BRD brengt KGB 'zware slag' toe SHANKAR (irote wijzigingen in legering China op til BUITENLAND Noriega is bereid voorwaarden voor zijn vertrek te bespreken IN DUITSE SPIONAGEZAAK NAVO-VLIEGTUIGEN TIE STEM BUITENLAND DINSDAG 29 MAART 1988 I Bissaop Zichem zal dinsdag- Si ochtad een gesprek voeren 1 met ninister Van den Broek van buitenlandse Zaken, die [zondgavond voor een twee- g bezoek in Suriname is j aangkomen. Daarbij zal onder andee de bemiddeling tussen de rgering en het Junglecom- mano aan de orde komen. NIEUWSOVERZICHT Nicaragua laat politieke gevangenen vrij Bloedige aanslag in Manila Israëlische kerntechnicus in beroep Witte Huis ontkent terugdraaien SDI-plan 1.500 Amerikaanse militairen uit Honduras Gephardt uit race naar Witte Huis Doden bij aanval Zuidafrika op Botswana T21 estantse Shankill Road Idt gelezen: „Three dead one stone" (Drie dood j één steen). De dader van terreuraanslag op de be- jafplaats Milltown heet |hael Stone. iedere straat wordt een scorebord bijgehouden, katholieken tellen de geschoten soldaten en de estanten tellen de dood- Ichoten IRA-leden en ka lbeken. en ander beeld krijgt men fiet meer welvarende noor- i van Belfast. Het is het do- lin van de middenklasse, jtholiek en protestant. Eer! (jarige bewoonster, Karen Jomish, zegt: „In zekere Ite kun je het hier vergeten. 1 de gebeurtenissen van vo le week is het moeilijk ge- jfrden, maar je doet het of je et hier weg". Iet centrum van Belfast eit. De belangrijkste win- llstraten zijn afgesloten or auto's, met speciale vei- |heidshekken. Het bedrijfs- en doet er goede zaken en J overheid stimuleert inves- Jringen. (Bekende warenhuizen en inkels uit Londen hebben fstigingen in Belfast ge- end. De afgelopen drie jaar |jn er bijna 200 restaurants enkele tientallen nacht- ubs bijgekomen. Zelfs het erisme is met 14 procent ge- egen. In een van de theaters van stad wordt het toneelstuk he Hostage opgevoerd. Het is fen stuk over IRA-strijders Be in een bordeel in Dublin pn Britse soldaat gegijzeld ouden. De auteur van het uk, Brendan Behan, werd en hij 17 was opgesloten |anwege IRA-activiteiten. Maar ook achter de schijn Jan het vrolijk ogende cen- a, waar de burgeroorlog vordt nagespeeld, heerst de (ngst voor de realiteit. Mary akin, een pr-functionaris tan een van de bedrijven in pe stad zegt: „Het is zo erg. Ik vil weg. Maar mijn man zegt: Ik hou van Ierland'." (AP) Vrede in Suriname in zicht van ons verslaggevers IpAR/VMARIBO - Het I vredesproces in Suri- jnamp zal volgende Lees in een stroom ver deling terechtkomen, [getComité Christelijke I Kelken (CCK) zal dan [e4 belangrijke stap en die dit proces be- I slissend kan beïnvloe- IdeJf. (pit leeft de voorzitter van J het CCK, mgr. Aloysius Zi- Ichen, verklaard. Hij wilde |niet n details treden maar rei vel optimistisch te zijn [ovenet verloop van de be- Lidèlingspoging in het jconflct in Oost- en Mid- i-!uriname tussen het I naticiale leger en het I Jungecommando van I Romie Brunswijk. He CCK is al ruim zeven I wekn bezig met zijn bemidde lingpoging maar de voorzitter wild niet kwijt hoe de contac- Jten net vertegenwoordigers I van strijdende partijen tot J standzijn gekomen en worden I ondenouden. Het comité is door president Ramsewak Shaaar benaderd met het ver zoek ot bemiddeling, nadat de kerkh te kennen hadden gege ven iun goede diensten te wil- I lenênbieden. Ïwel het Junglecommando e regering hebben expli- I de(| te kennen gegeven in te simmen met de bemiddelings- verwaarlozing van monu- iet gesubsidieerd, restauratie - FOTO RIEN SIERS voorstel om 80 procent van de onderhoudskosten te subsi diëren. En om een door de overheid gefinancierde kerk- gebouwendienst in te stellen, bemand door een aantal des kundigen die het bouwtechni sche beheer onder hun hoede neemt. Zodat goed onderhoud gewaarborgd wordt." Rest de vraag wat de voor stellen de overheid gaan kos ten. Uitvoerige berekeningen blijkt de commissie niet te hebben gemaakt. Maar de ex tra kosten zijn volgens voor zitter Hirsch Ballin zeer be trekkelijk. De gevraagde voorzieningen voor de min derheden vergen extra uitga ven. Voor het overige gaat het vooral om betere waarborgen voor geestelijke verzorging binnen bestaande mogelijk heden. En gebouwenonder houd wordt op restauratie te rugverdiend. Minister Van den Broek tijdens zijn ontmoeting met pre sident Shankar. Een tekst van demonstranten tegen het bezoek van Van den Broek. poging van het CCK. Van de kant van het leger, dat de afge lopen maanden heeft geroepen dat er met 'terroristen' niets valt te onderhandelen, is niet met zoveel woorden gezegd dat het achter de inspanningen van het CCK staat. Wel zei vice- president Henck Arron onlangs dat er consensus is bereikt met de militairen over deze kwes tie, zodat 'alle partijen' nu op één lijn zitten. Hoewel de Nederlandse dele gatie zondagavond in Parama ribo op een muur de nog niet verwijderde leuze kon lezen 'Van den Broek niet welkom', is Suriname opgetogen over het bezoek van de bewindsman. Dat is maandagochtend geble ken tijdens de 'openhartige en constructieve' gesprekken die de minister heeft gevoerd met zijn collega Eddy Sedoc, presi dent Ramsewak Shankar, vice- president Henck Arron en As- semblée-voorzitter Jaggemath Lachmon. Tijdens deze gesprekken heeft de Surinaamse regering haar verontschuldigingen aan geboden voor de acties die zon dagavond op de weg van Zan derij naar Paramaribo en bij de ambassade in de hoofdstad werden gevoerd. Deze acties, waaraan slechts enkele tiental len mensen deelnamen en die zouden zijn opgezet door mili tairen, waren echter te onbe langrijk 'om een naam te krij gen', zo reageerde Van den Broek toen hem werd gevraagd of hij er last van had gehad. Dé Nederlandse ontwik- kingshulp is hard nodig om meer inhoud te geven aan onze zelfstandigheid, maar Suri name staat niet met open han den erop te wachten. President Ramsewak Shankar zei te ver wachten dat het Nederlandse kabinet en de Tweede Kamer snel een beslissing zullen ne men over hervatting van de ontwikkelingshulp. Op de vraag of Suriname bang is voor vertraging door het inschakelen van derde lan den en organisaties als de hulpverlening weer op gang gekomen is, zei de president dat Nederland altijd aangestuurd heeft op democratisering. „De democratie kan alleen in stand gehouden worden door hulp en Nederland zal wel geen vertra gende tactieken willen toepas sen". President Shankar vroeg zich overigens af waarom ont wikkelingsgelden via andere landen gekanaliseerd moeten worden. Het meerjarenontwik- kelingsprogramma is volgens hem de basis van het verdrag met Nederland en dat verdrag moet worden opgestart. „Als blijkt dat er problemen zijn bij de uitvoering van het bilaterale verdrag, moeten er besprekin gen over worden gevoerd", al dus Shankar. „Het verdrag is ons heilig", zo voegde hij eraan toe. Minister Van den Broek, heeft bij de Surinaamse bur gerregering geen vrees be merkt voor het leger. Na ge sprekken met de belangrijkste politieke leiders in Parimaribo verklaarde de Nederlandse be windsman gisteravond: „Ik heb het heel besliste vertrouwen van de Surinaamse regering vastgesteld dat alle krachten in Suriname zich zullen houden aan de afspraken zoals die in de grondwet zijn vastgelegd." Het leger in Suriname heeft grondwettelijk behalve een mi litaire ook een maatschappe lijke taak in de ontwikkeling van het land. Daarnaast houdt het leger politieke invloed via de zogeheten staatsraad, waarin politici, vertegenwoor digers van het bedrijfsleven en militairen zitting krijgen. Die staatsraad is overigens nog niet geïnstalleerd. De vraag is nog of legerleider Bouterse er zelf zitting in zal nemen. De Nederlandse minister heeft niet aangedrongen op be rechting in Suriname van mili tairen die zich tijdens het regi- me-Bouterse aan misdrijven schuldig hebben gemaakt. Af rekening met het verleden is volgens Den Haag een eigen Surinaamse aangelegenheid en voor Nederland geen maatstaf voor het herstel van de men senrechten in Suriname en evenmin voorwaarde voor het weer adviseren van de Neder landse ontwikkelingshulp. Over waarschijnlijk een maand gaat minister Bukman van Ontwikkelingssamenwer king naar Suriname voor eer ste gesprekken over de con crete aanwending van de nog 1,5 miljard die Suriname van Nederland te goed heeft. &KING (DPA) - China wil in het kader van zijn hervor mingspolitiek grote wijzingen aanbrengen binnen het re- feringsapparaat. Chinese staatsraad Song l legde maandag het Natio- kle Volkscongres, het Chinese Mement, een plan voor, dat «ziet in afschaffing van eertien ministeries en de vor- ing van tien nieuwe ministe- fes en commissies. 1 Volgens het plan komt er een rlaricommissie van de staat, p soort 'superministerie', te Kmen uit huidige plan- en iwomie-commissies. De tacommissie krijgt de ver- htvoordelijkheid voor de eco- sche en sociale ontwikke- l ran China. Bovendien zal |W «n aantal aparte ministe- s voor olie, kolen en derge- fite één ministerie moeten «tomen, dat zorg gaat dra- I® toor de energie-huishou- pg'an het land. I De hervormingen moeten pier tot een grotere mate van 'leidng tussen staat en partij ntusen overheid en bedrijfs- ïven.De stroomlijning van het Nrhiidsapparaat zal niet tot psla;en leiden. Weliswaar ■valen 10.000 arbeidsplaat- 1 bj de centrale overheid, aar ieze ambtenaren zullen Peers ïerplaatst worden, j Minsteries zullen niet lan ter betrij ven direct onder hun peer hebben. De controle 'er txlrijven wordt gedecen- pliserd naar corporaties, die 1 grte mate van autonomie Hen rijgen. In theorie zullen eminsteries alleen nog de al- pnem lijn aangeven en zich ptme de dagelijkse gang van pen bmoeien. j tn die zwakke sectoren - pnsfxrt. energie en grond- pöenoevoer - van de econo- e ziji ook belangrijke reor ganisaties aangekondigd. De ministeries van spoorwegen en verbindingen en de staats luchtvaartmaatschappij wor den opgeheven en opgenomen in een nieuw ministerie van vervoer. Eerder deze maand nam minister van spoorwegen Ding Guangen ontslag na drie grote treinongelukken. In het Volkscongres in Pe king, het Chinese parlement, spelen zich dezer dagen inmid dels ongekende taferelen af: sprekers kritiseren de partij leiding omdat ze zich niets aan trekken van de mening van de parlementariërs, en verschei dene resoluties werden zonder de gebruikelijke unanimiteit van stemmen aangenomen. Verscheidene afgevaardigden maakten voor het eerst gebruik van het recht om het woord te voeren over moties, die tot dus ver zonder discussie met alge mene stemmen werden aange nomen. Volgens waarnemers bij het Volkscongres veroorzaakten de discussies nogal wat verbazing en opschudding, maar de be richtgeving door het Chinese persbureau Xinhua wekt de in druk dat parlementaire debat ten in het kader van de nieuwe openheid de goedkeuring van hogerhand hebben. Het pers bureau meldde dat 'verschei dene gezichtspunten' tot uiting kwamen. Vorige week drong partijlei der Zhao Ziyang aan op meer debat en openheid in het lands bestuur, waarmee hij te ken nen gaf dat de leiding niet goed hoogte kan krijgen van de stemming onder de publieke opinie. KARLSRUHE (AFP/ DPA/REUTER/UPI) - De Westduitse contraspi onage heeft vorige week zes personen aangehou den op verdenking van spionage voor de KGB, de geheime dienst van de Sovjetunie. Er is sprake van 'de zwaarste slag voor de KGB sinds de Bondsrepubliek (in 1949) ge sticht werd', zo heeft procu reur-generaal Kurt Reb- mann maandag meegedeeld. Op Westduits verzoek heb ben de Zwitserse autoriteiten verder in Bern een 40-jarige ingenieur aangehouden. De in de Bondsrepubliek aange houden personen zijn een in Wenen geboren zakenman, een Colombiaan die in de DDR gestudeerd heeft voor dat hij zich als ingenieur in de Bondsrepubliek vestigde, een Sovjet-emigrant die via Israël naar de Bondsrepu bliek gekomen is en drie Volks-Duitsers. Zij hebben jarenlang tech nologische en industriële ge heimen en inlichtingen over de Westduitse politiek en over inwoners van de Bonds republiek aan de KGB door gespeeld, aldus Rebmann. De procureur-generaal van de Bondsrepubliek gaf opening van zaken over een omvangrijke operatie die de Westduitse contraspionage vorige donderdag en vrijdag op ettelijke plaatsen heeft uitgevoerd. Zij doorzochten Een tekening van de nieuwe Europese gexiechtsvlieg- tuig. - FOTO AP 33 objecten en hielden tien mensen aan. Van hen zijn er vier weer vrijgelaten, maar die worden nog wel in de ga ten gehouden,aldus Reb mann. In de kring van de West duitse contraspionage houdt men het er op dat de reeks aanhoudingen van vorige week bewijst dat men het systeem weer in orde heeft na de klap die het overlopen naar de DDR van Hans-Joa- chim Tiedge in 1985 veroor zaakt heeft. Geheimen die met name via de zeven - die volgens Rebmann overigens niet als groep optraden - aan het oostelijk blok zijn doorgege ven, zijn blauwdrukken en constructietekeningen van de NAVO-straaljager Tornado en van de EFA, het nieuwe Europese gevechtsvliegtuig voor de jaren '90 waaraan de Bondsrepubliek, Italië, Spanje en Groot-Brittannië werken. De op verdenking van spionage ingesloten personen zijn: Helmut Stefan Kolasch (44), geboren in Wenen. Werkte in verschillende be drijven in het zuiden van de Bondsrepubliek in de sector van de high-technologie. In 1985 richtte hij zijn eigen be drijf op: PMG in Bühl (zuid westen). Hij wordt er van be schuldigd sinds 1971 voor de KGB te werken. Hij zou ge heime documenten over Tor nado en EFA hebben doorge speeld. Fajardo Amaya (34), gebo ren in Barbosa (Colombia), Werkte als ingenieur in Ra tingen (zuiden van Bondsre publiek). Werkte sinds augustus 1981 samen met de Sovjet-inlichtingendiensten. Zijn eerste contacten met Oosteuropese geheime dien sten dateren van zijn studie tijd in de DDR. Wordt ver dacht van technische spiona ge. Peter Friesen (33), van Duits bloed geboren in de Sovjetunie. De KGB heeft hem in 1981 waarschijnlijk als 'vluchteling' in de Bonds republiek 'gedropt'. Wordt beschuldigd van spionage in de kring van de politieke partijen. Georg Bender (33), van Duits bloed geboren in Sov jetunie. Hij kwam als inge nieur in 1977 de Bondsrepu bliek binnen, maar zou al sinds 1974 voor de KGB wer ken. Wordt beschuldigd van spionage op het terrein van de elektrotechniek. Edmund Neufert (37), ge boren in Sovjetunie ook van Duitse oorsprong. Leraar Russisch op een tolkenschool in Keulen, niet ver van Bonn. Wordt beschuldigd van spio nage voor de KGB in groepen van vluchtelingen die sinds 1983 naar de Bondsrepubliek gekomen zijn. Shimon Or (48), Israëliër. In de Sovjetunie geboren, emigreerde hij eerst naar Is raël, waarna hij eind jaren '70 naar de Bondsrepubliek kwam. Doceert kerkgeschie denis in Aken. De justitie verdenkt hem er van dat hij aan de KGB inlichitngen heeft verstrekt 'uit zijn werkomgeving'. FOTO AP MANAGUA (RTR) - De Sandinistische regering in Nicaragua heeft zondag een groep van honderd politieke gevangenen vrij gelaten. Dat is in Managua officieel bekend gemaakt. De maat regel maakt deel uit van het akkoord dat de Sandinisten vorige week sloten met de anti-Sandinistische opstandelingen, de Contras. De komende tijd zal nog een groot aantal politieke gedetineer den vrijkomen. Onder de vrijgelatenen bevindt zich een voormalige majoor van de Guardia Nacional, het privé-leger van de voormalige Nicaraguaanse dictator Anastasio Somoza. De majoor werd in 1983 gevangen gezet, nadat zijn vliegtuig, dat wapens vloog voor de Contras, was neergehaald in een bergachtig gebied in het midden van Nicaragua. MANILA (RTR) - In Manila, de hoofdstad van de Filipijnen, zijn maandag minstens vijf mensen bij een aanslag om het le ven gekomen. De politie vermoedt dat de actie het werk is van communistische opstandelingen. De aanslag was gericht tegen een konvooi met onder anderen Prospero Oreta, burgemeester van een plaats bij Manila. Oreta, die ongedeerd bleef, is een ver familielid van president Corazon Aquino. Volgens berichten van de Filipijnse radio kwamen zeven men sen bij de aanslag om het leven. Gewapende mannen openden het vuur op het konvooi en doodden twee soldaten, een agent, een functionaris van Oreta en een chauffeur. Het zou gaan om een van de meest bloedige aanslagen in de Fi lipijnse hoofdstad. Politiewoordvoerder Nicanor Hernandez zei aan te nemen dat de 'Mussen', de stedelijke doodseskaders van het communistische Nieuwe Volksleger (NPA), voor de aanslag verantwoordelijk zijn. JERUZALEM (DPA) - De wegens hoogverraad en spionage tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeelde Israëlische kerntechnicus Mordechai Vanunu (zie foto) heeft maandag bij het Hooggerechtshof in Jeruzalem beroep aangetekend. Een justitieel woordvoerder verklaarde dat het beroep van de 34-jarige Vanunu 'wegens overbelasting van de Hoge rechters mogelijk pas over verscheidene maanden kan worden behandeld'. Vanunu, die negen jaar werkte in het nucleaire reactorcentrum Dimona in de zuidelijke Negev-woestijn en in 1985 werd ontslagen, smokkelde tekeningen en heimelijk gemaakte foto's naar het buitenland. Het materiaal, waaruit zou blijken dat Israël beschikt over een kernwapen, werd door het Britse blad 'Sunday Times' gepubliceerd. Vanunu werd door een Israëlische agente in Londen naar Rome gelokt en naar Israel ontvoerd. Vanunu noemde zich voor het gerechtshof 'een strijder voor de vrede' die wilde waarschuwen voor de gevaren van kernwapens. De rechters wezen in hun vonnis de door Vanunu geopperde 'ideologische motieven' van de hand. WASHINGTON (AFP) - Het Witte Huis heeft verklaard dat de Verenigde Staten nog steeds streven naar een raketafweersysteem dat niet alleen militaire installaties beschermt maar ook de Amerikaanse bevolking. De Washington Post had gemeld dat de Amerikaanse regering sinds enige tijd een minder ambitieus SDI-schild op het oog heeft. Witte-Huiswoordvoerder Roman Popadiuk zei maandag dat president Reagan zich 'nog volledig gebonden voelt' aan het Strategisch Defensie Initiatief (SDI), zoals hij dat vijf jaar geleden lanceerde. „We gaan op volle kracht vooruit met het programma", aldus de woordvoerder. De Washington Post schreef dit weekeinde dat het ministerie van Defensie het plan had laten varen om een anti-rakettenschild te ontwikkelen dat bescherming biedt aan het hele grondgebied van de VS. PALMEROLA (AP) - Ongeveer 1.500 Amerikaanse militairen van de troepenmacht die eerder deze maand bij wijze van machtsvertoon jegens Nicaragua naar Honduras was gezon den, zijn maandag aan boord van 21 transportvliegtuigen ver trokken naar de Verenigde Staten. De overige 1.700 militairen zouden de komende twee dagen vertrekken. De troepenmacht werd voor 'oefeningen' naar Honduras gestuurd nadat 2.000 Nicaraguaanse soldaten de door Amerika gesteunde contra's over de Hondurese grens zouden hebben achtervolgd. Nicara gua ontkende de grensoverschrijding en beweerde dat de VS een inval in Nicaragua beraamden, of een dekmantel wilden om de Contra's te bevoorraden. Amerikaanse functionarissen verklaarden dat de VS-militairen al hun uitrusting, waaron der tanks en vliegtuigen, mee terug zouden nemen. WASHINGTON (RTR) - Afgevaardigde Richard Gephardt, die vroege overwinningen behaalde in zijn gooi naar de kandida tuur voor het presidentschap bij de Democraten, heeft de strijd maandag opgegeven. Gephardts belangrijkse programmapunt was zijn belofte het been stijf te zullen houden tegenover Ame- rika's handelspartners. Hij eindigde als tweede in New Hampshire achter de regionale favoriet Dukakis en hij won weer in Zuid-Dakota. Maar zijn campagne werd dodelijk gewond toen hij vierde eindigde in vrijwel elke van de 20 staten die stemden op 'Super Tuesday', op 8 maart. „Ik vind dat Jesse Jackson voorgedragen kan worden en kan worden gekozen", aldus Gephardt gisteravond. GABORONE/JOHANNESBURG (RTR/UPI) - Bij een overval op een huis in Gaborone, de hoofdstad van Botswana, zijn maandagochtend zeker vier doden gevallen. Het Zuidafri- kaanse leger heeft maandag erkend dat Zuidafrika verant woordelijk is voor de doden in Gaborone. Volgens een leger communiqué heeft het Zuidafrikaanse leger maandochtend vroeg vier 'terroristen' gedood in Gaborone. Voorts werd gemeld dat het leger vrijdag drie 'terroristen van het ANC' had gedood in de Zuidafrikaanse provincie Trans vaal, bij de grens met Botswana.De politie vond kort na mid dernacht vier verkoolde lijken in een huis in een buitenwijk van Gaborone. De slachtoffers waren eerst doodgeschoten en vervolgens met benzine overgoten en in brand gestoken. Vol gens een politie-woordvoerder vertrokken de overvallers in een auto met Zuidafrikaans kenteken. fASIINGTON (RTR) - nenal Manuel Antonio FJwieia, de sterke man van piarta, heeft ingestemd Ft ht sturen van een ver- pem-oordiger naar een piterromst van Latijns- fieitaanse leiders in ®tatica. Nisnaandagmorgen vemo- Pen irkringen van de Ameri- «anse regering. De bijeen loost zou de voorwaarden |°°r ht vertrek van Noriega pnene bespreken. j tolgns de bronnen is de bij- f onst voor maandag en ai belegd door de Costa- Faanj president Oscar Arias. Aan de bijeenkomst zou ook worden deelgenomen door een afgevaardigde uit Spanje, een van de landen die bereid zou den zijn Noriega als banneling te aanvaarden. Leiders van de verenigde op positie in Panama hebben maandag een protestmars ge houden. In Panama is de alge mene staking, gericht tegen het bewind van sterke man gene raal Manuel Antonio Noriega, zijn tweede week ingegaaa De regering doet steeds wanhopi ger pogingen de lamgelegde economie weer op gang te krij gen. De leiders van de Burger kruistocht, die reeds negen maanden actie voert tegen het bewind van Noriega, hebben een mars van een kerk in het centrum van de stad naar de wijk Santa Ana gehouden. Het is de eerste openbare betoging sinds de regering 18 maart de noodtoestand afkondigde. Een woordvoerder van de Panamese Kamer van Koop handel heeft zondag verklaard dat de particuliere onderne mers hun algemene staking ook deze week zullen voortzet ten. Vorige week lag ongeveer '90 procent van handel en indu strie plat. Volgens de oppositie zal het normale leven pas weer hervat kunnen worden na het vertrek van Noriega. De Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Eliott Abrahams, zei zondag voor de Amerikaanse tv te ho pen dat Noriega zeer spoedig zal worden verdreven. Volgens Abrahams zullen het de mili tairen zelf zijn die zich van de sterke man ontdoen. De Ver enigde Staten trachten het ver trek van Noriega te bespoedi gen door een aantal economi sche maatregelen, zoals de be vriezing van Panamese tegoe den in de VS. Gisteren begon in de Vene zolaanse hoofdstad Caracas een tweedaagse bijeenkomst van het Sela (Economisch Systeem van Latijns-Amerika). Onder werp is de Panamese crisis. Generaal Manuel Noriega, Pa nama's omstreden sterke man, heeft vier ministers naar Vene zuela gestuurd om zijn klach ten tegen de Amerikaanse in menging kracht bij te zetten. Panama heeft een lijst met tien klachten ingediend, die op de spoedzitting van de Sela, een economische samenwerkings verband, besproken moet wor den. Op de lijst staan onder meer het bevriezen van Pana mese tegoeden in de Verenigde Staten en de weigering het ver schuldigde geld voor het ge bruik van het Panama-kanaal over te maken. „Panama is slachtoffer van systematische economische agressie", aldus de regering. Het is de derde keer in zijn bestaan dat het Sela een spoed vergadering houdt over inmen ging van Washington in bin nenlandse aangelegenheden van een van de 26 aangesloten landen. De vorige twee keer betrof het klachten van Nica ragua tegen Amerikaanse han delsmaatregelen. De presidenten van Mexico en Guatemala, Miguel de Ma drid en Vinicio Cerezo, gaven dit weekeinde een gezamen lijke verklaring uit waarin ze 'elke vorm van buitenlandse inmenging in Panama' veroor deelden. President Oscar Arias van Costa Rica liet echter we ten dat volgens hem de demo cratie in Panama gediend is met het aftreden van Noriega. „Washington is erop uit een tweede Vietnam te creëren", zei generaal Noriega in een vraag gesprek met het dagblad 'La Estrella de Panama'. Volgens Noriega hebben de Verenigde Staten alle mogelijke middelen gebruikt. „Wat hen nu nog rest, is het gooien van de atoom bom", aldus de strijdlustige ge neraal.

de Stem | 1988 | | pagina 5