gerekend hadden. „We worden verwaarloosd," zeiden de bestuurders in Hulst. De toenmalige minister van sociale zaken en volksgezond- ®'d Ch. van Rooy wist bij de officiële opening van het Sint- 'De zorg in het ziekenhuis is nog altijd optimaal'. Liduina op 19 mei 1960 deze bewering te ontkrachten. „Er wordt wel eens in min of meer verwijtende zin gesproken over een zekere verwaarlo zing van Zeeuwsch-Vlaande- ren. De Schelde, zo heet het dan, is een schier onoverko melijke barrière, waardoor de afstand naar Den Haag nog groter schijnt geworden dan deze hemelsbreed reeds is. De klachten daarover zijn mis schien wat minder geworden en vandaag zult U daaraan zeker geen voeding willen ge ven," stelde bewindsman Van Rooy. Ook de Zeeuwse commissaris van de koningin in die dagen, A. de Casembroot, zette de on lustgevoelens aan de kant en prees Hulst gelukkig met een dergelijke voorziening. „Ik hoop," zo zei De Casembroot in zijn feestrede, „dat dit zie kenhuis tot in de lengte der jaren moge werken met een staf en met personeel, dat werkt op grond van zijn en haar roeping, in het belang van de lijdende mens." De Casembroots hoop bleek ij del te zijn. Nog geen tien jaar na de opening, Soonieus her innert het zich nog levendig, gingen de eerste stemmen op voor sluiting. Na het rapport- Leenen en de bemoeienissen van het provinciebestuur ge raakte de zaak rond de her structurering van de zorg in Zeeuwsch-Vlaanderen in een stroomversnelling. De zoge naamde ziekenhuis-affaire zorgde voor jarenlange poli tieke en bestuurlijke onrust. In december 1985 bepaalde de toenmalige staatssecretaris Van der Reyden het lot voor het Sint-Liduina-ziekenhuis. Dicht in 1989. In Hulst sloegen de stoppen door. Het verzet van ziekenhuis- en gemeente bestuur tegen de voorgeno men sluiting leek veel op het spreekwoordelijk gevecht te gen de bierkaai. Moegestreden werden de juridische wapens tenslotte weggegooid. De naderende sluiting beïn vloedt volgens Walter Schau- waert, penningmeester van MOK, enigszins de sfeer in de instelling. „Het is niet zo dat iedereen met gebogen hoofd rondloopt, dat niet, maar er heerst enige onrust. Dat komt het best tot uiting tijdens de koffiepauzes. Dan hebben alle mensen het over hun kansen op een baantje in het nieuwe streekziekenhuis. Wij ver wachten dat na de zomer voor iedereen duidelijk is hoe de personeelsbezetting wordt. Zeker is dat er zo'n 25 banen op het spel staan en dat ver oorzaakt natuurlijk wat on rust," aldus Schauwaert. Henk Soonieus: 'De bedrijvigheid in het ziekenhuis gaat gewoon door'. Soonieus en Schauwaert stellen nadrukkelijk dat de zorg in het ziekenhuis nog op timaal is. De personeelsleden zijn volgens het tweetal 'nog altijd voor de volle honderd procent met hun vak bezig'. Een feestelijke stemming, met het oog op de naderende ver jaardag van het tehuis, ont breekt echter. „Dat zou niet erg gepast zijn," meent Soonieus, „maar van een dodenwake is ook geen sprake. Omdat het echter om de laatste verjaardag gaat hebben we een jaar geleden het plan opgevat een reünie te houden voor alle (oud) perso neelsleden. Dat kost nogal wat voorbereiding. We hebben pakweg 800 uitnodigingen verstuurd en maar liefst 767 mensen hebben te kennen ge geven dat ze komen. Zeven honderdvijftien maaltijden moeten we verstrekken en dat is geen kleinigheid," aldus Soonieus. De reünie wordt gehouden in het gemeenschapscentrum 'Den Dullaert' in Hulst. Oor spronkelijk zou het evene ment plaatsvinden op de dag van de verpleging, maar aan gezien dit op hemelvaartsdag is, is gekozen voor zaterdag 7 mei. Het programma van de dag ziet er als volgt uit. De gasten worden om 14.30 verwelkomd door locatiedirecteur G. Ra- maekers. Na diens toespraak treedt de Swinging Operation Band op, om 15.45 uur gevolgd door de Hulster conférencier Frans de Schepper. Na deze spraakwaterval volgt een tweede optreden van de Swin ging Operation Band. Verder treden op de Lamsoren, de harmonie van Heikant, John Whites Big Band en the Yan kee Doodle Session. Op 3 juni volgt dan nog de traditionele sportdriekamp van het zie kenhuispersoneel. Wachten bij de polikliniek

de Stem | 1988 | | pagina 19