Openstellen grenzen desastreus' k .ZEELAN Matige deelname aan Brugge-Sluis ILIJN [VERSTERKING VERBLUFSRECREATIE VAN LEVENSBELANG' Reconstructie castellum Aardenburg wordt duurder &rote Kerk Zierikzee tornt weer in gebruik Bibliotheek Terneuzen begint leesprogramma Raad Sluis vergadert ING PLAATSELIJK NIEUWS [ASSORTIMENT BESTELLEN aJmSTEM VAN ZEELAND 3 DINSDAU29MAAHI 1988 Inwonertal Gelijktrekken OORAL DANKZIJ WERK VRIJWILLIGERS VSHOEKJE jetük hellen zedie ij/orie van lava- siaaren zün joch also- tuut dl kkkmle, fraMq helder- rjp deklhd/ £nja, van Oud Kampen, dus.. Sluis Nieuwvliet Oostburg Sas van Gent Succesvolle hengstenshow Zeeuws orkest naar Parijs Toneelavond Van Dal eschool Sluis Gediplomeerden EHBO in Sas Voetbaljeugd uit Engeland te gast in Philippine i/lees fondue lotels, vanaf 4 T16 ^RDENBURG - De re- lj^tructie van het Ro meinse Castellum aan de jjrchtstraat in Aarden- jrg gaat meer kosten dan [jrtvankelijk werd aange- nen. |(iteen nader onderzoek in op- irgcht van het college van B en fis gebleken dat zeker 40.000 lulden nodig zal zijn om het historisch erfstuk weer intact te krijgen. De gemeenteraad trok vorig jaar ruim 27 mille uit voor het reconstructiekarwei.Het ge meentebestuur vraagt de raad in een voorstel dan ook om een extra krediet van 17.500 gulden. De gemeente is verder van plan het project in eigen beheer uit te voeren. Uitbesteden zou volgens het college een veel te dure zaak worden. Alleen voor de materialen, nodig om het Romeinse verdedigingswerk weer boven de grond te krijgen, is circa veertig mille nodig. Verder moet dan nog gerekend worden op zo'n 625 mensuren. Het dagelijks bestuur van Aardenburg is van mening dat binnen het eigen apparaat vol doende kennis en vakkundig heid aanwezig is om het res tauratie-project aan te pakken. Gevolg is echter wel dat de dienst gemeentewerken krap in het personeel komt te zitten. Om dit op te vangen stelt het college voor om tijdelijk ver vanging aan te trekken via de sociale werkplaats Dethon. Hiervoor moet een extra be drag uitgetrokken worden van 5000 gulden. De gemeenteraad spreekt zich woensdag 30 maart uit over het voorstel. Voorts komt nog aan de orde een motie van de gemeente Oostburg inzake de reiskostenregeling voor WSW-werknemers en de over name van het woonwagencen trum van het geliquideerde woonwagenschap. De vergadering begint om 19.30 uur. Tel.: 01172-1473 j SEPTEMBER vorig jaar nam burgemeester M. Eve- jaers (41) in Sluis het bestuurlijk roer over. De kleinste jeuws-Vlaamse gemeente beschikte weer over een vol waardig college. Met gezwinde spoed, maar in stilte, ging lEveraers aan het werk. Hij verdiepte zich in de gemeen- •hap, leerde mensen kennen en zocht naar de zwakke en terke plekken van zijn gemeente. Het werk dat de colle geleden de afgelopen maanden achter gesloten deuren ^verricht hebben, begint zijn vruchten af te leveren. De eerste subsidiegelden voor het natuur-historisch en edu- atief centrum in 't Zwin zijn binnen, de plannen liggen istekklaar. Ook is er gestart met de aangekondigde in- llaalmanoeuvre in de bouw. De funderingen voor de eer- e woningen zijn gestort. Middenstand en horeca in Sluis hebben zich door toedoen van Everaers weer ge bonden. Het uitgebreide zomerprogramma ligt bij de ukker. Tijd voor een gesprek met de jonge burgemees ter van een oud plaatsje in beweging. ledurende de bovenvermelde phriftelijk kenbaar te maken bij d Ir Conny van Gremberghe Iburg, tel. 01180-31011 FEITE had Everaers geen 1 VERKEER VAN EEN Inkele ambitie om burgemees- EG NABIJ OVEZANDE trte worden. In zijn vorige randplaats, het Zuid-Hol- In de Wegenwet maken Gedepu fIKjse Boskoop, waar hij opge- Ide gemeente Borsele nabij Oil J h van de herverkaveling Zak va purlyke lusten best botvie- werp-voorstel gevoegde tekeniri ffl. Vrienden en collégae we an hem op zijn bestuurlijke apaciteiten en drongen er bij (april 1988 tot en met 3 mei 198 op aan eens een gooi te Tivinciale griffie van Zeeland, Sin |^n naar een burgemeesters- ost. Onder die druk zwichtte hij nvoor hij goed en wel gesolli- citeerd had, rolde een benoe- ang binnen. Nu, ruim een half lar later, heeft Everaers geen ■tje spijt over de beslissing hij destijds nam. „Ik vond en vind besturen og steeds een uitdaging. Je int gedwongen om mensen el eens nee te verkopen, maar et een positieve instelling un je veel voor de gemeen- thap bereiken, want daar zit tenslotte voor," zegt hij, ge iten in een gemakkelijk stoel het Sluise stadhuis. Everaers zetelt als burge- eester van de kleinste eeuws-Vlaamse gemeente in grootste werkkamer. Een lonumentale schoorsteen- aantel, eikenhouten tafels en ureau en een met Engels leder iklede wand. Hier plachten de igenten te beslissen over het at van het middeleeuwse stad- De tijd van de regenten is chter voorbijDe man van wat ij zelf noemt 'het harmonie model', krijgt regelmatig be- in zijn werkkamer. „Bij »jn installatie heb ik gesteld at mijn deur altijd open zou aan voor de mensen. Dat is zo, en regelmatig zie je dan oh toeristen, die in het stad- uis een kijkje komen nemen, un hoofd om de deur steken. is op zich wel grappig," "nkt het met een lach. De Sluise WD-burgemeester heeft, in tegenstelling tot an dere nieuwkomers als Kessen in Hontenisse en Jongmans in Aardenburg, de publiciteit ge meden. Een bewuste keuze, zo blijkt. „Ik hoef zo nodig niet met mijn kop in de krant. Al leen wanneer het gaat om za ken die voor de gemeenschap van belang zijn, vind ik dat die gemeld moeten worden. Aller lei andere onzin, dat hoeft niet zo nodig. Neemt echter niet weg dat ik goede contacten met de pers zeer op prijs stel." Everaers volgt de bestuur lijke perikelen in de buurtge- meenten echter op de voet. Een knipboek er op nahouden doet hij niet, maar één artikel heeft hij de afgelopen maanden toch uitgeknipt. „Dat moest ik mijn vrouw laten zien," klinkt het. „Weet je, de PvdA in Axel sprak zich onlangs uit over de nieuwe burgemeester. Een Jongmans, Jacobs, Kessen, Hack, Ockeloen en noem maar op, moesten ze niet hebben. Ik ontbrak in dat rijtje, waaruit geconcludeerd kan worden dat ik naar Axel mag solliciteren." Het ziet er overigens niet naar uit dat Everaers dit doen zal. In Sluis wacht nog heel wat werk: „Sluis met zijn kleine 3000 inwoners kenmerkt zich door een bedrijvigheid die ge meten kan worden met die in een gemeente van 10 tot 14.000 zielen. Ik bedoel hiermee niet dat Sluis met een dergelijke ge meente vergeleken moet wor den, alleen de activiteiten die hier plaatsvinden zijn in die orde van grootte. Ik denk dan aan het kooptoerisme, het grensbankieren, de horeca en andere met recreatie verwante zaken." Burgemeester M. Everaers: 'Er zijn nogal wat mogelijkheden om het verblijfstoerisme in Sluis te verbeteren'. FOTO DE STEM/COHJ.DE BOER Voor de eerste burger is het op trekken van het inwonertal van Sluis de komende jaren het Topri S1T1P belangrijkste. „Het is verheu gend dat we een week geleden in Sluis konden starten met de bouw van een aantal woningen in de sociale sector. In totaal kunnen we er nu 31 bij bouwen en daarvoor bestaat belang stelling. De nieuwe bejaarden woningen in Retranchement zijn nu al zo goed als verhuurd. Het is overigens wel spijtig dat ons voor dit jaar door de pro vincie slechts een contingent van vier woningen is toegewe zen. Als je dan als gemeentebe stuur proberen wil om het in- wonerpeil omhoog te krijgen, dan kun je met een dergelijk aantal natuurlijk niet uit de voeten. We hopen dan ook dat we bij de verdeling van het restcontingent nog kunnen re kenen op een aantal toewijzin gen," legt hij uit. Ander punt op de prioriteiten lijst van Everaers is een ver dere ontwikkeling van het ver- blij fstoerisme. „In april komen we met een nota hierover en eerlijk gezegd zien we nogal wat mogelijkheden om het ver- blij fstoerisme in Sluis te verbe teren. De hotelaccomodatie is te gering en misschien kan er iets gedaan worden met het pensionaat net buiten de om walling. Een werkgroep buigt zich binnenkort over de moge lijkheden. Het gebouw, waar nog Duitsers in gebivakkeerd hebben, ligt er nu maar wat bij. Het interieur is volledig ver woest door brand, maar de mu ren van het opvallende gebouw staan nog recht overeind. Ver der willen we een verdere uit breiding van het aantal bunga lows. Bekeken moet worden waar er nog ruimte is. Verder dienen een aantal campings in de gemeente verbeterd te wor den, daarmee zouden we een stap in de goede richting kun nen zetten," aldus de burge meester. De bijna volledig afhanke lijkheid van Sluis van het kooptoerisme houdt een risico in. In het begin van de jaren '80, toen de Belgische frank kelder de, bleven de Vlaamse kooptoe risten lange tijd weg uit Sluis, maar evenzeer uit Hulst, Axel en Sas van Gent. Everaers voorziet in de nabije toekomst nieuwe problemen en die wil hij met een versterking van het verblijfstoerisme voor zijn. „Het openstellen van de gren zen en de daarmee verband houdende fiscalisering, het ge lijktrekken van de belastingen en BTW-tarieven in de Euro pese landen, kan wel eens de nekslag betekenen voor het kooptoerisme. De Belgen, die nu geregeld met hun coupon netjes naar de Sluise banken komen, blijven straks weg, om dat de belastingvoorheffing van 25 procent op spaargelden in België komt te vervallen. Hoeven de Vlamingen niet meer naar de bank in Sluis, dan zullen ze ook geen bood schappen doen, geen hapje meer eten en noem maar op. Dat heeft niet alleen gevolgen voor ons bankwezen, maar ook voor middenstand en horeca in Sluis." Volgens Everaers moeten de grensgemeenten met hun aan trekkingskracht op de Vlaamse kooptoeristen tijdig op de op handen zijnde ontwikkelingen inspelen. „Gebeurt dit niet, dan zullen de economische gevolgen desastreus zijn. Ik denk dan met name voor de banken, waar heel wat arbeidsplaatsen op de tocht staan." N0TBLANC ALSACE 86/87 ise Caves du oesselstein. ichtkruidig van naak. CHATEAU DE LA BIGDTIERE 1986 Muscadet de Sèvre Maine. De bekende droge witte Loire wijn. Sur Lie. *««8$SS" --sar QJÊ& 8«dSos»ör- cage ERIKZEE (ANP) - Op 16 april zal de Grote Kerk in Zie ree na een grondige opknapbeurt weer in gebruik wor- !n genomen. De oorspronkelijke Grote of Sint Lieven- onster Kerk in Zierikzee stamt uit de Middeleeuwen. De erk brandde echter in 1832 af, werd herbouwd en in 1848 eer in gebruik genomen. (ADVERTENTIE) mdat Beft ssage 1 - Axel >on 01155 -4307 de kerk te groot en te uur is in onderhoudskosten, de hervormde gemeente w Zierikzee, die de kerk in Wuik had, het gebouw in overgedragen aan de nchting Oude Zeeuwse Ker- En voor het symbolische be- rag van één gulden. I be kerk werd voor een be- Fag van 3.666.000 gulden opge- -aPt' Het ministerie van c> de provincie en de ge- snte hebben bijgedragen f n dk herstel. Maar vooral het T* van de vrijwilligers is 1° Sens de Stichting Oude ;uwse Kerken onbetaalbaar Veest. I be Grote Kerk in Zierikzee l'ln de toekomst voor allerlei F to evenementen beschik- rr worden gesteld. De offi ciële opening begint op 16 april om 14.00 uur. De kunsthistori cus drs. P. Don uit Amsterdam zal dan een toelichting geven over de geschiedenis van de kerk. Lange senorilas 10 stuks 6,50.Semi-uiildepanalellal0 stuks 5,50. Cigarillo 20 stuks 8,80. Ook in cederhouten kisten. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Onder het motto 'Een kast vol helden' begint de openbare bibliotheek in Terneuzen met een leesprogramma, dat de leeshonger van de jeugd moet opwekken. Dat kan in de ogen van de bibliotheek door de kinderen een kleine beloning in het vooruitzicht te stellen als ze een aantal boeken hebben gelezen. De kinderen die meedoen, lezen een aantal boeken rond het thema 'helden'. Als ze een boek hebben gelezen, krijgen ze een stickertje op hun deelnemerskaart. Ter controle moeten ze een beschrijving van de desbetreffende held of een samenvatting van het boek inleveren. Kinderen die vijf boeken achter hun kiezen hebben, krijgen een kleine verrassing. Bovendien ontvangt iedereen een offi ciële oorkonde. De tekst vermeldt dat de deelnemer is opgeno men in de 'orde der boekenhelden'. Het leesprogramma begint dinsdag 5 april. Deelname is mogelijk in de Centrale Jeugdbibliotheek en in de filialen Diepenbrockstraat, Sluiskil, Biervliet en Zaamslag. KAARTING - In taveerne 't Zwin werd een kaarting ge houden. Er werd in vier ron den gespeeld met telkens een andere maat. Uitslag: 1. T. Ide, 2. J. Cortviendt, 3. J. van de Neste. t STERRIT - Voor de Pannen- schuursterrit schreven 32 deelnemers in. Storm en re gen weerhield TC Westdorpe niet. Die club was met dertien deelnemers de grootste club. Op paaszondag is er een ster- rit in Zaamslag en tweede paasdag vrije toertochten van 60 en 120 kilometer vanaf de grensovergang Heille-Mid- delburg. BRIDGE - De Bridge Socië teit Oostburg hield de voor ronde voor het Ruitenboer- toernooi. Uitslag: 1. heren Van Dronkelaar-Visser, 2! heren Haggenburg-Van Dael, 3. echtpaar Van Opdorp. KAARTING - Buurtvereni ging St.-Albert hield de maandelijkse kaarting. Hier aan namen 68 personen deel aan het bieden en zeventien aan het jokeren. Uitslag: 1. de heer Lippens, 2. mevrouw De Geus, 3. mevrouw Peeters, 4. de heer Ketting, 5. de heer Causemaecker. De poedel prijs was voor M. Leenstra. Van onze correspondent SLUIS - Na de afvaart van de Jacob van Maerland, die de toeristische veerverbinding Brugge-Damme in stand houdt, vertrokken 87 kanovaarders vanaf Brugge richting Sluis. Een tegenvallend aantal want vorig jaar waren er 216 deelnemers. Door het aanhoudende slechte weer bleven vooral de Duitsers weg. Van onze medewerker NIEUWVLIET - De fokver- eniging van het district Zeeuwsch-Vlaanderen van het WPN (Warmbloed Paardenstamboek Neder land) hield in manege Rie- mens in Nieuwvliet een suc cesvolle dekhengsten-pre sentatie. Enige honderden belangstel lende fokkers en liefhebbers genoten volop van de show van niet minder dan 25 dekheng sten. Bijna alle rassen waren aanwezig en getoond door de dekstations. Het was de eerste keer dat het fokdistrict Zeeuwsch-Vlaanderen dit zelf standig hield. De bestuursleden J. de Fey- ter uit Terhole en P. Riemens- uit Nieuwvliet: „Wat we nu hebben gedaan blijkt toch de sleutel te zijn om een goede presentatie te houden. Men kan de hengsten goed observeren om zodoende een goede keus te maken voor hun fokmerries. De hengstenhouders kunnen ook veel beter werken dan wanneer dit in de week moet gebeuren tijdens de avond uren." Ook de Nederlandse inbreng was beperkt. Kanoclub Zeeland was betrokken bij de sportin- formaiedag te Oostburg en le verde slechts vijf deelnemers. Met nog twee deelnemers uit Sluis, twee uit Breda en twee Zaandammers is het totale Ne derlandse aandeel genoemd. Uit Engeland zijn 32 inschreve- nen niet gestart. Dit wegens de MIDDELBURG (ANP) - Het uit 75 musici bestaande Zeeuws Orkest zal op zater dag 26 maart in de Nötre Dame in Parijs de Matthaus Passion, die door de Gentse Oratorium Vereniging ten gehore wordt gebracht, in strumentaal begeleiden. Daarnaast treedt het Zeeuws Orkest nog een keer op in Pa rijs en wel op 22 april in de Eglise St. Eustache: aanvang 20.30 uur. Op 16, 21,26 en 29 april komt het Zeeuws Orkest in actie tij dens concerten in respectieve lijk Middelburg, Hulst, Goes en Oostende. Aan de laatste twee concerten werken Belgische koren en de Nederlandse bari ton Ruud van der Meer mee. Het Zeeuws Orkest staat onder leiding van de dirigent Jan Stulen. Van onze correspondent SLUIS - De ouderraad en de leerkrachten van de J.H. van Daleschool uit Sluis houden donderdag 31 maart samen met de leerlingen een toneelavond in het 't Zoute Vestje, aanvang 19.30 uur. Op het programma staan liefst vijf uitvoeringen. De kleinsten openen met een mini-play back-festival la Hennie Huisman. De groepen drie en vier brengen het toneel stukje 'Klop klop wie is daar', een creatie op het gelijknamige leesboek. De groepen vijf en zes brengen de musical 'De groene mannetjes'. Na de pauze wordt een tweede musical vertoond, ge bracht door de twee oudste groepen. Zij brengen 'Dokter Pompelmoes in groente en fruit'. De avond wordt besloten met een toneelstuk. Een groep enthousiaste ouders brengt 'Suikeroom blijft suikeroom' op de planken. Van onze verslaggever SLUIS - De gemeenteraad van Sluis vergadert donder dag 31 maart in het Sluise stadhuis. Op de agenda prijkt een voor stel van B en W om een bij drage van 1438 gulden beschik baar te stellen voor het paraat houden van een helicopter- dienst in Brugge. Het dagelijks bestuur vraagt de raad verder om een subsi dieverzoek van de Stichting Milieu-Unie af te wijzen. Voorts komen nog enkele zaken van huishoudelijke aard aan de orde. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. staking en grote vertragingen bij de verschillende bootver- bindingen. De geoefenden hadden wei nig problemen met de harde wind, maar voor de beginners en kinderen viel het niet mee om de goede richting te houden. In totaal waren er dan ook elf uitvallers wat voor zo'n tocht veel is. Aan de Siphon moest men driehonderd meter lopen. Hier werden warme wijn en pannekoeken uitgedeeld. Door de hoge waterstand in het ka naal kon men niet varen onder de brug van Monnikerede, zo dat men kort na de Siphon weer uit de boot moest. De jongste deelneemster die de tocht tot een goed einde bracht was de achtjarige Ma rianne Braem uit leper. De prijs voor de oudste deelnemer ging naar Jaen Clin uit het Franse Guise. De clubprijzen waren voor RKV Roeselaere, BKK Brugge en Martlet Lon den. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De EHBO afdeling Sas van Gent is weer tien gediplo meerden rijker. Elf cursis ten deden examen in cultu reel centrum De Speye on der toeziend oog van dokter Den Oude uit Hulst en ka- derinstructrice mevrouw Van Vlierberghe. Eén cursist moest helaas wor den afgewezen. Het examen betekende de afsluiting van een maandenlange cursus EHBO, verzorgd door dokter Van Eykeren uit Assenede en kaderintructeur F. van Ros- sum. De gediplomeerden ont vangen pas 6 mei het felbe geerde papiertje. Dan houdt de afdeling een feestavond en wordt op feestelijke wijze stil gestaan bij het vijftigjarig be staan van de afdeling. De geslaagde EHBO'ers zijn: C. Vervaeck, A. Samijn, W. Steyaert, Y. van Bommel, J. de Clerq, J. de Koster, P. de Zeeuw, E. Baart, A. Dees en A. Sijnesael. Van onze correspondent PHILIPPINE - Op uitnodi ging van de W Philippine brengen ruim honderd jeugdige voetballers uit En geland een bezoek aan het mosseldorp. De jeugdvoet ballers van Cottingham Rangers (nabij Huil) arrive ren vrijdagavond 1 april. Zaterdag speelt die jeugd een een vriendschappelijke wed strijd en 's-avonds is er een disco in café Marinet. Zondag neemt men deel aan het achtste paastoernooi en hoopt de Engelse jeugd op nieuw beslag te kunnen leggen op de wisselbeker. Die is mo menteel in hun bezit. Ook HW'24, RIA, Oostburg en Goes nemen aan dit toernooi deel. Een aantal jeugdvoetballers wordt ondergebracht in een jeugdherberg in België en de rest brengt men onder bij gast- adressen in Philippine. Mensen die intresse hebben één of meer van die Engelse jeugdvoetbal lers te huisvesten kunnen con tact opnemen met het bestuur van de W Philippine.

de Stem | 1988 | | pagina 17