H lig ill nelemon/ Dijkwel: Terneuzen trekpaard Zeeuwse economie IPRESENTATIEVE STEEKPROEF ONDER 500 NEDERLANDERS College Hulst wil geen hondepenning 'rip topambtenaren lost PZEM 50 mille 'Laatste ontmoetingsplaats moet behouden blijven' A meer. DENISE EN JOPIE HOUDEN HET CAFE-WEZEN VOOR GEZIEN bouw/toffen zundert 'KANAALZONE WORDT BELANGRIJKSTE TOEGANGSPOORT VAN EUROPA' DINSDAG 29 MAART 1988 'BELASTINGONTDUIKING MOGELIJK' [IDDELBURG - Een niet eerder vertoond on- rzoek naar het beeld dat Nederlanders en «uwen hebben van Zeeland. Die opdracht heeft let Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zee- ind zichzelf gesteld bij de viering van het veer- ig-jarig bestaan. formatie GOED verenigde spaarbank Zwaluwen Belangrijke verbetering dorpscentrum Vogelwaarde Applaus voor de fanfares Strandspeeltuin ASJ ■re |i|M Mpi i#J A ii •Uil ia! mWm 'JRlI ifM rJMMP mÊm l$|jbe| ;t; Wmm pijl ilsUifiIto IMi M KEUKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS - BOUWMATERIALEN prinsenstraat 12, tel. 01696-6000 Qeop 9.00-18.00 u., zat. 9.00-16.00 u. Vrijd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND ank die u concrete voordelen dan snel even langs bij één van van de Verenigde Spaarbank Visa Voordeel-rekening, ant u ook eerst meer anvragen. Als u onderstaande n opstuurt, heeft u alle men een paar dagen in huis. ian onze verslaggever GISSINGEN - Terneuzen „de hele Kanaalzone wor- m volgens statenlid A. ijkwel (D66) het belang- jltste trekpaard van de guwse economie als in de grenzen in Europa egvallen. Tevens zal dan lijken dat de Wester- Telde Oeververbinding langrijker is voor mid- i-Zeeland dan voor luwsch-Vlaanderen: een ie ontsluiting in zuide- jlce richting wordt van le- belang. Dijkwel zei dat gisteravond in Vlissingen op een vergadering van de D66-afdeling Walche ren. Als er een vrije Europese markt ontstaat 'ligt de Kanaal zone niet meer aan de uiterste rand van Nederland, met een grens in de achtertuin, maar zal de Kanaalzone een van Europa's belangrijkste toe gangspoorten worden'. Het statenlid omschreef het gebied als 'een voorpost voor een aantal belangrijke Belgi sche industriegebieden, zonder dat daar een hinderlijke grens tussen ligt'. „Maar ook een ves tigingsplaats bij open water met een groot Europees achter land." Volgens Dijkwel moet er nog wel het een en ander ge beuren om de Kanaalzone die plaats te laten innemen. Verbe tering van de wegen zette hij daarbij op de eerste plaats. Dat midden-Zeeland op een vrije Europese markt groot belang heeft bij aansluiting op het Belgische wegennet en dus bij een WOV, was voor Dijkwel een logische gevolgtrekking. Het statenlid benutte zijn spreekbeurt gisteren ook om fikse kritiek te leveren op de verdeeldheid binnen Gedepu teerde Staten. „Het college is soms net een kar, waarvan de paarden teveel een eigen rich ting op willen," aldus Dijkwel. Hij vond dat fnuikend in een tijd waarin het provinciebe stuur juist een eensgezinde vi sie moet ontwikkelen op de toe komst van Zeeland. Dat is vol- T27 gens hem hard nodig nu het kabinet in de vierde nota ruim telijke ordening de provincie volledig op eigen benen laat staan: het geld gaat naar de Randstad. Dijkwel vond het college niet in alle opzichten slecht. „Indi viduele collegeleden lopen zich het vuur uit de sloffen en doen uitstekende dingen op een hele boel deelterreinen." Maar een gezamenlijke aanpak en visie is er volgens de D66-er niet bij. In 'turbo-taal' verweet Dijkwel de gedeputeerden ook dat ze 'tamelijk arro' oftewel arro gant zijn, want ideeën van sta tenleden worden nogal eens hooghartig terzijde geschoven. nderzoek imago Zeeland Van onze verslaggever HULST - Burgemeester en wethouders van Hulst zien het niet zitten om een systeem van hondepennin gen in te voeren. Ze menen dat aan een dergelijk wijze van controle op hondenbelasting meer nadelen dan voordelen zitten. CDA-raadslid mevrouw E. Hageman had het pen ning-idee geopperd als mogelijkheid om ontdui king van hondenbelas ting sneller te ontdekken. Volgens B en W biedt in voering echter ook volop gelegenheid om honden belasting op slinkse wijze te ontduiken. Volgens B en W zou er een stimulans van uit gaan om aangifte te doen van een hond. Bovendien biedt een penning de kansde eigenaar van een zwerfhond op te sporen. B en W vrezen echter dat er van de controle niet veel terecht zal ko men. Immers, de politie heeft nog wel wat be langrijker zaken te doen. Bovendien kosten de pen- jjm onze verslaggever e resultaten komen terecht in een jubileum-publikatie, 'ie niet alleen een terugblik bevat, maar ook de moge- jke toekomst van Zeeland schetst. jn 500 Nederlanders en 200 •euwen legt de stichting de j voor wat ze vinden van provincie. Bij de telefoni- e enquête is ook het bureau tomart ingeschakeld. Vol- s onderzoeker W. Ovaa van i Stichting Zeeland, is de tekproef representatief en ag het onderzoek 'weten- lappelijk verantwoord' he- Ondanks naarstig speur- trk heeft de stichting nergens «wijzingen gevonden dat een pgelijk imago-onderzoek ooit der is ingesteld. „Ook niet in Idere provincies trouwens." »rlopig gaat de Stichting eland zelf aan de slag met de Iderzoeksresultaten, maar vaa kan zich voorstellen dat anderen er gebruik van ten. „De bedoeling is in ier geval om mensen aan het ten te zetten over de toe- ist van Zeeland. Voor hen li het waardevolle informatie inen bevatten." Een mogelijke gebruiker is !t Zeeuwse provinciebestuur iteen strategisch beleidsplan, iricht op de toekomst van de nncie, in voorbereiding ïeft. Verder kunnen onder lijsinstellingen en bedrijven n voordeel doen met de gege vens die de stichting boven wa ter krijgt. De Stichting Zeeland viert het veertig-jarig bestaan officiéél op woensdag 11 mei, wanneer de commissaris van de konin gin C. Boertien het eerste ex emplaar van de jubileum-pu blikatie krijgt uitgereikt. Dat gebeurt tijdens een receptie in de Koorkerk in Middelburg. De Stichting Zeeland werd overi gens al in 1947 opgericht met als belangrijkste doelstelling 'het bevorderen van een even wichtig en samenhangend wel zijnsbeleid, in het bijzonder op maatschappelijk en cultureel terrein'. De stichting is nu een koepel van allerlei instanties, die op die terreinen beleidsad viezen geven aan provincie en gemeenten. De jubileum-publikatie schetst de ontwikkeling van die wijdvertakte organisatie, maar verliest de toekomst van Zee land niet uit het oog. De ver wachte bevolkingsontwikke ling -eerder daling dan groei en de onderzoeksresultaten ge ven aanleiding om verschil lende 'toekomstmodellen' uit te werken. Daarvoor tekenen stafmedewerkers van de stich ting, van de provinciale plano logische dienst en van de pro vinciale raad voor de volksge zondheid. pa onze verslaggever DDELBURG - Een Zeeland-trip van Haagse topambte- faren gaat de PZEM ongeveer vijftigduizend gulden kos- K Dat geld gaat op aan 'een kennismaking met de moge- likheden van Zeeland' van drie directeuren-generaal en pn plaatsvervangers van het ministerie van economische Jaken. Op uitnodiging van het PZEM-bestuur toeren zij op |en 9 april door de provincie. m/v Visa Card 18 wel ambtenaren van hoog it laag 'wel eens vaker buiten Haagse burelen kijken', "it ook een woordvoerder tn Economische Zaken de 'binatie van zoveel topamb- naren in een reisgezelschap igal ongewoon. „Misschien Men ze wel kosten besparen *>r zoveel mensen ineens uit nodigen," suggereert hij, Mer verder wakker te liggen 1,1 net Zeeuwse initiatief. gedeputeerde W. Don, voor ter van de raad van bestuur ®de PZEM, denkt dat het goed besteed wordt. „De ?t gaat voor de baat uit," zegt .1 irCi°m aan te geven dat de uit- JV *nging juist een weerlegging ''■van de kritiek dat de «uwse lobby in Den Haag "achteloos zou zijn. Dat Zee lt vrijwel ontbreekt in de 8rde nota ruimtelijke orde rs vindt hij een reden te «r om de top van het minis- "aeens te wijzen op de onge- nde mogelijkheden van de vvincie, vooral het Wester- heldebekken. Ook het Zeeuwse energiebe- 1' heeft daar groot belang ma wil dolgraag een ."de kolencentrale bouwen «irssele en is ook nog niet ■t de race bij uitbreiding van kernenergie. Omdat de provin cie de grootste aandeelhouder is van de PZEM, heeft men bij de planning van het werkbe zoek verder gekeken dan het hoofdstuk energie. Het hele Zeeuwse bedrijfsleven kan kennismaken met de topamb tenaren, en ook het toerisme is niet vergeten. Een vaartochtje Vlissingen- Terneuzen w met het ms Rot terdam op vrijdag 8 april vormt de grootste kostenpost: zestien mille. Een bustocht naar onder meer Neeltje Jans de volgende dag kost ongeveer 5.000 gulden. De rest gaat op aan drankjes en hapjes onder weg, een maaltijd op vrijdag avond, een lunch op zaterdag, en de hotelaccommodatie. Het natje en droogje zijn niet alleen zo duur omdat ook de partners van de ambtenaren meereizen, maar vooral omdat een groot Zeeuws gezelschap is uitgeno digd om aan de lobby bij te dragen. „We staan bekend om onze Zeeuwse zuinigheid, maar we moeten onze gasten toch goed ontvangen," vindt Don. Ook vijf jaar geleden no digde de PZEM al eens de amb telijke top van economische za ken uit. Gezien de vierde nota ruimtelijke ordening lijkt het effect daarvan uitgewerkt. Vandaag tapt het echtpaar Denise en Jopie van der Goes-Pluym de laatste pilsjes. - FOTO'S DE STEM/COHJ.DE BOER Denise wijst op het tegeltableau met het Raedhuys uit 1692 TOT NA de Tweede We reldoorlog speelde bier een belangrijke rol in het leven van vele Westdor- penaren. Langs de Graaf Jansdijk lagen verschillende brouwerij en, op de dijk stonden, om de paar woonhuizen, de café's waar het authentieke 'Polderse gerstenat' getapt werd. De tijden van weleer zijn voorgoed voorbij. In het Oude Raedthuys, pal naast de kerk, heeft het ambachtelijk gebrouwen Van Waes-Boodts-bier moeten wijken voor de ordinaire pint. Erger is dat er met nog een an dere traditie gebroken wordt. Vandaag, dinsdag, tapt het echtpaar Denise en Jopie van der Goes- Pluym de laatste pilsjes. Na 28 jaar trekt de fami lie Pluym - ondanks Jo pie is het Pluym geble ven - zich terug uit het café-wezen. Een impres sie van de laatste uren achter de toog. Door Conny van Gremberghe MAANDAGMIDDAG EEN uur of twee. Voor het café staan vijf auto's. Het miezert en het is kil, maar binnen in het dorpscafé ronkt de kolossale olieka chel. Aan de tap een groepje dorpelingen nip pend aan een borrel en keuvelend over alledaagse zaken. Denise mengt zich regelma tig in de conversatie. Opmer kingen zoals 'Da' peinsde gij' en 'Allez man, geef mij een hand en nog een' vormen voor de discussiërende heren aanleiding de woordenwisse ling weer even op te voeren. Wanneer Denise gevraagd wordt om de glazen nog eens te vullen, wordt het even stil Echter niet voor lang. Van uit de bierkelder klinkt plot seling getik en gebonk. „Och," legt de café-bazin uit, „da's Jopie maar, die is op zijn laatste werkdag bezig een clandestiene bierleiding naar ons huis te trekken. Laat hem maar doen. Hij heeft vanmorgen gezegd dat hij de lekkages in de kelder zou verhelpen. Ik geef hem weinig kans, d'r staat al meer dan twintig jaar water in die kelder. Maar ja, als hij bezig wilt zijn, laat hem dan maar." De familie Pluym betrok 30 maart precies 28 jaar geleden het café in het centrum van het dijkdorp. De eerste klant van Denises vader Maurice, die vorig jaar oktober over leed, was Remy Audenaerd. Hij is niet erg blij met het vertrek van de waard en waardin van zijn stamkroeg. „Ik was d'n eersten die bin nenkwam en ik zal er voor zorgen da'k de laatsten zijn die buiten gaat ook", klinkt het vastberaden. In de loop der jaren is het café uitgegroeid tot een be grip in de streek. Ontelbare bruidsparen hebben er hun huwelijksfeest gevierd. Tal loze jubilea werden in het Oude Raedthuys gevierd en ook minder plezierige her denkingen vonden er in het zaaltje plaats. De familie Pluym zorgde voor de brood jes, diners en dranken. En naast de familiefeesten wa ren er de teeravonden van de Westdorpse verenigingen. Terwijl Jopie in de kelder zijn laatste slag levert tegen het opwellende grondwater legt Denise uit waarom het horeca-leven verruild wordt voor het alledaagse bestaan. „De dood van mijn vader heeft me aan het denken ge zet. We zijn nu beiden de veertig gepasseerd en willen we nog die dingen doen waar we altijd zin in hebben ge had. Dan moeten we het nu doen, anders kunnen we het dan wel vergeten." De struise waardin is van plan haar vrije tijd goed te gebruiken. „Ik zal nou eens eindelijk kunnen vermage ren. Ik lijn al heel mijn leven, maar nu gaat het er echt van komen. Ik ga straks zwem men en veel fietsen, ik heb me net een nieuwe fiets ge kocht. Maar ja, ik ga wel een beetje oppassen, want als ik teveel kilo's verlies, dan zeg gen ze in het dorp weer van 'hedde Denise Pluym gezien, die ziet er slecht uit hé' en dat wil ik ook niet hebben." Met een gulle lach begeeft ze zich naar de tap, vult wat glazen voor de dorstige klanten, plaatst ze op een viltje en vervolgt haar verhaal. „We hebben de afgelopen jaren heel wat meegemaakt. Het leven speelt zich als het ware in een dorp als dit voor de toog af. Ik kan me nog goed herinneren dat we met een kermis in de jaren zestig biefstuk zouden eten. Mijn moeder had het vlees aange braden en in een pan op de stoof laten staan. Toen we te rugkwamen uit de kerk bleek dat iemand de bief stukken opgegeten had. De pan was leeg, op een tientje na dat de hongerige gast als dank had achtergelaten," vertelt ze. Tevreden klanten en een even tevreden waardin. Al tijd ging die vlieger echter niet op. „Nee nee, die Belgi sche klanten, die op een zon dag om een bakje koffie kwamen bijvoorbeeld, die waren niet zo gediend van onze service. Wat bleek, een paar vaste klanten hadden 's ochtends een stel goudvissen in het koffiezetapparaat los gelaten. Wisten wij veel. Die mensen vroegen om koffie, eh wel, die kregen ze ook. Niets aan de hand, totdat een van die grappenmakers zei tegen die mensen dat er vis sen in de koffie zaten. Die mensen maar roeren, maar niets. Toen ze echter een blik op het apparaat hadden ge worpen, lieten ze hun bakjes rap staan." Anekdotes. Denise kan er een boek over schrijven. De keren dat Bartje van Acker boven zijn glas of bord eten in slaap viel. De discussies over de duivensport waarin Roger van Kwikkelberghe zijn hart en ziel verloor en vele verbale duels aan de toog. Het kleine verdriet en de uitbarstingen van vreugde na behaalde kampioenschap pen van voetbal- of biljart clubs. Of de alternatieve raadsvergaderingen die de gemeenteraad van West- dorpe hield toen het dorp nog zijn zelfstandigheid bezat. In het uit 1692 daterende café werd meer gedaan dan alleen gedronken. De vereni gingen hielden er hun verga deringen. Carnavalsorkesten speelden er hun deuntjes tij dens de jolijtdagen in het vroege voorjaar. De band met de 22 vereni gingen in Westdorpe wordt door het echtpaar niet ver broken. „Jopie heeft al ge zegd dat hij lid blijft van alle verenigingen. Dat vind ik prima, want dan is hij bijna nooit thuis en heb ik het rijk alleen. Niet dat ik hem kwijt wil, belist niet. Als ik het nog een keer over mocht doen, dan zou ik er niet mee trou wen, maar gewoon bij krui pen, want het is een goede kloot en dat telt," aldus de waardin, die haar opmerkin gen beloond ziet met scham pere opmerkingen uit de ran gen van de vaste clientèle. De glazen worden nog eens gevuld. Terwijl het gerstenat uit de kraan stroomt laat een stamgast weten dat het voor jaar echt in aantocht is. „De zwaluwen zijn dit jaar eerder teruggekomen dat de Duit sers. Ik heb vorige week vier boerenzwaluws gezien boven de Canisvliet en ik geloof niet dat er melding van is ge maakt," stelt hij. Zijn buur man, pas binnenkomen, ad viseert hem de Hulster bio loog George Sponselee te bel len. „Die houdt zich bezig met dat soort zaken," voegt hij er aan toe. Aan de andere kant van de toog probeert een andere Westdorpenaar Denise ervan te overtuigen dat ze bij hem een paar dikke, verse konij nen moet kopen. „Houwde gij ouw beesten maar, ik moe' niks hebben van konijnen met die maximatose en zo. Ik ga wel naar de slachter a'k wa' moet hebben," luidt haar repliek. De wijzers op de hangklok wijzen half vier aan. Een boer komt binnen en bestelt een jonge. De andere stam gasten zullen weldra volgen. Zo tegen etenstijd loopt het café weer leeg. Een enkeling blijft hangen. Eten ritueel welhaast. Denise en Jopie verwach ten niet dat daarin veel ver andering zal komen. „Ma- chiel en Joke Hamelink die het café hebben overgeno men zijn niet echte vreemden in het dorp. Ze komen hier al meer dan tien jaar. Dat is een voordeel. Ook zijn het niet van die jonge mensen en dat spreekt de mensen in het dorp ook aan. Verder zijn ze van plan om niets te veran deren. Hopelijk wordt dat geapprecieerd, maar ja, 't is afwachten," zegt ze. In het dorp staat men scep tisch tegenover de overname. De overnames van goedlo pende dorpscafés zijn in het verleden te vaak op niets uit gelopen. De ene na de andere uitbater probeerde zijn slag te slaan, maar de klanten bleven weg, met als gevolg dat in de naoorlogse jaren ze ker tien etablissementen ge sloten werden. „Hopelijk," zo stelt een trouwe klant, „maken de nieuwe mensen er iets van. Dit café is voor velen meer dan alleen een plaats waar je om een natje en een droogje komt. Het is eigenlijk de laatste sociale ontmoetings plaats in dit dorp en die moet kost wat kost behouden blij ven," klinkt het tussen twee slokken in. Dinsdagavond wordt er ter gelegenheid van het afscheid van Denise en Jopie in het Oude Raedthuys een receptie gehouden van 20.00 tot 22.00 uur. Tevens kan kennis ge maakt worden met de nieuwe uitbaters. ningen de gemeente een aardige duit. Die kosten mogen niet in rekening worden gebracht bij de hondenliefhebber. Daar bij, zo schrijven ze aan de raad, is in gemeenten waar de penningen zijn afgeschaft het aantal aangiften voor de hon denbelasting niet ver minderd. Eten addertje onder het gras zit hem volgens B en W in de verplichting van de gemeente om in geval len waarin een penning verloren is geraakt een duplicaat te verstrekken. Immers, een houder van een hond, die al een pen ning heeft, kan namelijk eenvoudigweg beweren dat de penning kwijt is geraakt en een duplicaat aanvragen. Van on2e correspondent VOGELWAARDE - Een hartewens van het bestuur van het dorpscentrum, die al jaren geleden bij het ge meentebestuur van Honte- nisse op tafel werd gelegd, wordt dan toch gereali seerd. Tussen de sportzaal en de foyer, nu nog geschei den door een dunne vouw deur, wordt een zware iso lerende afscheidng aange bracht. Na de verbouwing is het moge lijk om in de foyer te vergade ren, terwijl in de grote zaal wordt gesport, hetgeen voor heen absoluut onmogelijk was. Dat de wens van het dorpscen- trumbestuur nu in vervulling gaat, komt omdat het gemeen tebestuur op zoek was naar een geschikte huisvesting voor de bejaarden. De twee vrijko mende lokalen bij basisschool De Schakel gingen aan de neus van de bejaarden voorbij en gaan die dienen als huisvesting voor de peuterspeelzaal en de bibliotheek. Alternatieve ruimten waren er in Vogelwaarde niet meer voor handen, zodat nu met deze bouwkundige ingreep in het dorpscentrum een geschikte ruimte wordt geschapen. Mo menteel is een plaatselijke aannemer aan het tekenen en rekenen om de constructie ter plaats te verstevigen. De schei ding gaat uit twee halve, onge veer 40 centimeter dikke isole rende vouwdeuren bestaan, die bij grote festiviteiten kunnen worden geopend. Van onze correspondent CLINGE - De 100-jarige fan fare Weldoen door Vermaak uit Clinge hield in het gemeen schapscentrum Malpertuus een geslaagd koffieconcert. Als gast trad ook de konink lijke fanfare De Toekomst uit Olen op. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het ko mend zomerseizoen verrijst er naar alle waarschijnlijkheid een speeltuin op het West- Zeeuwsch-Vlaamse strand. Eten Belgische onderne mer heeft bij het Oost- burgse gemeentebestuur een verzoek ingediend om speelwerktuigen buiten dijks te mogen plaatsen. Waar de speeltuin komt is nog niet duidelijk. Het is overigens de bedoeling dat het speelgerei voor de jongste badgasten alleen tijdens het seizoen op het strand geplaats wordt Het college moet over de kwestie nog het water schap 't Vrije van Sluis, verantwoordelijk voor de buitendijkse gebieden, vragen om toestemming voor de plaatsing.

de Stem | 1988 | | pagina 13