DESTF BERGENAAR BEHAALT EINDZEGE EN WINST IN TIJDRIT Van der Smissen pakt draad weer op INFORMATIE-ANALIST I tb Lease II Vier renners in ziekenhuis na massale valpartij EK-toernooi duurt te lang voor Yriesekoop MAANDAG 28 MAART 1988 ANTIBES (ANP/AFP) - Peter Post moet intussen spijt hebben dat hij Eric Breukink vorige week niet heeft opgesteld in Milaan- San Remo. Eerste nummer VIERDE EUROPESE TITEL BANDSTOTEN VOOR WILLEBRORDER Brutaal DATEX SOFTWARE 'S-HERTOGENBOSCH Diepe wonde /js leasen,je Hef is.- Autoleasing Autoverhuur Ginnekenweg 21, Breda. Telefoon: 076 222100 Breukink dichter bij top Zijn beloftevolle ronderenner immers had de ontketende Laurent Fignon par tij kunnen bieden. Dat bewees hij een dag na Milaan-San Remo met een overwinning in de Omloop van het Waasland. Breukink onderstreepte zijn ont wikkelde klasse in het weekeinde door in de hoog gekwalificeerde 'triptique' in Zuid- Frankrijk: het Critérium International eerste te worden. In de afsluitende tijdrit reed hij Fignon met een snelheid van vijftig kilometer per uur uit de leiderstrui. In een bijzonder prestigieuze wedstrijd be haalde Breukink zijn eerste overwinning in een etappekoers. In en rond Antibes aan de Cöte d'Azur deed de rustige Gelderlander een nieuwe stapje naar de top van de wielrenne rij. Twee jaar geleden baarde hij opzien door in de Ronde van Zwitserland een bergetappe plus het bergklassement te winnen. Zijn ont wikkeling zette zich vorig seizoen door met de derde plaats in de Ronde van Italië. Met een overwinning in de Pyreneeën-etappe naar Pau wekte Breukink de indruk, dat de opvol ger van Joop Zoetemelk inmiddels is opge staan. „Erik moet eerst sterker worden", meende ploegleider Peter Post. De indruk dat Nederland weer een topper heeft voor de etappewedstrijden werd dit weekeinde in het Critérium International be vestigd. Zaterdag in de heuvelachtige rit over 196 kilometer, toen de Italiaan Moreno Ar- gentin zijn eerste nummer van het seizoen opvoerde, finishte Breukink in het peloton. Zondag in de klimkoers over 84 kilometer was hij, met steun van Peter Winnen, uiter mate waakzaam bij de grote schoonmaak van Laurent Fignon en diens luitenant Charly Mottet. De winnaar van Milaan-San Bemo liet iedereen zijn paardestaarije zien, maar de Erik Breukink, die met het Critérium International zijn eerste etappekoers won. fotoarchief de stem Schot Millar, de Spanjaard Pino, de Frans man Simon en Breukink finishten in dezelfde tijd. Het peloton had ruim een minuut achter stand. De jury mat desondanks twee secon den voorsprong voor de Fransman. Fignon werd leider in het klassement op nog eens drie bonificatie-seconden. Wielerminnend Frankrijk en de Parijzenaar zelf ook waanden Fignon zeker van de eind zege. Erik Breukink herinnerde zich de kwetsbaarheid van Fignon in de tijdritten. Dat was hem deze maand nog in Parijs-Nice gebleken. „Ik wil een seconde per kilometer zien te winnen in de tijdrit", hoopte de cou reur uit Bergen op Zoom voor de afsluitende tijdrit. Dat zouden er dan acht worden. Het werden er veertien, een verbluffende triomf bij een gemiddelde snelheid van 49,246 km/u. „Ik wist dat die jongen goed reed", verklaarde Fignon na afloop, „maar ik dacht dat mijn voorsprong voldoende zou zijn. Het is jammer voor de ploeg, dat ik niet gewonnen heb". Breukink, een rustige natuur die precies weet wat waar hij mee bezig is, had enige agressie in zijn tijdrit gelegd. „Het was niet terecht dat Fignon in de klimkoers twee se conden voorsprong had gekregen". UITSLAGEN Eerste etappe: 1. Argentin (Ita) 196 km in 5.00.24 (gem. 39,147 km/u), 2. Bauer (Can) op 0.04, 3. Kappes (WD1), 4. Cassani (Ita), 5. Casas (Fra), 6. Bugno (Ita), 7. Vichot (Fra), 8. Haex (Bel), 9. Szostek (Bel), 10. Esparza (Spa), 11. Arntz (Ned). Tweede etappe: 1. Fignon (Fra) 84 km in 2.33,05 (gem. 32,923 km/uur), 2. Millar (GBr), 3. Breu- kink (Ned), 4. Pino (Spa), 5. Pascal Simon (Fra) z.t., 6. Bugno op 33 seconden, 7. Leclercq (Fra), 8. Bagot (Fra), 9. Pensee (Fra), 10. Hampsten (VSt), 15. Kuiper (Ned), 16. Winnen (Ned) allen zelfde tijd als Bugno. Derde etappe, individuele tijdrit: 1. Breukink (Ned) 8 km in 9.44,81, 2. Col! (Spa) op 7 sec., 3. Bugno (Ita) op 13 sec., 4. Skibby (Den) z,t., 5. Fignon (Fra) op 14 sec., 6. Colotti (Fra) op 17 sec., 7. Chiesa (Ita) op 20 sec., 8. Wegmiiller (Zwi) z.t., 9. Gorospe (Spa) op 24 sec. 10. Simon (Fra) op 25 sec. Eindklassement: 1. Breukink (Ned) 7.43.19, 2. Fignon (Fra) op 9 sec., 3. Millar (GBr) op 27 sec., 4. Simon (Fra) op 29 sec., 5. Pino (Spa) op 30 sec., 6. Bugno (Ita);up 46 sec., 7. Gorospe (Spa) op 57 sec., 8. Haex (Bel) z.t., 9. Hampsten (VSt) op 1.01, 10. Kuiper (Ned) op 1.03, 11. Pensee (Fra) op 1.07,12. Bezault (Fra) op 1.08,13. Leclercq (Fra) 1.10, 14. Mare Madiot (Fra) op 1.16, 15. Winnen (Ned) op 1.19. Van onze sportredactie GRONINGEN - De magere jaren zijn voorbij voor Christ van der Smissen. Na een stormachtig begin van lijn loopbaan bleef het voormalige wonderkind van het groene laken lang verstoken van succes bij in ternationale toernooien. Het herstel dat zich vorig sei zoen inzette, kreeg zondag een beloning met zijn eerste Europese titel sinds 1982. Nederlands meest veelzij dige biljarter werd in Gro ningen voor de vierde keer Europees kampioen band stoten. Na precies twee uur spelen wist Van der Smissen dat hij had afgerekend met Christoph Klss, de verrassing van het toernooi. De Oostenrijker liet hem niet lang in het ongewisse miste in de nabeurt al na twee caramboles. De routine en het overzicht van de 33-jarige speler uit Sint-Willebrord waren te veel voor het onbevangen spel van de zes jaar jongere debutant Klss. Christ van der Smissen leek jfe logische winnaar van het toernooi in Groningen. De bil jart-elite was in de Evenemen tenhal matig vertegenwoor digd. De Belgen Ceulemans en Dielis, die in 23 jaar twintig Europese bandstoot-titels on der elkaar verdeelden, waren er niet bij. Geen van de favo rieten demonstreerde gedu rende de vier toernooidagen topvorm. Ook niet in de finale, net was een herhaling. De pou- tewedstrijd had Van der Smis- ingewonnen met 150-123. jn de finale opende Pilss bru taal. De leerling van de Weense moesterbiljarter Stenzei speelde volgens het principe tot aanval de beste verdedi- j>®g is. Aanvankelijk had hij to' gelijk aan zijn zijde. Via se- "es van 32 en 31 caramboles toP hij na de zevende beurt uit tot 95-38. De favoriet besefte tot hij iets moest ondernemen en benutte zijn kans in de tiende beurt. Hoewel het kleine spel niet zijn specialiteit is, wist de zevenvoudig Neder lands bandstoot-kampioen de ballen langs de band te verza melen voor een serie van 64 ca ramboles. Het evenwicht was weer enigszins hersteld: 104-99. Toen de grens van honderd ca ramboles eenmaal was gepas seerd, volgde een periode van carrotte. Geen van tweeën wilde de tegenstander een voordelig stootbeeld cadeau doen. Het stugge verdedigen leidde tot een reeks missers. Van der Smissen kon het kunstivoor als eerste weer in een comfortabele positie ma noeuvreren. In het besef dat de Weense kantoorbediende even eens raad weet met ruime sto ten, tikte hij de partij rustig en zorgvuldig uit. Van der Smissen zette met graagte zijn handtekening on der de incasso voor achtdui zend mark, de grootste prijs die een toernooi hem ooit heeft op geleverd. De winnaar van de Europese bandstoot-titels in 1975, '76, '82 en '88 ziet de zege echter ook als een belangrijke morele winst. „Het geeft een prettig gevoel weer eens de hoofdprijs te winnen. Dit kam pioenschap, al gaat het om bandstoten, telt mee". Veel meer waarde heeft voor de Willebrorder, die zich in de halve finales op moeizame wijze ontdeed van Stenzei, het populaire en lucratieve drie banden. Bij de Europese titel strijd in die discipline werd hij twee weken geleden in Vejle derde. „Ik wil de komende ja ren blijven bandstoten als dat kan. Het is goed te combineren met driebanden. Ik vind het spel nog steeds leuk. Omdat ik het zo weinig doe, heb ik hier gemotiveerd staan spelen". Na een pauze van enkele da gen, waarin Van der Smissen zijn keu niet meer wil zien, neemt hij het driebanden weer op. De komende weken staan hem Grand Prix-wedstrijden, een paastoernooi (in Zundert) en competitieduels te wachten. Hans Vultink moest in Gronin gen tevreden zijn met de acht ste plaats. Op de lange erelijst van de enige ridder in de orde van Oranje Nassau onder de topbiljarters zal de Europese bandstoot-titel zo goed als ze ker blijven ontbreken. Voor Vultink, die 44 keer nationaal, vier maal Europees en drie keer wereldkampioen werd, was het toernooi in Groningen de ultieme kans aan het slot van zijn loopbaan nog eens in ternationaal te scoren. Zijn uit schakeling door Pilss in de kwartfinales was niet alleen te wijten aan het spel van de Oos tenrijker. De 50-jarige Vultink had vooral moeite met zichzelf. Het korte werk, dat hij door gaans moeiteloos en snel uit voert, miste precisie. De jonge Pilss maakte bovendien al snel een serie van 81 caramboles. Na achttien beurten (150-81) kon de kader specialist uit Eibergen de keu losschroeven. De teleurstelling kreeg enkele uren later een vervolg doordat hij het duel om de zevende plaats tegen de Deen Lieberkind met 127-150 verloor. KWARTFINALES Van der Smissen 150 15 34 10,00 Connesson Lieberkind Zenkner Grethen Stenzei Pilss Vultink Connesson Grethen Lieberkind Vultink 82 15 22 5,46 131 23 29 5,69 150 23 30 6,52 137 12 5611,41 150 12 36 12,50 150 18 81 8,33 8118 29 4,50 150 14 36 10,71 90 14 36 6,42 150 13 4011,53 1271349 9,76 HALVE FINALES Zenkner 102 12 44 8,50 Pilss 150 12 3112,50 Van der Smissen 150 26 32 5,76 Stenzei 1172621 4,50 OM DE DERDE PLAATS Stenzei 109 12 21 9,08 Zenkner 150 12 57 12,50 FINALE Van der Smissen 150 16 64 9,37 Pilss 118 16 32 7,37 EINDSTAND 1. Van der Smissen (Ned) 8,82, 2. Pilss (Oos) 8,49, 3. Zenkner (WD1) 10,35, 4. Stenzei (Oos) 8,42, 5. Con nesson (Fra) 8,66, 6. Grethen (Lux) 9,40, 7. Lieberkind (Den) 7,29, 8. Vultink (Ned) 7,07, 9. Oddo (Ita) 2- 5,67, 10. Leman (Bel) 0-6,01,11. Sa- cas (Gri) 0-5,32, 12. Grim (Zwi) 0- 2,94. Christ van der Smissen: „Ik wil de komende jaren het bandstoten blijven spelen. Het is goed te combineren met driebanden". foto de stem/ben steffen (ADVERTENTIE) Het regiokantoor 's-Hertogenbosch van Datex Software BV. is actief beneden de grote rivieren. De activi teiten betreffen het realiseren van informatiesystemen op financieel, administratief en logistiek terrein. Binnen onze dienstverlening onder scheiden wij drie produktlijnen: Field Management Services (FMS). Dienstverlening op basis van detachering van professionals. Project Management Services (PMS). Uitvoering van projecten onder verantwoordelijkheid van Datex Software. Consultancy en Management Services (CMS). Management Consultancy, Interim Management en R D activiteiten. Datex Software BV. (lid COSSO) is een werkmaat schappij van Datex Holding N.V. Een groep van bedrijven, gespecialiseerd in en toonaangevend op alle terreinen van automatisering. Van de informatie-analist, die woont beneden de grote rivieren, vragen wij: - een opleiding op academisch niveau - minimaal 3 jaar ervaring in de functie - kennis van projectfaserings methodieken (b.v. SDM) - kennis van begrotingstechnieken (b.v. FPA) - kennis van ontwerptechnieken (b.v. ISAC, DFD's) - kennis van logistieke systemen binnen een produktie-omgeving - bekendheid met het technische bouwtraject - projectleidings capaciteiten - een representatieve persoonlijk heid - affiniteit tot commercie Datex Software biedt haar profes sionals een uitstekend salaris, prima emolumenten als auto, winstdeling, onkostenvergoeding, pensioen regeling en ziektekostenverzekering. Maar ook interessante werk omgevingen en carrièrekansen op basis van een individueel opleidings plan. Neem voor meer informatie contact op met Angelique Bakker, tel. 073- 426025. Stuur uw schriftelijke sollicitatie met CV aan: Datex Software BV., t.a.v. ir. H.ThA.S. Vermolen, Postbus 3377,5203 DJ 's-Hertogenbosch. Van onze sportredactie HARELBEKE. In de E3-prijs heeft zaterdag middag een van de grootste valpartijen in de ge schiedenis van het profwielrennen plaatsgevon den. Liefst 61 renners sloegen na 132 kilometer wedstrijd in een steile afdaling van 10 procent in Sint Maria Oudenhove midden in een sneeuw en hagelstorm tegen de grond. Vier renners wer den met botbreuken per ambulance naar het zie kenhuis in Zottegem afgevoerd. Er werd voor ruim 200.000 gulden schade aan fietsen en kle ding aangericht. Deze grote ravage in het wielerpeloton werd ver oorzaakt door een voet ganger. Een man liep in de afdaling aan de rech terkant van de weg in de berm. Doordat de berm door de regen modderig was, gleed de man uit en raakte met een been het voorwiel van de voorste renner van het grote pe loton, dat door de steile afdaling en windvlagen in de rug met zeer hoge snelheid (65 tot 70 kilo meter per uur) naar be neden reed. De renner die door de vallende voet ganger geraakt werd, sloeg naar het midden van de weg. In een om mezien lag de Kasteel- dreef in Sint Maria Oudenhove bezaaid met kermende renners. Ook coureurs die meer dan 100 meter achterstand hadden, konden niet meer op tijd tot stilstand komen en reden op de kluwen in. De gevolgen van de mas sale valpartij waren niet gering. Theo Appeldoorn van de Zero-ploeg Mep een zeer diepe wonde op van de knie tot aan de heup. Hij Mgt momenteel nog in de Elisabeth-kli- niek in Zottegem. Van daag kijkt de specialist of het al verantwoord is om Appeldoorn over te plaatsen naar het zieken huis in Roosendaal. Aan vankelijk werd gevreesd dat bij Appeldoorn een slagader geraakt was en dat hij zijn been gebro ken zou hebben. Dit bleek niet het geval te rijn. „Door al het bloed zag het er een stuk akeliger uit dan in werkelijk heid", meldde rijn vrouw gisteravond. Marco van der Hulst, eveneens van de Zero- ploeg, brak z'n pols. De Belg Ronny WesterUnck lag met dubbel gebroken vingers op straat. Zijn landgenoot Rudy Patry brak de rechter voet en Mep een ernstige kneu- ring op aan een schouder. Gert-Jan Theunisse van PDM lag tussen vier fiet sen ingeklemd op straat en kon pas na enkele mi nuten uit z'n benarde po sitie bevrijd worden. Jean-Paul van Poppel van SuperConfex had een dikke bult op zijn scheenbeen. PARIJS - Bettine Vriesekoop is de beste van Europa. In de training. Niet achter de.wpdstrijdtafel. Daar spelen andere factoren een rol. Frisheid, rust, vermoeidheid, druk, stress. Tegen de Zweedse Barbro Wiktorsson had de 26-jarige tafeltennis full-prof zaterdag ochtend in Parijs in de achtste finales van de Europese titel strijd pap in de benen, lood in de armen en de kolder in het hoofd. De Russin Boelatova verloor pas in de finale de controle over haar zehuwen. Deson danks werd zij de opvolgster van de Hongaarse Batorfi. Haar onnatuurlijk passieve verdediging was in de finale nog juist iets te veel voor de jonge, nog ongerijpte 17-jarige Roemeense Badescu (3-2). Twee games camoufleerde Vriesekoop tegen Wiktorsson haar plotseling opkomende vormcrisis (21-17, 21-8). Vanaf de derde kon ze haar fysieke, maar bovenal geestelijke ver moeidheid niet langer verhul- lea Mentaal was ze murw en met 18-21, 11-21 en 16-21 maakte de gedrongen Zweedse kampioene een einde aan het tijdperk-Vriesekoop in Europa. Het sportpaleis Bercy, het eindstation voor de Hazers- woudse op Europees titelni- veau, had voor even haar eigen theater van de lach moeten worden, maar werd het futu ristisch decor van een sportief, menselijk drama. „Natuurlijk had ik gerekend op een medaille", gaf ze enkele uren later, nog groggy na haar nederlaag, toe. „Ik was de speelster in topvorm. Maar een goede vorm garandeert nog geen kampioenschap". De in zinking tegen Wiktorsson weet de als nummer twee geplaatste speelster aan overbelasting. „Het toernooi duurde voor mij te lang. Ik kan niet tien dagen lang onder druk spelen. Dat kan ik mentaal niet bolwerken. Tegen Wiktorsson kon ik de spanning niet aan. Ik had mijn broek vol van de angst". De zoveelste teleurstelling in haar naar het einde lopende, bewogen carrière werd in de hand gewerkt door een me ningsverschil met coach Bak ker. Vriesekoop wilde het lan- dentoernooi op de automati- schê piloot spelen. Bakker gaf opdracht vol gas te geven. Het resultaat lag in het midden: brons. „Maar die heeft nu geen waarde meer. Net als die zilve ren in de mixed, dat zijn troost prijzen", oordeelde Vriesekoop. „Achteraf had ik moeten spelen tot we zeker waren van hand having. Niet langer. Nu raakte ik te gefixeerd op een mogelijk kampioenschap, waardoor ik te weinig rust kreeg. Bovendien had ik een morele verplichting tegenover Mirjam Kloppen burg. Zij kon zich in het lan- Bettine Vriesekoop: „Ach teraf had ik in het landen- toernooi moeten spelen tot we zeker waren van handha ving".- foto de stem/johan van gurp dentoernooi zeker stellen voor de Olympische Spelen". Wiktorsson, in december nog geopereerd aan haar speelarm en pas in februari opnieuw ge start met de training, boezemde Vriesekoop geen vrees in. Ze had de 20-jarige speelster uit Varberg twee keer ontmoet en beide malen met ruim verschil verslagen. „Ik had de kolder in mijn hoofd. Voor de wedstrijd had ik geen goed gevoel op de bal. Dus ben ik naar achter ge gaan om op safe te spelen. Ik kwam met 2-0 voor, omdat zij slecht speelde. Pas in de derde raakte ze op dreef". En Vriese koop op drift. Na verlies van de derde kwam ze onder hoog spanning. „Ze werd echt lastig, speelde niet obligaat, maar een eigen type spel, dat mij niet lag". Coach Bakker werd op zijn stoel overrompeld en stond machteloos. „Bettine was niet meef te coachen. Ze was een gevangene van haar eigen zie- leroerselen". De Leidenaar had geen verklaring voor de ineen storting van zijn pupil. „Dit is voor een normale sterveling als ik niet te vatten". In zijn ogen ligt haar huidige niveau hoger dan in haar topjaar 1982, toen ze de top twaalf, het EK en het open Franse kampioenschap won. „Ze speelt momenteel twee, drie punten beter dan de rest van Europa. Soms denk ik wel eens dat dat juist de groot ste handicap voor haar is". De woorden van de coach worden gelogenstraft door de kille cij fers. De vroege uitschakeling in Parijs betekende het diepte punt in vier opeenvolgende Europese kampioenschappen: Boedapest 1982: finale en kam pioene; Moskou 1984: halve fi nale; Praag 1986; kwartfinale; Parijs 1988: achtste finale. ZIE OOK SPORT 3

de Stem | 1988 | | pagina 11