SBLOKJE KORTING VEEL 1MERS! 18?5 17?5 5?9 17?® J&M 18£9 REKENKAMER IN JAARVERSLAG OVER DE DELTADIENST 'Kip met gouden eieren' voor kas Hontenisse Bankoverval in Rilland - Bath Oostburgse bunkers moeten toch verdwijnen Lichtbakken Steen helemaal versleten Sint-Liduina Hulst half december dicht JONGE BOLS GRAAN JENEVER STOP BIJ ONZE SHOWROOM van LIUKÖ1 m,nder kos,en Boekje over rijkspolitie Vijfmaanden voor poging tot doodslag Voorwaardelijk en boete voor 'dronken' inbreker S JACKS 20% KORTING. LITER FLES J&95- Alle Toyota modellen in voorraad! HEEMKUNDIGE KRING DOET BEROEP OP DE GEMEENTERAAD iële publikatie DEN HAAG - De Algemene Rekenkamer is uitermate tevreden met de manier waarop mi nister N. Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) de opheffing van de Deltadienst heeft aangepakt. VRACHTAUTO RAMT ZIJGEVEL 4 WOENSDAG 30 MAART 1988 'GEBRUIK ONVERANTWOORD' 96e Jaarmarkt in Koewacht f liter _,14r95" 13?5 van het ministerie van Financiën Steeds gróte keus uit 100 „First Class" occasions rv f\ r) Ci rp Meer ki asse Speelhuislaan 156a Breda 076-712000 Stationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VAN ZEELAND Van onze verslaggever OOSTBURG - Het overleg tussen de heemkundige lering West-Zeeuwsch- Vlaanderen en het gemeen tebestuur van Oostburg over het behoud van het bunkercomplex achter het koningin Wilhelmina-ly- ceum in Oostburg heeft niets opgeleverd. Het college van burgemeester en wethouders blijft van me ning dat de oorlogsrestanten opgeruimd dienen te worden. Hiervoor heeft Oostburg 1,5 miljoen gulden subsidie van het rijk gekregen. Secretaris G. van Vooren van de heemkundige kring hoopt dat de Oostburgse ge meenteraad zich uitspreekt te gen de voorgenomen sloop. „Het gaat hier om een bun kercomplex met historische waarde. Het was het hoofd kwartier van de Duitse divies tussen Oostende en Terneuzen. Het gemeentebestuur mag dan de bunkers bij het fort Frede- rik Hendrik in Breskens willen sparen, dat kunnen ze makke lijk zeggen, want die bunkers liggen op particulier terrein," aldus Van Vooren. „Bovendien," vervolgt Van Vooren, „kan wethouder A. de Feyter makkelijk stellen dat een museum daar op zijn plaats zou zijn wegens de aantrekke lijke ligging voor toeristen. Een particulier moet dan echter wel het plan opvatten om een mu seum van de bunkers daar te maken, hetgeen erg moeilijk zal zijn, omdat de bunkers in Breskens te ver uit elkaar lig gen." T27 Het tegendeel is in Oostburg het geval. „Daar liggen de bun kers vlak bij elkaar en met weinig moeite kan er een toe ristische attractie van gemaakt worden, maar ja, het is een kwestie van willen," aldus de woordvoerder. De heemkundige kring heeft de hoop nu gevestigd op de Oostburgse raadsleden, die al len zijn aangeschreven over de bunkerkwestie. 'Opheffing is goed verlopen' af van de voorraadheffing ardolieprodukten april 1988 worden de tarieven van de aardolieprodukten als volgt verlaagd: 1,90 tot 1,60 per hl, voor halfzware olie en lichte stookolie van 2,00 tot voorraden minerale oliën wordt het ver- nieuwe en het oude tarief van de voor- olieprodukten teruggegeven, opslagplaatsen - andere dan entre de aanvang van 1 april 1988 voorraden ranwezig zijn, kunnen uiterlijk 5 ap™ ik om teruggaaf indienen bij de inspe®' rechten en accijnzen. De teruggaf' ienzine 0,30 per hl, voor halfzware olie en lichte stookolie 0,40 per hl. Indien ven voorraadheffing voor benzine niet voor halfzware olie 135 en voor g3S' lookolie niet meer dan 135 bedraag lesbetreffende minerale olie terugga3' teruggaaf moet worden ingediend bij d® nevoegd is over de plaats waar de mine- evinden. Indien meer dan één inspected rdt het verzoek gedaan bij de inspect®3' i over de plaats waar belanghebbend® ivestigd. In dat geval dient tevens e®n t verzoek in tweevoud te worden gezon- recteurs die bevoegd zijn over de and®'® de oliën zich bevinden, wordt vermeld: de naam, het adres en d® ledrijf; de soort en de hoeveelheid min®- nauwkeurige aanduiding van de pla3'® sle oliën zich bevinden; het bedrag van d® rop aanspraak wordt gemaakt en ind'®® allatie is voorzien van een telwerk, d® bij de aanvang van 1 april 1988. der invoerrechten en accijnzen zal desg®' inlichtingen verstrekken. Van onze Haagse redactie Dat staat in het jaarverslag over 1987 van deze over- heidscontrolerende instantie. De Rekenkamer vindt dat lie gang van zaken bij de Deltadienst een voorbeeld kan zijn voor toekomstige reorganisaties binnen de rijks overheid. De Deltadienst van Rijkswa terstaat (RWS) hield in oktober 1986 bij de ingebruikname van de stormvloedkering in de Oos- terschelde formeel op te be staan. Het personeel van de Dienst is bij andere diensten van Rijkswaterstaat onderge bracht. Bij de reorganisatie verdwenen er bij Rijkswater staat, door natuurlijk verloop, 280 van de oorspronkelijke 1840 banen. HULST - De inwoners van Oost- en Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen krij gen binnenkort eeen infor matief boekje in de bus met wetenswaardigheden over derijkspolitie. Eind deze week wordt het ver spreid in Axel en Sas van Gent, eind april in Hulst en nog een paar weken later verschijnt de versie voor Hontenisse. De in woners van West-Zeeuwsch- Vlaanderen hebben het boek werkje al gekregen. Het is de bedoeling dat alle Zeeuwse gemeenten met rijks politie in de loop van dit jaar de informatie krijgen. De brochu re, die wordt bekostigd met op brengsten van advertenties omvat behalve een algemeen gedeelte ook informatie over de situatie in de eigen gemeente. Het boekje informeert hoe de rijkspolitie in elkaar zit en wat die precies doet. Daarnaast wordt antwoord gegeven op vragen die mensen vaak stel- De Rekenkamer komt tot de conclusie dat de reorganisatie is doorgevoerd zonder dat er problemen zijn ontstaan voor het personeel. Volgens de Re kenkamer komt dat door vier oorzaken: de reorganisatie is snel en in één keer uitgevoerd. De over dracht van personeel tussen de Deltadienst en andere afdelin gen van RWS gebeurde op ba sis van personeelsakkoorden zonder lange formele procedu res; al het betrokken personeel werd hetzelfde behandeld. Alle ambtenaren werden voor de reorganisatie administratief van hun functie ontheven; het personeel wist duidelijk wat er met hen zou gebeuren. Bovendien heeft men tot 1990 de tijd om naar oplossingen voor personele problemen te zoeken; het personeel is uitvoerig bij de plannen betrokken. Beslui ten werden genomen in overleg met de dienstcommissies en de verdeling van taken en mede werkers over de verschillende diensten gebeurde in samen spraak met de betrokken amb tenaren. De Rekenkamer komt verder tot de conclusie dat bij de op heffing van de Deltadienst de kennis van die dienst niet ver dwenen is. Die is nu, samen met de desbetreffende ambte naren, keurig verspreid over allerlei diensten en directies van RWS. Verantwoordelijk minister Smit-Kroes heeft inmiddels la ten weten met genoegen te heb ben kennisgenomen van de be vindingen van de Rekenkamer. Burgemeester A. Kessen neemt de 'gouden eieren' in ontvangst Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Het Gecombineerd Armbe stuur van Hontenisse heeft gisteren symbolisch alle bezittingen overge dragen aan de gemeen te. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in het ge meentehuis te Klooster- zand. Voorzitter P. Ver- eecken overhandigde daar aan burgemeester A. Kes sen een (kunst)kip in een mand, broedend op een stel 'gouden' eieren. Een en ander betekend dat de gemeente Hontenisse ruim 200.000 gulden op het giro boekje mag bijschrijven. Het geld gaat in een speciaal potje en zal worden gebruikt voor zaken die zoveel moge lijk het oorspronkelijk doel van het Armbestuur benade ren. Voorzitter Vereecken ging in zijn toespraak in op de ge schiedenis van het Armbe stuur, dat in 1848 werd opge richt met als doel de arme mensen van Hontenisse een steuntje in de rug te geven. In de loop der jaren verkreeg het Armbestuur uit schen kingen en erflatingen aardig wat landerijen. De met de in komsten van de verhuring konden de behoeftigen wor den geholpen. Toen in 1965 de bijstand- wet van kracht werd waren de activiteiten van het Arm bestuur in feite overbodig. Inmiddels was het Armbe stuur krachtens de wet auto matisch een stichting gewor den. In 1978 besloot de Honte- nisser gemeenteraad het Armbestuur op te heffen, maar toen waren de poppen aan het dansen. Het bleek dat de raad geen stichting mag opheffen. Dat moet een rechtbank doen. Het pro bleem was dat in zo'n geval echter wel eens beslist kon - FOTO DE STEM COR J. DE BOER worden dat alle bezittingen naar de schatkist van het rijk zouden vloeien. En dat was uiteraard niet de bedoeling. Vervolgens begon het Arm bestuur alle bezittingen te verkopen. De opbrengst daarvan in nu dus geschon ken aan de gemeente. Nu de kas van het Armbestuur leeg is kan er met een gerust hart naar de rechter worden ge stapt om het Armbestuur de finitief te laten opheffen. Het voormalig bestuur neemt zit ting in een commissie die burgemeester en wethouders gaat adviseren over de beste ding van de gelden. Concrete plannen daarvoor zijn er nog niet. van onze verslaggever RILLAND - Een razendsnel uitgevoerde operatie in Ril land heeft gisteren drie (vermoedelijk Belgische) bank overvallers enkele tienduizenden guldens opgeleverd. Rond 8.50 uur ramde een kleine vrachtwagen achteruitrijdend w zijgevel van de Rabo-bank aan de Hoofdstraat. De verbou wereerde beheerder en een van njn medewerksters zagen ver volgens een gemaskerde en ge wapende man uit de auto door aet vernielde raam naar bin- nen springen. Gelijktijdig stormde een tweede overvaller oe voordeur binnen. Met hun wapens bedreigden e overvallers beide bankbe- aden en dwongen de be heerder vervolgens de kluis te openen en daar geld uit te ha- 'ei. Daarbij kreeg hij nog een 'anke tik in zijn nek met een aJi de vuurwapens. De over vallers spraken onderling in "«Frans of Duits. Direct na de overval namen ao daders plaats in een grijze 100, waarin een derde aopdelid achter het stuur zat te achten. Vervolgens reed men fFote snelheid richting Ril land. De direct gealarmeerde politie stelde snel de Belgische politie op de hoogte omdat de vluchtauto van een Belgisch nummerbord was voorzien. De overvallers konden ech ter niet worden opgespoord. Wel meldde de Rijkswacht in Antwerpen ruim vijftien mi nuten na de melding van de overval dat de gesignaleerde auto 'in een flits' was gezien op de Ring rond Antwerpen. Onderzoek wees uit dat zo wel de Audi als de de VW- vrachtwagen in Antwerpen waren gestolen. Het signale ment van de daders luidt; over valler die door het raam kwam: 1.85 meter, blauwe ka toenen broek en kort, zwartle ren jasje. De tweede overvaller was 1.80 meter, droeg een strakke blauwe spijkerbroek, zwartleren jasje. Beiden droe gen ook een bivakmuts. De wachtende chauffeur was rond 35 jaar en heeft krullend, licht blond haar. HULST - De lichtbakken langs het trainings veld van de voetbalvereniging Steen zijn zo ver sleten dat ze ieder moment naar beneden kun nen komen. Experts hebben de voet balclub dan ook laten weten dat het onverant woord is om met de hui dige verlichtingsinstalla tie verder te gaan. Bo vendien vertoont de in stallatie aan de lopende band storingen. Het weer op peil bren gen van de verlichting gaat de club ongeveer 20.000 gulden kosten. Uiteraard is bij de ge meente gepolst om een eventuele subsidie voor het karwei. De voetbal lers hebben daarbij het argument aangevoerd dat de club indertijd, toen de installatie werd geplaatst, nooit een cent subsidie heeft ontvangen. Bovendien wijst de club op de verhoging van de huur voor de sportvelden waarmee men gecon fronteerd is. Men vreest dat het bij die ene verho ging wel niet zal blijven. Tijdens een gesprek over deze zaak heeft wet houder W. Kayser de boot nog even afgehou den. Wel heeft hij de ver eniging gevraagd eens uit de doeken te doen in hoeverre de voetballers zelf de handen uit de mouwen kunnen steken. Dat is nu gebeurd. Door zelfwerkzaam heid, zo laat het bestuur weten, kan zo'n 8.000 gul den worden verdiend. Dat betekent dat er nog een 12 mille over blijft. Omdat de club dat geld zelf niet in kas heeft hoopt men dat gemeente daarin voor een belang rijk deel wil bijspringen. De gemeentelijke sport- adviescommissie zal bur gemeester en wethouders op donderdag 7 april over het verzoek adviseren. HULST - Het Sint-Liduina-ziekenhuis in Hulst gaat vol gens de voorlopige planning van de directie van de zieken- huisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen op 15 december dicht. van de technische dienst van het Sint-Liduina-ziekenhuis, die na de sluiting van de instel ling in Hulst achterblijft om toezicht te houden, wordt het laboratorium in Hulst enigs zins ingekrompen. Ook de röntgen-apparatuur blijft voorlopig in Hulst achter. Een deel van de recent gemo derniseerde keuken verhuist naar Terneuzen. Het gaat hier om de lopende band voor de maaltijdbereiding en het for nuis. Ook de sterilisatie-appara- tuur verdwijnt naar Terneu zen. Bijkomstigheid is wel dat steriele apparatuur die in Hulst voor poliklinische be handelingen nodig is uit Ter neuzen moet komen. Daags ervoor verhuizen de bedlegerige patiënten uit Hulst naar het nieuwe streekzieken huis 'de Honte' in Terneu- zen.Deze nieuwe instelling wordt op 19 december vervol gens definitief in gebruik geno men. Half december komt er dan wel een eind aan de klinische functie van het Hulster zieken huis, de polikliniek blijft echter gewoon operationeel. Volgens H. Soonieus, hoofd Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor po ging tot doodslag op 30 ok tober in Sas van Gent is de 35-jarige L. van H. uit Westdorpe dinsdag bij ver stek door de politierechter veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf maan den waarvan drie voor waardelijk. Een en ander speelde zich af in de sfeer van een familieruzie en die avond om 9.30 uur ver scheen van H. met zijn auto voor het huis van zijn bijna- slachtoffer. Met een klauwha mer in de hand vuurde hij van uit zijn auto een scheldkanno- nade af waarna hij de man toe roept 'ik maak je dood'. Van H. reed vervolgens weg maar keerde even later terug met een kapbijl die hij dwars door het raam gooide, waar achter zijn doelwit samen met twee anderen aan een tafel zat. De bijl versplinterde het glas en vloog rakelings langs het hoofd van de man de kamer in. Van H. die gezien zijn straf blad al vaker veroordeeld was voor zijn wat 'drastisch' optre den werd overeenkomstig de eis van de officier van justitie mr. Groen veroordeeld. KOEWACHT - In Koe wacht wordt woensdag 6 april voor de 96e keer de jaarmarkt georganiseerd. Daarmee wordt een oude traditie in ere gehouden. Voor de keuringen, die om 10.00 uur beginnen, kunnen rundvee, paarden en geiten van diverse rassen worden aangeboden, verdeeld in verschillende cate- goriën. Deelnemers kunnen hun dieren laten inschrijven vanaf 9.30 uur in zaal A. de Schepper. Op de kampioenen staat een beker te wachten. Tijdens de jaarmarkt mogen de kinderen kleine huisdieren te keuring aanbieden in zaal De Schepper. De beestjes wor den door een aparte jury be oordeeld. De kleinveevereniging uit Westdorpe komt met een in zending kleinvee die door de zelfde jury onder de loupe wordt genomen. Enkele land- bouwmechanisatiebedrij ven zullen aanwezig zijn met een tentoonstelling van de nieuw ste technische snufjes op ge bied van tractoren en land bouwmachines. Het raam van de bank na de actie met de vrachtwagen - FOTO WILLEM MIERAS Van onze correspondente MIDDELBURG - Het feest op de kermis was voor de 27-jarige J .S. uit Nieuw-Namen op 15 september wat uit de hand gelopen. Na een pilsje of dertig liep hij naar huis, maar zo dronken was hij niet of hij merkte dat er bij de Rabobank achter zijn woning een raampje open stond. Moeizaam wrong hij zich door de opening om vervol gens tot de ontdekking te komen dat hij voor een ge sloten deur stond. S. trok terug door het raampje en haalde thuis een schroeve- draaier, waarmee hij even later probeerde de deur te forceren. Voor alle zeker heid had hij thuis ook nog twee sokken rond de han den getrokken om te voor komen dat er vingeraf drukken te vinden zouden zijn. Maar intussen was er bij de directeur van de bank een alarm afgegaan en die deelde de politie dan ook mee dat 'er iemand in zijn bank was'. S. werd op he terdaad betrapt en stond dinsdag voor de politie rechter in Middelburg te recht, waar hij aanvoerde die nacht 'stomdronken' te zijn geweest. „Als u niet was terug ge gaan met de schroeve- draaier en de sokken rond de handen zou ik daar nog in kunnen geloven", aldus politierechter mr. Janzen van Oosten die de man ten slotte veroordeelde tot een maand voorwaardelijk en een boete van 750.

de Stem | 1988 | | pagina 13